سرپیچی بانک‌ها از ابلاغیه بانک مرکزی

12:49 ۹۲ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 167 0
سرپیچی بانک‌ها از ابلاغیه بانک مرکزی

دبیرکانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان اینکه سود تسهیلات تولید مسکن بر خلاف ابلاغیه بانک مرکزی نه ۱۸ درصد بلکه 30 درصد است، گفت: جایگاه دولتی ها و مجلسی‌ها با بخش خصوصی عوض شده و این روزها آنها منتقد شده‌اند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، فرشید‌پور حاجت در پاسخ به این سؤال که وزیر راه و شهرسازیبه تازگی خبر از برنامه این وزارتخانهبرای تولید 400 هزار مسکنتا سال 99 داده است. آیا این به معنی ورود
دولتبه عرصه ساخت و سازاست و اصلا امکان تولید این تعداد در سه سال آینده وجود دارد، گفت: اعلام برنامه تولید 400 هزار مسکن همان برنامه تولید سالانه 100 هزار مسکن در بافت فرسوده است.
وی افزود: این برنامه اعلام شده همان نوسازی 270 محله است که سازوکار آن مشخص است، اما آنچه که مشخص است این است که فعلا زمین‌هایی که باید به این موضوع (بافت فرسوده) تخصیص پیدا کند، تخصیص نیافته و ظاهرا بعد از گذشت این مدت تنها در حد همان 36 متر مربع باقی مانده است.
پورحاجت تاکید کرد: یکی از مشکلاتاساسی علیرغم شعارهای دولت، عدم توجه به بخش خصوصی و انبوه‌سازان و در کنار خود ندیدن بخش خصوصیاست، چرا که اگر قرار است انبوه‌سازان به عنوان توسعه‌گر در بافت فرسوده ورود کنند باید آنها را هم بازیبدهند و به نوعی دولت آنها را در کنار خود ببیند.
دبیرکانون سراسری انبوه‌سازان کشور با اشاره به اینکه اگر قرار است این 400 هزار مسکن در بافت فرسوده احداث و احیا شود، تماما به برنامه‌ریزی دولت و مجلسبازمی‌گردد،‌گفت: بخش خصوصی در این چند سال گذشته هیچ گاه به بازی گرفته نشده است و علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبریبرای احیا و بازسازی بافت‌های فرسوده به نظر می‌رسد با صحبت کردن و ابلاغ بخشنامه این بخش حل نخواهد شد.
*در شرایطی فعلی رکود مسکن نرخ سود تولید مسکن 28 درصد تا 30 درصدوی تاکید کرد: علیرغم اینکه بانک مرکزیبخشنامه‌ای صادر کرده که بانک‌ها تحت هیچ عنوان اجازه ندارند نرخ سود تسهیلات تولید مسکن بیشتر از 18 درصد باشد، اما در شرایطی فعلی رکود مسکن نرخ سود تولید مسکن 28 درصد تا 30 درصد است.
پورحاجت ادامه داد: تقاضای ما این است که دولت،‌مجلس و وزیر راه و شهرسازیاز تجربه تلخ 5 سال گذشته از بی‌توجهی به حوزه مسکن درس بگیرند، چرا که بخش مسکن می‌تواند در این وضعیت تحریم‌ها به عنوان پیشران اقتصادو ایجاد اشتغالمفید عمل کند.
*جایگاه دولتی‌ها و مجلسی‌ها با بخش خصوصی عوض شدهدبیر کانون انبوه سازان مسکن در پاسخ به این سؤال که رئیس کمیسیون عمران مجلس اعلام کرده است که کشور با کمبود 4 میلیون مسکن مواجه است و روند نزولی تولید مسکن برای کشور خطرناک است، گفت: متاسفانه جایگاه دولتی‌ها و مجلسی‌ها با بخش خصوصی عوض شده است و در حالی که بخش خصوصی باید انتقاد کند و دولت و مجلس به سیاست گذاری مشغول باشند، این مجلسی ها هستند که از روند نزولی تولید مسکن انتقاد می‌کنند.
