زوج فرانسوی: جذب ایران و مردمش شدیم

14:54 ۱۶۴ روز و ۵ ساعت پیش مشرق نیوز 199 0
زوج فرانسوی: جذب ایران و مردمش شدیم

«آلن سکارولی» هنرمند فرانسوی که همراه همسرش برای برپایی نمایشگاه عکس به ایران سفر کرده، شیفته فرهنگ و میهمان نوازی ایرانیان شده است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،« آلن سکارولی» هنرمند فرانسوی که همراه همسرش برای برپایی نمایشگاه عکس به ایران سفر کرده، شیفته فرهنگ و میهمان نوازی ایرانیان شده و می گوید تصمیم دارد چند ماه دیگر دوباره برای لذت بردن از جاذبه های فراوان ایران، به این کشور سفر کند.
بیشتر بخوانید:«خانی‌آباد» به فرانسه رفتاین بخشی از گفت وگو با این هنرمند و عکاسمشهور فرانسوی است.
مشروح این گفت و گو را در ادامه می خوانید.
وارد لابی هتل که می شویم، منتظر نشسته است. ما را که می بیند، از جا بر می خیزد. خانمی را که کنارش نشسته، معرفی می کند: همسرم «مسما». برای برپایی یک نماشگاه عکس برای نخستین بار است به ایران سفر کرده اند اما می گویند جذابیت های ایران برای شان به حدی است که تصمیم دارند به زودی بار سفری دیگر به ایران ببندند اما این بار به عنوان دو گردشگر.
می گوید:قطعا این آخرین سفرم به ایران نخواهد بود.در نظر دارم اوایل سال جدید میلادی و تقریبا همزمان با ایام نوروز، از دیگر شهرهای ایران دیدن کنیم و با مردم این سرزمین که به نظرم بسیار دوست داشتنی و خونگرم هستند ملاقات داشته باشیم. قبل از اینکه جذب مناظر و طبیعت و جاذبه های فراوان تاریخی و باستانی ایران شویم، بیشتر جذب خونگرمی و میهمان نوازی مردمان این کشور شده ایم. بااینکه سفرهای زیادی داشته ایم، اما مردمی به خونگرمی مردم ایران ندیده ایم.
به آنها خوش آمد می گویم و آن ها هم با روی باز و با لبخند، ما را برای یک گفت و گوی صمیمی می پذیرند.
از آنها اجازه می گیرم که مصاحبه را آغاز کنم. همسرش با لبخندی که تا انتهای مصاحبه برلب داشت می گوید: ما با هم کار می کنیم ولی من عکاس نیستم.
همکاری او با آلن در طول مصاحبه هم کاملا مشهود است و او صمیمانه ما را تا انتهای صحبت ها همراهی می کند و مایل است در مورد سوال هایی که از آلن می پرسم، او هم نظر خود را بگوید تا مکملی بر این مصاحبه باشد.
در ابتدا از سکارولی در مورد نمایشگاه و انتخاب عکس هایش برای نمایش در تهران می پرسم. می گوید : به درخواست سفارت فرانسه در تهران قرار شد نمایشگاهی در خانه هنرمندان برگزار کنیم. آنها موضوع های متفاوتی را به من پیشنهاد دادند. از آنجا که تصور داشتم که ایرانی ها به طبیعت علاقه خاصی دارند، مجموعه ای از عکس هایم از طبیعت که شامل کوه و درخت است را انتخاب کردم.
این مجموعه را از سال 1985 و با عکسهایی که از کوه های سوئیس و فرانسه مثل کوه های آلپ و پیرنه گرفتم جمع آوری کردم. برای نمایشگاه تهران 20 قطعه را انتخاب کردم و می خواستم در نمایشگاه عکس های کم و پربار به نمایش گذاشته شود. دلم نمی خواست تعداد عکس ها با قطعه هایی که از نظرم ضعیف بودند زیاد باشد.
از او پرسیدم آیا عکس هایی از مناظر ایران هم در این مجموعه وجود دارد؟با تاسف می گوید: نه، چون من قبلا اصلا به ایران سفر نکرده بودم. و این اولین سفر من به ایران است و قطعا آخرین هم نخواهد بود.
ادامه می دهد و از سفر دو روزه ای که بعد از اتمام نمایشگاه به اصفهان داشتند می گوید. از اینکه زمان کمی برای دیدن اصفهان داشته ابراز تاسف می کند می گوید همانجا برنامه ریزی کردیم و تصمیم گرفتیم که در اوایل سال جدید دوباره به ایران بیاییم.
قصد دارید دوباره نمایشگاه برگزار کنید؟فعلا مشخص نیست. بیشتر در نظر دارم از شهرهای ایران دیدن کنم و با مردم ایران که به نظرم بسیار دوست داشتنی و خونگرم هستند ملاقات داشته باشم.قبل ازمناظر وطبیعت ایران، مردمان این کشور بیشتر نظر مرا به خود جلب کرد.بااینکه من بسیار سفر کرده ام اما مردمی به خونگرمی مردم اصفهان ندیدم.
خانم مسما وارد گفت و گو می شود و در عین اینکه سعی می کرد 'اصفهان' را کاملا فارسی تلفظ کند گفت: ' ما عاشق اصفهان شدیم' و برای سال جدید برنامه داریم دوباره از ایران دیدن کنیم. اصفهان شهری زیبا آرام و تمیز بود.
به محض اینکه به فرانسه برگردم به خانواده و تمام دوستانم پیشنهاد میکنم که سفری به ایران داشته باشند.از آنجایی که گاهی برخی رسانه ها اخبار نادرستی در مورد ایران منتشر می کنند، من به آنها از تجربیات خود و واقعیتی که در ایران دیدم، خواهم گفت.
او ادامه می دهد: ما دوست نداشتیم محدود به چیزهایی باشیم که در مطبوعات می خوانیم یا در رسانه ها گفته می شود. می خواستیم خودمان حضوری واقعیت را مشاهده کنیم. می دانیم در ایران هم مشکلاتی وجود دارد اما باید بگویم ما در کنار شما هستیم.
از او می پرسم نظر شما در مورد برخی رسانه های خارجی که با اهدافی خاص در مورد ایران می نویسند و قصد دارند ایران را کشوری ناامن و توسعه نیافته و درگیر جنگ و ناآرامی جلوه دهند، چیست؟آنچه مسلم است این است که رویکرد فرانسه ، رویکرد همراهی و همکاری با ایران است.
نظر آقای سکارولی را هم به عنوان یک هنرمند دراین باره جویا می شود.
می گوید: نظر دولت ها وملت ها می تواند دو مبحث جداگانه باشد. ما به عنوان هنرمند برای دیدن طبیعت، معماری و ملاقات با مردم به ایران آمده ایم.
در ادامه از این مرد هنرمند فرانسوی می پرسم: مایلم نظر شما را به عنوان یک هندمند، در مورد نقش دیپلماسی هنر و دیپلماسی فرهنگی در نزدیک تر شدن دو کشور و دو ملت ایران و فرانسه بدانم؟پاسخ می دهد: قطعا موثر خواهد بود. دراصل به همین خاطر است که سفارت از هنرمندان و شخصیت های فرهنگی برای امدن به ایران دعوت به عمل می آورد. به نظر من دیپلماسی سیاسی و فرهنگی مکمل یکدیگرند.
در ادامه، نظر خانم مسما را درباره حضور و فعالیت زنان در عرصه های اجتماعی و فرهنگی می پرسم: آیا شما با نظر برخی رسانه های غربی که ایران را کشور محدودیت ها برای زنان توصیف می کنند، موافقید؟پاسخ می دهد: نه این طور نیست. ما در این مدت با خانم های زیادی در محیط های اداری و در بازار برخورد داشتیم.با لبخند به من و خانم عکاسی که همراهم، بود اشاره می کند و ادامه می دهد : در خانه هنرمندان نیز خانم های هنرمند با فعالیت های حرفه ای حضور داشتند. حضور زنان در جامعه ایران چیزی بود که ما به عینه مشاهده کردیم و تصور نمی کردیم زنان ایرانی تا این حد در عرصه های مخلتف فعال باشند.
