چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس

09:03 ۱۵ روز و ۸ ساعت پیش مشرق نیوز 58 0
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس

قانون اساسی در رفراندومی در ۱۱ آذر ماه ۵۸ به تصویب مردم رسید و روز ۱۲ آذر نتایج این همه‌پرسی اعلام شد و اکثریت قاطع ملت ایران به این قانون رأی مثبت دادند.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،قبل از پیروزی انقلابو به هنگام اقامت امام خمینی(ره) در پاریس اولین بارقه‌­های تدوین قانون اساسیبه ذهن ایشان و یارانش متبادر شد. پیش‌نویس اولیه در همانجا تهیه و پس از آن در ایران توسط جمعیت‌­ها و افراد مختلف نقد و بررسی شد.
بیشتر بخوانید:توییت کدخدایی درباره قانون اساسیحسن حبیبی با استفاده از قوانین برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسهمتنی را تهیه کرد و پس از بازگشت به ایران، آن را به جلسات مخفی گروهی از حقوقدانان ارائه کرد. در آن جلسات اما متن حبیبی چندان با استقبال مواجه نشد. این‌چنین بود که اعضای گروه تدوین پیش‌نویس قانون اساسی با همفکری هم پیش‌نویس تازه‌ای را تهیه کردند که متن آن به قلم دکتر ناصر کاتوزیان بود و بعدها با ورود امام خمینی به ایران، برای تأیید به رهبر انقلاب ارائه شد. اعضای کمیسیون مذکور عبارت بودند از: دکتر حسن حبیبی، دکتر محمدجعفر جعفری لنگرودی، دکتر عبدالکریم لاهیجی، دکتر میناچی، دکتر ناصر کاتوزیان و فتح­‌الله بنی صدر.[۱]
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس
طرح پیش‌نویس قانون اساسی بعد از اصلاحات به شورای طرح­‌های انقلاب فرستاده شد تا پس از تدوین پیش‌نویس قانون اساسی توسط آن شورا، گامی در جهت نیل به قانون اساسی برداشته شود. پیش‌نویس قانون اساسی مشتمل بر دوازده فصل و ۱۵۱ اصل بود. این پیش‌نویس در روز ۲۴ خرداد ۱۳۵۸ در روزنامه‏‌های کثیرالانتشار منتشر شد و از مردم و صاحب‌نظران درخواست شد که پیشنهادهای خود را در این باره ارائه دهند.
یکی از افرادی که در آن زمان درباره قانون اساسی اظهار نظر کرد، سیدمحمد خاتمی بود. او در آن زمان ریاست مرکز اسلامی هامبورگ را بر عهده داشت.
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس
خاتمی در یادداشتی می‌نویسد: «کشورهای استعماری شرق و غرب که همیشه در غارت کشورهای ثروثمند توافق و همکاری دارند. چون بختک بر منابع نفتی خوزستان و بلوچستان فرود خواهند آمد که پیامد اجتناب‌ناپذیر آن تجزیه ایران خواهد بود، لذا برای پیشگیری از چنین فاجعه‌ای، باید مراجع تقلید با اکثریت آراء بر دولت نظارت داشته باشند و تمام قوانین اسلام بطور کامل پیاده شود و کنترل ارتش و بودجه کشور در دست مراجع تقلید با اکثریت آراء باشد.
دیگر اینکه در اصل «شورای نگهبان» تجدید نظر شود و تعداد مجتهدین به ۸ نفر افزایش یابد تا در برابر شش نفر حقوقدان در اقلیت قرار نگیرند.»
این نظر سیدمحمد خاتمی که شورای نگهبان دارای اکثریتی از فقها باشد، می‌توانست در برخی موارد راهگشا باشد که توسط مجلس بررسی قانون اساسی این پیشنهاد مورد قبول واقع نشد.
انتخاباتی برای تدوین قانون اساسیدر سال ۵۸ شرایط سیاسی خاصی در کشور حاکم بود. برخی افراد و جریان­‌ها تسریع در تدوین قانون اساسی را که لازمه برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری و گذار از دولت موقت بود به منزله اقدامی انقلابی می‌­دانستند که با جایگزینی یک دولت انقلابی به عملکرد ضعیف دولت موقت پایان می­‌داد، چرا که به این ترتیب، قبل از آنکه فعالیت گسترده احزاب و گروه­ها موجب صدمه زدن به حضور مستقیم و گسترده مردم در عرصه فعالیت­های سیاسی شود و پیش از آنکه نگرانی‌­ها پیرامون بیماری قلبی رهبر انقلاب جدی­‌تر شود مقدمات آن فراهم می‌­شد تا نظام نوپای انقلابی با حمایت مردمی و توان رهبری انقلاب به سوی هدف؛ یعنی جمهوری اسلامی راهبری شود.
در مقابل، ائتلافی از نیروهای چپ­گرای رادیکال مسلح و گروه­های تندرو حامی اقلیت­های قومی و مذهبی در برخی استان­های مرزی مثل سیستان و بلوچستان و کردستان شکل گرفت که از ابتدای طرح این پیشنهاد با آن مخالفت کردند. اظهار نظرهایی پیرامون نبود شرایط دموکراتیک در رقابت انتخاباتی از مهم­ترین محورهای انتقادی مطرح شده بود. این فضای تب­‌آلود سرانجام با سخنان انتقادی برخی ملتهب­‌تر شد و با تحریک نیروهای حزب خلق مسلمان و جمعی دیگر از گروه­های تندرو چپ، فضای خشونت‌­آمیزی را به مدت دو هفته در برخی از شهرها به وجود آورد.
پس از مدتی تصمیم به تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی گرفته شد. در آن زمان، به جز چند گروه رادیکال، گروه­ها و احزاب اصلی منتقد یعنی حزب توده، نهضت آزادی و ائتلاف گروه‌های پنج­گانه خلق با ارائه لیست در انتخابات شرکت کردند تا جایگاه خود را نزد افکار عمومی بسنجند. این انتخابات در ۱۲ مرداد ۵۸ برگزار شد و طی آن کاندیداهای حزب جمهوری حائز اکثریت آراء شدند.
در این انتخابات بزرگان و تئوری‌پردازان حزب توده هوادارانشان را برای شرکت در انتخابات دعوت می‌کردند. به طور مثال، احسان طبری، در روز یازدهم مرداد در روزنامه آیندگان اعلام می‌کند: حزب توده در این انتخابات با مشتی ادعای میان تهی به میدان نیامده است.
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس
نشریه مجاهد در شماره دوم خود که ۸ مرداد ۵۸ منتشر شده لیست کاندیداهای خود در تهران را این‌گونه معرفی می‌کند: ما امضاکنندگان زیر به لیست نامزدهای گروه‌های جنبش انقلابی مردم مسلمان ایران (جاما)،‌ جنبش مسلمانان مبارز، سازمان اسلامی شورا (ساش)، سازمان مجاهدین خلق ایران [رأی می‌دهیم.]
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس
سرانجام پس از یک هفته آرای انتخابات خبرگان در تهران اعلام شد و ائتلاف گروه‌های مذهبی توانست اکثریت آرا را از آن خود کند. آرای ده نفر اول انتخابات تهران عبارت بود از:
آیت الله سیدمحمود طالقانی با ۲۰۱۶۸۵۱ رأیابوالحسن بنی‌صدر با ۱۷۶۳۱۲۶ رأیآیت الله حسینعلی منتظری با ۱۶۷۲۹۸۰ رأیدکتر علی گلزاده غفوری با ۱۵۶۰۹۷۰ رأیدکتر سیدمحمدحسین بهشتی با ۱۵۴۷۵۵۰ رأیمهندس عزت‌الله سحابی با ۱۴۴۹۷۱۳ رأیمیرکریم موسوی کریمی (اردبیلی) با ۱۳۸۹۷۴۷ رأیدکتر عباس شیبانی با ۱۳۸۷۸۱۲ رأیمنیر علی (گرجی) با ۱۳۱۳۷۳۱ رأیعلی محمد عرب با ۱۳۰۵۱۳۶ رأی مجلسی برای تصویب قانون اساسیپس از این انتخابات، مجلس خبرگان در روز ۲۸ مرداد ۵۸ با حضور ۷۲ نماینده از سراسر ایران (از جمله ۴۲ مجتهد) و با قرائت پیام امام خمینی (ره) توسط هاشمی رفسنجانی کار خود را آغاز کرد. در جریان تصویب قانون اساسی رویکرد و اندیشه قانون­‌گرایی در رهبران از جمله شهید بهشتی به خوبی مشهود بود.
قانون اساسی جمهوری اسلامی توسط مجلس بررسی نهایی و پس از سه ماه شور و تشکیل ۶۷ جلسه رسمی علنی در ۱۷۵ اصل تنظیم شد و در ۱۱ آذر ۱۳۵۸ به رفراندوم گذاشته شد و در ۱۲ آذر نتایج این رفراندوم اعلام شد.
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس
همه‌پرسی برای تأیید نهایی قانون اساسی مصوب مجلس خبرگان با دو سؤال انجام گرفت:۱‌ـ با اصول قانون اساسی مصوب مجلس خبرگان موافقت دارید؟ آری؟۲ ـ با اصول قانون اساسی مصوب خبرگان موافقت دارید؟ نه؟پرسش نخست به رنگ سبز و پرسش دوم به رنگ قرمز چاپ شد و این، بدان خاطر بود که همه افراد، شامل باسواد و بی‏سواد بتوانند، اظهار نظر کنند و نیازی هم به مراجعه به اشخاص باسواد نداشته باشند. در مجموع، حدود هجده هزار شعبه اخذ رأی برای تمام کشور پیش‏بینی شده بود.
بر اساس ارقام وزارت کشور، واجدین شرایط رای‏دادن نزدیک بیست میلیون نفر بودند و تعداد شرکت‏کنندگان به رقم ۹۵۶/۷۵۸/۱۵ نفر رسید. جمع آرای مثبت (آری) ۳۲۹/۶۸۰/۱۵ نفر و مجموع آرای منفی (نه) ۷۸۵۱۶ رأی و آرای باطل شده ۱۱۱ رأی بود.
[۱]. ناصر کاتوزیان، گامی به سوی عدالت، تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، ۱۳۷۸، ج ۱، صص ۵۳۴-۵۳۵.
منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

شفر پیگیر اقدامات باشگاه استقلال
وینفرد شفر، سرمربی تیم فوتبال استقلال پیگیر اقدامات باشگاه برای نقل‌و‌انتقالات است.
محمدخانی: کی‌روش با برانکو عناد دارد
یکی از ستارگان ادوار جام‌ملت‌های آسیا ناصر محمدخانی ستاره سال‌های نه چندان دور فوتبال ایران است که با شکل بازی خود علاقه‌مندان زیادی را داشت و طرفداران زیادی را به ورزشگاه می‌کشاند.
کنعانی‌زادگان: مهم نیست چه کسی بازی کند
مدافع تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید امیدوار است در ادامه مسوولان ورزشی از این تیم حمایت کنند.
میرزایی: قطبی ریزبین است
رضا میرزایی، بازیکن تیم فوتبال فولاد خوزستان تأکید کرد که سرمربی جدید این تیم حق هیچ بازیکنی را ضایع نمی‌کند.
پرس به همراه رائول به ابوظبی رسید
رئیس باشگاه رئال مادرید به همراه اسطوره این تیم به ابوظبی رسید تا بازی رئال با کاشیما آنتلرز در جام باشگاه های جهان را تماشا کند.
مدیر تشریفات استقلال انتخاب شد
امیر حسین فتحی طی حکمی حامد حاجیلو را به عنوان مدیر تشریفات استقلال انتخاب کرد.
سولاری: چرا باید نگران حضور مورینیو شوم؟
سرمربی تیم فوتبال رئال مادرید نگران شایعه حضور مربی اخراجی منچستریونایتد نزد کهکشانی‌ها نیست.
منچستریونایتد علاقمند به استخدام وینگر یوونتوس
منچستریونایتد به جذب وینگر تکنیکی و برزیلی یوونتوس ایتالیا علاقه نشان می‌دهد.
سولسشایر: منچستر در قلبم جای دارد
سرمربی موقت جدید منچستریونایتد گفت: منچستر یوناتید در قلبم جای دارد و این خیلی خوب است که به باشگا برگشتم.
تاج: رهن خانه کی‌روش را لغو کردیم!
رئیس فدراسیون فوتبال در آستانه جام ملت‌ها از این می‌گوید که همه تیم ملی را دوست دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازیگران زن درکنار زوج مشهور تلویزیون- عکس
مهوش وقاری این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرد.
پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد
سنندج - ایرنا - مدیرکل فرودگاه های استان کردستان گفت: به علت شرایط نامساعد جوی و کاهش دید افقی، پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد.
خیران کشور 12 هزار میلیارد ریال به ساخت مدرسه کمک کردند
اراک - ایرنا - رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کشور گفت: خیران مدرسه ساز کشور 12 هزار میلیارد ریال در سال جاری برای ساخت، بازسازی و مقاوم سازی فضاهای آموزشی کمک کردند.
واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
قطاری که تهرانی‌ها را نیم ساعته به شمال می‌رساند
اتصال متروی تهران به آمل عنوان طرحی است که با عنوان گسترش خطوط ریلی مطرح شده،اما به گفته کارشناسان ذیربط، تحت این عنوان و در قالب بودجه‌های استانی توجیه‌پذیر نیست، این پروژه هزینه بالایی را به استان مازندران وارد کرده و چنانچه با بودجه استانی اجرایی شود فاقد توجیه اقتصادی است.
جوادی حصار: روحانی کلا ۱۶ میلیون رای داشت
سردار صفوی: عده‌ای دنبال کاشتن بذر ناامیدی‌اند
ترامپ از تعطیلی دولت آمریکا عقب نشینی کرد
مطهری: خواب مجلس سنا را برای مجمع دیده‌اند
ذوق‌زدگی آمریکا از تصویب قطعنامه ضد ایرانی سازمان ملل
دستگیری ۶۰ نفر از عوامل اصلی مفاسد اقتصادی
آخرین وضعیت لایحه قانون جامع انتخابات
جزئیات بازداشت هفت ایرانی در پاکستان
واکنش زاکانی به انتشار فیلم برخورد نماینده سراوان با مامور گمرک
اطلاعیه وزارت کشور درباره پست برادر همسر وزیر