قرار گرفتن 78 درصد شهرهای ایران در مناطقی با ریسک زلزله بالا

14:12 ۱۰۰ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 172 0
قرار گرفتن 78 درصد شهرهای ایران در مناطقی با ریسک زلزله بالا

رئیس سازمان امداد و نجات تصریح کرد: 78 درصد شهرهای ایران در مناطقی با ریسک زلزله بالا قرار دارد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مرتضی سلیمی در دوره بین‌المللی جست‌وجو و نجات شهری که از سوی سازمان امداد و نجاتجمعیت هلال‌احمر با همکاری نمایندگی سازمان مللدر ایران، سازمان پیشگیری مدیریت بحرانشهر تهران، سفارت اتریشو با حضور رؤسای هر یک از این سازمان‌ها در سازمان امداد و نجاتبرگزار شد، اظهار داشت: با توسعه جوامع و پیچیده شدن فرآیندهای درونی اجتماعات بشری و افزایش فرهنگ شهر نشینی بر تعداد بحران‌های ناشی از حوادث طبیعی و پیچیدگی آنها افزوده شده است.
وی افزود: برای پیشگیری و آمادگی در مقابل این مهم، شیوه های رسیدگی به سوانح و حوادث که معمولاً از آن تحت عنوان امداد و نجات یاد می‌شود طراحی و عملیاتی می‌شود تا تبعات و آثار منفی حوادث کاهش یابد. 
رئیس سازمان امداد و نجات گفت: بررسی حوادث و سوانح رخ داده نشان می‌دهد که نحوه امداد و نجات، رابطه مستقیمی با سطح میزان توسعه یافتگی و وجود زیرساخت‌های مناسب اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جوامع دارد. 
سلیمی گفت: حوادث طبیعی و یا انسان ساز، پیامدهای متعددی چون مشکلاتاجتماعی، اقتصادی، عاطفی و روانی در زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند که باعث فقر، بیکاری، مهاجرتهای اجباری، اختلافات قومی و فرهنگی، از هم پاشیدگی و گسست روابط خانوادگی، بیماری، کمبود بهداشت و رفاه، گسترش و ... می‌شود. به بیان دیگر بحران‌ها، عامل تلفات و ضایعات بعضاً غیر قابل جبران فردی، اجتماعی، ملی و فراملی‌اند که اثرات آن از جراحات ساده، معلولیت تا بحران‌های اقتصادی،
اجتماعی و سیاسیرا شامل می‌شود.
سلیمی اضافه کرد: بدیهی است پیش بینی تمهیدات لازم به منظور پیشگیری ،آمادگی و پاسخگویی جهت کاهش آسیب پذیری در برابر حوادث و سوانح از تبعات منفی و ویرانگر بحران‌ها را کاهش خواهد داد. کشور ما، به لحاظ شرایط طبیعی، منطقه‌ای، جغرافیایی، پراکندگی جمعیت، نحوه استقرار شهرها و وضعیت اقلیمی و مکانی، دارای استعداد و ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای بروز پدیده های طبیعی است.
رئیس سازمان امداد و نجات گفت: حدود 90 درصد از خاککشور در محدوده فلات ایران واقع شده است. اقلیم ایران بیشتر کوهستانی و نیمه خشک بوده و میانگین ارتفاع آن بیش از 1200 متر از سطح دریاست. بیش از نیمی از
ایرانکویری و نیمه کویری است و حدود یک سوم نیز کوهستاناست.
وی اضافه کرد: حدود 80 درصد نواحی مسکونی ایران در نواحی کوهستانی و کوهپایه قرار دارند و متمرکزترین و پرجمعیت ترین بخش کشور را همین نواحی تشکیل می‌دهند. این نواحی دارای وضعیت اقلیمی، دموگرافیک و
زمینشناختی خاصی است که جمعیت کشور را با تهدیدهای جدی حوادث طبیعی روبرو می‌سازد.
 سلیمی عنوان کرد: این ویژگی‌ها باعث شده از 41نوع حادثه طبیعی شناخته شده در جهان امکان وقوع 33 نوع آن در ایران وجود داشته باشد که زلزلهو سیلتاکنون خسارات زیاد‌ی به کشور وارد ساخته است و طبق آمار مراجع بین المللی، ایران را تبدیل به ششمین کشور حادثه خیز جهانکرده است.
