چگونه چشمگیرترین پُست‌ها در فوتبال تغییر کردند؟

22:20 ۱۱ روز و ۳ ساعت پیش برترین ها 105 0
         چگونه چشمگیرترین پُست‌ها در فوتبال تغییر کردند؟

نیمار و صلاح جزو بازیکنانی هستند که در پست کناری بازی می کنند و اکنون در قلمرو برترین های این ورزش قرار دارند.

برترین ها

وبسایت نود: زمانی بهترین و درخشان ترین پست ها معطوف به نقاط میانی (مرکزی) بود، چه در دفاع و چه در حمله. اگر یک مدافع میانی بودید که در دهه 90 میلادی بازی می کردید، قطعاً بازی فرانکو بارزی را تحسین می کردید. در اواخر همان دهه، نوبت به ظهور مهاجمان مرکزی قدرتمند رسید. خیلی ها رونالدوی برزیلی را الگوی خود در خط حمله قرار می دادند.

         چگونه چشمگیرترین پُست‌ها در فوتبال تغییر کردند؟

اما اکنون زمانه عوض شده است. نه مهاجمان مرکزی همچون دهه 90 در چشم هستند و نه وظایف و مسئولیت هایشان در زمین، قابل مقایسه با آن دوران نیست. اکنون دیگر کمتر مهاجمی را می توان همچون رونالدوی در اوج پیدا کرد. امروز اگر به دنبال ستاره های در چشم مستطیل سبز و یا الگوهای فوتبالیست های جوان و کودکان باشید، آن ها را در پست های کناری زمین پیدا می کنید. ستاره ها از نقاط مرکزی به گوشه های زمین گرایش پیدا کرده اند.

         چگونه چشمگیرترین پُست‌ها در فوتبال تغییر کردند؟

سه تن از بهترین بازیکنان فصل گذشته فوتبال اروپا، مسی، صلاح و رونالدو هر سه در پست هایی متمایل به کناره های زمین نقش ایفا می کردند یا حداقل در بخش های مهمی از دوران فوتبالی شان در طی سال های گذشته در این پست بازی کرده اند. به طور مشابه در لیگ برتر نیز وضعیت همین طور است.

دو تن از موثرترین بازیکنان لیگ برتر از ابتدای فصل گذشته، لروی سانه و استرلینگ بوده اند که هر دو در پست های کناری نقش ایفا می کنند، این دو روی هم 40 گل زده اند و 36 پاس گل ارسال کرده اند. در آلمان نیز وضعیت همین طور است. در این فصل سانچوی جوان آنقدر خوب کار کرده که به دورتموند برای حضور در کورس قهرمانی کمک کند. آرین روبن نیز هرچند پا به سن گذاشته ولی یکی از ستاره های جهان در یک دهه اخیر بوده که او هم به خاطر بازی در پست کناری و در عرض زدن هایش شهره است.

         چگونه چشمگیرترین پُست‌ها در فوتبال تغییر کردند؟

بیش از یک دهه قبل، اوضاع این طور نبود. بسیاری از ستاره های بزرگ تیم ها و باشگاه های فوتبال جهان، در پست های میانی بازی می کردند. آن دوران زمانی بود که شماره 10 ها (پست هافبک هجومی یا پشت مهاجم) بر فوتبال سلطه داشتند. برزیل رونالدینیو و سپس کاکا را داشت. بازیکنانی که دستشان به توپ طلا رسید. پرتغال روی کاشتا را داشت. در ایتالیا بازیکنانی مانند باجو، دل پیرو، توتی و زولا چهره شدند.

         چگونه چشمگیرترین پُست‌ها در فوتبال تغییر کردند؟

به علت قدرت تمام کنندگی یا خلاقیت این بازیکنان در یک سوم هجومی خودی (یک سوم دفاعی تیم رقیب) آن ها بدل به خطرناک ترین بازیکنان زمین می شدند، بر اساس همین قدرت بود که تیم های رقیب به این نتیجه رسیدند که برای مهار چنین بازیکنانی نه یک هافبک دفاعی که می بایست دو هافبک دفاعی را در جلوی خط دفاع خود به کار گیرند. همین موضوع دلیلی شد بر این که بازیکنان ستاره و خلاق به کناره های زمین تمایل پیدا کنند.

با این تغییر در پست، حالا مدافعین تیم های رقیب با تردیدی همیشگی روبرو هستند. آن ها نمی دانند در مقابله با چنین بازیکنان اغلب سرعتی، دریبل زدن و خلاق، باید روی به پرس آورند یا فضا را در اختیار آن ها قرار دهند و عقب نشینند. در هر دو مورد امکان ضربه به تیم وجود دارد. این تغییر برای بازیکنان خلاق، مزیت های دیگری هم داشته، به طور مثال آن ها می توانند مدافعین کناری را روی دست خود راه بیندازند یا با استفاده از کارهای ترکیبی به قلب دفاع حریف بزنند.

         چگونه چشمگیرترین پُست‌ها در فوتبال تغییر کردند؟

1-2 دهه قبل، بسیار مرسوم بود که تیم ها از بازیکنان کناری کلاسیک در ترکیب خود استفاده کنند. بازیکنانی که به جای بازی در نزدیک محوطه جریمه حریف (همچون بازیکنان عصر کنونی) عادت به بازی در لبه خط طولی زمین داشتند. ستاره هایی مثل گیگز و فیگو دوران درخشانی هم داشتند. اما امروز کمتر بازیکنانی را می توان در ابعاد این دو ستاره یافت. شاید پریشیچ یکی از معدود بازیکنانی با ویژگی های بازی همچون گیگز یا فیگو باشد که متخصص بازی در کناره زمین است.

         چگونه چشمگیرترین پُست‌ها در فوتبال تغییر کردند؟

امروز بازیکنان کناری اگر هم در کناره زمین بازی کنند، تمایل به عرض و نزدیک شدن به محوطه جریمه را دارند و یا اگر هم در کناره زمین دیده شوند، برای کارهای ترکیبی و بازی با مدافع پشت سر خود است، همینجاست که نقش مدافعین کناری هم در فوتبال امروز بیشتر مهم جلوه می کند (درمقایسه با 1-2 دهه قبل که مدافعین میانی چهره بودند) در فوتبال امروز بازیکنانی نظیر مارسلو، دنی آلوز و مندی که قدرت نفوذ زیادی دارند، خیلی در چشم هستند.

         چگونه چشمگیرترین پُست‌ها در فوتبال تغییر کردند؟

در عین حال، مهاجمان شماره 9 امروز دنیای فوتبال نیز درک کرده اند که شاید بهترین روش برای ضربه زدن به تیم حریف، نفوذ از کناره ها باشد. در مقایسه با یک دهه قبل که مهاجمان شماره 9 مهاجمان مرکزی و ایستایی بودند که متخصص محوطه جریمه محسوب می شدند.

امروز مهاجمان سعی می کنند از شلوغی محوطه جریمه پرهیز کنند، چرا که به این باور رسیده اند بهترین روش برای به اشتباه انداختن مدافعین حریف یا مغلوب ساختن آن ها ورود به محوطه جریمه در لحظه آخر است. تیری آنری در دوران حرفه ایش نمونه بارزی از این موضوع بود. او در اکثر دقایق مسابقه خارج از محوطه جریمه دیده می شد و سعی می کرد از بیرون( به خصوص از کناره ها) به محوطه جریمه حریف نفوذ کند. امروز هم بازیکنانی نظیر گرت بیل و توماس مولر چنین رویه ای را در پیش گرفته اند.

یک مثال خوب دیگر، نیمار است. ستاره ای که قدرت گلزنی خوبی دارد ولی متمایل به کناره زمین کار می کند. او در فصلی که بارسلونا سه گانه را فتح کرد در 51 بازی موفق به زدن 39 گل شد. البته درخشش نیمار در آن فصل به واسطه ترکیب خوبی بود که او با مثلث هجومی بارسا ساخته بود. لیونل مسی با قدرت دریبلینگ و خلاقیت خود مدافعین میانی را مشغول می کرد، لوئیز سوارز به واسطه توانایی هایش در گلزنی، تهدیدی برای مدافعین حریف بود و این فرصت برای نیمار فراهم می شد تا از کناره ها به قلب دفاع حریف بزند.

