چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس

09:03 ۷۶ روز و ۵ ساعت پیش مشرق نیوز 156 0
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس

قانون اساسی در رفراندومی در ۱۱ آذر ماه ۵۸ به تصویب مردم رسید و روز ۱۲ آذر نتایج این همه‌پرسی اعلام شد و اکثریت قاطع ملت ایران به این قانون رأی مثبت دادند.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،قبل از پیروزی انقلابو به هنگام اقامت امام خمینی(ره) در پاریس اولین بارقه‌­های تدوین قانون اساسیبه ذهن ایشان و یارانش متبادر شد. پیش‌نویس اولیه در همانجا تهیه و پس از آن در ایران توسط جمعیت‌­ها و افراد مختلف نقد و بررسی شد.
بیشتر بخوانید:توییت کدخدایی درباره قانون اساسیحسن حبیبی با استفاده از قوانین برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسهمتنی را تهیه کرد و پس از بازگشت به ایران، آن را به جلسات مخفی گروهی از حقوقدانان ارائه کرد. در آن جلسات اما متن حبیبی چندان با استقبال مواجه نشد. این‌چنین بود که اعضای گروه تدوین پیش‌نویس قانون اساسی با همفکری هم پیش‌نویس تازه‌ای را تهیه کردند که متن آن به قلم دکتر ناصر کاتوزیان بود و بعدها با ورود امام خمینی به ایران، برای تأیید به رهبر انقلاب ارائه شد. اعضای کمیسیون مذکور عبارت بودند از: دکتر حسن حبیبی، دکتر محمدجعفر جعفری لنگرودی، دکتر عبدالکریم لاهیجی، دکتر میناچی، دکتر ناصر کاتوزیان و فتح­‌الله بنی صدر.[۱]
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس
طرح پیش‌نویس قانون اساسی بعد از اصلاحات به شورای طرح­‌های انقلاب فرستاده شد تا پس از تدوین پیش‌نویس قانون اساسی توسط آن شورا، گامی در جهت نیل به قانون اساسی برداشته شود. پیش‌نویس قانون اساسی مشتمل بر دوازده فصل و ۱۵۱ اصل بود. این پیش‌نویس در روز ۲۴ خرداد ۱۳۵۸ در روزنامه‏‌های کثیرالانتشار منتشر شد و از مردم و صاحب‌نظران درخواست شد که پیشنهادهای خود را در این باره ارائه دهند.
یکی از افرادی که در آن زمان درباره قانون اساسی اظهار نظر کرد، سیدمحمد خاتمی بود. او در آن زمان ریاست مرکز اسلامی هامبورگ را بر عهده داشت.
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس
خاتمی در یادداشتی می‌نویسد: «کشورهای استعماری شرق و غرب که همیشه در غارت کشورهای ثروثمند توافق و همکاری دارند. چون بختک بر منابع نفتی خوزستان و بلوچستان فرود خواهند آمد که پیامد اجتناب‌ناپذیر آن تجزیه ایران خواهد بود، لذا برای پیشگیری از چنین فاجعه‌ای، باید مراجع تقلید با اکثریت آراء بر دولت نظارت داشته باشند و تمام قوانین اسلام بطور کامل پیاده شود و کنترل ارتش و بودجه کشور در دست مراجع تقلید با اکثریت آراء باشد.
دیگر اینکه در اصل «شورای نگهبان» تجدید نظر شود و تعداد مجتهدین به ۸ نفر افزایش یابد تا در برابر شش نفر حقوقدان در اقلیت قرار نگیرند.»
این نظر سیدمحمد خاتمی که شورای نگهبان دارای اکثریتی از فقها باشد، می‌توانست در برخی موارد راهگشا باشد که توسط مجلس بررسی قانون اساسی این پیشنهاد مورد قبول واقع نشد.
انتخاباتی برای تدوین قانون اساسیدر سال ۵۸ شرایط سیاسی خاصی در کشور حاکم بود. برخی افراد و جریان­‌ها تسریع در تدوین قانون اساسی را که لازمه برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری و گذار از دولت موقت بود به منزله اقدامی انقلابی می‌­دانستند که با جایگزینی یک دولت انقلابی به عملکرد ضعیف دولت موقت پایان می­‌داد، چرا که به این ترتیب، قبل از آنکه فعالیت گسترده احزاب و گروه­ها موجب صدمه زدن به حضور مستقیم و گسترده مردم در عرصه فعالیت­های سیاسی شود و پیش از آنکه نگرانی‌­ها پیرامون بیماری قلبی رهبر انقلاب جدی­‌تر شود مقدمات آن فراهم می‌­شد تا نظام نوپای انقلابی با حمایت مردمی و توان رهبری انقلاب به سوی هدف؛ یعنی جمهوری اسلامی راهبری شود.
در مقابل، ائتلافی از نیروهای چپ­گرای رادیکال مسلح و گروه­های تندرو حامی اقلیت­های قومی و مذهبی در برخی استان­های مرزی مثل سیستان و بلوچستان و کردستان شکل گرفت که از ابتدای طرح این پیشنهاد با آن مخالفت کردند. اظهار نظرهایی پیرامون نبود شرایط دموکراتیک در رقابت انتخاباتی از مهم­ترین محورهای انتقادی مطرح شده بود. این فضای تب­‌آلود سرانجام با سخنان انتقادی برخی ملتهب­‌تر شد و با تحریک نیروهای حزب خلق مسلمان و جمعی دیگر از گروه­های تندرو چپ، فضای خشونت‌­آمیزی را به مدت دو هفته در برخی از شهرها به وجود آورد.
