یک بام و دوهوای اعتدال و توسعه

14:55 ۱۶۶ روز و ۲۲ ساعت پیش مشرق نیوز 226 0
یک بام و دوهوای اعتدال و توسعه

حزب اعتدال و توسعه این روزها فعالیت‌های خود را پررنگ‌تر از گذشته آغاز کرده و همین چند وقت پیش و در سکوت خبری ایام اربعین، انتخابات شورای مرکزی این حزب نیز برگزار شد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، حزب اعتدال و توسعهاین روزها فعالیت های خود را پررنگ تر از گذشته آغاز کرده و همین چند وقت پیش و در سکوت خبری ایام اربعین حسینی،  انتخابات شورای مرکزی این حزب نیز برگزار شد و بار دیگر چهره های نام آشنای دولت و یاران نزدیک حسن روحانیبر مسندهای اصلی اعتدال و توسعه تکیه زدند. از
محمد باقر نوبختو واعظیگرفته تا اکبر ترکان و علی جنتیبار دیگر در جمع بالانشینان این حزب قرار گرفتند. 
در این بین اما یکی از مباحث مهمی که در کنگره سراسری حزب اعتدال و توسعه مطرح شد، جوانگرایی و بهره گیری از نیروهای جوان تر در بدنه این حزب شد. موضوعی که سبب شد تا درمیان اعضای جدید، فقط یک سوم اعضای قبلی حضور داشته باشند و دوسوم اعضای قبلی نیز به دلایل مختلف اعلام کاندیداتوری نکردند که از آنها می‌توان به آقایان محمدخان و نعمت‌زاده و خانم پیشگاهی فرد اشاره کرد.
بیشتر بخوانید:آیا کارگزاران برای جدایی اصلاح طلبان از روحانی پیش قدم شده‌اند؟در ترکیب جدید علاوه بر رئیس دفتر ریاست‌جمهوری و یکی از معاونین وی، یک وزیر، چند استاندار و معاون وزیر و استاد دانشگاه هم حضور دارند و طبق اعلام رسمی این حزب، نیم بیشتر را جوانان تشکیل می‌دهند.
نکته جالب توجه اما هم در کنگره سراسری و هم در مباحث مطرح شده در جلسات شورای مرکزی این حزب اشاره به نیروهای جوان و بهره گیری از مشارکت بانوان در این حزب بود. مسئله ای که در طول مدت یک‌ماه گذشته از سوی محمد باقر نوبخت دبیر کل حزب اعتدال و توسعه نیز به آن اشاره شد اما نگاهی به بدنه دولت و چیدمان ترکیب کابینه حسن روحانی در 5 سال گذشته بیانگر عکس این مسائل مطرح شده است.
اپیزود اول- در روزهای اخیر و در شرایطی که قانون منع بکارگیری بازنشستگان موجب شده تا بسیاری از معاونان و مسئولان دولتی جای خود را به نیروهای جوان تر بدهند، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور همچنان به عنوان یک بازنشسته از سمت خود کنار نرفته و حتی در انتظار اخذ مجوز برای ابقا در این پست است. حال این سوال پیش می آید که چگونه سران حزب اعتدال و توسعه در درون این حزب بر طبل جوانگرایی می کوبند اما در بدنه دولت حاضر نیستند مسئولیت های خود را به جوان تر ها تحویل داده و مدتی را در کنار خانواده سپری کنند؟
اپیزود دوم- اشاره به حضور و مشارکت بانوان در حزب اعتدال و توسعه نیز از جمله رویکردهایی است که گویا نوبخت، واعظی و یارانش برای آینده این حزب در نظر گرفته اند. این در حالی است که در میان وزرای دولت روحانی حتی یک نفر از بانوان نیز حضور ندارد و در شرایطی که پیش از انتخابات ریاست جمهوری 96 نیز انتظارات از روحانی برای بهره گیری از بانوان در جمع وزرا بالا رفته بود، رئیس جمهور از این اقدام صرف نظر کرد و تمام کرسی های دولتی را به مردان سپرد.  
اپیزود سوم- "یکی از نکات قابل توجه، حضور پررنگ اقوام ایرانی در ترکیب جدید است" این جمله ای بود که به عنوان حسن ختام کنگره سراسری حزب اعتدال و توسعه مطرح شد. بهره گیری از اقوام ایرانی در ترکیب این حزب ادعایی است که در واقعیت شکل و شمایل دیگری دارد. نگاهی به چارچوب و ساختار دولت روحانی نشان می دهد بهره گیری از اقوام مختلف نه تنها جزء رویکردهای دولتی ها نبوده بلکه در جریان انتصابات و تقسیم پست های مدیریتی، این شخص محمد باقر نوبخت بوده که بیش از همه به دوستان و همشهری های خود توجه کرده و آنها را ولو در پست های غیر تخصصی هم که شده منصوب کرده است.
 اپیزود چهارم- نمونه ای بارز از حضور همشهریان نوبخت در یک پست غیر تخصصی را می توان در سازمان نقشه برداری کشور که زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه است پیدا کرد. جایی که مسعود شفیعی مسئول شاخه جوانان حزب اعتدال و توسعه با مدرک لیسانس کشاورزی آب و فوق لیسانس بین الملل به عنوان رئیس سازمان تخصصی نقشه برداری انتخاب شده و تعجب و اعتراض تعداد زیادی از نیروهای متخصص این حوزه را نیز برانگیخت. البته این اولین و تنها انتصاب حزبی و غیر تخصصی نوبخت و یارانش در بدنه دولت نبود و بلافاصله پس از انتصاب شفیعی به عنوان رئیس سازمان نقشه برداری کشور، نوبت به سازمان فضایی کشور رسید و طی یک انتصاب عجیب، مرتضی براری دبیر کل حزب اعتدال و توسعه در امور استان ها به سمت ریاست این سازمان منصوب شد. فردی که دکترای برق – مخابرات دانشگاه صنعتی امیرکبیر را در مدارک تحصیلی خود داشته و فقط به واسطه عضویت در حزب اعتدال و توسعه به این جایگاه مهم و استراتژیک دست یافت. نمونه هایی از این دست در حزب اعتدال و توسعه و دولت های یازدهم و دوازدهم بسیار است و حالا در شرایطی حزب اعتدال و توسعه مدعی جوانگرایی در جریان خود و همچنین مجموعه کشور شده که در این مسیر روابط فامیلی و انتصابات غیر تخصصی جزء برنامه های ویژه این جریان قرار گرفته است.
منبع:رسالت


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

رانش، مهمان ناخوانده روستاهای کوهستانی شرق گلستان
گنبدکاووس - ایرنا - بارندگی بی سابقه در روزهای پایانی سال گذشته در شرق گلستان علاوه بر جاری کردن سیلاب مهیب، رانش زمین و تخریب منازل روستاییان در مناطق کوهستانی شرق گلستان را همچون مهمانی ناخوانده به مردم این دیار تحمیل کرد؛ مهمانی که گویی به آسانی سر رفتن ندارد.
شهر انار این «خوشه» را می خواهد
ساوه - ایرنا - معروف است که شانس یک بار در خانه آدم را می زند که اگر با گشاده رویی و به موقع درب را گشودی همراهت می شود در غیر اینصورت مثل معروف «لگد به بخت خود زدن» مصداق می یابد.
سخنگوی شورای تهران: برخی شهرداران مناطق به مشکلات مردم توجه ندارند
تهران- ایرنا- علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بی توجهی برخی شهرداران مناطق نسبت به حل مشکلات شهروندان در توئیتر خود نوشت: شورا و شهردار در برابر بی توجهی به مشکل شهروندان تسامح نخواهند کرد.
تیم داری شهرداری بوشهر مغایر برنامه ششم توسعه نیست
بوشهر- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: تیم داری شهرداری در لیگ برتر نمی تواند به عنوان مغایر برنامه ششم توسعه تلقی شود.
2 تن مواد مخدر در غرب استان تهران کشف شد
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی غرب استان تهران گفت: در دو عملیات جداگانه دو تن و 293 کیلوگرم مواد افیونی کشف و در این رابطه چهار سوداگر مرگ دستگیر شد.
ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه
شیراز- ایرنا- پخش کلیپ رقص و همراهی کودکان و نوجوانان با ترانه‌ای سخیف و نامناسب در یک ماه گذشته واکنش‌های بسیاری را برانگیخت؛ اما در این میان معلمان و درددل آن‌ها از نحوه تربیت کودکان و فشار‌های منفی اجتماع و گاه خانواده‌ها ناشنیده مانده است.
2120 میلیارد ریال به کشاورزی بوشهر اختصاص یافت
بوشهر- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: 2هزار و 120میلیارد ریال اعتبار رهاورد سفر اسفند ماه سال گذشته رئیس جمهوری و هیات دولت برای بخش کشاورزی این استان است.
پایانی بر کابوس سقف های لرزان در منطقه مرزی راز و جرگلان
بجنورد - ایرنا - تخریب خانه های خشت و گلی در رازوجرگلان خراسان شمالی بیش از حد انتظار بود. سقف های لرزانی که برخی از خانوارهای روستایی را در پناه گرفته بود با غرش رعد و جاری شدن سیل از هم گسست و شمار زیادی از آنها تاب نیاورده و بر زمین ریخت.
تکاپوی مسئولان قم برای ساماندهی بازار رمضان
قم- ایرنا - ساماندهی بازار به منظور تدارک مایحتاج مردم درماه مبارک رمضان و پاسخگویی به برخی نارضایتی های شهروندان قمی ، جزء اولویت های کاری مسئولان استان دراین ایام شده، بطوریکه با برگزاری جلسات مختلف به دنبال اجرایی کردن راهکارهایی هستند تا برای شهروندان و زائران حرم مطهر حضرت معصومه(س) رضایتی نسبی ایجاد شود.
سهیم شدن چاپخانه داران در ارز دولتی؛ آری یا نه؟
مشهد- ایرنا- کمبود کاغذ و گرانی آن در بازار آزاد، فعالیت چاپخانه داران خراسان رضوی را به شدت مختل کرده به نحوی که اغلب آنها به مرز تعطیلی رسیده اند و دست نیاز خود را به سوی دولت برای داشتن سهمی از کاغذ با ارز 4200 تومانی دراز کرده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
لابی جنگ طلب در آمریکا به دنبال جنگی جدید در خاورمیانه است
اسلام آباد - ایرنا - برخی از روزنامه های پاکستان روز دوشنبه با انتقاد از رویکرد لابی جنگ طلب در آمریکا برای ایجاد درگیری در خاورمیانه، نوشتند: جامعه جهانی باید متوجه باشد که کدام کشور متجاوز و کدام برای دفاع از خود وارد میدان می شود.
سئول:جنگ تجاری چین و آمریکا اقتصاد کره جنوبی را نابود می کند
تهران - ایرنا - وزیر اقتصاد کره جنوبی همزمان با افزایش اختلافات تجاری میان آمریکا و چین اعلام کرد که افزایش این تنش ها می تواند به صورت جدی بر اقتصاد کره جنوبی تاثیر گذاشته و آن را نابود کند.
به راه انداختن بازی پلیس خوب و بد از سوی دشمنان راه به جایی نمی‌برد
جمع بندی ۱۵طرح ضد آمریکایی در کمیسیون امنیت ملی مجلس
حضور نسل جوان برای استفاده از ظرفیت‌های استفاده نشده قانون اساسی راه حل مشکلات است
لیست احتمالی فراکسیون ولایی برای هیئت‌رئیسه مجلس مشخص شد
9 نماینده‌ای که دیر به مجلس رسیدند
صحن علنی امروز مجلس آغاز شد
ترامپ: من کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم
موسویان دستِ تیم بولتون را رو کرد
دومین جلسه دادگاه هادی رضوی آغاز شد
از پورشه قاتل تا فروکش هیجان بازار طلا و ارز- پیشخوان