اروپا و آمریکا به دنبال سود تحریم ایران

16:08 ۱۶۹ روز و ۲۳ ساعت پیش برترین ها 207 0

فریدون مجلسی در روزنامه شرق نوشت: ترامپ با ایفای نقش یک مدیرعامل خودکامه به‌جای یک رئیس‌جمهور قانون‌مدار، نه‌فقط ثبات سیاسی و اجتماعی کشورش را به‌هم ‌ریخته است، بلکه روابط بین‌المللی مبتنی بر نزاکت دیپلماتیک را نیز آشفته کرده و موجب ایجاد احساس هرج‌ومرج و ناامنی سیاسی به‌ویژه در خاورمیانه شده است.

برترین ها

فریدون مجلسی در روزنامه شرق نوشت: ترامپ با ایفای نقش یک مدیرعامل خودکامه به‌جای یک رئیس‌جمهور قانون‌مدار، نه‌فقط ثبات سیاسی و اجتماعی کشورش را به‌هم ‌ریخته است، بلکه روابط بین‌المللی مبتنی بر نزاکت دیپلماتیک را نیز آشفته کرده و موجب ایجاد احساس هرج‌ومرج و ناامنی سیاسی به‌ویژه در خاورمیانه شده است؛ جغرافیایی که در شرایط عادی نیز همواره وضعی غیرعادی دارد و اکنون 70 سال است با پدیدآمدن مسئله پایان‌ناپذیر اعراب و اسرائیل، آرامش این منطقه مختل بوده است.
اسرائیل با توسل به بی‌نظمی، کوشیده است نظم دلخواه خود را تحمیل کند و فلسطینیان نیز با تلاش برای رسیدن به حقوق بیشتر، پیوسته حقوقی را از کف داده‌اند. اسرائیل خود را مانند جزیره‌ای متفاوت، نماد دموکراسی و فرهنگ اروپایی در منطقه سنت‌گرای خاورمیانه می‌داند. نویسنده کتاب ایران‌هراسی با کنایه به سیاست تبعیض آریایی و ضدیهودی هیتلر، می‌نویسد این قربانیان نژادپرستی اروپایی اکنون با فرورفتن در قالب فرهنگ اروپایی می‌کوشند با نوعی سیاست «آریایی‌کردن» پیرامونی در خارج از اروپا، خود را اروپایی بدانند؛ اما در عمل از برخی مفاسد سنتی رایج در منطقه برکنار نیستند.
نخست‌وزیر کنونی اسرائیل در بحرانی‌ترین زمان‌ها برای سومین‌بار از سوی پلیس به اتهام فساد مالی احضار شده است، اما این وضع منحصر به نتانیاهو نیست؛ بسیاری از رجال کنونی و پیشین اسرائیل دچار این‌گونه لغزش‌ها بوده‌اند، اما نباید فراموش کرد نظارت‌ها و شرایط قانونی اجازه سودجویی‌های کلان نمی‌دهد و جامعه نیز با این‌گونه مسائل کنار می‌آید و متهمان، پس از پایان دوران مجازات به مشاغل سیاسی بازمی‌گردند. تفاوت کشورهای عرب منطقه مانند عربستان در این است که در این کشورها، مقام و موقعیت اختلاسگران کلان عملا مانع علنی‌شدن یا مجازات مرتکبان می‌شود.
مگر اینکه شرایط سیاسی ایجاب کند. به‌ عبارت دیگر، پرونده‌های مالی در گرو وفاداری‌های سیاسی است و هر زمان لازم شود به آن‌گونه سوابق واقعی و گاه ساختگی استناد می‌شود. وضعیتی که پس از قتل برنامه‌ریزی‌شده جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان رخ داده است، به دلیل رقابت‌های سیاسی ترکیه و عربستان و برخی حساسیت‌های اروپایی در مقابل یکه‌تازی‌های ترامپ، محمد بن‌سلمان، ولیعهد و نایب‌السلطنه عربستان را با انزوایی نسبی مواجه کرده است که عکس دسته‌جمعی رؤسای کشورهای گروه 20 در بوئنوس‌آیرس آرژانتین، آن انزوای یک‌متری را نشان می‌دهد.
اما او که با چند کودتای خانوادگی با پشت‌سرگذاشتن حق ‌تقدم‌های سنتی خانوادگی جایگاه قدرتمند کنونی را اشغال کرده و حتی برادر ارشدش به قبول امیری مدینه بسنده کرده است، به‌سادگی کنار نخواهد کشید. اختلافات میان جناح‌های عربی نیز چیز تازه‌ای نیست؛ سنتی قبیله‌ای است. به همین دلیل مسائل بین‌قبیله‌ای برای اجنبی چندان قابل بهره‌جویی نیست. وقتی اختلاف میان عربستان و قطر نیز علنی شد، ایران به‌درستی راه خروج از محاصره هوایی و دریایی را روی آن کشور گشود، اما می‌داند که آنان بار دیگر با هم جمع خواهند شد و ایران را همواره اجنبی خواهند دانست.
عرب‌های همسایه ایران پول‌دارند و روابط بازرگانی با آنان برای آن کشورها ارزشمندتر از آن است که آن را فدای رفتارهایی کنند که در خاورمیانه نامتعارف نیست. آنچه برای خاشقجی رخ داد، قبلا برای برخی از اعضای خاندان سلطنتی عربستان و دیگران هم رخ داده بود و آنان ناپدید شده‌اند. واکنش ترامپ اعلام محرومیت 18 نفر از مقامات عربستانی مرتبط با قتل خاشقجی از دریافت روادید سفر به آمریکا بوده است؛ مجازاتی که 80 میلیون ایرانی بی‌آنکه کسی را کشته باشند، مشمول آن هستند! درباره شخص محمد بن‌سلمان به داوری ترامپ در همین حد اکتفا می‌شود که «او در این ماجرا یا دست داشته یا دست نداشته است»!؟
عرب‌ها اکنون درباره اینکه مسئله عرب و اسرائیل را تبدیل به مسئله ایران و اسرائیل کنند و از تحریم ایران بهره‌مند شوند، یا اینکه در عین مخالفت با تحریم ایران، به دلیل منافع ملی و تجاری، از تحریم‌ها تبعیت کنند، متأسفانه روی دومی اتفاق‌نظر دارند. اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها و نیز روس‌ها با وجود مسائل روزمره و اتفاقی، با نتانیاهو یا بدون نتانیاهو، برای حمایت از موجودیت اسرائیل اولویت قائل‌اند. این واقعیتی است که باید در نظر داشته باشیم تا منافع ملی ما قربانی نشود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

با خدا صحبت کن!
مسابقه با خدا صحبت کن فرصتی است که توسط ایرانسل و اپلیکیشن تپ سانگ در اختیار افراد با استعداد گویندگی قرار گرفته است.
چاپ کارت شناسایی pvc با طول عمر بالا امکان‌پذیر است؟
کارت شناسایی همان‌طور که از نام آن برمی‌آید نوعی کارت است که از آن به‌منظور معرفی و شناسایی افراد و تشخیص هویت استفاده می‌شود.
دیدنگار، مرجع معتبر خریدوفروش دوربین عکاسی کارکرده
این روزها با توجه به نوسان قیمت دوربین عکاسی و نیز افزایش آن توان خرید دوربین عکاسی نو از عهده خیلی از افراد برنمی‌آید. از طرفی بسیاری از علاقه‌مندان عکاسی تمایل دارند تا مدل‌های جدیدتر دوربین را خریداری کنند و به‌ناچار مجبورند که دوربین خود را بفروشند تا دوربین بهتری تهیه کنند.
یک قدم برای صاحبان عصای سفید
نسخه iOS اپلیکیشن اسنپ برای استفاده افراد نابینا و کم‌بینا بهینه‌سازی شد.
چگونه فطریه و کفاره خود را به دست نیازمندان واقعی برسانیم؟
پایان یافتن ماه مبارک رمضان برای بندگان متدینی که خالصانه و عاشقانه، در این ماه مبارک روزه گرفته‌اند، در بردارنده حس شادی و رضایت و سربلند بیرون آمدن از آزمون الهی و سر سفره میهمانی خداوند نشستن است.
هاشمی‌همچنان خاکریز اول است
برادر مرحوم هاشمی رفسنجانی می‌گوید "خاطرات مرحوم هاشمی باعث ناراحتی عده‌ای می‌شود و برای همین پیشگیری را بهتر از معالجه می‌دانند تا وقتی منتشر شد، دیگر کسی توجه نکند".
تولید؛ از پارکینگ تا ویترین‌های چشم‌نواز
"من نه رؤیای مغازه‌های آنچنانی دارم و نه دنبال ملک و املاکی در شمال شهر هستم و نه می‌خواهم مثل مدیرعامل یک تولیدی بزرگ زندگی کنم. همین که بتوانم آدم‌های بیشتری را وارد کار کنم واقعاً عالی است. دلم می‌خواهد همیشه تولید کننده باشم".
دولت مشکلی در پرداخت هزینه بازسازی مناطق سیل زده ندارد
گرگان - ایرنا - معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: دولت مشکلی در پرداخت هزینه بازسازی و تعمیر خانه های سیل زده، ترمیم زیرساخت ها و کمک به بازگشت رونق این مناطق ندارد.
مشاور وزیرخارجه: اولویت کاری با افغانستان همکاری اقتصادی است
مشهد- ایرنا- مشاور وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی وزارت در شمال و شرق کشور گفت: مهمترین اولویت کاری جمهوری اسلامی ایران با کشور دوست و همسایه افغانستان توسعه و افزایش همکاریهای اقتصادی و تجاری دوجانبه است.
آزادسازی خرمشهر، فتح خودباوری و آرمانی ماندگار
سمنان- ایرنا- سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر توسط رزمندگان در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی، نمادی از خودباوری، عزم راسخ و اتحاد ملی مردم ایران بر محور آرمان های ماندگار جمهوری اسلامی در برابر هجمه های دشمنان است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آب روی ماست را دور نریزید
آبی که در سطح روی ماست قرار می‌گیرد ماده‌ای پر خاصیت است که اغلب دور ریخته می‌شود.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
افزایش 77 درصدی قصور پزشکی در خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: قصور پزشکی و شکایت از کادر درمان و پزشکان استان در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن 77 درصد افزایش داشته است.
جشن اشک و لبخند در رمضان
بندرعباس- ایرنا- نسیم رمضان چه زیبا می وزد و دستان مهربانش چه سخاوتمدانه یتیمان و گرفتاران در بند را نوازش می کند و جشنی از اشک و لبخند را رقم می زند.
صحبت‌های تند نماینده سازمان ملل: لیبی در حال خودکشی است
پیام روحانی به رییس جمهور اندونزی
رویترز: ایران؛ بهانه جدید ترامپ برای فروش سلاح به عربستان
5 خرداد؛ برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس
شرمن: تاکتیک آمریکا در منطقه بی پایه و اساس است
رهبرانقلاب به دانشجوی اهدا کننده تمثال ˮشهید مهدویˮ چه فرمودند؟
پمپئو با تکرار ادعاهای ضد ایرانی خود بر امنیت اسرائیل تاکید کرد
زمان برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس مشخص شد
گفت‌وگو|نظر عارف درباره رقابتش با لاریجانی-منتقد اما همراه دولت هستیم
عده‌ای رسماً قانون‌شکنی و پلیس ما را تهدید می‌کنند- در برابر دهن کجی به مقدسات نباید منفعل باشیم