آیا می‌توان به تدبیر مالی اروپا امید بست؟

12:23 ۱۶۸ روز پیش برترین ها 208 0

می‌توان به تدبیر اروپا برای گره‌گشایی از کار ایران امید بست؟ این پرسش کلیدی اقتصاد سیاسی ایران، جواب‌های دم‌دستی متعددی دارد.

برترین ها

وب سایت خبر فوری: می‌توان به تدبیر اروپا برای گره‌گشایی از کار ایران امید بست؟ این پرسش کلیدی اقتصاد سیاسی ایران، جواب‌های دم‌دستی متعددی دارد.
این پرسش کلیدی اقتصاد سیاسی ایران، جواب‌های دم‌دستی متعددی دارد، اما از منظر روابط بین‌الملل هنوز پاسخ علمی دقیقی ندارد، عمدتا به آن دلیل که سیاست بین‌الملل از ثبات هژمونیک فاصله گرفته و نظم بین‌الملل قاعده‌محور به‌گونه‌ای فزاینده زیر ضربات نیروهای دگرگونی طلب قرار می‌گیرد، نیروهایی که از ۲۰۱۶ بر مهم‌ترین جغرافیای قدرت مسلط شده‌اند. به بیان معروف «یا بشکند یا بگذرد کشتی در این گرداب‌ها.» کسی نمی‌داند که کشتی نظم لیبرال – چندجانبه که اروپایی‌ها و برجامی‌ها سخت به آن امید بسته و با آن همسفرند از این گرداب‌ها می‌گذرد یا می‌شکند.
از همین روست که چندجانبه‌گرایان و به‌ویژه چندجانبه‌گرایان ایرانی سخت‌ترین روزها را سپری می‌کنند. سیاست بین‌الملل از ثبات هژمونیک فاصله گرفته و با تغییر فزاینده در توزیع قدرت بین‌المللی، نظم بین‌الملل لیبرال-قاعده‌محور بیش از پیش ضربه‌پذیر می‌شود. در این فرآیند نهادها و قواعدی که روزگاری سخت و استوار به‌نظر می‌رسیدند دود می‌شوند و هوا می‌روند.
کشوری که ۷۰ سال رهبری تجارت «آزاد» جهانی را بر عهده داشته و همواره سیاست خارجی قاعده‌نویس-نهادگرا چراغ راهنمای کنش بین‌المللی آن بوده، به ناگاه نظم را رها کرده، به‌گونه‌ای افراطی حمایت‌گرایی وستفالیایی را سرلوحه کنش‌های بین‌المللی خود قرار داده، در مذمت قواعد زیست بین‌المللی و مدح فروش تسلیحات به تقریبا هر کشوری سخن می‌گوید. رها کردن نظم بین‌المللی از سوی هژمون در ترکیب با سرعت یافتن روند انتقال قدرت، سیالیت شرایط بین‌المللی را گسترش داده و تعمیق بخشیده است.
گذار از چندجانبه‌گرایی و سیالیت فزاینده سیاست بین‌الملل، سیاست خارجی ایران و نیز اروپا را با بحران پارادایمی مواجه کرده است. به بیان ساده، نظم بین‌المللی قاعده‌محور و چندجانبه‌گرا که مبنای کنش سیاست خارجی ایران و بسیاری دیگر از کشورها در سال‌های اخیر بوده به‌گونه‌ای فزاینده متزلزل می‌شود. این تزلزل، محیط عملیاتی جدیدی را برای کنشگری ایران و بسیاری دیگر از کشورها پدید آورده است. این محیط تئوریزه نشده، چندان شناخته شده نیست. به‌شدت متغیر است و اغلب کشورها «جعبه ابزار» و نیز آمادگی روانی لازم برای کنشگری موفقیت‌آمیز در آن را ندارند.
اما خبر خوب شاید این باشد که اتحادیه اروپا و تا حدی چین نیز در این بحران پارادایمی به درجاتی با ایران شریکند. تجدیدنظرطلبی رادیکال آمریکا آنها را نیز به درجاتی گیج و سرگردان کرده است. مفهوم‌پردازی‌های اضطراری که این روزها سران اروپایی در مورد دوره گذار به نظم جدید ارائه می‌کنند و خواهش و تمنای چین برای حفظ ساختارهای چندجانبه اقتصاد سیاسی بین‌الملل را می‌توان در همین راستا تفسیر کرد. البته هیچ‌یک از آنان گرفتاری ایران را ندارند و شدت فشاری را که چندجانبه‌گراهای ایرانی با آن مواجهند، احتمالا به خوبی درک نمی‌کنند. تکانه‌های گذار از ثبات هژمونیک، برجام به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد چندجانبه‌گراهای ایرانی را در آستانه نابودی قرار داده و این مصیبت در جهانی که همه سرگرم گرفتاری‌های «دوره گذار»‌ند توجه شایسته را برنمی‌انگیزد.
عصبانیت این روزهای چندجانبه‌گراهای ایرانی و تلاش آنها برای جلب توجه به فاجعه فروپاشی برجام را می‌توان در همین راستا تفسیر کرد. به تدبیر اروپا و نیز چین برای گشودن روزنه‌های بین‌المللی به روی اقتصاد سیاسی ایران احتمالا می‌توان به‌صورتی «کج‌دارومریز» امید بست، نه به آن دلیل که اروپایی‌ها یا چینی‌ها از اراده لازم برخوردار نیستند که سنجش دقیق آن ممکن نیست، بلکه عمدتا به آن دلیل که آنان نیز عمیقا درگیر دوره گذارند و در میدان مین سیاست بین‌الملل با احتیاط حداکثری رفتار می‌کنند. احتمالا تدبیر می‌کنند اما نه با کیفیتی و نه در زمانی که چندجانبه‌گراهای ایرانی می‌خواهند. «عدم قطعیت‌ها» پایدار می‌مانند


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

دولت ورود اتوبوس های دست دوم‌ را ممنوع کرد
تهران- ایرنا- دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: دولت ورود اتوبوس های دست دوم ‌را ممنوع کرد.
ذوب آهن ایران ورزشگاه دیگری را برای میزبانی از النصر عربستان تعیین کند
اصفهان - ایرنا - کنفدراسیون فوتبال آسیا از باشگاه ذوب آهن ایران خواست به جای کربلا ورزشگاه دیگری را برای میزبانی از النصر عربستان تعیین کند.
نماینده مجلس: صادرات پیاز، گوجه و هندوانه آزاد شد
جیرفت - ایرنا - نماینده پنج شهرستان جنوبی کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت: با حمایت های دولت، صادرات پیاز، گوجه و هندوانه آزاد شد.
سهم 300 میلیون مترمکعبی پساب در احیای دریاچه ارومیه
ارومیه- ایرنا- استفاده از پساب از جمله 27 راهکار مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای این پهنه آبی با سهم آب آورد 300 میلیون مترمکعبی در سال محسوب می شود که در چهار سال گذشته طرح های مهمی با سرمایه گذاری کلان برای تحقق آن، تعریف و اجرایی شده است.
ژیمناستیک هنری، داشته ها و کمبودها
قزوین - ایرنا - ژیمناستیک هنری رشته ای مفرح و جذاب است که علاوه بر داشته های متعدد از قبیل ملی پوشان توانمند،جوان و مستعد با کمبودهایی نیز مواجه است.
آذرخش جان 2 نفر را در آبدانان ایلام گرفت
ایلام - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی آبدانان گفت: حادثه برخورد غیر مستقیم آذرخش در بارندگی های روز گذشته (دوشنبه) سبب مرگ 2 نفر در منطقه عشایری «قده» این شهرستان شد.
شمار اهداکنندگان عضو در شمال شرق کشور 2.5برابر شد
مشهد - ایرنا - مسئول فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شمار بیماران مرگ مغزی اهدا کننده عضو در شمال شرق کشور در همسنجی با سه سال گذشته حدود 2.5 برابر شده است.
اصالت و هویت معماری کنونی بندرعباس در بوته نقد
بندرعباس - ایرنا - این شهر را با نام شاه عباس می شناسند که با بیرون راندن پرتغالی ها از جزیره هرمز نام گمبرون را تغییر داد، از آن زمان تا کنون بناهای مختلفی در این شهر ساخته شده است.
ماه رمضان ترکمن ها؛ مختومقلی و سیلاب
گرگان - ایرنا - رمضان دیرلر آیینگ یاغشی سین (رمضان می‌آید و آن بهترین ماه است) این بیت دیوان مختومقلی فراغی شاعر نامدار ترکمن بیانگر جایگاه والای ماه میهمانی خدا در میان این قوم است اما ماه رمضان امسال در سایه سنگین سیلاب رنگ و بوی دیگری برای ترکمن های سیل زده استان گلستان دارد.
100 هکتار از مزارع گندم اندیمشک در آتش سوخت
اندیمشک-ایرنا- بیش از 100 هکتار از مزارع کشاورزی اندیمشک بامداد سه شنبه در آتش سوخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۳ ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان در انتظار مذاکره دو وزیر
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره سه ساله شدن دوره کارشناسی گفت: این اقدام به مجوز آموزش و پرورش و وزارت علوم نیاز دارد، منتظر مذاکره دو وزیر هستیم که بتوانیم برای دوره‌ای زمانی و برای حل مشکل کمبود نیرو، دوره کارشناسی را سه ساله برگزار کنیم تا دانشجویان زودتر فارغ التحصیل شده و وارد آموزش و پرورش بشوند.
دولت ورود اتوبوس های دست دوم‌ را ممنوع کرد
تهران- ایرنا- دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: دولت ورود اتوبوس های دست دوم ‌را ممنوع کرد.
نماینده مجلس: صادرات پیاز، گوجه و هندوانه آزاد شد
جیرفت - ایرنا - نماینده پنج شهرستان جنوبی کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت: با حمایت های دولت، صادرات پیاز، گوجه و هندوانه آزاد شد.
فوتبال ساحلی البرز احیا می شود
کرج - ایرنا - رئیس هیات فوتبال البرز گفت: فوتبال ساحلی این استان که مدت ها است به فراموشی سپرده شده بار دیگر احیاء می شود.
2 میلیارد و 716 میلیارد دلار محصولات هرمزگان صادر شد
بندرعباس- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: دو میلیارد و 716 میلیارد دلار محصولات تولیدی استان ظرف یکسال گذشته صادر شد.
مجازات اسیدپاشی تعیین شد
مجازات اسید پاشی با اعلام گذشت اولیای‌دم یک درجه تخفیف می‌یابد
نامه هشدارآمیز ایران به شورای امنیت درباره تلاشهای فتنه جویانه
گزینه احتمالی فراکسیون امید برای ریاست مجلس
وزیر دفاع انگلیس ایران را تهدید کرد
دستور کار جلسه علنی مجلس
نظر  رئیس قوه قضائیه درباره معرفی نماینده حقوقی بخش خصوصی
تبریک نایب رئیس مجلس برای میلاد کریم اهل‌بیت
پرسش‌های نمایندگان مجلس از زنگنه سریالی شد
نامه تخت‌روانچی به گوترش درباره وضعیت خاورمیانه +متن نامه