از آنجا که این زوج هنرمند فرانسوی برای حرکت به سمت فرودگاه و برگشت به کشورشان فرصت زیادی نداشتند، مصاحبه را کمی زودتر به پایان رساندیم و در آخر این گفت و گو، سکارولی گفت: من همیشه در حوزه مدیترانه کار کردم. بااینکه ایران ازاین حوزه دورتراست و شاید سفر به کشورهای دیگر برای من راحت تر باشد اما من به این موضوع فکر نمی کنم و همه تلاشم را می کنم که دوباره به ایران بیایم.
آلن سکارولی در سال 1945در مراکش به دنیا آمد. او همواره در کنار مدیترانه زندگی کرده و به کار مشغول بوده است. وی تاکنون نمایشگاه های بسیاری در شهرهای مختلف فرانسه و همچنین سوئیس، بلژیک و یونان و ... برگزار کرده است و در روزهای اخیر نمایشگاهی از عکس های خود با موضوع تجربه های عکاسی در طبیعت و شب را در خانه هنرمندان تهران در معرض دید مخاطبان قرار داد.
منبع: ایرنا


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

از کشف محموله 40 میلیاردی شیشه تا مجوز صادرات پیاز و ممنوعیت ورود اتوبوس
استان ها - ایرنا - تاکید وزیر اطلاعات در خنثی سازی نقشه های نظام سلطه، محموله 50 کیلویی شیشه صنعتی در فرودگاه بم، آفت ملخ و امنیت غذایی، گنجینه های غریب گردشگری و تهدید زمین با مواد پلاستیکی، برخی از عناوین اخبار و گزارش هایی است که در 24 ساعت گذشته بر روی اخبار استان های ایرنا منتشر شده است.
کمبود اعتبار مانع لایروبی رودخانه کارون است
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه ها و سواحل سازمان آب و برق خوزستان، کمبود اعتبار را مانع لایروبی رودخانه کارون دانست و گفت: اعتبار ساماندهی کارون بزرگ در امسال 60 میلیارد ریال است که کفاف ساماندهی یک کیلومتر را هم نمی دهد.
یکهزار نجات غریق در سواحل مازندران مستقر شدند
ساری– ایرنا– طی رزمایش نجات غریق که امروز (سه شنبه) با حضور ناجیان غریق، نیروهای امدادی، انتظامی و دریابانی در شهرستان بابلسر برگزار شد، یک هزار ناجی برای اجرای طرح دریا در سواحل مازندران مستقر شدند.
زورآزمایی جدید مکرون و لوپن بر سر انتخابات پارلمان اروپا
تهران - ایرنا - درحالی که تنها دو روز به برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا زمان باقی مانده است، زورآزمایی 'امانوئل مکرون' رئیس جمهوری فرانسه و 'مارین لوپن' رقیب انتخاباتی وی، وارد مرحله تازه ای شده است.
رئیس پارلمان اتریش تسلیم نمایندگان مخالف شد
تهران - ایرنا - به دنبال تلاش برخی نمایندگان مخالف صدراعظم اتریش و درخواست آنها مبنی بر دادن رای اعتماد به وی، رئیس پارلمان این کشور سرانجام تسلیم نمایندگان شد و تاریخ استیضاح را اعلام کرد.
هشدار اتحادیه اروپا در مورد قدرت گرفتن پوپولیست ها
تهران - ایرنا - رهبران اتحادیه اروپا در حالی که دو روز به آغاز انتخابات پارلمانی اروپا زمان باقی است، ضمن هشدار در مورد روی کار آمدن پوپولیست ها، برای بسیج طرفداران خود به منظور شرکت در انتخابات، به تقلا افتاده اند.
چک: اروپا به دنبال سنگ اندازی در روند بازسازی سوریه است
تهران - ایرنا - رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری چک و سوریه در مصاحبه با خبرگزاری سانا تاکید کرد که هدف از تمدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه، سنگ اندازی در روند بازسازی این کشور است.
زنان فلسطینی در زندانهای رژیم صهیونیستی شرایط دشواری دارند
تهران-ایرنا- منابع فلسطینی روز سه شنبه گزارش دادند که محدودیت ها برای زنان اسیر فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی در ماه رمضان بیشتر شده و آنها در شرایط بسیار دشواری قرار دارند.
خبرهای کوتاه از حوادث افغانستان
کابل - ایرنا - کشته شدن 32 عضو گروه طالبان، جان باختن 10 غیر نظامی، حمله انفجاری داعش به قاضی طالبان و انفجار در «ننگرهار» اهم رویدادهای حوادثی سه شنبه افغانستان است.
ارزش افغانی در برابر دلار کاهش یافت
کابل- ایرنا- بانک مرکزی افغانستان با انتشار نرخنامه ای اعلام کرد بهای هر دلار آمریکا در مقابل افغانی(پول رایج افغانستان) در بازار روز سه‌شنبه کابل، به بیش از80 افغانی رسیده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۳ ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان در انتظار مذاکره دو وزیر
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره سه ساله شدن دوره کارشناسی گفت: این اقدام به مجوز آموزش و پرورش و وزارت علوم نیاز دارد، منتظر مذاکره دو وزیر هستیم که بتوانیم برای دوره‌ای زمانی و برای حل مشکل کمبود نیرو، دوره کارشناسی را سه ساله برگزار کنیم تا دانشجویان زودتر فارغ التحصیل شده و وارد آموزش و پرورش بشوند.
ارمغان 4465 میلیارد تومانی سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی
ارومیه- ایرنا- دکتر حسن روحانی عصر امروز/سه شنبه/ در سفری یکروزه برای افتتاح طرح های عمرانی، خدماتی و زیربنایی به آذربایجان غربی سفر کرده و در این سفر 27 طرح بزرگ با هزینه چهار هزار و 465 میلیارد تومانی را در شهرهای مختلف استان افتتاح می کند.
احتکار خرما در انبارهای بوشهر در دست پیگیری است
بوشهر- ایرنا- معاون نظارت بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: موضوع احتکار خرما در برخی از انبارهای این استان در دست پیگیری است.
شب شعری برای الگو گرفتن مسئولان فرهنگی
هرساله در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) به رسم مألوفِ ماه مبارک، ضیافت شاعران با رهبر انقلاب برگزار می‌شود. شب گذشته شاعران به رسم سنت دو دهه پیش به حضور مقام معظم رهبری رفتند و در یک نشست چند ساعته صمیمی ‌با رهبر کشور که علاقه خاصی به شعر دارند، راجع به شعر و جریان‌های شعری گفت‌وگو کردند.
دلیل عدم توافق قطبی و فولاد
رئیس هیأت مدیره باشگاه فولاد خوزستان، گفت: عدم توافق با افشین قطبی برای هدایت تیم در فصل آینده فقط به خاطر مسائل مالی نبود.
گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با شاعران+فیلم
بهروز افخمی: فرهادی قصد داشت در ˮفروشندهˮ مردم ایران را تحقیر کند
واکنش تهیه‌کننده برنامه «رنگین‌کمان» به اظهارات «خاله نرگس»- سری جدید بازیگرمحور است نه مجری محور!
مشروح دیدار شاعران با رهبر انقلاب روی آنتن دو شبکه تلویزیونی
استودیوی تخصصی مهد قرآن افتتاح شد
واکنش حداد عادل به تذکر رهبر انقلاب: نگهبانی از زبان فارسی در صداوسیما باید جدی گرفته شود
قرارداد «پایتخت» با تلویزیون امضا شد
پرداخت بیش از 3 هزار فقره وام صندوق شاهد به سیل‌زدگان
کوهپیمایی رمضانی در جوار شهدای گمنام+تصاویر
ایران درودی: به عشق موزه تهران منزل پاریس را فروختم