نظر مجمع تشخیص درباره لایحه اصلاح قانون پولشویی

13:23 ۹۵ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 159 0
نظر مجمع تشخیص درباره لایحه اصلاح قانون پولشویی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: لایحه اصلاح قانون پولشویی در صحن این مجمع بحث و این نتیجه حاصل شد که پیرامون ماده اول این لایحه که در خصوص منشا جرم است، مجلس باید از نظر خود بازگردد و نظر هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت را لحاظ کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،محسن رضایی در یک نشست خبری با اشاره به مباحث جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظامگفت: در جریان نشست امروز مجمع تشخیص مصلحتنظام لایحهاصلاح قانونپولشویی کشور، به بحث گذاشته شد و احتمالا این بحث یک الی دو جلسه دیگر نیز در مجمع تشخیص مصلحتنظاممورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: در جریان نشست امروز، ماده اول لایحه اصلاح قانون پولشویی کشور که پیرامون منشأ جرماست به بحث گذاشته شد و تصمیم اعضا این بود که مجلس در رابطه با این ماده از نظر خود باز گردد و نظر هیئت عالی نظارت مجمع تشخیصلحاظ شود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: لایحه اصلاح قانون پولشویی کشور که بررسی آن از امروز در مجمع تشخیص آغاز شده است، نه ربطی به «CFT» دارد و نه مربوط به «پالرمو» می‌شود.
رضایی با تشریح فرایند رسیدگی به لایحه اصلاح قانون پولشویی کشور گفت: قانون پولشویی در حدود ده سال پیش تصویب و به اجرا گذاشته شد و در این ارتباط تلاش خوبی نیز هم از سوی دولتو هم از سوی مجلس انجام گرفت و تا امروز جمهوری اسلامیاز قانون پولشویی برخوردار بود.
وی ادامه داد: یک عده گفته‌اند که در ایرانقانون مبارزه با پولشویی وجود نداشته است، این حرف سخن خلافی بود؛ براساس قانون پولشویی در جمهوری اسلامی هم مجلس و هم قوه قضاییهدر مواجهه با پولشویی‌های احتمالی اقداماتی را ترتیب دادند و ده‌ها فعالیت را بررسی کردند و جلوی برخی از آن‌ها را گرفتند و همچنین با بررسی و تحقیق بر روی برخی گزارش‌های دیگر نیز متوجه شدند شائبه پولشویی در رابطه با آن‌ها وجود ندارد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: دولت و مجلسبعد از ده سال به این نتیجه رسیدند که ضعف‌هایی در قانون قبلی مبارزه با پولشویی وجود داشت لذا با اعمال اصلاحاتی، لایحه‌ای را در باب مقابله با پولشویی تدوین کردند؛ ما در هیئت عالی نظارت مواردی از این لایحه را مغایر با سیاست‌های کلی تشخیص دادیم و آن موارد را به شورای نگهبانارسال کردیم.
رضایی افزود: از آنجایی که در بند دو اصل ۱۱۰ قانون اساسینظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی از وظایف و اختیارات رهبر انقلاباست و ایشان این امر را به مجمع تشخیص تفویض کرده‌اند و در ابلاغیه سال گذشته مجمع تشخیص، این مسئولیت به هیئت عالی نظارت مجمع منتقل شده است بنابراین وقتی مغایرت موادی از لایحه مقابله با پولشویی از سوی هیئت عالی نظارت مجمع به شورای نگهبان ارائه شد، این شورا وفق بند دو اصل ۱۱۰ قانون اساسی، مغایرت مصوبه مجلس پیرامون لایحه مقابله با پولشویی را با قانون اساسی اعلام کرد.
وی بیان داشت: تا پیش از این موضوع پیرامون موارد اختلافی، مجلس با هیئت عالی نظارت ارتباط می‌گرفت و براساس همین ارتباط‌گیری‌ها ایرادات موجود در لوایح و مصوبه‌ها اصلاح می‌شد و ما نیز در هیئت عالی مجمع این موارد اصلاح شده را گزارش می‌کردیم؛ اما برای اولین بار در جریان رسیدگی به مصوبه مجلس پیرامون لایحه مقابله با پولشویی، مجلس ایرادات هیئت عالی نظارت را قبول نکرد و این مصوبه اختلافی، از باب مصلحت طبق اصل ۱۱۲ قانون اساسی، برای تعیین تکلیف به صحن مجمع تشخیص ارائه شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: پیش‌تر در موارد اختلافی، مجلس نظرات هیئت عالی نظارت مجمع را اعمال می‌کرد و اصلاحات لازم را انجام می‌داد؛ برای نمونه در جریان رسیدگی به برنامه ششم توسعه، هیئت عالی نظارت ۵ ایراد را به این برنامه وارد دانست که مجلس ۴ ایراد آن را برطرف کرد و در باب یک ایراد نیز هیئت عالی مجمع، نظر مجلس را قبول کرد.
رضایی اظهار کرد: بنابراین با توجه به مطالب مطرح شده امروز در جریان نشست مجمع تشخیص مصلحت، لایحه اصلاح قانون پولشویی کشور، از باب مصلحت مطرح شد و چنین نتیجه گرفته شد که پیرامون ماده ۱ این لایحه که در باب منشأ جرم است، مجلس باید از نظر خود بازگردد و نظر هیئت عالی نظارت لحاظ شود.
وی تصریح کرد: ماده ۱ لایحه اصلاح قانون پولشویی کشورکه در ارتباط با منشأ جرم است، در لایحه ارسالی از جانب دولت نبود و مجلس این ماده را به لایحه مزبور افزود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی پیرامون تعیین و تکلیف لایحه موسوم به «CFT» گفت: ما در حال حاضر نمی‌توانیم در مورد «CFT» اظهار نظر کنیم و هنوز هم مصوبه‌ای در این رابطه از جانب مجلس به ما نرسیده است؛ مطمئن باشید که مجمع تشخیص از منافع نظام و مردم نمی‌گذرد و با شجاعت و منطق و همچنین در نظر گرفتن نظرات کارشناسان، این لوایح را بررسی می‌کند.
رضایی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر نظر مجمع تشخیص پیرامون توافق نامه پاریس که گفته می‌شود اجرای آن باعث رکود در صنعتو اقتصاد کشورمی‌شود بیان داشت: این بحث باید به مجمع تشخیص بیاید و ما بعد از بررسی منافع و مضار آن، نظر خود را اعلام خواهیم کرد.
باید تاکید کنم که بحث اشتغالو صنعت و اقتصاددر کشور ما بسیار مهم است.
وی در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر شایعاتی که در خصوص وضعیت سلامتآیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظاممطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: ما تمام شایعات در این رابطه را تکذیب می‌کنیم؛ آیت‌الله هاشمی شاهرودی در حال مداوا هستند و چون در سطح مجمع تشخیص حضرات آیات موحدیکرمانی و جنتی حضور دارند، خلأ آیت‌الله هاشمی شاهرودی پر می‌شود؛ با توجه به توصیه پزشککه آیت الله هاشمیشاهرودی باید در صحبت کردن احتیاط داشته باشند، ایشان بر همین مبنا در جلسات مجمع حاضر نمی‌شود.
  


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

30 معتکف در جاجرم دچار گازگرفتگی شدند
بجنورد - ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی گفت: 30 نفر از معتکفان رجبیه در روستای چهاربید از توابع شهرستان جاجرم، دیشب دچار گازگرفتگی شدند.
ریزش کوه محور اسفراین - بجنورد را بست
بجنورد- ایرنا - ریزش کوه در گردنه پلمیس در محور اسفراین - بجنورد، سبب بسته شدن موقتی این محور خراسان شمالی در روز چهارشنبه شد.
سیل در گلستان جان دو نفر را گرفت
گرگان - ایرنا - وقوع سیلاب و تخریب چند ساختمان در شرق استان گلستان دو کشته و چند مصدوم بر جای گذاشت.