وی افزود: سؤال این است که مجلس برای جلوگیری از روند نزولی تولید مسکن چه طرح و برنامه‌ای داشته است.
پورحاجت خاطرنشان کرد: اینکه مدام گفته شود 2 و نیم میلیون خانه خالی از سکنه داریم، دادن آدرس اشتباه به مردم است، پس دولت و مجلس باید با نگاه ویژه به بخش مسکن که در 5 سال گذشته هیچ حمایتی نشده است. تولید مسکن را که منجر به ایجاد
اشتغالو کمک به تعادل تقاضا و قیمت مسکنخواهد شد را رونق دهند.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شهرداری تهران مکلف به مناسب سازی معابر برای معلولان شد
تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را مکلف به اختصاص بودجه ای ویژه ای برای مناسب سازی فضاهای شهری برای توان یابان، سالمندان، کودکان و سایر اقشار آسیب‌ پذیر جسمی، حرکتی و ذهنی کردند.
ماجرای «رها» و مددکاری که قربانی شد
تهران-ایرناپلاس-چند روز پیش خبری با عنوان اخراج فاطمه کمرخانی، کارمند یک مراکز وابسته به سازمان بهزیستی ایلام به دلیل افشاگری و رسانه‌ای کردن موضوع ازدواج «رها»، دختر 11ساله ایلامی با مرد 50ساله در فضای مجازی منتشرشد؛ خبری که حساسیت افکار عمومی را برانگیخت و واکنش‌های زیادی داشت.
نخبه گرایی،جمهوریت و افزایش مشارکت  رویکرد لایحه جامع انتخابات
اصفهان- ایرنا - نخبه گرایی، جمهوریت و تجمیع قوانین و مردمی کردن رقابت از ویژگی های لایحه جامع انتخابات است که به اعتقاد کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان، این رویکرد موجب افزایش مشارکت مردم و تثبیت و اقتدار بیش از پیش جمهوری اسلامی می شود.
برگزاری رقابت های ورزش کارگری در کشور افزایش یافته است
یاسوج- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش کارگری گفت: برگزاری رقابت های ورزشی کارگری در کشور با 70 مورد رقابت نسبت به سال های گذشته افزایش و رکورد شکنی داشته است.
ظرفیت پتروشیمی کشور به 90 میلیون تن افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با بهره برداری از واحدهای در حال ساخت ، ظرفیت تولیدات پتروشیمی کشور تا پایان دولت دوازدهم به 90 میلیون تن می رسد.
بیانیه گام دوم انقلاب راهکار مقابله با جنگ نرم است
تبریز- ایرنا - رئیس ستاد مشترک و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هدف دشمنان از جنگ نرم، تسلط بر مغز جوانان کشور است؛ گفت: بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شده راهکار مقابله با جنگ نرم است.
مدیریت منابع، شاه کلید بهره وری آب در مازندران
ساری - ایرنا - مدیریت منابع، مصرف و بهره وری بهینه آب با فرهنگ سازی و نیز استفاده از مبانی علمی، شاه کلید خروج از کم آبی در کشور و مازندران اعلام شد، مقوله ای که امروز بار دیگر اساتید دانشگاه ها در همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در ساری مورد توجه قرار دادند.
تعلیق پروازهای تابان به بجنورد تا 3 ماه دیگر ادامه می یابد
بجنورد - ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه بجنورد گفت: تعلیق پروازهای شرکت هواپیمایی تابان به فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی ممکن است تا سه ماه دیگر ادامه یابد.
تشکیل جبهه مشترک بین ادیان ابراهیمی ضروری است
مشهد - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: تشکیل جبهه مشترک ایمانی، فرهنگی و علمی میان ادیان ابراهیمی برای پیوند بین پیروان آنها ضروری است.
مراکز معاینه فنی تهران در ایام نوروز نوبتی دایر است
تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد: مراکز معاینه فنی در ایام نوروز (به جز روزهای تعطیل اول و سیزدهم فروردین) به صورت نوبتی دایر است و در سایر روزهای عادی طبق ساعات اداری در صبح و عصر فعالیت خواهد داشت.