زرویی رِندی را در شعر از حافظ و طنز را از عبید زاکانی گرفته است

12:22 ۷۵ روز و ۹ ساعت پیش مشرق نیوز 137 0
زرویی رِندی را در شعر از حافظ و طنز را از عبید زاکانی گرفته است

آن چیز که برای ادبیات مهم است شاعر خوب بودن نیست شاعر خاص بودن است و ایشان در این حوزه خاص بودند. زرویی با شیوه سخن سرایی اش، بر شکل های دیگر ادبیات ما تاثیر گذاشته است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،شب شعر نهمین نشست خود را، به مناسبت درگذشت استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد ، به بزرگداشت این شاعر طنزپرداز اختصاص داد و میزبان ناصر فیض، مترجم و طنزپرداز و سعید بیابانکی، شاعر و طنزپرداز بود. این برنامه شامگاه دوشنبه 12 آذر با اجرای محمود اکرامی فر روی آنتن رفت.
«زرویی» رِندی را در شعر از حافظ، روانی و فصاحت را از سعدی و طنز پردازی را از عبید زاکانی گرفته استچرا استاد زرویی از اسامی مختلف (ملا نصرالدین، چغندر میرزا، ...) برای نوشته هایش استفاده می کرد؟
سعید بیابانکی پاسخ داد: این از ویژگی های قلم ایشان بود یعنی مثل یک هنرپیشه که یک اسم دارد، اما در نقش های مختلف هم کارکتر متفاوتی می شود و هم نامش. ابوالفضل هم همین طور بود چون طنز یک کنش اجتماعی است و این را می طلبد. ابوالفضل رندی را در شعر از حافظ، روانی و فصاحت را از سعدی و طنز پردازی را از عبید زاکانی گرفته است.
اکرامی نقل قولی از گل آقا مبنی بر اینکه قلم دهخدا و عبید در دست زرویی است خواند و در مورد اشتراکات این بزرگان و استاد زرویی سوال پرسید.
فیض توضیح داد: از جنبه های بارز آثار عبید اعتراض به رذیلت ها است، جنبه دیگر انتخاب یک زبان محکم و استوار است. این ویژگی ها در کارهای آقای زرویی نیز هست.
وی در ادامه افزود: زرویی پراکنده گویی نمی کرد، قالب را انتخاب می کرد و در همان قالب هر روز کار می کرد.
طنز یعنی امر به معروف و نهی از منکر، که لباس هنر بر تن کرده است"طنز یعنی امر به معروف و نهی از منکر که لباس هنر بر تن کرده است." این تعریف طنز به بیان استاد زرویی بود که بیابانکی آن را نقل کرد. وی ادامه داد : تضادها وقتی در کنار هم قرار می گیرند طنز اتفاق می افتد. کل کتاب «رفوزه ها» ابوالفضل زرویی سرشار از این تناقض هاست.
طنز پردازی، مرحله بالاتری از شاعریزرویی گفته است طنز نوشتن اهلیت می خواهد. این اهلیت چیست؟
فیض بخشی از این اهلیت را داشتن جوهره شوخ طبعی دانست.
بیابانکی طنز پردازی را مرحله بالاتری از شاعری عنوان کرد وادامه داد: بخش مهمی از اتفاقاتی که در طنز می افتد در حوزه زبان است. شعر عرصه دقایق و ظرایف است، در طنز حلاوت و ملاحت نیز به آن اضافه می شود، بنابراین طنز دشوارتر است.
در بخش بعدی، مهمان تلفنی برنامه ،علی زراندوز، طنز پرداز، در مورد استاد زرویی گفت: ایشان به جوانان بها می داد و کارهایشان را می خواند.
استاد زرویی، نه تنها شاعر خوب بلکه شاعر خاصبیابانکی در مورد ویژگی های شعر استاد زرویی گفت: آن چیز که برای ادبیات مهم است شاعر خوب بودن نیست شاعر خاص بودن است و ایشان در این حوزه خاص بودند. زرویی با شیوه سخن سرایی اش، بر شکل های دیگر ادبیات ما تاثیر گذاشته است.
فیض توجه کامل به زبان داشتن را از ویژگی های خاص استاد زرویی برشمرد و ادامه داد: زرویی می تواند الگو و سر مشقی باشد برای کسانی که به حوزه طنز روی می آورند و می خواهند آن را با خردمندی و خردورزی گره بدهند. در تمام آثار ایشان این خردورزی هست و هرگز طنزش به سمت لودگی و سطحی نگری متمایل نمی شود.
طنز زبان فرزانگی و زرویی فرزانهبیابانکی در پایان ضمن تشکر از شبکه چهار بابت این ویژه برنامه گفت: طنز زبان فرزانگی است و زرویی یک فرزانه بود. آثارش یک دایره المعارف کامل برای کسی که بخواهد وارد این حوزه شود است. نمی شود در روزگار ما طنز پرداز شد و آثار زرویی را نخواند.
مجله ادبی «شب شعر» به تهیه کنندگی کوروش انصاری، هر دوشنبه شب در حوزه ادبیات، ساعت 23 روی انتن شبکه 4 می رود.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
صهیونیستها بر مدار شکست
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر به دنبال هشت سال بحران سازی در سوریه و بی نتیجه بودن همه تلاش هایش، به شکست در این کشور اعتراف کرد.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
افزایش حقوق زندانیان در سال ۹۸
آفت مالچ پاشی در خوزستان
تولید واکسن ایتالیایی «ایدز» صحت ندارد
تبعات گرانی لبنیات بر سلامت مردم
تصاویر زیبا از خوراکی‌های منجمد
چهار برنامه بطحایی برای خوشایندسازی مدارس
شرایط بهره‌مندی مشمولان غایب از ایثارگری والدین
ممانعت ضابطان پرونده محیط زیست از ارتباط کلامی وکلا با متهمان
دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی حذف می‌شوند