فضای متفاوت روز دانشجو پس از ۶۵ سال +عکس

09:33 ۳ روز و ۴ ساعت پیش مشرق نیوز 39 0
فضای متفاوت روز دانشجو پس از ۶۵ سال +عکس

مسابقات ربوکاپ آسیا اقیانوسیه همزمان با روز دانشجو در جزیره کیش برگزار شد تا فضای خلاقانه دانشجویی در روز دانشجو ایجاد شود.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲؛از چند روز قبل اعلام شده بود که نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا از طرف آیزنهاوربه ایران می‏ آید.
نیکسونبه ایران می‏ آمد تا نتایج پیروزی سیاسی امیدبخشی را که در ایران نصیب قوای طرفدار تثبیت اوضاع و قوای آزادی شده است را ببیند.
دانشجویانمبارز دانشگاه نیز تصمیم گرفتند که هنگام ورود نیکسون، نفرت و انزجار خود را به دستگاه کودتا نشان دهند.
رژیم شاه برای مسلط شدن بر اوضاع و حفظ سلامت سفر نیکسون نیروهای نظامی خود را در دانشگاه مستقر کرد، صبح شانزده آذر، هنگام ورود به دانشگاه، دانشجویان با دیدن تجهیزات فوق العاده سربازان و اوضاع غیر عادی اطراف دانشگاه، وقوع حادثه ‏ای را پیش بینی می‏‌کردند. حضور نظامیان در صحن دانشکده فنی باعث شد که بین نظامیان و دانشجویان، زد و خورد شود.
بیشتر بخوانید:رسالت جنبش دانشجویی از ۱۳۳۲ تا امروزدر همان لحظه اول عده زیادی هدف گلوله قرار گرفتند. مصطفی بزرگ نیا به ضرب سه گلوله از پا درآمد. مهدی شریعت رضوی که ابتدا هدف قرار گرفته به سختی مجروح شده بود بر زمین می‏‌خزید و ناله می‏‌کرد، و دوباره هدف گلوله قرار گرفت. احمد قندچی حتی یک قدم هم به عقب برنداشته و در جای اولیه خود ایستاده بود و از گلوله باران اول مصون مانده یکی از جانیان «دسته حاجیباز» با رگبار مسلسل سینه او را شکافت.
حالا ۶۵ سال از آن فاجعه گذشته است.
۱۶ آذر سال ۱۳۹۷؛ در مقطعی که این روز به عنوان روز دانشجو گرامی داشته می شود دانشجویان ایرانی فضای دیگری از روز دانشجو را نشان دادند.
این بار هم همان ذات ضداستکباری دانشجویان ایرانی به جوش آمده است؛ اما در حوزه علم و فناوری.
در حالیکه کشور این روزها در جبهه علم و فناوری پیش می رود دانشجویان کشورمان در دومین دوره مسابقات ربوکاپ آسیااقیانوسیه با عرضه ربات هایی در حوزه های مختلف کاربردی علم و فناوری خود را به رخ استکبار جهانی کشیدند.
فضای متفاوت روز دانشجو پس از ۶۵ سال +عکس
این مسابقات در دو بخش دانشجویی و دانش‌آموزی و در ۲۲ لیگ با حضور بیش از ۲۵۰ تیم از ۱۶ کشور جهان شامل مالزی، روسیه، سنگاپور، چین، ژاپن، آمریکا، انگلیس، برزیل، تایلند، استرالیا، آلمان، کره‌جنوبی، امارات، قزاقستان، افغانستان و تیم‌های قدرتمند جمهوری اسلامی ایران پیگیری می‌شود.
در بخش دانشجویی شرکت کنندگان در لیگ‌های ربات امدادگر واقعی، ربات خانگی، ربات صنعتی، ربات فوتبالیست سایز کوچک، ربات فوتبالیست سایز متوسط، ربات فوتبالیست انسان‌نما، ربات فوتبالیست استاندارد پلت فرم، ربات پرنده، ربات زیردریایی، ربات شبیه ساز و ربات شبیه ساز امداد و همچنین در بخش دانش آموزی در لیگ‌های ربات امدادگر در بخش باز و لاین، ربات فضای مجازی در بخش فضای اولیه و ثانویه، ربات فوتبالیست سبک وزن، ربات فوتبالیست وزن آزاد، لیگ  Insita، لیگ Rescue و لیگ شبیه ساز با یکدیگر رقابت می‌کنند.
فضای متفاوت روز دانشجو پس از ۶۵ سال +عکس
محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد، مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، جان چانجیو چو رئیس فدراسیون ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه، ریبرو و لوی عضو هیات امنای فدراسیون جهانی ربوکاپ و مشچریاکوف عضو هیات امنای فدراسیون ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه و همچنین استادانی از دانشگاه سین جو آی چین نیز آمده اند.
فضای متفاوت روز دانشجو پس از ۶۵ سال +عکس
در حاشیه‌ این دوره از مسابقات نمایشگاه دستاوردهای رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در حوزه‌های ربات اطفای حریق، ربات جابه‌جایی اجسام از نوار نقاله و بسته‌بندی، ربات جابه‌جایی افراد ناتوان در استخر آب، خودروی برقی دو نفره و تعداد زیادی از محصولات نرم‌افزاری نیز ارائه شده است.
طهرانچی می گوید: می خواهیم ربات ها را به متن اجتماع بیاوریم.
رئیس دانشگاه آزاد ضمن تشکر از دانشجویان کشورمان از برنامه های دانشگاه آزاد برای حمایت از فناوری های کاربردی خبر داد.
فضای متفاوت روز دانشجو پس از ۶۵ سال +عکس
شاید همین حضور و حمایت رئیس دانشگاه آزاد نقطه امیدی بود برای دانشجویانی که با دست خالی بهترین فناوری ها را ارائه دادند و تنها منتظر نگاه مسوولان بودند.
دانشجویان از شهرهای مختلف کشورمان در این نمایشگاه حضور یافته و دستاوردهای خود را به عرصه نمایش گذاشتند تا نشان دهند جوان ایرانی سرشار از خلاقیت و نوآوری است و بی ادعا دستاوردهایی خلق می کند که بزرگان علم انگشت به دهان بمانند.
فضای متفاوت روز دانشجو پس از ۶۵ سال +عکس
بعضی از دستاوردها در سال های پیش ارائه شده و حالا ارتقا یافته بود، بعضی دیگر هم در روز دانشجو و با حضور مسولان رونمایی شد.
دستاوردهای قبلی در بزرگترین مسابقات جهانی مقامها و مدال های بسیاری را دریافت کرده بودند و در این مسابقات نیز امید به کسب مدال دارند.
اما در صحبت کوتاهی با این دانشجویان می توان به یک نکته مشترک بین تمام آن ها پی برد.
دانشجویان ایرانی که در مسابقات جهانی مختلف افتخارات بسیاری را برای کشورمان کسب می کنند و دارای انگیزه و خلاقیت و استعداد بالقوه بسیاری برای ارائه طرح های فناوری سطح بالا هستند از مسولان می خواهند که با تسهیل قوانین و مقداری توجه باعث شوند تا هیچ شرکت خارجی نتواند جواب مثبتی از دانشجویان ایرانی برای حضور در کشورهای دیگر دریافت کند و این دانشجویان بتوانند با حضور در سرزمین مادری خودشان با خیال راحت به ارائه دستاوردهای نو و کاربردی برای هموطنانشان بپردازند و هیچ خواب آشفته ای نبینند.
فضای متفاوت روز دانشجو پس از ۶۵ سال +عکس
منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

تجمع ضد سعودی مقابل دفتر سازمان ملل در «صنعاء»
جمعی از مردم یمن در اعتراض به ممانعت متجاوزان سعودی از ورود کشتی های حامل فرآورده های نفتی به این کشور، در مقابل دفتر سازمان ملل در صنعاء تجمع کردند.
دندان درد در روزهای تعطیل ممنوع! لطفا اصرار نکنید!
یزد- ایرنا- بخش مهمی از فعالیت های بهداشت و درمان در استان یزد در روزهای تعطیل، به کلی تعطیل می شود و فقط یک اورژانس باقی می ماند و بس!.
صدور حکم اعدام سرکردگان گروه‌های تروریستی در سوریه
حکم غیابی اعدام تعدادی از سرکردگان گروه های تروریستی در سوریه از سوی دادگاه جنایی دمشق صادر شد.