پس از مدتی تصمیم به تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی گرفته شد. در آن زمان، به جز چند گروه رادیکال، گروه­ها و احزاب اصلی منتقد یعنی حزب توده، نهضت آزادی و ائتلاف گروه‌های پنج­گانه خلق با ارائه لیست در انتخابات شرکت کردند تا جایگاه خود را نزد افکار عمومی بسنجند. این انتخابات در ۱۲ مرداد ۵۸ برگزار شد و طی آن کاندیداهای حزب جمهوری حائز اکثریت آراء شدند.
در این انتخابات بزرگان و تئوری‌پردازان حزب توده هوادارانشان را برای شرکت در انتخابات دعوت می‌کردند. به طور مثال، احسان طبری، در روز یازدهم مرداد در روزنامه آیندگان اعلام می‌کند: حزب توده در این انتخابات با مشتی ادعای میان تهی به میدان نیامده است.
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس
نشریه مجاهد در شماره دوم خود که ۸ مرداد ۵۸ منتشر شده لیست کاندیداهای خود در تهران را این‌گونه معرفی می‌کند: ما امضاکنندگان زیر به لیست نامزدهای گروه‌های جنبش انقلابی مردم مسلمان ایران (جاما)،‌ جنبش مسلمانان مبارز، سازمان اسلامی شورا (ساش)، سازمان مجاهدین خلق ایران [رأی می‌دهیم.]
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس
سرانجام پس از یک هفته آرای انتخابات خبرگان در تهران اعلام شد و ائتلاف گروه‌های مذهبی توانست اکثریت آرا را از آن خود کند. آرای ده نفر اول انتخابات تهران عبارت بود از:
آیت الله سیدمحمود طالقانی با ۲۰۱۶۸۵۱ رأیابوالحسن بنی‌صدر با ۱۷۶۳۱۲۶ رأیآیت الله حسینعلی منتظری با ۱۶۷۲۹۸۰ رأیدکتر علی گلزاده غفوری با ۱۵۶۰۹۷۰ رأیدکتر سیدمحمدحسین بهشتی با ۱۵۴۷۵۵۰ رأیمهندس عزت‌الله سحابی با ۱۴۴۹۷۱۳ رأیمیرکریم موسوی کریمی (اردبیلی) با ۱۳۸۹۷۴۷ رأیدکتر عباس شیبانی با ۱۳۸۷۸۱۲ رأیمنیر علی (گرجی) با ۱۳۱۳۷۳۱ رأیعلی محمد عرب با ۱۳۰۵۱۳۶ رأی مجلسی برای تصویب قانون اساسیپس از این انتخابات، مجلس خبرگان در روز ۲۸ مرداد ۵۸ با حضور ۷۲ نماینده از سراسر ایران (از جمله ۴۲ مجتهد) و با قرائت پیام امام خمینی (ره) توسط هاشمی رفسنجانی کار خود را آغاز کرد. در جریان تصویب قانون اساسی رویکرد و اندیشه قانون­‌گرایی در رهبران از جمله شهید بهشتی به خوبی مشهود بود.
قانون اساسی جمهوری اسلامی توسط مجلس بررسی نهایی و پس از سه ماه شور و تشکیل ۶۷ جلسه رسمی علنی در ۱۷۵ اصل تنظیم شد و در ۱۱ آذر ۱۳۵۸ به رفراندوم گذاشته شد و در ۱۲ آذر نتایج این رفراندوم اعلام شد.
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی ۸ فقیه ندارد؟ +عکس
همه‌پرسی برای تأیید نهایی قانون اساسی مصوب مجلس خبرگان با دو سؤال انجام گرفت:۱‌ـ با اصول قانون اساسی مصوب مجلس خبرگان موافقت دارید؟ آری؟۲ ـ با اصول قانون اساسی مصوب خبرگان موافقت دارید؟ نه؟پرسش نخست به رنگ سبز و پرسش دوم به رنگ قرمز چاپ شد و این، بدان خاطر بود که همه افراد، شامل باسواد و بی‏سواد بتوانند، اظهار نظر کنند و نیازی هم به مراجعه به اشخاص باسواد نداشته باشند. در مجموع، حدود هجده هزار شعبه اخذ رأی برای تمام کشور پیش‏بینی شده بود.
بر اساس ارقام وزارت کشور، واجدین شرایط رای‏دادن نزدیک بیست میلیون نفر بودند و تعداد شرکت‏کنندگان به رقم ۹۵۶/۷۵۸/۱۵ نفر رسید. جمع آرای مثبت (آری) ۳۲۹/۶۸۰/۱۵ نفر و مجموع آرای منفی (نه) ۷۸۵۱۶ رأی و آرای باطل شده ۱۱۱ رأی بود.
[۱]. ناصر کاتوزیان، گامی به سوی عدالت، تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، ۱۳۷۸، ج ۱، صص ۵۳۴-۵۳۵.
منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش