خطرات رنگ اسباب‌بازی برای کودکان

04:00 ۳ روز و ۱۸ ساعت پیش مشرق نیوز 34 0
خطرات رنگ اسباب‌بازی برای کودکان

مدیرکل دفتر پایش فراگیر اعلام کرد: پساب صنایع پایش و تا حدی رنگ‌زدایی می‌شود اما آنچه بسیار بیشتر حائز اهمیت است خطرات رنگ محصولات مورد استفاده مردم و به ویژه کودکان است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیستدر همایش ملی مواد رنگزا، محیط زیست و توسعه پایدارگفت: رنگ‌ها یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی و از عمده‌ترین آلاینده‌های محیط زیست به ویژه در پساب صنایع هستند.
شینا انصاریافزود: نقش صنایع رنگ‌سازی در آلودگی محیط زیست را نمی‌توان انکار کرد. موضوعی که در دفتر پایش فراگیر بررسی می‌شود تا ملاک تصمیم‌گیری مدیریتی قرار بگیرد.
بیشتر بخوانید:افرادی که نباید در روزهای آلوده در شهر تردد کنندکودکانو بیماران تنفسی در شهر تردد نکنندسرگرمی خطرناککودکانسیستان و بلوچستانی +فیلمرنگ‌بازی که در مهد کودک‌ها و مدرسه‌ها باب شده هم در آن از رنگ‌هایی استفاده می‌شود که از چهار فلز خطرناک جیوه سرب کادمیم و ارسنیک تشکیل شده استوی ادامه داد: آلودگی‌های فیزیکی آب شامل طعم و بو، رنگ، کدورت و حرارت است. عواملی که منجر به ناخالصی در فاضلاب می‌شود هم شامل عوامل فیزیکی و شیمیایی است و منابع ناخالصی هم در این زمینه اهمیت دارد.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر تأکید کرد: رنگ می‌تواند منشأهای مختلفی داشته باشد که شامل منشأهای صنعتی، یون‌های فلزی ترکیبی، ورود ترکیبات آلی حاصل از تجزیه میکروبی و سایر منابع همچون کلروفیل جلبک‌ها است.
انصاری ادامه داد: صنایع عمومی آلاینده محیط زیست در ارتباط با رنگ شامل رنگ سازی و رنگ‌آمیزی، نساجی، دباغی، خودروسازی، صنایع پلاستیک، پوشاک و کفش و کاغذسازی و مواد غذایی است.
وی تأکید کرد: عمده‌ترین آلاینده‌ها در رنگ‌سازی رنگ‌های آلی و مصنوعی هستند که بسیار پایدار و مقاوم هستند و مقادیر بسیار کم آن‌ها برای آبزیان بسیار خطرناک است و سرطان‌زا، جهش‌زا و آلرژی‌زا هستند و تأثیرات مخربی روی اتمسفر هم می‌توانند داشته باشند و تاثیراتی بر سلامت انسان هم بر جا می‌گذارند. بر این اساس حتماً باید قبل از دفع فاضلاب به محیط زیست رنگ زدایی کنیم.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر تصریح کرد: پساب‌های صنایع نساجی باعث تهدید اکوسیستم‌های آبی و آبزیان می‌شود. آلاینده‌های نساجی رنگی بسیار خطرناک‌تر هستند و رنگی‌بودنشان معیاری برای شناسایی مواد آلاینده خطرناک است.
انصاری افزود: مهم‌ترین ویژگی پساب صنایع نساجی حرارت بالای آن‌هاست که دمای نهایی فاضلاب را ۳۰ تا ۵۰ درجه فاضلاب افزایش می‌دهد. مقادیر زیاد رنگینه‌ها هم مشکل بعدی است. مواد شیمیایی این صنعت هم شامل رنگینه‌ها و مواد پاک‌کننده است. مراحل رنگرزی و مرحله چاپ هم کمیت و کیفیت مختلفی از پساب را ایجاد می‌کند که فرایند تصفیه آن را نیز دچار پیچیدگی بالایی می‌کند.
کودکان وسایل رنگی را بیشتر دوست دارند اما متأسفانه برخی از این اسباب‌بازی‌ها رنگی که استفاده می‌کنند استاندارد لازم را ندارد و به ویژه برای کودکان زیر سه سال که اسباب‌بازی‌ها را به دهان می‌برند خطرناک است و منجر به مشکلات سلامتی کودکان و حتی مسمومیت می‌شودوی تأکید کرد: در صنعت چرم‌سازی و دباغی در مراحل مختلف تولید پساب می‌شود. رنگ‌آمیزی چرم دو دسته مواد رنگی معدنی غیرمحلول و مواد رنگی آلی محلول در آب را شامل می‌شود که نهایتاً تولید هر تن پوست خام ۳ مترمکعب فاضلاب تولید می‌کند.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر ادامه داد: صنایع رنگرزی نیز شامل طیف وسیعی از مواد رنگ‌زا می‌شود که کاهش نور و اکسیژن محلول در آب را به دنبال دارند و برای گیاهان و … مشکل ایجاد می‌کنند.
