بودجه ۹۸؛ باید‌ها و نباید‌های اقتصادی ایران

10:13 ۱۶۸ روز و ۳ ساعت پیش برترین ها 195 0

یک اقتصاددان درباره باید‌ها و نباید‌های بودجه ۹۸ گفت: «در بخش هزینه‌های دولت با توجه به وضعیت کشور در سال آینده که یک سال خاصی است، مجلس نقش بسیار مهمی دارد. زیرا باید به گونه‎ای عمل کند که هزینه‌های دولت تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. یعنی به هیچ وجه مجلس نباید حجم پروژه‌های عمرانی دولت را زیاد کند.

برترین ها

فرارو: یک اقتصاددان درباره باید‌ها و نباید‌های بودجه ۹۸ گفت: «در بخش هزینه‌های دولت با توجه به وضعیت کشور در سال آینده که یک سال خاصی است، مجلس نقش بسیار مهمی دارد. زیرا باید به گونه‎ای عمل کند که هزینه‌های دولت تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. یعنی به هیچ وجه مجلس نباید حجم پروژه‌های عمرانی دولت را زیاد کند.
تا جایی که من در جریان هستم، دولت بسیار موافق است که در سال ۹۸ بخش عمده پروژه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کند. پیشنهاد من این است که حتی اگر قرار باشد این پروژه‌ها را به صورت رایگان تحویل بخش خصوصی دهند هم کار خوبی انجام داده اند.
البته به شرطی که این پروژه‌ها با همان هدف اولیه تمام شوند و دولت هم در مقابل تعهد دهد که خدمات را خریداری کند. یعنی اگر پروژه ساخت بیمارستان یا مدرسه و ورزشگاه و... است، به مالک اجاره دهد. اینگونه ما می‌توانیم شرایط مناسبی برای بخش خصوصی ایجاد کنیم تا سرمایه خود را بیاورد و پروژه‌ها را تمام کند.»
طبق آیین نامه داخلی مجلس، سقف زمانی ارائه لایحه بودجه تا ۱۵ آذر ماه است، اما با توجه به این که رئیس جمهور در روز‌های سه شنبه و چهارشنبه به سفر استانی خواهد رفت، به عقیده برخی نمایندگان احتمالا روز پنج شنبه (۱۵ آذر) برای ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس می‌رود.
البته برنامه دولت به این شکل بود که لایحه بودجه را یکشنبه آینده به مجلس ارائه کند، اما با توجه به این که هفته آینده زمان سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه‌شان است دولت و مجلس در حال مذاکره در این باره هستند و احتمالا پایان هفته جاری زمان تحویل لایحه بودجه باشد.
اما بدون شک بودجه سال آینده تفاوت بسیاری با سال جاری خواهد داشت. زیرا به هرحال زمانی که بودجه سال ۹۷ تقدیم مجلس شد و به تصویب نمایندگان رسید هنوز خبری از خروج ایالات متحده از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه ایران نبود و قطعا ادامه این روند در سال آینده تبعاتی برای کشور خواهد داشت و همین مسئله دلیل مناسبی برای ایجاد تحولات بزرگ در لایحه بودجه است.
در همین خصوص مهدی پازوکی عنوان کرد: «باید توجه داشت که شرایط ما در حال حاضر و سال ۹۸ با روز‌هایی که بودجه ۹۷ تقدیم مجلس شد بسیار متفاوت است. ما الان درگیر تحریم‌های نفتی هستیم که دولت ایالات متحده علیه ایران اعمال کرده است.. در چنین شرایطی نمی‌توان خیلی روی فروش نفت حساب باز کرد. البته منظور من این نیست که درآمد نفتی نخواهیم داشت، اما قطعا به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد؛ لذا بهترین کار این است که در بخش درآمدها، دولت روی مالیات تمرکز بیشتری داشته باشد.
این به معنی آن نیست که دولت نرخ مالیات را افزایش دهد، فقط کافی است که دامنه مالیات را گسترش دهد. زیرا ما در حال حاضر جزو کشور‌هایی هستیم که بیشترین فرار مالیاتی در آن‌ها صورت می‌گیرد. ضمن اینکه در کنار این مسئله ما مقدار زیادی معافیت مالیاتی داریم.»
وی تصریح کرد: «بنابراین در شرایط فعلی ما باید به سمتی حرکت کنیم که نه تنها میزان معافیت مالیاتی به صفر برسد بلکه از فرار مالیاتی هم جلوگیری کنیم. برای این مسئله ما نیاز داریم یک سازمان مالیاتی کارآمد داشته باشیم که با استفاده از طراحی یک سیستم مالیاتی کارا مانع از فرار مالیاتی شود. این اصلا مقوله بعیدی نیست و کاملا امکان پذیر است.
به این صورت که ما با استفاده از تکنولوژی اطلاعاتی و استفاده از تجارب کشور‌های دیگر به خصوص کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و ژاپن و کره جنوبی می‌توانیم یک سیستم مناسب برای مالیات طراحی و اجرا کنیم. من کاملا با اینکه خیلی هیئتی با مسئله مالیات برخورد می‌شود مخالف هستم. منظورم از هیئتی دقیقا همین وضعیت و سیستم فعلی مالیاتی کشور است که ایران را تبدیل به بهشت دلالان و واسطه گران کرده است. این‌ها کسانی هستند که بیشترین بهره را می‌برند، اما کمترین میزان مالیات را به دولت می‌دهند.»
او تاکید کرد: «خوشبختانه ما الان برای این مسئله قانون هم داریم. طبق قانون برنامه باید بودجه کشور از محل مالیات‌ها باشد، اما متاسفانه الان حدود ۶۰ درصد از بودجه جاری کشور از محل مالیات تامین می‌شود و حدود ۴۰ درصد از محل فروش نفت به دست می‌آید. این درحالی است که درآمد ناشی از فروش نفت باید خرج طرح‌ها و پروژه‌های زیربنایی کشور شود؛ بنابراین به عقیده من باید در بودجه سال آینده، مالیات به عنوان مهمترین منبع درآمد دولت مورد توجه قرار بگیرد.»
این استاد دانشگاه با اشاره به بخش هزینه‌های دولت، گفت: «در این بخش با توجه به وضعیت کشور در سال آینده که یک سال خاصی است، مجلس نقش بسیار مهمی دارد. زیرا باید به گونه‎ای عمل کند که هزینه‌های دولت تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. یعنی به هیچ وجه مجلس نباید حجم پروژه‌های عمرانی دولت را زیاد کند. تا جایی که من در جریان هستم، دولت بسیار موافق است که در سال ۹۸ بخش عمده پروژه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کند.
پیشنهاد من این است که حتی اگر قرار باشد این پروژه‌ها را به صورت رایگان تحویل بخش خصوصی دهند هم کار خوبی انجام داده اند. البته به شرطی که این پروژه‌ها با همان هدف اولیه تمام شوند و دولت هم در مقابل تعهد دهد که خدمات را خریداری کند. یعنی اگر پروژه ساخت بیمارستان یا مدرسه و ورزشگاه و... است، به مالک اجاره دهد. اینگونه ما می‌توانیم شرایط مناسبی برای بخش خصوصی ایجاد کنیم تا سرمایه خود را بیاورد و پروژه‌ها را تمام کند.»
پازوکی افزود: «همانطور که عرض کردم دولت در این زمینه بسیار جدی و مصمم است و حتی لیستی از این پروژه‌ها تحت عنوان «توسعه مشارکت بخش خصوصی و عمومی و تعاونی در سال ۹۸» تهیه کرده و قرار است روزی که بودجه را تقدیم مجلس می‌کند این لیست را هم در اختیار نمایندگان قرار دهد.
نکته دیگر که لازم است در اینجا به ان اشاره کنم مسئله صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. اگر به بودجه سال‌های اخیر که جزئیات در اختیار عموم قرار گرفته، توجه کنید می‌بینید که طی چند دهه اخیر مبلغ قابل توجهی به برخی نهاد‌ها پرداخت شده که اصلا لزومی ندارد این بودجه پرداخت شود و جا‌هایی که نیاز به بودجه دارند بسیار هم ضروری هستند یا مبلغ کمی دریافت می‌کنند از بودجه محرومند.»
وی ادامه داد: «به عنوان مثال دبیرخانه ستاد انقلاب فرهنگی را می‌توان با ۲۰ نفر به شکل بهینه اداره کرد. این درحالی است که همین الان که من با شما صحبت می‌کنم این ستاد بیش از سیزده اداره کل دارد. یا مثلا مجمع تشخیص مصلحت نظام چندین پژوهشکده دارد. مگر مجمع تشخیص، سازمان برنامه بودجه است که به این تعداد پژوهشکده نیاز دارد؟ جالب است بدانید که در دولت آقای احمدی نژاد موسسه تحقیقاتی را از سازمان برنامه گرفتند و زیر نظر نهاد ریاست جمهوری قرار دادند. خیلی جالب است که سازمان برنامه این نهاد را ندارد، اما کجمع تشخیص موسسه تحقیقاتی دارد یا مثلا دبیرخانه مجمع سه پژوهشکده دارد.
این‌ها یعنی هزینه دولت به مقدار قابل توجهی بالا رفته است وو هیچ دستاورد خاصی هم نداشته اند. در این مورد صرفا مجلس نیست که می‌تواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد و باید سه قوه و مجموع حاکمیت وارد عمل شوند و هزینه‌های دولت را کاهش دهند.»
او افزود: «البته مجلس هم شامل این هزینه‌های اضافی می‌شود. زیرا اگر بررسی کنید می‌بینید که از همان سال نخست تشکیل مجلس شورای اسلامی، این قوه هرساله بودجه عمرانی دریافت کرده است. خیلی عجیب است مگر مجلس قرار است در همه شهر‌ها شعبه راه اندازی کند؟ بالاخره باید یک سال این بودجه و هزینه کاهش پیدا کند. نمونه دیگر این نهاد‌ها شورای نگهبان است. این نهاد بودجه بسیار بالایی دریافت می‌کند. در حالی که اگر از سال تاسیس آن با توجه به نرخ تورم این بودجه افزایش پیدا می‌کرد باز هم به میزان فعلی نمی‌رسید؛ بنابراین اگر می‌خواهیم رفاه عمومی ایجاد شود باید این هزینه‌ها را کاهش دهیم. ما به راستی در سال آینده نیازمند این نظم و انظباط در بودجه هستیم.»
این تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به یارانه‌ها عنوان کرد: «ما الان به بیش از ۹۵ درصد مردم ایران یارانه پرداخت می‌کنیم. درحالی که یارانه باید تنها به سه دهک پایین درآمدی داده شود. لزومی ندارد به قشر مرفه یا دهک‌هایی که نیازی ندارند، یارانه پرداخت کنیم؛ لذا امیدوارم یکبار برای همیشه نمایندگان مجلس درباره این مسئله منافع ملی را در نظر بگیرند و تصمیم درست و منطقی اتخاذ کنند. این مسئله در خصوص قیمت بنزین هم صدق می‌کند.
ما حداقل باید نرخ بنزین و گازوئیل را متناسب با تورم افزایش دهیم. اگر این کار را از چند سال قبل انجام می‌دادیم الان حداقل قیمت بنزین باید ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کرد. متاسفانه در کشور ما فکر می‌کنند که سرکوب قیمت‌ها راه حل مناسب برای تورم است درحالی که سیستم پولی مناسب می‌تواند تورم را مهار کند؛ لذا امیدوارم که اینبار مجلس تصمیمات مناسبی اتخاذ کند. زیرا ما در سال آینده قطعا با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.»


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد کلان
اقتصاد کلان

آخرین اخبار

حسین هدایتی به ۲۰ سال حبس محکوم شد
۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق، حکمی است که قوه قضاییه پس از رسیدگی به پرونده حسین هدایتی برای اخلال او در نظام اقتصادی و پولی ایران در نظر گرفته است.
غلبه بودجه بر برنامه ریزی یکی از عوامل توسعه نامتوازن کشور است
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از غلبه بعد بودجه بر نهاد برنامه ریزی گفت: یکی از دلایل توسعه نامتوازن کشور غلبه بعد بودجه ای بر نهاد برنامه ریزی است.
زیباکلام: اگر به ۹۶ برگردیم، بیشتر برای روحانی تبلیغ می‌کنم!- توهین حناچی به مردم تهران
صادق زیباکلام در حالی تاکید کرده است که «اگر به ۹۶ برگردیم، بیشتر برای روحانی تبلیغ می‌کند»! که چندی پیش گفته بود: «به خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم».
فراخوان دومین دوره جایزه ادبی «الوند»
دبیرخانه جایزه ادبی «الوند» (کتاب سال شعر الوند و جایزه ویژه انجمن علمی نقد ادبی ایران) در دومین دوره برگزاری از شاعران و ناشران سراسر کشور دعوت کرد که در این رقابت ادبی حضور یابند.
واکنش مهدی ترابی به احتمال جدایی از پرسپولیس
مهدی ترابی گفت: من دوست دارم سال‌ها در پرسپولیس بمانم اما امیدوارم که شرایط هم فراهم باشد تا این اتفاق رخ بدهد.
جزئیات حکم حسین هدایتی- صدور حکم برای دو جاسوس آمریکایی و سعودی- اعلام محکومیت قطعی ۱۰ اخلال‌گر اقتصادی
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه از صدور حکم برای دو جاسوس آمریکایی و عربستانی خبر داد.
فرماندار بروجرد:جذب سرمایه گذار بخش خصوصی دردستورکار مدیران قرار بگیرد
بروجرد - ایرنا - معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد گفت: مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی شهرستان جذب سرمایه گذار بخش خصوصی را در دستور کار قرار داده و مقدمات سرمایه گذاری را فراهم کنند.
نگاهی به اثرپذیری ادبیات معاصر از آثار کهن
نسرین فقیه‌ ملک‌مرزبان می‌گوید: ما حتی اگر بخواهیم هم نمی‌توانیم از سنت‌های شعری‌مان با عظمتی که دارند دست برداریم.
ذوب‌آهن بدنبال غرامت از AFC- انتقال بازی با النصر به عمان یا قطر
بازی تیم های فوتبال ذوب آهن ایران با النصر عربستان به جای عراق در قطر یا عمان برگزار می شود.
بد قولی صدای استقلالی ها را در آورد
بدقولی مدیران در عدم پرداختی مطالبات باعث ناراحتی آبی پوشان شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۳ ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان در انتظار مذاکره دو وزیر
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره سه ساله شدن دوره کارشناسی گفت: این اقدام به مجوز آموزش و پرورش و وزارت علوم نیاز دارد، منتظر مذاکره دو وزیر هستیم که بتوانیم برای دوره‌ای زمانی و برای حل مشکل کمبود نیرو، دوره کارشناسی را سه ساله برگزار کنیم تا دانشجویان زودتر فارغ التحصیل شده و وارد آموزش و پرورش بشوند.
دولت ورود اتوبوس های دست دوم‌ را ممنوع کرد
تهران- ایرنا- دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: دولت ورود اتوبوس های دست دوم ‌را ممنوع کرد.
نماینده مجلس: صادرات پیاز، گوجه و هندوانه آزاد شد
جیرفت - ایرنا - نماینده پنج شهرستان جنوبی کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت: با حمایت های دولت، صادرات پیاز، گوجه و هندوانه آزاد شد.
فوتبال ساحلی البرز احیا می شود
کرج - ایرنا - رئیس هیات فوتبال البرز گفت: فوتبال ساحلی این استان که مدت ها است به فراموشی سپرده شده بار دیگر احیاء می شود.
2 میلیارد و 716 میلیارد دلار محصولات هرمزگان صادر شد
بندرعباس- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: دو میلیارد و 716 میلیارد دلار محصولات تولیدی استان ظرف یکسال گذشته صادر شد.
اطلاعات بانکی مؤدیان در اختیار مالیاتی‌ها
سامانه احراز هویت «شاهکار» فقط برای نیازهای ضروری واگذار می‌شود
زنگنه: کسب موفقیت چشمگیر عرضه نفت در بورس کمی زمان‌بر است
خودرو ارزان تر می شود
تأثیر رشد اقتصادی در افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور
آخرین تحولات بازار طلای سرخ
سقوط قیمت خودرو در بازار- پیشخوان
انصاری: وزارت اقتصاد هنوز سامانه ثبت حقوق مدیران را تحویل نگرفته است
وزیر اقتصاد: طرح مالیات از عایدی از سرمایه جزئی در دست اجراست
جزئیات بسته جدید ارزی تشریح شد