حذف مجری اسکار به دلیل توییت‌های ضدهمجنسگرایانه

11:07 ۷۰ روز و ۳ ساعت پیش مشرق نیوز 154 0
حذف مجری اسکار به دلیل توییت‌های ضدهمجنسگرایانه

آنچه برای کوین هارت رخ داد نشان از آن می‌دهد رسانه امروز بخشی از یک آرمان‌شهر نیست. رسانه در حال تولید ویرانشهری است که برآمده از صنعتی شدن فرهنگ است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،اواسط هفته گذشته کوین هارت، کمدینمشهور آمریکایی در توییتی با شعف از برگزیده شدنش به عنوان مجری مراسم اسکار 91 خبر داد. او در بستری از این شادی زائد الوصف خود سخن گفته بود که در این سال‌ها از آن به عنوانی یکی از دموکراتیک‌ترین ابزارهای جامعه بشری یاد می‌کنیم. توییتر و اینستاگرام جایی است که می‌شود بدون ترس حرف زد و از عقاید خود گفت، از آن دفاع کرد و در نهایت به مخالفانت پاسخ داد، بدون آنکه آسیبی به کسی زده شود؛ اما برای کوین هارت و البته دیگرانی که همانند او رسانه‌ای نشده‌اند، ماجرا به گونه دیگری رقم خورد.
کوین هارتدر همان بستر دموکراتیک، به دیکتاتورانه‌ترین شکل ممکن مراسم اسکار را از دست داد. این در حالی بود که روزنامه‌نگاران معتقد بودند هارت جوان شاید خاطره نه چندان خوشایند جیمی کیمل را التیام بخشد.
بیشتر بخوانید:آغاز ازدواج همجنسبازان در خانواده سلطنتی انگلیسبا این حال با اعلام نام کوین هارت فشارهای توییتری بابت برخی از اظهارنظرهای توییتری هارت آغاز می‌شود.به دلیل توییت های ضدهمجنسگرایانه (هموفوبیک) در بین‌ سال‌های 2009 تا 2010 مورد هجمه قرار می‌گیرد. به تاریخ ماجرا دقت داشته باشیم. سال‌هایی که همجنسگرایی در آمریکا به طور کامل رسمیت ندارد. دیوان عالی آمریکا در تاریخ 26 ژوئن 2015 ازدواج همجنس‌گرایان را در سرتاسر ایالت‌های آمریکا قانونی اعلام کرد. پیشتر برخی ایالت‌ها آن را قانونی می‌دانستند.
کوین هارت تحت فشار رسانه برآمده از دموکراسی درخواست آکادمی مبنی بر عذرخواهی را نپذیرفت و در پست ‌های اینستاگرامی و توییت‌هایش کناره‌گیریش را اعلام کرد. او سپس مجبور شد بابت توییت‌های قدیمی‌اش عذرخواهی کند و البته بگوید او هارت سابق نیست.
رویدادی که برای کوین هارت رخ داده است به نظر محصول جامعه دموکراتیک باشد؛ اما این پرسش مطرح می‌شود که آیا در یک جامعه دموکراتیک یک انسان نمی‌تواند نگاه مخالفی با یک جریان جامعه داشته باشد. البته باید این مسئله را در نظر گرفت که جریان غالب را چه کسی تعیین می‌کند و معیار سنجش آن چیست. آشکارا معیار رسانه است. رسانه تعیین می‌کند که جامعه اکنون به چه چیزی فکر می‌کند. همانند استانداردسازی یک شرکت تولید رنگ برای رنگ سال با حمایت رسانه. آیا برای هر کسی رنگ سال نمی‌تواند منحصر به فرد باشد؟ ولی رسانه تلاش می‌کند همسان‌سازی اندیشه را فراهم کند.
نقبی به رمان «1984» ارول بزنیم، جایی که همه مثل هم هستند. همه چیز برابر با خواسته برادر بزرگ است. به نظر اهالی جامعه فرورفته در شب، این یک رویه دموکراتیک است. به آغاز این ماجرا دقت کنید. فراهم کردن یک مراسم و آغاز یک عشق؛ اما عشقی که به عنوان امر دموکراتیک به بازوی دیکتاتوری بدل می‌شود. جایی که وینست اسمیت از عشق درمی‌یابد که یوتوپیای ساخته شده برایش یک دیستوپیا (ویران‌شهر) است.
کوین هارت نیز به نظر محصول یک ویرانشهر، یک دیستوپیاست. او هر چند از ابزار به ظاهر دموکراتیک برای بیان عقاید خود، آن هم در دورانی که آن عقاید قانونی به حساب می‌آمده است، از آرزوی دیرینش دور شد؛ اما اتفاقی که برای کوین هارت رخ می‌دهد نشان از جهانی می‌دهد که دموکراسی در آن تنها یک خیال واهی است. امری که متفکرانی چون بودریار و یا اهالی مکتب فرانکفورت دم از آن زده‌اند. جایی که آنان از واژه Kulturindustrie به معنای صنعت فرهنگ یا فرهنگ‌سازی سخن گفتند. نقطه‌ای که با گفتار والتر بنیامین در محو شدن حلقه قدسی از بالای سر هنر به واسطه تکثیر اثر هنری آغاز شد و به مقاله خواندنی «صنعت فرهنگ‌سازی روشنگری به مثابه فریب توده‌ای» اثر ماکس هورکهایمر و تئودور آدورنو به اوج می‌رسد. یا نوشته‌های متعدد بودریار در باب جامعه رسانه‌ای زده و ساختگی بودن جنگ خلیج فارس در آغازین دهه نود با همکاری شبکه CNN.
این یک جامعه با حضور برادر بزرگ است. با رسانه‌ای وسیع که نظر مخالف منجر به سقوط می‌شود و مشخص نیست این مخالف بودن، دقیقاً مخالفت با چیست. آیا کوین هارت در برابر یک اکثریت بود؟ آیا مخالفان هارت در اکثریت بودند؟ آیا به صرف داشتن ابزار شبه‌دموکراتیک می‌توان تعیین کرد جامعه به کدامین سو رفت؟ آیا دموکراسی تحقق‌پذیر است؟ آیا این رویه که چه بسا در ایران نیز شایع است پیش رفتن به سوی دموکراسی است؟
نکته بارز آن است که به نظر رسانه خاصیت دموکراسی‌سازش را از دست داده است یا شاید هیچگاه واجدش نبوده است و این یک توهم است. توهم بودن با انگاره‌های یوتوپیا و دست و پا زدن با وقایع دیستوپیا. آنچه برای کوین هارت رخ می‌دهد نشان می‌دهد در آمریکا و با آن همه ابزار شبه‌دموکراتیک، دیکتاتوری دموکراتیکی حاکم است، جایی که شما نمی‌توانید درباره عقاید خود روشن و شفاف سخن بگویید و بابتش عذرخواهی کنید و فالوئرهایت را از دست بدهی.
منبع: تسنیم


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

چرا نمی‌توانید عاشق بشوید؟
امروزه با وجود توسعه‌ی شبکه‌های اجتماعی، تنهایی به طرز عجیبی فراگیر شده است. تقریبا نیمی از افراد بزرگسال به سختی می‌توانند شریک زندگی برای خود پیدا کنند. در این مطلب به شما می‌گوییم چرا بعضی از افراد انگار هرگز نمی‌توانند روابطی محکم و عاشقانه برقرار کنند.
رفعتی: شادی گل دژاگه اخطار نداشت
رئیس دپارتمان داوران فدراسیون فوتبال گفت: خورشیدی بازی تیم‌های تراکتورسازی و استقلال را به خوبی قضاوت کرد و تصمیم‌های او در شکست استقلال تاثیرگذار نبود.
رافت: پرسپولیس به کورس قهرمانی برگشت
پایان رافت پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: برخی اشتباهات داوری می‌تواند سرنوشت یک تیم را تغییر دهد و به همین خاطر می‌گویم باید از VAR در لیگ برتر استفاده کنیم.
بودیمیر، وسیله‌ای برای گلزنی علیپور!
به نظر می‌رسد مهاجم جدید پرسپولیس وسیله‌ای برای گل زدن علیپور باشد.
سیدجلال مشکلی برای همراهی پرسپولیس ندارد
کاپیتان تیم پرسپولیس به بازی روز دوشنبه مقابل پدیده شهر خودرو خواهد رسید.
کانته به فکر جدایی از چلسی افتاد
هافبک تیم ملی فرانسه و عضو باشگاه چلسی به فکر جدایی از این تیم افتاده است.
آشتیانی: عذر خطیر پذیرفتنی نیست
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال گفت: سوپرکاپ حق استقلال بوده ، ولی اگر بگوییم سرنوشت سوپرکاپ به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بحث بازیکن جدید گره خورده، نه ادبیات خوبی محسوب می‌شود و نه تفکر خوبی.
استیلی: نمی‌خواهیم تیم‌های باشگاهی آسیب ببینند
مدیر تیم امید کشورمان گفت:نمی‌خواهیم تیم‌های باشگاهی آسیب ببینند اما در راه آماده‌سازی برای صعود به المپیک تنها 20 روز فرصت داریم.
داوران بی‌پناه در محاصره گلادیاتور‌ها
فوتبال به این دلیل محبوب و پرتماشاگر است که هیجان دارد و لذت اما آنچه این روزها در لیگ برتر می گذرد نه هیجان است نه لذت بلکه مجموعه ای از هتاکی‌هاست برای یک مشت امتیاز.
مهاجم پیشین پرسپولیس در انتظار تأیید علی کریمی
مهاجم پیشین تیم فوتبال پرسپولیس در آستانه پیوستن به سپیدرود رشت قرار دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمار اولیه ثبت‌نام در کنکور ۹۸
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام کنکور سراسری سال ۹۸ از ۲۴ بهمن ۹۷ آغاز شده است و تاکنون حدود ۱۲۷ هزار نفر در این آزمون ثبت نام کرده‌اند.
مد‌های زنانه برای بهار ۲۰۱۹
اگر اهل دنبال کردن مد هستید و دوست دارید که استایلی به روز داشته باشید، با مد‌های بهار ۲۰۱۹ که در ادامه به شما معرفی کرده ایم، همراه مان باشید.
بازیکنان خارجی لیگ برتر؛ ۶ درصدی‌های گرانقیمت!
پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی فوتبال ایران بسته شد و تیم‌های حاضر در لیگ برتر، درگیر مسابقات فشرده خود شدند.
نظر کارشناس داوری درباره شادی گل اشکان دژاگه
شادی گل هافبک تیم فوتبال تراکتورسازی مقابل استقلال سبب ایجاد حواشی زیادی شد.
«تتو»ی ایرانی برنده خرس بلورین برلین شد
«تتو» به کارگردانی فرهاد دل‌آرام موفق به کسب جایزه خرس بلورین بهترین فیلم کوتاه از سوی هیات داوران جوان بخش نسل جشنواره فیلم برلین شد.
جزئیات تزریق واکسن فلج اطفال به کودکان متولد ۹۵
استاندار تهران: بهینه‌سازی سوخت در کاهش آلودگی هوا راهگشا است
دلیل بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام خمینی (ره) مشخص شد
دفاع از اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد
تکذیب صدور کارت کاغذی خودرو از سوی پلیس
جاسازی عجیب 14.5 کیلوگرم هرویین در کشک خشک
وقتی ولنتاین جای روز عشق ایرانی را می‌گیرد...
بطحائی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می‌زنند
پدیده‌ای عجیب و نوظهور در کلان‌شهرها- کار به پشت‌بام‌فروشی رسید!
برپایی رفراندوم برای برگزاری «کنکور»!