آیا می‌توان به تدبیر مالی اروپا امید بست؟

12:23 ۱۴ روز و ۲۲ ساعت پیش برترین ها 52 0

می‌توان به تدبیر اروپا برای گره‌گشایی از کار ایران امید بست؟ این پرسش کلیدی اقتصاد سیاسی ایران، جواب‌های دم‌دستی متعددی دارد.

برترین ها

وب سایت خبر فوری: می‌توان به تدبیر اروپا برای گره‌گشایی از کار ایران امید بست؟ این پرسش کلیدی اقتصاد سیاسی ایران، جواب‌های دم‌دستی متعددی دارد.
این پرسش کلیدی اقتصاد سیاسی ایران، جواب‌های دم‌دستی متعددی دارد، اما از منظر روابط بین‌الملل هنوز پاسخ علمی دقیقی ندارد، عمدتا به آن دلیل که سیاست بین‌الملل از ثبات هژمونیک فاصله گرفته و نظم بین‌الملل قاعده‌محور به‌گونه‌ای فزاینده زیر ضربات نیروهای دگرگونی طلب قرار می‌گیرد، نیروهایی که از ۲۰۱۶ بر مهم‌ترین جغرافیای قدرت مسلط شده‌اند. به بیان معروف «یا بشکند یا بگذرد کشتی در این گرداب‌ها.» کسی نمی‌داند که کشتی نظم لیبرال – چندجانبه که اروپایی‌ها و برجامی‌ها سخت به آن امید بسته و با آن همسفرند از این گرداب‌ها می‌گذرد یا می‌شکند.
از همین روست که چندجانبه‌گرایان و به‌ویژه چندجانبه‌گرایان ایرانی سخت‌ترین روزها را سپری می‌کنند. سیاست بین‌الملل از ثبات هژمونیک فاصله گرفته و با تغییر فزاینده در توزیع قدرت بین‌المللی، نظم بین‌الملل لیبرال-قاعده‌محور بیش از پیش ضربه‌پذیر می‌شود. در این فرآیند نهادها و قواعدی که روزگاری سخت و استوار به‌نظر می‌رسیدند دود می‌شوند و هوا می‌روند.
کشوری که ۷۰ سال رهبری تجارت «آزاد» جهانی را بر عهده داشته و همواره سیاست خارجی قاعده‌نویس-نهادگرا چراغ راهنمای کنش بین‌المللی آن بوده، به ناگاه نظم را رها کرده، به‌گونه‌ای افراطی حمایت‌گرایی وستفالیایی را سرلوحه کنش‌های بین‌المللی خود قرار داده، در مذمت قواعد زیست بین‌المللی و مدح فروش تسلیحات به تقریبا هر کشوری سخن می‌گوید. رها کردن نظم بین‌المللی از سوی هژمون در ترکیب با سرعت یافتن روند انتقال قدرت، سیالیت شرایط بین‌المللی را گسترش داده و تعمیق بخشیده است.
گذار از چندجانبه‌گرایی و سیالیت فزاینده سیاست بین‌الملل، سیاست خارجی ایران و نیز اروپا را با بحران پارادایمی مواجه کرده است. به بیان ساده، نظم بین‌المللی قاعده‌محور و چندجانبه‌گرا که مبنای کنش سیاست خارجی ایران و بسیاری دیگر از کشورها در سال‌های اخیر بوده به‌گونه‌ای فزاینده متزلزل می‌شود. این تزلزل، محیط عملیاتی جدیدی را برای کنشگری ایران و بسیاری دیگر از کشورها پدید آورده است. این محیط تئوریزه نشده، چندان شناخته شده نیست. به‌شدت متغیر است و اغلب کشورها «جعبه ابزار» و نیز آمادگی روانی لازم برای کنشگری موفقیت‌آمیز در آن را ندارند.
اما خبر خوب شاید این باشد که اتحادیه اروپا و تا حدی چین نیز در این بحران پارادایمی به درجاتی با ایران شریکند. تجدیدنظرطلبی رادیکال آمریکا آنها را نیز به درجاتی گیج و سرگردان کرده است. مفهوم‌پردازی‌های اضطراری که این روزها سران اروپایی در مورد دوره گذار به نظم جدید ارائه می‌کنند و خواهش و تمنای چین برای حفظ ساختارهای چندجانبه اقتصاد سیاسی بین‌الملل را می‌توان در همین راستا تفسیر کرد. البته هیچ‌یک از آنان گرفتاری ایران را ندارند و شدت فشاری را که چندجانبه‌گراهای ایرانی با آن مواجهند، احتمالا به خوبی درک نمی‌کنند. تکانه‌های گذار از ثبات هژمونیک، برجام به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد چندجانبه‌گراهای ایرانی را در آستانه نابودی قرار داده و این مصیبت در جهانی که همه سرگرم گرفتاری‌های «دوره گذار»‌ند توجه شایسته را برنمی‌انگیزد.
عصبانیت این روزهای چندجانبه‌گراهای ایرانی و تلاش آنها برای جلب توجه به فاجعه فروپاشی برجام را می‌توان در همین راستا تفسیر کرد. به تدبیر اروپا و نیز چین برای گشودن روزنه‌های بین‌المللی به روی اقتصاد سیاسی ایران احتمالا می‌توان به‌صورتی «کج‌دارومریز» امید بست، نه به آن دلیل که اروپایی‌ها یا چینی‌ها از اراده لازم برخوردار نیستند که سنجش دقیق آن ممکن نیست، بلکه عمدتا به آن دلیل که آنان نیز عمیقا درگیر دوره گذارند و در میدان مین سیاست بین‌الملل با احتیاط حداکثری رفتار می‌کنند. احتمالا تدبیر می‌کنند اما نه با کیفیتی و نه در زمانی که چندجانبه‌گراهای ایرانی می‌خواهند. «عدم قطعیت‌ها» پایدار می‌مانند


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

بهترین گوشی‌های چینی ۲۰۱۸ با قیمت مناسب
گوشی‌های چینی همواره به ارزان بودن مشهور بوده‌اند و از همین رو کسانی که پول کافی برای خرید محصولات رده بالایی مانند سری آیفون اپل یا گلکسی اس سامسونگ را در اختیار ندارند، به سراغ تهیه یک گوشی میان رده از تولیدات شرکت‌های چینی می‌روند.
خزندگان بال‌دار نخستین پرنده‌های بدون پر بودند
محققان با بررسی فسیل‌های تازه کشف شده از خزندگان بال دار متوجه شدند که آنها پیش از پرندگان و بدون پر پرواز می‌ کردند.
آستون مارتین ابرخودرو ۲.۵میلیون پوندی می‌سازد
آستون مارتین مشغول ساخت خودرویی با قدرت هزار اسب بخار است که با قیمت ۲.۵ میلیون پوند به بازار عرضه می شود.
شکایت نمایندگان از جهرمی وجهه قانونی ندارد
چندی پیش یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی مدعی شد که تعدادی از نمایندگان به علت مراودات پنهانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با مدیران پیام‌رسان تلگرام ، شکایت خود را به قوه ‌قضائیه ارجاع می‌دهند.
قدرتمندی ایران در ۳ فناوری پیشرفته
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: ایران در زمینه پژوهش‌های علمی در سه حوزه نانو فناوری، بیوتکنولوژی و سلول‌های بنیادی شرایط خوبی در دنیا دارد.
هک تلگرام سیاسی اتحادیه اروپا
ارتباطات دیپلماتیک اتحادیه اروپایی(کابل سیاسی یا تلگرام سیاسی) به مدت سه سال موردحمله هکرهای چینی قرارگرفته است.
درباره پیست اسکی توچال بیشتر بدانیم
توچال قله‌ای در شمال تهران و به ارتفاع سه هزار و ۹۶۲ متر است که بخشی از دامنه رشته‌ کوه‌های البرز است. دامنه جنوبی توچال مجاور با شهر تهران و قله آن مشرف به این شهر است. این قله در جنوب منطقه کوهستانی البرز مرکزی و روی خط الراس شرقی-غربی واقع‌ شده‌ است.
دختر ۱۵ ساله: آزار مکرر ناپدری‌ام را پنهان می‌کردم
دختر15ساله با مراجعه به مددکار و مشاور کلانتری مشهد داستان زندگی تلخ خود را بازگو کرد.
اعترافات پسر جوان در مورد قتل پدر
ساعت 10 شب دوشنبه 26 آذر پسرجوانی به کلانتری 135 آزادی رفت و راز جنایتی را که 5 ساعت قبل مرتکب شده بود برملا کرد.
مردم دانش آموزان مصدوم زاهدان را دعا کنند
نماینده و فرستاده وزیر بهداشت پس از عیادت و بررسی روند درمان دانش‌آموزان مصدوم زاهدانی در بخش سوختگی بیمارستان کوثر زاهدان، گفت: خوشبختانه مراقبت‌های درمانی فعلی مراقبت‌های استانداردی است که در بیمارستان‌های مجهز مراقبت‌های ویژه سوختگی کشور نیز به همین شکل ارائه می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟
از دی ۹۶ که فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید تا شهریور ۹۷ استیضاح وزیر وقت اقتصاد به درازا کشید اما اکنون برای دغدغه شخصی یک نماینده، یک شبه ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر جمع می شود!
نمایندگان اصفهان به مجلس بازگشتند
نمایندگان مردم اصفهان که در پی مشکلات آب این استان درخواست استعفای دسته جمعی داده بودند پس از جلسه مشترک با هیات رئیسه امروز در صحن علنی مجلس حضور یافتند.
چهار ستاره در لیست مشترک سرخابی‌ها
نیم‌فصل اول لیگ برتر هجدهم چندروزی است که به پایان رسیده و تیم‌ها به مدت یک‌ماه فرصت دارند تا در نقل‌وانتقالات زمستانی کادر بازیکنان خود را با خروج نفرات مازاد و جذب بازیکنان جدید تقویت کنند.
بهترین گوشی‌های چینی ۲۰۱۸ با قیمت مناسب
گوشی‌های چینی همواره به ارزان بودن مشهور بوده‌اند و از همین رو کسانی که پول کافی برای خرید محصولات رده بالایی مانند سری آیفون اپل یا گلکسی اس سامسونگ را در اختیار ندارند، به سراغ تهیه یک گوشی میان رده از تولیدات شرکت‌های چینی می‌روند.
نمایندگان اصفهان به مجلس بازگشتند
لایحه قانون انتخابات بازنگری شد
حمایت علمای قم از حرکت اعتراضی دانشجویان
واقعا اینها نماینده مردمند؟! +عکس
وای به حال دانشگاه با این استاداش!
چرا روحانی به سوریه نمی‌رود
یک اتفاق عجیب در حوزه تراریخته +عکس
نمایندگان خوزستان تهدید کردند
سردار غیب پرور: ˮرفتار مجاهدانهˮ شرط پیروز در عرصه فضای مجازی است
نمایندگان مستعفی اصفهان پس از 2 جلسه غیبت به صحن علنی آمدند