وعده جدید غلامی درباره حذف کنکور

08:49 ۹۳ روز و ۴ ساعت پیش افکار نیوز 136 0
وعده جدید غلامی درباره حذف کنکور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات گفت: کنکور سراسری دو تا سه سال دیگر حذف خواهد شد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،منصور غلامی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما افزود: حذف کنکوربه این سختی ها که می گویند نیست و ما برای این کار تکلیف قانونی داریم و باید آن را اجرا کنیم.
وی گفت: با این حال برای رشته های دانشگاهی پرمتقاضی همچنان نیازمند یک ارزیابی عادلانه هستیم و بر این اساس مقرر شده تا آموزش و پرورشظرف دو تا سه سال آینده امتحانات را به صورت سراسری به گونه ای برخورد کند که این ارزیابی صورت گیرد.
غلامی افزود: پارسال 85 درصد  دانشجویان در رشته های مختلف نمره کنکورشان در پذیرفته شدنشان تأثیر خاصی نداشت و بر اساس سابقه تحصیلی پذیرفته شدند و این مقدمه ای برای  حذف کنکور است.
وی گفت: ساز و کاری تعریف و اعلام خواهد شد که کسانی که نمی خواهند در کنکورشرکت کنند برای تحصیل در برخی رشته ها در شماری از دانشگاه ها درخواست پذیرش دهند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوریافزود: در تلاشیم تا پیش از کنکور امسال تکلیف دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالیرا برای پذیرش دانشجومشخص کنیم.
غلامی گفت: هر نهاد، دستگاه یا سازمانی که می خواهد  مؤسسه آموزش عالی داشته باشد باید افرادی را که نیاز دارد بپذیرد و آموزش دهد.
وی افزود: در صددیم تا واحدهای کوچک دانشگاهی را در بخش دولتی و غیردولتی به دانشگاه های بزرگ متصل کنیم تا از آنان حمایت بیشتری شود و نظارت کارشناسیبیشتری بر آنها صورت گیرد.
غلامی گفت: تلاش می کنیم تا دانشگاه های کوچک را به سمت تجمیع یا انحلال پیش ببریم.
وی با اشاره به وجود فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی در جامعهافزود: هیچگاه دانشگاه ها سفارش تربیت نیروی انسانینداشته اند و همواره شاهد تولید انبوه فارغ التحصیلان دانشگاهی بودیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوریبا بیان اینکه در زمینه تحقیقات و پژوهش از سند توسعه جلوتر هستیم گفت: در این زمینه دانشگاه های کشور رتبه اول در منطقه و رتبه شانزدهم در دنیا را از آن خود کرده اند.
غلامی افزود: برای کاربردی تر شدن تحقیقات و پژوهشهای دانشگاهی باید به جایی برسیم که نتایج این تحقیقات مشتری داشته باشد و دستگاه ها و سازمان های مختلف به دانشگاه ها سفارش پژوهش بدهند.
وی گفت: وزارت علومبه پایان نامه هایی که برای رفع نیاز سازمان ها تدوین شوند توجه بیشتری می کند.
غلامی افزود: وزارت علوم به صورت آزمایشی در 10 استان کشوربر روی پژوهش های کاربردی دانشگاه ها تمرکز کرده است که نتایج آن را به سراسر کشور تعمیم خواهد داد.
وی با اشاره به اختصاص 15 درصد از اعتبارات دانشگاه ها به پژوهش گفت: بودجهدانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالیمورد رضایت آنها نیست.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه نگرانی برای ایجاد بحران در وضعیت مالی دانشگاه ها در سال آینده وجود دارد افزود: بیش از 70 درصد اعتبارات دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، هزینه های جاری است که صرف حقوقو دستمزدمی شود و ما بقی اعتبارات مصرفی و پژوهشی است.
غلامی گفت: افزایش 14 درصدی در بودجه سال آینده دانشگاه ها با توجه به افزایش حقوقها ناچیز است.
وی افزود: با این وجود تأمین تجهیزات آزمایشگاهی برای گسترش تحقیقات و پژوهش ها ازجمله دغدغه های وزارت علوم است.
غلامی تأکید کرد: بر اساس قانون، با تخلفات خرید و فروشپایان نامه برخورد می کنیم.
وی با اشاره به گسترش بی رویه دانشگاه ها در سال های گذشته در سراسر کشور گفت: هم اکنون تعداد زیادی از دانشجویان در تحصیلات تکمیلیمشغول تحصیل هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: با هماهنگی های صورت گرفته فرصت های مطالعاتی برای استادان و دانشجویان در صنایع کشور فراهم شده است و تمامی استخدامی های سال آینده به مدت شش ماه به صورت پیمانی در صنعتکشور فرصت مطالعاتی خواهند داشت.
غلامی گفت: دانشگاه های اصلی و مهم کشور در یک سال گذشته درخواست های مختلفی را برای تحلیل مسائل روز کشور انجام داده اند.
وی افزود: وزارت علوم در زمینه تحقیقات و پژوهش با وزارتخانههای دفاع، نفتو نیرو و سازمان محیط زیستهمکاری های مشترک بسیار خوبی دارد.
غلامی با اشاره به عقد قرارداد هفت هزار میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان و شرکت های وابسته به پارک های علم و فناوریبرای تولید محصولات داخلی در سال گذشته از دستگاه های اجراییو سازمان ها و نهادها خواست تا نیازهایشان را به این شرکت ها اعلام کنند.
وی گفت: با بازنگری در آیین نامهارتقای هیأت علمی دانشگاه ها و دادن مشوق به استادان و دانشجویان، زمینه برای کاربردی تر شدن پایان نامه ها ایجاد شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: محور اصلی در وزارت علوم، تلاش برای گسترش علوم اسلامیاست.
غلامی گفت: طبق قانون، در حال گسترش دانشگاه ها و رشته های فنی و حرفه ایو علمی و کاربردی و ایجاد رشته های جدید در آنها و به روز کردن تجهیزاتشان هستیم.
وی افزود: دانشگاه های علمی کاربردی وابسته به دستگاه های اجرایی را تعطیل کردیم.
غلامی با اشاره به گسترش دانشگاه پیام نوردر سال های گذشته گفت: هم اکنون شاهد کاهش ورودی دانشجو به این دانشگاه هستیم از اینرو در حال ساماندهی واحدهای دانشگاه های پیام نور در سراسر کشور هستیم.
وی افزود: تا پایان امسال وضعیت استخدامی ها در دانشگاه های فنی و حرفه ای و پیام نور مشخص خواهد شد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص دانشجویان ستاره دار هم گفت: بر اساس قانون، کسانی که اقداماتی بر علیه امنیت کشور انجام دهند بر اساس استعلام از قوه قضائیهو دستگاه های امنیتی نمی توانند در دوره های تحصیلات تکمیلی تحصیل کنند.
غلامی گفت: با دقت و بررسی های نهادهای مسئول در پارسال و امسال مشکلی در این زمینه نداشتیم.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مدارا؛ گفتمان غالب در سیره علوی
خرم آباد - ایرنا - در طول تاریخ همواره اندیشه های مخالف با حاکمیت درهر جامعه ای وجود داشته و افرادی تحت عنوان مخالفان سیاسی و یا پیروان سایر مذاهب و ادیان با حاکمان مخالف یا حداقل همراه نبوده اند.
ترافیک سنگین نوروزی در جاده های کندوان و هراز
نوشهر - ایرنا - ترافیک جاده های منتهی به استان مازندران در آستانه تعطیلات نوروزی در دو محور کندوان و هراز سنگین و نیمه سنگین است.
مراتع جنوب سیستان و بلوچستان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
زاهدان- ایرنا- مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون افزون بر سه هزار هکتار از مراتع شهرستان های کنارک، چابهار، قصرقند و نیکشهر علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
امداد رسانی نیروهای نظامی در محور خوش ییلاق
گنبدکاووس - ایرنا - شرایط بد جوی اوضاع محور خوش ییلاق را از حالت عادی خارج کرده و نیروهایی از ارتش و سپاه برای امداد رسانی به منطقه اعزام شده اند.
ریزش کوه در جاده سوادکوه یک کشته برجا گذاشت
ساری-ایرنا- مرکز مدیریت راههای مازندران گفت: ریزش کوه در محور سوادکوه بر روی یک خودروی عبوری، راننده این خودرو را به کام مرگ کشاند.
رکود سی ساله بارش های زمستانی در مازندران شکست
ساری-ایرنا- مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: باران سیل آسا چند روز اخیر در مازندران رکود سی ساله بارش های زمستانی را به خصوص درمناطق مرکزی و شرقی استان شکست.
خلیل آباد شهر جاذبه های به یادماندنی
مشهد- ایرنا- خلیل آباد از شهرستانهای کوچک اما ارزشمند از نظر جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری در جنوب غربی خراسان رضوی و میزبان شایسته برای مسافران و زائرانی است که خواهان سفر به سرزمین های آرام و کوچکند.
مردم استان بوشهر پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند
بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر با صدور پیامی با قدردانی از حضور مردم در آئین استقبال از رئیس جمهوری گفت:مردم این استان با حضور پرشور خود درآئین استقبال از رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند.
طغیان قره سو بخشی از بوستان الغدیر گنبد را زیر آب برد
گنبدکاووس - ایرنا - به دنبال بارش شدید باران 24 ساعت گذشته، رودخانه قره سو در ورودی شهر گنبدکاووس و از سمت آزادشهر طغیان کرد و بخشی از بوستان الغدیر این شهر را زیر آب برد.
بوم هزار رنگ گردشگری اصفهان، زیبا و پرشکوه از قله تا کویر
اصفهان - ایرنا - کهن دیار اصفهان با دارا بودن زیبایی های خیره کننده از شب های شگفت انگیز کویر تا صلابت کوهستان های سپید، به جهانی کوچک از اقلیم و آثار تاریخی و باستانی و طبیعی می ماند که در همه ایام به ویژه تعطیلات نوروزی پذیرای گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است
به گفته محققان، نوشیدن چای سبز برای مقابله با چاقی و کاهش التهاب در روده بسیار تاثیرگذار است.
اصلاح قانون حمل سلاح و برخورد با عامل حمله به مساجد نیوزیلند
تهران – ایرنا – « جاسیندا آردِرن» نخست وزیر نیوزیلند صبح سه شنبه در جلسه ویژه پارلمان این کشور وعده داد که از «حداکثر ظرفیت قانونی» برای برخورد با عامل حمله تروریستی به مساجد شهر کرایست چرچ استفاده کند.
داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
یک فروند کشتی تجاری در بندر عباس غرق شد
کدام خوراکی‌ها چربی‌های بدن را می‌سوزانند؟
ابلاغ دستورالعمل تعرفه خدمات سرپایی دارویی در داروخانه‌های دولتی و خصوصی
لزوم توجه بهزدر مناطق محروم
یک روستا در مازندران زیر آب رفت
چه موادغذایی را در ایام نوروز مصرف کنیم؟
آمادگی کامل امدادگران برای چهارشنبه سوری
آمادگی پایتخت برای استقبال و بدرقه مسافران نوروزی
ترافیک سنگین در آزادراه کرج-قزوین
آموزش اصول مدیریت بحران به ۱۵۶۰ سرباز در دوران آموزشی