رئیس سازمان امداد و نجات اعلام کرد: نکته بسیار حائز اهمیت در نقشه ایران وجود 120 گسل فعال در مناطق شهری ایران است و 78 در صد شهرهای ایران در مناطق با ریسک زلزله بالاست  یا به عبارت دیگر در نقشه ایران، ۷۸درصد شهرها را شهرهای «لرزان» با خطر نسبی بالا تشکیل می‌دهند که در مناطق با ریسک خطر زیاد هستند. 
سلیمی گفت: در این میان کلانشهر تهران به عنوان پایتختکشور  نیز نه تنها از خطر زلزله ایمن نیست بلکه سال‌هاست در انتظار زلزله‌ای ویرانگر با قدرت بالای 7 ریشتر به سر می‌برد. بر اساس مطالعات آماری و زلزله‌هایی که پیش از این در ناحیه ری و تهران ثبت شده است با احتمال بیش از 70 درصد به طور متوسط  هر 158 سال زلزله ای ویرانگر در این ناحیه رخ داده است. آخرین زلزله در تهران 182 سال پیش اتفاق افتاد و بر همین اساس وقوع زلزله تهران 24 سال تاخیر زمانی دارد. 
وی گفت: در صورت وقوع زلزله در این منطقه که علاوه بر پایتخت بودن، مرکزیت امکانات فرهنگی، اقتصادی و همچنین دولتی را دارد و بیش از 10 میلیون نفر در آن سکونت دارند با فاجعه‌ای بزرگ مواجه خواهیم بود.
سلیمی گفت: کارشناسان می گویند در اثر زلزله مخرب تهران بیش از یک میلیون ساختمان تخریب  و آسیب خواهد دید و حدود به 1.5 میلیون کشته در اثر این زلزله بر جای می‌ماند. 
رئیس سازمان امداد و نجات خاطرنشان کرد:  این مسائل حائز این نکته مهم در خصوص تشکیل و  تقویت تیم‌های جستجو و نجات شهری مطابق با استانداردهای بین المللی در ایران است . گرچه مقداری در این مسئله تأخیر وجود دارد اما بازهم برگزاری این دوره را به فال نیک گرفته و امید آن داریم برگزاری این دوره آغازگر عضویت ایران در اینساراگ ( گروه بین المللی جستجو نجات شهری) باشد.
وی بیان داشت: جمعیت هلال احمرایران در حوزه  آمادگی  اقدامات قابل توجهی داشت  از جمله این اقدامات که در  جهت افزایش آگاهی عمومی و آموزش های همگانی در حوزه امداد و نجات  است که ارائه آموزش‌های همگانی  به بیش ۳ میلیون نفر از مردم  کشور است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 6200 تیم عملیاتی در 17 رسته تخصصی در جمعیت هلال احمرمشغول فعالیت هستند تا در زمان وقوع حوادث و سوانح براساس سانحه رخ داده حضور یابند. به لحاظ تعداد پایگاه‌های امداد
جادهای بین شهری، کوهستان و ساحلی در حال حاضر 559  در سطح کشور مشغول فعالیت‌اندسلیمی گفت: از سوی دیگر شبکه امداد و نجات ایران به ابزارهای جدید جست‌وجو نظیر انواع دستگاه‌های زنده یاب‌ها، سگ‌های جست‌وجو و نجات، بیش از 1100 دستگاه آمبولانس ، 500 موتور سیکلت‌های ارزیاب و پیشرو، 52 دستگاه خودروهای امدادی چند منظوره ، 1300 دستگاه خوروی امدادی پشتیبان، 11 دستگاه خودروی ارتباطات، سامانه ثبت حوادث و ایجاد مراکزEOC در سراسر کشور جهت تسریع اطلاع رسانی حوادث ،31 مرکز امداد هوایی در تمامی استان‌ها و 24 فروند بالگرد مجهز است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

بررسی قضایی برای سهل انگاری احتمالی در سیل شیراز آغاز شد
شیراز- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد:پیگیری دستگاه قضایی برای بررسی سهل انگاری احتمالی مسئولان در حادثه جاری شدن سیل در محل دروازه قرآن شیراز آغاز شد.
