زرویی رِندی را در شعر از حافظ و طنز را از عبید زاکانی گرفته است

12:22 ۷ روز و ۱ ساعت پیش مشرق نیوز 39 0
زرویی رِندی را در شعر از حافظ و طنز را از عبید زاکانی گرفته است

آن چیز که برای ادبیات مهم است شاعر خوب بودن نیست شاعر خاص بودن است و ایشان در این حوزه خاص بودند. زرویی با شیوه سخن سرایی اش، بر شکل های دیگر ادبیات ما تاثیر گذاشته است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،شب شعر نهمین نشست خود را، به مناسبت درگذشت استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد ، به بزرگداشت این شاعر طنزپرداز اختصاص داد و میزبان ناصر فیض، مترجم و طنزپرداز و سعید بیابانکی، شاعر و طنزپرداز بود. این برنامه شامگاه دوشنبه 12 آذر با اجرای محمود اکرامی فر روی آنتن رفت.
«زرویی» رِندی را در شعر از حافظ، روانی و فصاحت را از سعدی و طنز پردازی را از عبید زاکانی گرفته استچرا استاد زرویی از اسامی مختلف (ملا نصرالدین، چغندر میرزا، ...) برای نوشته هایش استفاده می کرد؟
سعید بیابانکی پاسخ داد: این از ویژگی های قلم ایشان بود یعنی مثل یک هنرپیشه که یک اسم دارد، اما در نقش های مختلف هم کارکتر متفاوتی می شود و هم نامش. ابوالفضل هم همین طور بود چون طنز یک کنش اجتماعی است و این را می طلبد. ابوالفضل رندی را در شعر از حافظ، روانی و فصاحت را از سعدی و طنز پردازی را از عبید زاکانی گرفته است.
اکرامی نقل قولی از گل آقا مبنی بر اینکه قلم دهخدا و عبید در دست زرویی است خواند و در مورد اشتراکات این بزرگان و استاد زرویی سوال پرسید.
فیض توضیح داد: از جنبه های بارز آثار عبید اعتراض به رذیلت ها است، جنبه دیگر انتخاب یک زبان محکم و استوار است. این ویژگی ها در کارهای آقای زرویی نیز هست.
وی در ادامه افزود: زرویی پراکنده گویی نمی کرد، قالب را انتخاب می کرد و در همان قالب هر روز کار می کرد.
طنز یعنی امر به معروف و نهی از منکر، که لباس هنر بر تن کرده است"طنز یعنی امر به معروف و نهی از منکر که لباس هنر بر تن کرده است." این تعریف طنز به بیان استاد زرویی بود که بیابانکی آن را نقل کرد. وی ادامه داد : تضادها وقتی در کنار هم قرار می گیرند طنز اتفاق می افتد. کل کتاب «رفوزه ها» ابوالفضل زرویی سرشار از این تناقض هاست.
طنز پردازی، مرحله بالاتری از شاعریزرویی گفته است طنز نوشتن اهلیت می خواهد. این اهلیت چیست؟
فیض بخشی از این اهلیت را داشتن جوهره شوخ طبعی دانست.
بیابانکی طنز پردازی را مرحله بالاتری از شاعری عنوان کرد وادامه داد: بخش مهمی از اتفاقاتی که در طنز می افتد در حوزه زبان است. شعر عرصه دقایق و ظرایف است، در طنز حلاوت و ملاحت نیز به آن اضافه می شود، بنابراین طنز دشوارتر است.
در بخش بعدی، مهمان تلفنی برنامه ،علی زراندوز، طنز پرداز، در مورد استاد زرویی گفت: ایشان به جوانان بها می داد و کارهایشان را می خواند.
استاد زرویی، نه تنها شاعر خوب بلکه شاعر خاصبیابانکی در مورد ویژگی های شعر استاد زرویی گفت: آن چیز که برای ادبیات مهم است شاعر خوب بودن نیست شاعر خاص بودن است و ایشان در این حوزه خاص بودند. زرویی با شیوه سخن سرایی اش، بر شکل های دیگر ادبیات ما تاثیر گذاشته است.
فیض توجه کامل به زبان داشتن را از ویژگی های خاص استاد زرویی برشمرد و ادامه داد: زرویی می تواند الگو و سر مشقی باشد برای کسانی که به حوزه طنز روی می آورند و می خواهند آن را با خردمندی و خردورزی گره بدهند. در تمام آثار ایشان این خردورزی هست و هرگز طنزش به سمت لودگی و سطحی نگری متمایل نمی شود.
طنز زبان فرزانگی و زرویی فرزانهبیابانکی در پایان ضمن تشکر از شبکه چهار بابت این ویژه برنامه گفت: طنز زبان فرزانگی است و زرویی یک فرزانه بود. آثارش یک دایره المعارف کامل برای کسی که بخواهد وارد این حوزه شود است. نمی شود در روزگار ما طنز پرداز شد و آثار زرویی را نخواند.
مجله ادبی «شب شعر» به تهیه کنندگی کوروش انصاری، هر دوشنبه شب در حوزه ادبیات، ساعت 23 روی انتن شبکه 4 می رود.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

دعای ویژه امام‌ زمان‌(عج) برای مردم - لباسی که با پوشیدن آن مشمول لطف منجی عالم قرار خواهیم گرفت
یک کارشناس مهدویت با بیان اینکه بی‌انصافی مسیر رشد و تعالی جامعه را منحرف می‌کند گفت: اگر می‌خواهید مشمول دعای امام زمان (عج) باشید ببیند لباس انصاف را به تن دارید یا خیر؟
پیگیری طرح جامع گردشگری در اولویت برنامه ها قرار دارد
شهرکرد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی چهارمحال و بختیاری گفت: پیگیری طرح جامع توسعه گردشگری استان از مهمترین اولویت هاست که باید از سوی مدیریت جدید میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان پیگیری شود.
آموزش، نخستین گام برای نزدیک شدن به ثبت جهانی بسطام
شاهرود- ایرنا- مدیر پایگاه میراث فرهنگی بسطام و خرقان گفت‌: آموزش و آگاهی بخشی مهم ترین کاری است که می تواند همراهی مردم را برای نزدیک شدن به ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام در پی داشته باشد.
تبلیغ و عرضه دارو‌های غیرمجاز در اینستاگرام
معاون عملیات پلیس فتا، با اشاره به اینکه در سال ۹۷ بیش از ۸۳۰ نفر مجرم در قالب عملیات پانجیو دستگیر شده‌اند، گفت: اینستاگرام بستر عرضه ۳۹ درصد از دارو و تجهیزات غیر مجاز است.
مزاحم مجازی سلبریتی ها دستگیر شد
رئیس پلیس فتا پایتخت از دستگیری متهمی خبر داد که در شبکه های مجازی برای افراد مشهور به ویژه ستاره‌های سینمایی مزاحمت ایجاد می‌کرد.
کارت‌های ملی قدیمی تا چه زمانی اعتبار دارند؟
سخنگوی سازمان ثبت احوال با تاکید بر اینکه کارت های ملی قدیم در سال ۹۸ فاقد اعتبار خواهند بود به هموطنان توصیه کرد که ثبت نام و دریافت کارت ملی هوشمند را به پایان سال موکول نکنند.
گردشگر هندی: ایران، کشوری زیبا با فرهنگی مدرن است
تهران - ایرنا - یک گردشگر هندی در توصیف سفر اخیر خود به ایران نوشت: ایران زیبا ، با داشتن مردمان مهربان و تلفیقی از فرهنگ مدرن و سنتی به کشوری دیدنی برای گردشگران خارجی مبدل شده است.
معرفی نامزدهای بازیگری جشن منتقدان سینما
نامزد‌های دریافت جایزه بهترین بازیگری مرد و زن نقش مکمل و اصلی در دوازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران معرفی شدند.
کارگران هفت تپه دوباره تجمع کردند
پس از خاتمه اعتراض صنفی کارگران قرارداد مستقیم مجتمع نیشکر هفت‌تپه، این‌بار گروهی از کارگران فصلی و روزمزدی شاغل در این واحد صنعتی و کشاورزی برای پیگیری وضعیت شغلی خود تجمع کردند.
برنامه‌های بزرگ برای هواپیماهای کوچک
هرچند بازگشت دوباره تحریم های آمریکا علیه صنعت هوایی ایران باعث شده شرکت هواپیمایی "ایران ایر" فعلا برنامه توسعه خود و افزایش تعداد هواپیماهایش را متوقف کند، اما آن چه که در سال‌های اجرای بر جام اتفاق افتاد، شرایطی به وجود آورده که می‌تواند برای کوتاه مدت بخشی از نیازهای هوایی ایران را پاسخ دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می‌نشاند!
بر اساس اظهارات کارشناسان آسیب‌های اجتماعی زنگ خطر مصرف ماده مخدر «گَُل» در میان نوجوانان و جوانان به صدا درآمده است.
به یاد احمدرضا دالوند؛ مردی که سواد بصری داشت
احمدرضا دالوند، گرافیست، منتقد هنری و روزنامه نگار بامداد دیروز درگذشت و برای همیشه از تحمل بیماری دشوارش خلاص شد. او هنگام مرگ ۶۰ سال داشت که بیش از نیمی از عمرش را صرف حرفه اش کرد و آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت.
خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه-عکس
نیما کرمی با انتشار این عکس نوشت: یک زمان‌هایی باید خوابید، یک زمان‌هایی باید از ته دل خندید.
بهرام قاسمی درگذشت احمدرضا دالوند را تسلیت گفت
خرم آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت روزنامه نگار و گرافیست پیشکسوت را تسلیت گفت.
پیام‌های تسلیت برای «زیبا بروفه»-از مهناز افشار تا رامبد جوان
هنرمندان بسیاری از جمله رامبد جوان، مهناز افشار و بهنوش بختیاری پیام‌های تسلیتی را در پی درگذشت پیام صابری منتشر کردند.
تبلیغ و عرضه دارو‌های غیرمجاز در اینستاگرام
کارت‌های ملی قدیمی تا چه زمانی اعتبار دارند؟
کارگران هفت تپه دوباره تجمع کردند
۶۰ درصد مبتلایان ایدز از بیماری خود بی‌اطلاعند
عروسی به سبک قزاق‌های ایران
پرده جدید از اقدامات مجرمانه درمنی
افتتاح کلاس‌های اسباب بازی از اول بهمن ماه
خوزستان لرزید+ جزئیات
فراخوان «نه» به کودک همسری توسط نهاد خاص
اجرای طرح «آموزش و بازی» در تعدادی از مدارس ابتدایی ۱۰ استان کشور