قرار گرفتن 78 درصد شهرهای ایران در مناطقی با ریسک زلزله بالا

14:12 ۳۶ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 58 0
قرار گرفتن 78 درصد شهرهای ایران در مناطقی با ریسک زلزله بالا

رئیس سازمان امداد و نجات تصریح کرد: 78 درصد شهرهای ایران در مناطقی با ریسک زلزله بالا قرار دارد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مرتضی سلیمی در دوره بین‌المللی جست‌وجو و نجات شهری که از سوی سازمان امداد و نجاتجمعیت هلال‌احمر با همکاری نمایندگی سازمان مللدر ایران، سازمان پیشگیری مدیریت بحرانشهر تهران، سفارت اتریشو با حضور رؤسای هر یک از این سازمان‌ها در سازمان امداد و نجاتبرگزار شد، اظهار داشت: با توسعه جوامع و پیچیده شدن فرآیندهای درونی اجتماعات بشری و افزایش فرهنگ شهر نشینی بر تعداد بحران‌های ناشی از حوادث طبیعی و پیچیدگی آنها افزوده شده است.
وی افزود: برای پیشگیری و آمادگی در مقابل این مهم، شیوه های رسیدگی به سوانح و حوادث که معمولاً از آن تحت عنوان امداد و نجات یاد می‌شود طراحی و عملیاتی می‌شود تا تبعات و آثار منفی حوادث کاهش یابد. 
رئیس سازمان امداد و نجات گفت: بررسی حوادث و سوانح رخ داده نشان می‌دهد که نحوه امداد و نجات، رابطه مستقیمی با سطح میزان توسعه یافتگی و وجود زیرساخت‌های مناسب اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جوامع دارد. 
سلیمی گفت: حوادث طبیعی و یا انسان ساز، پیامدهای متعددی چون مشکلاتاجتماعی، اقتصادی، عاطفی و روانی در زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند که باعث فقر، بیکاری، مهاجرتهای اجباری، اختلافات قومی و فرهنگی، از هم پاشیدگی و گسست روابط خانوادگی، بیماری، کمبود بهداشت و رفاه، گسترش و ... می‌شود. به بیان دیگر بحران‌ها، عامل تلفات و ضایعات بعضاً غیر قابل جبران فردی، اجتماعی، ملی و فراملی‌اند که اثرات آن از جراحات ساده، معلولیت تا بحران‌های اقتصادی،
اجتماعی و سیاسیرا شامل می‌شود.
سلیمی اضافه کرد: بدیهی است پیش بینی تمهیدات لازم به منظور پیشگیری ،آمادگی و پاسخگویی جهت کاهش آسیب پذیری در برابر حوادث و سوانح از تبعات منفی و ویرانگر بحران‌ها را کاهش خواهد داد. کشور ما، به لحاظ شرایط طبیعی، منطقه‌ای، جغرافیایی، پراکندگی جمعیت، نحوه استقرار شهرها و وضعیت اقلیمی و مکانی، دارای استعداد و ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای بروز پدیده های طبیعی است.
رئیس سازمان امداد و نجات گفت: حدود 90 درصد از خاککشور در محدوده فلات ایران واقع شده است. اقلیم ایران بیشتر کوهستانی و نیمه خشک بوده و میانگین ارتفاع آن بیش از 1200 متر از سطح دریاست. بیش از نیمی از
ایرانکویری و نیمه کویری است و حدود یک سوم نیز کوهستاناست.
وی اضافه کرد: حدود 80 درصد نواحی مسکونی ایران در نواحی کوهستانی و کوهپایه قرار دارند و متمرکزترین و پرجمعیت ترین بخش کشور را همین نواحی تشکیل می‌دهند. این نواحی دارای وضعیت اقلیمی، دموگرافیک و
زمینشناختی خاصی است که جمعیت کشور را با تهدیدهای جدی حوادث طبیعی روبرو می‌سازد.
 سلیمی عنوان کرد: این ویژگی‌ها باعث شده از 41نوع حادثه طبیعی شناخته شده در جهان امکان وقوع 33 نوع آن در ایران وجود داشته باشد که زلزلهو سیلتاکنون خسارات زیاد‌ی به کشور وارد ساخته است و طبق آمار مراجع بین المللی، ایران را تبدیل به ششمین کشور حادثه خیز جهانکرده است.
رئیس سازمان امداد و نجات اعلام کرد: نکته بسیار حائز اهمیت در نقشه ایران وجود 120 گسل فعال در مناطق شهری ایران است و 78 در صد شهرهای ایران در مناطق با ریسک زلزله بالاست  یا به عبارت دیگر در نقشه ایران، ۷۸درصد شهرها را شهرهای «لرزان» با خطر نسبی بالا تشکیل می‌دهند که در مناطق با ریسک خطر زیاد هستند. 
سلیمی گفت: در این میان کلانشهر تهران به عنوان پایتختکشور  نیز نه تنها از خطر زلزله ایمن نیست بلکه سال‌هاست در انتظار زلزله‌ای ویرانگر با قدرت بالای 7 ریشتر به سر می‌برد. بر اساس مطالعات آماری و زلزله‌هایی که پیش از این در ناحیه ری و تهران ثبت شده است با احتمال بیش از 70 درصد به طور متوسط  هر 158 سال زلزله ای ویرانگر در این ناحیه رخ داده است. آخرین زلزله در تهران 182 سال پیش اتفاق افتاد و بر همین اساس وقوع زلزله تهران 24 سال تاخیر زمانی دارد. 
وی گفت: در صورت وقوع زلزله در این منطقه که علاوه بر پایتخت بودن، مرکزیت امکانات فرهنگی، اقتصادی و همچنین دولتی را دارد و بیش از 10 میلیون نفر در آن سکونت دارند با فاجعه‌ای بزرگ مواجه خواهیم بود.
سلیمی گفت: کارشناسان می گویند در اثر زلزله مخرب تهران بیش از یک میلیون ساختمان تخریب  و آسیب خواهد دید و حدود به 1.5 میلیون کشته در اثر این زلزله بر جای می‌ماند. 
رئیس سازمان امداد و نجات خاطرنشان کرد:  این مسائل حائز این نکته مهم در خصوص تشکیل و  تقویت تیم‌های جستجو و نجات شهری مطابق با استانداردهای بین المللی در ایران است . گرچه مقداری در این مسئله تأخیر وجود دارد اما بازهم برگزاری این دوره را به فال نیک گرفته و امید آن داریم برگزاری این دوره آغازگر عضویت ایران در اینساراگ ( گروه بین المللی جستجو نجات شهری) باشد.
وی بیان داشت: جمعیت هلال احمرایران در حوزه  آمادگی  اقدامات قابل توجهی داشت  از جمله این اقدامات که در  جهت افزایش آگاهی عمومی و آموزش های همگانی در حوزه امداد و نجات  است که ارائه آموزش‌های همگانی  به بیش ۳ میلیون نفر از مردم  کشور است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 6200 تیم عملیاتی در 17 رسته تخصصی در جمعیت هلال احمرمشغول فعالیت هستند تا در زمان وقوع حوادث و سوانح براساس سانحه رخ داده حضور یابند. به لحاظ تعداد پایگاه‌های امداد
جادهای بین شهری، کوهستان و ساحلی در حال حاضر 559  در سطح کشور مشغول فعالیت‌اندسلیمی گفت: از سوی دیگر شبکه امداد و نجات ایران به ابزارهای جدید جست‌وجو نظیر انواع دستگاه‌های زنده یاب‌ها، سگ‌های جست‌وجو و نجات، بیش از 1100 دستگاه آمبولانس ، 500 موتور سیکلت‌های ارزیاب و پیشرو، 52 دستگاه خودروهای امدادی چند منظوره ، 1300 دستگاه خوروی امدادی پشتیبان، 11 دستگاه خودروی ارتباطات، سامانه ثبت حوادث و ایجاد مراکزEOC در سراسر کشور جهت تسریع اطلاع رسانی حوادث ،31 مرکز امداد هوایی در تمامی استان‌ها و 24 فروند بالگرد مجهز است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کی‌روش: بیرانوند مثل بقیه بازیکنانم خاص است
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید بیرانوند هم مانند سایر بازیکنانش خاص است اما الان در قالب یک تیم برابر عمان قرار می‌گیرند.