بارش باران موجب رانش کوه در محور سوادکوه شد
ساری – ایرنا – فرماندار سوادکوه گفت که در پی بارش باران صبح و عصر امروز دوشنبه ، جاده اصلی منطقه جوارم تا منطقه گوشی در این شهرستان با رانش کوه مواجه شده که عوامل راهداری در حال بازگشائی مسیرهای مسدود شده ، هستند.
آخرین وضعیت برق رسانی و آبرسانی به مناطق سیل زده
تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو از پایداری شبکه های آب و برق استان های سیل زده شمالی و رفع قطعی برق 10روستای استان لرستان خبر داد.
هواشناسی استان مرکزی نسبت به احتمال سیلاب هشدار داد
اراک - ایرنا - هواشناسی استان مرکزی با صدور اطلاعیه ای نسبت به طغیان رودخانه ها و وقوع سیلاب در این استان هشدار داد.
نقشه مناطق سیل خیز خراسان رضوی آماده شد
مشهد- ایرنا- معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: به دستور استاندار، مناطق سیل خیز، رودخانه ها، مسیل ها و نقاط حادثه خیز خراسان رضوی توسط شرکت آب منطقه ای استان شناسایی و نقشه آنها به فوریت آماده شد.
بارش های رگباری نیمه شب خراسان رضوی را فرامی گیرد
مشهد- ایرنا- کارشناس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی گفت: نیمه شب امشب بارش های رگباری و سیل آسا کل خراسان رضوی را فرا می گیرد و به صورت قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.
سیلاب در رودخانه قمرود قم جاری شد
قم - ایرنا - سیلاب در رودخانه قمرود قم به دنبال بارندگی شدید که از بامداد امروز آغاز شده ، روان شده است.
ترافیک در راه های البرز سنگین است
کرج - ایرنا - رئیس پلیس راه استان البرز گفت: بارش باران در راه های این استان ، سبب لغزندگی و ترافیک سنگین در این محور ها شده است.
البرز در شرایط اضطرار نیست
کرج - ایرنا - استاندار البرز گفت: این استان در شرایط اضطرار نیست لیکن دستگاه های اجرایی و امدادی در آماده باش کامل قرار دارند.
316 کیلوگرم تریاک در البرز کشف شد
کرج - ایرنا- رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر البرز از کشف 316 کیلوگرم مواد مخدرتریاک درشهرستان فردیس این استان خبرداد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
مه غلیظ، تردد در برخی محورهای اصفهان را کُند کرده است
اصفهان -ایرنا- رئیس مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای اصفهان گفت: مه گرفتگی غلیظ در محورهای سمیرم- یاسوج، داران - الیگودرز و اصفهان- نائین، تردد در این مسیرها را کُند کرده است.
پایگاه وحدتی دزفول برای مقابله با شرایط اضطراری در آمادگی کامل است
تهران - ایرنا - فرمانده پایگاه شکاری وحدتی دزفول گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده است پایگاه وحدتی دزفول آمادگی کامل برای مقابله با شرایط اضطراری و بحران های پیش رو را دارد.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
سیل، شیراز را فرا گرفت
شیراز-ایرنا- بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد.
تخلیه آبگرفتگی آق‌قلا و گمیشان اولویت نیروهای نظامی
سیل بیش از ۱۰۰۰ میلیارد ریال به جاده‌های گلستان خسارت وارد کرد
وقوع طوفان در تهران صحت ندارد
حدود ۲ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد گلستان در سیل آسیب دیدند
۴ محور گلستان بر اثر سیل و ریزش کوه مسدود است
فیلم- ائمه جمعه خرمشهر و آبادان در حال کمک به مردم سیل‌زده
استان‌های جنوبی کشور آماده سیل باشند
زلزله‌زدگان سرپل ذهاب به مکان‌های امن منتقل شدند
تخلیه سیلاب نیمی از آق‌قلا- نبود امکان امدادرسانی با بالگردها
توفان تهران تکذیب شد