یک بام و دوهوای اعتدال و توسعه

14:55 ۱۱ روز پیش مشرق نیوز 33 0
یک بام و دوهوای اعتدال و توسعه

حزب اعتدال و توسعه این روزها فعالیت‌های خود را پررنگ‌تر از گذشته آغاز کرده و همین چند وقت پیش و در سکوت خبری ایام اربعین، انتخابات شورای مرکزی این حزب نیز برگزار شد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، حزب اعتدال و توسعهاین روزها فعالیت های خود را پررنگ تر از گذشته آغاز کرده و همین چند وقت پیش و در سکوت خبری ایام اربعین حسینی،  انتخابات شورای مرکزی این حزب نیز برگزار شد و بار دیگر چهره های نام آشنای دولت و یاران نزدیک حسن روحانیبر مسندهای اصلی اعتدال و توسعه تکیه زدند. از
محمد باقر نوبختو واعظیگرفته تا اکبر ترکان و علی جنتیبار دیگر در جمع بالانشینان این حزب قرار گرفتند. 
در این بین اما یکی از مباحث مهمی که در کنگره سراسری حزب اعتدال و توسعه مطرح شد، جوانگرایی و بهره گیری از نیروهای جوان تر در بدنه این حزب شد. موضوعی که سبب شد تا درمیان اعضای جدید، فقط یک سوم اعضای قبلی حضور داشته باشند و دوسوم اعضای قبلی نیز به دلایل مختلف اعلام کاندیداتوری نکردند که از آنها می‌توان به آقایان محمدخان و نعمت‌زاده و خانم پیشگاهی فرد اشاره کرد.
بیشتر بخوانید:آیا کارگزاران برای جدایی اصلاح طلبان از روحانی پیش قدم شده‌اند؟در ترکیب جدید علاوه بر رئیس دفتر ریاست‌جمهوری و یکی از معاونین وی، یک وزیر، چند استاندار و معاون وزیر و استاد دانشگاه هم حضور دارند و طبق اعلام رسمی این حزب، نیم بیشتر را جوانان تشکیل می‌دهند.
نکته جالب توجه اما هم در کنگره سراسری و هم در مباحث مطرح شده در جلسات شورای مرکزی این حزب اشاره به نیروهای جوان و بهره گیری از مشارکت بانوان در این حزب بود. مسئله ای که در طول مدت یک‌ماه گذشته از سوی محمد باقر نوبخت دبیر کل حزب اعتدال و توسعه نیز به آن اشاره شد اما نگاهی به بدنه دولت و چیدمان ترکیب کابینه حسن روحانی در 5 سال گذشته بیانگر عکس این مسائل مطرح شده است.
اپیزود اول- در روزهای اخیر و در شرایطی که قانون منع بکارگیری بازنشستگان موجب شده تا بسیاری از معاونان و مسئولان دولتی جای خود را به نیروهای جوان تر بدهند، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور همچنان به عنوان یک بازنشسته از سمت خود کنار نرفته و حتی در انتظار اخذ مجوز برای ابقا در این پست است. حال این سوال پیش می آید که چگونه سران حزب اعتدال و توسعه در درون این حزب بر طبل جوانگرایی می کوبند اما در بدنه دولت حاضر نیستند مسئولیت های خود را به جوان تر ها تحویل داده و مدتی را در کنار خانواده سپری کنند؟
اپیزود دوم- اشاره به حضور و مشارکت بانوان در حزب اعتدال و توسعه نیز از جمله رویکردهایی است که گویا نوبخت، واعظی و یارانش برای آینده این حزب در نظر گرفته اند. این در حالی است که در میان وزرای دولت روحانی حتی یک نفر از بانوان نیز حضور ندارد و در شرایطی که پیش از انتخابات ریاست جمهوری 96 نیز انتظارات از روحانی برای بهره گیری از بانوان در جمع وزرا بالا رفته بود، رئیس جمهور از این اقدام صرف نظر کرد و تمام کرسی های دولتی را به مردان سپرد.  
اپیزود سوم- "یکی از نکات قابل توجه، حضور پررنگ اقوام ایرانی در ترکیب جدید است" این جمله ای بود که به عنوان حسن ختام کنگره سراسری حزب اعتدال و توسعه مطرح شد. بهره گیری از اقوام ایرانی در ترکیب این حزب ادعایی است که در واقعیت شکل و شمایل دیگری دارد. نگاهی به چارچوب و ساختار دولت روحانی نشان می دهد بهره گیری از اقوام مختلف نه تنها جزء رویکردهای دولتی ها نبوده بلکه در جریان انتصابات و تقسیم پست های مدیریتی، این شخص محمد باقر نوبخت بوده که بیش از همه به دوستان و همشهری های خود توجه کرده و آنها را ولو در پست های غیر تخصصی هم که شده منصوب کرده است.
 اپیزود چهارم- نمونه ای بارز از حضور همشهریان نوبخت در یک پست غیر تخصصی را می توان در سازمان نقشه برداری کشور که زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه است پیدا کرد. جایی که مسعود شفیعی مسئول شاخه جوانان حزب اعتدال و توسعه با مدرک لیسانس کشاورزی آب و فوق لیسانس بین الملل به عنوان رئیس سازمان تخصصی نقشه برداری انتخاب شده و تعجب و اعتراض تعداد زیادی از نیروهای متخصص این حوزه را نیز برانگیخت. البته این اولین و تنها انتصاب حزبی و غیر تخصصی نوبخت و یارانش در بدنه دولت نبود و بلافاصله پس از انتصاب شفیعی به عنوان رئیس سازمان نقشه برداری کشور، نوبت به سازمان فضایی کشور رسید و طی یک انتصاب عجیب، مرتضی براری دبیر کل حزب اعتدال و توسعه در امور استان ها به سمت ریاست این سازمان منصوب شد. فردی که دکترای برق – مخابرات دانشگاه صنعتی امیرکبیر را در مدارک تحصیلی خود داشته و فقط به واسطه عضویت در حزب اعتدال و توسعه به این جایگاه مهم و استراتژیک دست یافت. نمونه هایی از این دست در حزب اعتدال و توسعه و دولت های یازدهم و دوازدهم بسیار است و حالا در شرایطی حزب اعتدال و توسعه مدعی جوانگرایی در جریان خود و همچنین مجموعه کشور شده که در این مسیر روابط فامیلی و انتصابات غیر تخصصی جزء برنامه های ویژه این جریان قرار گرفته است.
منبع:رسالت


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

ماجرای شگفت‌انگیز مرد ۲۶ ساله‌ای که پیوند صورت را تجربه کرد!
کمتر از ۲ سال پیش بود که کامرون آندروود ۲۶ ساله از خواب بیدار شده و با صورتی منفجر شده روبرو گردید. بینی، فک و دندان‌های او در اثر برخورد گلوله از بین رفته بود، خودکشی که از افسردگی شدید کامرون نشأت می‌گرفت.
شاید این آخرین کریسمس‌شان باشد!
کریسمس زمان شگفت انگیزی از سال است که بسیاری از افراد میل به کمک کردن را در خود احساس می‌کنند. کم یا زیادش فرقی نمی‌کند، ابراز محبت و عشق به دیگران همیشه ایده خوبی است.
حقایقی در مورد «نیکی هیلی»، زن بدخواه ایران در سازمان ملل
نیکی هیلی (Nikki Haley) یکی از زنان سیاستمدار آمریکایی است که همه او را با شکستن موانع و کلیشه‌های عرصه سیاست جهانی می‌شناسند. وی زمانی که در سال ۲۰۱۰ به عنوان اولین فرماندار زن ایالت کارولینای جنوبی انتخاب شد به تاریخ پیوست.
میثاقی علیه عادل؛ شاگرد رو دستِ استاد
حالا می‌توان به صراحت نوشت که عادل فردوسی‌پور و محمدحسین میثاقی هم دیگر رابطه خوب گذشته را ندارند و تنها ارتباط آن‌ها در فوتبال ١٢٠ خلاصه می‌شود که در حالتی بدبینانه باید گفت که از سال بعد یکی از این دونفر در این برنامه حضور خواهد داشت.
ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه جدیدی در راه است؟
بهنوش طباطبایی یکی از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون است که در سال‌های گذشته کم و بیش با حاشیه‌های مربوط به زندگی خصوصی اش، درگیر بوده است. این بار هم پست جدید اینستاگرامی این بازیگر، حاشیه‌ای جدید درست کرده است.
پرستاری سالمند در منزل
پرستار سالمند فردیست که علاوه بر داشتن مدرک و تجربه پرستاری، به طور خاص با نحوه رفتار با سالمندان آشناست. پرستار سالمند بیماری‌ها و ناخوشی‌های معمول سالمندان را می‌شناسد و پرستار سالمند می‌داند چه میزان استراحت و فعالیت برای هر فرد سالمند با توجه به شرایط سلامتیش، بهترین نتیجه را خواهد داشت.
رحیمی: چیز‌هایی دیدم که از کشتی زده شدم
دارنده مدال‌های طلای جهان و برنز المپیک گفت:از عملکردم در جام باشگاه‌های جهان با توجه به ۲ سال دوری از میادین و همچنین حضور در وزن جدید راضی هستم.
طباطبایی: آقایان به حرف‌های من رسیدید؟
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال گفت: شاید اگر اشتباه داوری نبود، استقلال می‌توانست مقابل پدیده خراسان سه امتیاز را بگیرد.
بازگشت عالیشاه به روز‌های اوج
امید عالیشاه روز گذشته یکی از ستارگان تیم پرسپولیس در بازی با پارس جنوبی در هفته پانزدهم لیگ برتر بود.
آقای شفر، صورت مسئله را پاک نکنید!
مارکوس نویمایر که با نظر وینفرد شفر، سرمربی تیم فوتبال استقلال جذب این تیم شد اصلا انتظارات را برآورده نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بترسید از عقوبت حق الناس
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره حق الناس را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
چین مداخله آمریکا در امور داخلی این کشور را محکوم کرد
پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین تصویب لایحه «ورود برابر به تبت» در کنگره آمریکا را محکوم کرد و آن را مداخله در امور داخلی چین و مخالف اصول روابط بین المللی خواند.
کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم
روزنامه جام جم در شماره 9731 خود به تاریخ چهارشنبه 20 آذر در گزارشی با عنوان کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم به زندگی کودکان کار کردستانی که در مزارع به صورت فصلی کار می کنند، پرداخته است.
درباره انتقاد نماینده از معاون عمرانی استاندار لرستان
پایگاه خبری یافته لرستان در مطلبی با عنوان 'درباره انتقاد نماینده از معاون عمرانی استاندار لرستان' نوشت:آقای بروجردی، نماینده مردم بروجرد و اشترینان، از انتصاب مرادپور که وی را یک پیمانکار خطاب نموده، به‌عنوان معاون عمرانی استاندار لرستان انتقاد کرده است.
نامه برای رسیدگی به مرگ منصوره حسینی‌شعار
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در نامه‌ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار رسیدگی فوری به مرگ سیده منصوره حسینی شعار، رییس کتابخانه مرکزی همدان شد.
ظریف با نخست‌وزیر قطر دیدار کرد
ترامپ با دخالت در پرونده هوآوی اجرای تحریم‌ها علیه ایران را تضعیف کرد
آخرین فرافکنی های نماینده تاریخ مصرف گذشته آمریکا علیه ایران
فولادگر: درد ما سازش با آمریکا نیست
برجام برایتان تجربه نشده که بازهم دم از مذاکره و سازش می‌زنید
بررسی قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص-جلوی هر لایحه‌ای که به اشتغال و تولید ضربه بزند را می‌گیریم
ظریف در نشست دوحه شرکت کرد
جلیلی: کامیونداران سربازان خط مقدم هستند
مکتب توحیدی سیاست و چالش کوته نظری
همایش ایران و لوایح چهارگانه (FATF) برگزار می‌شود