طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی

08:23 ۲۱۶ روز و ۳ ساعت پیش افکار نیوز 296 0
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی

پس از ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به «لایحه افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی»، این لایحه توسط شورای نگهبان، به مجلس اعاده شد؛ با این وجود، متأسفانه هفته گذشته نمایندگان بدون توجه به این موضوع، طرحی را با عنوان «ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی» در نوبت رسیدگی صحن مجلس قرار دادند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،درحالی یکبار دیگر، طرح ایجاد 90 منطقه ویژه اقتصادی در هفته گذشته از سوی هیأت رئیسه مجلس شورایاسلامیاعلام وصول شد که چند ماه پیش شورای نگهبانبا وارد دانستن چندین ایراد مهم، لایحه دولترا با عنوان« ایجاد 8منطقه آزاد تجاری-صنعتی، اصلاح محدوده 3منطقه آزاد تجاری-صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی» به مجلس بازگرداند.
در لایحهپیشنهادی دولت صرفا ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری- صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی پیش‌بینی شده بود، اما نمایندگان مجلسمناطق ویژه پیشنهادی دولت را به 103 منطقه افزایش دادند. به این ترتیب شورای‌نگهبان باتوجه به دامنه اصلاحات مجلس، ساختار لایحه دولت را دچار دگرگونی بسیاری دانست و در نتیجه آن‌ را  مغایر با اصل 74
قانون اساسیشناخت.
80روز از اعاده مصوبه مجلس از سوی شورای نگهبان می‌گذشت که در کمال تعجب اوایل هفته گذشته با پیگیری نمایندگان طرحی با عنوان «ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی» و بدون در نظر گرفتن ایرادات شورای نگهبان و هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحتنظامنسبت به مصوبه قبلی در نوبت رسیدگی صحن مجلس قرار گرفت.
در بخش دلایل توجیهی طرح جدید نمایندگان آمده است: « نظر به ضرورت توسعه فضای اقتصادی و ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت مناطق اقتصادی در اجرای سیاست‌های اقتصادمقاومتی، طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در مناطق مختلف مورد نظر می‌باشد».
*تبعیض استانی! براساس آنچه در طرح نمایندگان مطرح شده، توزیع مناطق ویژه اقتصادی در کشور که در نمودار زیر آمده را می‌توان به عنوان نمونه‌ای از تبعیض استانی قلمداد کرد.
بر اساس نمودار زیر، آذربایجان غربی، اصفهان، فارس، آذربایجان شرقیوکرمان به ترتیب با 12، 10، 8، 6 و 6  منطقه، بیشترین سهم را از مناطق ویژه اقتصادی به خود اختصاص داده‌اند و شش ااستان ایلام، بوشهر، چهارمحال‌و‌بختیاری، کهگیلویه‌وبویراحمد، گلستان و هرمزگان بدون هیچ سهمی از این مناطق در انتهای جدولاستانی قرار گرفته‌اند.
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی
  نمودار1: پراکندگی 90منطقه ویژه اقتصادی پیشنهادی نمایندگان در کشور * مغایرت افزایش مناطق ویژه  با 3سند بالادستی بررسی ایرادات هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحتنظام که در اواخر مهرماه اعلام شد، نشان می‌دهد که هیئت عالی نظارت افزایش مناطق آزادو ویژه اقتصادی را با 3 سند بالادستی مغایر می‌داند.
در اولین مغایرت، نظر هیئت عالی نظارت آن است که گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بند«17» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتیمغایر است.
توضیح آنکه این بند از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی«لزوم افزایش درآمدهای مالیاتی» را ازجمله شاخص‌های مقاومت اقتصادی قلمداد کرده و بدون شک هدف از این سیاست، «جلوگیری از فرار مالیاتی و شناسایی و اخذ مالیات از تمامی مشمولان» از یکسو و «ایجاد منابع جدید اخذ درآمدمالیاتی» و «عدم برقراری معافیت جدید» از سوی دیگر است، اما ازجمله امتیازات و یا به‌ عبارت دیگر از مؤلفه‌های مناطق آزاد و ویژه، معافیت‌های بلندمدت این مناطق از مالیاتهای مستقیم و مالیاتبر ارزش‌افزوده است. 
تبعیض منطقه‌ای را می‌توان به عنوان دومین ایراد وارده هیئت عالی نظارت، با گسترش مناطق آزاد و ویژه دانست. در بخشی از متن ایرادات
مجمع تشخیصآمده است: «افزایش مناطق آزاد و ویژه مغایر بند «1»جزء«د» سیاست‌های کلی آمایش سرزمین تلقی شده و بند مزبور «ایجاد امکانات عادلانه و فرصت‌های برابر و رفع تبعیض ناروا در مناطق کشور» را یکی از سیاستهای آمایش سرزمین معرفی کرده است.
این در حالی است که افزایش بی‌رویه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با لحاظ معافیت‌های گمرکی و مالیاتی موجود در این مناطق، به گسترش تبعیض منجر خواهد شد.»
براساس ایراد سوم از منظر هیئت عالی نظارت، مصوبه قبلی مجلس درباره افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مغایر بند 11 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی شناخته شده است.
طبق این بند از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به‌منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالیاز خارج مورد تأکید قرار گرفته است که به‌عنوان جهت‌گیری اصلی در حوزه دستیابی به اهداف مناطق آزاد تلقی می‌شود.
هیئت عالی نظارت ضمن بیان این موضوع که در بند «11» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، هیچ اشاره‌ای به افزایش تعداد این مناطق نشده، بلکه مقصود از آن ، ساماندهی وضع موجود مناطق آزاد و ویژه، توسعه کیفی مناطق آزاد و ویژه موجود و هدایت آنها به سمت اهداف ایجادی ازجمله «تأمین منابع مالی از خارج » و « انتقال فناوریهای پیشرفته » است.
*وقتی هیچ مرکز علمی-پژوهشی، گسترش کمی مناطق‌آزاد و ویژه را توصیه نمی‌کند آنچه مسلم است، نمایندگان مجلس به جای آنکه با اصلاح «قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی مصوب 1372» و «قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی مصوب 1384» نسبت به حوزه عمل و ارتقاء کیفی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تکیه کنند، بر افزایش تعداد و توسعه دامنه جغرافیایی این مناطق اصرار دارند، در حالی که تا به این لحظه هیچ یک از مراکز علمی و پژوهشی در کشور گسترش کمی این مناطق را توصیه نکرده است.
در جداول زیر لیست مناطق ویژه اقتصادی که از سوی نمایندگان پیشنهاد شده، قابل مشاهده است.
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی
..
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی
..
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی
..
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آثار رفتار نیکو از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره آثار خوش اخلاقی در جامعه را در اینجا بخوانید.
سخن پیامبر(ص) درباره علائم پنج‌گانه قیامت
در این مطلب حدیثی ارزشمند از پیامبر گرامی اسلام (ص) درباره علائم و نشانه‌های قیامت را بخوانید.
تنور سینمای ایران گرم می‌شود-از بازگشت حاتمی‌کیا تا داستان تازه مهدویان
با آغاز فصل تابستان به طور معمول پیش تولید اکثریت آثار سینمایی که قصد حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند آغاز شده و گمانه زنی‌ها درباره حضور و یا عدم حضور کارگردانان محبوب سینما صدر اخبار سینمایی قرار می‌گیرد.تاریخ انتشار: 08:30 - 29 تیر 1398- کد خبر: ۵۳۴۱۵۳
هوشمندسازی 22 درصد کلاس‌های درس مدارس
مهدی شرفی رئیس مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش گفت: 22 درصد کلاس‌های درس هوشمند شده‌اند.
افتتاح مرکز تخصصی بازیافت MRF
مرکز تخصصی بازیافت MRF با حضور شهردار تهران در منطقه ۲ شهرداری تهران افتتاح شد.
جزییات احراز درصد جانبازی افراد در بنیاد شهید
حمیدرضا حبیب اللهی، جزییات احراز درصد جانبازی افراد را در بنیاد شهید تشریح کرده و گفت: در کمیسیون پزشکی تعیین درصد شدت ضایعه صورت می‌گیرد.
مراجعه ۴۴۹۹ نفر به مراکز درمانی در مدینه
رئیس ستاد مرکز پزشکی حج وزیارت در مدینه منوره گفت: از زمان حضور زائران در مدینه منوره تاکنون چهار هزار و ۴۹۹ نفر به درمانگاه‌ها و مراکز درمانی هلال احمر فعال در این شهر مراجعه کرده اند.
مطالعات تکمیلی پروژه بی آر تی تهران‌-کرج در حال انجام است
پیمان سنندجی با اشاره به تردد فراوان از حومه تهران به داخل پایتخت گفت: در حال مطالعه طرح بی آر تی تهران_ کرج هستیم.
موافقت ملک سلمان با میزبانی عربستان از نیرو‌های آمریکایی
یک مقام مسئول در وزارت دفاع عربستان اعلام کرد پادشاه این کشور با میزبانی عربستان از نیرو‌های آمریکایی با ادعای افزایش سطح همکاری‌های مشترک دفاعی در زمینه ثبات منطقه موافقت کرد.
بازدید وزیر صنعت از محصول جهاد خودکفایی ایران خودرو
وزیر صنعت ، معدن وتجارت از نخستین محصول جهاد خودکفایی ، پژو ۳۰۱در نمایشگاه فرصت های ساخت داخل ورونق تولید بازدید کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توقیف نفتکش انگلیسی و موازنه تنش با آمریکا
همه گزینه های امریکا باید به یک گزینه یعنی "پایان تروریسم اقتصادی" علیه ایران تقلیل پیدا کند. ایران کشوری نیست که بنشیند و مجازات اقتصادی مردمش را تماشا کند.
ملت ایران نیازی به تاییدیه اخلاقی آمریکا و اروپا نداشت
این ناعادلانه است که رئیس‌جمهور در چهارمین سالگرد برجام، به جای برداشتن تحریم‌ها بگوید از نظر اخلاقی برنده شدیم.
آمارهای اقتصادی دولت با واقعیت منطبق نیست
یک روزنامه حامی دولت می‌گوید آمارهای اقتصادی روحانی منطبق با واقعیت نیست.
مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
تنور سینمای ایران گرم می‌شود-از بازگشت حاتمی‌کیا تا داستان تازه مهدویان
با آغاز فصل تابستان به طور معمول پیش تولید اکثریت آثار سینمایی که قصد حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند آغاز شده و گمانه زنی‌ها درباره حضور و یا عدم حضور کارگردانان محبوب سینما صدر اخبار سینمایی قرار می‌گیرد.تاریخ انتشار: 08:30 - 29 تیر 1398- کد خبر: ۵۳۴۱۵۳
بازدید وزیر صنعت از محصول جهاد خودکفایی ایران خودرو
بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از غرفه گروه سایپا
تندیس زرین سرآمدی به روابط عمومی همراه اول رسید
حباب بازار ارز در حال تخیله شدن-پیشخوان
عامل اصلی کاهش قیمت طلا و سکه در بازار مشخص شد + جزئیات
روند کاهشی قیمت طلا در آینده ادامه‌دار است؟
آیا ارز می‌تواند تک نرخی باشد؟
پشت پرده افزایش قیمت چادر چه می‌گذرد؟
سراتوی سایپا؛ گران و بدون مشتری
ماجرای تلاش منافقین برای خرید املاک در تهران