اعداد در سیاهه دخل و خرج دولت چه می‌گویند؟

13:07 ۹ روز و ۹ ساعت پیش مشرق نیوز 33 0
اعداد در سیاهه دخل و خرج دولت چه می‌گویند؟

بودجه ۹۸ را باید یکی از متفاوت‌ترین بودجه‌های سال‌های گذشته کشور دانست که به دلیل تحریم‌ها، نیازمند پیش‌بینی‌های هوشمندانه و متفاوت‌تری است تا سیاهه دخل و خرج دولت، با دقت بیشتری تدوین شود.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، دولت از پانزدهم تیرماه امسال، اقدام به تدوین لایحه بودجه سال ۹۸ کرد و پس از ۶ ماه کار کارشناسی، لایحه بودجه یکشنبه شب هفته جاری، به تصویب هیات وزیران رسید. در این میان، مهم ترین سیاست های بودجه ۹۸، تثبیت اشتغال و کنترل نرخ بیکاری، ثبات سازی اقتصاد کلان و بهبود فضای کسب و کار، تامین عدالت اجتماعی و بهبود توزیع عادلانه درآمدها، مدیریت کسری تراز عملیاتی، بهبود تراز دارایی های سرمایه ای و بهبود تعادل های منطقه ای-استانی اعلام شده است.
بیشتر بخوانید:زمان رونمایی ازبودجه۹۸ مشخص شدنقوی حسینی:بودجهدفاعی در سال ۹۸ افزایش پیدا می‌کندافزایش وابستگیبودجهبه نفت در نیمه اول ۹۷/ مصرف درآمدهای نفتی دربودجهرکورد زد +جدولاز جمله تبصره‌های مهم بودجه ۹۸ نیز، می توان به پیش بینی نرخ ۵۴ دلار برای هر بشکه نفت، پیش بینی صادرات یک تا ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز، پیش بینی ۶۵ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی، افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد، پیش بینی ۱۲۶ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی، پیش بینی ۲۶ هزار میلیارد تومان حقوق و عوارض گمرکی و به احتمال زیاد تعیین رقم ۵۸۰۰ تومان برای نرخ موثر ارز اشاره کرد.
پیدا و پنهان بودجه سال ۹۸تحریم‌هایی که در سال جاری از سوی آمریکا به کشورمان تحمیل شد و فروش نفت را با مشکل مواجه کرد، موجب شد پیش‌بینی‌های مالی در بخش‌های مختلف بودجه سال ۹۸، سخت‌تر و متفاوت تر از سال های گذشته باشد؛ به گونه ای که طبق گفته مسئولان، تاکنون بودجه ای به دشواری بودجه سال ۹۸ تدوین نشده است.
به گفته محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، قرار است که لایحه بودجه ۱۵ آذرماه به مجلس ارسال می شود، اما با توجه به تعطیلات ۱۰ روزه نمایندگان، مقرر شد بعد از این تعطیلات و روز ۲۵ آذر ماه رئیس‌جمهور برای توضیح تبصره های بودجه، در مجلس حاضر شود و نمایندگان کار بررسی را آغاز کنند.
درآمد نفت؛ ۲۷ تا ۳۱ میلیارد دلارمهم‌ترین مساله در بخش منابع بودجه، مربوط به کاهش درآمدهای نفتی است؛ به گونه ای که طبق پیش بینی ها قرار است دولت یک تا ۱.۵ میلیون بشکه نفت با قیمت ۵۴ دلار (در هر بشکه) بفروشد که در مجموع درآمد نفتی برای سال آینده بین ۲۷ تا ۳۱ میلیارد دلار تخمین زده می شود؛ به این معنا که سهم دولت ۱۶ میلیارد دلار در نظر گرفته شده که از این رقم، ۱۴ میلیارد دلار به کالاهای اساسی اختصاص خواهد یافت و از این محل، تنها برای دولت حدود دو میلیارد دلار باقی می ماند.
البته طبق قانون، دولت اختیار دارد در صورت نیاز، ۱۵ درصد بیشتر از حق خود از منابع نفت استفاده کند؛ ضمن اینکه قیمت نفت در بودجه سال جاری ۵۵ دلار به ازای هر بشکه پیش بینی شده بود. 
از کل درآمد نفتی کشور، ۱۴.۵ درصد سهم شرکت ملی نفت ، ۳۴ درصد سهم صندوق توسعه ملی و مابقی متعلق به دولت است. اگرچه سهم ۳۴ درصدی صندوق توسعه ملی از درآمد نفتی، مصوب برنامه ششم توسعه است، اما شنیده شده دولت به دنبال دریافت مجوز از رهبر معظم انقلاب است تا سهم صندوق را در سال آینده، به ۱۰ درصد کاهش دهد.
نرخ موثر ارز؛ ۵۸۰۰ توماندر این میان، نرخ ارز در بودجه نیز یکی از شاخص‌های مهم به شمار می‌رود؛ آنگونه که حمید پورمحمدی، معاون بودجه سازمان برنامه و بودجه دو روز قبل در همایش بانکداری شرکتی اعلام کرده، نرخ موثر ارز در لایحه بودجه ۹۸ کل کشور ، ۵۸۰۰ تومان تعیین شده است که با این مبنا به نظر می رسد، ارز کالاهای اساسی همچنان با نرخ ۴۲۰۰ تومان و نرخ ارز مداخله ای بانک مرکزی همان نرخ ۸ هزار تومان نیمایی باشد. 
مالیات ؛ ۱۲۶ هزارمیلیارد تومانمنبع مهم دیگر درآمد دولت در لایحه بودجه، مالیات است؛ به نحوی که دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ پیش بینی کرده درآمدهای مالیاتی نسبت به سال جاری، افزایش تنها ۱۳.۶۸ درصدی داشته باشد و به ۱۲۶ هزار میلیارد تومان برسد؛ در حالیکه انتظار می‌رفت به دلیل کاهش درآمدهای نفتی، دولت با جلوگیری از فرار مالیاتی، چتر مالیاتی خود را گسترده کرده و درآمدهای مالیاتی را افزایش دهد.
سازمان امور مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی علاوه بر مسیرهای دیگر، دو راه بسیار مشخص یعنی اجرای ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم و تکمیل طرح جامع مالیاتی را پیش روی خود دارد؛ البته نکته امیدوار کننده در این بین وعده متولیان مبنی بر تهیه فهرستی از تمام دستگاه های معاف از مالیات در سال آینده است که دولت با اتخاذ تدابیر ویژه، می تواند از حجم معافیت های مالیاتی بکاهد و درآمد مالیاتی کشور را افزایش دهد.
بودجه عمرانی؛ ۶۵ هزار میلیارد تومانمصارف بودجه کل کشور شامل هزینه های جاری و عمرانی است. دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور ، بودجه عمرانی را با ۳ هزار میلیارد تومان افزایش نسبت به رقم مصوب قانون بودجه ۹۷ کل کشور، ۶۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است. 
رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزددر بخش بودجه جاری عمده هزینه‌ها مربوط به حقوق و دستمزد و پس از آن سایر هزینه‌ها است. به گفته محمدباقر نوبخت در بودجه سال آینده ۲۰ درصد افزایش حقوق و دستمزد پیش‌بینی شده است.
مطالبات فرهنگیان، بازنشستگان و کشاورزاناز سویی دیگر، مطالباتی از سوی فرهنگیان، بازنشستگان و کشاورزان نیز از دولت وجود دارد که به احتمال زیاد نمایندگان مجلس، دولت را ملزم به پاسخگویی به این مطالبات در سال آینده می کنند.
به گفته مسئولان، دولت برای پاسخگویی به این مطالبات در مجموع به ۷۶ هزار میلیارد تومان (۳۰ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان، ۳۵ هزار میلیارد تومان برای مطالبه بازنشستگان و ۱۱ هزار میلیارد تومان برای گندم کاران) اعتبار نیاز دارد که به نظر نمی رسد به دلیل عدم کسب درآمد کافی، بتواند به این نیاز به طور کامل پاسخ دهد.
کنترل تورم، لزوم تسویه بدهی دولت با بانکهاهمچنین دولت اعلام کرده که کنترل تورم را به عنوان یک اولویت در سال آینده در دستور کار قرار خواهد داد. ۳ عامل اصلی تورم «گسترش تقاضای ناشی از نقدینگی»، «فشار هزینه» و «انتظارات تورمی» است.
در این راستا برای جلوگیری از افزایش نقدینگی باید مطالبات بانک مرکزی و نظام بانکی از دولت تسویه شود؛ چراکه عمده دلیل افزایش پایه پولی که منجر به افزایش نقدینگی طی سالهای اخیر شده، مطالبات بانک مرکزی از نظام بانکی بوده است.
بنابراین دولت باید سال آینده بدهی خود را با بانکها تسویه کند تا بانک ها نیز بتواند مطالبات بانک مرکزی را بپردازند.
همچنین دولت برای کاهش فشار هزینه باید هزینه تمام شده بنگاه ها را کاهش دهد که طبق گفته مسئولان، دولت برای تحقق بخشیدن به این امر کمک بلاعوض و پرداخت ما به التفاوت سود را در دستور کار قرار خواهد داد.