         چگونه چشمگیرترین پُست‌ها در فوتبال تغییر کردند؟

حالا هم مستعدترین جوان دنیای فوتبال - کیلیان امباپه - بازیکنی است که شبیه به هم نسل های خود علاقه به نفوذ از کناره ها دارد. به نظر می رسد این رویه فعلاً هم ادامه دارد و نسل مهاجمانی مثل شوچنکو منقرض شده و باید شاهد ستاره هایی باشیم که علاقه به نفوذ از کناره دارند.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

کسب مقام دوم جهان توسط تیم ملی یخ‌نوردی
تیم ملی کشورمان در جریان رقابت‌های یخ‌نوردی قهرمانی جهان به مقام دوم و مدال نقره دست یافت.
فردا؛ جلسه عرب و برانکو درباره لیست پرسپولیس
ایرج عرب سرپرست باشگاه و برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس فردا نشستی برگزار خواهند کرد.
چهره‌ها در مراسم ختم مرحوم دانایی فرد
عصر امروز و در مراسم ختم مرحوم ایرج دانایی فرد، اغلب چهره های مهم و مطرح فوتبالی حضور داشتند.
تصویب واگذاری استقلال و پرسپولیس در دولت
واگذاری شرکت های استقلال و پرسپولیس توسط سازمان خصوصی سازی در هیات دولت به تصویب رسید
بهترین شروع تاریخ یوونتوس در سری آ
یوونتوس از 48 امتیاز ممکن 46 امتیاز را کسب کرده است.
قطبی: نمایشنامه باشکوه برای فولاد نوشته شده
‌سرمربی فولاد امیدوار است در نیم‌فصل دوم نتایج خوبی کسب کنند و به جمع مدعیان اضافه شوند.
قهرمانی یاران محرمی در نیم‌فصل کرواسی
دینامو زاگرب در غیاب مدافع راست ایرانی خود برابر هایدوک اشپلیت به برتری رسید.
برنده‌ها و بازنده‌های پنجره بسته پرسپولیس
روزهای سخت پرسپولیس تمام شد. از آن فقط خاطراتی تلخ و شیرین باقی ماند و برنده‌ها و بازنده‌هایی که این دوران سرنوشت‌شان را عوض کرده است.
رئال فکر نکند پالاسیوس مثل مودریچ است
گفته می شود که رئال مادرید خبر رسمی انتقال اسکیل پالاسیوس، هافبک ریورپلاته را پس از جام جهانی باشگاه ها اعلام خواهد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ورزشکار پرورش اندام شهرستان فسا به قتل رسید
شیراز - ایرنا - آرمان نیک پی، قهرمان رشته پرورش اندام استان فارس سه شنبه شب در شهرستان فسا به قتل رسید.
خودرو‌های عجیب و غریب سلبریتی‌ها
پول برای سلبریتی‌ها مانند چرک کف دست است و مشکلی با ولخرجی ندارند، در نتیجه به جای یک یا دو خودرو، ده‌ها خودرو در گاراژ سلبریتی‌ها یافت می‌شود.
بترسید از عقوبت حق الناس
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره حق الناس را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
کیک های شب یلدا را در خانه بپزید
کیک خانگی یکی از خوراکی‌های خوشگل و خوشمزه شب یلداست که در این مطلب با پخت انواع کیک برای شب چله آشنا میشید.
جهانگیری از آب شیرین کن بندرعباس دیدن کرد
بندرعباس- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری از آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی (ساقی کوثر) بندرعباس دیدن کرد.
فردا؛ جلسه عرب و برانکو درباره لیست پرسپولیس
چهره‌ها در مراسم ختم مرحوم دانایی فرد
تصویب واگذاری استقلال و پرسپولیس در دولت
بهترین شروع تاریخ یوونتوس در سری آ
همخوانی زیبای هواداران لیورپول پیش از بازی
قطبی: نمایشنامه باشکوه برای فولاد نوشته شده
قهرمانی یاران محرمی در نیم‌فصل کرواسی
برنده‌ها و بازنده‌های پنجره بسته پرسپولیس
رئال فکر نکند پالاسیوس مثل مودریچ است
قدردانی برانکو از نمایش تیمش در پایان محرومیت