افرادی که نباید در روزهای آلوده در شهر تردد کنند

09:07 ۶ روز و ۲۰ ساعت پیش مشرق نیوز 39 0
افرادی که نباید در روزهای آلوده در شهر تردد کنند

یک پزشک عمومی گفت: هوای آلوده برای سلامت همه افراد مضر است اما برخی گروه‌های حساس در معرض خطرات بیشتری قرار دارند و باید به نکاتی توجه کنند.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، سید محمد صادق غفوری پزشک عمومی و عضو انجمن متخصصین گوارش و کبد ایراناظهار کرد: تحقیقات نشان می‌دهد آلودگی هوانه تنها عوارض قلبی، تنفسی و ریوی را در مبتلایان به ب یماری‌های قلبی- ریویتشدید می‌کند بلکه از عوامل اصلی بروز این بیماری‌ها به شمار می‌رود؛ هر فرد روزانه نزدیک ۲۲ هزار بار تنفس می‌کند و تقریباً به ۱۵ کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد.
این پزشک عمومیادامه داد: سیستم تنفسیاولین ارگان از بدناست که در تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار دارد، ریه مسئول جذب اکسیژن هوا و دفع دی اکسید کربن خون است، در صورتی که غلظت آلاینده‌های هوا فراتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان باشد، آلاینده‌ها وارد جریان خون می‌شوند و عوارض قلبی، تنفسی و ریوی مانند اختلال در انتقال اکسیژن به بافت‌های بدن، افزایش ضربان قلب، سکته قلبی، کاهش ظرفیت ریه‌ها، آسم و آلرژی، برونشیت و سرطان ریه ایجاد می‌کنند.
بیشتر بخوانید:هوای امروز تهران در شرایط «اضطرار»ماموران پلیس راهور در معرض خطرآلودگیهواآلودگیهوابه تهران برگشتعکس/آلودگیهوای تهران از منطقه توچالغفوری افزود: این نوع بیماری‌ها، همیشه علامت‌دار نیستند و شدت بیماری به حدی نیست که فرد را دچار مشکل کند، در نتیجه فرد از بیماری خود بی‌اطلاع می‌ماند در این مواقع، آلودگی هوا به عنوان یک فاکتور تسریع کننده باعث آشکار شدن بیماری‌های نهفته خواهد شد.
خطر ایجاد آریتمی قلبی با آلودگی هواوی بیان کرد: افرادی که در معرض ذرات بسیار ریز آلودگی هوا قرار دارند به کرات دچار آلرژی می‌شوند آن‌ها هم‌چنین کاهش محسوسی را در جریان خون عروق تغذیه کننده قلب و قدرت انقباضی آن تجربه می‌کنند علاوه بر این، خطر ایجاد آریتمی (تغییرات در ضربان منظم قلب) و افزایش ضربان قلب در این افراد بیشتر است.
این پزشک عمومی گفت: از عوارض هوای آلوده می‌توان به ایجاد واکنش‌های غیر عادی در مغز، افزایش ضربان قلب، تحریک غشاء مخاطی دستگاه تنفس، افزایش مقاومت ریه به جریان هوا، درد در ناحیه سینه، افزایش سرعت حرکات تنفسی، افزایش بیماری‌های مزمن ریوی به خصوص برونشیت، سرفه و کاهش ظرفیت تنفسی حتی در مقادیر بسیار کم اشاره کرد که آن هم به دلیل وجود دی اکسید گوگرد در هوا است.
ایجاد ناراحتی حفره بینی از عوارض آلودگی هواغفوری بیان کرد: از عوارض دیگر آلودگی هوا می‌توان به ایجاد پیامدهایی نظیر ناراحتی‌های حفره بینی، اشکالات تنفسی و افزایش‌ برونشیت حاد اشاره کرد که آن هم به دلیل وجود دی اکسید نیتروژن است؛ ترکیبات آلی فرار (VOCs) از طریق تنفس، بلعیدن و تماس مستقیم (پوست) وارد بدن انسان می‌شود، اثرات مهم این آلاینده‌ها شامل تحریک سیستم تنفسی و سرطان زایی است و آلاینده بنزن از مهم‌ترین این ترکیبات است که از اثرات طولانی مدت آن، می‌توان به سرطان خون اشاره کرد.
افرادی که نباید در روزهای آلوده در شهر تردد کنند
وی افزود: هوای آلوده سلامت همه افراد را به خطر می‌اندازد، اما بیشترین قشری که باید خود را از این آلودگی در امان نگه دارند کودکان، افراد مسن و افرادی هستند که به انواع بیماری‌های مزمن قلبی و ریوی مبتلا هستند، اما غیر از این افراد مادران باردار و افرادی که نقص سیستم بدنی دارند یا سیستم بدنی‌شان ضعیف است هم نباید درمعرض هوای آلوده قرار بگیرند.
این پزشک عمومی گفت: افرادی که به بیماری آنفلوآنزا مبتلا هستند باید خود را از این شرایط دور نگه دارند، به دلیل ضعف سیستم بدنی این افراد ممکن است آلودگی هوا باعث تشدید بیماری در آن‌ها شود؛ زنان باردار، در طول دوره بارداری باید تا جایی که ممکن است از منزل خارج نشوند، به‌خصوص در سه ماهه اول بارداری که ارگان‌های جنین در حال شکل‌گیری است.
افرادی که نباید در روزهای آلوده در شهر تردد کنند
 انتقال باکتری‌ها و ویروس‌ها در اثر ذرات معلقغفوری اظهار کرد: در روزهای آلوده امکان انتقال باکتری‌ها و ویروس‌ها به علت وجود ذرات معلق یا ریزگردها افزایش می‌یابد و بیماری‌های عفونی از جمله عفونت دستگاه تنفسی فوقانی نظیر سینوزیت و عفونت ریه یا ذات الریه با احتمال بیشتری اتفاق می‌افتد، در کودکان و افراد مسن به علت کاهش پاکسازی ذرات معلق خطر آسیب بیشتر است، همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی با خطر تشدید بیماری رو به رو هستند.
این پزشک عمومی تشریح کرد: به طور کلی باید گفت آلودگی هوا باعث افزایش شیوع درد قفسه سینه، تنگی نفس، افزایش فشارخون، افزایش ضربان قلب و در آخر سکته حاد قلبی و حتی مرگ ناگهانی می‌شود؛ شیوع بستری بیماران قلبی و ریوی در زمان‌هایی که آلودگی هوا بالاتر از حد مجاز است، افزایش پیدا می‌کند، پس بهتر است در صورت مشاهده این علائم سریعا به پزشک مراجعه کنند و از روی این علائم بی‌تفاوت نگذریم.
غفوری یادآوری کرد: در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است باید ساعات خروج از منزل در صبح زود قبل از طلوع آفتاب یا به هنگام شب باشد، در این روزها از فعالیت فیزیکی سنگین و ورزش در هوای باز خودداری کنید، چون با ورزش هوای بیشتری و بالطبع آلاینده‌های بیشتری وارد دستگاه تنفسی می‌شود و استفاده از ماسک‌های فیلتر دار در بیماران با بیماری زمینه‌ای توصیه می‌شود که تا حدی کمک کننده است.
منبع: باشگاه خبرنگاران


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

نه سناریوی قهرمانی، نه فدراسیون اصفهانی
تنها یک لجبازی ساده و یک بنیان غلط است در رویه کاری کمیته داوران و دپارتمان داوری که بعد از سال ها به چنین جنجالی ختم می‌شود.
نوری: مقابل پرسپولیس با تمام توان بازی می‌کنم
بازیکن تیم فوتبال پارس جنوبی جم، گفت: در فوتبال حرفه‌ای گاهی باید مقابل تیمی که دوستش داری بازی کنی و من با تمام وجود مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرم.
چطور مارادونا به مسی کمک کرد تا کاشته‌زن شود؟
مارادونا کسی بوده که تاثیر زیادی در مهارت مسی در نواختن ضربات آزاد داشته است.
پایان نقطه ضعف سه ساله؛ پرسپولیسِ تسلیم‌ناپذیر
پرسپولیس در چهارمین سال با برانکو، تنها نقاط ضعف باقی مانده را هم برطرف کرده است.
وضعیت جسمانی ایرج دانایی فرد وخیم شد
مدیر بیمارستان نمازی شیراز حال ایرج دانایی فر بازیکن اسبق استقلال و تیم ملی فوتبال ایران را وخیم اعلام کرد و گفت: با وجود تلاش پزشکان، حال عمومی این ورزشکار پیشکسوت خوب نیست.
هروئین کشیدن زن، کار دست شوهرش داد
جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قتلی در شعبه 10 دادگاه کیفری یک تهران برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نه سناریوی قهرمانی، نه فدراسیون اصفهانی
تنها یک لجبازی ساده و یک بنیان غلط است در رویه کاری کمیته داوران و دپارتمان داوری که بعد از سال ها به چنین جنجالی ختم می‌شود.
نوری: مقابل پرسپولیس با تمام توان بازی می‌کنم
بازیکن تیم فوتبال پارس جنوبی جم، گفت: در فوتبال حرفه‌ای گاهی باید مقابل تیمی که دوستش داری بازی کنی و من با تمام وجود مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرم.
چطور مارادونا به مسی کمک کرد تا کاشته‌زن شود؟
مارادونا کسی بوده که تاثیر زیادی در مهارت مسی در نواختن ضربات آزاد داشته است.
خراسان شمالی در صدر ازدواج زودهنگام دختران
انتقال گران قیمت آب خزر!
پایان تلخ سرقت مسلحانه از طلافروشی در مشهد
تکذیب سوار شدن رئیس اداره بر دوش نگهبان
تجمع کارگران فولاد اهواز با الهام از جلیقه زردها
کارتن خوابی که می‌توانست امام جماعت باشد
عمیق ترین غار جهان- عکس
چه عواملی موجب ضعف حافظه می‌شوند؟
تصویری زیبا از طبیعت خلخال- عکس
آموزش صبور بودن و سازگاری به کودکان