آماده همکاری با دمشق برای مقابله با ترکیه هستیم

13:27 ۹۸ روز و ۷ ساعت پیش افکار نیوز 168 0
آماده همکاری با دمشق برای مقابله با ترکیه هستیم

فرمانده یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه با بیان اینکه روسیه از تهدیدات ارتش ترکیه علیه یگان‌های کرد و آمریکایی‌ها در شمال شرقی سوریه خوشحال است، تاکید کرد که کردها آماده همکاری با دمشق علیه تحرکات ترکیه هستند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سیبان حمو، فرمانده یگان‌های مدافع خلق کرد سوریهدر گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط تاکید کرد که نیروهای کرد برای همکاری مشترک با دمشق جهت مقابله با آنکارا آماده هستند.
سیبان حمو گفت: ترکیه تمامی تلاش خود را برای از بین بردن دستاوردها و موفقیت‌های کردها انجام می‌دهد و این را اولویت خود قرار داده است تا جایی که نیروهایی را در مرز مستقر کرده و داخل مرزهای سوریه را بمباران می‌کند. مسئولان دستگاه اطلاعات
ترکیهنیز با گروه‌های سوری نشست‌هایی برگزار کرده‌اند و از آنها خواسته‌اند برای اقدام نظامی مشابه آنچه ابتدای سال جاری میلادی در عفرین واقع در حومه حلب انجام شد، آماده باشند.
این فرمانده کرد سوری افزود: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهورترکیه می‌گوید، مرزهای ترکیه ایمن نیستند و می‌خواهد همانند آنچه در عفرین انجام شد، تدابیری را در داخل خاک سوریه اتخاذ کند. ترکیه جاه‌طلبی‌هایی توسعه‌طلبانه دارد که شامل حرکت گام به گام برای اشغال
خاکسوریه است، آنها شمال حلب، عفرین و ادلب را گرفتند، حالا نیز می‌خواهند مناطق شرق فرات را بگیرند تا واقعیت جدیدی را به این مناطق و در ادامه به راه‌حل سیاسی تحمیل کنند.
فرمانده یگان‌های مدافع خلق کرد در ادامه گفت: همزمان با این لشکرکشی و فشارهای نظامی، ترکیه تهدید کرد به مناطق واقع در حدفاصل کوبانی و راس العین یورش می‌آورد و از این طریق تلاش کرد از راه‌های دیپلماتیک امتیازاتی را به دست آورد و درباره منبج صحبت کند.
وی در پاسخ به سوالی گفت: از نظر ما توافقنامه منبج از هفت ماه قبل اجرا شده و تمامی آنچه از ما انتظار می‌رفت را انجام دادیم، گروه‌های خاصی عقب‌نشینی کردند و شهر به شورای محلی متشکل از اهالی آنجا سپرده شد و اسامی برخی مناطق آن را نیز تغییر دادیم.
واشنگتن و آنکارا در مه سال گذشته نقشه راهی را به امضا رساندند که شامل تسهیل عبور و مرور خودروهای گشتی مشترک در خطوط تماس نیروهای سوریه دموکراتیک مورد حمایت آمریکا و نیروهای سپر فرات مورد حمایت ترکیه واقع در حدفاصل منبج و جرابلس بود. آنکارا تسریع در اجرای دیگر بندها از جمله عقب‌نشینی یگان‌های مدافع خلق کرد به سمت شرق فرات و تشکیل یک شورای محلی جدید را خواستار شده است.
حمو گفت: همه چیز اجرا شد و شهر توسط ساکنانش مدیریت می‌شود. اینکه ترکیه می‌خواهد شهر را با مزدوران خود به  صورت نیابتی مدیریت کند، قابل قبول نیست.
