سفر نمایندگان ایران و آمریکا به عراق

15:27 ۱۹۳ روز و ۳ ساعت پیش افکار نیوز 193 0
سفر نمایندگان ایران و آمریکا به عراق

مقامات عراقی بنا بر دلایل سیاسی، اقتصادی و نظامی قصد دوری از ایران را نداشته و نمی‌خواهند با ورود به دایره تحریم‌های یکجانبه آمریکا کشور خود را دچار بحران‌ کنند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،هفته گذشته و درست بعد از سفر حسن دانایی‌فر، سفیر سابق ایراندر عراق، مشاور معاون اول رئیس جمهورو دبیر ستاد توسعه روابط تجاری ایران و عراقبه این کشور، ریک پری وزیر انرژیآمریکا وارد عراق شد تا ضمن بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی تهران ــ بغداد، عراقرا از ادامه واردات گازو برقاز ایران منصرف کند.
در زمان اعمال مجدد تحریم‌های شدید آمریکا علیه بخش انرژی ایران در ماه گذشته، عراق موفق شد معافیتی 45روزه دریافت کند.
پری در دیدار با مقامات عراقی از آنها خواست تا به وابستگی و اتکا به گازو برق ایران پایان دهند و گفت: زمان آن رسیده تا عراق به وابستگی خود به کشورهایی که چندان قابل اعتماد نیستند و به‌دنبال سلطه و کنترل در منطقه هستند، پایان دهد. عراق و
ایالات متحدهمی‌توانند با همکاری یکدیگر صنایع نفت، گاز و آب عراق را توسعه دهند.
این در حالی است که دولتعراق خود را برای اعزام هیئتی به ایالات متحده برای مذاکره و درخواست تمدید معافیت 45روزه از تحریم‌های ایران آماده می‌کند، با این حال، طبق قوانین آمریکا بیشترین مدت زمان معافیت از تحریم‌ها 180 روز خواهد بود.
در این خصوص یک منبع عراقی گفته است که عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق با جدیت تلاش می‌کند تا با ترامپ دیدار کند و از او معافیتی ویژه برای وارد کردن برق و گاز از ایران بگیرد.
این منبع افزود: عادل عبدالمهدییک گفت‌وگوی طولانی با داگلاس سیلیمان، سفیر واشنگتندر بغداد داشته است و به او اعلام کرده است که "در این زمان کوتاه نمی‌توانیم جایگزینی برای برق و گاز ایرانی پیدا کنیم و عراق پس از پایان مهلت 45روزه وارد یک فاجعه حقیقی خواهد شد".
عادل عبدالمهدی برای گفت‌وگو با آمریکا و به‌دست آوردن معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در رابطه با برق و گاز تلاش‌های فراوانی کرده است.
همچنین برهم صالح، رئیس جمهورعراق نیز در این خصوص گفته است که "نمی‌خواهیم تحریم‌های آمریکا علیه ایران به عراق آسیب برساند. ما همواره درحال گفت‌وگو با آمریکا هستیم و شرایط ویژه عراق در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران باید ملاحظه شود".
از دیگر سو، ایاد علاوی، رئیس ائتلاف الوطنیه عراق نیز اعلام کرده بود که نامه‌ای به دبیرکل سازمان مللارسال کرده و از او خواسته است که خاص بودن روابط ایران و عراق در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران درنظر گرفته شود.
عراق هم‌اکنون بیش از 1200 مگاوات برق مورد نیاز و نیز گاز مورد نیاز برای تأمین سه نیروگاه تولید برق خود را از طریق وارداتاز جمهوری اسلامی ایرانتأمین می‌کند که به‌گفته مقامات عراقی نقش مؤثری در کاهش کمبود برق این کشور دارد.
علاوه بر این، صادرات ایران به عراق در 6 ماه اول سال جاری 4.5 میلیارد
دلاراست که نسبت به مدت مشابه سال قبل (3.1 میلیارد دلار)
رشد50درصدی را نشان می‌دهد.
موارد ذکرشده در بالا، شمه‌ای بود از تلاش آمریکا برای قطع روابط گازی و برقی عراق با ایران که حجم زیادی از روابط اقتصادی دو کشور را به خود اختصاص داده و نیز تلاش مقامات عراقی برای ادامه معافیت عراق از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، زیرا معافیت 45روزه عراق روز 15 ماه جاری میلادی پایان می‌یابد.
فارغ از روابط عراق و ایران که مورد رصد مقامات آمریکایی قرار گرفته، نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، روابط عراق و آمریکا در ابعاد سیاسی، اقتصادی و نظامی است تا مشخص شود که آیا عراق می‌تواند به آمریکا تکیه کرده و با خروج از مدار روابط دوجانبه با ایران، روند رو به جلوی خود را ادامه دهد یا خیر.
در بعد سیاسی باید گفت که آمریکا بعد از سرنگونی رژیم صدام، همه تلاش خود را بر تسلط بر عراق در پیش گرفته و به‌نوعی حکام و نمایندگانی که در عراق منصوب کرده، بیشتر از آنکه به‌فکر توسعه روابط باشند، به‌فکر حکومت بر عراق و دیکته خواسته‌های خود بوده‌اند.
نمونه اخیر این ماجرا را می‌توان در انتخاباتعراق دید که مک‌گورک نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف ضدداعش و نیز سیلیمان سفیر این کشور، به‌طور علنی و آشکار هم به مردم و هم به دولتمردان دیکته می‌کردند که به چه‌کسی رأی بدهند یا در مجلس، کدام رئیس جمهور را انتخاب کنند.
حتی هفته گذشته اعلام شد که سیلیمان در دیدار فالح فیاض از وی خواسته بود که از نامزدی پست وزارت کشورکنار برود.
در بعد نظامی، وضعیت از این نیز مخدوش‌تر است. آمریکا و عراق در سال 2011
توافقنامه امنیتیبا یکدیگر به امضا رسانده بودند که طبق آن "آمریکا و عراق به اهمیت تقویت امنیت مشترک، مشارکت در برقراری ثبات و صلح بین‌المللی، «مبارزه با تروریسمدر عراق»، همکاری در زمینه‌های امنیتی و دفاعی و در ضمن همه آن «مقابله با تهدیدات متوجه حاکمیت و امنیت و وحدت اراضی عراق»" تأکید کرده بودند.
نتیجه این توافقنامه اما در ماجرای حمله داعش به عراق روشن شد؛ در حالی که داعش تا حوالی بغداد رسیده بود و قصد داشت حکومت عراق را از بین ببرد و کشور را تجزیه کند، پاسخ آمریکایی‌ها به درخواست کمک طرف عراقی، صبر برای تأیید کمک از طرف کنگره و همچنین تعیین شروط سیاسی بود.
سرانجام وقتی با فتوای مرجعیت عالی عراق و کمک نظامی ایران، سیلویرانگر داعش متوقف شد با وقفه‌ای چندماهه، کمکهای آمریکایی در قالب ائتلاف مقابله با داعش انجام گرفت.
در بعد اقتصادی نیز نقطه روشن و امیدوارکننده‌ای برای طرف عراقی به‌چشم نمی‌خورد. عراق نیازهای اصلی خود را از کشورهای ترکیه،
ایران و چینتهیه می‌کند و آمریکا در رتبه چهارم این لیست با رقمی حدود 11 درصد از کل تجارتعراق قرار دارد.
حجم تبادلات تجاری بین عراق و آمریکا به‌طور میانگین حدود 6 میلیارد دلار است که براساس گزارش رسمی بانک مرکزیعراق در سال 2016 بیش از 97 درصد آن ناشی از صادرات نفتعراق است اما سهم صادرات آمریکا به عراق به 2 میلیارد دلار هم نمی‌رسد.
نمونه اخیر سیاستهای اقتصادی آمریکا علیه مردم عراق را نیز می‌توان در ماجرای قرارداد زیمنس آلمانبا طرف عراقی دید که 25 میلیارد دلار برای ساخت نیروگاه گازی در عراق بسته شد، اما با فشار ترامپ مبنی بر حضور شرکت آمریکایی جنرال موتورز، این رقم به 10 میلیارد دلار کاهش یافت و یک قرارداد 15 میلیارد دلاری به‌صورت تحمیلی با شرکت آمریکایی بسته شد که سرانجام این قرارداد نیز مانند دوره‌های گذشته مشخص نخواهد شد.
نتیجه اینکه طرف آمریکایی به‌دنبال فشار بر عراق برای کاهش روابط اقتصادی و سیاسیخود با ایران است در حالی که خود، کارنامه سیاهی در روابط سیاسی، نظامی و اقتصادی با عراق دارد.
از سوی دیگر مقامات عراقی بنا بر همان دلایل سیاسی، اقتصادی و نظامی ذکرشده طی 15 سال گذشته، قصد دوری از ایران را نداشته و نمی‌خواهند با ورود به دایره تحریمهای یکجانبه آمریکا که از نظر سازمان ملل و اتحادیه اروپانیز غیرقانونی است، کشور خود را دچار بحرانهای بیش از این کنند.
نتیجه سفر نمایندگان ایران و آمریکابه عراق را می‌توان همین امروز از زبان آمار و ارقام، مسئولان و مردم عراق دریافت و نیازی به گذر زمان نیست.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
در تعطیلات از خرید بلیط هواپیما اجتناب کنید...
وقتی به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید، این مورد کاملا واضح است که نباید در تاریخ تعطیلات به دنبال بلیط ارزان هواپیما گشت. حتما بخاطر بسپارید که هفت روز قبل یا بعد از یک دوره تعطیلات شلوغ و مهم پرواز نکنید.
دیپورتی‌ها گره‌گشا هستند؟
ویژگی خاص بازار امسال اما،‌ خیز سرخابی‌ها برای بازگرداندن برخی بازیکنان قدیمی‌شان است؛ نفراتی که قبلا پرسپولیس و استقلال را به قصد حضور در تیم‌های دیگر ترک کردند و حالا معلوم نیست با چه کیفیتی، دوباره مد نظر دو باشگاه قرار گرفته‌اند.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
شریعتمداری: ورزشکاران کارگر باید در اسپانیا توانمندیهای اخلاقی را به نمایش بگذارند
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم بدرقه ورزشکاران کارگر به مسابقات جهانی اسپانیا گفت: ورزشکاران کارگر در جریان مسابقات جهانی باید با به نمایش گذاشتن توانمندی‌های اخلاقی از آنها به عنوان سفیران باارزش نام برده شود.
ورزشکاران اعزامی به جهانی اسپانیا بدرقه شدند
مراسم بدرقه ورزشکاران اعزامی به ششمین دوره مسابقات جهانی ورزش کارگری با حضور مسئولان وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان امروز در محل این وزارت‌خانه برگزار شد.
شطرنج بازان ایران بر روی سکوهای غرب آسیا - جدال خادم الشریعه و علی نسب برای کسب مجوز جام جهانی
شطرنج بازان ایرانی در هر دو بخش آزاد و بانوان رقابت‌های زون غرب آسیا بر روی سکوهای اول تا سوم ایستادند.
صعود اولسان هیوندای به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا
اولسان هیوندای با برتری سه بر صفر برابر اوراوا ردز ژاپن در بازی برگشت، موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان ‌آسیا صعود کند.
صعود شانگهای چین به دور بعدی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا
شانگهای چین با برتری برابر چونبوک موتورز کره جنوبی موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.
تمرین مشترک تیم های تکواندو دانشجویان، نوجوانان و جوانان در هفته المپیک
تمرین مشترک تیم های ملی تکواندو ایران به مناسبت فرارسیدن هفته المپیک برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران افزایش یافت
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال 1396 یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
سردار فضلی در سلامت کامل است
وعده دژپسند در مورد تسهیلات صندوق حمایت از مستأجران
چالش و درگیری؛ چاشنی دولت روحانی
قائم مقام وزیر کشور درگذشت نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس را تسلیت گفت
ورود مجلس به تبانی هزار میلیاردی یک شرکت هواپیمایی
غیر واقعی بودن ابراز تمایل آمریکا برای مذاکره با ایران
کشف و ضبط 11 هزار تن از انواع مختلف مواد مخدر در سه دهه گذشته
تحریم فرماندهان سپاه ناشی از واماندگی آمریکا در برابر اقتدار ایران اسلامی است
کارشناس بی‌بی‌سی مورد هجمه سلطنت‌طلبان و منافقین+فیلم
پامپئو در هند، ادعاهایش علیه ایران را تکرار کرد