فرمول پروتئینی برای کاهش وزن

04:33 ۹۹ روز و ۱۷ ساعت پیش افکار نیوز 288 0
فرمول پروتئینی برای کاهش وزن

تجزیه و گوارش پروتئین برای بدن نسبت به مواد مغذی دیگر دشوارتر است که مطالعه نشان داده‌اند این شرایط می‌تواند کالری سوزی پس از مصرف غذا را تا 35 درصد افزایش دهد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،متخصصان تغذیه و پزشکان از این موضوع آگاه هستند که سوخت و ساز بدن انسان - نرخ کالری سوزی - تا حد زیادی از کنترل ما خارج بوده و عواملی مانند سن، قد، و ژندر آن اثرگذار هستند. با این وجود، برخی روش‌ها برای افزایشانرژی بدن و تقویت
سوخت و سازوجود دارند. ورزش و دنبال کردن یک
رژیم غذاییدرست و سالم از کلیدی‌ترین گزینه‌ها در این زمینه هستند.
به طور خاص، پروتئین یکی از مواد مغذی است که می‌تواند به تقویت سوخت و ساز بدنکمک کند. تجزیه و گوارش پروتئین برای بدن نسبت به مواد مغذی دیگر دشوارتر است که مطالعه نشان داده‌اند این شرایط می‌تواند کالری سوزی پس از مصرف غذا را تا 35 درصد افزایش دهد.
چه میزان پروتئین نیاز داریم؟مقدار مصرف توصیه روزانه پروتئین 0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم از
وزنبدن است، اما چندین مطالعه نشان داده‌اند که مصرف مقادیر بیشتر از این ماده مغذی ممکن است به محافظت در برابر از دست دادن ماهیچه مرتبط با افزایش سن کمک کند. 
 در ادامه با برخی از بهترین منابع غذایی برای پروتئین بیشتر آشنا می‌شویم: آووکادومحتوای پروتئین: 2 گرم در هر نیمه از آووکادوپروتئین موجود در این میوه حاوی تمام 9 اسیدآمینه ضروری است و از محتوای اسیدهای چرب امگا-3 دوستدار قلبنیز سود می‌برد.
شیرمحتوای پروتئین: 9 تا 10 گرم در یک فنجانشیر سرشار از پروتئین است و همچنین منبع خوبی برای کلسیم است که به تقویت استخوان‌ها کمک می‌کند.
پنیرمحتوای پروتئین: حدود 7 گرم در هر اونس (28 گرم)پنیر می‌تواند بخشی از رژیم غذایی سالم روزانه شما باشد، البته اگر در مصرف آن زیاده‌روی نکنید. پنیر به همراه یک سیب می‌تواند به عنوان یک میان وعده سالم و سیرکننده عصرگاهی مدنظر قرار بگیرد.
تمپهمحتوای پروتئین: 15 گرم در نصف فنجانبافت خاص تمپه که از سویا تهیه می‌شود می‌تواند آن را به جایگزینی هوشمندانه برای گوشتتبدیل کند. از تمپه می‌توانید در سالادها استفاده کنید.
مارچوبهمحتوای پروتئین: 4 گرم در یک فنجان (خرد شده)این سبزی به عنوان یک نیروگاه مواد مغذی شناخته می‌شود. مارچوبه را به روش‌های مختلف می‌توانید مصرف کنید.
لوبیا سیاهمحتوای پروتئین: 7 تا 9 گرم در نصف فنجان (پخته)لوبیا سیاه را می‌توانید به همراه برنجو کینوآ مصرف کنید زیرا یک وعده غذایی پروتئینی کامل را شکل می‌دهند.
عدسمحتوای پروتئین: 9 گرم در نصف فنجانعدس حاوی نشاسته مقاوم است که نوع خاصی از فیبر محسوب می‌شود. نشاسته مقاوم در روده کوچک گوارش نمی‌شود و به طور کامل به روده بزرگ، جایی که در آن تخمیر می‌شود، ورود می‌کند. این فرآیند اسیدهای چرب مفیدی را تولید می‌کند که می‌تواند بدن را از سوزاندن کربوهیدرات‌ها باز دارد، در نتیجه، بدن از چربی‌های ذخیره شده و چربی‌های به تازگی مصرف شده به عنوان سوخت استفاده می‌کند.
ماست یونانیمحتوای پروتئین: 18 گرم در 6 اونس (170 گرم)این ماست غلیظ تقریباً دو برابر بیشتر از منابع لبنی دیگر پروتئین دارد. مصرف ماست یونانی به همراه میوه انتخابی عالی است.
مغز دانه‌های درختیمحتوای پروتئین: 4 تا 6 گرم در هر 2 قاشق غذاخورییک مشت از گردو یا بادام میان وعده‌ای عالی است که می‌توانید آن‌ها را برای بهره‌مندی از فواید بیشتر با ماست، جو دوسر یا یک سالاد نیز ترکیب کنید.
ادامامهمحتوای پروتئین: 8.5 گرم در نصف فنجان (پوست گرفته شده)
یک وعده ادامامه (سویای نارس پخته شده در غلاف) حاوی تقریباً تمام مواد معدنی کم‌مقدار مورد نیاز بدن، از جمله آهن، منیزیم، و روی است.
تجزیه و گوارش پروتئین برای بدن نسبت به مواد مغذی دیگر دشوارتر است که مطالعه نشان داده‌اند این شرایط می‌تواند کالری سوزی پس از مصرف غذا را تا 35 درصد افزایش دهد پروتئین ویمحتوای پروتئین: 24 گرم در هر اونس (28 گرم)پروتئین وی را می‌توانید به اسموتی یا آب اضافه کنید تا یک نوشیدنی سرشار از پروتئین به سرعت آماده شود. اگر از محصولات حیوانی استفاده نمی‌کنید می‌توانید مصرف پودر پروتئین سویا را مدنظر قرار دهید.
اسفناجمحتوای پروتئین: 5 گرم در هر فنجان (پخته)در میان سبزی‌های برگ‌دار، اسفناج یکی از نمونه‌ها با بیشترین میزان پروتئین است.
توفومحتوای پروتئین: 12 گرم در 3 اونس (85 گرم)توفو از سویا تهیه می‌شود و محصولی با کالری کم و پروتئین زیاد است.
ماهیمحتوای پروتئین: 28 گرم در هر 4 اونس (113 گرم)غذای دریایی شامل انواع مختلف ماهی‌ها مانند سالمون، هالیبوت، یا تن انتخابی عالی برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن است. مصرف سه تا پنج وعده غذای دریایی در هفته را مدنظر قرار دهید.
دانه‌های کاذبمحتوای پروتئین: 5 تا 9 گرم در هر فنجان (پخته)این دانه‌های غله مانند (کینوآ، آماراث، و گندم سیاه) دارای پروتئین بیشتری نسبت به غلات سنتی هستند.
نخودمحتوای پروتئین: 15 گرم در هر فنجاننخود را به روش‌های مختلف می‌توانید مصرف کنید تا از فواید سلامتآن بهره‌مند شوید.
تخم مرغمحتوای پروتئین: 12 گرم برای دو عدد تخم مرغ؛ 14 گرم برای 4 سفیده تخم مرغتخم مرغ را به هر روش که آماده کنید، سفیده آن سوختی عالی برای ماهیچه‌ها محسوب می‌شود.
ماکیانمحتوای پروتئین: 28 گرم در هر 4 اونس (113 گرم)مصرف گوشت مرغ دریافت پروتئین به میزان قابل توجه از هر وعده غذایی را امکان‌پذیر می‌کند.
شاهدانهمحتوای پروتئین: 11 گرم در هر 3 قاشق غذاخوریشاهدانه را می‌توانید به روش‌های مختلف مانند همراه با غلات صبحانه، یا در سالادها مصرف کنید.
پنیر کاتیجمحتوای پروتئین: 25 گرم در هر فنجانترکیب پنیر کاتیج با توت‌ها یا آناناس می‌تواند صبحانه‌ای خوشمزه را آماده کند. به خاطر داشته باشید که پنیر کاتیج می‌تواند حاوی سدیم زیاد باشد، از این رو، برچسب ارزش غذایی محصول را به خوبی مطالعه کرده و در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.
دانه‌های کدو تنبلمحتوای پروتئین: 8 گرم در هر اونس (28 گرم)افزون بر پروتئین، دانه‌های کدو تنبل سرشار از منیزیم و آهن هستند.
گوشت گاومحتوای پروتئین: 22 گرم در یک وعده 3 اونسی (85 گرم)مصرف گوشت گاو را به یک یا دو وعده در هفته محدود کنید زیرا سرشار از چربی اشباع است که می‌تواند اثر منفی بر سلامت قلب داشته باشد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

بررسی قضایی برای سهل انگاری احتمالی در سیل شیراز آغاز شد
شیراز- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد:پیگیری دستگاه قضایی برای بررسی سهل انگاری احتمالی مسئولان در حادثه جاری شدن سیل در محل دروازه قرآن شیراز آغاز شد.
بارش باران موجب رانش کوه در محور سوادکوه شد
ساری – ایرنا – فرماندار سوادکوه گفت که در پی بارش باران صبح و عصر امروز دوشنبه ، جاده اصلی منطقه جوارم تا منطقه گوشی در این شهرستان با رانش کوه مواجه شده که عوامل راهداری در حال بازگشائی مسیرهای مسدود شده ، هستند.
آخرین وضعیت برق رسانی و آبرسانی به مناطق سیل زده
تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو از پایداری شبکه های آب و برق استان های سیل زده شمالی و رفع قطعی برق 10روستای استان لرستان خبر داد.
هواشناسی استان مرکزی نسبت به احتمال سیلاب هشدار داد
اراک - ایرنا - هواشناسی استان مرکزی با صدور اطلاعیه ای نسبت به طغیان رودخانه ها و وقوع سیلاب در این استان هشدار داد.
نقشه مناطق سیل خیز خراسان رضوی آماده شد
مشهد- ایرنا- معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: به دستور استاندار، مناطق سیل خیز، رودخانه ها، مسیل ها و نقاط حادثه خیز خراسان رضوی توسط شرکت آب منطقه ای استان شناسایی و نقشه آنها به فوریت آماده شد.
بارش های رگباری نیمه شب خراسان رضوی را فرامی گیرد
مشهد- ایرنا- کارشناس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی گفت: نیمه شب امشب بارش های رگباری و سیل آسا کل خراسان رضوی را فرا می گیرد و به صورت قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.
سیلاب در رودخانه قمرود قم جاری شد
قم - ایرنا - سیلاب در رودخانه قمرود قم به دنبال بارندگی شدید که از بامداد امروز آغاز شده ، روان شده است.
ترافیک در راه های البرز سنگین است
کرج - ایرنا - رئیس پلیس راه استان البرز گفت: بارش باران در راه های این استان ، سبب لغزندگی و ترافیک سنگین در این محور ها شده است.
البرز در شرایط اضطرار نیست
کرج - ایرنا - استاندار البرز گفت: این استان در شرایط اضطرار نیست لیکن دستگاه های اجرایی و امدادی در آماده باش کامل قرار دارند.
316 کیلوگرم تریاک در البرز کشف شد
کرج - ایرنا- رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر البرز از کشف 316 کیلوگرم مواد مخدرتریاک درشهرستان فردیس این استان خبرداد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
مه غلیظ، تردد در برخی محورهای اصفهان را کُند کرده است
اصفهان -ایرنا- رئیس مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای اصفهان گفت: مه گرفتگی غلیظ در محورهای سمیرم- یاسوج، داران - الیگودرز و اصفهان- نائین، تردد در این مسیرها را کُند کرده است.
پایگاه وحدتی دزفول برای مقابله با شرایط اضطراری در آمادگی کامل است
تهران - ایرنا - فرمانده پایگاه شکاری وحدتی دزفول گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده است پایگاه وحدتی دزفول آمادگی کامل برای مقابله با شرایط اضطراری و بحران های پیش رو را دارد.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
سیل، شیراز را فرا گرفت
شیراز-ایرنا- بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد.
تخلیه آبگرفتگی آق‌قلا و گمیشان اولویت نیروهای نظامی
سیل بیش از ۱۰۰۰ میلیارد ریال به جاده‌های گلستان خسارت وارد کرد
وقوع طوفان در تهران صحت ندارد
حدود ۲ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد گلستان در سیل آسیب دیدند
۴ محور گلستان بر اثر سیل و ریزش کوه مسدود است
فیلم- ائمه جمعه خرمشهر و آبادان در حال کمک به مردم سیل‌زده
استان‌های جنوبی کشور آماده سیل باشند
زلزله‌زدگان سرپل ذهاب به مکان‌های امن منتقل شدند
تخلیه سیلاب نیمی از آق‌قلا- نبود امکان امدادرسانی با بالگردها
توفان تهران تکذیب شد