گدایان انگلیسی به روایت «ظل الله»!

09:51 ۴ روز و ۱۲ ساعت پیش مشرق نیوز 35 0
گدایان انگلیسی به روایت «ظل الله»!

گدایان فرنگی هم در نظر ظل الله طوری متفاوت‌تر و خاص‌ترند. می‌نویسد: «گداهای فرنگستان عوض گدائی ساز می‌زنند، کمانچه می‌کشند، هیچ سؤال نمی‌کنند. اگر کسی پول داد می‌گیرند و الا متصل ساز می‌زنند… .»

مشرق نیوز

به گزارشمشرق، حسین شرفخانلو، از علاقمندان ادبیات در مطلبی نوشت:قبلا هم درباره نشر اطراف و کتاب‌های که چاپ کرده نوشته بودم. ایده‌های نو در تالیف و جمع‌آوری کتاب ساختن از موضوع‌هایی جذاب، راهبرد اصلی مدیر خوش‌فکر نشر اطراف است و این ارادت ما را به قلمی که می‌زند و قدمی که برای فرهنگ این مُلک برمی‌دارد، دو صد چندان کرده و می‌کند.
بیشتر بخوانیم:گام به گام با تجربه‌های این ۲۴ نفرکآشوبی‎ها دور هم جمع شدند + عکسالغرض، کتاب“ آسمان لندن زیاده می‌بارد”که لندن را به روایت مسافران دوره‌ی قاجار و به کوشش علی‌اکبر شیروانی روایت می‌کند و از تازه‌های نشر اطراف است را آذر پارسال خریدم و مانده بود در قفسه‌ی کتاب‌های هنوز خوانده نشده‌ام و امروز دست گرفتمش که ورقی بزنم و نخوانده می‌دانستم که لذت خواهد داشت خواندنش در روزهایی که فصل سفر است و فصل خواندن!گدایان انگلیسی به روایت «ظل الله»!
کتاب که برخلاف تصویر عموما ارائه شده از لندنِ قرن هجدهم و نوزدهم که دودی و ابریست، جلدی به رنگ روشن و شاد دارد و مثل باقی کتاب‌های نشر اطراف در کاغذ ایرانیِ سبک و کاهی – که دوست داشتنی و نوستالوژیک‌تر است- چاپ شده که حتا ورق زدنش هم شیرین و خواستنی باشد. و مثل باقی مجلداتِ
“روایات مسافران عهد قاجار به فرنگستان”که «اطراف» چاپ‌شان کرده، روایت سفر فرنگ ناصرالدین شاه را در خود دارد. و روایت ناصرالدین شاه از لندن، خواندنی‌تر و جذاب‌تر از روایاتِ سفرهای دیگرش به فرنگستان است. حتا معتقدم درخشان‌ترین فصلِ این کتاب، همین روایت ناصرالدین است از لندنی که بقول خودش ده سال است دارند از نو می‌سازندش.
شاهِ قاجار که صاحبقران است و خدم و حشم دارد و رعایایش در ایران او را ظل‌الله (سایه‌ی خدا) می‌خوانند! از سطر اولی که دارد سفرنامه و دیدارنامه‌اش از لندن را می‌نویسد، چنان مدهوش و مقهور لندن شده که به خدا حق می‌دهد به ملتی با این درجه از هوش و درایت و تربیت، آن همه مستعمره بدهد و هندوستان را ببرد زیر یوغِ انگلیزی‌ها!روایت جالبی از پلیس دارد: « پلیس این شهر هشت هزار نفر است، همه جوان‌های خوب و با لباس معین. اهالی شهر زیاد از پلیس حساب می‌برند، هر کس به پلیس بی‌احترامی کند، قتلش واجب است.»
راه به راه در روایتِ دیدارها و دیده‌هایش، حرف را به زن‌ها و دخترها می‌کشاند و از زیبائی‌شان می‌گوید. حتا وقتی که رفته به دیدار از گرینویچ!
نکته‌ی دیگری که جالب آمد برایم، کسالت و بی‌حالیِ تقریبا مدامِ اعلی حضرت همایونی است. سوای این‌که شاه جماعت اصولا تنبل و بی‌کاره و بی‌عار بار آمده‌اند، به هم خوردنِ برنامه ریزی شده‌ی برنامه خواب و خوراک شاه توسط میزبان، مزید این خستگی و نخوت مزمن است. شب‌ها بلااستثناء برنامه‌ی کنسرت و شب‌نشینی و رقص و فلان می‌رود و وعده‌ای در نصف شب می‌خورد و حسابی برنامه‌ی ایرانیِ مسلمانانه‌ی شب زود خوابیدن و صبح زود بیدار شدنش به هم خورده و جائی می‌نویسد که صبح بیدار شدیم و ناهار خوردیم!
توصیفات جالبی دارد از دیده‌ها. گرچه گاهی حوصله همایونی سر رفته و وسطِ روایت دیدار از کارخانه‌ی “رشته‌ی آردبُری که فرنگیان ماکارونی می‌گویند” نوشته که «هکذا انواع و اقسام کارخانجات صنایع که به نوشتن نمی‌آید!»
و باز در لابلای متن، تحیرش از لندن و ماجراهایش موج می‌زند آنجا که شبی رفته به برنامه‌ی ارکستر سمفونیک لندن: «همچه مجلس از اول دنیا الی حال کسی ندیده است.»
مدح و ثنا به کنسرت و قصر و گرینویچ و پارک‌ها خلاصه نمی‌شود. گدایان فرنگی هم در نظر ظل الله طوری متفاوت‌تر و خاص‌ترند. می‌نویسد: «گداهای فرنگستان عوض گدائی ساز می‌زنند، کمانچه می‌کشند، هیچ سؤال نمی‌کنند. اگر کسی پول داد می‌گیرند و الا متصل ساز می‌زنند… .»
باری روایت شیرین سلطان صاحبقران از لندنی که دارد حلقه‌های اولِ استعمار را در گردن جهان می‌اندازد جالب و خواندنی و مقایسه کردنی بود – با امروز و الان-.
و چقدر حیف که ما شرقی‌ها، سال‌ها بعد فهمیدیم که انگلیسی جماعت، هزینه‌ی استعمار و سلطه را قبل‌تر و خیلی بیشتر، از خود مستعمره و اهلش ستانده است و می‌ستاند. و چه قراردادهای انحصاری و استعماری که در اثر زیاده‌روی در مخارج سفر سلاطین قجری در فرنگ‌نوردی به گرده‌ی ایران بار گذاشته نشد و سوراخ رخنه‌ی دویست ساله‌ی لندن در سرنوشت غرب آسیا را نگشود… .
بگذریم.
لذت خواندن متون دست اولی مثل این را از دست ندهید و دست خانم مرشدزاده‌ عزیز درد نکند که همت کرد و این‌ها را به اتفاق همراهان انتشاراتش به نوبت چاپ و انتشار رساند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فناوری نانو مالچ در خرمشهر به تولید رسید
آبادان - ایرنا- معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر گفت: برای نخستین بار طرح پژوهشی نانو مالچ طبیعی که در تثبیت خاک کانون ریزگردها نقش مهمی دارد توسط عضو هیات علمی در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به تولید رسید.
برترین های سمپوزیوم مجسمه سازی شهر پرند معرفی شدند
تهران- ایرنا- برترین های سمپوزیوم مجسمه سازی شهر جدید پرند با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی ایران معرفی شد.
30 درصد فضاهای آموزشی کشور فرسوده است
جیرفت – ایرنا - رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفت : 30 درصد فضاهای آموزشی کشور فرسوده است و پیگیر رفع این مشکل هستیم.
خراسان رضوی نیازمند 26 هزار کلاس جدید است
مشهد- ایرنا- معاون مشارکتهای نوسازی و مدارس غیر دولتی خراسان رضوی گفت: سرانه فضای آموزشی در این استان مناسب نیست و برای رسیدن به میانگین کشوری نیازمند ساخت 26 هزار کلاس درس جدید هستیم.
فضای مجازی در حال محو مرزهای بین نسلی و ایجاد مرزهای جدید است
کرمان - ایرنا- مشاور استاندار کرمان در امور رسانه و روابط عمومی گفت: مرزهای بین ما و کودکانمان به دلیل گسترش فضای مجازی در حال محو شدن است اما در عین حال مرزهای جدیدی نیز در حال شکل گیری است.
نوای خوش استاد داود آزاد در رشت طنین انداز می شود
رشت - ایرنا - به همت بنیاد فرهنگی هنری وزیری و آموزشگاه موسیقی صراحی، استاد داود آزاد پس از سال ها با کنسرت مست مست در رشت بر روی صحنه می رود.
فرماندار بناب: افول کتابخوانی بزرگترین آسیب بخش فرهنگی است
تبریز-ایرنا- فرماندار شهرستان بناب گفت: در زمان حاضر افول بر حوزه کتاب و کتابخوانی حاکم است و این روند بزرگترین آسیب بخش فرهنگی می باشد.
ششمین مجله شفاهی شهر و هنر پس از 16 سال در قزوین برگزار شد
قزوین - ایرنا - مراسم شب نشست هنرمندان شهر قزوین با عنوان مجله شفاهی شهر و هنر، شامگاه چهارشنبه پس از وقفه ای 16 ساله در سالن اجتماعات کتابخانه امام خمینی (ره) برگزار شد.
دوره چهارم جایزه احمد شاملو، برندگان خود را شناخت
تهران-ایرنا-برندگان چهارمین دوره جایزه احمد شاملو، ساعتی پیش جوایز خود را دریافت کردند.
مفاخر به توان افزایی فرهنگی جامعه کمک می کنند
شهرکرد - ایرنا - استاندار چهارمحال و بختیاری با تقدیر از مفاخر و پیشکسوتان عرصه فرهنگی تاکید کرد: تجلیل از مفاخر و مشاهیر در حوزه فرهنگی برای نسل های آینده ارزش آفرین است چرا که مفاخر به توان افزایی ادراک فرهنگی جامعه کمک می کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ورزشکار پرورش اندام شهرستان فسا به قتل رسید
شیراز - ایرنا - آرمان نیک پی، قهرمان رشته پرورش اندام استان فارس سه شنبه شب در شهرستان فسا به قتل رسید.
چهره‌های مشهور و موفق و عادت‌های صبحگاهی شان
اغلب چهره‌های موفق دنیا ویژگی‌های مشترکی دارند. برای مثال، همه‌ی آن‌ها اتفاق نظر دارند که اولین کاری که هر روز صبح باید انجام دهید این است که قورباغه تان را قورت دهید!
اجرای عمومی نمایش «بیماری خانواده میم» در تبریز آغاز شد
تبریز- ایرنا- اجرای عمومی نمایش «بیماری خانواده میم!» نوشته فائوستو پاراویدینو و ترجمه نیایش بهمنیه به کارگردانی امید سعیدپور در تبریز آغاز شد.
شخصیت شناسی؛ قاه قاه می‌خندیـد یا ریز ریز؟!
چیزی که بیشتر افراد نمی‌دانند، این است که مدل خندیدن هر فرد می‌تواند به آدم‌های اطرافش چیز‌هایی را درباره او و شخصیتش بگوید. فرقی نمی‌کند که مدل خندیدن شما با صدای بلند مانند بمباران باشد یا مدل آرام مثل یک موش! همه این مدل‌های خنده، پیام‌هایی دارند که شما درباره شخصیت تان به دیگران می‌فرستید.
«مردی به نام اوهه» مهمان جادوی صحنه
بهرام سروری‌نژاد کارگردان نمایش «مردی به نام اوهه» این هفته به رادیو فرهنگ می‌آید.
برترین های سمپوزیوم مجسمه سازی شهر پرند معرفی شدند
نجابتی: مرحوم دالوند در تاختن به هنرمندان غرب‌زده  و اداهای روشنفکری مصمم بود
نگاهی داستانی به خلق‌وخوی یک مرجع تقلید
5 پژوهشگر برتر هنرهای تجسمی انتخاب می‌شوند
افسون کودکانه رنگ با تلفیقی از رویای پیکاسو
خانم بازیگر و آقاپسرش در گذر زمان -عکس
دعوت از مستندسازان برای ساخت فیلم با موضوع ارتش
کنایه تهیه‌کننده «من و شما» در واکنش به حواشی اخیر- عکس
«امیر جدیدی» رونالدو و مسی را سوژه کرد- عکس
عکس یادگاری لیلا بلوکات و حامد همایون در «شیروانی داغ»