دبی آب رودخانه های منتهی به گنبدکاووس کاهش یافت
گنبدکاووس - ایرنا - مدیر امور منابع آب شهرستان های گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش اعلام کرد: در پی بارش های سنگین دو روز اخیر در منطقه شرق گلستان، دبی آب رودخانه های گرگانرود، چهل چای و نرماب منتهی به شهر گنبدکاووس در روز چهاشنبه کاهش چشمگیر یافته است.
سیلاب به 50 روستای شهرستان گنبدکاووس خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه گنبدکاووس از خسارت سیلاب ناشی از بارش های 48 ساعت گذشته به 50 روستای این شهرستان واقع در شرق گلستان خبر داد.
13 تن از حادثه دیده چهارشنبه آخر سال البرز در بیمارستان بستری شدند
کرج - ایرنا - رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز با بیان اینکه تعداد حادثه دیدگان امسال چهارشنبه آخر سال 97 حدود 20 درصد کمتر از سال گذشته بود، گفت: 13 تن از مصدومان این حوادث در بیمارستان های استان بستری شدند.
6 قایق برای کمک به شهروندان گنبد به کار گرفته شد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر گنبدکاووس اعلام کرد: با ورود آب به بخش هایی از مناطق شمالی شهر گنبدکاووس، از جمله حد فاصل پل آخوند آباد تا برج قابوس، 6 فروند قایق برای کمک و امداد در سطح شهر توسط هلال احمر و با همکاری بخش خصوصی به کار گرفته شد.
ریزش بهمن جاده کرج - چالوس را بست
کرج - ایرنا - مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای البرز اعلام کرد که ریزش بهمن سبب انسداد جاده کرج - چالوس شد.
6 هزار و 51 سیل زده مازندرانی امدادرسانی شدند
ساری - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران اعلام کرد: تاکنون 6 هزار و 51 نفر از آسیب دیدگان سیل در 12 شهر و 75 منطقه استان از خدمات امدادی این جمعیت بهره مند شدند.
فرازهای بهارانه
اصفهان- ایرنا- بهار، سفر، مهرورزی و صله رحم از جمله موضوعاتی است که مولای متقیان علی (ع) در نهج البلاغه از آن سخن گفته است که اندیشه های نابی که با بکارگیری آن درون و برون هر انسانی متحول می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
جرائم چهارشنبه آخر سال در البرز 30 درصد کاهش یافت
کرج - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی استان البرز اعلام کرد که با مشارکت مردم و پلیس میزان جرائم چهارشنبه آخر سال این استان 30 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت.
«رحمان ۱۴۰۰» گیشه را در دست گرفت
یلم‌های رحمان ۱۴۰۰، متری شیش و نیم، چهار انگشت، غلامرضا تختی، زندانی‌ها، پیشونی سفید ۳ و ژن خوک به ترتیب رتبه‌های اول تا هفتم جدول فروش اکران نوروز ۹۸ را در اختیار دارند.
جشن میلاد حضرت علی ( ع ) در باکو برگزار شد
باکو – ایرنا – جشن میلاد مولی الموحدین حضرت علی(ع ) سه شب شب در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در باکو برگزار شد.
چشمان تیزبین موشک‌های ایرانی آماده شکار متجاوزان
دفتر ناطق نوری نقش وی در ویلاسازی لواسان را تکذیب کرد
چشمان تیزبین موشک‌های ایرانی آماده شکار متجاوزان
واکنش دفتر ناطق نوری به ماجرای ویلاسازی در لواسان
حجت الاسلام رئیسی بر مزار پدر +عکس
ˮاینستکسˮ شفاف نیست
ببینید آخوندا تا کجا نفوذ کردن+ عکس
نقش مصدق، آیت‌الله کاشانی و فدائیان اسلام در ملی‌شدن صنعت نفت چه بود؟
نهاد متناظر ایرانی برای اینستکس به ثبت رسید
حاجی‌دلیگانی: حضور بازنشستگان در نهاد ریاست جمهوری با چه مجوزی است؟