خطرات رنگ اسباب‌بازی برای کودکان

04:00 ۷۲ روز و ۱۰ ساعت پیش مشرق نیوز 154 0
خطرات رنگ اسباب‌بازی برای کودکان

مدیرکل دفتر پایش فراگیر اعلام کرد: پساب صنایع پایش و تا حدی رنگ‌زدایی می‌شود اما آنچه بسیار بیشتر حائز اهمیت است خطرات رنگ محصولات مورد استفاده مردم و به ویژه کودکان است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیستدر همایش ملی مواد رنگزا، محیط زیست و توسعه پایدارگفت: رنگ‌ها یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی و از عمده‌ترین آلاینده‌های محیط زیست به ویژه در پساب صنایع هستند.
شینا انصاریافزود: نقش صنایع رنگ‌سازی در آلودگی محیط زیست را نمی‌توان انکار کرد. موضوعی که در دفتر پایش فراگیر بررسی می‌شود تا ملاک تصمیم‌گیری مدیریتی قرار بگیرد.
بیشتر بخوانید:افرادی که نباید در روزهای آلوده در شهر تردد کنندکودکانو بیماران تنفسی در شهر تردد نکنندسرگرمی خطرناککودکانسیستان و بلوچستانی +فیلمرنگ‌بازی که در مهد کودک‌ها و مدرسه‌ها باب شده هم در آن از رنگ‌هایی استفاده می‌شود که از چهار فلز خطرناک جیوه سرب کادمیم و ارسنیک تشکیل شده استوی ادامه داد: آلودگی‌های فیزیکی آب شامل طعم و بو، رنگ، کدورت و حرارت است. عواملی که منجر به ناخالصی در فاضلاب می‌شود هم شامل عوامل فیزیکی و شیمیایی است و منابع ناخالصی هم در این زمینه اهمیت دارد.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر تأکید کرد: رنگ می‌تواند منشأهای مختلفی داشته باشد که شامل منشأهای صنعتی، یون‌های فلزی ترکیبی، ورود ترکیبات آلی حاصل از تجزیه میکروبی و سایر منابع همچون کلروفیل جلبک‌ها است.
انصاری ادامه داد: صنایع عمومی آلاینده محیط زیست در ارتباط با رنگ شامل رنگ سازی و رنگ‌آمیزی، نساجی، دباغی، خودروسازی، صنایع پلاستیک، پوشاک و کفش و کاغذسازی و مواد غذایی است.
وی تأکید کرد: عمده‌ترین آلاینده‌ها در رنگ‌سازی رنگ‌های آلی و مصنوعی هستند که بسیار پایدار و مقاوم هستند و مقادیر بسیار کم آن‌ها برای آبزیان بسیار خطرناک است و سرطان‌زا، جهش‌زا و آلرژی‌زا هستند و تأثیرات مخربی روی اتمسفر هم می‌توانند داشته باشند و تاثیراتی بر سلامت انسان هم بر جا می‌گذارند. بر این اساس حتماً باید قبل از دفع فاضلاب به محیط زیست رنگ زدایی کنیم.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر تصریح کرد: پساب‌های صنایع نساجی باعث تهدید اکوسیستم‌های آبی و آبزیان می‌شود. آلاینده‌های نساجی رنگی بسیار خطرناک‌تر هستند و رنگی‌بودنشان معیاری برای شناسایی مواد آلاینده خطرناک است.
انصاری افزود: مهم‌ترین ویژگی پساب صنایع نساجی حرارت بالای آن‌هاست که دمای نهایی فاضلاب را ۳۰ تا ۵۰ درجه فاضلاب افزایش می‌دهد. مقادیر زیاد رنگینه‌ها هم مشکل بعدی است. مواد شیمیایی این صنعت هم شامل رنگینه‌ها و مواد پاک‌کننده است. مراحل رنگرزی و مرحله چاپ هم کمیت و کیفیت مختلفی از پساب را ایجاد می‌کند که فرایند تصفیه آن را نیز دچار پیچیدگی بالایی می‌کند.
کودکان وسایل رنگی را بیشتر دوست دارند اما متأسفانه برخی از این اسباب‌بازی‌ها رنگی که استفاده می‌کنند استاندارد لازم را ندارد و به ویژه برای کودکان زیر سه سال که اسباب‌بازی‌ها را به دهان می‌برند خطرناک است و منجر به مشکلات سلامتی کودکان و حتی مسمومیت می‌شودوی تأکید کرد: در صنعت چرم‌سازی و دباغی در مراحل مختلف تولید پساب می‌شود. رنگ‌آمیزی چرم دو دسته مواد رنگی معدنی غیرمحلول و مواد رنگی آلی محلول در آب را شامل می‌شود که نهایتاً تولید هر تن پوست خام ۳ مترمکعب فاضلاب تولید می‌کند.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر ادامه داد: صنایع رنگرزی نیز شامل طیف وسیعی از مواد رنگ‌زا می‌شود که کاهش نور و اکسیژن محلول در آب را به دنبال دارند و برای گیاهان و … مشکل ایجاد می‌کنند.
وی تأکید کرد: در صنایع آرایشی بهداشتی در مراحل مختلف ترکیبی از مواد مختلف را در پساب حاصل از این صنایع به دنبال می‌گذارد.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر تصریح کرد: صنایع خودروسازی هم از صنایع بزرگ مولد آلودگی رنگی هستند و مواد خطرناکی مثل فلزات سنگین و مواد اسیدی و قلیایی را تولید می‌کند و توانایی تولید بیشترین مقدار زیادات خطرناک را دارد.
انصاری هشدار داد: یکی از مواردی که آن طور که باید به آن توجه نشده بحث استانداردسازی اسباب‌بازی‌هاست. کودکان وسایل رنگی را بیشتر دوست دارند و متأسفانه برخی از این اسباب‌بازی‌ها رنگی که استفاده می‌کنند استاندارد لازم را ندارد و به ویژه برای کودکان زیر سه سال که اسباب‌بازی‌ها را به دهان می‌برند خطرناک است و منجر به مشکلات سلامتی کودکان و حتی مسمومیت می‌شود. در وسایل بازی پارک‌ها نیز نظارت بر استاندارد بودن رنگ‌ها بسیار مهم است.
وی اعلام خطر کرد: رنگ‌بازی که در مهد کودک‌ها و مدرسه‌ها باب شده هم در آن از رنگ‌هایی استفاده می‌شود که از چهار فلز خطرناک جیوه سرب کادمیم و ارسنیک تشکیل شده است.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر تأکید کرد: جشن رنگی که در سال‌های اخیر توسط آژانس‌های مسافرتی باب شده هم از مشکلاتی است که با آن رو به رو هستیم. عمده رنگ‌های مورد استفاده رنگ‌های آلی هستند که هم برای استفاده‌کنندگان در برنامه و هم برای طبیعت بسیار خطرناک است و باد و باران هم از محلی به محل دیگر منتقل می‌شود.
انصاری ادامه داد: روش‌های متعددی برای بررسی رنگ آب وجود دارد. حداکثر مطلوب رنگ در آب ۵ واحد و حداکثر مجاز آن ۱۵ واحد است و استاندارد خروجی رنگ در فاضلاب ۷۵ واحد است. حلال‌ها و فلزات سنگین هم باید در رنگ‌ها اندازه‌گیری شود.
وی ضمن تشریح روش‌های شناسایی و پایش در این حوزه و فرایندهای متداول در تصفیه آب و رنگ حذف آب گفت: قبل از ورود فاضلاب صنعتی به سیستم استفاده کننده وارد شود باید حذف رنگ انجام شود اما در عمل رنگ آب توسط روش‌های متداول تا حد متوسطی قابل حذف است.
انصاری در پایان هشدار داد: آنچه در خروجی صنایعی که بر شمردیم و مولد رنگ هستند می‌ببینیم این است که پایش‌هایی به طور ادواری و خوداظهاری انجام می‌شود و پایش‌های رنگ از پایش های مشمول است اما چیزی که بسیار بیش از آن حایز اهمیت است رنگی است که در محصولات مورد استفاده مردم داریم. محصولاتی که در اختیار مردم و به ویژه کودکان به عنوان گروه‌های حساس قرار می‌گیرد باید سازمان‌های استاندارد ملی روی استانداردهای جدید برای آن‌ها کار کنند. سازمان محیط زیست جهانی در سال‌های اخیر در این زمینه اقداماتی انجام داده است و ما هم باید تعیین استاندارد رنگ‌هایمان را در دستور کار قرار بدهیم. به ویژه در محصولات باید به موضوع رنگ و عناصر پرخطر توجه کنیم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

چرا نمی‌توانید عاشق بشوید؟
امروزه با وجود توسعه‌ی شبکه‌های اجتماعی، تنهایی به طرز عجیبی فراگیر شده است. تقریبا نیمی از افراد بزرگسال به سختی می‌توانند شریک زندگی برای خود پیدا کنند. در این مطلب به شما می‌گوییم چرا بعضی از افراد انگار هرگز نمی‌توانند روابطی محکم و عاشقانه برقرار کنند.
رفعتی: شادی گل دژاگه اخطار نداشت
رئیس دپارتمان داوران فدراسیون فوتبال گفت: خورشیدی بازی تیم‌های تراکتورسازی و استقلال را به خوبی قضاوت کرد و تصمیم‌های او در شکست استقلال تاثیرگذار نبود.
رافت: پرسپولیس به کورس قهرمانی برگشت
پایان رافت پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: برخی اشتباهات داوری می‌تواند سرنوشت یک تیم را تغییر دهد و به همین خاطر می‌گویم باید از VAR در لیگ برتر استفاده کنیم.
بودیمیر، وسیله‌ای برای گلزنی علیپور!
به نظر می‌رسد مهاجم جدید پرسپولیس وسیله‌ای برای گل زدن علیپور باشد.
سیدجلال مشکلی برای همراهی پرسپولیس ندارد
کاپیتان تیم پرسپولیس به بازی روز دوشنبه مقابل پدیده شهر خودرو خواهد رسید.
کانته به فکر جدایی از چلسی افتاد
هافبک تیم ملی فرانسه و عضو باشگاه چلسی به فکر جدایی از این تیم افتاده است.
آشتیانی: عذر خطیر پذیرفتنی نیست
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال گفت: سوپرکاپ حق استقلال بوده ، ولی اگر بگوییم سرنوشت سوپرکاپ به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بحث بازیکن جدید گره خورده، نه ادبیات خوبی محسوب می‌شود و نه تفکر خوبی.
استیلی: نمی‌خواهیم تیم‌های باشگاهی آسیب ببینند
مدیر تیم امید کشورمان گفت:نمی‌خواهیم تیم‌های باشگاهی آسیب ببینند اما در راه آماده‌سازی برای صعود به المپیک تنها 20 روز فرصت داریم.
داوران بی‌پناه در محاصره گلادیاتور‌ها
فوتبال به این دلیل محبوب و پرتماشاگر است که هیجان دارد و لذت اما آنچه این روزها در لیگ برتر می گذرد نه هیجان است نه لذت بلکه مجموعه ای از هتاکی‌هاست برای یک مشت امتیاز.
مهاجم پیشین پرسپولیس در انتظار تأیید علی کریمی
مهاجم پیشین تیم فوتبال پرسپولیس در آستانه پیوستن به سپیدرود رشت قرار دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمار اولیه ثبت‌نام در کنکور ۹۸
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام کنکور سراسری سال ۹۸ از ۲۴ بهمن ۹۷ آغاز شده است و تاکنون حدود ۱۲۷ هزار نفر در این آزمون ثبت نام کرده‌اند.
مد‌های زنانه برای بهار ۲۰۱۹
اگر اهل دنبال کردن مد هستید و دوست دارید که استایلی به روز داشته باشید، با مد‌های بهار ۲۰۱۹ که در ادامه به شما معرفی کرده ایم، همراه مان باشید.
بازیکنان خارجی لیگ برتر؛ ۶ درصدی‌های گرانقیمت!
پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی فوتبال ایران بسته شد و تیم‌های حاضر در لیگ برتر، درگیر مسابقات فشرده خود شدند.
نظر کارشناس داوری درباره شادی گل اشکان دژاگه
شادی گل هافبک تیم فوتبال تراکتورسازی مقابل استقلال سبب ایجاد حواشی زیادی شد.
«تتو»ی ایرانی برنده خرس بلورین برلین شد
«تتو» به کارگردانی فرهاد دل‌آرام موفق به کسب جایزه خرس بلورین بهترین فیلم کوتاه از سوی هیات داوران جوان بخش نسل جشنواره فیلم برلین شد.
جزئیات تزریق واکسن فلج اطفال به کودکان متولد ۹۵
استاندار تهران: بهینه‌سازی سوخت در کاهش آلودگی هوا راهگشا است
دلیل بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام خمینی (ره) مشخص شد
دفاع از اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد
تکذیب صدور کارت کاغذی خودرو از سوی پلیس
جاسازی عجیب 14.5 کیلوگرم هرویین در کشک خشک
وقتی ولنتاین جای روز عشق ایرانی را می‌گیرد...
بطحائی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می‌زنند
پدیده‌ای عجیب و نوظهور در کلان‌شهرها- کار به پشت‌بام‌فروشی رسید!
برپایی رفراندوم برای برگزاری «کنکور»!