اگر بهانه به دست آمریکا بدهیم، جنگ می‌شود!- زاهد: خاتمی شبیه امیرکبیر و مصدق است

16:20 ۸ روز و ۲ ساعت پیش مشرق نیوز 35 0
اگر بهانه به دست آمریکا بدهیم، جنگ می‌شود!- زاهد: خاتمی شبیه امیرکبیر و مصدق است

خاتمی به عنوان یکی از سران فتنه در سال ۸۸ نقش هیزم کشی برای آشوب و نا امنی را در خدمت نقشه براندازی اسلام و جمهوری اسلامی به نیابت از آمریکا و شرکای واشنگتن انجام داد.

مشرق نیوز

سرویس سیاست مشرق -روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.
******* ** زاهد: خاتمی شبیه امیرکبیر و مصدق است« فیاض زاهد» از فعالین اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه آرمانگفت: «بسیاری از مسئولان به آنچه می‌گویند درست عمل نمی‌کنند در داستان امیر کبیر، دکتر مصدق، بازرگان، رئیس دولت اصلاحات و نمونه‌های مختلف دیدیم که مردم به این سیاستمداران اعتماد کردند و آنها را انسان‌های شریف و صادقی می‌دانستند و از آنها تبعیت می‌کردند. پس این مفهوم عمومی که همه سیاستمداران بد هستند، جامعیت ندارد. بلکه نمونه‌هایی را می‌توان نشان داد که سیاستمداران در عین عمل به کنش‌های سیاسی از نوعی فضیلت اخلاقی نیز بهره می‌برند. به نظر من چیزی که جامعه ما را تهدید می‌کند بی‌اعتمادی و گسترش رذیلت در لایه‌های مختلف سیاسی است. این چیزی است که در کنار ناکارآمدی بزرگترین تهدید خواهد بود».
در روزهای گذشته، «محمد هاشمی رفسنجانی»در مصاحبه با سایت جماران گفته بود: « وضعیت ظریف شبیه شهید بهشتی است».
اگر بهانه به دست آمریکا بدهیم، جنگ می‌شود!- زاهد: خاتمی شبیه امیرکبیر و مصدق است
جریان اصلاح طلب پیش از این نیز ظریف را «امیرکبیر عصر ما»و «مصدق زمانه»می‌نامیدند.
اینکه ادعا می‌شود که خاتمی شبیه امیرکبیر است و یا اینکه ادعا می‌شود که ظریف شبیه امیرکبیر و شهید بهشتی است، یک «شبیه سازی» است و نه «شبیه یابی».
رهبر معظم انقلاب- ۱۹ اردیبهشت ۸۴- در دیدار دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های استان کرمان فرمودند: «یکروز در آغاز گشایش دروازهٔ زندگی غربی به روی ایران - که پیشرفت بود، علم بود، ماشین بود و ایرانی‌ها هیچ چیز نداشتند - سیاستمداران و متفکران و نخبگان آن روز ما به جای این‌که وقتی آن پیشرفت‌ها را دیدند، به فکر جوشش از درون باشند - کاری که امیرکبیر در زمان ناصرالدین شاه کرد و می‌خواست بکند- شصت سال، هفتاد سال بعد از زمان امیرکبیر، آقایی در دورهٔ مشروطه پیدا شد که گفت راه نجات کشور ایران این است که جسماً، روحا، ظاهراً و باطناً فرنگی شود! به جای این‌که برای جبران عقب‌افتادگی‌ها به درون مراجعه کنند و گوهر خویش را جستجو کنند، به جای این‌که خویش را در خویش پیدا کنند، رفتند سراغ این‌که خود را در راه طی شدهٔ اروپا پیدا کنند! آن‌ها این اشتباه را کردند».
ایشان در همین دیدار فرمودند: «من یک وقت در جمع دانشجویی دیگری گفتم هیچ ننگمان نمی‌کند که علم را از غربی‌ها و اروپایی‌ها یاد بگیریم؛ اما ننگمان می‌کند که همیشه شاگرد بمانیم. شاگردی می‌کنیم تا استعداد خود را پرورش دهیم و از درون بجوشیم. ما نمی‌خواهیم مثل استخری باشیم که آبی را در ما سرازیر کنند و هر وقت هم خواستند، آب را بکشند یا اجازه ندهند بیاید، یا هرگونه آب آلوده یی را در این استخر بریزند
.
ما می‌خواهیم مثل چشمه ٔ جوشان باشیم؛ می‌خواهیم از خودمان بجوشیم؛ می‌خواهیم استعدادهای خود را به کار بگیریم. من به هرجا نگاه می‌کنم، امکان به کارگیری این استعدادها را می‌بینم».
از سوی دیگر، محمد خاتمی در سال ۱۳۶۰ مواضع مهندس بازرگان دبیر کل نهضت آزادی را مورد حمله و طعن قرار داد، اما وی در سال‌های بعد در مسیری قرار گرفت که بازرگان شاید جرات نزدیکی به آن مسیر را نیز نداشت.
او کسی است که روزی بازیچه دست آمریکا شدن را دلیلی بر آمریکایی شدن می‌دانست و بازرگان را با همین اصل،‌ آمریکایی خطاب کرد.
محمد خاتمی-۱۶ مهر ۱۳۶۰- در یادداشتی در روزنامه کیهاننوشته بود: «وقتی که دولت موقتدر اثر بینش ناسازگاش با محتوای انقلاب اسلامی و با سوءاستفاده از نام و اعتباری که به برکت اسلام و عنوانی که از رهبر انقلاب گرفته بود، راه آشتی دادن انقلاب سازش ناپذیر اسلامی با آمریکا را برگزید، وقتی طعن‌ها و لعن‌ها به جای اینکه متوجه آمریکا شود، نهادهای انقلابی و جوانان پرشور و دلسوزان به حال مستضعفان را هدف قرار داد، وقتی که فریاد برآمد که انقلاب به پایان رسیده است و امرزو باید با آرامش و متانت (!) و منطق دوراندیشی به سازندگی بپردازیم و ملاقات با برژینسکی نشان داد که کدام سازندگی و نظمی مورد نظر است، بسیار بودند جوانان پرشور ولی کم تجربه و اطلاعی که این مواضع را به مواضع اصلی انقلاب و رهبری عوضی گرفتند و گروهک‌های مفسد انحصار طلب ملحد یا التقاطی، با هیاهو چنان وانمود کردند که جمهوری اسلامی و دولت موقت عین یکدیگرند، و بدین وسیله توانستند بسیاری از این جوانان ساده دل را به سوی خود جلب و باکار مداوم، آنان را برای چنین روز تلخی آماده سازند...
».
خاتمی در این مقاله دیدار با برژینسکی را مذمت کرد، این در حالی است که طیف اصلاحات و هم قطاران خاتمی و برخی دولتمردان در سالهای اخیر، دیدار و پیاده روی وزرای خارجه ایران و آمریکاو یا دست دادن وزیر خارجه ایران با رئیس جمهور آمریکا و یا گفتگوی تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکارا ستودند و سوت و کف و هورا کشیدند.
لازم به ذکر است که حضرت امام خمینی (ره)- ۱۹ بهمن ۱۳۶۶ - در پاسخ نامه محتشمی پور وزیر کشور وقت تصریح فرمودند: «پرونده و عملکرد این نهضت در دولت موقت اول انقلاب شهادت می‌دهد که نهضت به اصطلاح آزادی طرفدار جدی وابستگی کشور ایران به آمریکا استو در این باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است. به حسب این پرونده‌های قطور و نیز ملاقات‌های مکرر اعضای نهضت چه در منازل خودشان و چه در سفارت آمریکا و به حسب آنچه من مشاهده کردم از انحرافات آنها که اگر خدای متعال عنایت نفرموده بود و مدتی در حکومت موقت باقی مانده بودند، ملت‌های مظلوم به ویژه ملت عزیز ما اکنون در زیر چنگال آمریکا و مستشاران او دست و پا می‌زدند و اسلام عزیز چنان سیلی از این ستمکاران می‌خورد که قرن‌ها سر بلند نمی‌کرد».
و اما درخصوص شبیه دانستن خاتمی و ظریف به مصدق باید گفت، مصدق برای نجات از دشمنی انگلیس و اداره اقتصاد ویران کشور که نتیجه برخی سیاست ورزی‌های پوپولیستی وی ناظر بر عدم مشورت با متخصصین و کارشناسان امر بوده است به نوشته یکی از روزنامه‌ها دست دریوزگی به سوی آمریکا دراز کرده بود. نتیجه این درخواست کمک به قول خود مصدق پاسخ‌های منفی و عدم همراهی آمریکا بود، مصدق خود می‌دانست و اعلام می‌کرد که آمریکا وعده‌های خود به ایران را عملی نکرده است ولی باز مذاکره با آمریکا برای رسیدن به نتیجه مطلوب را ادامه می‌داد، پیشنهاد خفت‌بار فروش نفت با ۵۰ درصد تخفیف به آمریکا با پاسخ درس آموز ایالات متحده در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مواجه شد و نشان داد که آمریکا قابل اطمینان نیست و به دوستی و کمک او نیز نمی‌توان اعتماد داشت.
متاسفانه دولتمردان و شخص آقای ظریف در سالهای اخیر بدون توجه به تجربه‌های تاریخی، امضای «جان کری» وزیر خارجه وقت آمریکا را تضمین خواندند ، اما برجام در دولت اوبامای دموکرات لگدمال شد و در دولت ترامپ جمهوری خواه نیز پاره شد .
خاتمی نیز به عنوان یکی از سران فتنه در سال ۸۸ نقش هیزم کشی برای آشوب و نا امنی را در خدمت نقشه براندازی اسلام و جمهوری اسلامی به نیابت از آمریکا و شرکای واشنگتنانجام داد.
** اگر بهانه به دست آمریکا بدهیم، جنگ می‌شود! روزنامه اعتماددر مطلبی نوشت: «فراموش نکنیم که امروز دوره اوباما نیست. ۴۰ سال دشمنی دو کشور امروز به نقطه‌ای رسیده است که هرگونه خطای استراتژیک می‌تواند آتش جنگ را شعله ور سازد. کافی است تجسم کنیم که اگر تندروانی امروز در ایران بر سر کار بودند و سکان سیاست خارجی دست انها بود، الان در چه شرایطی قرار داشتیم».
این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «شوربختانه در این شرایط برخی داخلی‌ها به جای همراهی با سیاست خارجی مدبرانه دولت، نادانسته و برخی دانسته بدون عنایت به تدابیر ظریف و زیرکانه دستگاه سیاست خارجی دولت به ویژه شخص ظریف به دنبال این هستند که بهانه‌ای به دست آمریکا بدهند».
اعتماد در ادامه نوشت: «دو قدرت منطقه‌ای ایران و قدرت جهانی آمریکا از همان بدو پیروزی انقلاب انقلاب ایران در تقابل با یکدیگر قرار گرفتند و فراز و نشیب بحران‌های فی مابین به سمت و سویی رفته است که بحران روابط دو کشور امروز هر چه بیشتر عود کرده و بیم از تقابل در منطقه و سوق یافتن آن به سمت و سوی منازعه نظامی چه به طور مستقیم بین ایران و آمریکا و چه به طور نیابتی از طرف متحدین منطقه‌ای آمریکا-ایران بیش از هر زمان دیگری است».
چندی پیش «حسن بهشتی پور»در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشته بود: «نباید فراموش کرد که ماشین پرونده سازی آمریکا و متحدانش برای رویارویی با ایران هیچگاه متوقف نشده است و هر چند برجام یک بهانه را از دشمنان ایران گرفت، اما بهانه‌جویی‌های آنها ادامه یافته است».
اگر بهانه به دست آمریکا بدهیم، جنگ می‌شود!- زاهد: خاتمی شبیه امیرکبیر و مصدق است
اصلاح طلبان خود اذعان کرده‌اند که هسته‌ای بهانه بود؛ اما نکته تأمل برانگیز اینجاست که علیرغم این اعتراف و سرنوشت عبرت آموز برجام، این طیف همصدا با دشمن، مدعی است که باید همچنان یکطرفه امتیاز داده و بهانه زدایی کنیم! بی دستاوردی برجام نه به دلیل خروج آمریکا از توافق بلکه به دلیل متن یکطرفه و ضعیف آن است .
توافقی که در آن از طرف مقابل تضمین کتبی گرفته نشد، پیش بینی خسارت در صورت عدم پایبندی یک طرف به تعهداتش انجام نشد، اجرای مکانیسم معتبر شکایت و توازن تعهدات طرفین نیز اجرا نشد و امکان برگشت پذیری تعهدات (در صورت بدعهدی یک طرف) نیز نادیده گرفته شد.
نکته قابل توجه اینکه اصلاح‌طلبان همواره یکی از دستاوردهای برجام را دور کردن سایه جنگ از سر کشورمان مطرح می‌کردند، حال چطور شده است که با یک مجموعه فشارهای طراحی شده که سابقه طول و درازی از سوی آمریکایی‌ها علیه کشورمان دارند اینطور مرعوب از جنگ سخن می‌گویند و از مسئولان می‌خواهند در مجامع بین المللی دست به عصاتر حرکت کنند.
آمریکا چهل سال است که ایران را تهدید می‌کند و به قول سردار سلیمانی مگر کاری مانده که نکرده باشند؟ حالا پس از گذشت چهل سال می‌بینم که وقتی تهدیدی برای چند صدمین بار تکرار می‌شود جوانان ایرانی در صفحات مجازی اربابان فریب را به سخره می‌گیرند و شهامت فرزندان ایران زمین را به رخ تهدیدکنندگان می‌کشند.
چندی پیش بلومبرگدر خبری اعلام کرد نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد تهدیدات ترامپ علیه ایران جزو آخرین و بی‌اهمیت‌ترین نگرانی‌های مردم ایران محسوب می‌شود .
رسانه‌های اصلاح طلب در پمپاژ حس ترس و نگرانی در جامعه به خوبی انجام وظیفه می‌کنند! این رسانه‌ها حتی از سرزنش و حمله به رئیس‌جمهور به دلایل اتخاذ مواضع ضدآمریکایی نیز ابایی ندارند چه رسد به سرداران کشور! فریب مردم با سایه جنگ خیالیدر حالی است که مدتهاست جنگ اصلی در جای دیگری آغاز شده است و آن عرصه، عرصه جنگ اقتصادیاست. عده‌ای به هر بهانه می‌خواهند کشور و مردم را از این جنگ اصلی غافل کنند. یک روز با برجام و بزک و بزرگنمایی آن، مردم و مسئولان را به خواب غفلت فراخواندند و روز دیگر با کنسرت و رفتن زنان به ورزشگاه و... امروز هم گفتن و نوشتن از سایه جنگ همین کارکرد و کاربرد را دارد
.
** چه بخواهیم و چه نخواهیم، کارنامه روحانی به پای اصلاح طلبان نوشته می‌شود روزنامه شرقدر مطلبی نوشت: «روحانی در شرایط بسیار نامساعدی در سال ۹۲ دولت را تحویل گرفت. اما قطعاً با علم و آگاهی این کار را کرده است و اصلاح طلبان و اعتدالیون نیز با اشراف کامل به شرایط بسیار بد آن دوران، پذیرفتند...وارد کارزار شوند...
خوب و بد روحانی (یا لااقل بخش زیادی از آن) در محکمه تاریخ قطعاً به پای اصلاح طلبان نوشته می‌شود... بخشی از اصلاح طلبان به این فکر هستند که هر چه سریعتر فاصله خود را با روحانی و دولتش حفظ کنند و بحث عبور از روحانی رسماً در ساختار داخلی کلید می‌خورد...آیا اصلاح طلبان به همین راحتی می‌توانند شانه از زیر بار مسئولیت خارج کنند؟! آیا از تمام عبورهای پیشین نباید عبرت گرفت که تقدیم دودستی قدرت به رقیب است؟».
در روزهای گذشته «سید محمد غرضی»گفته بود: « اکثر نیروهای قریب به اتفاق آقای روحانی از جناح اصلاح‌طلب انتخاب شده است...
اصلاح‌طلبان هر زمانی که به قدرت رسیده‌اند نتوانستند دولت را نگه دارند».
اگر بهانه به دست آمریکا بدهیم، جنگ می‌شود!- زاهد: خاتمی شبیه امیرکبیر و مصدق است
« محمد عطریانفر» فعال اصلاح طلب نیز چندی پیش در یادداشتی در روزنامه سازندگینوشته بود: «از سال ۹۶ به بعد به دلیل آنکه اصلاح طلبان حامیان جدی آقای روحانی بوده‌اند و با حضور پررنگ خود در تبلیغات از علل موجده پیروزی او محسوب می‌شدند، قهرا جامعه هر ناکارآمدی در حوزه دولتی را به پای نیروهای پشتیبان آن دولت می‌نویسد و حامیان را هم مورد نقد قرار می‌دهد. در این رابطه چه دولت مقصر باشد و چه ناکارآمدی‌ها با توجه به شرایط بین المللی معطوف به حوزه پیرامونی و فراتر از دولت باشد، فرقی نخواهد کرد.
رویکرد جامعه نسبت به دولت و حامیانش و یکی انگاشتن آنها قطعی است».
اکنون بیش از یک سال از دولت دوازدهم و بیش از ۵ سال از عمر دولت روحانی سپری شده است. حتی حامیان روحانی نیز اذعان دارند که کارنامه دولت در حوزه‌های مختلف و به خصوص در حوزه اقتصادی خالی است.
با توجه به این مسئله اصلاح طلبان در ماههای اخیر به شدت تلاش کردند تا با فاصله گذاری با دولت، در انتخابات‌های سال ۹۸ (مجلس) و ۱۴۰۰ (ریاست جمهوری) حساب خود را از دولت جدا کرده و بتوانند باز هم بهارستان و پاستور را در اختیار بگیرند.
اما ترفند فاصله گذاری با دولت و ژست اپوزیسیون گرفتن دیگر جوابگو نیست و اصلاح طلبان نیز خود به این مسئله اذعان دارند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

طرز تهیه پلو پاکستانی
پلو پاکستانی با توجه به آنتی اکسیدان‌هایی قوی گل کلم موجود در آن یک منبع سرشار از مواد آلی است و دستور تهیه آن بسیار راحت است.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ هالی بری خشن و سلمان خان خالخالی
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
فتحی: فقدان دانایی فر احساس خواهد شد
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال با انتشار پیامی ضایعه درگذشت ایرج دانایی فرد چهره ماندگار فوتبال ایران و باشگاه استقلال را تسلیت گفت.
جدال اینتر با بایرن برای جذب ایسکو
باشگاه اینتر برای جذب هافبک اسپانیایی رئال مادرید دست به کار شد.
کی‌روش به ایران برگشت
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران برای برپایی اردوی این تیم قبل از جام ملت‌های آسیا به ایران بازگشت.
سعداوی: نباید از قطبی انتظار شق‌القمر داشت
مربی پیشین تیم فوتبال فولاد خوزستان با بیان این‌که با حضور افشین قطبی در راس کادرفنی تیم، شور و شوق و انسجام خوبی بین هواداران ایجاد شده است، گفت: قطبی از تجربه لازم برخوردار است و البته نباید در کوتاه مدت انتظار شق‌القمر از او داشته باشیم.
شفر: بازی با پدیده بسیار سخت خواهد بود
وینفرد شفر، سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: برای اینکه به موفقیت برسیم همه باید ساکت باشیم و رفتاری در شان باشگاه استقلال انجام دهیم، در باشگاه فقط باید مدیرعامل و سرمربی حرف بزنند.
پیشنهاد ۱۰ میلیون یورویی رئال برای جذب دیاز
باشگاه رئال مادرید برای جذب مهاجم اسپانیایی سیتی دست به کار شد.
گل‌محمدی: لغو بازی به استقلال کمک زیادی کرد
سرمربی تیم فوتبال پدیده، گفت: تقابل دو تیم باعث می‌شود که بازی خوبی را از هر دو تیم شاهد باشیم، هر دو تیم در انتظار برد هستند.
خودداری شفر از مصاحبه با دوربین‌های تلویزیونی
سرمربی تیم فوتبال استقلال از مصاحبه با دوربین‌های تلویزیونی خودداری کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ورزشکار پرورش اندام شهرستان فسا به قتل رسید
شیراز - ایرنا - آرمان نیک پی، قهرمان رشته پرورش اندام استان فارس سه شنبه شب در شهرستان فسا به قتل رسید.
چهره‌های مشهور و موفق و عادت‌های صبحگاهی شان
اغلب چهره‌های موفق دنیا ویژگی‌های مشترکی دارند. برای مثال، همه‌ی آن‌ها اتفاق نظر دارند که اولین کاری که هر روز صبح باید انجام دهید این است که قورباغه تان را قورت دهید!
اجرای عمومی نمایش «بیماری خانواده میم» در تبریز آغاز شد
تبریز- ایرنا- اجرای عمومی نمایش «بیماری خانواده میم!» نوشته فائوستو پاراویدینو و ترجمه نیایش بهمنیه به کارگردانی امید سعیدپور در تبریز آغاز شد.
شخصیت شناسی؛ قاه قاه می‌خندیـد یا ریز ریز؟!
چیزی که بیشتر افراد نمی‌دانند، این است که مدل خندیدن هر فرد می‌تواند به آدم‌های اطرافش چیز‌هایی را درباره او و شخصیتش بگوید. فرقی نمی‌کند که مدل خندیدن شما با صدای بلند مانند بمباران باشد یا مدل آرام مثل یک موش! همه این مدل‌های خنده، پیام‌هایی دارند که شما درباره شخصیت تان به دیگران می‌فرستید.
«مردی به نام اوهه» مهمان جادوی صحنه
بهرام سروری‌نژاد کارگردان نمایش «مردی به نام اوهه» این هفته به رادیو فرهنگ می‌آید.
معاون وزیر خارجه آمریکا برای رایزنی علیه ایران به اتریش می‌رود
ادعای ژنرال انگلیسی علیه ایران، روسیه و چین
باید FATF را با چند شرط بپذیریم
سخنرانی‌های رئیس‌جمهورو وعده‌هایی که تاثیری در جامعه ندارد
دهقان: کارنامه مجلس دهم در نظارت و قانونگذاری خوب نیست
پیوستن به FATF نتیجه‌ای جز کوچکتر شدن سفره مردم ندارد
پیوستن به FATF نتیجه‌ای جز کوچکتر شدن سفره مردم ندارد
آیت الله جنتی: شایسته نیست نمایندگان در مجلس به امور دیگر بپردازند
۲ تا ۳ هفته آینده SPV اجرایی می‌شود
الحاق ایران به FATF مشکلات بانک‌ها را حل خواهد کرد؟