قرار گرفتن 78 درصد شهرهای ایران در مناطقی با ریسک زلزله بالا

14:12 ۲۱۵ روز و ۳ ساعت پیش افکار نیوز 284 0
قرار گرفتن 78 درصد شهرهای ایران در مناطقی با ریسک زلزله بالا

رئیس سازمان امداد و نجات تصریح کرد: 78 درصد شهرهای ایران در مناطقی با ریسک زلزله بالا قرار دارد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مرتضی سلیمی در دوره بین‌المللی جست‌وجو و نجات شهری که از سوی سازمان امداد و نجاتجمعیت هلال‌احمر با همکاری نمایندگی سازمان مللدر ایران، سازمان پیشگیری مدیریت بحرانشهر تهران، سفارت اتریشو با حضور رؤسای هر یک از این سازمان‌ها در سازمان امداد و نجاتبرگزار شد، اظهار داشت: با توسعه جوامع و پیچیده شدن فرآیندهای درونی اجتماعات بشری و افزایش فرهنگ شهر نشینی بر تعداد بحران‌های ناشی از حوادث طبیعی و پیچیدگی آنها افزوده شده است.
وی افزود: برای پیشگیری و آمادگی در مقابل این مهم، شیوه های رسیدگی به سوانح و حوادث که معمولاً از آن تحت عنوان امداد و نجات یاد می‌شود طراحی و عملیاتی می‌شود تا تبعات و آثار منفی حوادث کاهش یابد. 
رئیس سازمان امداد و نجات گفت: بررسی حوادث و سوانح رخ داده نشان می‌دهد که نحوه امداد و نجات، رابطه مستقیمی با سطح میزان توسعه یافتگی و وجود زیرساخت‌های مناسب اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جوامع دارد. 
سلیمی گفت: حوادث طبیعی و یا انسان ساز، پیامدهای متعددی چون مشکلاتاجتماعی، اقتصادی، عاطفی و روانی در زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند که باعث فقر، بیکاری، مهاجرتهای اجباری، اختلافات قومی و فرهنگی، از هم پاشیدگی و گسست روابط خانوادگی، بیماری، کمبود بهداشت و رفاه، گسترش و ... می‌شود. به بیان دیگر بحران‌ها، عامل تلفات و ضایعات بعضاً غیر قابل جبران فردی، اجتماعی، ملی و فراملی‌اند که اثرات آن از جراحات ساده، معلولیت تا بحران‌های اقتصادی،
اجتماعی و سیاسیرا شامل می‌شود.
سلیمی اضافه کرد: بدیهی است پیش بینی تمهیدات لازم به منظور پیشگیری ،آمادگی و پاسخگویی جهت کاهش آسیب پذیری در برابر حوادث و سوانح از تبعات منفی و ویرانگر بحران‌ها را کاهش خواهد داد. کشور ما، به لحاظ شرایط طبیعی، منطقه‌ای، جغرافیایی، پراکندگی جمعیت، نحوه استقرار شهرها و وضعیت اقلیمی و مکانی، دارای استعداد و ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای بروز پدیده های طبیعی است.
رئیس سازمان امداد و نجات گفت: حدود 90 درصد از خاککشور در محدوده فلات ایران واقع شده است. اقلیم ایران بیشتر کوهستانی و نیمه خشک بوده و میانگین ارتفاع آن بیش از 1200 متر از سطح دریاست. بیش از نیمی از
ایرانکویری و نیمه کویری است و حدود یک سوم نیز کوهستاناست.
وی اضافه کرد: حدود 80 درصد نواحی مسکونی ایران در نواحی کوهستانی و کوهپایه قرار دارند و متمرکزترین و پرجمعیت ترین بخش کشور را همین نواحی تشکیل می‌دهند. این نواحی دارای وضعیت اقلیمی، دموگرافیک و
زمینشناختی خاصی است که جمعیت کشور را با تهدیدهای جدی حوادث طبیعی روبرو می‌سازد.
