محکومیت ۱۰ ماه زندان برای الیاس نادران

07:38 ۸۱ روز و ۱۰ ساعت پیش برترین ها 190 0

«10 ماه زندان برای الیاس نادران» این خبر عجیب بود و تا روز گذشته این موضوع در رسانه‌ها و فضای سیاسی کشور مطرح نشده بود. نادران از اصولگرایان شناخته شده است. حتی زمانی که نماینده مجلس بود بارها از تریبون خانه ملت اتهاماتی را روانه مخالفان سیاسی خودش کرده بود که دلیلش شاید عدم تصور شکایت و محکوم شدنش باشد.

برترین ها

روزنامه آرمان: «10 ماه زندان برای الیاس نادران» این خبر عجیب بود و تا روز گذشته این موضوع در رسانه‌ها و فضای سیاسی کشور مطرح نشده بود. نادران از اصولگرایان شناخته شده است. حتی زمانی که نماینده مجلس بود بارها از تریبون خانه ملت اتهاماتی را روانه مخالفان سیاسی خودش کرده بود که دلیلش شاید عدم تصور شکایت و محکوم شدنش باشد.
اما اکنون سیدرضا صالحی امیری پس از 5 سال خبر از محکومیت 10 ماهه نادران می‌دهد. شاید نادران تصور داشت که شکایت صالحی امیری از او مانند شکایت رحیمی است که متوقف شود اما این پرونده هیچ‌گاه متوقف نشد. 5 آبان 92 در اذهان بسیاری افراد هست.
روزی که 3 نماینده به نام‌های احمد توکلی؛ الیاس نادران و محمدجواد کریمی قدوسی در مراسم بررسی صلاحیت صالحی امیری اتهاماتی را به او نسبت دادند. صالحی امیری پس از آن بود که از این 3نماینده شکایت کرد. رئیس امروز کمیته ملی المپیک که در سال 92 با فضا سازی برخی نمایندگان نتوانست به وزارت ورزش و جوانان برسد پس از 5 سال از سرنوشت رسیدگی به شکایتش و احکام صادره رونمایی کرد.
مرور اتهامات نادران به صالحی امیری در آن روز شبنامه‌ای علیه گزینه مورد نظر رئیس جمهور برای تصدی وزارت ورزش و جوانان در مجلس پخش شد که با واکنش‌هایی همراه شد. حتی در آن روز کاظم جلالی در پاسخ به سوالی در مورد ادعای نادران مبنی بر مشکل داشتن مدرک دکترای صالحی امیری، اظهار کرد:« بنده نامه دانشگاه آزاد را در دست صالحی امیری دیدم که وی در سال 83 - 84 دکترا گرفته، اما حال باید مستندات نادران را دید.» زمانی که نوبت به نادران رسید او انواع و اقسام اتهامات را به صالحی امیری نسبت داد.
الیاس نادران برای مخالفت با صالحی امیری پرونده «بیمه ایران» را پیش کشید و مدعی شد: «د.س» شاه‌کلید بسیاری از مفاسد این پرونده اقرار کرده است«در چند نوبت مجموعاً ۳۰۰ میلیون تومان به شخص آقای صالحی امیری پرداخت کرده است و در سال ۸۹ هم حکم جلب آقای صالحی امیری صادر شده است ولی تا به حال اجرایی نشده است.» دومین اتهامی که نادران در جلسه یاد شده ادعا کرد، مربوط به زمان مسئولیت صالحی امیری در اداره اطلاعات خوزستان بود.
نماینده تهران با اشاره به ماجرای انفجار لوله‌های نفتی در زمان مسئولیت صالحی امیری ادعا کرد در جریان رسیدگی به این موضوع شماری از رزمندگان دوران دفاع مقدس بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند. اتهام دیگر نادران به صالحی امیری هم چنین بود:«درباره قاچاق کالا فرمانده وقت سپاه خوزستان شهادت داد و دکتر رهبر قرار شد استشهاد بگیرند از مسئول وقت وزارتخانه. ایشان تماس گرفتند آن فرد گواهی داد که این قاچاق توسط ایشان در نفتکش‌ها صورت گرفته است و گزارش آن به نهادهای ذی‌ربط ارسال شده است.
مدیرکل وقت اطلاعات بعد از اعزام ایشان از خوزستان به تهران همه این موارد را گواهی کرده‌اند.» نادران البته ادعاهایی هم درباره مواضع صالحی امیری پس از انتخابات سال 88 داشت. تمام اتهامات مطرح شده از سوی نادران از سوی نهادهای مربوطه مانند وزارت اطلاعات، قاضی پرونده بیمه ایران، یکی از نمایندگان مطلع مجلس و غیره تکذیب شد. پس از آن بود که صالحی امیری از نادران، توکلی و کریمی قدوسی شکایت کرد.
کریمی قدوسی و توکلی عذرخواهی کردند، نادران اما...
اکنون 5 سال از بی‌اخلاقی 3 نماینده سابق مجلس می‌گذرد و صالحی امیری در این سال‌ها برای برهم نخوردن آرامش جامعه سکوت کرد. او دیروز از نتیجه شکایت‌هایش پرده برداشت. خبرآنلاین نوشت؛ صالحی امیری جلسه روز 5 آبان را چنین تشریح کرد:«یکی از اعضای آن جمع که جانباز و متدین است، صبح زود یکی از روزهای زمستان ۹۲ به دفتر من آمد. من هفت صبح در دفتر حضور یافتم اما این فرد از من زودتر آمده بود.
او به من گفت «حامل یک پیام و یک رضایت هستم و بعد از شما خداحافظی می‌کنم». گفتم «چرا؟»، برای من صحنه‌ای را شرح داد که قرار بود چند روز بعد در مجلس رخ بدهد. به من گفت«شما روز یکشنبه در مجلس با چنین صحنه‌ای مواجه می‌شوید، قرار است آقای نادران چنین صحبتی کند، آقای‌توکلی چنین بگوید و من هم چنین حرفی بزنم». گفتم «چرا؟»، گفت: «اینها معتقدند حضور شما در دولت، کاملا فضا را به زیان اینها خواهد کرد بنابراین باید به هر قیمتی مانع این اتفاق شوند». آنها یک تحلیلی داشتند و آن تحلیل شان هم انحرافی بود.
او از من درخواست حلالیت کرد و من هم قبول کردم. این آقا به من گفت «به شما در مجلس رای خواهم داد اما در مجلس با شما سلام و علیک نخواهم کرد چون از این آقایان می‌ترسم». همان اتفاق در مجلس رخ داد. من هم دچار شوک شدم چون حرف‌هایی که زده شد از اساس جعل بود و بعد هم ثابت شد که حرف‌ها جعلی بودند. من شکایت کردم اما هیچ امیدی به رسیدگی نداشتم. مسیر رسیدگی به شکایت من پنج سال طول کشید.
وی افزود: آقای توکلی که من ایشان را فرد دینداری می‌دانم، در دادگاه حاضر شد. وقتی در دادگاه قبل از صدور رأی برایش حجت شد که دچار یک نوع فریب اطلاعاتی شده است و حرف‌هایش نقل قول صحیح نبود، همانجا یک کاغذ گرفت، نوشت و ضمن عذرخواهی، از من حلالیت طلب کرد و من هم همان جا رضایت نوشتم و خداحافظی کردم. بعد از آقای توکلی خواهش کردم و گفتم «نمی‌خواهد منبع خبرتان را معرفی کنید، با او تماس بگیرید بگذارید روی آیفون تا سوال کنم کجا این خبر را تولید کرده است؟».
آقای توکلی گفت «شب گذشته به من کسی تلفنی این حرف را گفته بود». از ایشان خواستم به همان فرد زنگ بزند تا تلفنی با او صحبت کنم اما آقای توکلی گفت «من تلفن او را ندارم چون شماره ناشناس بود». از ایشان پرسیدم «آیا یک فرد ناشناس تلفنی مطالبی را به شما گفت و شما یادداشت و از تریبون مجلس قرائت کردید؟» گفت «بله». صالحی‌امیری ادامه داد: بعد به آقای کریمی قدوسی رسیدیم. او گفت «ایشان پرونده امنیتی دارد». گفتم «من پرونده امنیتی دارم؟»، گفت «بله». گفتم «من معاون بررسی استراتژیک و رئیس ستاد وزارتخانه بودم. در واقع ارشدترین مقام امنیتی کشور بودم، آیا ممکن است چنین چیزی؟»، او گفت «بله».
خوب موضوع به دادگاه و صدور محکومیت رسید. آقای کریمی قدوسی آنجا گفت «من این نقل قول‌هایی که کردم از آقایان نادران و توکلی بود، بعد فهمیدم این حرف‌ها صحت ندارد بنابراین از من طلب حلالیت می‌کند»، عذرخواهی‌اش را نیز کتبا نوشت.» وی در مورد نادران هم گفت: آقای نادران حاضر به عذرخواهی کتبی نشد و در دادگاه محکوم به ده ماه حبس شد و چون در فرصت قانونی به حکم اعتراض نکرد،10ماه حبس قطعی و به اجرای احکام ابلاغ شد. وی تصریح کرد: آقای نادران که محکوم شد و می‌خواست حکم به او ابلاغ شود، آدرس جعلی خیابانی در گرگان را داده که اصلا وجود خارجی ندارد، در حالی‌که در تهران زندگی می‌کند و ما هم مطلع هستیم اما تلاش می‌کند که از قانون فرار کند.
حکم در اجرای احکام است. صالحی امیری گفت: حکم زندان آقای نادران در تجدید نظر تأیید و قطعی شده، به اجرای احکام رفته است ولی آدرسی که آقای نادران داده طرف گرگان است که نشان می‌دهد سیاست اخلاقی یعنی چه؟ این را باید مردم بدانند، کسانی که ادعای انقلابی‌گری دارند، حالا که به قانون رسیدند آدرس جعلی می‌دهند و این برای سیاسیون فاجعه است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

مقام وزارت نیرو: سامانه ملی حسابداری آب در دست طراحی است
تهران-ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌ وری آب و آبفای وزارت نیرو گفت: بزودی پروژه‌ای برای طراحی سامانه ملی حسابداری آب و پیاده‌سازی آن در حوضه‌های مطالعاتی آزمایشی با همکاری سازمان‌های ذینفع اجرا می شود.
راهیابی عابدخجسته به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین‌المللی بدمینتون اوگاندا
بانوی بدمینتون باز ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی بدمینتون اوگاندا راه پیدا کرد.
جشنواره‌ی فیلم فجر پس فردا پرونده‌اش بسته می‌شود
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با برگزاری مراسم بخش «تجلی اراده ملی» به کار خود پایان می‌دهد.
ساختمان های اداری مازاد بر نیاز دستگاه ها تعیین تکلیف می شود
شهرکرد- ایرنا- استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: ساختمان های اداری مازاد بر نیاز دستگاه ها و نهادهای دولتی استان یا به نهادهای متقاضی واگذار و یا تغییر بهره برداری داده می شود.
منتی که اردوغان بر سر اروپا گذاشت
اردوغان اعلام کرد: اگر امروز مردم اروپا در داخل مرزهای خود در امنیت و آرامش به سر می برند، این در سایه فداکاری مردم و دولت ترکیه است. ولی این فداکاری ما تا ابد ادامه نخواهد داشت.
تعداد کاندیداهای ریاست فدراسیون وزنه‌برداری به 7 نفر رسید
با ثبت نام سرمربی اسبق تیم ملی وزنه‌برداری و همچنین حسین مقامی، تعداد نامزدهای انتخابات این رشته به ۷ نفر رسید.
