اعداد در سیاهه دخل و خرج دولت چه می‌گویند؟

13:07 ۷۷ روز و ۷ ساعت پیش مشرق نیوز 153 0
اعداد در سیاهه دخل و خرج دولت چه می‌گویند؟

بودجه ۹۸ را باید یکی از متفاوت‌ترین بودجه‌های سال‌های گذشته کشور دانست که به دلیل تحریم‌ها، نیازمند پیش‌بینی‌های هوشمندانه و متفاوت‌تری است تا سیاهه دخل و خرج دولت، با دقت بیشتری تدوین شود.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، دولت از پانزدهم تیرماه امسال، اقدام به تدوین لایحه بودجه سال ۹۸ کرد و پس از ۶ ماه کار کارشناسی، لایحه بودجه یکشنبه شب هفته جاری، به تصویب هیات وزیران رسید. در این میان، مهم ترین سیاست های بودجه ۹۸، تثبیت اشتغال و کنترل نرخ بیکاری، ثبات سازی اقتصاد کلان و بهبود فضای کسب و کار، تامین عدالت اجتماعی و بهبود توزیع عادلانه درآمدها، مدیریت کسری تراز عملیاتی، بهبود تراز دارایی های سرمایه ای و بهبود تعادل های منطقه ای-استانی اعلام شده است.
بیشتر بخوانید:زمان رونمایی ازبودجه۹۸ مشخص شدنقوی حسینی:بودجهدفاعی در سال ۹۸ افزایش پیدا می‌کندافزایش وابستگیبودجهبه نفت در نیمه اول ۹۷/ مصرف درآمدهای نفتی دربودجهرکورد زد +جدولاز جمله تبصره‌های مهم بودجه ۹۸ نیز، می توان به پیش بینی نرخ ۵۴ دلار برای هر بشکه نفت، پیش بینی صادرات یک تا ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز، پیش بینی ۶۵ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی، افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد، پیش بینی ۱۲۶ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی، پیش بینی ۲۶ هزار میلیارد تومان حقوق و عوارض گمرکی و به احتمال زیاد تعیین رقم ۵۸۰۰ تومان برای نرخ موثر ارز اشاره کرد.
پیدا و پنهان بودجه سال ۹۸تحریم‌هایی که در سال جاری از سوی آمریکا به کشورمان تحمیل شد و فروش نفت را با مشکل مواجه کرد، موجب شد پیش‌بینی‌های مالی در بخش‌های مختلف بودجه سال ۹۸، سخت‌تر و متفاوت تر از سال های گذشته باشد؛ به گونه ای که طبق گفته مسئولان، تاکنون بودجه ای به دشواری بودجه سال ۹۸ تدوین نشده است.
به گفته محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، قرار است که لایحه بودجه ۱۵ آذرماه به مجلس ارسال می شود، اما با توجه به تعطیلات ۱۰ روزه نمایندگان، مقرر شد بعد از این تعطیلات و روز ۲۵ آذر ماه رئیس‌جمهور برای توضیح تبصره های بودجه، در مجلس حاضر شود و نمایندگان کار بررسی را آغاز کنند.
درآمد نفت؛ ۲۷ تا ۳۱ میلیارد دلارمهم‌ترین مساله در بخش منابع بودجه، مربوط به کاهش درآمدهای نفتی است؛ به گونه ای که طبق پیش بینی ها قرار است دولت یک تا ۱.۵ میلیون بشکه نفت با قیمت ۵۴ دلار (در هر بشکه) بفروشد که در مجموع درآمد نفتی برای سال آینده بین ۲۷ تا ۳۱ میلیارد دلار تخمین زده می شود؛ به این معنا که سهم دولت ۱۶ میلیارد دلار در نظر گرفته شده که از این رقم، ۱۴ میلیارد دلار به کالاهای اساسی اختصاص خواهد یافت و از این محل، تنها برای دولت حدود دو میلیارد دلار باقی می ماند.
البته طبق قانون، دولت اختیار دارد در صورت نیاز، ۱۵ درصد بیشتر از حق خود از منابع نفت استفاده کند؛ ضمن اینکه قیمت نفت در بودجه سال جاری ۵۵ دلار به ازای هر بشکه پیش بینی شده بود. 
از کل درآمد نفتی کشور، ۱۴.۵ درصد سهم شرکت ملی نفت ، ۳۴ درصد سهم صندوق توسعه ملی و مابقی متعلق به دولت است. اگرچه سهم ۳۴ درصدی صندوق توسعه ملی از درآمد نفتی، مصوب برنامه ششم توسعه است، اما شنیده شده دولت به دنبال دریافت مجوز از رهبر معظم انقلاب است تا سهم صندوق را در سال آینده، به ۱۰ درصد کاهش دهد.
نرخ موثر ارز؛ ۵۸۰۰ توماندر این میان، نرخ ارز در بودجه نیز یکی از شاخص‌های مهم به شمار می‌رود؛ آنگونه که حمید پورمحمدی، معاون بودجه سازمان برنامه و بودجه دو روز قبل در همایش بانکداری شرکتی اعلام کرده، نرخ موثر ارز در لایحه بودجه ۹۸ کل کشور ، ۵۸۰۰ تومان تعیین شده است که با این مبنا به نظر می رسد، ارز کالاهای اساسی همچنان با نرخ ۴۲۰۰ تومان و نرخ ارز مداخله ای بانک مرکزی همان نرخ ۸ هزار تومان نیمایی باشد. 
مالیات ؛ ۱۲۶ هزارمیلیارد تومانمنبع مهم دیگر درآمد دولت در لایحه بودجه، مالیات است؛ به نحوی که دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ پیش بینی کرده درآمدهای مالیاتی نسبت به سال جاری، افزایش تنها ۱۳.۶۸ درصدی داشته باشد و به ۱۲۶ هزار میلیارد تومان برسد؛ در حالیکه انتظار می‌رفت به دلیل کاهش درآمدهای نفتی، دولت با جلوگیری از فرار مالیاتی، چتر مالیاتی خود را گسترده کرده و درآمدهای مالیاتی را افزایش دهد.
سازمان امور مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی علاوه بر مسیرهای دیگر، دو راه بسیار مشخص یعنی اجرای ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم و تکمیل طرح جامع مالیاتی را پیش روی خود دارد؛ البته نکته امیدوار کننده در این بین وعده متولیان مبنی بر تهیه فهرستی از تمام دستگاه های معاف از مالیات در سال آینده است که دولت با اتخاذ تدابیر ویژه، می تواند از حجم معافیت های مالیاتی بکاهد و درآمد مالیاتی کشور را افزایش دهد.
بودجه عمرانی؛ ۶۵ هزار میلیارد تومانمصارف بودجه کل کشور شامل هزینه های جاری و عمرانی است. دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور ، بودجه عمرانی را با ۳ هزار میلیارد تومان افزایش نسبت به رقم مصوب قانون بودجه ۹۷ کل کشور، ۶۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است. 
رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزددر بخش بودجه جاری عمده هزینه‌ها مربوط به حقوق و دستمزد و پس از آن سایر هزینه‌ها است. به گفته محمدباقر نوبخت در بودجه سال آینده ۲۰ درصد افزایش حقوق و دستمزد پیش‌بینی شده است.
مطالبات فرهنگیان، بازنشستگان و کشاورزاناز سویی دیگر، مطالباتی از سوی فرهنگیان، بازنشستگان و کشاورزان نیز از دولت وجود دارد که به احتمال زیاد نمایندگان مجلس، دولت را ملزم به پاسخگویی به این مطالبات در سال آینده می کنند.
به گفته مسئولان، دولت برای پاسخگویی به این مطالبات در مجموع به ۷۶ هزار میلیارد تومان (۳۰ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان، ۳۵ هزار میلیارد تومان برای مطالبه بازنشستگان و ۱۱ هزار میلیارد تومان برای گندم کاران) اعتبار نیاز دارد که به نظر نمی رسد به دلیل عدم کسب درآمد کافی، بتواند به این نیاز به طور کامل پاسخ دهد.
کنترل تورم، لزوم تسویه بدهی دولت با بانکهاهمچنین دولت اعلام کرده که کنترل تورم را به عنوان یک اولویت در سال آینده در دستور کار قرار خواهد داد. ۳ عامل اصلی تورم «گسترش تقاضای ناشی از نقدینگی»، «فشار هزینه» و «انتظارات تورمی» است.
در این راستا برای جلوگیری از افزایش نقدینگی باید مطالبات بانک مرکزی و نظام بانکی از دولت تسویه شود؛ چراکه عمده دلیل افزایش پایه پولی که منجر به افزایش نقدینگی طی سالهای اخیر شده، مطالبات بانک مرکزی از نظام بانکی بوده است.
بنابراین دولت باید سال آینده بدهی خود را با بانکها تسویه کند تا بانک ها نیز بتواند مطالبات بانک مرکزی را بپردازند.
همچنین دولت برای کاهش فشار هزینه باید هزینه تمام شده بنگاه ها را کاهش دهد که طبق گفته مسئولان، دولت برای تحقق بخشیدن به این امر کمک بلاعوض و پرداخت ما به التفاوت سود را در دستور کار قرار خواهد داد.
منبع: مهر


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
توزیع گوشت منجمد برزیلی متوقف شد
یک پیشنهاد برای ترمیم دستمزد کارگران
یک کارشناس خودرو: فعلا خودرو نخرید
ایران صادرکننده بنزین و گازوئیل شد
واحدهای 40 متری در تهران محبوب شدند
چرا اوپک نگران تحریم آقای رییس نیست؟
افزایش ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه
افزایش نجومی قیمت خودرو؛ مسئولان چه می‌کنند؟
صادرات از مناطق آزاد مشروط شد!
بسته های «رایگان» اینترنت در «دوشنبه سوری»‌ بهمن ماه!