رسالت جنبش دانشجویی از 1332 تا امروز

00:41 ۱۶۵ روز و ۱۲ ساعت پیش مشرق نیوز 225 0
رسالت جنبش دانشجویی از 1332 تا امروز

با توجه به این سابقه درخشان از جنبش دانشجویی ایران، تلاش جریان‌های رسانه‌ای و فرهنگی امریکایی در خارج و داخل کشور بر این است تا این واقعه را به نفع جریان غربگرا و امریکایی مصادره کند.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،حسن رشوند در یادداشتی که در روزنامه جوان منتشر شد به رسالت جنبش دانشجویی از 16 آذر 1332 تا امروز پرداخت و نوشت:بیشتر بخوانیدسه روایت از 16 آذر 1332جنبش‌های دانشجویی برای اصلاح وضعیت کشور و ایجاد تغییر در برخی سیاست‌ها، از اموری است که در قرن بیستم و با گسترش دانشگاه‌ها در جهان رشد و بسط یافت. در ایران نیز با گسترش دانشگاه‌ها در دهه ۱۳۳۰، اولین حرکت‌های دانشجویی شکل گرفت. یکی از اولین حرکت‌های دانشجویی سازمان یافته در کشور را در واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ مشاهده می‌کنیم.
از این رو ۱۶ آذر یادآور یک واقعه تاریخی است که هر ساله در این روز به عنوان روز دانشجو، آرمان‌ها و خواسته‌هایی که جریان‌های دانشجویی کشور در دهه‌های گذشته به دنبال آن بوده‌اند، مورد توجه قرار می‌گیرد. ۱۶ آذر در واقع حرکتی از سوی دانشجویان برای مقابله با هر گونه انحراف و اقداماتی است که بر خلاف منافع و مصالح ملت و در راستای اهداف نظام سلطه طی می‌شود. حادثه ۱۶ آذر در کمتر از چهار ماه بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ رخ داد که در آن کودتا، دولت ملی مصدق سرنگون و شاه به کمک کودتای امریکایی – انگلیسی بر سر کار بازگشت.
در همین مدت چهار ماه اتفاقات مختلفی در کشور رخ داد که هر یک باعث و زمینه‌ساز انحرافات فراوانی بود. تسلط دیکتاتوری محمدرضا بر کشور، سلطه یافتن امریکا، از میان رفتن استقلال ملی، بازگشت استعمار انگلیس که در طول چند سال قبل از آن با دولت ملی مصدق درگیر بود، از بین رفتن واقعی صنعت ملی نفت و... تنها مصادیقی از این اتفاقات است.
در چنین شرایطی وقتی اعلام شد که معاون رئیس جمهور کودتاگر امریکا قصد ورود به ایران را دارد تا نتایج کودتا را از نزدیک مشاهده کند، جنبش دانشجویی برای مقابله با امریکای کودتاگر و در جهت دفاع از استقلال به حرکت در آمد و اعتراضات دانشجویی منجر به آن شد که حکومت سرکوبگر پهلوی جمع زیادی از دانشجویان را به خاک و خون بکشد که در این میان سه دانشجو (مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی) کشته و بسیاری دیگر زخمی و دستگیر شدند.
این واقعه هر چند قدری دیر صورت گرفت، اما ماهیت و رویکرد اصلی ضد استعماری، استقلال‌طلبانه، ضد امریکایی، حق خواهانه و ضد استبدادی جنبش‌های دانشجویی در ایران را پایه‌گذاری کرد. دیر بودن این امر از این رو بود که اگر جریان دانشجویی مانند سایر جریان‌های سیاسی کشور در آن زمان تلقی صحیحی از وضعیت کشور داشتند، علاج واقعه را قبل از وقوع می‌کردند و مانع شکل‌گیری کودتایی می‌شدند که ربع قرن استبداد و دست‌نشاندگان امریکا را در ایران مسلط کردند.
با توجه به این سابقه درخشان از جنبش دانشجویی ایران، تلاش جریان‌های رسانه‌ای و فرهنگی امریکایی در خارج و داخل کشور بر این است تا این واقعه را به نفع جریان غربگرا و امریکایی مصادره کند.
واقعه‌ای ضد امریکایی که در آن دانشجویان به جرم مخالفت با سلطه امریکا کشته شدند و عامل این کشتار نیز حکومت کودتاگری بوده است که به دست امریکا بر سر کار آمده بود امروز به گونه دیگر روایت می‌شود و جریان غربگرای رخنه کرده در میان جنبش سالم دانشجویی تلاش می‌کند تا از این مناسبت تاریخی ضد امریکایی با زدن نعل وارونه، برای حمایت از غرب و امریکا در دانشگاه‌های کشور استفاده کند. آنچه امروز باید به آن توجه جدی شود تلاش وقیحانه غربگرایان در ایران برای مصادره جنبش‌های دانشجویی و روز دانشجو به نفع امریکا و غرب است.
این در حالی است که در طول چهار دهه گذشته جنبش واقعی دانشجویی همواره پرچمدار گفتمان انقلابیگری بوده و مبتنی بر رهنمودهای امامین انقلاب اسلامی، رسالت‌ها و مأموریت‌های زیر را بر دوش خود احساس و برای تحقق آن بی وقفه تلاش می‌کند که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: ۱- نقش آفرینی در فراگیرسازی گفتمان انقلابی گری؛ ۲ - افزایش بصیرت و سطح آگاهی سیاسی و دینی؛ ۳- اعلام مواضع به‌هنگام و داشتن تحلیل درست از شرایط کشور وتلاش دشمن در جنگ نرم؛ ۴- رسالت تبیین گری و آگاه سازی جامعه؛ ۵- فساد ستیزی و مطالبه عدالت و ۶- میدان‌داری در جنبش نرم‌افزاری و ...
در عین حال، جنبش دانشجویی در مسیر انجام رسالت تاریخی و تمدن‌ساز خود با آفات و آسیب‌هایی، چون دور شدن از آرمان‌ها، افراطی‌گری، سطحی‌نگری، شعارزدگی، جناحی شدن و نفوذ رو به رو است که باید برای جلوگیری از آلودگی به این انحرافات نیز چاره‌اندیشی کند. رهبر معظم انقلاب اسلامی سال‌ها پیش در جمع دانشجویان دانشگاه شریف (۱/۹/۷۸) به برخی از آفاتی که جنبش دانشجویی ممکن است بدان مبتلا گردد، اشاره کردند که عبارتند از:
نفوذ و بهره برداری از جنبش دانشجویی. یکی از آفات حرکت دانشجویی این است که عناصر و مجموعه‌های ناباب به آن طمع بورزند و بخواهند از آن سوءاستفاده کنند. دور شدن و پشت کردن به آرمان‌ها و فراموش کردن آن‌ها نگرش سطحی به پدیده‌ها. آنجا که می‌فرمایند؛ یکی دیگر از آفات مهم جنبش دانشجویی، سطحی شدن است. عزیزان من! از سطحی‌اندیشی به‌شدت پرهیز کنید. خصوصیت دانشجو، تعمق و تدقیق است. هر حرفی را که می‌شنوید، رویش فکر و دقت کنید.
افتادن در دام احزاب سیاسی. یکی دیگر از آفات جنبش دانشجویی، به دام احزاب و گروه‌ها افتادن است. مواظب باشید، اختاپوس خطرناک احزاب و گروه‌های مختلف به سراغتان نیاید و شما را به دام نیندازد. از آن مجموعه آزاداندیش، اغلبِ خصوصیات مثبت را خواهند گرفت؛ که اگر این شد، آن وقت انسان در خدمت دشمنان انقلاب قرار می‌گیرد و چیز خطرناکی می‌شود و زندگی و سرمایه و آینده انسان حقیقتاً به باد می‌رود و انسان دچار حسرت می‌گردد.
گم کردن اهداف. تشکل‌های دانشجویی مواظب باشند هدف‌هایشان را گم نکنند. هدف‌های اصلی تشکل‌های دانشجویی همان چیزهایی است که روی طاق بلند جنبش دانشجویی نوشته شده: ضدیت با استکبار، کمک به پیشرفت کشور، کمک به اتحاد ملی، کمک به پیشرفت علم، حضور و شرکت در مبارزه و پیکار همگانیِ ملت ایران برای غالب آمدن بر توطئه‌ها و بر دشمنی‌ها؛ این‌ها هدف اصلی است؛ این را باید فراموش نکنند. (۲۴/۹/۸۷)


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

رانش، مهمان ناخوانده روستاهای کوهستانی شرق گلستان
گنبدکاووس - ایرنا - بارندگی بی سابقه در روزهای پایانی سال گذشته در شرق گلستان علاوه بر جاری کردن سیلاب مهیب، رانش زمین و تخریب منازل روستاییان در مناطق کوهستانی شرق گلستان را همچون مهمانی ناخوانده به مردم این دیار تحمیل کرد؛ مهمانی که گویی به آسانی سر رفتن ندارد.
شهر انار این «خوشه» را می خواهد
ساوه - ایرنا - معروف است که شانس یک بار در خانه آدم را می زند که اگر با گشاده رویی و به موقع درب را گشودی همراهت می شود در غیر اینصورت مثل معروف «لگد به بخت خود زدن» مصداق می یابد.
سخنگوی شورای تهران: برخی شهرداران مناطق به مشکلات مردم توجه ندارند
تهران- ایرنا- علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بی توجهی برخی شهرداران مناطق نسبت به حل مشکلات شهروندان در توئیتر خود نوشت: شورا و شهردار در برابر بی توجهی به مشکل شهروندان تسامح نخواهند کرد.
تیم داری شهرداری بوشهر مغایر برنامه ششم توسعه نیست
بوشهر- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: تیم داری شهرداری در لیگ برتر نمی تواند به عنوان مغایر برنامه ششم توسعه تلقی شود.
2 تن مواد مخدر در غرب استان تهران کشف شد
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی غرب استان تهران گفت: در دو عملیات جداگانه دو تن و 293 کیلوگرم مواد افیونی کشف و در این رابطه چهار سوداگر مرگ دستگیر شد.
ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه
شیراز- ایرنا- پخش کلیپ رقص و همراهی کودکان و نوجوانان با ترانه‌ای سخیف و نامناسب در یک ماه گذشته واکنش‌های بسیاری را برانگیخت؛ اما در این میان معلمان و درددل آن‌ها از نحوه تربیت کودکان و فشار‌های منفی اجتماع و گاه خانواده‌ها ناشنیده مانده است.
2120 میلیارد ریال به کشاورزی بوشهر اختصاص یافت
بوشهر- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: 2هزار و 120میلیارد ریال اعتبار رهاورد سفر اسفند ماه سال گذشته رئیس جمهوری و هیات دولت برای بخش کشاورزی این استان است.
پایانی بر کابوس سقف های لرزان در منطقه مرزی راز و جرگلان
بجنورد - ایرنا - تخریب خانه های خشت و گلی در رازوجرگلان خراسان شمالی بیش از حد انتظار بود. سقف های لرزانی که برخی از خانوارهای روستایی را در پناه گرفته بود با غرش رعد و جاری شدن سیل از هم گسست و شمار زیادی از آنها تاب نیاورده و بر زمین ریخت.
تکاپوی مسئولان قم برای ساماندهی بازار رمضان
قم- ایرنا - ساماندهی بازار به منظور تدارک مایحتاج مردم درماه مبارک رمضان و پاسخگویی به برخی نارضایتی های شهروندان قمی ، جزء اولویت های کاری مسئولان استان دراین ایام شده، بطوریکه با برگزاری جلسات مختلف به دنبال اجرایی کردن راهکارهایی هستند تا برای شهروندان و زائران حرم مطهر حضرت معصومه(س) رضایتی نسبی ایجاد شود.
سهیم شدن چاپخانه داران در ارز دولتی؛ آری یا نه؟
مشهد- ایرنا- کمبود کاغذ و گرانی آن در بازار آزاد، فعالیت چاپخانه داران خراسان رضوی را به شدت مختل کرده به نحوی که اغلب آنها به مرز تعطیلی رسیده اند و دست نیاز خود را به سوی دولت برای داشتن سهمی از کاغذ با ارز 4200 تومانی دراز کرده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
لابی جنگ طلب در آمریکا به دنبال جنگی جدید در خاورمیانه است
اسلام آباد - ایرنا - برخی از روزنامه های پاکستان روز دوشنبه با انتقاد از رویکرد لابی جنگ طلب در آمریکا برای ایجاد درگیری در خاورمیانه، نوشتند: جامعه جهانی باید متوجه باشد که کدام کشور متجاوز و کدام برای دفاع از خود وارد میدان می شود.
سئول:جنگ تجاری چین و آمریکا اقتصاد کره جنوبی را نابود می کند
تهران - ایرنا - وزیر اقتصاد کره جنوبی همزمان با افزایش اختلافات تجاری میان آمریکا و چین اعلام کرد که افزایش این تنش ها می تواند به صورت جدی بر اقتصاد کره جنوبی تاثیر گذاشته و آن را نابود کند.
به راه انداختن بازی پلیس خوب و بد از سوی دشمنان راه به جایی نمی‌برد
جمع بندی ۱۵طرح ضد آمریکایی در کمیسیون امنیت ملی مجلس
حضور نسل جوان برای استفاده از ظرفیت‌های استفاده نشده قانون اساسی راه حل مشکلات است
لیست احتمالی فراکسیون ولایی برای هیئت‌رئیسه مجلس مشخص شد
9 نماینده‌ای که دیر به مجلس رسیدند
صحن علنی امروز مجلس آغاز شد
ترامپ: من کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم
موسویان دستِ تیم بولتون را رو کرد
دومین جلسه دادگاه هادی رضوی آغاز شد
از پورشه قاتل تا فروکش هیجان بازار طلا و ارز- پیشخوان