یارانه سه دهک بالا خرج چه کارهایی می‌شود؟

20:24 ۷۵ روز و ۱۹ ساعت پیش مشرق نیوز 163 0
یارانه سه دهک بالا خرج چه کارهایی می‌شود؟

در قانون بودجه سال ۹۸ استانداران اجازه دارند سه دهک بالا را با همکاری وزارت کار در استان‌ها شناسایی کنند، این مبلغ در راستای محرومیت‌زدایی و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام هزینه می‌شود.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، سیدمحمد حسینیعصر امروز در ششمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی با اشاره به اصلاحیه  لایحه 97 اظهار داشت: این اصلاحیه دو ظرفیت را ایجاد کرده که هم اکنون در شورای نگهباندرحال بررسی است، در این بند به دولت اجازه داده می‌شود که در صورت درخواست متقاصیان، مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی، خصوصی و تعاونی در چهارچوب قوانین و مقررات را تا پایان سال 96 لحاظ کنند، همچنین مطالبات نهادهای عمومی، دولتی و شرکت‌های دولتی تابع وزارت نیرو و جهاد، یارانه‌های قیمت خرید در چهارچوب قانون که تا پایان سال 95 ایجاد شده است را با بدهی اشخاص تهاتر کنند.
بیشتر بخوانید:سال آینده چه کسانی مشمول دریافت یارانه می‌شوند؟بودجه یارانه نقدی سال آینده ۱۴۲هزار میلیارد تومان پیشنهاد شدوی افزود: مطالبات شرکت‌های تولیدکننده برق از وزارت نیرو در حکم مطالبات  آنها از دولت است، در این جا یک عدد و ظرفیت خوبی برای شرکت برق منطقه‌ای و توزیع نیرو ایجاد شده است، در رابطه با بند 3، این تبصره به عنوان پول نقد فرض می‌شود حداقل با  سود هشت درصد، که در این راستا ابلاغ تخصیص امسال به موقع انجام شد، اما مبادله موافقت‌نامه سبب شد که تا پایان مهرماه نیز اقدامات مناسب انجام نشود که امروز باید به گونه‌ای این مبلغ جذب شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامیتصریح کرد: اعتبارات ملی باید جذب شود، زیرا  اگر جذب نشود این اعتبارات بازمی‌گردد و به آن شکل که باید برای استان کارآمدی ندارد،  5 هزار و 400 میلیارد تومان از اسناد بند "ب" را در اصلاحیه کم کرده و به بند "ه" اضافه کرده‌ایم، این مبلغ بابت تسویه پیمانکاران در تمام طرح‌های عمرانی نوشته شده است، این موضوع به مطالبات بازمی‌گردد، وقتی مطالبات به بند "ز" بازگردد، استان از  این ظرفیت بزرگ  بی‌بهره می‌شود،  از یک‌هزار میلیارد تومان آن، 700 میلیارد تومان صرفا برای راه روستایی و 300 میلیارد تومان برای طرح‌های هادی روستایی است که در استان مطالبات طرح هادی نداریم و در حوزه راه روستایی هم یک عدد کم مطالبات وجود دارد.
حسینی ادامه داد: ما شرایط کمک  به خودمان را کم کرده‌ایم، زیرا اسناد تخصیص سال‌های حاضر را بابت بدهی‌های گذشته خرج کرده و از این ظرفیت‌ها کم استفاده می‌کنیم، در پایان سال 96 میزان جذب و دریافتی از محل سه درصد نفت و گاز در حدود 85 درصد بود که تخصیص 45 تا 50 درصد بود، همچنین مقرر بود رقمی را دولت توزیع کند که توزیع نکرد،در یک جلسه دیگر قرار شد این رقم دوباره توزیع شود، وقتی می‌خواستیم این عدد را در سال 97 از اعتبار سال 96 توزیع کنیم دو اتفاق افتاد، برای همین مانده اعتبار توزیع نشده سال 96 است که امسال  در قالب تخصیص متوازن برای مناطق کمتر توسعه‌یافته توزیع شود.
وی بیان کرد: در مورد قانون بودجه 98چند نکته وجود دارد، توزیع اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده بین شهرستان‌ها و شهر و روستاها، از ماده 6 قانون برنامه ششم خارج و توزیع آن به کمیسیون واگذار شده، همچنین در خصوص یارانه‌ها دولت در قانون بودجه سال 98 اجازه داده که سه دهک بالا را استانداران با همکاری وزارت کار در استان‌ها شناسایی کنند و به میزان حذف یارانه سه‌دهک بالای جامعه دو کار انجام می‌شود، یکی در بحث فقر مطلق و محرومیت‌زدایی و دیگری  در  اجرای طرح‌های نیمه تمام استان استفاده بوده که انجام می‌شوند.
سالانه حدود 700 میلیارد تومان یارانه در استان مرکزی پرداخت می‌شودنماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اگر ساز و کار این مهم در استان فراهم شود و افراد سرمایه‌دار شناسایی شوند و میزان یارانه آنها  از بودجه سال 98 حذف شود خود به‌ خود می‌توان به اعتبارات عمرانی استان کمک بزرگی شود، میزان  یارانه که در استان مرکزی پرداخت می‌شود سالانه حدود 700 میلیارد تومان است که از کل اعتبارات هزینه‌ای و اعتبارات تملکی استان بیشتر است.
حسینی ادامه داد: در تبصره 18 کار جدیدی انجام شده است، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مکلف هستند  10 درصد از مالیات ارزش افزوده خود را در حوزه اشتغال هزینه کنند، کار دیگری که در بودجه 98 انجام شده این است که وزارت دارایی مکلف شده است  حدود سه هزار میلیارد تومان از اموال غیرمنقول را شناسایی و مازاد را اعلام کند.
وی تصریح کرد: در رابطه با تبصره 12، موضوع پاداش پایان خدمت دقیقا معادل هفت  برابر حداقل حقوق و مزایا است، به ازای هر سال تا 30 سال قابل پرداخت است، باتوجه به این که کل حقوق و مزایا در متن قانون آورده می‌شود بحث حکم قانون دیوان عدالت اجرایی نیاز به اجرا ندارد، قانون بودجه سال 98 بسیار بهتر از سال 97 بوده و دارای موارد بسیار خوبی است.
نمانیده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امسال خرید کنتور هوشمند چاه‌های آب در قالب وجوه اداره شده از منابع داخلی مد نظر آب منطقه‌ای بود، که باید انجام و به صورت اقساط از متقاضیان بخش کشاورزی دریافت و پول آن به طرح‌های تعادل‌بخشی داده شود.
حسینی ادامه داد: اگر موردی وجود دارد به مجمع نمایندگان اعلام شود تا سعی کنیم در قانون بودجه سال 98 بگنجانیم، در رابطه با منابع بودجه، 126 هزار میلیارد مالیات پیش‌بینی شده است، همچنین 169 هزار میلیارد از منابع نفتی و 44  هزار میلیارد اوراق امسال در بودجه 98 پیش‌بینی شده است، در نهایت در بخش هزینه‌ای نسبت به سال گذشته 12 درصد  رشد داشته و حقوق و دستمزد 20 درصد رشد داشته است، میزان پیش‌بینی یارانه‌ نقدی در بودجه 98 نزدیک به  42 هزار میلیارد تومان است، هفت هزار بابت فقر مطلق است، از محل افزایش خوراک مایع پتروشیمی و پالایشگاه حدود 9 هزار میلیارد تومان در سقف بودجه سال 98 برای سبد کالا پیش‌بینی شده است.
منبع: تسنیم


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
رئیس شورای شهر تهران بااشاره به سخنان شب گذشته قالیباف یک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
ماجرای عجیب و جالب عالم بزرگی که  ۲۶ سال ریگ در دهان نگاه می‌داشت
سیدعلی‌آقاقاضی معروف به «علامه قاضی» در سال ۱۲۸۲ در تبریز به دنیا آمد و طول عمر با برکت ایشان ۸۴ سال بود.
توزیع گوشت منجمد برزیلی متوقف شد
یک پیشنهاد برای ترمیم دستمزد کارگران
یک کارشناس خودرو: فعلا خودرو نخرید
ایران صادرکننده بنزین و گازوئیل شد
واحدهای 40 متری در تهران محبوب شدند
چرا اوپک نگران تحریم آقای رییس نیست؟
افزایش ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه
افزایش نجومی قیمت خودرو؛ مسئولان چه می‌کنند؟
صادرات از مناطق آزاد مشروط شد!
بسته های «رایگان» اینترنت در «دوشنبه سوری»‌ بهمن ماه!