محکومیت ۱۰ ماه زندان برای الیاس نادران

07:38 ۹ روز و ۸ ساعت پیش برترین ها 54 0

«10 ماه زندان برای الیاس نادران» این خبر عجیب بود و تا روز گذشته این موضوع در رسانه‌ها و فضای سیاسی کشور مطرح نشده بود. نادران از اصولگرایان شناخته شده است. حتی زمانی که نماینده مجلس بود بارها از تریبون خانه ملت اتهاماتی را روانه مخالفان سیاسی خودش کرده بود که دلیلش شاید عدم تصور شکایت و محکوم شدنش باشد.

برترین ها

روزنامه آرمان: «10 ماه زندان برای الیاس نادران» این خبر عجیب بود و تا روز گذشته این موضوع در رسانه‌ها و فضای سیاسی کشور مطرح نشده بود. نادران از اصولگرایان شناخته شده است. حتی زمانی که نماینده مجلس بود بارها از تریبون خانه ملت اتهاماتی را روانه مخالفان سیاسی خودش کرده بود که دلیلش شاید عدم تصور شکایت و محکوم شدنش باشد.
اما اکنون سیدرضا صالحی امیری پس از 5 سال خبر از محکومیت 10 ماهه نادران می‌دهد. شاید نادران تصور داشت که شکایت صالحی امیری از او مانند شکایت رحیمی است که متوقف شود اما این پرونده هیچ‌گاه متوقف نشد. 5 آبان 92 در اذهان بسیاری افراد هست.
روزی که 3 نماینده به نام‌های احمد توکلی؛ الیاس نادران و محمدجواد کریمی قدوسی در مراسم بررسی صلاحیت صالحی امیری اتهاماتی را به او نسبت دادند. صالحی امیری پس از آن بود که از این 3نماینده شکایت کرد. رئیس امروز کمیته ملی المپیک که در سال 92 با فضا سازی برخی نمایندگان نتوانست به وزارت ورزش و جوانان برسد پس از 5 سال از سرنوشت رسیدگی به شکایتش و احکام صادره رونمایی کرد.
مرور اتهامات نادران به صالحی امیری در آن روز شبنامه‌ای علیه گزینه مورد نظر رئیس جمهور برای تصدی وزارت ورزش و جوانان در مجلس پخش شد که با واکنش‌هایی همراه شد. حتی در آن روز کاظم جلالی در پاسخ به سوالی در مورد ادعای نادران مبنی بر مشکل داشتن مدرک دکترای صالحی امیری، اظهار کرد:« بنده نامه دانشگاه آزاد را در دست صالحی امیری دیدم که وی در سال 83 - 84 دکترا گرفته، اما حال باید مستندات نادران را دید.» زمانی که نوبت به نادران رسید او انواع و اقسام اتهامات را به صالحی امیری نسبت داد.
الیاس نادران برای مخالفت با صالحی امیری پرونده «بیمه ایران» را پیش کشید و مدعی شد: «د.س» شاه‌کلید بسیاری از مفاسد این پرونده اقرار کرده است«در چند نوبت مجموعاً ۳۰۰ میلیون تومان به شخص آقای صالحی امیری پرداخت کرده است و در سال ۸۹ هم حکم جلب آقای صالحی امیری صادر شده است ولی تا به حال اجرایی نشده است.» دومین اتهامی که نادران در جلسه یاد شده ادعا کرد، مربوط به زمان مسئولیت صالحی امیری در اداره اطلاعات خوزستان بود.
نماینده تهران با اشاره به ماجرای انفجار لوله‌های نفتی در زمان مسئولیت صالحی امیری ادعا کرد در جریان رسیدگی به این موضوع شماری از رزمندگان دوران دفاع مقدس بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند. اتهام دیگر نادران به صالحی امیری هم چنین بود:«درباره قاچاق کالا فرمانده وقت سپاه خوزستان شهادت داد و دکتر رهبر قرار شد استشهاد بگیرند از مسئول وقت وزارتخانه. ایشان تماس گرفتند آن فرد گواهی داد که این قاچاق توسط ایشان در نفتکش‌ها صورت گرفته است و گزارش آن به نهادهای ذی‌ربط ارسال شده است.
مدیرکل وقت اطلاعات بعد از اعزام ایشان از خوزستان به تهران همه این موارد را گواهی کرده‌اند.» نادران البته ادعاهایی هم درباره مواضع صالحی امیری پس از انتخابات سال 88 داشت. تمام اتهامات مطرح شده از سوی نادران از سوی نهادهای مربوطه مانند وزارت اطلاعات، قاضی پرونده بیمه ایران، یکی از نمایندگان مطلع مجلس و غیره تکذیب شد. پس از آن بود که صالحی امیری از نادران، توکلی و کریمی قدوسی شکایت کرد.
کریمی قدوسی و توکلی عذرخواهی کردند، نادران اما...
اکنون 5 سال از بی‌اخلاقی 3 نماینده سابق مجلس می‌گذرد و صالحی امیری در این سال‌ها برای برهم نخوردن آرامش جامعه سکوت کرد. او دیروز از نتیجه شکایت‌هایش پرده برداشت. خبرآنلاین نوشت؛ صالحی امیری جلسه روز 5 آبان را چنین تشریح کرد:«یکی از اعضای آن جمع که جانباز و متدین است، صبح زود یکی از روزهای زمستان ۹۲ به دفتر من آمد. من هفت صبح در دفتر حضور یافتم اما این فرد از من زودتر آمده بود.
او به من گفت «حامل یک پیام و یک رضایت هستم و بعد از شما خداحافظی می‌کنم». گفتم «چرا؟»، برای من صحنه‌ای را شرح داد که قرار بود چند روز بعد در مجلس رخ بدهد. به من گفت«شما روز یکشنبه در مجلس با چنین صحنه‌ای مواجه می‌شوید، قرار است آقای نادران چنین صحبتی کند، آقای‌توکلی چنین بگوید و من هم چنین حرفی بزنم». گفتم «چرا؟»، گفت: «اینها معتقدند حضور شما در دولت، کاملا فضا را به زیان اینها خواهد کرد بنابراین باید به هر قیمتی مانع این اتفاق شوند». آنها یک تحلیلی داشتند و آن تحلیل شان هم انحرافی بود.
او از من درخواست حلالیت کرد و من هم قبول کردم. این آقا به من گفت «به شما در مجلس رای خواهم داد اما در مجلس با شما سلام و علیک نخواهم کرد چون از این آقایان می‌ترسم». همان اتفاق در مجلس رخ داد. من هم دچار شوک شدم چون حرف‌هایی که زده شد از اساس جعل بود و بعد هم ثابت شد که حرف‌ها جعلی بودند. من شکایت کردم اما هیچ امیدی به رسیدگی نداشتم. مسیر رسیدگی به شکایت من پنج سال طول کشید.
وی افزود: آقای توکلی که من ایشان را فرد دینداری می‌دانم، در دادگاه حاضر شد. وقتی در دادگاه قبل از صدور رأی برایش حجت شد که دچار یک نوع فریب اطلاعاتی شده است و حرف‌هایش نقل قول صحیح نبود، همانجا یک کاغذ گرفت، نوشت و ضمن عذرخواهی، از من حلالیت طلب کرد و من هم همان جا رضایت نوشتم و خداحافظی کردم. بعد از آقای توکلی خواهش کردم و گفتم «نمی‌خواهد منبع خبرتان را معرفی کنید، با او تماس بگیرید بگذارید روی آیفون تا سوال کنم کجا این خبر را تولید کرده است؟».
آقای توکلی گفت «شب گذشته به من کسی تلفنی این حرف را گفته بود». از ایشان خواستم به همان فرد زنگ بزند تا تلفنی با او صحبت کنم اما آقای توکلی گفت «من تلفن او را ندارم چون شماره ناشناس بود». از ایشان پرسیدم «آیا یک فرد ناشناس تلفنی مطالبی را به شما گفت و شما یادداشت و از تریبون مجلس قرائت کردید؟» گفت «بله». صالحی‌امیری ادامه داد: بعد به آقای کریمی قدوسی رسیدیم. او گفت «ایشان پرونده امنیتی دارد». گفتم «من پرونده امنیتی دارم؟»، گفت «بله». گفتم «من معاون بررسی استراتژیک و رئیس ستاد وزارتخانه بودم. در واقع ارشدترین مقام امنیتی کشور بودم، آیا ممکن است چنین چیزی؟»، او گفت «بله».
خوب موضوع به دادگاه و صدور محکومیت رسید. آقای کریمی قدوسی آنجا گفت «من این نقل قول‌هایی که کردم از آقایان نادران و توکلی بود، بعد فهمیدم این حرف‌ها صحت ندارد بنابراین از من طلب حلالیت می‌کند»، عذرخواهی‌اش را نیز کتبا نوشت.» وی در مورد نادران هم گفت: آقای نادران حاضر به عذرخواهی کتبی نشد و در دادگاه محکوم به ده ماه حبس شد و چون در فرصت قانونی به حکم اعتراض نکرد،10ماه حبس قطعی و به اجرای احکام ابلاغ شد. وی تصریح کرد: آقای نادران که محکوم شد و می‌خواست حکم به او ابلاغ شود، آدرس جعلی خیابانی در گرگان را داده که اصلا وجود خارجی ندارد، در حالی‌که در تهران زندگی می‌کند و ما هم مطلع هستیم اما تلاش می‌کند که از قانون فرار کند.
حکم در اجرای احکام است. صالحی امیری گفت: حکم زندان آقای نادران در تجدید نظر تأیید و قطعی شده، به اجرای احکام رفته است ولی آدرسی که آقای نادران داده طرف گرگان است که نشان می‌دهد سیاست اخلاقی یعنی چه؟ این را باید مردم بدانند، کسانی که ادعای انقلابی‌گری دارند، حالا که به قانون رسیدند آدرس جعلی می‌دهند و این برای سیاسیون فاجعه است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

تبیین دستاوردهای انقلاب در دستور کار سازمان تبلیغات است
قم - ایرنا - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: انقلاب اسلامی دارای برکات و دستاوردهای زیادی است که تبیین این دستاوردها در دستور کار و اولویت سازمان تبلیغات قرار دارد.
ستاد بزرگداشت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی تشکیل شد
سازمان تبلیغات اسلامی برای ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ستادی تشکیل داده است و در همه استان ها مدیران کل سازمان مسئول این ستاد هستند.
330 دانش آموز دختر شهرستان دماوند به اردو راهیان نور اعزام شدند
تهران- ایرنا - فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان دماوند از اعزام 330 دانش آموز دختر این شهرستان به مناطق عملیاتی دفاع مقدس در جنوب کشور خبر داد.
2 کتاب با موضوع کشاورزی و رایانه در جهرم منتشر شد
شیراز-ایرنا- 2کتاب، یکی با عنوان 'بیماری های مهم ویروسی و شبه ویروسی گیاهان زراعی ایران' در حوزه کشاورزی و دیگری با نام 'محاسبات ابری و توزیع شده' در زمینه رایانه از سوی انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد جهرم منتشر شد.
آتش‌افروز شیشه‌ای خودروها به دام افتاد
رئیس پایگاه پنجم پلیس امنیت عمومی پایتخت از دستگیری متهمی خبر داد که اقدام به آتش زدن چندین خودرو در عبدل‌آباد تهران کرده بود.
جلوگیری از آلزایمر شهرها ضروری است
کاشان- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جلوگیری از آلزایمر شهرها بیش از آلزایمر انسان ها اهمیت دارد چرا که بی توجهی به این امر می تواند بر آگاهی نسل آینده از داشته هایشان اثرگذار باشد.
موضوعی که باعث نگرانی جانشین ناجا شد
جانشین فرمانده ناجا از عواملی که سبب توقف روند کاهشی آمار حوادث رانندگی شد، انتقاد کرد.
معاون قوه قضاییه: شالوده فرهنگ غرب گذشت نکردن است
بجنورد- ایرنا- معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: شالوده فرهنگ وارداتی غرب برای کشور ما گذشت نکردن اشخاص در مسائل حقوقی و انسانی است که موجب از بین رفتن محبت و معرفت می شود.
چهارمین سالگرد زنده‌یاد انوشیروان ارجمند برگزار می‌شود
تهران- ایرنا- چهارمین سالگرد زنده‌یاد انوشیروان ارجمند بازیگر توانمند تئاتر، سینما و تلویزیون فردا (جمعه) در تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برگزار می‌شود.
فوت ۳۴۰۴ نفر در حوادث رانندگی زمستان ۹۶
رئیس پلیس راهور ناجا گفت: در زمستان سال گذشته، ۳۴۰۴ نفر بر اثر تصادفات درون و برون شهری، جان خود را از دست دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بررسی اوضاع سوریه در دیدار مقامات بلندپایه روس با بشار اسد
هیئتی متشکل از مقامات سیاسی و نظامی روسیه در نشستی با رئیس جمهوری سوریه، روند حل و فصل مسائل مربوط به این کشور و بخصوص تسریع در تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را مورد بررسی قرار دادند.
گمانه‌زنی از فهرست استقلال در نیم فصل دوم
با اینکه استقلال هنوز یک بازی دیگر تا پایان نیم فصل در پیش دارد اما از همین حالا گمانه‌زنی‌ها در مورد فهرست خروجی و ورودی باعث شده تا باشگاه استقلال بیانیه بدهد.
بودجه پارک های علم و فناوری در سال آینده رشد دارد
رشت - ایرنا - نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: در لایحه بودجه سال آینده، برای پارک های علم و فناوری رشد 50 درصدی اعتبار دیده شده است.
«آزاده نامداری» دست به دامان خدای عشق شد! -عکس
آزاده نامداری این عکس را در استوری اینستاگرام خود منتشر کرد.
آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟
یک نماینده مجلس افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و کارگران در سال آینده را کافی ندانست.
استراتژی احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰
امواج اعتراض؛ مصر فروش جلیقه زرد را ممنوع کرد!
ابطحی: رفتار سیاستمداران با توییتر طنز آلود شده
غرویان: به جنتی گفتم جلوی شما را می‌گیرم
ورود قوه‌قضائیه به پرونده گرانی لبنیات
فیلم- پشت پرده کشف حجاب در کلام امام خمینی(ره)
جلیقه زرد‌ها این بار در اردن ظاهر شدند
دخالت عارف و موسوی لاری در انتخابات شورای عالی استان‌ها
کانال مالی ایران و اروپا به زودی نهایی می‌شود
روایت مصلحی از زیرشاخه‌های نفوذ دشمن در ایران‌