این فرمانده کرد در پاسخ به سوالی درباره رایزنی‌های موجود میان یگان‌های مدافع خلق کرد و روس‌ها پس از تهدیدات آنکارا، گفت: از ابتدای سال که روس‌ها اجازه حمله به عفرین را دادند و کردها از مسکوناامید شدند، رایزنی‌های مستقیم میان دو طرف متوقف شد اما تماس‌های غیر مستقیمی از طریق دفاتر ما وجود دارند و مشخص است که روس‌ها از آنچه پیش‌ آمده و موجب ناراحتی آمریکایی‌ها شده‌، خوشحال هستند. گفتیم که تهدیدات و لشکرکشی‌هایی از طرف ترکیه وجود دارند، به نظر می‌رسد که آنها خوشحال هستند و توافق ضمنی میان طرف‌ها (یعنی مسکو، آنکارا، دمشق و تهران) وجود دارد.
وی درباره موضعگیری دمشق نیز به انجام برخی رایزنی‌ها با مسئولانی در دولت سوریهاشاره کرد و گفت: در عفرین از ما خواستند که شهر را پیش از حمله ترکیه تسلیم کنیم اما ما قبول نکردیم، اما الان آنها (در دمشق) تنها نظاره‌گر هستند. هیچ اقدامی از طرف
روسیهیا دمشق وجود ندارد.
سیبان حمو درباره موضعگیری آمریکا نیز گفت: آمریکایی‌ها گفتند که تهدیدات ترکیه به عملیات علیه داعش در شرق رودخانه فرات ضربه می‌زند، نباید فراموش کنیم که ترکیه و آمریکا دو عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند، ارتش آمریکا روند ایجاد نقاط کنترل بر مرزهای سوریه با ترکیه را که شامل سه ایست بازرسی در تل ابیض، کوبانی و راس العین هستند، تقویت کرده و به آن سرعت بخشید، همچنین خودروهای گشتی آمریکا فعالیت‌های خود را در نزدیکی مرزها آغاز کردند.
وی در ادامه هشدار داد، هرگونه تعلل و سستی از سوی آمریکا در منبج یا شرق فرات، راستی و اعتبار موضعگیری واشنگتنرا به خطر خواهد انداخت، همانگونه که اوایل سال جاری میلادی با عقب‌نشینی مسکو از عفرین در مورد این کشور رخ داد.
حمو در پاسخ به سوالی درباره صحت خبر حضور ۵۰ فرمانده از حزب کارگران کردستان در قالب یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه گفت: اگر اسامی برای فرماندهان غیر سوری وجود داشتند، آنها را به ما اطلاع دهید، هرگز حضور فرمانده غیر سوری را نخواهیم پذیرفت، اقدامات ما با حزب کارگران کردستاندر ارتباط نیست بلکه اقدامی سوری و برای کردهای سوریه است، هیچ تعلقی به حزب پ.ک.ک در موضعگیری ما وجود ندارد.
این فرمانده کرد افزود: همانند قبل از حمله به عفرین، از طرف خودم و حاکمیت شرق کشور به مسئولان دولت سوریه می‌گویم، ما یک گروه سوری هستیم و این مناطق متعلق به سوریه است، دولتباید با تمامی امکانات خود از خاک سوریه دفاع کند، اختلافاتما داخلی و درباره دموکراسیو سیاست هستند نه درمورد خاک سوریه و مرزها، باید در برابر حملات ترکیه موضعگیری اتخاذ شود، متاسفانه دولت همچنان نظاره‌گر است، اگر آنها آماده باشند، ما نیز برای گفتگو و بررسی چگونگی همکاری برای حمایت از مرزها و فعالیت مشترک علیه ترکیه آماده هستیم.
حمو به نقل از برخی مسئولان نیز گفت، در حال حاضر دشمن روسیه آمریکاست نه ترکیه.
از سوی دیگر نمایندگانی از ۱۳ حزب و تشکل کرد سوری فعال در منطقه در نشستی که در مقر روابط دیپلماتیک جنبش "جامعه دموکرات" در شهر قامشلی داشتند و به بررسی تهدیدات ترکیه برای آغاز حملاتی جدید علیه شمال و شرق سوریه اختصاص داشت، نیروهای بین‌المللی را به جلوگیری از حمله به این منطقه دعوت و تاکید کردند، تهدیدات ترکیه مبنی بر حمله به شبه‌نظامیان کرد در شمال و شرق سوریه به سطح اعلام جنگرسیده است.
پس از این مذاکرات، گروه یاد شده در بیانیه‌ای اعلام کرد، تهدیدات ترکیه به منزله اعلام جنگ و بخشی از طمع‌ورزی‌های این کشور از ابتدای قرن بیستم  است که همه تشکل‌های منطقه را هدف قرار داده و به دنبال ایجاد یک عثمانی جدید است.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اعتبارات کافی برای آبخیزداری و مقابله با سیل تخصیص نمی یابد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه منشاء سیل حوزه آبخیز است، گفت: اعتبارات تخصیصی برای انجام اقدامات زیربنایی در زمینه آبخیزداری به منظور مقابله اساسی و ریشه ای با مخاطرات سیل، کافی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست.
حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد
همدان - ایرنا - مسئول طرح سلامت نوروزی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: 2 تن و 300 کیلوگرم گوشت قرمز خارج از چرخه مصرف در شهر همدان کشف و معدوم شد.
سیل و برف 180 میلیارد تومان به کشاورزی شرق مازندران خسارت زد
ساری-ایرنا- نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی برآورد اولیه خسارت سیل و برف مزارع کشاورزی شرق استان را افزون بر یکهزار و 800 میلیارد ریال اعلام کرد.
خسارت 11 هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی گلستان
گرگان - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت که بروز سیل در گلستان حدود 11 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی، باغبانی و دامی این استان خسارت وارد کرد.
ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین است
تهران - ایرنا - رئیس مرکز اطلاعات و کنترل راهور نیروی انتظامی گفت: ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین اما پر حجم و روان است.
صندوق بازنشستگی، آماده کمک به سیل‌زدگان گلستان
تهران - ایرنا- مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از آمادگی و امداد رسانی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه این صندوق برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان خبر داد.
هزارچشم تا مریوان
سنندج - ایرنا - هر نقطه از کردستان سرشار از زیبایی های خاصی است که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند و در این بین برای دیدن چشم اندازهایی بکر و دلنواز و گذشتن از پیچ های زیبا و خطرناک در شهرستانی هم چون مریوان باید هزارچشم داشت.
روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت
سنندج - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: پس از ابتلای بیش از هزار و 900 نفر به بیماری ویروسی نورواک در قروه، مبتلا شدن به آن اکنون روند کاهشی به خود گرفته است اما مردم همچنان بهداشت فردی را رعایت کنند.
ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است
مشهد- ایرنا- رئیس پلیس راه خراسان رضوی گفت: هم اینک ترافیک خودرویی در ورودی های شهر مشهد سنگین است.
گُمیشان در گلستان وضعیت اضطراری گرفت
گرگان - ایرنا - میلیونها متر مکعب روان آب و سیلاب جاری شده ناشی از طغیان رودخانه ها و مناطق شرق گلستان که به شهر گُمیشان نزدیک شده است؛ این منطقه غربی استان را در وضعیت اضطراری قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تشدید اسلام‌هراسی در انگلیس پس از حادثه نیوزیلند
ابوبکر بغدادی در سوریه و در منطقه‌ای غیر از باغوز است
مالزی نمی‌تواند اسرائیل را به‌رسمیت بشناسد
آغاز نوزدهمین شنبه سیاه
برگزاری جشن نوروز در هلند
هواداران توقف برگزیت در لندن تظاهرات کردند
نوزدهمین دور تظاهرات 'جلیقه زردها' در فرانسه آغاز شد
وقوع دو انفجار همراه با حمله افراد مسلح در پایتخت سومالی
تظاهرات جلیقه زردهای فرانسه برای نوزدهمین هفته همزمان با تشدید تدابیر امنیتی
نمایش موشکهای با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای در رژه نظامی بزرگ روز ملی پاکستان