افرادی که نباید در روزهای آلوده در شهر تردد کنند

09:07 ۱۶۷ روز و ۹ ساعت پیش مشرق نیوز 161 0
افرادی که نباید در روزهای آلوده در شهر تردد کنند

یک پزشک عمومی گفت: هوای آلوده برای سلامت همه افراد مضر است اما برخی گروه‌های حساس در معرض خطرات بیشتری قرار دارند و باید به نکاتی توجه کنند.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، سید محمد صادق غفوری پزشک عمومی و عضو انجمن متخصصین گوارش و کبد ایراناظهار کرد: تحقیقات نشان می‌دهد آلودگی هوانه تنها عوارض قلبی، تنفسی و ریوی را در مبتلایان به ب یماری‌های قلبی- ریویتشدید می‌کند بلکه از عوامل اصلی بروز این بیماری‌ها به شمار می‌رود؛ هر فرد روزانه نزدیک ۲۲ هزار بار تنفس می‌کند و تقریباً به ۱۵ کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد.
این پزشک عمومیادامه داد: سیستم تنفسیاولین ارگان از بدناست که در تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار دارد، ریه مسئول جذب اکسیژن هوا و دفع دی اکسید کربن خون است، در صورتی که غلظت آلاینده‌های هوا فراتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان باشد، آلاینده‌ها وارد جریان خون می‌شوند و عوارض قلبی، تنفسی و ریوی مانند اختلال در انتقال اکسیژن به بافت‌های بدن، افزایش ضربان قلب، سکته قلبی، کاهش ظرفیت ریه‌ها، آسم و آلرژی، برونشیت و سرطان ریه ایجاد می‌کنند.
بیشتر بخوانید:هوای امروز تهران در شرایط «اضطرار»ماموران پلیس راهور در معرض خطرآلودگیهواآلودگیهوابه تهران برگشتعکس/آلودگیهوای تهران از منطقه توچالغفوری افزود: این نوع بیماری‌ها، همیشه علامت‌دار نیستند و شدت بیماری به حدی نیست که فرد را دچار مشکل کند، در نتیجه فرد از بیماری خود بی‌اطلاع می‌ماند در این مواقع، آلودگی هوا به عنوان یک فاکتور تسریع کننده باعث آشکار شدن بیماری‌های نهفته خواهد شد.
خطر ایجاد آریتمی قلبی با آلودگی هواوی بیان کرد: افرادی که در معرض ذرات بسیار ریز آلودگی هوا قرار دارند به کرات دچار آلرژی می‌شوند آن‌ها هم‌چنین کاهش محسوسی را در جریان خون عروق تغذیه کننده قلب و قدرت انقباضی آن تجربه می‌کنند علاوه بر این، خطر ایجاد آریتمی (تغییرات در ضربان منظم قلب) و افزایش ضربان قلب در این افراد بیشتر است.
این پزشک عمومی گفت: از عوارض هوای آلوده می‌توان به ایجاد واکنش‌های غیر عادی در مغز، افزایش ضربان قلب، تحریک غشاء مخاطی دستگاه تنفس، افزایش مقاومت ریه به جریان هوا، درد در ناحیه سینه، افزایش سرعت حرکات تنفسی، افزایش بیماری‌های مزمن ریوی به خصوص برونشیت، سرفه و کاهش ظرفیت تنفسی حتی در مقادیر بسیار کم اشاره کرد که آن هم به دلیل وجود دی اکسید گوگرد در هوا است.
ایجاد ناراحتی حفره بینی از عوارض آلودگی هواغفوری بیان کرد: از عوارض دیگر آلودگی هوا می‌توان به ایجاد پیامدهایی نظیر ناراحتی‌های حفره بینی، اشکالات تنفسی و افزایش‌ برونشیت حاد اشاره کرد که آن هم به دلیل وجود دی اکسید نیتروژن است؛ ترکیبات آلی فرار (VOCs) از طریق تنفس، بلعیدن و تماس مستقیم (پوست) وارد بدن انسان می‌شود، اثرات مهم این آلاینده‌ها شامل تحریک سیستم تنفسی و سرطان زایی است و آلاینده بنزن از مهم‌ترین این ترکیبات است که از اثرات طولانی مدت آن، می‌توان به سرطان خون اشاره کرد.
افرادی که نباید در روزهای آلوده در شهر تردد کنند
وی افزود: هوای آلوده سلامت همه افراد را به خطر می‌اندازد، اما بیشترین قشری که باید خود را از این آلودگی در امان نگه دارند کودکان، افراد مسن و افرادی هستند که به انواع بیماری‌های مزمن قلبی و ریوی مبتلا هستند، اما غیر از این افراد مادران باردار و افرادی که نقص سیستم بدنی دارند یا سیستم بدنی‌شان ضعیف است هم نباید درمعرض هوای آلوده قرار بگیرند.
این پزشک عمومی گفت: افرادی که به بیماری آنفلوآنزا مبتلا هستند باید خود را از این شرایط دور نگه دارند، به دلیل ضعف سیستم بدنی این افراد ممکن است آلودگی هوا باعث تشدید بیماری در آن‌ها شود؛ زنان باردار، در طول دوره بارداری باید تا جایی که ممکن است از منزل خارج نشوند، به‌خصوص در سه ماهه اول بارداری که ارگان‌های جنین در حال شکل‌گیری است.
افرادی که نباید در روزهای آلوده در شهر تردد کنند
 انتقال باکتری‌ها و ویروس‌ها در اثر ذرات معلقغفوری اظهار کرد: در روزهای آلوده امکان انتقال باکتری‌ها و ویروس‌ها به علت وجود ذرات معلق یا ریزگردها افزایش می‌یابد و بیماری‌های عفونی از جمله عفونت دستگاه تنفسی فوقانی نظیر سینوزیت و عفونت ریه یا ذات الریه با احتمال بیشتری اتفاق می‌افتد، در کودکان و افراد مسن به علت کاهش پاکسازی ذرات معلق خطر آسیب بیشتر است، همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی با خطر تشدید بیماری رو به رو هستند.
این پزشک عمومی تشریح کرد: به طور کلی باید گفت آلودگی هوا باعث افزایش شیوع درد قفسه سینه، تنگی نفس، افزایش فشارخون، افزایش ضربان قلب و در آخر سکته حاد قلبی و حتی مرگ ناگهانی می‌شود؛ شیوع بستری بیماران قلبی و ریوی در زمان‌هایی که آلودگی هوا بالاتر از حد مجاز است، افزایش پیدا می‌کند، پس بهتر است در صورت مشاهده این علائم سریعا به پزشک مراجعه کنند و از روی این علائم بی‌تفاوت نگذریم.
غفوری یادآوری کرد: در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است باید ساعات خروج از منزل در صبح زود قبل از طلوع آفتاب یا به هنگام شب باشد، در این روزها از فعالیت فیزیکی سنگین و ورزش در هوای باز خودداری کنید، چون با ورزش هوای بیشتری و بالطبع آلاینده‌های بیشتری وارد دستگاه تنفسی می‌شود و استفاده از ماسک‌های فیلتر دار در بیماران با بیماری زمینه‌ای توصیه می‌شود که تا حدی کمک کننده است.
منبع: باشگاه خبرنگاران


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

روحانی: ملت ایران در برابر قلدرمابآن سر تعظیم فرود نمی آورد
ارومیه- ایرنا- رییس جمهوری گفت: ملت ایران در برابر قلدرمآبان سر تعظیم فرود نمی آورد.
روحانی: حال خوب دریاچه ارومیه موجب خوشحالی است
ارومیه- ایرنا- رییس جمهوری با اشاره به رسیدن تراز آب دریاچه ارومیه به 5.3 میلیارد متر مکعب در سال جاری گفت: امروز از اینکه حال دریاچه خوب است، خوشحالیم.
آتش 50 هکتار از گندمزارهای ایذه خوزستان را خاکستر کرد
اهواز- ایرنا- مسئول اداره آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ایذه گفت: 50 هکتار از گندمزارهای روستای رمه‌چر ایذه ، ظهر روز سه شنبه در جریان آتش سوزی از بین رفت.
سرخابی ها در آزمون دشوار خصوصی سازی - حمیدرضا خلیقی*
شیراز - ایرنا -چند سالی است که بحث واگذاری تیم های استقلال و پرسپولیس تهران به بخش خصوصی مطرح شده و قرار است این دو تیم محبوب ایران امسال به بخش خصوصی واگذاری شوند؛ این موضوع با اما و اگرهایی روبرو است.
حرم روح الله؛ میعادگاه عاشقان در لیالی قدر
شهرری- ایرنا- حرم مطهر امام خمینی(ره) در ایام ماه مبارک رمضان همه روزه میعادگاه عاشقان و شیفتگان اسلام و مومنان است و آنان که دل در گرو حضرت دوست دارند در لیالی قدر نیز در آستان این امام رئوف گرد هم می آیند تا رسم دلدادگی را به جای آورند.
معاون اوقاف :190 هزار موقوفه در کشور ثبت شده است
بندرعباس- ایرنا- معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: 190 هزار موقوفه با 804 نوع نیت در کشور به ثبت رسیده که درآمدهای آنها طبق نیت واقفان هزینه می شود.
حقوق اسفندماه کارکنان آذرآب اراک پرداخت شد
اراک - ایرنا - فرماندار شهرستان اراک گفت: حقوق اسفندماه سال گذشته کارکنان شرکت صنایع آذرآب اراک روز(سه شنبه) سی و یکم اردیبهشت ماه جاری واریز شد.
نشریات محلی مازندران کاغذ دولتی می گیرند
ساری-ایرنا- معاون مطبوعاتی و امور رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: با موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد تا نیمه خردادماه سال جاری کاغذ با ارز 4 هزار و 200 تومانی ویژه سهمیه سه ماهه بهار به نشریات محلی اختصاص داده می شود.
چه کسانی در ماه رمضان چاق تر می شوند؟
تهران- ایرنا- ماه مبارک رمضان ماه خودسازی، مدیریت بهتر خویشتن از ابعاد روحی، شخصیتی و اخلاقی و نیز جسمی است و فرصتی را فراهم می کند برای کاهش وعده های غذایی اما مشاهده می شود برخی افراد در این ماه نه تنها اضافه وزن پیدا می کنند بلکه با مشکلات گوارشی هم مواجه می شوند.
2230 راس دام قاچاق در هرمزگان کشف شد
بندرعباس- ایرنا- جانشین فرمانده انتظامی هرمزگان گفت: 2 هزار و 230 رأس دام قاچاق به ارزش 61 میلیارد و 394 میلیون ریال با تلاش ماموران انتظامی استان در فروردین و اردیبهشت ماه امسال کشف شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۳ ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان در انتظار مذاکره دو وزیر
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره سه ساله شدن دوره کارشناسی گفت: این اقدام به مجوز آموزش و پرورش و وزارت علوم نیاز دارد، منتظر مذاکره دو وزیر هستیم که بتوانیم برای دوره‌ای زمانی و برای حل مشکل کمبود نیرو، دوره کارشناسی را سه ساله برگزار کنیم تا دانشجویان زودتر فارغ التحصیل شده و وارد آموزش و پرورش بشوند.
شب شعری برای الگو گرفتن مسئولان فرهنگی
هرساله در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) به رسم مألوفِ ماه مبارک، ضیافت شاعران با رهبر انقلاب برگزار می‌شود. شب گذشته شاعران به رسم سنت دو دهه پیش به حضور مقام معظم رهبری رفتند و در یک نشست چند ساعته صمیمی ‌با رهبر کشور که علاقه خاصی به شعر دارند، راجع به شعر و جریان‌های شعری گفت‌وگو کردند.
دلیل عدم توافق قطبی و فولاد
رئیس هیأت مدیره باشگاه فولاد خوزستان، گفت: عدم توافق با افشین قطبی برای هدایت تیم در فصل آینده فقط به خاطر مسائل مالی نبود.
مجموعه شهدای مدافع حرم پانزده‌تایی شد
کتاب "آخر شهید می‌شوی" پانزدهمین جلد از مجموعه شهدای مدافع حرم که شرحی بر داستان زندگی شهید صادق عدالت اکبری است به همت انتشارات روایت فتح منتشر شد.
زمان پخش دیدار شعرا با رهبر انقلاب
مشروح دیدار جمعی از شاعران با رهبر انقلاب امشب از شبکه یک سیما به روی آنتن می‌رود.
افسر مشاور: بهترین مشاوره سربازی تلفنی
دانش‌آموزان مراقب کلاهبرداران مجازی باشند
امکان انتقال وجه کارت به کارت در پیامرسان آی‌گپ فراهم شد
سانحه برای جت روسی در فرودگاه مهرآباد
سهم شهرداری تهران از جرایم راهنمایی و رانندگی پرداخت شد
ادعای ˮ۲۰ هزار میلیارد هزینه فاقد سندˮ در دوره قالیباف دروغ از آب درآمد
۳ سد تهران تخلیه شد
در اهمیت معماری
۵۰۰ تن برنج گران در مشهد کشف شد
مهسا، بسان ماه نور امید بخشید