تقابل سنا و کاخ‌سفید در موضوع قتل خاشقجی

10:46 ۴ روز و ۱۲ ساعت پیش برترین ها 34 0

شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد سنا و کاخ سفید در رابطه با قتل جمال خاشقجی در برابر هم قرار گرفته‌اند.

برترین ها

باشگاه خبرنگاران جوان: شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد: سنا و کاخ سفید در رابطه با قتل جمال خاشقجی در برابر هم قرار گرفته‌اند.
لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه در رابطه با قتل جمال خاشقجی (روزنامه‌نگار منتقد سعودی) اعلام کرد: ما تنها شواهد غیرقابل انکار را در رابطه با این پرونده مشاهده نمی‌کنیم بلکه اره‌ای را که از آن دود بلند می‌شود، مشاهده می‌کنیم. به نظر می‌رسد اظهارات او به این موضوع اشاره دارد که جسد جمال خاشقجی پس از قتل در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول تکه تکه شده است. این سناتور آمریکایی همچنین اعلام کرده است که عربستان یکی از متحدان کلیدی آمریکا است.
در ادامه خبرنگار این شبکه تلویزیونی از واشنگتن گزارش داد: سناتور لیندسی گراهام اعلام کرد عربستان سعودی از نزدیکترین متحدان رئیس جمهور ترامپ در منطقه است. گراهام، سناتور ایالت کارولینای جنوبی همیشه از حامیان ترامپ بوده، اما در این مورد هرگز از ترامپ حمایت نکرده است.
وی افزود: واقعیت این است که هر کدام از سناتور‌هایی که در نشست محرمانه سنا حضور داشتند پس از خروج، نتیجه‌گیری‌های متفاوتی از این جلسه داشتند، اما سناتور‌های دموکرات و جمهوری خواه و روسای کمیته‌های امنیت ملی از جمله میچ مک کانل از حزب جمهوری خواه و چاک شومر از حزب دموکرات نتیجه‌گیری مشابهی از سخنان جینا هاسپل، رئیس سیا داشتند. نظر آن‌ها این بود که به طور شفاف مشاهده می‌شود محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دستور قتل جمال خاشقجی را صادر و بر انجام آن نظارت داشته است.
این خبرنگار گفت: این موضوع سبب شده است که سناتور‌های دموکرات و جمهوری خواه نظری متفاوت با آنچه که مقامات کاخ سفید دارند، داشته باشند. رئیس جمهور آمریکا معتقد است که محمد بن سلمان یا این کار را انجام داده یا انجام نداده است. وی اعلام کرده است که با این وجود باید روابط با عربستان سعودی حفظ شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم نظر مشابهی، چون ترامپ دارد. حتی جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا که همیشه یکی از متحدان ترامپ نبوده و با او اختلاف نظراتی داشته هم اعلام کرده است که او هیچ مدرک قابل اعتمادی را مشاهده نمی‌کند. او همچنین اعلام کرده است که حدس می‌زند سیا بهتر از هر نهاد دیگری از این موضوع آگاه است. او معتقد است که سازمان سیا اطلاعات کاملی برای نتیجه‌گیری در اختیار دارد. کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود هیچ شواهد روشنی وجود ندارد که محمد بن سلمان این قتل را هدایت کرده باشد.
وی افزود:، اما آنچه جینا هاسپل، رئیس سیا در پشت در‌های بسته در سنا بیان داشت با آنچه که کاخ سفید گفته است به نظر می‌رسد به مراتب تفاوت زیادی داشته باشد.
این خبرنگار در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید همان طور که می‌دانید دونالد ترامپ گفته است قرارداد‌های تسلیحاتی را با عربستان سعودی لغو نخواهد کرد. او اعلام کرده است اگر این توافق‌ها لغو شوند این موضوع ضربه شدیدی به اقتصاد آمریکا وارد می‌کند. به نظر شما با توجه به نظرات امروز سناتور‌ها و عصبانیت آن‌ها از وی در آینده چه روی خواهد داد، گفت: همه سناتور‌هایی که از این جلسه محرمانه خارج شدند درباره این موضوع هم نظر بودند که عربستان سعودی و مقامات آن باید مجازات شوند. آن‌ها اعلام کردند که باید به این موضوع واکنش نشان داد. سناتور لیندسی گراهام اعلام کرد توافق تسلیحاتی با عربستان باید متوقف شود. این موضوعی است که دولت آمریکا نمی‌خواهد، انجام دهد. این در حالی است که ترامپ به خاطر این قرارداد‌ها به خود می‌بالد. او بار‌ها اعلام کرده است که نمی‌خواهد که این توافق‌ها لغو شود.
وی افزود: یک موضوع حتمی وجود دارد و آن این است که سنا به نفع موضوع پایان حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن رای خواهد داد. این موضوع رای خواهد آورد. بحث‌ها درباره این موضوع در اوایل هفته آینده آغاز خواهد شد. این موضوعی نادر است. تاکنون سنای آمریکا به ندرت جلوی مشارکت نظامی آمریکا در خارج از کشور را گرفته است. اگر چه شاهد اکثریت جمهوری خواه در سنا هستیم، اما به نظر می‌رسد که این بار اوضاع متفاوت شده است. شاید آن‌ها این کار را به خاطر جنگ یمن و از بین رفتن جان هزاران غیرنظامی انجام ندهند، اما آن‌ها می‌خواهند این اقدام را در برابر نبود شفافیت از طرف کاخ سفید در رابطه با قتل جمال خاشقجی انجام دهند. اعضای سنا می‌دانند که رئیس جمهور آمریکا و تیم امنیت ملی وی دقیقا به نتایج تحقیقات سیا دسترسی داشته‌اند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیدا شدن جسد کارمند گوگل در دفتر نیویورک
پلیس جسد مهندس نرم‌افزار گوگل را در دفتر این کمپانی در نیویورک پیدا کرد.
ساوجی ها دست خالی از هفته نوزدهم
ساوه - ایرنا - هر 2 نماینده فوتبال ساوه در لیگ برتر فوتسال ایران عصر امروز مقابل حریفان خود نتیجه را واگذار کردند و دست خالی و بازنده میدان رقابت ها بودند.
شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ضمن اشاره به قرارداد ۱۰۴ بیمارستان و حدود ۳هزار پزشک با بیمه سلامت در تهران، چگونگی حذف دفترچه چند بیمه‌ای‌ها در جهت رفع همپوشانی‌های بیمه‌ای را تشریح کرد.
توسعه فرهنگی زیر ساخت پیشرفت کشور است
مشهد - ایرنا - معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: توسعه فرهنگی، زیر ساخت و لازمه توسعه و پیشرفت کشور به شمار می رود.
راه آهن رفع کمبود واگن را به بخش خصوصی واگذار کند
مشهد - ایرنا - تعدادی از صادرکنندگان خراسان رضوی از راه آهن جمهوری اسلامی خواستند رفع مشکل کمبود واگن برای صادرات به کشورهای آسیای میانه را به طور موقت به بخش خصوصی واگذار کند.
زیباکلام: دانشگاه در ایران نمی تواند غیرسیاسی بماند
زنجان - ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: به دلیل نبود احزاب و تشکل ها، مطبوعات و سازمان های مردم نهاد موثر، فعالیت های اجتماعی و سیاسی بر دوش دانشگاه و دانشجویان قرار گرفته است، بنابراین دانشگاه در ایران نمی تواند غیرسیاسی بماند.
آیت الله رفسنجانی از محصولات جنبش بیداری بازگشت به اسلام است
زنجان - ایرنا - وزیر سابق اطلاعات گفت: آیت الله هاشمی، از محصولات جنبش بیداری بازگشت به اسلام است که این بیداری و جنبش را شخصیت هایی مانند سیدجمال الدین اسدآبادی آغاز کردند در سایر کشورها نیز تاثیر گذاشت و در ایران نیز در شخصیت هایی مانند امام خمینی(ره) و آیت الله هاشمی بروز کرد.
حوادث ترافیکی جاده کرج - چالوس  14 مصدوم داشت
کرج - ایرنا- رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز اعلام کرد که در13 فقره تصادف پیاپی در جاده کرج - چالوس، 14 نفر مصدوم شدند.
تیم فوتسال فرش آرا شهرداری ساوه را گل باران کرد
مشهد - ایرنا - تیم فوتسال فرش آرای مشهد در یک دیدار پر گل با نتیجه هشت بر سه تیم شهرداری ساوه را شکست داد.
احتمال تغییردرهای باز آلمان به روی مهاجران با انتخاب رهبر جدید
تهران – ایرنا - «آنه گرت کرامپ کارن باور» رهبر جدید حزب دمکرات مسیحی آلمان روز یکشنبه با اشاره به طرح تغییر سیاست های مهاجرتی این حزب تا قبل از انتخابات سال آینده در اروپا، احتمال داد که ممکن است از رویکرد لیبرالیستی «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور عدول کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

غذا‌های نونی برای شام؛ از کوکو تا فلافل
اگر به دنبال راهی آسان و مناسب برای آشپزی هستید، غذا‌های نونی می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد. در این مطلب طرز تهیه چند غذای نونی خوشمزه را آموزش می‌دهیم تا در این شب‌های سرد پاییزی نوش جان کنید و لذت ببرید.
«سرچشمه»؛ جایی که گردشگری سلامت قربانی می شود
اردبیل - ایرنا - «مانات، مانات»؛ صداهایی که تو را در کوچه شمس و معصومین میدان سرچشمه در میان سیل بیماران به خود می خواند، زنان و مردانی که با پوشش خاص خود با گویش ترکی سریع بدنبال «دلال ها» وارد مطب و داروخانه ها شده و از آن خارج می شوند.
اما و اگرها درباره آینده شورای همکاری خلیج فارس
تهران-ایرنا- نشست امروز یکشنبه شورای همکاری خلیج فارس در ریاض در مرکز توجه رسانه های منطقه ای قرار گرفت، اما این بار برخلاف همیشه ، عمده نگاه ها به این شورا با یاس و ناامیدی نسبت به آینده آن همراه شده است.
معرفی پدریزرگ‌ها و مادربزرگ‌های برتر قصه‌گو
شش نفر برگزیده بخش پدریزرگ‌ها و مادربزرگ‌های بیست و یکمین جشنواره قصه‌گویی به مرحله پایانی راه یافتند.
قهرمانی با دست‌های خالی-حمایتی از دانشجویان ورزشکار نمی‌شود
دانشجویان ورزشکار دانشگاه صنعتی بیرجند با دست خالی قهرمانی ‌هایی را آفریدند و باعث درخشیدن نام خراسان جنوبی این استان کم برخوردار در کشور شدند.
چین، سفیر آمریکا را هم احضار کرد
پیش شرط ایجاد یک منطقه قوی از نگاه ظریف
ری شهری: بعد از ۴۰ سال وقت ارزیابی است
ترامپ: اعترافات مدیر پیشین FBI دروغ است
روحانی: شکستی دیگر برای آمریکا رقم خورد
گراهام: اگر کمک آمریکا نبود، سعودی‌ها باید فارسی حرف می‌زدند
روزنامه آلمانی: موشک‌های ایرانی قابلیت رسیدن به اروپا را دارند
روحانی: اهتمام ایران شکستی دیگر را برای آمریکا رقم زد
تعهد سه کشور اروپایی به عراق درباره ایران
حکم اعدام باقری درمنی تأیید شد