یک بام و دوهوای اعتدال و توسعه

14:55 ۷۹ روز پیش مشرق نیوز 156 0
یک بام و دوهوای اعتدال و توسعه

حزب اعتدال و توسعه این روزها فعالیت‌های خود را پررنگ‌تر از گذشته آغاز کرده و همین چند وقت پیش و در سکوت خبری ایام اربعین، انتخابات شورای مرکزی این حزب نیز برگزار شد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، حزب اعتدال و توسعهاین روزها فعالیت های خود را پررنگ تر از گذشته آغاز کرده و همین چند وقت پیش و در سکوت خبری ایام اربعین حسینی،  انتخابات شورای مرکزی این حزب نیز برگزار شد و بار دیگر چهره های نام آشنای دولت و یاران نزدیک حسن روحانیبر مسندهای اصلی اعتدال و توسعه تکیه زدند. از
محمد باقر نوبختو واعظیگرفته تا اکبر ترکان و علی جنتیبار دیگر در جمع بالانشینان این حزب قرار گرفتند. 
در این بین اما یکی از مباحث مهمی که در کنگره سراسری حزب اعتدال و توسعه مطرح شد، جوانگرایی و بهره گیری از نیروهای جوان تر در بدنه این حزب شد. موضوعی که سبب شد تا درمیان اعضای جدید، فقط یک سوم اعضای قبلی حضور داشته باشند و دوسوم اعضای قبلی نیز به دلایل مختلف اعلام کاندیداتوری نکردند که از آنها می‌توان به آقایان محمدخان و نعمت‌زاده و خانم پیشگاهی فرد اشاره کرد.
بیشتر بخوانید:آیا کارگزاران برای جدایی اصلاح طلبان از روحانی پیش قدم شده‌اند؟در ترکیب جدید علاوه بر رئیس دفتر ریاست‌جمهوری و یکی از معاونین وی، یک وزیر، چند استاندار و معاون وزیر و استاد دانشگاه هم حضور دارند و طبق اعلام رسمی این حزب، نیم بیشتر را جوانان تشکیل می‌دهند.
نکته جالب توجه اما هم در کنگره سراسری و هم در مباحث مطرح شده در جلسات شورای مرکزی این حزب اشاره به نیروهای جوان و بهره گیری از مشارکت بانوان در این حزب بود. مسئله ای که در طول مدت یک‌ماه گذشته از سوی محمد باقر نوبخت دبیر کل حزب اعتدال و توسعه نیز به آن اشاره شد اما نگاهی به بدنه دولت و چیدمان ترکیب کابینه حسن روحانی در 5 سال گذشته بیانگر عکس این مسائل مطرح شده است.
اپیزود اول- در روزهای اخیر و در شرایطی که قانون منع بکارگیری بازنشستگان موجب شده تا بسیاری از معاونان و مسئولان دولتی جای خود را به نیروهای جوان تر بدهند، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور همچنان به عنوان یک بازنشسته از سمت خود کنار نرفته و حتی در انتظار اخذ مجوز برای ابقا در این پست است. حال این سوال پیش می آید که چگونه سران حزب اعتدال و توسعه در درون این حزب بر طبل جوانگرایی می کوبند اما در بدنه دولت حاضر نیستند مسئولیت های خود را به جوان تر ها تحویل داده و مدتی را در کنار خانواده سپری کنند؟
اپیزود دوم- اشاره به حضور و مشارکت بانوان در حزب اعتدال و توسعه نیز از جمله رویکردهایی است که گویا نوبخت، واعظی و یارانش برای آینده این حزب در نظر گرفته اند. این در حالی است که در میان وزرای دولت روحانی حتی یک نفر از بانوان نیز حضور ندارد و در شرایطی که پیش از انتخابات ریاست جمهوری 96 نیز انتظارات از روحانی برای بهره گیری از بانوان در جمع وزرا بالا رفته بود، رئیس جمهور از این اقدام صرف نظر کرد و تمام کرسی های دولتی را به مردان سپرد.  
اپیزود سوم- "یکی از نکات قابل توجه، حضور پررنگ اقوام ایرانی در ترکیب جدید است" این جمله ای بود که به عنوان حسن ختام کنگره سراسری حزب اعتدال و توسعه مطرح شد. بهره گیری از اقوام ایرانی در ترکیب این حزب ادعایی است که در واقعیت شکل و شمایل دیگری دارد. نگاهی به چارچوب و ساختار دولت روحانی نشان می دهد بهره گیری از اقوام مختلف نه تنها جزء رویکردهای دولتی ها نبوده بلکه در جریان انتصابات و تقسیم پست های مدیریتی، این شخص محمد باقر نوبخت بوده که بیش از همه به دوستان و همشهری های خود توجه کرده و آنها را ولو در پست های غیر تخصصی هم که شده منصوب کرده است.
 اپیزود چهارم- نمونه ای بارز از حضور همشهریان نوبخت در یک پست غیر تخصصی را می توان در سازمان نقشه برداری کشور که زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه است پیدا کرد. جایی که مسعود شفیعی مسئول شاخه جوانان حزب اعتدال و توسعه با مدرک لیسانس کشاورزی آب و فوق لیسانس بین الملل به عنوان رئیس سازمان تخصصی نقشه برداری انتخاب شده و تعجب و اعتراض تعداد زیادی از نیروهای متخصص این حوزه را نیز برانگیخت. البته این اولین و تنها انتصاب حزبی و غیر تخصصی نوبخت و یارانش در بدنه دولت نبود و بلافاصله پس از انتصاب شفیعی به عنوان رئیس سازمان نقشه برداری کشور، نوبت به سازمان فضایی کشور رسید و طی یک انتصاب عجیب، مرتضی براری دبیر کل حزب اعتدال و توسعه در امور استان ها به سمت ریاست این سازمان منصوب شد. فردی که دکترای برق – مخابرات دانشگاه صنعتی امیرکبیر را در مدارک تحصیلی خود داشته و فقط به واسطه عضویت در حزب اعتدال و توسعه به این جایگاه مهم و استراتژیک دست یافت. نمونه هایی از این دست در حزب اعتدال و توسعه و دولت های یازدهم و دوازدهم بسیار است و حالا در شرایطی حزب اعتدال و توسعه مدعی جوانگرایی در جریان خود و همچنین مجموعه کشور شده که در این مسیر روابط فامیلی و انتصابات غیر تخصصی جزء برنامه های ویژه این جریان قرار گرفته است.
منبع:رسالت


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
رئیس شورای شهر تهران بااشاره به سخنان شب گذشته قالیباف یک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش