طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی

08:23 ۳۸ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 67 0
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی

پس از ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به «لایحه افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی»، این لایحه توسط شورای نگهبان، به مجلس اعاده شد؛ با این وجود، متأسفانه هفته گذشته نمایندگان بدون توجه به این موضوع، طرحی را با عنوان «ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی» در نوبت رسیدگی صحن مجلس قرار دادند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،درحالی یکبار دیگر، طرح ایجاد 90 منطقه ویژه اقتصادی در هفته گذشته از سوی هیأت رئیسه مجلس شورایاسلامیاعلام وصول شد که چند ماه پیش شورای نگهبانبا وارد دانستن چندین ایراد مهم، لایحه دولترا با عنوان« ایجاد 8منطقه آزاد تجاری-صنعتی، اصلاح محدوده 3منطقه آزاد تجاری-صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی» به مجلس بازگرداند.
در لایحهپیشنهادی دولت صرفا ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری- صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی پیش‌بینی شده بود، اما نمایندگان مجلسمناطق ویژه پیشنهادی دولت را به 103 منطقه افزایش دادند. به این ترتیب شورای‌نگهبان باتوجه به دامنه اصلاحات مجلس، ساختار لایحه دولت را دچار دگرگونی بسیاری دانست و در نتیجه آن‌ را  مغایر با اصل 74
قانون اساسیشناخت.
80روز از اعاده مصوبه مجلس از سوی شورای نگهبان می‌گذشت که در کمال تعجب اوایل هفته گذشته با پیگیری نمایندگان طرحی با عنوان «ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی» و بدون در نظر گرفتن ایرادات شورای نگهبان و هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحتنظامنسبت به مصوبه قبلی در نوبت رسیدگی صحن مجلس قرار گرفت.
در بخش دلایل توجیهی طرح جدید نمایندگان آمده است: « نظر به ضرورت توسعه فضای اقتصادی و ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت مناطق اقتصادی در اجرای سیاست‌های اقتصادمقاومتی، طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در مناطق مختلف مورد نظر می‌باشد».
*تبعیض استانی! براساس آنچه در طرح نمایندگان مطرح شده، توزیع مناطق ویژه اقتصادی در کشور که در نمودار زیر آمده را می‌توان به عنوان نمونه‌ای از تبعیض استانی قلمداد کرد.
بر اساس نمودار زیر، آذربایجان غربی، اصفهان، فارس، آذربایجان شرقیوکرمان به ترتیب با 12، 10، 8، 6 و 6  منطقه، بیشترین سهم را از مناطق ویژه اقتصادی به خود اختصاص داده‌اند و شش ااستان ایلام، بوشهر، چهارمحال‌و‌بختیاری، کهگیلویه‌وبویراحمد، گلستان و هرمزگان بدون هیچ سهمی از این مناطق در انتهای جدولاستانی قرار گرفته‌اند.
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی
  نمودار1: پراکندگی 90منطقه ویژه اقتصادی پیشنهادی نمایندگان در کشور * مغایرت افزایش مناطق ویژه  با 3سند بالادستی بررسی ایرادات هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحتنظام که در اواخر مهرماه اعلام شد، نشان می‌دهد که هیئت عالی نظارت افزایش مناطق آزادو ویژه اقتصادی را با 3 سند بالادستی مغایر می‌داند.
در اولین مغایرت، نظر هیئت عالی نظارت آن است که گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بند«17» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتیمغایر است.
توضیح آنکه این بند از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی«لزوم افزایش درآمدهای مالیاتی» را ازجمله شاخص‌های مقاومت اقتصادی قلمداد کرده و بدون شک هدف از این سیاست، «جلوگیری از فرار مالیاتی و شناسایی و اخذ مالیات از تمامی مشمولان» از یکسو و «ایجاد منابع جدید اخذ درآمدمالیاتی» و «عدم برقراری معافیت جدید» از سوی دیگر است، اما ازجمله امتیازات و یا به‌ عبارت دیگر از مؤلفه‌های مناطق آزاد و ویژه، معافیت‌های بلندمدت این مناطق از مالیاتهای مستقیم و مالیاتبر ارزش‌افزوده است. 
