گدایان انگلیسی به روایت «ظل الله»!

09:51 ۱۶۲ روز و ۱۷ ساعت پیش مشرق نیوز 225 0
گدایان انگلیسی به روایت «ظل الله»!

گدایان فرنگی هم در نظر ظل الله طوری متفاوت‌تر و خاص‌ترند. می‌نویسد: «گداهای فرنگستان عوض گدائی ساز می‌زنند، کمانچه می‌کشند، هیچ سؤال نمی‌کنند. اگر کسی پول داد می‌گیرند و الا متصل ساز می‌زنند… .»

مشرق نیوز

به گزارشمشرق، حسین شرفخانلو، از علاقمندان ادبیات در مطلبی نوشت:قبلا هم درباره نشر اطراف و کتاب‌های که چاپ کرده نوشته بودم. ایده‌های نو در تالیف و جمع‌آوری کتاب ساختن از موضوع‌هایی جذاب، راهبرد اصلی مدیر خوش‌فکر نشر اطراف است و این ارادت ما را به قلمی که می‌زند و قدمی که برای فرهنگ این مُلک برمی‌دارد، دو صد چندان کرده و می‌کند.
بیشتر بخوانیم:گام به گام با تجربه‌های این ۲۴ نفرکآشوبی‎ها دور هم جمع شدند + عکسالغرض، کتاب“ آسمان لندن زیاده می‌بارد”که لندن را به روایت مسافران دوره‌ی قاجار و به کوشش علی‌اکبر شیروانی روایت می‌کند و از تازه‌های نشر اطراف است را آذر پارسال خریدم و مانده بود در قفسه‌ی کتاب‌های هنوز خوانده نشده‌ام و امروز دست گرفتمش که ورقی بزنم و نخوانده می‌دانستم که لذت خواهد داشت خواندنش در روزهایی که فصل سفر است و فصل خواندن!گدایان انگلیسی به روایت «ظل الله»!
کتاب که برخلاف تصویر عموما ارائه شده از لندنِ قرن هجدهم و نوزدهم که دودی و ابریست، جلدی به رنگ روشن و شاد دارد و مثل باقی کتاب‌های نشر اطراف در کاغذ ایرانیِ سبک و کاهی – که دوست داشتنی و نوستالوژیک‌تر است- چاپ شده که حتا ورق زدنش هم شیرین و خواستنی باشد. و مثل باقی مجلداتِ
“روایات مسافران عهد قاجار به فرنگستان”که «اطراف» چاپ‌شان کرده، روایت سفر فرنگ ناصرالدین شاه را در خود دارد. و روایت ناصرالدین شاه از لندن، خواندنی‌تر و جذاب‌تر از روایاتِ سفرهای دیگرش به فرنگستان است. حتا معتقدم درخشان‌ترین فصلِ این کتاب، همین روایت ناصرالدین است از لندنی که بقول خودش ده سال است دارند از نو می‌سازندش.
شاهِ قاجار که صاحبقران است و خدم و حشم دارد و رعایایش در ایران او را ظل‌الله (سایه‌ی خدا) می‌خوانند! از سطر اولی که دارد سفرنامه و دیدارنامه‌اش از لندن را می‌نویسد، چنان مدهوش و مقهور لندن شده که به خدا حق می‌دهد به ملتی با این درجه از هوش و درایت و تربیت، آن همه مستعمره بدهد و هندوستان را ببرد زیر یوغِ انگلیزی‌ها!روایت جالبی از پلیس دارد: « پلیس این شهر هشت هزار نفر است، همه جوان‌های خوب و با لباس معین. اهالی شهر زیاد از پلیس حساب می‌برند، هر کس به پلیس بی‌احترامی کند، قتلش واجب است.»
راه به راه در روایتِ دیدارها و دیده‌هایش، حرف را به زن‌ها و دخترها می‌کشاند و از زیبائی‌شان می‌گوید. حتا وقتی که رفته به دیدار از گرینویچ!
نکته‌ی دیگری که جالب آمد برایم، کسالت و بی‌حالیِ تقریبا مدامِ اعلی حضرت همایونی است. سوای این‌که شاه جماعت اصولا تنبل و بی‌کاره و بی‌عار بار آمده‌اند، به هم خوردنِ برنامه ریزی شده‌ی برنامه خواب و خوراک شاه توسط میزبان، مزید این خستگی و نخوت مزمن است. شب‌ها بلااستثناء برنامه‌ی کنسرت و شب‌نشینی و رقص و فلان می‌رود و وعده‌ای در نصف شب می‌خورد و حسابی برنامه‌ی ایرانیِ مسلمانانه‌ی شب زود خوابیدن و صبح زود بیدار شدنش به هم خورده و جائی می‌نویسد که صبح بیدار شدیم و ناهار خوردیم!
توصیفات جالبی دارد از دیده‌ها. گرچه گاهی حوصله همایونی سر رفته و وسطِ روایت دیدار از کارخانه‌ی “رشته‌ی آردبُری که فرنگیان ماکارونی می‌گویند” نوشته که «هکذا انواع و اقسام کارخانجات صنایع که به نوشتن نمی‌آید!»
و باز در لابلای متن، تحیرش از لندن و ماجراهایش موج می‌زند آنجا که شبی رفته به برنامه‌ی ارکستر سمفونیک لندن: «همچه مجلس از اول دنیا الی حال کسی ندیده است.»
مدح و ثنا به کنسرت و قصر و گرینویچ و پارک‌ها خلاصه نمی‌شود. گدایان فرنگی هم در نظر ظل الله طوری متفاوت‌تر و خاص‌ترند. می‌نویسد: «گداهای فرنگستان عوض گدائی ساز می‌زنند، کمانچه می‌کشند، هیچ سؤال نمی‌کنند. اگر کسی پول داد می‌گیرند و الا متصل ساز می‌زنند… .»
باری روایت شیرین سلطان صاحبقران از لندنی که دارد حلقه‌های اولِ استعمار را در گردن جهان می‌اندازد جالب و خواندنی و مقایسه کردنی بود – با امروز و الان-.
و چقدر حیف که ما شرقی‌ها، سال‌ها بعد فهمیدیم که انگلیسی جماعت، هزینه‌ی استعمار و سلطه را قبل‌تر و خیلی بیشتر، از خود مستعمره و اهلش ستانده است و می‌ستاند. و چه قراردادهای انحصاری و استعماری که در اثر زیاده‌روی در مخارج سفر سلاطین قجری در فرنگ‌نوردی به گرده‌ی ایران بار گذاشته نشد و سوراخ رخنه‌ی دویست ساله‌ی لندن در سرنوشت غرب آسیا را نگشود… .
بگذریم.
لذت خواندن متون دست اولی مثل این را از دست ندهید و دست خانم مرشدزاده‌ عزیز درد نکند که همت کرد و این‌ها را به اتفاق همراهان انتشاراتش به نوبت چاپ و انتشار رساند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

چگونه از تعریق زیاد پا جلوگیری کنیم؟
هیپرهیدروز (تعریق بیش از حد) حدود پنج درصد از مردم سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
طبیعت شگفت انگیز غار نمکی قشم- عکس
غار نمکدان یا نمکی، یکی از جاذبه های دیدنی جزیره قشم است.
باور‌های عجیب و غریب درباره اعداد
حتی خود شما هم هنگامی که با عدد ۱۳ سر و کار دارید هرچند باوری هم به نحس بودن آن نداشته باشید، اما به شوخی هم که شده شاید به شگون بد این عدد اشاره‌ای داشته باشید!
برای کارهای زیربنایی در شهرداری اقدام خوبی صورت نگرفت
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: رقم بودجه صرف شده در بخش هزینه حکایت از آن دارد که برای بهبود شهر و زیرساخت‌های آن گام مهمی برداشته نشده است.
عابدینی: در مسکو تیم را تنها نمی‌گذارم- بازیکن فرانسوی از حرصش به پای من ضربه زد
ملی پوش سابر ایران گفت: با وجود وضعیتی که پایم دارد به مسابقات مسکو می روم زیرا نمی خواهم تیم را تنها بگذارم و از طرفی نباید از اوج مسابقات دور باشیم و فکر می‌کنم حضورم قوت قلبی برای ملی پوشان و ترسی برای رقبا باشد.
سوالاتی که ممکن است در جلسه مصاحبه کاری از شما بپرسند
مدیران زیرکِ استخدام‌‌کننده با چند سوالِ گزینش‌شده می‌توانند یک دنیا اطلاعات را از شما بیرون بکشند. با اینکه این سوالات ساده به‌نظر می‌رسند، ولی نکته اینجاست که آنها عملا طوری طراحی شده‌اند تا اطلاعاتی را راجع‌ به شما آشکار نمایند که احتمالا تمام تلاش خود را می‌کنید که آنها مخفی نگه‌ دارید.
آمریکا از عراق عذرخواهی کرد
آمریکا به دلیل هدف قرار دادن نیروهای پلیس فدرال عراق در یک بمباران هوایی، از بغداد عذرخواهی کرد.
شکست سنگین اینتر در شب توقف یووه
اینتر در حساس‌ترین دیدار هفته سی و هفتم سری A با نتیجه چهار بر یک برابر ناپولی تن به شکست داد. یووه هم در دیداری که آخرین بازی آلگری در یوونتوس‌آرِنا بود با تساوی یک بر یک برابر آتالانتا شگفتی‌ساز متوقف شد.
ملک سلمان خواستار برگزاری 2 نشست فوق‌العاده در مکه شد
پادشاه عربستان از رهبران شورای همکاری خلیج فارس و رهبران عربی خواست دو نشست فوق‌العاده در پایان ماه مه در مکه برگزار کنند.
الجبیر: دنبال جنگ نیستیم
دیپلمات ارشد عربستان سعودی در یک نشست خبری بامدادی بار دیگر ایران را به حمایت از تروریسم و بی‌ثباتی در منطقه متهم کرد و مدعی شد که ریاض به دنبال جنگ نیست، اما در صورت لزوم از خود و منافعش «دفاع» می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
چگونه از تعریق زیاد پا جلوگیری کنیم؟
هیپرهیدروز (تعریق بیش از حد) حدود پنج درصد از مردم سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
طبیعت شگفت انگیز غار نمکی قشم- عکس
غار نمکدان یا نمکی، یکی از جاذبه های دیدنی جزیره قشم است.
باور‌های عجیب و غریب درباره اعداد
حتی خود شما هم هنگامی که با عدد ۱۳ سر و کار دارید هرچند باوری هم به نحس بودن آن نداشته باشید، اما به شوخی هم که شده شاید به شگون بد این عدد اشاره‌ای داشته باشید!
برای کارهای زیربنایی در شهرداری اقدام خوبی صورت نگرفت
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: رقم بودجه صرف شده در بخش هزینه حکایت از آن دارد که برای بهبود شهر و زیرساخت‌های آن گام مهمی برداشته نشده است.
تصویر «ماه رمضان» در 5 نگارخانه پایتخت
نمایشگاه «یاد یاران» در نگارخانه سرو برپا شد
تازه ترین خبرها از سری جدید «ایرانگرد»
الهام پاوه‌نژاد «هزارداستان» را اجرا می‌کند
هشتمین دوره آموزشی شعر جوان انقلاب اسلامی فراخوان داد
راه‌اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران
20 خرداد آخرین مهلت ارسال اثر برای حضور در پاتوق نمایش‌های سنتی
اهدای تندیس انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران به مهدی شفیعی
«محفل آب و آینه» در ماه مبارک رمضان و لیالی قدر برگزار می‌شود
معاون وزیر و بنیاد رودکی چرا درباره رزومه حیدریان سکوت می‌کنند؟