یک رقیب غیرمنتظره برای رونالدو در سری آ
دووان زاپاتا، ستاره کلمبیایی آتالانتا، در هفته های اخیر عملکرد خارق العاده ای ارائه داده است.
سرمربی عمان: می‌خواهیم ایران را تنبیه کنیم
سرمربی تیم‌ملی عمان درباره دیدار با ایران صحبت کرد.
گاتزتا: متئو دارمیان به یوونتوس پیوست
متئو دارمیان، مدافع ایتالیایی منچستریونایتد، با قراردادی قرضی به تیم یوونتوس پیوست.
سلفی طارمی با هواداران و سورپرایز تماشاگران
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران پیش از شروع بازی با هواداران سلفی گرفت.
کمک آزمون به بیرانوند در مهار پنالتی
کاپیتان نیمکت نشین تیم ملی بعد از مهار پنالتی توسط بیرانوند بر سر بازیکنان تیم ملی فریاد کشید.
اعتراض سرمربی ویتنام؛ بُرد ما شانسی نبود!
پارک هان سئو، سرمربی 60 ساله تیم ملی ویتنام، مدعی شد شناخت کاملی نسبت به تیم ملی اردن داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مدیرعامل سابق بانک سرمایه: متهم نیستیم، تحریم‌ها را دور می‌زدیم
مدیرعامل سابق بانک سرمایه در جلسه رسیدگی به اتهامات خود و دو عضو دیگر هیات مدیره این بانک اتهامات مطروحه در کیفرخواست را رد کرد و گفت که آنها مشغول دور زدن تحریم‌های ظالمانه بوده‌اند.
قبول اشتباه شجاعت است وبالاتر از قبول اشتباه؛ عذرخواهی ست
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره قبول اشتباه و عذرخواهی کردن را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
کاخ ۶ هزار متری آقای بانکدار در لواسان
در لواسان ویلاهای لوکس و دیدنی شخصیت‌های معروف کم نیست اما یکی از ویلاها که صاحب آن یک بانکدار معروف است، به شدت در شهر خودنمایی می‌کند.
مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
با مراکز معتبر دریافت و ارسال موبایل و تبلت سامسونگ آشنا شوید
شرکت سامسونگ ایران در جدیدترین طرح خود در راستای ساده‎تر کردن روند خدمات‌رسانی به کاربران تلفن همراه اقدام به گشایش دفاتری با نام مراکز دریافت و ارسال گوشی‌های موبایل و تبلت کرده است. این دفاتر با نصب لوگوی ویژه سامسونگ از فروشگاه‎های دیگر متمایز می‌شوند و به این ترتیب دسترسی به خدمات پس از فروش را حتی در دورافتاده‌ترین نقاط کشور برای کاربران فراهم می‎کنند.
شناسایی و ساماندهی کودکان کار در کرمان
استرس را چگونه کنترل کنیم؟
اطلاعیه سازمان تأمین اجتماعی درباره سبد کالا
خانم‌های آتش‌نشان در مشهد- عکس
اطلاعیه سازمان تأمین اجتماعی درباره بسته حمایتی
عضو شورا: مجید توکلی فقط نظر کارشناسی داد
نتایج آزمون وکالت ۹۷ اعلام شد
سردترین شهر کشور معرفی شد
زنان آتش‌نشان در مانور اضطراری مشهد
گازرسانی به جنوب کرمان همزمان با سفر جهانگیری