از دورگه‌های ضعیف تا چاق ها؛ انتخاب‌های عجیب کی‌روش

08:48 ۱۰ روز و ۱۷ ساعت پیش برترین ها 134 0
         از دورگه‌های ضعیف تا چاق ها؛ انتخاب‌های عجیب کی‌روش

تیم ملی ایران با حضور کارلوس‌کی‌روش، دوران تازه و متفاوتی را پشت سر گذاشته است. روند حرکتی تیم ملی در زمان کی‌روش، یک روند ثابت نبود و به جرات می‌توان گفت، این تیم دوران پرافت و خیزی را با این سرمربی پرتغالی پشت سر گذاشت.

برترین ها

روزنامه قانون - محمد سجاد بهي: تیم ملی ایران با حضور کارلوس‌کی‌روش، دوران تازه و متفاوتی را پشت سر گذاشته است. روند حرکتی تیم ملی در زمان کی‌روش، یک روند ثابت نبود و به جرات می‌توان گفت، این تیم دوران پرافت و خیزی را با این سرمربی پرتغالی پشت سر گذاشت. بیشتر شدن وجهه بین‌المللی تیم ملی و همچنین عوض شدن شخصیت این تیم، موضوعی است که هیچ فردی نمی‌تواند منکر آن بشود. همین مساله، باعث شد دوران تازه‌ای برای تیم ایران رقم بخورد. این اتفاق، عامل مهمی بود تا استقبال از تیم ایران بیش از گذشته باشد. علاوه بر اینکه توجه رسانه و اهالی فوتبال در خارج از کشور، به این تیم جلب شد، استقبال بازیکنان ایرانی و شور و اشتیاق آن‌ها برای پوشیدن پیراهن تیم ملی نیز بیشتر شد.

این اشتیاق را می‌توان از نام‌های خارجی که نامزد حضور در تیم ملی می‌شدند به خوبی متوجه شد. به عنوان مثال حضور اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد که تا پیش از حضور کی‌روش برای اهالی فوتبال در ایران ناشناخته بودند، نشان می‌دهد که دورگه‌ها و ایرانیانی که در اروپا بازی می‌کردند، راهی برای نشان دادن خودشان پیدا کرده بودند. در مطلب زیر نگاهی به دورگه‌های ناموفق در تیم ملی داریم. ضمن اینکه در کنار آن‌ها، یک انتخاب سوال برانگیز داخلی را نیز به شما معرفی خواهیم کرد.

دانیال داوری

         از دورگه‌های ضعیف تا چاق ها؛ انتخاب‌های عجیب کی‌روش

دانیال محمد داوری که خودش اصرار داشت او را دنیل صدا کنند، دروازه‌بان ایرانی-آلمانی تیم کی‌روش در سال 2014، پرورش یافته آکادمی باشگاه ماینتس آلمان است. او سال2013 به تیم برانشویگ کمک کرد تا پس از 28سال از بوندس لیگای‌دو به بوندس لیگای‌يك راه پیدا کند. داوری، یک فوتبالیست کاتولیک است که در جام جهانی2014 و در کنار آندرانیک تیموریان و استیون(مهرداد) بیت‌آشور، مثلث مسیحیان ایران را کامل کرد. درخشش او در بوندس لیگای‌دو، نامش را در رسانه‌های آلمانی پررنگ کرد و به همین خاطر کی‌روش که توجه ویژه‌ای به دورگه‌های ایرانی در اروپا دارد در دومین روز بهمن 91، نام او را در لیست تیم ملی قرار داد.

داوری در جریان بازی ایران-کویت در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا2015، برای اولین بار روی نیمکت ایران نشست و در بازی ایران-تایلند که با برد 3برصفر تیم ملی به پایان رسید، برای اولین بار درون دروازه ایستاد. کی‌روش در بازی بعدی هم از داوری استفاده کرد و به این ترتیب برد4بريك ایران مقابل لبنان، دومین بازی ملی داوری شد. او در بازی دوستانه مقابل گینه که با شکست 2بريك ایران همراه شد، در ترکیب اصلی قرار گرفت اما در دقیقه77 جای خودش را به حقیقی داد. همچنین در بازی دوستانه مقابل آنگولا که با تساوی1-1 به پایان رسید، تا دقیقه 67 درون قفس توری ایران ایستاد. پس از این، داوری دیگر هیچ‌گاه برای ایران بازی نکرد و اگرچه همراه تیم ملی به برزیل رفت اما در هر سه بازی جام جهانی روی نیمکت نشست تا پس از جام 2014، دیگر اثری از او در تیم ملی نباشد.


استیون یا مهرداد بیت‌آشور

         از دورگه‌های ضعیف تا چاق ها؛ انتخاب‌های عجیب کی‌روش

مدافع ایرانی-آمریکایی تیم سن‌خوزه، در سال 91 توسط یورگن کلینزمن به اردوی تیم ملی آمریکا دعوت شد و در سال 92، کی‌روش نیز او را به تیم ملی ایران دعوت کرد و با وجود توجهی که کلینزمن به این مدافع داشت، او دعوت کی‌روش را قبول کرد. بیت‌آشور در دقیقه76 بازی ایران-تایلند به جای ماهینی وارد زمین شد تا اولین بازی ملی او ثبت‌شود.

سپس در دوبازی بیرون از خانه مقابل تایلند و لبنان در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا2015، به صورت کامل بازی کرد و حتی در مقابل تایلند یک پاس گل هم داد. در جریان دو بازی دوستانه ایران مقابل گینه و مونته‌نگرو، 45دقیقه برای ایران بازی کرد و در بازی ایران-آنگولا نیز 90دقیقه در ترکیب اصلی قرار داشت. بازی خانگی مقابل تایلند، آخرین حضور بیت‌آشور در تیم ملی بود و این مدافع راست، که در لیست 35نفره اعزام به جام جهانی2014 بود، به لیست نهایی کی‌روش راهی پیدا نکرد تا زودتر از داوری با پیراهن تیم ملی خداحافظی کند. مهم‌ترین افتخار ورزشی این فوتبالیست دورگه، قهرمانی در لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکاست.


امید نظری

         از دورگه‌های ضعیف تا چاق ها؛ انتخاب‌های عجیب کی‌روش

هافبک ایرانی-فیلیپینی و متولد شهر مالمو سوئد. فوتبال باشگاهی او بیشتر در لیگ سوئد سپری شد اما سال2016 راهی شرق آسیا شد و بازی در لیگ‎های فیلیپین و مالزی را هم تجربه کرد. نظری در سال 91 توسط کی‌روش به تیم ملی دعوت شد. نظری در همین سال اولین بازی ملی خودش را مقابل تونس انجام داد و پس از آن در بازی مقابل اردن نیز از ابتدای نیمه دوم وارد زمین شد. دیدار دوستانه تیم ملی مقابل تاجیکستان که با نتیجه 6بريك به سود ایران به پایان رسید، سومین بازی نظری و اولین بازی ملی است که او 90دقیقه در زمین حضور داشت. نظری که با تیم ملی به مسابقات غرب آسیا اعزام شده بود، مقابل عربستان 90دقیقه بازی کرد. او مقابل یمن نیز به صورت کامل در زمین بود و موفق شد تنها گل ملی خودش را در دقیقه41 به ثمر برساند. با این‌حال نتوانست نظر کی‌روش را برای ادامه کار در مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌ها جلب کند و به این ترتیب به نقطه پایان همکاری با تیم ملی رسید.


محمدرضا خانزاده

         از دورگه‌های ضعیف تا چاق ها؛ انتخاب‌های عجیب کی‌روش

خانزاده را باید عجیب‌ترین انتخاب کی‌روش دانست. او پس از حاشیه‌ای که در اردوی پرسپولیس و در برخورد با هوادارانی که مقابل هتل محل اقامت این تیم تجمع کرده بودند، درست کرد در فوتبال ایران تا مرز محو شدن پیش رفت اما شاید سرمربی پرتغالی فرشته نجات او بود! خانزاده همراه با تیم ملی دوجام جهانی و یک جام ملت‌ها را تجربه کرده اما در این سه تورنمنت فقط تماشاگر بازی‌ها از روی نیمکت بوده است! او در سال91 به تیم ملی دعوت شد.

سه مسابقه تیم ملی در بازی‌‌های غرب آسیا مقابل عربستان، بحرین و یمن اولین بازی‌های ملی خانزاده محسوب می‌شوند. سپس در باخت دوستانه 3بريك مقابل عمان، به مدت 18دقیقه برای تیم ملی بازی کرد. در مقدماتی جام جهانی به او بازی نرسید اما در مقدماتی جام جهانی2014، به مدت 9دقیقه مقابل کویت بازی کرد. در تساوی صفر- صفر مقابل بلاروس توانست 24دقیقه برای تیم ملی بازی کند. سپس اولین حضو 90دقیقه‌ای خودش را در تساوي 1-1 مقابل آنگولا تجربه کرد. پس از این بازی تا سال2018 فرصت بازی برای تیم ملی را پیدا نکرد اما در بازی‌های تدارکاتی جام جهانی روسیه، دوباره فرصت بازی در تیم ملی را پیدا کرد. در بازی با سیرالئون، اولین گل ملی خانزاده ثبت شد. در باخت يك برصفر مقابل تونس، 54 دقیقه بازی کرد و در بازی‌های بعدی مقابل الجزایر و ازبکستان، 90دقیقه در زمین حضور داشت. به این ترتیب او اکنون با 11بازی ملی به نظر می‌رسد که از مسافران اصلی جام ملت‌های آسیا در سال2019 باشد.


دورگه‌های اطراف‌تیم‌ملی

علاوه بر بازیکنان نام برده شده، فوتبالیست‌های دیگری هم بودند که مطرح شدن نام آن‌ها در کنار تیم ملی برای فوتبالدوستان ایرانی تازه و کمی عجیب بود. در روزهای پایانی‌سال 95، نام یک مدافع ایرانی-انگلیسی به وضوح شنیده شد. رایان تفضلی، پرورش یافته آکادمی ساوت‌همپتون است. این مدافع 196سانتی‌متری سابقه بازی در چمپیونزشیپ یا لیگ دسته یک انگلستان را دارد. عکس‌های او در بازی حذفی مقابل چلسی، هواداران تیم ملی را خوشحال می‌کرد اما او در نهایت به اردوی تیم کی‌روش راهی پیدا نکرد.

         از دورگه‌های ضعیف تا چاق ها؛ انتخاب‌های عجیب کی‌روش

امسال نیز نام یک دورگه ایرانی-آلمانی به گوش رسید. دنیس اکرات، پرورش یافته آکادمی کلن و مونشن‌گلادباخ است. دنیس 21ساله، از تیم دوم مونشن گلادباخ به تیم دوم سلتاویگو راه پیدا کرد و از ابتدای سال2018 به عضویت تیم اصلی سلتاویگو درآمد. ضمن اینکه يك بازی نیز برای تیم زیر19 سال آلمان انجام داده است. گفته می‌شود او برخلاف دورگه‌های دیگر، تصمیم گرفت دعوت کی‌روش را رد کند و به فوتبال حرفه‌ای خودش در کشورآلمان و لالیگا ادامه بدهد.

         از دورگه‌های ضعیف تا چاق ها؛ انتخاب‌های عجیب کی‌روش

الکساندر سمیع‌زاده، دیگر دورگه ایرانی-انگلیسی است که در آکادمی باشگاه منچسترسیتی آموزش دیده است. سمیع زاده 20ساله مدتی را هم در تیم اصلی بولتون بازی کرد اما شهرت او به خاطر درخشش فوق‌العاده در فوتبال پایه‌های انگلستان است. این فوتبالیست متولد تهران که از 15سالگی در فوتبال انگلستان حضور دارد، ممکن است در سال‌های آینده به عضویت تیم اصلی منچسترسیتی درآید. تعریف و تمجید کی‌روش در برگه شخصی خودش از این مهاجم، نشان می‌دهد که سرمربی تیم ملی ایران نگاه ویژه‌ای به او دارد.

         از دورگه‌های ضعیف تا چاق ها؛ انتخاب‌های عجیب کی‌روش

علاوه بر این‌ها، یک بازیکن ایرانی-استرالیایی نیز مورد توجه کی‌روش قرار داشت اما او ترجیح داد برای تیم ملی استرالیا بازی کند. دنیل ارزانی متولد شهر خرم‌آباد است. او در هفت سالگی راهی استرالیا شد و اکنون 19سال سن دارد. ارزانی که به همراه تیم ملی استرالیا عازم جام جهانی روسیه شد و به عنوان یکی از جوانان آینده دار نام خودش را در این جام مطرح کرد، در سال جاری میلادی به عضویت تیم منچسترسیتی درآمد اما اکنون به صورت قرضی برای تیم سلتیک اسکاتلند بازی می‌کند. این هافبک هجومی در 6بازی برای تیم ملی استرالیا، یک بار و در جریان برد 2بريك مقابل مجارستان، موفق به گلزنی شده است.

         از دورگه‌های ضعیف تا چاق ها؛ انتخاب‌های عجیب کی‌روش


گروه های زیر مجموعه چهره ها

چهره های جهانی
چهره های جهانی

آخرین اخبار

احتمال بازگشت رسول تقیان به وزنه برداری
ملی‌پوش سابق وزنه‌برداری گفت: من انتظار مادی از هیچ‌کدام از ارگان‌ها ندارم و تنها خواسته‌ای که داشتم یک احترام و احوال‌پرسی بود.
کمانداران برتر رنکینگ کشوری معرفی شدند
مرحله دوم رنکینگ کشوری در رشته ریکرو زنان و مردان در کرمان برگزار شد که در پایان کمانداران برتر معرفی شدند.
انصراف دو کاندیدا از انتخابات پارالمپیک
دو کاندیدای کمیته ملی پارالمپیک انصراف خود را از کاندیداتوری شانزدهمین مجمع انتخابات کمیته ملی پارالمپیک اعلام کردند.
صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
رییس کمیته ملی المپیک امشب راهی کرواسی می‌شود.
حضور آمریکا با ۵ وزنه بردار در جام فجر
رییس هیات وزنه برداری خوزستان از حضور پنج وزنه بردار آمریکا در جام فجر خبر داد.
گلایه دختر دوومیدانی‌کار از دعوت نشدنش به اردوی تیم ملی
نایب قهرمان دوی ۶۰ متر با مانع قهرمانی آسیا از دعوت نشدنش به اردوی تیم ملی دوومیدانی گلایه‌مند است.
پورعلی فرد: تست دوپینگ مثبتی در رقابت‌های جهانی نداشتیم
رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام با بیان اینکه در بحث مبارزه با عرضه داروهای نیروزا تمامی تلاش خود را در برخورد با باشگاه‌داران و افراد سودجو قرار داده‌ایم، اضافه کرد: نظارت مستمر بر این موضوع داریم و همین عامل باعث شده تا هر دو تیم از کشورمان که راهی مسابقات جهانی و آسیایی شدند هیچ تست دوپینگ مثبتی اعلام نشود.
ورزشکاران کارگر بیمه پزشکی ورزشی می‌شوند
سرپرست فدراسیون آماتور ورزش کارگری گفت: برای کاهش هزینه‌های درمانی ورزشکاران کارگر، در آینده بیمه کارگران در سایت فدراسیون پزشکی ورزشی و در طبقه‌ ورزش کارگری ثبت خواهد شد.
مقصودلو و فیروزجا هم امتیاز با صدرنشینان آسیا شدند
با پایان دور سوم رقابت های انفرادی قهرمانی آسیا، پرهام مقصودلو و علیرضا فیروز جا هم امتیاز با صدرنشینان شدند.
مجمع فدارسیون بسکتبال- انتقاد تند داورزنی به گزارش‌های حسابرس و خزانه‌دار
در مجمع عمومی فدارسیون بسکتبال، معاون وزیر ورزش از گزارش‌های حسابرس و خزانه‌دار فدارسیون به شدت انتقاد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

احتمال بازگشت رسول تقیان به وزنه برداری
ملی‌پوش سابق وزنه‌برداری گفت: من انتظار مادی از هیچ‌کدام از ارگان‌ها ندارم و تنها خواسته‌ای که داشتم یک احترام و احوال‌پرسی بود.
مرحله اول لیگ برتر تنیس روی میز بانوان برگزار شد
در مرحله اول لیگ برتر تنیس روی میز بانوان، تیم‌های دیجی تندرست و دانشگاه آزاد صدرنشین شدند.
سرنوشت قهرمانی نیم‌فصل در دست سپاهانی‌ها
آخرین بازی نیم فصل اول لیگ برتر در اهواز برگزار می شود؛ شهری که سه فصل پیش قهرمانی تیم استقلالش را جشن گرفت و حالا در روزهای بد آبی‌های اهواز، میزبان تیمی است که برای قهرمانی نیم‌فصل می‌جنگد.
عذرخواهی مهاجم بایرن به خاطر خطای شدید
توماس مولر، مهاجم آلمانی بایرن مونیخ، به خاطر خطای شدید خود در دیدار این تیم برابر آژاکس عذرخواهی کرد.
رودنیل: گل چهارم پرسپولیس سالم بود
کارشناس داوری فوتبال گفت: گل چهارم پرسپولیس کاملا سالم بود و داور این گل را بی‌مورد مردود اعلام کرد.
«قالی کرمون»‌های هالیوودی!
چرا اَن هَتوی منفورترین سلبریتی هالیوود شد؟
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ هالی بری خشن و سلمان خان خالخالی
چهره‌های مشهور و موفق و عادت‌های صبحگاهی شان
ابن رشد؛ فیلسوفی که باید از نو شناخت
میراث پابلو اسکوبار؛ سلطان کوکائین چگونه اسطوره شد؟
۸ سلبریتی موفق دنیا که از مشکلات روحی رنج می‌برند
جلیقه زرد‌ها چه کسانی هستند؟
عروسی باشکوه پریانکا چوپرا و نیک جوناس
۲۴ زن قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۸