وی تأکید کرد: در صنایع آرایشی بهداشتی در مراحل مختلف ترکیبی از مواد مختلف را در پساب حاصل از این صنایع به دنبال می‌گذارد.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر تصریح کرد: صنایع خودروسازی هم از صنایع بزرگ مولد آلودگی رنگی هستند و مواد خطرناکی مثل فلزات سنگین و مواد اسیدی و قلیایی را تولید می‌کند و توانایی تولید بیشترین مقدار زیادات خطرناک را دارد.
انصاری هشدار داد: یکی از مواردی که آن طور که باید به آن توجه نشده بحث استانداردسازی اسباب‌بازی‌هاست. کودکان وسایل رنگی را بیشتر دوست دارند و متأسفانه برخی از این اسباب‌بازی‌ها رنگی که استفاده می‌کنند استاندارد لازم را ندارد و به ویژه برای کودکان زیر سه سال که اسباب‌بازی‌ها را به دهان می‌برند خطرناک است و منجر به مشکلات سلامتی کودکان و حتی مسمومیت می‌شود. در وسایل بازی پارک‌ها نیز نظارت بر استاندارد بودن رنگ‌ها بسیار مهم است.
وی اعلام خطر کرد: رنگ‌بازی که در مهد کودک‌ها و مدرسه‌ها باب شده هم در آن از رنگ‌هایی استفاده می‌شود که از چهار فلز خطرناک جیوه سرب کادمیم و ارسنیک تشکیل شده است.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر تأکید کرد: جشن رنگی که در سال‌های اخیر توسط آژانس‌های مسافرتی باب شده هم از مشکلاتی است که با آن رو به رو هستیم. عمده رنگ‌های مورد استفاده رنگ‌های آلی هستند که هم برای استفاده‌کنندگان در برنامه و هم برای طبیعت بسیار خطرناک است و باد و باران هم از محلی به محل دیگر منتقل می‌شود.
انصاری ادامه داد: روش‌های متعددی برای بررسی رنگ آب وجود دارد. حداکثر مطلوب رنگ در آب ۵ واحد و حداکثر مجاز آن ۱۵ واحد است و استاندارد خروجی رنگ در فاضلاب ۷۵ واحد است. حلال‌ها و فلزات سنگین هم باید در رنگ‌ها اندازه‌گیری شود.
وی ضمن تشریح روش‌های شناسایی و پایش در این حوزه و فرایندهای متداول در تصفیه آب و رنگ حذف آب گفت: قبل از ورود فاضلاب صنعتی به سیستم استفاده کننده وارد شود باید حذف رنگ انجام شود اما در عمل رنگ آب توسط روش‌های متداول تا حد متوسطی قابل حذف است.
انصاری در پایان هشدار داد: آنچه در خروجی صنایعی که بر شمردیم و مولد رنگ هستند می‌ببینیم این است که پایش‌هایی به طور ادواری و خوداظهاری انجام می‌شود و پایش‌های رنگ از پایش های مشمول است اما چیزی که بسیار بیش از آن حایز اهمیت است رنگی است که در محصولات مورد استفاده مردم داریم. محصولاتی که در اختیار مردم و به ویژه کودکان به عنوان گروه‌های حساس قرار می‌گیرد باید سازمان‌های استاندارد ملی روی استانداردهای جدید برای آن‌ها کار کنند. سازمان محیط زیست جهانی در سال‌های اخیر در این زمینه اقداماتی انجام داده است و ما هم باید تعیین استاندارد رنگ‌هایمان را در دستور کار قرار بدهیم. به ویژه در محصولات باید به موضوع رنگ و عناصر پرخطر توجه کنیم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیدا شدن جسد کارمند گوگل در دفتر نیویورک
پلیس جسد مهندس نرم‌افزار گوگل را در دفتر این کمپانی در نیویورک پیدا کرد.
ساوجی ها دست خالی از هفته نوزدهم
ساوه - ایرنا - هر 2 نماینده فوتبال ساوه در لیگ برتر فوتسال ایران عصر امروز مقابل حریفان خود نتیجه را واگذار کردند و دست خالی و بازنده میدان رقابت ها بودند.
شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ضمن اشاره به قرارداد ۱۰۴ بیمارستان و حدود ۳هزار پزشک با بیمه سلامت در تهران، چگونگی حذف دفترچه چند بیمه‌ای‌ها در جهت رفع همپوشانی‌های بیمه‌ای را تشریح کرد.
توسعه فرهنگی زیر ساخت پیشرفت کشور است
مشهد - ایرنا - معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: توسعه فرهنگی، زیر ساخت و لازمه توسعه و پیشرفت کشور به شمار می رود.
راه آهن رفع کمبود واگن را به بخش خصوصی واگذار کند
مشهد - ایرنا - تعدادی از صادرکنندگان خراسان رضوی از راه آهن جمهوری اسلامی خواستند رفع مشکل کمبود واگن برای صادرات به کشورهای آسیای میانه را به طور موقت به بخش خصوصی واگذار کند.
زیباکلام: دانشگاه در ایران نمی تواند غیرسیاسی بماند
زنجان - ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: به دلیل نبود احزاب و تشکل ها، مطبوعات و سازمان های مردم نهاد موثر، فعالیت های اجتماعی و سیاسی بر دوش دانشگاه و دانشجویان قرار گرفته است، بنابراین دانشگاه در ایران نمی تواند غیرسیاسی بماند.
آیت الله رفسنجانی از محصولات جنبش بیداری بازگشت به اسلام است
زنجان - ایرنا - وزیر سابق اطلاعات گفت: آیت الله هاشمی، از محصولات جنبش بیداری بازگشت به اسلام است که این بیداری و جنبش را شخصیت هایی مانند سیدجمال الدین اسدآبادی آغاز کردند در سایر کشورها نیز تاثیر گذاشت و در ایران نیز در شخصیت هایی مانند امام خمینی(ره) و آیت الله هاشمی بروز کرد.
حوادث ترافیکی جاده کرج - چالوس  14 مصدوم داشت
کرج - ایرنا- رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز اعلام کرد که در13 فقره تصادف پیاپی در جاده کرج - چالوس، 14 نفر مصدوم شدند.
تیم فوتسال فرش آرا شهرداری ساوه را گل باران کرد
مشهد - ایرنا - تیم فوتسال فرش آرای مشهد در یک دیدار پر گل با نتیجه هشت بر سه تیم شهرداری ساوه را شکست داد.
احتمال تغییردرهای باز آلمان به روی مهاجران با انتخاب رهبر جدید
تهران – ایرنا - «آنه گرت کرامپ کارن باور» رهبر جدید حزب دمکرات مسیحی آلمان روز یکشنبه با اشاره به طرح تغییر سیاست های مهاجرتی این حزب تا قبل از انتخابات سال آینده در اروپا، احتمال داد که ممکن است از رویکرد لیبرالیستی «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور عدول کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

غذا‌های نونی برای شام؛ از کوکو تا فلافل
اگر به دنبال راهی آسان و مناسب برای آشپزی هستید، غذا‌های نونی می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد. در این مطلب طرز تهیه چند غذای نونی خوشمزه را آموزش می‌دهیم تا در این شب‌های سرد پاییزی نوش جان کنید و لذت ببرید.
«سرچشمه»؛ جایی که گردشگری سلامت قربانی می شود
اردبیل - ایرنا - «مانات، مانات»؛ صداهایی که تو را در کوچه شمس و معصومین میدان سرچشمه در میان سیل بیماران به خود می خواند، زنان و مردانی که با پوشش خاص خود با گویش ترکی سریع بدنبال «دلال ها» وارد مطب و داروخانه ها شده و از آن خارج می شوند.
اما و اگرها درباره آینده شورای همکاری خلیج فارس
تهران-ایرنا- نشست امروز یکشنبه شورای همکاری خلیج فارس در ریاض در مرکز توجه رسانه های منطقه ای قرار گرفت، اما این بار برخلاف همیشه ، عمده نگاه ها به این شورا با یاس و ناامیدی نسبت به آینده آن همراه شده است.
معرفی پدریزرگ‌ها و مادربزرگ‌های برتر قصه‌گو
شش نفر برگزیده بخش پدریزرگ‌ها و مادربزرگ‌های بیست و یکمین جشنواره قصه‌گویی به مرحله پایانی راه یافتند.
قهرمانی با دست‌های خالی-حمایتی از دانشجویان ورزشکار نمی‌شود
دانشجویان ورزشکار دانشگاه صنعتی بیرجند با دست خالی قهرمانی ‌هایی را آفریدند و باعث درخشیدن نام خراسان جنوبی این استان کم برخوردار در کشور شدند.
شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت
سرقت مسلحانه ناموفق از یک طلا فروشی مشهد
زلزله نهاوند را لرزاند
جمع آوری خوردو‌های با پلاک مخدوش
سوژه جدید؛ من و زندگیم، همین الان یهویی!
احتمال کاهش ساعات آموزشی پایه دوازدهم
فرمول پروتئینی برای کاهش وزن
آنتی‌بیوتیک طبیعی قوی برای درمان سرماخوردگی
دو کودک کاشمری ؛ قربانی قاتل خاموش
متجاوز به عنف در زندان مرکزی قزوین اعدام شد