منبع: مهر


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

چرا گوجه فرنگی در بازار گران شده؟
افزایش اخیر قیمت گوجه فرنگی ناشی از محدودیت اقلیمی در برخی از ماه های سال است که امکان کشت و تولید گوجه فرنگی را در برخی استان ها همچون بوشهر و خوزستان محدود می کند.
تورم بیشترین فشار را به قشر کارگر وارد کرده است
دبیرکل خانه کارگر کشور و رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصادی کارگران گفت: تورم موثر در کشور اکنون بالای 50 درصد است و کارگران در این شرایط با مشکلات فراوانی مواجه هستند.
سیاست دولت استفاده از ظرفیت بازارچه های مرزی است
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: سیاست دولت استفاده از ظرفیت بازارچه های مرزی و گمرکات فعال در مرزهای کشور است.
درصدد قهرمانی در نیم فصل دوم لیگ هستیم
تبریز - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز با بیان اینکه باشگاه تراکتورسازی تمام توان خود را برای موفقیت تیم بکار گرفته است، گفت: در نیم فصل دوم لیگ هدفی کمتر از قهرمانی نداریم.
ناکامی «می» در اروپا، جلیقه زردها را درلندن به خیابان کشاند
لندن – ایرنا – در پی ناکامی نخست‌وزیر انگلیس در بهبود توافقنامه خروج کشورش از اتحادیه اروپا، طرفداران برگزیت که با الگوبرداری از تظاهرات فرانسه جلیقه زرد بر تن داشتند، در دو نقطه مختلف شهر لندن تجمع اعتراضی برپا کردند.
پیش بینی بزرگترین بانک روسیه: ارزش روبل کمتر خواهد شد
مسکو - ایرنا- معاون مدیرکل اسبربانک بزرگترین بانک روسیه با ارایه گزارشی در خصوص ارزش روبل در دو سال میلادی آینده پیش بینی کرد ارزش برابری روبل روسیه در برابر دلار باز هم کاهش یابد.
بغداد سفیر ترکیه را فراخواند
بغداد - ایرنا - در اعتراض به ادامه نقض حریم هوایی عراق، بغداد سفیر ترکیه در این کشور را به وزارت امور خارجه فراخواند.
عربستان همچنان در مدار جنایت علیه یمن قرار دارد
تهران- ایرنا- عربستان با وجود اعلام استقبال از توافق اخیر طرف های یمنی در مذاکرات سوئد و ادعای حمایت از راه حل سیاسی در یمن، بار دیگر مناطق مسکونی و مزارع شهروندان این کشور را در استان مرزی صعده به شدت گلوله باران کرد.
رئیس جمهوری لبنان: به دفاع از قدس و ملت فلسطین پایبندیم
بیروت-ایرنا-'میشل عون' رئیس جمهوری لبنان با انتقاد از اقدامات رژیم صهیونیستی در تغییر هویت فلسطین گفت: وقوع این حوادث در ابتدای هزاره سوم و موافقت دنیا با آن و بی معنا شدن اعلامیه جهانی حقوق بشر غیرقابل قبول است و از این رو ما به دفاع از قدس و سرزمین فلسطین و ملت آن پایبندیم.
شهادت نوجوان فلسطینی در کرانه باختری
تهران - ایرنا - یک نوجوان فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در کرانه باختری به شهادت رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتقادات تُند صادق خرازی از دولت
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ضمن انتقاد از دولت،‌ گفت: مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می‌بینید.
انتقادات تُند صادق خرازی از دولت
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ضمن انتقاد از دولت،‌ گفت: مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می‌بینید.
۵ پرواز فرودگاه اهواز لغو شدند
مرکز اطلاعات پرواز فرودگاه بین المللی اهواز از لغو پنج پرواز به مبدأ و مقصد این فرودگاه خبر داد.
داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
گفت و گوی آوای کرمانشاه با نماینده شرق استان کرمانشاه
هفته نامه آوای کرمانشاه در شماره روز سه شنبه بیستم آذر ماه 96 مصاحبه خبرنگار این نشریه محلی را با حسن سلیمانی نماینده مردم شهرستانهای کنگاور، هرسین و صحنه در مجلس شورای اسلامی با عنوان «روزگارِ شیخ نمایندگان» منتشر کرده است.
چرا گوجه فرنگی در بازار گران شده؟
تورم بیشترین فشار را به قشر کارگر وارد کرده است
۴ انتصاب جدید در وزارت صنعت
تعدیل ۳۷ درصد از نیرو‌های قطعه سازان خودرو
کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی
تعدیل ۳۷ درصدی نیروهای قطعه‌سازان خودرو
قیمت روز هر بشکه نفت چقدر است؟
تعدیل ۳۷ درصدی نیروهای قطعه‌سازان خودرو
داماد روحانی معاون وزیر شد
آیا باید نگران اجاره‌بها در سال آینده باشیم؟