خرم: باید از پرتاب آزمایشی موشک پرهیز کنیم، اروپا ناراحت می‌شود!- زیباکلام: آمریکاستیزی برای مردم ویرانگر است!- معترضان فرانسوی پوپولیست هستند!

15:55 ۷۸ روز و ۱۹ ساعت پیش مشرق نیوز 158 0
خرم: باید از پرتاب آزمایشی موشک پرهیز کنیم، اروپا ناراحت می‌شود!- زیباکلام: آمریکاستیزی برای مردم ویرانگر است!- معترضان فرانسوی پوپولیست هستند!

طیف اصلاح طلب با بازی در نقشه مشترک آمریکا و اروپا تحت عنوان «برجامیزه کردن مؤلفه‌های قدرت ایران»، همصدا با اروپا و آمریکا، توان موشکی کشورمان را هزینه و مایه دردسر جا می زند!

مشرق نیوز

سرویس سیاست مشرق -روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.
******* ** زیباکلام: آمریکاستیزی برای مردم ویرانگر است! روزنامه ایراندر مطلبی نوشت: «" صادق زیباکلام" عضو هیأت علمی دانشگاه تهران...گفت: استکبارستیزی برای آرمان‌ها و هدف‌های انقلاب اسلامی در واقع یک سم قاتل بوده؛ چون گفتمان امریکا ستیزی بتدریج گفتمان دموکراسی خواهی و آزادیخواهی را که جوهره انقلاب اسلامی بود، به حاشیه راند. زیباکلام افزود: گرچه امریکاستیزی به‌عنوان یک ابزار سیاسی و حکومتی برای حاکمیت جمهوری اسلامی ایران ابزار نیرومندی بوده که در ۴۰ سال گذشته آن را رها نکرده‌اند، اما برای منافع ایران در واقع ویرانگر بوده است. وی افزود: استکبارستیزی و امریکا ستیزی بزرگترین ضرر و زیان را به گفتمان دموکراسی و آزادی خواهانه انقلاب اسلامی وارد کرده است».
روحانی در سال ۹۲ گفته بود که آمریکا کدخداست و باید با کدخدا ببندیم. بر همین اساس مذاکرات هسته‌ای در قالبی جدید انجام شد. در این مذاکرات، وزرای خارجه ایران و آمریکا در دیدارهای دوجانبه رکورد زده و تعجب رسانه‌های خارجی را برانگیختند. در ادامه این رویکرد، روحانی با اوباما به صورت تلفنی صحبت کرد و ظریف نیز با اوباما دست داد. دولتمردان گفتند که امضای وزیر خارجه آمریکا تضمین است و به همین دلیل از اجرای برجام مطمئن هستیم.
اما پس از این ارتباطات ویژه و درست زمانیکه اصلاح طلبان به وجد آمده بودند و دولتمردان، اوباما را فردی مؤدب! و باهوش! معرفی کردند، دولت اوباما در اقدامی توهین آمیز از پذیرش نماینده ویژه روحانی در سازمان ملل امتناع کرد و وی را تروریست! نامید.
پس از آن، دولت اوباما قانون تحریمی آیسا را تمدید و قانون محدودیت ویزا را امضا کرد و قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را نیز تمدید کرد. در ادامه ۲ میلیارد دلار از اموال مردم ایران نیز توسط دولت اوباما بلوکه شد. اوباما مردم ایران را یاغی! نامید و برجام را لگدمال کرد.
اما صادق زیباکلام و همقطاران وی که با منافع ملی و عزت مردم ایران بیگانه هستند، حاضر نیستند که این واقعیت بدیهی را بپذیرند.
** معترضان فرانسوی پوپولیست هستند! روزنامه سازندگی-ارگان حزب کارگزاران سازندگی- در مطالبی با عنوان «پیروزی پوپولسیم بر لیبرالیسم» و «دموکراسی بلای جان جمهوری» به اعتراضات اخیر مردم فرانسه علیه دولت این کشور واکنش نشان داد.
این روزنامه اصلاح طلب در سرمقاله شماره امروز به قلم «محمد قوچانی» نوشت: «اصلاحات ساختاری همواره دشمنان ساختاری دارد و این همان بحرانی است که امروز (در سال ۱۳۹۷) امانوئل مکرون رئیس لیبرال جمهوری فرانسه با آن مواجه است و دیروز (در سال ۱۳۹۶) حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با آن مواجه بود...سعید لیلاز...علت غایی شورش دی ماه ۹۶ را بازگشت دولت روحانی از اصلاحات ساختاری در بودجه ۹۷ دانست. شورشی که به هدف اصلی خود رسید و در نهایت دولت را یک گام به عقب برد...همان اتفاقی که در سالهای ابتدایی دهه ۷۰ خورشیدی بر سر برنامه تعدیل اقتصادی دولت اکبر هاشمی رفسنجانی آمد و با شورش‌های حاشیه شهری و عدم حمایت نهادهای سیاسی به خصوص مجلس وقت...بایگانی شد و تعدیل، تعدیل شد...پیروزی پوپولیسم بر لیبرالیسم البته ایران و فرانسه ندارد.».
ارگان رسانه‌ای حزب اشرافی کارگزاران به دبیر کلی «غلامحسین کرباسچی»، مخالفان سیاست لیبرالیستی و ضدمردمی «تعدیل اقتصادی» یا همان «آزادسازی قیمت‌ها» را پوپولیست معرفی کند. بر همین اساس، مردم فرانسه که در واکنش به سیاست‌های نادرست اقتصادی ماکرون به خیابان‌ها ریختند و مردمی که در دولت هاشمی به سیاست تعدیل اقتصادی اعتراض و تظاهرات کردند و مردمی که به سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی اعتراض و تظاهرات کردند، همگی پوپولیست هستند.
لازم به ذکر است که سیاست غلط تعدیل اقتصادی در دولت هاشمی، تورم ۵۰ درصدی، فساد سیستمیک، اتلاف شدید منابع و افزایش سهمگین استقراض خارجی را رقم زد.
سیاست تعدیل اقتصادی دارای مؤلفه‌های تندی همانند سیاست‌های شوک درمانی برای افزایش و واقعی کردن قیمت حامل‌های انرژی و اقلام ضروری خانوار و کاهش یکباره ارزش پول ملی در لوای حمایت از صادرات، خروج یکباره دولت از اقتصاد، خصوصی سازی گسترده و واگذاری بسیاری از نهادهای دولتی در پوشش کاهش هزینه دولت و اصطلاحاً چابک سازی دولت است که در نهایت عموم مردم را تحت فشار گسترده اقتصادی قرار می‌دهد.
سیاست تعدیل اقتصادی علاوه بر آثار مستقیم اقتصادی چون تورم دو رقمی، بیکاری گسترده، استقراض بی سابقه، آثار غیر مستقیمی چون اباحه گری در فرهنگ، ترویج اشرافی گری، افزایش جرم و جنایت؛ رواج دلالی و سوداگری را هم در پی دارد.
** خرم: باید از پرتاب آزمایشی موشک پرهیز کنیم، اروپا ناراحت می‌شود!« علی خرم» دیپلمات پیشین و از حامیان برجام در مصاحبه با روزنامه همدلیگفت: «به نظر من این رفتار (آزمایش موشکی)، رفتار یک کشوری که در تحریم است، نیست. برای کشوری که در تحریم است و فشارهای سیاسی بر آن وارد می‌شود، انجام چنین رفتارهایی تنها موجب نگرانی کشورهای دیگر خواهد شد و چیزی جز ضرر در پی ندارد».
خرم در ادامه گفت: «اروپایی‌ها پیش از این در مورد این جریان ابراز نگرانی کرده‌بودند. این در حالی است که اروپایی‌ها و گروه ۱+ ۵ به طور رفاقتی از ایران انتظار داشتند تا جایی که می‌تواند فعلاً خودداری کند».
پیش از این طیف اصلاح طلب مدعی بود که صنعت هسته‌ای یک صنعت تزئینی است و نباید به خاطر آن مردم کشورمان را تحت فشار اقتصادی بگذاریم. این طیف در کنار دولتمردان مدعی بودند که با کنارگذاشتن صنعت هسته‌ای، مشکل رکود و گرانی و بیکاری و سرمایه گذاری خارجی و آب خوردن مردم رفع شده و یک فتح الفتوح عظیم رخ خواهد داد!
برجام امضا شد ولی دلار حدود ۳۰۰۰ تومانی در سال ۹۴ تا حدود ۱۹ هزارتومان در سال ۹۷ افزایش پیدا کرد. کاهش شدید ارزش پول ملی و گره زدن معیشت مردم به سیاست خارجی و بی عملی ستاد اقتصادی دولت موجب شد تا علاوه برپابرجاماندن تحریم‌ها، مشکل رکود و گرانی و بیکاری سرِ جای خود باقی بماند. البته این شرایط یک تفاوت با گذشته داشت و آن اینکه در صنعت هسته‌ای بتن ریخته شد.
حالا طیف اصلاح طلب با بازی در نقشه مشترک آمریکا و اروپا تحت عنوان «برجامیزه کردن مؤلفه‌های قدرت ایران»، همصدا با اروپا و آمریکا، توان موشکی کشورمان را هزینه و مایه دردسر جا می زند! ** منت افزایش ۲۰ درصدی حقوق زیر فشار ۴۰ درصدی تورم روزنامه قانوندر مطلبی با عنوان «منت ۲۰ درصدی زیر فشار ۴۰ درصدی» نوشت: «مسئولان دولتی برای بودجه سال آینده تنها ۲۰ درصد تصمیم دارند که به حقوق‌ها اضافه کنند در حالی که در برخی عرصه‌ها، تورم تا چندین برابر افزایش یافته است... حسن‌روحانی روز گذشته در سفری که به شاهرود سمنان داشت در سخنرانی خود با افتخار! این میزان را اعلام کرد و متاسفانه برخی از مردم حاضر در صحنه نیز برای وی سوت و کف کشیدند».
این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «اکنون نیز با توجه به تورم کشور و بر اساس رقمی که مرکز آمار یا بانک مرکزی اعلام کرده است، میزان تورم در کشور حدود ۴۰ درصد است...با توجه به این تورم به نظر می‌رسد که افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد کافی نخواهد بود. زیرا این میزان افزایش جوابگوی تورم کمر شکن نیست».
متاسفانه دولت در حوزه اقتصادی همچنان بدون برنامه پیش می‌رود. این بی برنامگی موجب شده است تا مردم با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه شوند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
رئیس شورای شهر تهران بااشاره به سخنان شب گذشته قالیباف یک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
ماجرای عجیب و جالب عالم بزرگی که  ۲۶ سال ریگ در دهان نگاه می‌داشت
سیدعلی‌آقاقاضی معروف به «علامه قاضی» در سال ۱۲۸۲ در تبریز به دنیا آمد و طول عمر با برکت ایشان ۸۴ سال بود.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش