دولت ۱۵۰ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را خرج کرد

08:37 ۲۱۶ روز و ۴ ساعت پیش افکار نیوز 296 0
دولت ۱۵۰ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را خرج کرد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه طبق قانون باید سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت هر سال افزایش یابد، گفت: دولت تاکنون ۱۵۰ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را در بودجه خرج کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجهمجلسشورایاسلامی در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه اثرات خروج آمریکا از برجام را در مهمترین منبع درآمدی بودجه سال آینده می بینیم، افزود: باید منابع جایگزین را برای جبران کاهش یک میلیون بشکه صادرات نفتی پیدا و در آمدها را متنوع کنیم .
وی ادامه داد : راهکار این موضوع سال ها پیش در سیاست های اقتصاد مقاومتیپیش بینی شده بود اما متاسفانه اقدامات لازم را برای آمادگی روزهای سخت انجام ندادیم.
قوامی افزود: باید هزینه ها را کاهش دهیم و مدیریت بودجه در سال 1398 می تواند شاخصمهمی برای کارایی و یا ناکارایی دولتباشد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورایاسلامیگفت: بر اساس سیاست های کلی اقتصادمقاومتی باید هر سال سهم صندوق توسعه ملیرا افزایش دهیم تا وابستگی بودجه دولت به نفترا قطع کنیم و نباید به بهانه کاهش درآمدهای نفتی، سهم این صندوق را کاهش دهیم.
وی با بیان اینکه حساب ذخیره ارزیکشورمان 170 میلیارد دلار عملکرد داشت، افزود: دولت از این مبلغ، 150 میلیارد دلاررا در طی بودجه های مختلف برداشت کرده است و 20 میلیارد باقیمانده هم به طرح های زاینده اختصاص داده نمی شود.
قوامی گفت: عملکرد صندوق توسعه ملی مناسب نیست و با اهداف صندوق در تضاد است .
وی با بیان اینکه 62 درصد نقدینگیکشور یعنی یک میلیون و 750 هزار میلیارد تومان در استان تهراناست، افزود: این مبلغ زایشی دارد که جامعهرا تحت تاثیر قرار می دهد.
قوامی اضافه کرد: از ابتدای اجرای قانونهدفمندی یارانهها تاکنون بیش از 340 هزار میلیارد تومان یارانهپرداخت شد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجهمجلس شورای اسلامیگفت: بر اساس قانون هدفمندی یارانههاقرار بود 20 درصد از منابع حاصل از این هدفمندی به بودجه دولت کمک کند در حالی که 25 درصد از مبلغ فوق از بودجه عمومی پرداخت شد.
وی افزود: ما به ازای پرداخت این مبلغ یارانه مشخص نیست و فاصله طبقاتیو ضریب جینیکاهش پیدا نکرد.
قوامی ادامه داد: اگر منابع هدفمندی یارانه هارا صرف گسترش شبکه ریلی کشور می کردیم هزینه حمل و نقلبه یک سوم و مصرف گازوئیل از 30 میلیارد لیتر در سال به 15 میلیارد لیتر کاهش می یافت.
وی درباره واگذاری اموال و طرح های عمرانی مازاد دولت گفت: بسیاری از طرح های عمرانی به دارایی های به گل نشسته تبدیل شده است که بخش خصوصیخواهان این طرح ها نیستند.
قوامی افزود: باید در واگذاری آن تخفیفاتی داده شود و این موضوع می تواند برای دولت منبع درآمدایجاد کند و دولت را کوچک کند بانک ها هم اموال مازاد دارند که رقیب سرمایهگذار و کارآفرینی واقعی شدند.
وی با انتقاد از انتشار بی رویه اوراق از سوی دولت گفت: بدهی دولت به پیمانکاران زیاد شده است و این موضوع پیمانکاران را دچار آسیب کرده است.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

حکم شرعی مصرف دارو و اُدکلن حاوی الکل
دفتر آیت الله سیستانی به استفتائی در مورد حکم شرعی مصرف داروها و عطرهای حاوی الکل پاسخ داد.
«کلاغ» مهمان جدید شبکه نمایش خانگی
مجموعه تلویزیونی «پادری» در جدول پخش شبکه یک قرار گرفت.
یک سوال، دلیل عجیب حذف «دورهمی» از کنداکتور تلویزیون!
با انتشار خبر ساخت برنامه «شب‌نشینی» در شبکه نمایش خانگی به نظر می‌رسد پخش «دورهمی» از تلویزیون به طور کلی منتفی شده باشد.
ماجرای دندان طلای گم‌شده در «غسالخانه تهران» -عکس
کارگردان «۵۶، غسالخانه تهران» با اشاره به اینکه این نمایش، اثری طنز با چاشنی سیاست است عنوان کرد ماجراهای نمایش در یک غسالخانه و در سال ۵۶ رخ می‌دهد.
شروع انفجاری «شیر شاه»- رکوردشکنی انیمیشن محبوب
براساس آمار پیش‌فروش بلیت، انیمیشن «شیر شاه» با فروش ۱۸۵ میلیون دلاری در آمریکای شمالی شروعی انفجاری را در روزهای افتتاحیه خود تجربه خواهد کرد.
آخرین وضع آب و هوای کشور در بیست و نهم تیر
براساس تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی تداوم هوای گرم طی سه روز آینده در غالب مناطق کشور ادامه دارد.
قتل زن جوان مقابل پسر ۱۲ ساله +تصاویر
صبح از خواب بیدار شدم و به همسرم گفتم پولم را بده، بدهی دارم اما او مخالفت کرد، با هم درگیر شدیم، چند ضربه به صورتش زدم.
مهریه سنگین ضمانت اجرا ندارد-قانون کاهش سقف مهریه تا 14 سکه در مجلس
برنامه نسل امروز این هفته جمعه 28 تیر ماه با موضوع مهریه ( آسیب شناسی مسئله ای در حوزه ازدواج جوانان) با حضور سیده فاطمه ذوالقدر سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، فاطمه رهبر نماینده ادوار مجلس و سمانه عیوضی فعال رسانه ای با اجرای امیرابراهیم رسولی به روی آنتن شبکه پنج رفت.
هزینه‌های ۲۰ میلیونی یک دبستان لاکچری +جدول
در حالیکه طبق شهریه مصوب اعلام شده از سوی آموزش‌وپرورش مدارس غیردولتی در دوره ابتدایی تا سقف ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌توانند شهریه دریافت کنند، لیست هزینه‌های یک مدرسه لاکچری در شهر تهران حکایت از ماجرای دیگری دارد.
دردسری جدید برای اهالی رسانه و خبرنگاران
حدود یک ماه از ارسال پیامک تأیید معاونت حمل و نقل برای خبرنگاران واجد شرایط می‌گذرد ولی اهالی رسانه گله‌مند از اخذ عوارض بدون تخفیف هستند و شهرداری هم پاسخ روشنی در این باره نمی دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توقیف نفتکش انگلیسی و موازنه تنش با آمریکا
همه گزینه های امریکا باید به یک گزینه یعنی "پایان تروریسم اقتصادی" علیه ایران تقلیل پیدا کند. ایران کشوری نیست که بنشیند و مجازات اقتصادی مردمش را تماشا کند.
ملت ایران نیازی به تاییدیه اخلاقی آمریکا و اروپا نداشت
این ناعادلانه است که رئیس‌جمهور در چهارمین سالگرد برجام، به جای برداشتن تحریم‌ها بگوید از نظر اخلاقی برنده شدیم.
آمارهای اقتصادی دولت با واقعیت منطبق نیست
یک روزنامه حامی دولت می‌گوید آمارهای اقتصادی روحانی منطبق با واقعیت نیست.
مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
تداوم هوای گرم در اکثر مناطق کشور
کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به وضعیت جوی گفت: تداوم هوای گرم تا ۳ روز آینده برای اکثر مناطق کشور با توجه به الگوی تابستانه پیش بینی می‌شود.
ثبات نرخ مرغ در بازار
ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی به کمیته ۶ نفره واگذار شد
انعقاد قراردادهای داخلی سازی قطعات خودرو
طلب 1900 میلیارد تومانی گندمکاران از دولت
چرا طرح شناسه کالا برای محصولات سلامت‌محور عقب‌گرد کرد؟
مسکن با توصیه ارزان نمی‌شود
سیب زمینی ۱۰۰۰ تومان ارزان شد
توقیف کشتی انگلیسی نفت را گران کرد
بومی سازی قطعات ۳۰۱ کاری جهادی است
خروج ۳۰۰ شرکت دولتی از لیست سازمان خصوصی‌سازی