تبعیض منطقه‌ای را می‌توان به عنوان دومین ایراد وارده هیئت عالی نظارت، با گسترش مناطق آزاد و ویژه دانست. در بخشی از متن ایرادات
مجمع تشخیصآمده است: «افزایش مناطق آزاد و ویژه مغایر بند «1»جزء«د» سیاست‌های کلی آمایش سرزمین تلقی شده و بند مزبور «ایجاد امکانات عادلانه و فرصت‌های برابر و رفع تبعیض ناروا در مناطق کشور» را یکی از سیاستهای آمایش سرزمین معرفی کرده است.
این در حالی است که افزایش بی‌رویه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با لحاظ معافیت‌های گمرکی و مالیاتی موجود در این مناطق، به گسترش تبعیض منجر خواهد شد.»
براساس ایراد سوم از منظر هیئت عالی نظارت، مصوبه قبلی مجلس درباره افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مغایر بند 11 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی شناخته شده است.
طبق این بند از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به‌منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالیاز خارج مورد تأکید قرار گرفته است که به‌عنوان جهت‌گیری اصلی در حوزه دستیابی به اهداف مناطق آزاد تلقی می‌شود.
هیئت عالی نظارت ضمن بیان این موضوع که در بند «11» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، هیچ اشاره‌ای به افزایش تعداد این مناطق نشده، بلکه مقصود از آن ، ساماندهی وضع موجود مناطق آزاد و ویژه، توسعه کیفی مناطق آزاد و ویژه موجود و هدایت آنها به سمت اهداف ایجادی ازجمله «تأمین منابع مالی از خارج » و « انتقال فناوریهای پیشرفته » است.
*وقتی هیچ مرکز علمی-پژوهشی، گسترش کمی مناطق‌آزاد و ویژه را توصیه نمی‌کند آنچه مسلم است، نمایندگان مجلس به جای آنکه با اصلاح «قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی مصوب 1372» و «قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی مصوب 1384» نسبت به حوزه عمل و ارتقاء کیفی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تکیه کنند، بر افزایش تعداد و توسعه دامنه جغرافیایی این مناطق اصرار دارند، در حالی که تا به این لحظه هیچ یک از مراکز علمی و پژوهشی در کشور گسترش کمی این مناطق را توصیه نکرده است.
در جداول زیر لیست مناطق ویژه اقتصادی که از سوی نمایندگان پیشنهاد شده، قابل مشاهده است.
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی
..
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی
..
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی
..
طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

هما؛ پرنده اساطیری استخوان‌خوار سرزمین‌مان
دیدن استخوان‌خواری پرنده اساطیری هما جذاب است، به‌ویژه اینکه در نگاه اول کسی از این پرنده پُر فَر و شکوه که قرار است برای ما سعادت به ارمغان بیاورد توقع ندارد اینطور پسمانده استخوانی غذای حیوانی دیگر را بخورد. در این گزارش به ماجرای این پرنده اسطوره‌ای و استخوان‌خواری او می‌پردازیم.
پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟
قبلا این‌طور نبود که فیلم‌ها ساخته شوند و برای یافتن نام سرمایه‌گذارانش خیلی به این در و آن در بزنید. چند نهاد دولتی بودند که واسطه می‌شدند برای فیلمسازی و خودشان انتخاب می‌کردند که به کدام فیلمساز فرصت خلق یک اثر هنری بدهند اما این روزها سرمایه‌گذاران سینمایی از طیف‌های مختلفی هستند
نکات تغذیه‌ای زمستان برای آن‌هایی که آسم دارند
روز‌های سرد سال را می‌گذرانیم و گرم و سالم ماندن، این روز‌ها یکی از دغدغه‌های همه‌ی ماست. در فصل زمستان سیستم ایمنی ما کمی افت می‌کند و مستعد بیماریهایی، چون سرماخوردگی، سرفه و مشکلات تنفسی مانند آسم می‌شویم. در این مطلب برایتان می‌گوییم چه غذا‌هایی بخورید و نخورید تا از بروز علائم آسم مخصوصا در فصل زمستان پیشگیری کنید.
یخ‌های میوه‌ای رنگارنگ؛ پر از ویتامین و مخصوص بچه ها!
مکعب‌های یخ میوه‌ای بهترین راه تشویق بچه‌ها برای خوردن اسموتی مقوی و همراه با پروتئین است. به ویژه اینکه شما در تمامی ایام سال به میوه دسترسی دارید و می‌توانید با توجه به هر فصل یخ میوه‌ای همان فصل را درست کنید.
بیوگرافی جیمز جویس، همراه ۳ داستان خواندنی از وی
بعد از نیم قرن جر و بحث که جیمز جویس را گاه هرزه‌دهان می‌خواندند و گاه مغلق‌گو، وی اکنون یکی از غول‌های ادبیات عصر جدید به شمار می‌رود.
کارخانه: باید ۲ سال دیگر با کولاکوویچ کنار بیاییم
والیبال ایران در این روزها وضعیت چندان باثباتی را دنبال نمی‌کند.
عالیشاه: بودیمیر مهاجم باهوشی است
اردوی تیم فوتبال پرسپولیس در قطر به پایان رسید و مربیان و بازیکنان این تیم بامداد یکشنبه بعد از حدود ۱۲ روز از دوحه به تهران بازگشتند.
آقاجانیان: با تمرکز بالا چین را هم شکست می‌دهیم
تیم ملی فوتبال ایران موفق شد در ادامه رقابت‌های جـــام‌ملــت‌های آسیا در دیداری حساس بر عمان غلبه کند تا مسیر صعود به مراحل بالاتر هموار شده و در همین مسیر نیز حریف چین در مرحله یک‌چهارم نهایی شود.
راه حلی برای رهایی از غم وغصه و افزایش رزق و روزی
حدیث رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) درباره استغفار را در این خبر بخوانید.
«شقایق فراهانی» در آغوش آقای بازیگر- عکس
تصویری از «شقایق فراهانی» درکنار پدرش «بهزاد فراهانی» را مشاهده می کنید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان!
در ویدیوی زیر تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان را می‌بینید.
آقای شفر، استقلال، عابر بانک نیست
جذب گرو و نویمایر و هزینه‌های اضافی که استقلال بابت تمدید قرارداد شفر داد و البته دستمزدی که برای ساشا شفر در نظرگرفته شده درحال و روز اسفبار مالی کنونی استقلال بی‌اثر نیست.
مظنه واحدهای ۷۰ متری در تهران؟
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان ۷۰متری در مناطق ۲۲گانه شهری تهران طی دی ماه ۹۷ است.
رادوشوویچ: ماریو با بهترین کارنامه به پرسپولیس می‌آید
دروازه‌بان کروات پرسپولیس گفت: دوباره ثابت می‌کنیم پرسپولیس بهترین تیم ایران و آسیاست.
حاکمیت « جو احتیاطی» بر بازار مسکن آخر سال
مظنه آپارتمان در استاد معین
قدرت خرید مردم با حذف صفرهای ریال بیشتر نمی‌شود
مظنه واحدهای ۷۰ متری در تهران؟
خوش خدمتی عربستان به آمریکا در تحریم نفتی ایران
۲ عاملی که مانع خرید نفت ایران از سوی کره جنوبی شد
تغییر مدیرعامل ایران ایر صحت ندارد
مردم در خرید مرغ ارزان زیاده‌روی می‌کنند!
کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می‌گیرند؟
نیمی از ثروت جهان در اختیار ۲۶ نفر!