مذاکره مناطق آزاد با بانک مرکزی برای تامین ارز تولیدکنندگان
معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از مذاکره با بانک مرکزی به منظور تعیین شیوه تامین ارز واحدهای تولیدی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد.
روش درمانی کاتترورید نوزادان در لرستان انجام شد
خرم آباد -ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: روش کاتترورید مرکزی برای نخستین بار در بیمارستان شهید چمران بروجرد عملیاتی شد.
«ترزا می» به آلمان می‎رود
نخست‎وزیر انگلیس در ادامه رایزنی‎ها در خصوص برگزیت، راهی آلمان شد.
همسرانی از وحشت مرگ، فریاد می کشند
تهران- ایرنا- شاید دیگر صدای جیغ زنان و فریادهای مردان، ترسیده از مرگ در خانه تکراری یا عادی شده است. خشونت هست حتی اگر کم باشد. هستند مردان و زنانی که در رویایشان همسرانی را به تصویر می کشند که از وحشت مرگ، فریاد می زنند.
قیمت‌ها در بورس کاهشی شد
امروز قیمت سهم‌ها در بورس و فرابورس ایران عمدتا با کاهش مواجه شد. خودرویی‌ها و نفتی‌ها جزو گروه‌هایی بودند که کاهش قیمت سهام را تجربه کردند.
طالبان مسئولیت حمله امروز کابل را به عهده گرفت
گروه طالبان مسئولیت حمله صبح امروز به کاروان نیروهای امنیتی افغانستان در کابل را به عهده گرفت.
باقری درمنی در یک قدمی چوبه دار
تهران- ایرنا- حمید باقری درمنی همان فردی که نخستین بار نامش در سال 86 به عنوان قاچاقچی و مفسد ارزی در قالب اطلاعیه ای منتشر شد، حالا با گذشت 11 سال، در یک قدمی چوبه دار قرار دارد و سرنوشتی مشابه مظلومین و اسماعیلی در انتظار اوست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می‌نشاند!
بر اساس اظهارات کارشناسان آسیب‌های اجتماعی زنگ خطر مصرف ماده مخدر «گَُل» در میان نوجوانان و جوانان به صدا درآمده است.
به یاد احمدرضا دالوند؛ مردی که سواد بصری داشت
احمدرضا دالوند، گرافیست، منتقد هنری و روزنامه نگار بامداد دیروز درگذشت و برای همیشه از تحمل بیماری دشوارش خلاص شد. او هنگام مرگ ۶۰ سال داشت که بیش از نیمی از عمرش را صرف حرفه اش کرد و آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت.
خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه-عکس
نیما کرمی با انتشار این عکس نوشت: یک زمان‌هایی باید خوابید، یک زمان‌هایی باید از ته دل خندید.
بهرام قاسمی درگذشت احمدرضا دالوند را تسلیت گفت
خرم آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت روزنامه نگار و گرافیست پیشکسوت را تسلیت گفت.
پیام‌های تسلیت برای «زیبا بروفه»-از مهناز افشار تا رامبد جوان
هنرمندان بسیاری از جمله رامبد جوان، مهناز افشار و بهنوش بختیاری پیام‌های تسلیتی را در پی درگذشت پیام صابری منتشر کردند.
مزاحم مجازی ستاره‌های سینمایی دستگیر شد
پیام صوتی به اینستاگرام اضافه شد +عکس
پرده برداری از اسرار رازآلود ترین دریاچه ایران +عکس
دانش آموز عراقی در اثر تنبیه معلم کشته شد
خوردن ˮگوشت خامˮ چه ضررهایی برای بدن دارد؟
کشف ۷ میلیارد تومان اموال سرقتی از انبارهای یک مال‌خر حرفه‌ای
بازدید آتش‌نشانان از منازل مسکونی برای آگاهسازی شهروندان از خطرات گاز مونوکسیدکربن
عامل اصلی آلودگی و ترافیک، تردد بالای خودروهای شخصی در پایتخت است
برای ایجاد ۲۰۰ هزار شغل در کشور برنامه داریم
گوشت منجمد ۲۸ هزار تومانی در میادین میوه و تره بار توزیع می‌شود