سفر نمایندگان ایران و آمریکا به عراق

15:27 ۳۷ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 40 0
سفر نمایندگان ایران و آمریکا به عراق

مقامات عراقی بنا بر دلایل سیاسی، اقتصادی و نظامی قصد دوری از ایران را نداشته و نمی‌خواهند با ورود به دایره تحریم‌های یکجانبه آمریکا کشور خود را دچار بحران‌ کنند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،هفته گذشته و درست بعد از سفر حسن دانایی‌فر، سفیر سابق ایراندر عراق، مشاور معاون اول رئیس جمهورو دبیر ستاد توسعه روابط تجاری ایران و عراقبه این کشور، ریک پری وزیر انرژیآمریکا وارد عراق شد تا ضمن بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی تهران ــ بغداد، عراقرا از ادامه واردات گازو برقاز ایران منصرف کند.
در زمان اعمال مجدد تحریم‌های شدید آمریکا علیه بخش انرژی ایران در ماه گذشته، عراق موفق شد معافیتی 45روزه دریافت کند.
پری در دیدار با مقامات عراقی از آنها خواست تا به وابستگی و اتکا به گازو برق ایران پایان دهند و گفت: زمان آن رسیده تا عراق به وابستگی خود به کشورهایی که چندان قابل اعتماد نیستند و به‌دنبال سلطه و کنترل در منطقه هستند، پایان دهد. عراق و
ایالات متحدهمی‌توانند با همکاری یکدیگر صنایع نفت، گاز و آب عراق را توسعه دهند.
این در حالی است که دولتعراق خود را برای اعزام هیئتی به ایالات متحده برای مذاکره و درخواست تمدید معافیت 45روزه از تحریم‌های ایران آماده می‌کند، با این حال، طبق قوانین آمریکا بیشترین مدت زمان معافیت از تحریم‌ها 180 روز خواهد بود.
در این خصوص یک منبع عراقی گفته است که عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق با جدیت تلاش می‌کند تا با ترامپ دیدار کند و از او معافیتی ویژه برای وارد کردن برق و گاز از ایران بگیرد.
این منبع افزود: عادل عبدالمهدییک گفت‌وگوی طولانی با داگلاس سیلیمان، سفیر واشنگتندر بغداد داشته است و به او اعلام کرده است که "در این زمان کوتاه نمی‌توانیم جایگزینی برای برق و گاز ایرانی پیدا کنیم و عراق پس از پایان مهلت 45روزه وارد یک فاجعه حقیقی خواهد شد".
عادل عبدالمهدی برای گفت‌وگو با آمریکا و به‌دست آوردن معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در رابطه با برق و گاز تلاش‌های فراوانی کرده است.
همچنین برهم صالح، رئیس جمهورعراق نیز در این خصوص گفته است که "نمی‌خواهیم تحریم‌های آمریکا علیه ایران به عراق آسیب برساند. ما همواره درحال گفت‌وگو با آمریکا هستیم و شرایط ویژه عراق در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران باید ملاحظه شود".
از دیگر سو، ایاد علاوی، رئیس ائتلاف الوطنیه عراق نیز اعلام کرده بود که نامه‌ای به دبیرکل سازمان مللارسال کرده و از او خواسته است که خاص بودن روابط ایران و عراق در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران درنظر گرفته شود.
عراق هم‌اکنون بیش از 1200 مگاوات برق مورد نیاز و نیز گاز مورد نیاز برای تأمین سه نیروگاه تولید برق خود را از طریق وارداتاز جمهوری اسلامی ایرانتأمین می‌کند که به‌گفته مقامات عراقی نقش مؤثری در کاهش کمبود برق این کشور دارد.
علاوه بر این، صادرات ایران به عراق در 6 ماه اول سال جاری 4.5 میلیارد
دلاراست که نسبت به مدت مشابه سال قبل (3.1 میلیارد دلار)
رشد50درصدی را نشان می‌دهد.
موارد ذکرشده در بالا، شمه‌ای بود از تلاش آمریکا برای قطع روابط گازی و برقی عراق با ایران که حجم زیادی از روابط اقتصادی دو کشور را به خود اختصاص داده و نیز تلاش مقامات عراقی برای ادامه معافیت عراق از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، زیرا معافیت 45روزه عراق روز 15 ماه جاری میلادی پایان می‌یابد.
فارغ از روابط عراق و ایران که مورد رصد مقامات آمریکایی قرار گرفته، نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، روابط عراق و آمریکا در ابعاد سیاسی، اقتصادی و نظامی است تا مشخص شود که آیا عراق می‌تواند به آمریکا تکیه کرده و با خروج از مدار روابط دوجانبه با ایران، روند رو به جلوی خود را ادامه دهد یا خیر.
در بعد سیاسی باید گفت که آمریکا بعد از سرنگونی رژیم صدام، همه تلاش خود را بر تسلط بر عراق در پیش گرفته و به‌نوعی حکام و نمایندگانی که در عراق منصوب کرده، بیشتر از آنکه به‌فکر توسعه روابط باشند، به‌فکر حکومت بر عراق و دیکته خواسته‌های خود بوده‌اند.
نمونه اخیر این ماجرا را می‌توان در انتخاباتعراق دید که مک‌گورک نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف ضدداعش و نیز سیلیمان سفیر این کشور، به‌طور علنی و آشکار هم به مردم و هم به دولتمردان دیکته می‌کردند که به چه‌کسی رأی بدهند یا در مجلس، کدام رئیس جمهور را انتخاب کنند.
حتی هفته گذشته اعلام شد که سیلیمان در دیدار فالح فیاض از وی خواسته بود که از نامزدی پست وزارت کشورکنار برود.
در بعد نظامی، وضعیت از این نیز مخدوش‌تر است. آمریکا و عراق در سال 2011
توافقنامه امنیتیبا یکدیگر به امضا رسانده بودند که طبق آن "آمریکا و عراق به اهمیت تقویت امنیت مشترک، مشارکت در برقراری ثبات و صلح بین‌المللی، «مبارزه با تروریسمدر عراق»، همکاری در زمینه‌های امنیتی و دفاعی و در ضمن همه آن «مقابله با تهدیدات متوجه حاکمیت و امنیت و وحدت اراضی عراق»" تأکید کرده بودند.
نتیجه این توافقنامه اما در ماجرای حمله داعش به عراق روشن شد؛ در حالی که داعش تا حوالی بغداد رسیده بود و قصد داشت حکومت عراق را از بین ببرد و کشور را تجزیه کند، پاسخ آمریکایی‌ها به درخواست کمک طرف عراقی، صبر برای تأیید کمک از طرف کنگره و همچنین تعیین شروط سیاسی بود.
سرانجام وقتی با فتوای مرجعیت عالی عراق و کمک نظامی ایران، سیلویرانگر داعش متوقف شد با وقفه‌ای چندماهه، کمکهای آمریکایی در قالب ائتلاف مقابله با داعش انجام گرفت.
در بعد اقتصادی نیز نقطه روشن و امیدوارکننده‌ای برای طرف عراقی به‌چشم نمی‌خورد. عراق نیازهای اصلی خود را از کشورهای ترکیه،
ایران و چینتهیه می‌کند و آمریکا در رتبه چهارم این لیست با رقمی حدود 11 درصد از کل تجارتعراق قرار دارد.
حجم تبادلات تجاری بین عراق و آمریکا به‌طور میانگین حدود 6 میلیارد دلار است که براساس گزارش رسمی بانک مرکزیعراق در سال 2016 بیش از 97 درصد آن ناشی از صادرات نفتعراق است اما سهم صادرات آمریکا به عراق به 2 میلیارد دلار هم نمی‌رسد.
نمونه اخیر سیاستهای اقتصادی آمریکا علیه مردم عراق را نیز می‌توان در ماجرای قرارداد زیمنس آلمانبا طرف عراقی دید که 25 میلیارد دلار برای ساخت نیروگاه گازی در عراق بسته شد، اما با فشار ترامپ مبنی بر حضور شرکت آمریکایی جنرال موتورز، این رقم به 10 میلیارد دلار کاهش یافت و یک قرارداد 15 میلیارد دلاری به‌صورت تحمیلی با شرکت آمریکایی بسته شد که سرانجام این قرارداد نیز مانند دوره‌های گذشته مشخص نخواهد شد.
نتیجه اینکه طرف آمریکایی به‌دنبال فشار بر عراق برای کاهش روابط اقتصادی و سیاسیخود با ایران است در حالی که خود، کارنامه سیاهی در روابط سیاسی، نظامی و اقتصادی با عراق دارد.
از سوی دیگر مقامات عراقی بنا بر همان دلایل سیاسی، اقتصادی و نظامی ذکرشده طی 15 سال گذشته، قصد دوری از ایران را نداشته و نمی‌خواهند با ورود به دایره تحریمهای یکجانبه آمریکا که از نظر سازمان ملل و اتحادیه اروپانیز غیرقانونی است، کشور خود را دچار بحرانهای بیش از این کنند.
نتیجه سفر نمایندگان ایران و آمریکابه عراق را می‌توان همین امروز از زبان آمار و ارقام، مسئولان و مردم عراق دریافت و نیازی به گذر زمان نیست.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

استرالیا با شکست ازبکستان صعود کرد
تیم ملی فوتبال استرالیا با برتری مقابل ازبکستان در ضربات پنالتی به جمع هشت تیم برتر جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ راه یافت.
انتقال خربین به پیرامیدز مصر نهایی شد
همانطور که پیش تر توافق شده بود، ستاره سوریه ای الهلال برای ادامه فوتبال خود به کشور مصر رفت.
رونالدو در محاصره؛ کار دشوار CR7 برای آقای گلی
رونالدو در حال حاضر با 14 گل زده آقای گل سری آ ایتالیا محسوب می شود ولی کار راحتی تا انتهای فصل پیش رو ندارد.
طارمی، پنالتی، هشت تورنمنت و ده‌ها قربانی
مهدی طارمی دیشب در هشتمین تورنمت رسمی، پنالتی گرفت و صاحب یک رکورد عجیب در فوتبال ایران و آسیا شد.
امید ایران قهرمان تورنمنت چهار جانبه قطر شد
تیم امید ایران در آخرین مسابقه در تورنمنت چهارجانبه مقابل قطر به پیروزی رسید.
شب درخشان کاپیتان فرانسوی در برابر چلسی
لورن کوشیلنی در برابر چلسی بیستمین گل لیگ برتری خود را برای آرسنال به ثمر رساند.
بیران با این شوت‌ها کامل شد؛ آقای شروع مجدد!
گلر جوان تیم ملی ایران این روزها در آماده ترین فرم خود قرار دارد. فرمی که شاید او را به لیگ‌های معتبر اروپایی برساند و تعداد لژیونرهای ما را بیش از پیش کند.
خشم عمومی از آل‌شیخ؛ وضعیت نامشخص پیتزی
هواداران تیم ملی عربستان به شدت از ترکی آل شیخ خشمگین و عصبی هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مدیرعامل سابق بانک سرمایه: متهم نیستیم، تحریم‌ها را دور می‌زدیم
مدیرعامل سابق بانک سرمایه در جلسه رسیدگی به اتهامات خود و دو عضو دیگر هیات مدیره این بانک اتهامات مطروحه در کیفرخواست را رد کرد و گفت که آنها مشغول دور زدن تحریم‌های ظالمانه بوده‌اند.
کاخ ۶ هزار متری آقای بانکدار در لواسان
در لواسان ویلاهای لوکس و دیدنی شخصیت‌های معروف کم نیست اما یکی از ویلاها که صاحب آن یک بانکدار معروف است، به شدت در شهر خودنمایی می‌کند.
مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
مرکز هواشناسی عربستان از ورود موج سرما به منطقه خبر داد
تهران - ایرنا - 'عبدالعزیز الحصینی' عضو مرکز هواشناسی عربستان امروز (سه شنبه) اعلام کرد که از روز چهارشنبه (فردا) موج بارش شدید و سرما از ترکیه آغاز شده و پس از تاثیر بر عراق، فلسطین، اردن و عربستان وارد ایران می شود.
ظریف: آمریکا هنوز حقوق سیاه‌پوستان را نقض می‌کند
«ترزا می» رویکرد تازه برگزیت را تشریح کرد
حمایت پمپئو و بولتون از اقدام آلمان علیه ماهان ایر
کرباسچی: تعهد دادم، آزاد شدم
حبیبی: دشمنان چهل سال است وعده پایان انقلاب می‌دهند
عراقچی: اصلی‌ترین مشکل منطقه اسرائیل است
رزمایش مشترک آمریکا و انگلیس بعد از ۹ سال
استاندار تهران: جوانان مانند نارنجک در دست مسؤولان هستند
کرباسچی با اخذ تعهد موقتا آزاد شد
عراقچی: اجازه ائتلاف سازی علیه منافعمان را به هیچ کشوری نمی‌دهیم