۳ دلیل ناکامی تحریم‌ها

04:20 ۳۸ روز و ۷ ساعت پیش افکار نیوز 134 0
۳ دلیل ناکامی تحریم‌ها

با گذشت بیش از یک ماه از اعمال تحریم‌های ضدایرانی از سوی کاخ‌سفید، آنچه مبرهن است ناکارآمدی رژیم تحریم‌های کنونی بوده است. یک نشریه آمریکایی در تحلیلی همراهی چین و روسیه با ایران پس از تحریم‌ها، تجربه بالای تهران در مقابله با تحریم و دور زدن آن و نیز صدور معافیت‌های خرید نفت ایران برای هشت کشور را از جمله عواملی می‌داند که تحریم‌ها قادر نخواهند بود دولت ترامپ را به اهدافش در رابطه با ایران برسانند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،نشریه نیوزویک در مطلبی با تاکید بر پیامد‌های تحریم‌های ضدایرانی برای غرب نوشت: به‌نظر می‌رسید که با کشف میدان گازی پارس‌جنوبی در خلیج‌فارس، تجار نفتی به تمامی رویا‌های خود دست یافته‌اند. پارس‌جنوبی که بزرگ‌ترین میدان گازی در جهان به‌شمار می‌آید در مرز آبی ایران و قطر قرار گرفته است. با این حال تحریم‌های اقتصادی آمریکاعلیه ایران موجب شده است تا شرکت‌های غربی برای سال‌‌ها نتوانند سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام دهند.
زمانی که برجام در سال ۲۰۱۵ میان ایران،آمریکا وقدرت‌های جهانی به امضا رسید شرکت توتال فرانسه به‌سرعت وارد مذاکره با مقامات ایرانی برای سرمایه‌گذاری در این میدان گازی شد. با این حال پس از انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا و خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای که بازگرداندن تحریم‌های ضدایرانی را به‌دنبال داشت، توتال نیز به‌دلیل واهمه از تحریم‌های ثانویه آمریکا که می‌تواند شرکت‌های خارجی که به همکاری با ایران ادامه می‌دهند را هدف قرار دهد، از ایران خارج شد. بسیاری از شرکت‌های دیگر اروپایی نیز تصمیم مشابهی را اتخاذ کردند چراکه برای آنها ماندن در بازار آمریکا مهم‌تر بود. در نبود توتال، پای شرکت ملی نفت چین به
ایرانباز شد. یک مقام توتال در این مورد به نیوزویک گفت: «این یک هدیه برای چین و یک خودزنی برای اروپا است.»
جنگ سرد جدید برای حفظ برجامسیاست پس از برجام دولت ترامپ در برابر ایران در واقع افزایش درد و رنج اقتصادی بر حاکمیت این کشور است تا تهران در نهایت برای دستیابی به یک توافق جدید با آمریکا وارد مذاکره شود. منتقدان برجام- که اکنون برخی از آنها سمت‌های کلیدی
دولتترامپ را در اختیار دارند- بر این باورند که این سیاست تحریم ایران در دولت اوباما در حال به‌ثمر نشستن بود تا زمانی که دولت او تصمیم گرفت تهران را از زیر بار این فشار رها سازد. اما در زمانی که توتال از بازار ایران عقب‌نشینی کرده است و یک شرکت چینی جای آن را پر می کند، فلج کردن اقتصاد ایران اقدامی بسیار دشوار است.دولت‌های ایران،
روسیهو چین در نظر دارند تا با افزایش همکاری‌های اقتصادی و مالی خود تحریم‌های آمریکا را که از نظر آنها برای سرنگونی رژیم ایران وضع شده‌اند، تا حد ممکن بی‌اثر سازند. افزایش مقیاس همکاری‌های اقتصادی ایران، روسیه و
چینواضح‌ترین سیگنالی است که نشان می‌دهد پتانسیل ایجاد جنگ سرد میان این سه کشور و آمریکا وجود دارد.
مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا پیش‌تر در سخنانی تاکید کرد که هدف سیاست‌خارجی دولت ترامپ ایجاد نوع جدیدی از نظم لیبرال است که در نظر دارد آمریکا را به‌طور قانونی از توافقنامه‌ها‌ و معاهداتی که در راستای حفظ استقلال و منافع واشنگتننیستند، خارج سازد. براساس گفته این مقامات خروج ترامپ از برجام از اولویت‌های این سیاست بوده ‌است. اما جنگ سرد دوم بسیار متفاوت از آنچه در سال‌های گذشته میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت، خواهد بود. بر خلاف اتحاد جماهیر شوروی که اقتصاد سست آن در دهه ۸۰ میلادی عامل نابودی آن شد، چین اکنون دارای دومین
اقتصادبزرگ جهاناست و این کشور دارای ظرفیت‌های جهانی در زمینه‌های مختلف فناوری و همچنین نفت‌و گاز است. امروز کالاهای ساخته شده از سوی شرکت‌های متوسط چینی را می‌توان در گوشه‌و‌کنار ایران دید. تحریم‌های ثانویه هیچ معنایی برای این شرکت‌ها ندارد چراکه این شرکت‌ها شریک تجاری آمریکا محسوب نمی‌شوند.
روسیه نیز در تلاش است تا با تخصیص سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد‌دلاری، حضور مستقیم خود را در صنعت نفت و گاز ایران تقویت کند. از سوی دیگر این کشور برنامه دارد تا به ایران در ارتقا و به‌روزرسانی سیستم شبکه برق نیز کمک کند. ‌مانند چین شرکت‌های روسی نیز چیزی برای باختن در برابر تحریم‌های ثانویه آمریکا ندارند. تحریم ایران طی چند دهه گذشته از سوی غرب این کشور را قادر ساخته است تا توانایی دور زدن آنها را کسب کند. در ماه نوامبر و پس از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی دولت ترامپ، تنها بورس انرژی تهران قادر بود تا با دو قرارداد بیش از دو محموله ۷۰۰ هزار بشکه‌ای از نفت‌خام ایران را بفروشد. این سیستم به‌گونه‌ای طراحی شده است که افراد خریدار نفت ایران به‌طور ناشناس باقی بمانند. سعید قاسمی‌نژاد از اعضای بنیاد دفاع از دموکراسی در این‌باره می‌گوید: «فروش نفت در این سیستم نوعی پیروزی برای ایران به‌شمار می‌آید چراکه اکنون افراد مختلفی از سرتاسر جهان می‌توانند
نفتایران را بدون آنکه شناسایی شوند خریداری کنند.
ماهیت دولت ترامپ، علت شکست تحریم‌هاماهیت دولت ترامپ خود یکی از دلایلی است که رژیم تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ناکارآمد می‌کند. پس از مباحثه‌های فراوان دولت ترامپ معافیت‌‌های نفتی را برای هشت کشور صادر کرده است. این معافیت‌ها برای کشورهایی نظیر ترکیه، هند و کره‌جنوبی به‌عنوان بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران صادر شده است. پس از بررسی‌های بیشتر، کاخ‌سفید با امید به اینکه بتواند به یک توافق تجاری جامع با چین دست یابد، معافیت‌ خرید نفت از ایران را برای پکن نیز صادر کرد. مقامات ضدایرانی دولت ترامپ تحت رهبری جان بولتون، مشاور امنیت‌ملی کاخ‌سفید و پمپئو همچنین نگران آن هستند تا استثنا قائل شدن برای چند بانک ایرانی که وظیفه انجام تراکنش کالاهای بشردوستانه را عهده‌دار خواهند بود به پاشنه آشیل تحریم‌ها بدل شود چراکه ایران در گذشته توانسته است از این طریق تحریم‌ها را دور بزند.
البته آنچه مشخص است این است که تحریم‌های جدید تاثیراتی نیز با خود به‌همراه داشته‌اند: طی ماه‌های گذشته ارزش پول ایران کاهش یافت. با این حال بر خلاف خواسته ترامپ تحریم‌ها تاکنون نتوانسته‌اند تاثیر لازم را برای تغییر رفتار ایران داشته باشند. این موضوعی است که مقامات دولت ترامپ نیز در خفا با آن موافق هستند و به همین دلیل نیز کاخ‌سفید برنامه دارد در ادامه تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کند. بولتون در ماه نوامبر خاطرنشان کرد که این معافیت‌ها به‌طور موقتی صادر شده‌اند و
واشنگتناز متحدان خود ‌مانند ژاپن و کره‌جنوبی انتظار دارد در طول ماه‌های آتی منابع دیگری را برای تامین نفت‌خود تعیین کنند. با این حال دیپلمات‌ها در آمریکا، اروپا و شرق آسیا بر این باورند که چین و روسیه به سرمایه‌گذاری خود در ایران ادامه می‌دهند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پای پاستا ریگاتونی با سس آووکادو
اگه اهل خوردن پاستا هستید، این روش خلاقانه پخت پاستا رو حتما می‌پسندید. ترکیبی از پاستا‌های لوله‌ای (ریگاتونی) با سس آووکادو و انواع پنیر است.
سوتی‌های فاحش و میلیاردی ستاره‌ها در فیلم‌هایشان
اشتباه‌های هنرپیشه‌ها دامنه بسیار گسترده‌ای دارد و از آنجایی که هنرپیشه‌های تراز اول در فیلم‌های بسیار پرهزینه‌ای حضور پیدا می‌کنند گاهی اوقات این اشتباه‌ها خرج‌های زیادی روی دست تهیه‌کننده و عوامل فیلم می‌گذارد.
گفتگو با بهمن کیارستمی، بهترین کارگردان جشنواره سینما حقیقت
«اکسُدوس» نام مستند بلندی از بهمن کیارستمی است که امسال در جشنواره‌ «سینماحقیقت»، جایزه‌ بهترین کارگردانی را دریافت کرد. در زبان یونانی، «اکسدوس» به معنی مهاجرت گروهی است و این مستند به سوژه‌ مهاجران افغانستانی در اردوگاه مهاجرتی امام رضا(ع) پرداخته است.
چگونه رابطه جنسی‌تان را رمانتیک‌تر کنید؟
شما و همسرتان روابط جنسی بسیار خوبی دارید، خوب می‌دانید چگونه همدیگر را راضی کنید و مطمئنا خاطرات داغ و جذاب زیادی با هم دارید. اما یک رابطه‌ی جنسی خوب همیشه هم لازم نیست به ارگاسم برسد. گاهی بهترین رابطه‌ی جنسی رابطه‌ای است که شما و همسرتان یک ارتباط هیجانی مطلوب و دوست داشتنی با هم برقرار می‌کنید.
جملاتی که پدران نباید به فرزندانشان بگویند
حرف پدر‌ها تاثیر زیادی روی فرزندان دارد، از این رو باید در بیان حرف هایشان محتاط‌تر باشند. برخی جملات از سم هم برای کودکان بدتر است به طوری که هرگز نباید آن‌ها را بشنوند.   اگر می‌خواهید بدانید که این جملات کدامند، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
پردرآمدترین شغل‌های دنیا در سال ۲۰۱۹
مهم‌ترین عامل برای داشتن یک زندگی خوب، داشتن شغلی با درآمد مناسب و کافی است. این روز‌ها در سر تاسر دنیا با مشکل بیکاری افراد تحصیلکرده مواجه هستیم؛ و این امر دقت در انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی را گوشزد می‌کند.
روش‌های خشک کردن گل‌های طبیعی
طبیعت را که نگاه کنید بیشتر درختان عریانند و بی‌برگ و بار. خیلی‌هایمان شاید در این فصل دلمان گل تازه بخواهد برای همین می‌رویم سراغ خرید گل‌های شاخه بریده. گاهی حتی با این مهمانان چند روزه انس می‌گیریم و نمی‌خواهیم به این زودی‌ها دورشان بریزیم پس دنبال راه‌حلی می‌گردیم برای خشک کردن و ماندگار کردن‌شان در خانه.
لیپی که یک بار باخته، دوباره به ایران رسید
پرجمعیت‌ترین کشور جهان، دارنده عنوان نخست اقتصاد دنیا، دشمن شماره یک تولید‌کنندگان داخلی با اجناس فیک و ارزان‌قیمت و قهرمان بلامنازع بازی‌های آسیایی. اینها شاید معروف‌ترین توصیفات ممکن از کشور چین نزد ما ایرانی‌ها باشد.
چراغپور: چین نمی‌تواند حریف سرسختی باشد
جلال چراغپور درباره عملکرد ایران در جام ملت‌های این دوره صحبت کرد.
بیانی: بازی سخت در نیمه نهایی است
بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران با تاکید بر اینکه این تیم راه همواری برای حضور در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا خواهد داشت گفت: دیدار برابر چین مشکلی برای تیم ملی ایجاد نمی کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان!
در ویدیوی زیر تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان را می‌بینید.
آقای شفر، استقلال، عابر بانک نیست
جذب گرو و نویمایر و هزینه‌های اضافی که استقلال بابت تمدید قرارداد شفر داد و البته دستمزدی که برای ساشا شفر در نظرگرفته شده درحال و روز اسفبار مالی کنونی استقلال بی‌اثر نیست.
وال‌استریت سقوط کرد
واحدهای مسکن مهر سند دار می‌شوند
پیش‌بینی اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸
محصولات کشاورزی قاچاق باید معدوم شود
فرصت پایانی جاماندگان دریافت سود سهام عدالت
۴۰درصد بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان بالای ۲۰ سال هستند
دلاویز: نیمی از خودروها نمی‌توانند استانداردهای لازم را کسب کنند
تشکیل کمیسیون همکاری‌های معدنی ایران و ترکیه
پاسکاری چینی‌ها به بهانه قراردادهای IPC
بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد