دومینوی اعتراضی در اروپا در حال شکل گیری است-۸۰ درصد فرانسه به جنبش ضد سرمایه پیوسته

10:20 ۷۴ روز و ۲۲ ساعت پیش مشرق نیوز 152 0
دومینوی اعتراضی در اروپا در حال شکل گیری است-۸۰ درصد فرانسه به جنبش ضد سرمایه پیوسته

جنبش ضد سرماداری فرانسه» در مجله سیاسی «رو در رو» امروز ۱۳ آذر توسط حمیدرضا آصفی سفیر اسبق ایران در فرانسه و محسن کوثر خواه استاد دانشگاه بررسی شد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،اعتراضات و جنبش جلیقه زردها در فرانسه با تایید ۸۰ درصدی مردم و ورود احزاب در صدر اخبار است و در حال توسعه به دیگر کشورهای اروپایی است.
جنبش ضد سرماداری فرانسه» در مجله سیاسی «رو در رو» امروز ۱۳ آذر توسط حمیدرضا آصفی سفیر اسبق ایران در فرانسه و محسن کوثر خواه استاد دانشگاه بررسی شد.
ابتدا مراد عنادی کارشناس مجری برنامه با مرور این جنبش سرمایه داری در فرانسه اظهار کرد: این روزها جنبش جلیقه زردها را در اخبار شنیدید و این قضیه به هلند و بلژیک هم کشیده شده است و طرح افزایش سوخت که باعث و بانی این ماجرا بود در فرانسه برای شش ماه تعلیق شده است.
آصفی سفیر سابق ایران در فرانسه در رابطه با ریشه این جنبش در فرانسه بیان کرد: آنهایی که با فرانسه آشنا هستند می دانند این کشور پیشرو در دموکراسی است و معمولا در پست های سیاسی احزاب یک دست نبودند و این را نقطه قوت سیاست خود می دانستند.
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: فرانسه که خود را مهد دموکراسی می داند اجازه خیلی جریان ها را می دهند و بعد جریان از اختیار دولت خارج می شود.
آصفی ادامه داد: این جنبش ابتدا از موضوع سوخت که تا ۲۳ درصد با افزایش قیمت مواجه شد و با مردم عادی و کامیون داران آغاز شد و سپس احزاب به آن پیوستند.
وی خاطر نشان کرد: نهضت فرانسه رهبر خاصی ندارد و فضای مجازی و خود مردم موجب حضور مردم در خیابان ها شدند و پس از آن اقدامات مکرون و سیاست های آن هدف قرار گرفت و فراگیر شد و سیاست های کلان اقتصادی مکرون مطرح شد.
مکرون شخصیت پخته ای ندارد محسن کوثر خواهاستاد دانشگاه در ادامه با طرح این موضوع که ملت ما دو نگاه به فرانسه دارد، افزود: مترجمین قبل از انقلاب ادبیات فرانسه را به کشور منتقل کردند و ماجرای فرانسه از داعش و اولاند تفاوت کرد و مکرون میراث دار این جریان هاست و شخصیت پخته ای ندارد.
وی یادآور شد: از روزی که با مهاجرین در شهر کاله برخورد شد و خشونت ها با جوانان و مردم شکل گرفت و بیکاری افزایش یافت همزمان با نشان دادن کرنش مکرون به ترامپ مردم خشمگین شدند.
پارلمان فرانسه حمله به روسیه را تصویب کردسفیر سابق ایران در فرانسه ریشه مسائل فرانسه را صرفا اقتصادی ندانست و  اظهار کرد: مشکلات اقتصادی مانند بهمن از ۲۵ سال قبل چرخید و جلو آمد و بزرگ شد و شاید جوان بودن مکرون دلیل انتخاب او بود و اروپا به سمت جوان گرایی می رود و البته افول حزب سوسیالیست هم بی تاثیر نبود در روی کارآمدن ماکرون که یک افت جدی است.
آصفی خاطر نشان کرد: فرانسه سومین کشور اقتصادی اروپا و پنجمین کشور اقتصادی دنیاست و بیکاری در فرانسه ۹ درصد بالاتر از منطقه یوروست.
وی افزود: ۵۳ درصد مردم فرانسه با سیاست های مکرون مخالف هستند و در شرایط فعلی به نظرم بیش از ۱۰ میلیون مسلمان در فرانسه مقیم هستند.
سفیر سابق ایران در فرانسه به وجود کارتن خواب های بالا در فرانسه اشاره کرد و ادامه داد: باید توجه کنیم یک دوره ای روشن فکری ایران ریشه در فرانسه داشت و آنها به ادبیات خود می بالیدند و امروز تبعیض ها و نگرش بد به مسلمانان و مهاجرین و اختلاف طبقاتی موضوع های معترضین را عمیق تر کرد.
آصفی همچنین بیان کرد: پارلمان فرانسه حمله به سوریه را تصویب کرد در حالیکه انگلیس این کار را نکرد و دموکراسی فرانسه به شدت زیر سوال رفت و امروز عنان کار از دست دولتمردان فرانسه خارج شده است.
دومینوی اعتراضی در اروپا شکل می گیردکوثر خواه استاد دانشگاه در مورد گستردگی اعتراضات فرانسه گفت: من به بهار فرانسه فکر می کنم و یک دومینو در حال شکل گیری است مانند بهار عربی یا همان بیداری اسلامی عربی در منطقه که رخ داده است.
وی به خروج فرانسه از اتحادیه اروپا پرداخت و ادامه داد: ترورها را ساده نگیرید و خشونت برخواسته از یک آتش زیر خاکستر است و مکرون باید مسالحه را شروع کند و البته معترضین رهبر ندارد.
این استاد دانشگاه با طرح مشکلات حواشی فرانسه و خشونت عریان فرانسه بیان کرد: هنوز آرامش و فضای گفتگو در فرانسه حاکم نشده است.
لوپَن می خواهد راه سوم فرانسه باشدسفیر سابق ایران در فرانسه با یادآوری تبعیض و مشکلات اقتصادی به عنوان ریشه های اصلی نارضایتی مردم فرانسه گفت: فرانسه از ریش سفیدها خالی شده و موج رشد مکرون خیلی سریع بود و ظرف دو سال اتفاق افتاد.
آصفی خاطر نشان کرد: آقای سارکوزی هم از پختگی لازم برخوردار نبود و دوره اش کوتاه شد در حالیکه ژاک شیراک در بیماری گاوها در کنار گاو هم می گریست و رفتار روشنفکری نداشت.
وی جنس اقتصاد کاپیتالیستی را یکی از ریشه های مشکلات امروز اقتصاد فرانسه دانست و به توتال اشاره و عنوان کرد: اقتصاد سرمایه داری ریشه نارضایتی هاست و البته در اروپا که دموکراسی نهادینه شده انقلاب معنا ندارد و حکومت ها دست به دست می شود و خانم لوپَن مایل است خود را راه سوم فرانسه معرفی کند.
سفیر سابق ایران در فرانسه تصریح کرد: ترامپ دوست دارد قدرت فرانسه فروپاشیده شود و خروج انگلیس هم تزلزل وحدت اروپا را تشدید کرد.
۸۰ درصد مردم فرانسه جنبش را تایید کردندکوثر خواه استاد دانشگاه به خرید اوراق قرضه بانک اتحادیه اروپا توسط چین اشاره و تاکید کرد: عنان را از اروپا خارج کرده است و ترامپ هم در همین راستا اقداماتی انجام می دهد و اینها اضلاع موثر در ماجرای اروپا و فرانسه است که دورنمای اروپا تیره است.
وی ادامه داد: مردم فرانسه تا ۸۰ درصد خیزش را تایید کردند و اتحادیه اروپا تغییر خواهند کرد و امروز خیلی ضعیف شده است و اروپا به دلیل تصمیم گیری های اشتباه خود وابسته به دو جریان شد.
فرانسه زمانی به داشتن سیاست مستقل معروف بودسفیر سابق ایران در فرانسه در رابطه با تضعیف شدن اروپا گفت: فرانسه و آلمان به موتور محرک اتحادیه اروپا معروف هستند و اگر اروپا تجزیه شود گرایش آمریکایی در این کشورها بیشتر خواهد بود و یک زمان فرانسه معروف به داشتن سیاست مستقل بود.
«رو در رو» به تهیه کنندگی سید مهدی حسینی، کاری از گروه سیاسی شبکه چهار سیما است و سه شنبه ها ساعت ۱۹:۰۰ به صورت زنده به روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش