یارانه سه دهک بالا خرج چه کارهایی می‌شود؟

20:24 ۳ روز و ۹ ساعت پیش مشرق نیوز 39 0
یارانه سه دهک بالا خرج چه کارهایی می‌شود؟

در قانون بودجه سال ۹۸ استانداران اجازه دارند سه دهک بالا را با همکاری وزارت کار در استان‌ها شناسایی کنند، این مبلغ در راستای محرومیت‌زدایی و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام هزینه می‌شود.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، سیدمحمد حسینیعصر امروز در ششمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی با اشاره به اصلاحیه  لایحه 97 اظهار داشت: این اصلاحیه دو ظرفیت را ایجاد کرده که هم اکنون در شورای نگهباندرحال بررسی است، در این بند به دولت اجازه داده می‌شود که در صورت درخواست متقاصیان، مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی، خصوصی و تعاونی در چهارچوب قوانین و مقررات را تا پایان سال 96 لحاظ کنند، همچنین مطالبات نهادهای عمومی، دولتی و شرکت‌های دولتی تابع وزارت نیرو و جهاد، یارانه‌های قیمت خرید در چهارچوب قانون که تا پایان سال 95 ایجاد شده است را با بدهی اشخاص تهاتر کنند.
بیشتر بخوانید:سال آینده چه کسانی مشمول دریافت یارانه می‌شوند؟بودجه یارانه نقدی سال آینده ۱۴۲هزار میلیارد تومان پیشنهاد شدوی افزود: مطالبات شرکت‌های تولیدکننده برق از وزارت نیرو در حکم مطالبات  آنها از دولت است، در این جا یک عدد و ظرفیت خوبی برای شرکت برق منطقه‌ای و توزیع نیرو ایجاد شده است، در رابطه با بند 3، این تبصره به عنوان پول نقد فرض می‌شود حداقل با  سود هشت درصد، که در این راستا ابلاغ تخصیص امسال به موقع انجام شد، اما مبادله موافقت‌نامه سبب شد که تا پایان مهرماه نیز اقدامات مناسب انجام نشود که امروز باید به گونه‌ای این مبلغ جذب شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامیتصریح کرد: اعتبارات ملی باید جذب شود، زیرا  اگر جذب نشود این اعتبارات بازمی‌گردد و به آن شکل که باید برای استان کارآمدی ندارد،  5 هزار و 400 میلیارد تومان از اسناد بند "ب" را در اصلاحیه کم کرده و به بند "ه" اضافه کرده‌ایم، این مبلغ بابت تسویه پیمانکاران در تمام طرح‌های عمرانی نوشته شده است، این موضوع به مطالبات بازمی‌گردد، وقتی مطالبات به بند "ز" بازگردد، استان از  این ظرفیت بزرگ  بی‌بهره می‌شود،  از یک‌هزار میلیارد تومان آن، 700 میلیارد تومان صرفا برای راه روستایی و 300 میلیارد تومان برای طرح‌های هادی روستایی است که در استان مطالبات طرح هادی نداریم و در حوزه راه روستایی هم یک عدد کم مطالبات وجود دارد.
حسینی ادامه داد: ما شرایط کمک  به خودمان را کم کرده‌ایم، زیرا اسناد تخصیص سال‌های حاضر را بابت بدهی‌های گذشته خرج کرده و از این ظرفیت‌ها کم استفاده می‌کنیم، در پایان سال 96 میزان جذب و دریافتی از محل سه درصد نفت و گاز در حدود 85 درصد بود که تخصیص 45 تا 50 درصد بود، همچنین مقرر بود رقمی را دولت توزیع کند که توزیع نکرد،در یک جلسه دیگر قرار شد این رقم دوباره توزیع شود، وقتی می‌خواستیم این عدد را در سال 97 از اعتبار سال 96 توزیع کنیم دو اتفاق افتاد، برای همین مانده اعتبار توزیع نشده سال 96 است که امسال  در قالب تخصیص متوازن برای مناطق کمتر توسعه‌یافته توزیع شود.
وی بیان کرد: در مورد قانون بودجه 98چند نکته وجود دارد، توزیع اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده بین شهرستان‌ها و شهر و روستاها، از ماده 6 قانون برنامه ششم خارج و توزیع آن به کمیسیون واگذار شده، همچنین در خصوص یارانه‌ها دولت در قانون بودجه سال 98 اجازه داده که سه دهک بالا را استانداران با همکاری وزارت کار در استان‌ها شناسایی کنند و به میزان حذف یارانه سه‌دهک بالای جامعه دو کار انجام می‌شود، یکی در بحث فقر مطلق و محرومیت‌زدایی و دیگری  در  اجرای طرح‌های نیمه تمام استان استفاده بوده که انجام می‌شوند.
سالانه حدود 700 میلیارد تومان یارانه در استان مرکزی پرداخت می‌شودنماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اگر ساز و کار این مهم در استان فراهم شود و افراد سرمایه‌دار شناسایی شوند و میزان یارانه آنها  از بودجه سال 98 حذف شود خود به‌ خود می‌توان به اعتبارات عمرانی استان کمک بزرگی شود، میزان  یارانه که در استان مرکزی پرداخت می‌شود سالانه حدود 700 میلیارد تومان است که از کل اعتبارات هزینه‌ای و اعتبارات تملکی استان بیشتر است.
حسینی ادامه داد: در تبصره 18 کار جدیدی انجام شده است، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مکلف هستند  10 درصد از مالیات ارزش افزوده خود را در حوزه اشتغال هزینه کنند، کار دیگری که در بودجه 98 انجام شده این است که وزارت دارایی مکلف شده است  حدود سه هزار میلیارد تومان از اموال غیرمنقول را شناسایی و مازاد را اعلام کند.
وی تصریح کرد: در رابطه با تبصره 12، موضوع پاداش پایان خدمت دقیقا معادل هفت  برابر حداقل حقوق و مزایا است، به ازای هر سال تا 30 سال قابل پرداخت است، باتوجه به این که کل حقوق و مزایا در متن قانون آورده می‌شود بحث حکم قانون دیوان عدالت اجرایی نیاز به اجرا ندارد، قانون بودجه سال 98 بسیار بهتر از سال 97 بوده و دارای موارد بسیار خوبی است.
نمانیده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امسال خرید کنتور هوشمند چاه‌های آب در قالب وجوه اداره شده از منابع داخلی مد نظر آب منطقه‌ای بود، که باید انجام و به صورت اقساط از متقاضیان بخش کشاورزی دریافت و پول آن به طرح‌های تعادل‌بخشی داده شود.
حسینی ادامه داد: اگر موردی وجود دارد به مجمع نمایندگان اعلام شود تا سعی کنیم در قانون بودجه سال 98 بگنجانیم، در رابطه با منابع بودجه، 126 هزار میلیارد مالیات پیش‌بینی شده است، همچنین 169 هزار میلیارد از منابع نفتی و 44  هزار میلیارد اوراق امسال در بودجه 98 پیش‌بینی شده است، در نهایت در بخش هزینه‌ای نسبت به سال گذشته 12 درصد  رشد داشته و حقوق و دستمزد 20 درصد رشد داشته است، میزان پیش‌بینی یارانه‌ نقدی در بودجه 98 نزدیک به  42 هزار میلیارد تومان است، هفت هزار بابت فقر مطلق است، از محل افزایش خوراک مایع پتروشیمی و پالایشگاه حدود 9 هزار میلیارد تومان در سقف بودجه سال 98 برای سبد کالا پیش‌بینی شده است.
منبع: تسنیم


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نه سناریوی قهرمانی، نه فدراسیون اصفهانی
تنها یک لجبازی ساده و یک بنیان غلط است در رویه کاری کمیته داوران و دپارتمان داوری که بعد از سال ها به چنین جنجالی ختم می‌شود.
نوری: مقابل پرسپولیس با تمام توان بازی می‌کنم
بازیکن تیم فوتبال پارس جنوبی جم، گفت: در فوتبال حرفه‌ای گاهی باید مقابل تیمی که دوستش داری بازی کنی و من با تمام وجود مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرم.
چطور مارادونا به مسی کمک کرد تا کاشته‌زن شود؟
مارادونا کسی بوده که تاثیر زیادی در مهارت مسی در نواختن ضربات آزاد داشته است.
پایان نقطه ضعف سه ساله؛ پرسپولیسِ تسلیم‌ناپذیر
پرسپولیس در چهارمین سال با برانکو، تنها نقاط ضعف باقی مانده را هم برطرف کرده است.
وضعیت جسمانی ایرج دانایی فرد وخیم شد
مدیر بیمارستان نمازی شیراز حال ایرج دانایی فر بازیکن اسبق استقلال و تیم ملی فوتبال ایران را وخیم اعلام کرد و گفت: با وجود تلاش پزشکان، حال عمومی این ورزشکار پیشکسوت خوب نیست.
هروئین کشیدن زن، کار دست شوهرش داد
جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قتلی در شعبه 10 دادگاه کیفری یک تهران برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نه سناریوی قهرمانی، نه فدراسیون اصفهانی
تنها یک لجبازی ساده و یک بنیان غلط است در رویه کاری کمیته داوران و دپارتمان داوری که بعد از سال ها به چنین جنجالی ختم می‌شود.
نوری: مقابل پرسپولیس با تمام توان بازی می‌کنم
بازیکن تیم فوتبال پارس جنوبی جم، گفت: در فوتبال حرفه‌ای گاهی باید مقابل تیمی که دوستش داری بازی کنی و من با تمام وجود مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرم.
چطور مارادونا به مسی کمک کرد تا کاشته‌زن شود؟
مارادونا کسی بوده که تاثیر زیادی در مهارت مسی در نواختن ضربات آزاد داشته است.
املاک مفسدان اقتصادی شناسایی شد
آپارتمان در منطقه لویزان چند؟
کانون آپارتمان‌های قیمت مناسب در تهران
قیمت جدید انواع خودرو هیوندای در بازار تهران
فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است
مظنه آپارتمان در منطقه میرداماد
موش صفتان جامعه از دید آیت الله جوادی
نرخ جدید حمل و نقل جاده‌ای تعیین شد
مرغ تا دو ماه دیگر ارزان نمی‌شود
کاریکاتور: دیروز و امروز دلار!