 سلیمی عنوان کرد: این ویژگی‌ها باعث شده از 41نوع حادثه طبیعی شناخته شده در جهان امکان وقوع 33 نوع آن در ایران وجود داشته باشد که زلزلهو سیلتاکنون خسارات زیاد‌ی به کشور وارد ساخته است و طبق آمار مراجع بین المللی، ایران را تبدیل به ششمین کشور حادثه خیز جهانکرده است.
رئیس سازمان امداد و نجات اعلام کرد: نکته بسیار حائز اهمیت در نقشه ایران وجود 120 گسل فعال در مناطق شهری ایران است و 78 در صد شهرهای ایران در مناطق با ریسک زلزله بالاست  یا به عبارت دیگر در نقشه ایران، ۷۸درصد شهرها را شهرهای «لرزان» با خطر نسبی بالا تشکیل می‌دهند که در مناطق با ریسک خطر زیاد هستند. 
سلیمی گفت: در این میان کلانشهر تهران به عنوان پایتختکشور  نیز نه تنها از خطر زلزله ایمن نیست بلکه سال‌هاست در انتظار زلزله‌ای ویرانگر با قدرت بالای 7 ریشتر به سر می‌برد. بر اساس مطالعات آماری و زلزله‌هایی که پیش از این در ناحیه ری و تهران ثبت شده است با احتمال بیش از 70 درصد به طور متوسط  هر 158 سال زلزله ای ویرانگر در این ناحیه رخ داده است. آخرین زلزله در تهران 182 سال پیش اتفاق افتاد و بر همین اساس وقوع زلزله تهران 24 سال تاخیر زمانی دارد. 
وی گفت: در صورت وقوع زلزله در این منطقه که علاوه بر پایتخت بودن، مرکزیت امکانات فرهنگی، اقتصادی و همچنین دولتی را دارد و بیش از 10 میلیون نفر در آن سکونت دارند با فاجعه‌ای بزرگ مواجه خواهیم بود.
سلیمی گفت: کارشناسان می گویند در اثر زلزله مخرب تهران بیش از یک میلیون ساختمان تخریب  و آسیب خواهد دید و حدود به 1.5 میلیون کشته در اثر این زلزله بر جای می‌ماند. 
رئیس سازمان امداد و نجات خاطرنشان کرد:  این مسائل حائز این نکته مهم در خصوص تشکیل و  تقویت تیم‌های جستجو و نجات شهری مطابق با استانداردهای بین المللی در ایران است . گرچه مقداری در این مسئله تأخیر وجود دارد اما بازهم برگزاری این دوره را به فال نیک گرفته و امید آن داریم برگزاری این دوره آغازگر عضویت ایران در اینساراگ ( گروه بین المللی جستجو نجات شهری) باشد.
وی بیان داشت: جمعیت هلال احمرایران در حوزه  آمادگی  اقدامات قابل توجهی داشت  از جمله این اقدامات که در  جهت افزایش آگاهی عمومی و آموزش های همگانی در حوزه امداد و نجات  است که ارائه آموزش‌های همگانی  به بیش ۳ میلیون نفر از مردم  کشور است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 6200 تیم عملیاتی در 17 رسته تخصصی در جمعیت هلال احمرمشغول فعالیت هستند تا در زمان وقوع حوادث و سوانح براساس سانحه رخ داده حضور یابند. به لحاظ تعداد پایگاه‌های امداد
جادهای بین شهری، کوهستان و ساحلی در حال حاضر 559  در سطح کشور مشغول فعالیت‌اندسلیمی گفت: از سوی دیگر شبکه امداد و نجات ایران به ابزارهای جدید جست‌وجو نظیر انواع دستگاه‌های زنده یاب‌ها، سگ‌های جست‌وجو و نجات، بیش از 1100 دستگاه آمبولانس ، 500 موتور سیکلت‌های ارزیاب و پیشرو، 52 دستگاه خودروهای امدادی چند منظوره ، 1300 دستگاه خوروی امدادی پشتیبان، 11 دستگاه خودروی ارتباطات، سامانه ثبت حوادث و ایجاد مراکزEOC در سراسر کشور جهت تسریع اطلاع رسانی حوادث ،31 مرکز امداد هوایی در تمامی استان‌ها و 24 فروند بالگرد مجهز است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سروش جمشیدی و چالش پیر شدن عینکش!- عکس
سروش جمشیدی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
مقابله با فشارخون و سرطان با پیاز
مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد پیاز منافع زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن در رژیم غذایی ضروری است.
برآورد اولیه خسارت آتش‌سوزی دیشب میدان حسن‌آباد
معاون میراث‌فرهنگی تهران گفت: بیش از ۲میلیارد تومان برآورد اولیه میزان خسارت آتش سوزی به بنای تاریخی میدان حسن آباد است.
گران‌ترین کشورهای اروپایی برای زندگی
طی بررسی‌های صورت گرفته هزینه‌های زندگی در کشورهای شمالی و غربی اروپایی به طرز محسوسی بیشتر از هزینه‌های زندگی در کشورهای شرقی و جنوبی بوده است.
تولید روزانه 9 هزار تن پسماند در شهر تهران
حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: روزی 9 هزار تن پسماندهای شهر تهران از ایستگاه های مختلف جمع آوری می شوند و هر روز 100 تریلی به مدت سه بار پسماندهای تهران را در نزدیک آراد کوه در اطراف کهریزک تخلیه می کنند.
آتش‌نشانی ایستگاه حسن‌آباد چرا از ماجرای حریق انبار باخبر نشد؟
سخنگوی آتش‌نشانی تهران به چند ابهام ایجادشده درباره آتش‌سوزی در میدان حسن‌اباد پاسخ داد.
نجات یک دختر جوان از خودکشی از روی پل+ تصاویر
معاون هماهنگ‌کننده پلیس راهور فاتب از نجات یک خانم از خودکشی بر روی پل هجرت خبر داد.
چه کسی جانشین آمانو می‌شود؟
دیپلمات‌های آگاه از تصمیم مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کناره گیری زودتر از موعد از این مسئولیت خبر می‌دهند.
احتمال ریزش بنای تاریخی میدان حسن‌آباد
با توجه به آتش سوزی بخشی از بنای تاریخی میدان حسن آباد در شب گذشته و سُست شدن این بنا بر اثر پاشیدن آب، احتمال ریزش ساختمان وجود دارد و هم اکنون تردد در این ساختمان از سوی شهرداری منطقه ۱۱ ممنوع شده است.
گزافه‌گویی جدید نتانیاهو درباره حزب‌الله لبنان
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در استقبال از هیئتی از نمایندگان عالی‌رتبه پارلمان فرانسه مدعی شد، حزب‌الله باید فورا در لیست "گروه‌های تروریستی" قرار بگیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
برخورد پلیس با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط
معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
چه کسی جانشین آمانو می‌شود؟
دیپلمات‌های آگاه از تصمیم مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کناره گیری زودتر از موعد از این مسئولیت خبر می‌دهند.
وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
مقابله با فشارخون و سرطان با پیاز
برآورد اولیه خسارت آتش‌سوزی دیشب میدان حسن‌آباد
گران‌ترین کشورهای اروپایی برای زندگی
تولید روزانه 9 هزار تن پسماند در شهر تهران
آتش‌نشانی ایستگاه حسن‌آباد چرا از ماجرای حریق انبار باخبر نشد؟
نجات یک دختر جوان از خودکشی از روی پل+ تصاویر
احتمال ریزش بنای تاریخی میدان حسن‌آباد
توصیه های لازم برای مقابله با گرمازدگی
دو گنبد کلاه‌فرنگی میدان حسن آباد کاملاً تخریب شد
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی