نظر مجمع تشخیص درباره لایحه اصلاح قانون پولشویی

13:23 ۳۶ روز و ۱۱ ساعت پیش افکار نیوز 58 0
نظر مجمع تشخیص درباره لایحه اصلاح قانون پولشویی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: لایحه اصلاح قانون پولشویی در صحن این مجمع بحث و این نتیجه حاصل شد که پیرامون ماده اول این لایحه که در خصوص منشا جرم است، مجلس باید از نظر خود بازگردد و نظر هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت را لحاظ کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،محسن رضایی در یک نشست خبری با اشاره به مباحث جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظامگفت: در جریان نشست امروز مجمع تشخیص مصلحتنظام لایحهاصلاح قانونپولشویی کشور، به بحث گذاشته شد و احتمالا این بحث یک الی دو جلسه دیگر نیز در مجمع تشخیص مصلحتنظاممورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: در جریان نشست امروز، ماده اول لایحه اصلاح قانون پولشویی کشور که پیرامون منشأ جرماست به بحث گذاشته شد و تصمیم اعضا این بود که مجلس در رابطه با این ماده از نظر خود باز گردد و نظر هیئت عالی نظارت مجمع تشخیصلحاظ شود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: لایحه اصلاح قانون پولشویی کشور که بررسی آن از امروز در مجمع تشخیص آغاز شده است، نه ربطی به «CFT» دارد و نه مربوط به «پالرمو» می‌شود.
رضایی با تشریح فرایند رسیدگی به لایحه اصلاح قانون پولشویی کشور گفت: قانون پولشویی در حدود ده سال پیش تصویب و به اجرا گذاشته شد و در این ارتباط تلاش خوبی نیز هم از سوی دولتو هم از سوی مجلس انجام گرفت و تا امروز جمهوری اسلامیاز قانون پولشویی برخوردار بود.
وی ادامه داد: یک عده گفته‌اند که در ایرانقانون مبارزه با پولشویی وجود نداشته است، این حرف سخن خلافی بود؛ براساس قانون پولشویی در جمهوری اسلامی هم مجلس و هم قوه قضاییهدر مواجهه با پولشویی‌های احتمالی اقداماتی را ترتیب دادند و ده‌ها فعالیت را بررسی کردند و جلوی برخی از آن‌ها را گرفتند و همچنین با بررسی و تحقیق بر روی برخی گزارش‌های دیگر نیز متوجه شدند شائبه پولشویی در رابطه با آن‌ها وجود ندارد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: دولت و مجلسبعد از ده سال به این نتیجه رسیدند که ضعف‌هایی در قانون قبلی مبارزه با پولشویی وجود داشت لذا با اعمال اصلاحاتی، لایحه‌ای را در باب مقابله با پولشویی تدوین کردند؛ ما در هیئت عالی نظارت مواردی از این لایحه را مغایر با سیاست‌های کلی تشخیص دادیم و آن موارد را به شورای نگهبانارسال کردیم.
رضایی افزود: از آنجایی که در بند دو اصل ۱۱۰ قانون اساسینظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی از وظایف و اختیارات رهبر انقلاباست و ایشان این امر را به مجمع تشخیص تفویض کرده‌اند و در ابلاغیه سال گذشته مجمع تشخیص، این مسئولیت به هیئت عالی نظارت مجمع منتقل شده است بنابراین وقتی مغایرت موادی از لایحه مقابله با پولشویی از سوی هیئت عالی نظارت مجمع به شورای نگهبان ارائه شد، این شورا وفق بند دو اصل ۱۱۰ قانون اساسی، مغایرت مصوبه مجلس پیرامون لایحه مقابله با پولشویی را با قانون اساسی اعلام کرد.
وی بیان داشت: تا پیش از این موضوع پیرامون موارد اختلافی، مجلس با هیئت عالی نظارت ارتباط می‌گرفت و براساس همین ارتباط‌گیری‌ها ایرادات موجود در لوایح و مصوبه‌ها اصلاح می‌شد و ما نیز در هیئت عالی مجمع این موارد اصلاح شده را گزارش می‌کردیم؛ اما برای اولین بار در جریان رسیدگی به مصوبه مجلس پیرامون لایحه مقابله با پولشویی، مجلس ایرادات هیئت عالی نظارت را قبول نکرد و این مصوبه اختلافی، از باب مصلحت طبق اصل ۱۱۲ قانون اساسی، برای تعیین تکلیف به صحن مجمع تشخیص ارائه شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: پیش‌تر در موارد اختلافی، مجلس نظرات هیئت عالی نظارت مجمع را اعمال می‌کرد و اصلاحات لازم را انجام می‌داد؛ برای نمونه در جریان رسیدگی به برنامه ششم توسعه، هیئت عالی نظارت ۵ ایراد را به این برنامه وارد دانست که مجلس ۴ ایراد آن را برطرف کرد و در باب یک ایراد نیز هیئت عالی مجمع، نظر مجلس را قبول کرد.
رضایی اظهار کرد: بنابراین با توجه به مطالب مطرح شده امروز در جریان نشست مجمع تشخیص مصلحت، لایحه اصلاح قانون پولشویی کشور، از باب مصلحت مطرح شد و چنین نتیجه گرفته شد که پیرامون ماده ۱ این لایحه که در باب منشأ جرم است، مجلس باید از نظر خود بازگردد و نظر هیئت عالی نظارت لحاظ شود.
وی تصریح کرد: ماده ۱ لایحه اصلاح قانون پولشویی کشورکه در ارتباط با منشأ جرم است، در لایحه ارسالی از جانب دولت نبود و مجلس این ماده را به لایحه مزبور افزود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی پیرامون تعیین و تکلیف لایحه موسوم به «CFT» گفت: ما در حال حاضر نمی‌توانیم در مورد «CFT» اظهار نظر کنیم و هنوز هم مصوبه‌ای در این رابطه از جانب مجلس به ما نرسیده است؛ مطمئن باشید که مجمع تشخیص از منافع نظام و مردم نمی‌گذرد و با شجاعت و منطق و همچنین در نظر گرفتن نظرات کارشناسان، این لوایح را بررسی می‌کند.
رضایی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر نظر مجمع تشخیص پیرامون توافق نامه پاریس که گفته می‌شود اجرای آن باعث رکود در صنعتو اقتصاد کشورمی‌شود بیان داشت: این بحث باید به مجمع تشخیص بیاید و ما بعد از بررسی منافع و مضار آن، نظر خود را اعلام خواهیم کرد.
باید تاکید کنم که بحث اشتغالو صنعت و اقتصاددر کشور ما بسیار مهم است.
وی در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر شایعاتی که در خصوص وضعیت سلامتآیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظاممطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: ما تمام شایعات در این رابطه را تکذیب می‌کنیم؛ آیت‌الله هاشمی شاهرودی در حال مداوا هستند و چون در سطح مجمع تشخیص حضرات آیات موحدیکرمانی و جنتی حضور دارند، خلأ آیت‌الله هاشمی شاهرودی پر می‌شود؛ با توجه به توصیه پزشککه آیت الله هاشمیشاهرودی باید در صحبت کردن احتیاط داشته باشند، ایشان بر همین مبنا در جلسات مجمع حاضر نمی‌شود.
  


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کی‌روش: بیرانوند مثل بقیه بازیکنانم خاص است
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید بیرانوند هم مانند سایر بازیکنانش خاص است اما الان در قالب یک تیم برابر عمان قرار می‌گیرند.
یک رقیب غیرمنتظره برای رونالدو در سری آ
دووان زاپاتا، ستاره کلمبیایی آتالانتا، در هفته های اخیر عملکرد خارق العاده ای ارائه داده است.
سرمربی عمان: می‌خواهیم ایران را تنبیه کنیم
سرمربی تیم‌ملی عمان درباره دیدار با ایران صحبت کرد.
گاتزتا: متئو دارمیان به یوونتوس پیوست
متئو دارمیان، مدافع ایتالیایی منچستریونایتد، با قراردادی قرضی به تیم یوونتوس پیوست.
سلفی طارمی با هواداران و سورپرایز تماشاگران
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران پیش از شروع بازی با هواداران سلفی گرفت.
کمک آزمون به بیرانوند در مهار پنالتی
کاپیتان نیمکت نشین تیم ملی بعد از مهار پنالتی توسط بیرانوند بر سر بازیکنان تیم ملی فریاد کشید.
اعتراض سرمربی ویتنام؛ بُرد ما شانسی نبود!
پارک هان سئو، سرمربی 60 ساله تیم ملی ویتنام، مدعی شد شناخت کاملی نسبت به تیم ملی اردن داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مدیرعامل سابق بانک سرمایه: متهم نیستیم، تحریم‌ها را دور می‌زدیم
مدیرعامل سابق بانک سرمایه در جلسه رسیدگی به اتهامات خود و دو عضو دیگر هیات مدیره این بانک اتهامات مطروحه در کیفرخواست را رد کرد و گفت که آنها مشغول دور زدن تحریم‌های ظالمانه بوده‌اند.
قبول اشتباه شجاعت است وبالاتر از قبول اشتباه؛ عذرخواهی ست
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره قبول اشتباه و عذرخواهی کردن را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
کاخ ۶ هزار متری آقای بانکدار در لواسان
در لواسان ویلاهای لوکس و دیدنی شخصیت‌های معروف کم نیست اما یکی از ویلاها که صاحب آن یک بانکدار معروف است، به شدت در شهر خودنمایی می‌کند.
مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
با مراکز معتبر دریافت و ارسال موبایل و تبلت سامسونگ آشنا شوید
شرکت سامسونگ ایران در جدیدترین طرح خود در راستای ساده‎تر کردن روند خدمات‌رسانی به کاربران تلفن همراه اقدام به گشایش دفاتری با نام مراکز دریافت و ارسال گوشی‌های موبایل و تبلت کرده است. این دفاتر با نصب لوگوی ویژه سامسونگ از فروشگاه‎های دیگر متمایز می‌شوند و به این ترتیب دسترسی به خدمات پس از فروش را حتی در دورافتاده‌ترین نقاط کشور برای کاربران فراهم می‎کنند.
موضع نتانیاهو پس از حمله شکست خورده به سوریه
توئیت تازه بعیدی نژاد درباره نازنین زاغری
روسیه: سوریه با تسلیحات ما حمله اسراییل را دفع کرد
برگزیت به سونامی سیاسی در انگلیس منجر می‌شود
در جلسه امروز هیات دولت چه گذشت؟
رئیس سازمان خصوصی سازی ممنوع الخروج شد
خدا کند مرضیه هاشمی، عافیه صدیقی نشود! +فیلم
نتانیاهو: سیاست ما در قبال ایران تغییری نمی‌کند
بعیدی نژاد: زاغری ۲۰۱ بار با دخترش ملاقات کرده است
تصویب تفحص از بانک شهر در کمیسیون اقتصادی مجلس