روسیاهی بنفش در پرونده بورسیه‌ها

00:06 ۱۶۹ روز و ۱۲ ساعت پیش مشرق نیوز 253 0
روسیاهی بنفش در پرونده بورسیه‌ها

دیوان محاسبات در حکم نهایی خود درباره بورسیه‌ها اعلام کرد تخلفی متوجه شورای مرکزی بورس دولت دهم نیست و وزارت علوم باید هزینه‌های دانشجویان لغو بورسیه شده را بپردازد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، دیوان محاسبات کشورحکم نهایی خود را درباره بورسیه‌های دولت دهم صادر کرد که بر این اساس تخلفی متوجه شورای مرکزی بورس دولت دهمنیست و این شورا در حدود وظایف و اختیارات قانونی عمل کرده است.
 5 سال پس از طرح ادعای عجیب دولت حسن روحانیعلیه دانشجویان نخبه بورسیهشده در دولت دهم و لغو این بورسیه‌ها و هزینه‌های مادی و معنوی که این ادعا در زندگی نزدیک به 3 هزار دانشجوی بورسیه ایجاد کرد، حالا دیوان محاسبات رأیی صادر کرده که دروغ بودن همه آن ادعاها و اجحاف و ظلم غیر قابل جبرانی که به این دانشجویان شده را نشان می‌دهد. هزینه‌هایی که حتی با وجود حکم نهایی دیوان محاسبات برای جبران هزینه لغو بورسیه‌های این دانشجویان اما قابل جبران نیست. طی سال‌های اخیر برخی اخبار از خودکشی و نیز طلاق برخی دانشجویان بورسیه خبر داده‌اند. دانشجویانی که یک اقدام سیاسیون نه‌تنها جلوی ادامه تحصیل آنها را گرفت بلکه زندگی آنان را نیز مختل کرد و درست به همین خاطر بود که رهبر معظم انقلاب بارها اعلام کردند و به قوه قضائیه دستور دادند موضوع اجحافی که به دانشجویان بورسیه‌ شده را پیگیری قضایی کنند.
بیشتر بخوانید:حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه‌های دولت دهم صادر شد+سندوزارت علوم همچنان در بن بست سیاسی کاریحالا با حکم نهایی دیوان محاسبات، حداقل بی‌گناهی این دانشجویان و اجحافی که به آنها شده ثابت شده است. دیوان محاسبات کشور در حکم نهایی خود درباره بورسیه‌های دولت دهم که بتازگی صادر شده است، تاکید کرد تخلفی متوجه وزیر وقت علوم کامران دانشجو و شورای مرکزی بورس متصور نیست و این شورا در حدود وظایف و اختیارات قانونی عمل کرده است. بر اساس گزارش فارس،‌ مسؤولان فعلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند اگر بورسیه دانشجویی لغو شده است هزینه‌های آن را از محل تضامین و تعهدات اخذ و مراتب را به دادسرای دیوان محاسبات کشور اعلام کنند.
در قسمتی از این حکم آمده است:«با بررسی اوراق و محتویات پرونده، ملاحظه مفاد لوایح اعتراضیه و دفاعیه تجدیدنظرخواهان و مستندات ضمیمه در مراحل مختلف رسیدگی بویژه لایحه تکمیلی مثبوت به شماره 26/6/97-33/189 امعان نظر و مداقه در دادخواست‌های اولیه و پیروی دادسرای دیوان محاسبات کشور، قرارهای صادره از سوی هیأت اول مستشاری و رأی معترض عنه، مستفاد از ماده ۷ آیین‌نامه اعطای بورس تحصیلی و اعزام دانشجو به خارج از کشور مصوب 12/12/68 شرایط عمومی و اختصاصی متقاضیان بورس در کمیته‌های تخصصی گروه‌های آموزشی، بورسی و پس از احراز شرایط در شورای مرکزی بورس مطرح و با اکثریت آرا تصویب شده است و انتساب عدم رعایت ماده ۱۲ قانون اعزام دانشجو به خارج مصوب 25/1/93 مجلس شورای اسلامی، آیین‌نامه اجرایی اعطای بورس تحصیلی داخل کشور و آیین‌نامه اعطای بورس تحصیلی و اعزام دانشجو به خارج از کشور و دستورالعمل‌های نحوه اعطای بورس تحصیلی و آیین‌نامه استخدامی اعضای هیأت علمی در احراز شرایط سن، معدل، اشتغال و... بدون تفکیک وظایف نظارتی شورای مرکزی بورس و وظایف اجرایی ادارات مرتبط و کمیته‌های تخصصی، محل تأمل است و خالی از اشکال به نظر نمی‌رسد. با توجه به گزارش کارشناسی مضبوط در پرونده و نتیجه بررسی موضوع در کمیسیون‌های اصل نودم قانون اساسی و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، تخلفی متوجه شورای مرکزی بورس که در حدود وظایف و اختیارات قانونی، اتخاد تصمیم نموده‌اند متصور نیست و جبران خسارت در فرض وجود افراد فاقد شرایط، از محل وثائق تأدیه شده و تعهدات محضری دانشجویان امکان‌پذیر می‌باشد. بنا علی‌هذا اعتراض‌های واصله، وارد تشخیص و رأی شماره 3/6/97-29/56 هیأت اول مستشاری نقض و اعلام می‌گردد. مسؤولان فعلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند هزینه‌های دانشجویانی که بورس آنها لغو شده است (موضوع بند ۳ دادخواست) را از محل تضامین و تعهدات اخذ و مراتب را به دادسرای دیوان محاسبت کشور اعلام نمایند».
ادعایی که دروغ بودرأی دیوان محاسبات در اثبات بی‌گناهی مسؤولان شورای مرکزی بورس در وزارت علوم دولت دهم در حالی صادر شد که بیش از 5 سال اتهام و ادعای غیرقانونی بودن بورسیه‌های این دانشجویان نه‌تنها مانع ادامه تحصیل این دانشجویان شد بلکه خسارات زیادی نیز به آنان وارد کرد. در مدت 5 سال مقامات دولتی و رسانه‌های همسو با دولت اتهامات زیادی درباره دانشجویان بورسیه مطرح کردند. البته در این میان ورود کنایه‌آمیز حسن روحانی به ماجرای ادعای بورسیه‌ها باعث شد موج دولتی‌ها علیه دانشجویان مظلوم بیشتر شود. حسن روحانی 15 مهرماه 93 در دانشگاه تهران یک ورود کنایی به ماجرای ادعای بورسیه‌ها داشت و عبارت معروف: «بورسیه و ما ادراک مالبورسیه» را بر زبان آورد. اصطلاحی که رسانه‌های حامی دولت آن را به معنای تایید ادعای غیرقانونی بودن بورسیه‌ها از سوی حسن روحانی دانسته و این خط را ترویج کردند.
منبع:وطن امروز


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

هشدار وقوع تندباد در تهران
سازمان هواشناسی از وقوع طوفان های "بعدازظهری" طی امروز، فردا، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه ۱۰ خرداد در برخی استان‌های کشور خبر داد.
بگو هنوز زنده‌ام!-بازخوانی گفت‌وگو با پرویز بهرام و تصاویر اختصاصی ایسنا از منزلش
«به خبرنگاران بگو هنوز زنده‌ام»، «عشق به کار مهم‌ترین رمز موفقیت است»، «اتللو» بهترین رُلی بود که خواندم».
تغییر لحن ترامپ در قبال ایران در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن
رئیس جمهور آمریکا در صحبت‌هایش در کنفرانس مشترک خبری با نخست‌وزیر ژاپن سعی کرد تا لحن اظهارات خود علیه جمهوری اسلامی ایران را تا حدی ملایم کند.
قرارداد مشروط تیم قطری با بازیکن استقلال
باشگاه الاهلی به صورت مشروط قراردادی یک ساله با مدافع استقلال امضا کرد.
پرویز بهرام درگذشت + نمونه صدا
پرویز بهرام، صدای ماندگار دوبله ایران صبح امروز – دوشنبه – ششم خرداد ماه در سن ۹۰ سالگی درگذشت.
نقشه تروریست‌ها برای هدف قرار دادن بغداد نقش بر آب شد
رسانه‌های عراقی از ناکامی تروریست‌های داعشی برای هدف قرار دادن بغداد به وسیله یک خودروی بمب‌گذاری شده خبر دادند.
عرب از مدیرعاملی پرسپولیس استعفا کرد؟
ایرج عرب مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در گفتگویی تاکید کرد او از سمت خود استعفا نکرده است.
آزمون دومین بازیکن برتر دیدار زنیت-ینسی شد+عکس
ستاره ایرانی زنیت در دیدار با ینسی جزو برترین ها انتخاب شد.
شورای نامزدان ریاست جمهوری افغانستان عزل و نصب‌های «غنی» را غیرقانونی می‌داند
شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با تاکید بر اینکه دوره کاری «اشرف غنی» پایان یافته، تصریح کرد که عزل و نصب‌های صورت گرفته توسط وی غیرقانونی است.
برنامه‌های رادیو فرهنگ در روز شهادت امیرالمومنین (ع)
ویژه برنامه‌های «آئینه بلاغت» و «قدر عشق» در روز شهادت حضرت علی (ع) از رادیو فرهنگ، شنوندگان را همراهی می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

موبایل مسافری از کدام مسیر به فروشندگان خرد می‌رسد
در حالی که اخیرا اظهارنظرهای متفاوتی در خصوص ادامه فعالیت سامانه ثبت گوشیهای مسافری مطرح شده، ذکر این نکته ضروری است که قسمت مهمی از این گوشیها از مبادی غیر رسمی وارد کشور می‌شوند.
بقایی و مشایی از اوین به مرخصی آمدند
حمید بقایی معاون اجرایی دولت احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس دولت دهم از اوین به مرخصی آمدند.
روحانی فرارسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت
رئیس‌جمهور در پیامی فرارسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت.
سروده‌هایی در رثای امیرالمومنین (ع):«هرکس که گدای تو شد آقای جهان شد»
به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت امیرالمومنین علی (ع) تسنیم تعدادی از اشعار آئینی را منشتر می‌کند.
مداحی مطیعی به زبان عربی درباره امام علی (ع)
فیلم مداحی میثم مطیعی درباره امیرالمومنین (ع) به زبان عربی منتشر شد.
آیت‌الله مکارم‌شیرازی: پخش سرودهای مبتذل در مدارس ‌پذیرفتنی نیست - عده‌ای ‌می‌خواهند زمینه اجرای سند ننگین ‌۲۰۳۰ را ‌عادی‌سازی کنند
انتقاد رئیس قوه قضائیه از حجم بالای ‌پرونده در دادگستری‌ها
مراسم سوگواری شهادت امام علی(ع) با حضور مقام معظم رهبری
گفتگو|درخواست عضو کمیسیون اقتصادی از دولت درباره حقوق کارمندان
آیت‌الله کعبی: رسانه‌های جهان اسلام با پروژهˮ ایران هراسیˮ آمریکا مقابله کنند
گفتگو|راهکارهای رئیس کمیسیون عمران مجلس برای کاهش قیمت مسکن
بقایی و مشایی به مرخصی آمدند
قدیری: چگونه موضع ایران در مذاکرات تضعیف شد؟- روحانی شکست برجام را نمی‌پذیرد
طرح موضوع کم بودن اختیارات آقای روحانی به نوعی فرافکنی و فرار از واقعیت‌هاست
عراقچی: گفتگوی مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا نداریم