دریافت مطالبات دستگاه ها نباید به روند تولید آسیب بزند
قزوین – ایرنا – معاون امور اقتصادی استاندار قزوین گفت: دستگاه های اجرایی باید به دنبال مطالبات قانونی خود باشند ولی این پیگیری نباید به روند تولید ضربه زده و باعث اخلال در آن شود.
انتقال فناوری هسته ای به عربستان-  وقتی ترامپ عواقب قمار را فراموش می‌کند
روابط دربار عربستان سعودی با کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» جهشی فراتر از تصور یافت. با نگاهی به تحولات نمی توان به درستی دریافت که آیا ریاض به سیاست های حمایتی واشنگتن نیازمند است یا اینکه ...
«مهمانی خداحافظی» در جشنواره مستند سالونیکا
«مهمانی خداحافظی» ساخته لقمان خالدی در جشنواره بین‌المللی و معتبر مستند سالونیکا در کشور یونان به روی پرده می‌رود.
حسینی: برد ذوب‌آهن برابر الغرافه یک حماسه بود- بازی با استقلال فوق‌العاده سخت است
سید محمدرضا حسینی هافبک تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان تاکید کرد که پیروزی این تیم برابر الغرافه قطر یک حماسه بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان
پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین در مطلبی با عنوان ' تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان' نوشت: مطبوعات استان مبدل به شنبه‎بازاری شده که همه چیز و همه کس در آن وجود دارد، بی‎آنکه نگاه صنفی بر کلیت آن حاکم باشد.
قاسمی: وقتی مریض شدم، گفتم خدایا شکرت
دروازه بان پیشین استقلال گفت: وقتی در ۲۴ سالگی من را از فوتبال کنار گذاشتند و محروم شدم، علاقه‌ام به فوتبال را از دست دادم و دنبال کار و تجارت رفتم.
عطایی: به دلیل حمله هواداران خاتم در رختکن حبس شده بودیم
سرمربی تیم والیبال کاله مازندران با بیان اینکه به دلیل حمله هواداران خاتم به سمت بازیکنان ما یک ساعت در رختکن محبوس بودیم، گفت: انتخاب تبریز به عنوان میزبان بی‌طرف برای بازی فینال و رده‌بندی لیگ‌برتر والیبال تصمیم عاقلانه‌ای است.
چرا کشاورزی در مازندران صرفه ندارد؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، وضعیت بهره‌وری کشاورزی در استان مازندران را غیرقابل قبول ارزیابی کرد و گفت: علاوه بر راندمان پایین مصرف آب، انتخاب محصولات نامتناسب با شرایط کشاورزی مازندران یا به عبارتی الگوی کشت نامناسب، سبب می‌شود که کشاورزی در این استان مقرون به صرفه نباشد.
ماجرای شایعه کمبود آرد در مازندران چه بود؟
دولت تصمیم گرفته است تا توزیع آرد را به صورت سامانه‌ای انجام دهد و سهمیه نانوایی های آزاد پز را کاهش داده، همین امر موجب شد تا برخی گمانه زنی ها و شایعه در مورد کمبود ذخایر آرد و گندم در استان مازندران و کشور بوجود آید.
دیدار سری میان Mi۶ و موساد در رابطه با ایران
جهانگیری: شرایط کشور خطیر و دشوار است
استقبال یونسی از ریاست رئیسی بر قوه قضائیه
مراسم تشییع پیکر آیت‌الله محمد مؤمن
نماینده کرج: سه ماه است گوشت نخریده‌ام
بازدید رئیس جمهور از شهرک فناوری پردیس
مخالفت مجلس با «سهمیه‌بندی بنزین»
امیر حاتمی: موقعیت خوبی در عرصه دفاعی داریم
شلیک موشک کروز توسط هواناو‌های ارتش
نماینده مجلس: سه ماه است نتوانسته ام گوشت بخرم