آرزوهایی که به گور رفت +فیلم

23:55 ۷۶ روز و ۷ ساعت پیش مشرق نیوز 152 0
آرزوهایی که به گور رفت +فیلم

مک کین و جرج بوش پدر چکیده ارزش‌های آمریکایی شناخته می‌شدند و از آنها به عنوان قهرمان ملی یاد می‌شد که قدرت ایالات متحده را تحکیم و رهبری آمریکا در جهان را اعتبار بخشیدند.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، جرج هربرت واکر بوشرئیس جمهور پیشین آمریکاو پدر جرج دبلیو بوشدر ۹۴ سالگی درگذشت، آن هم  دقیقا ۱۰۰ روز بعد از جان مک کین سناتور برجسته ایالت آریزونا؛ دو مقام جمهوری خواهی که از معدود شخصیت های سیاسی بودند که نزد دمکرات ها و افکار عمومی آمریکا از ستایش و احترام خاصی برخوردار بودند.
مک کین و جرج بوش پدر چکیده ارزش‌های آمریکایی شناخته می‌شدند و از آنها به عنوان قهرمان ملی یاد می‌شد که قدرت ایالات متحده را تحکیم و رهبری آمریکا در جهان را اعتبار بخشیدند.
از طرفی دیگر این دو مقام پرقدرت آمریکایی از ویژگی‌های مشترکی نیز برخوردار بودند، مک‌کین و بوش هر دو در جوانی به عنوان خلبان در دو نبرد آمریکا در شرق آسیا حضور داشتند. بوش پدر پس از واقعه پرل‌هاربر هواپیمایش در ژاپن مورد اصابت قرار گرفت و تنها کسی بود که زنده ماند و زیردریایی آمریکا او را از آب گرفت. مک‌کین هم در نبرد ویتنام پس از هدف قرار گرفتن هواپیمایش بر فراز هانوی برای ۵ سال به اسارت ویتنامی‌ها درآمد، اتفاقی که او را قهرمان ملی آمریکا کرد.
آرزوهایی که به گور رفت +فیلم
بیشتر بخوانید:بوش پدر در بیروتمرگ «جورج بوش پدر»؛ پیرترین رئیس‌جمهور آمریکا هم آرزوی تغییر حکومت ایران را به گور برد +عکس و فیلمتصویری از بوش پدر و بوش بی‌پدرواکنش کاخ سفید به خبر مرگ جرج بوش پدردرکارنامه سیاسی بوش پدر و مک‌کین کامیابی‌های بزرگی نیز رقم خورده است. جرج هربرت واکر بوش در دولت دونالد ریگان به عنوان معاون رئیس‌جمهور در کنار وی مبارزه بی‌امانی با اتحاد جماهیر شوروی در دوران جنگ سرد داشت و نهایتا فروپاشی شوروی را مشاهده کرد. همانطور که بر افتادن پرده آهنین و تخریب دیوار برلین را به چشم دید. چهل ویکمین رئیس‌جمهور آمریکا ضمن راه انداختن جنگ اول خلیج فارس با تشکیل ائتلاف و در عملیاتی که «طوفان صحرا» نام گرفت، ارتش عراق را از کویت بیرون کرد. او با دستور حمله به پاناما موفق به سرنگونی «مانوئل نوریگا» متحد سابق ایالات متحده شد.
جان مک‌کین هم به عنوان رهبر اصلی و پیشتاز جمهوری‌خواهان اگرچه هیچگاه نتوانست وارد کاخ‌‎سفیدشود اما از او به عنوان یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سیاسی در آمریکا یاد می‌شد که مردم به چشم یک «رهبر» به او نگاه می‌کردند. به‌طوریکه باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در واکنش به مرگ جان مک کین با صدور بیانیه‌ای نوشت: «من و جان مک کین از دو نسل متفاوت، دو دیدگاه متفاوتیم اما در یک چیز با هم مشترک بودیم: در این ایدئولوژی که آمریکا سرزمینی است که همه چیز در آن ممکن است.» نه فقط اوباما که جیمی کارتر و جرج دبلیو بوش؛ جو بایدن، معاون سابق رئیس‎جمهوری، سناتور چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا و میچ مک کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنا هم نسبت به مرگ مک‌کین ابراز تاسف کرده و شجاعت او را ستودند.
آرزوهایی که به گور رفت +فیلم
با این همه پیروزی سیاسی و نظامی اما جرج بوش پدر و جان مک‌کین به عنوان نمادهای پررنگی از هژمونی و سلطه آمریکا، در حالی از دنیا رفتند که در برابر ایران با ناکامی مطلق روبرو شدند و آرزوی تغییر حکومت ایران را به گور بردند.
بوش پدر در دوران ریاست جمهوری‌اش وانمود می کرد دنبال بهبود روابط با ایران است و در مراسم تحلیفش گفت: «حسن نیت، حسن نیت می آورد. خوش‌طینت بودن می‌تواند چرخی را به حرکت دربیاورد که تا مدت‌ها به همین شکل حرکت کند.» اما از رویکرد تغییر حکومت در ایران رویگردان نشد و با ترکیبی از راهبردها از جمله مهار ایران و مقابله با نفوذ ایران در منطقه و گسترش تحریم‌ها سعی در سرنگونی جمهوری اسلامی ایران داشت.
تلویزیون «سی.ان.ان» در گزارشی در اواخر خردادماه ۱۳۷۱، به نقل از « جورج هربرت واکر بوش» رییس‌جمهور آمریکا که در یک اجتماع انتخاباتی در کالیفرنیا سخن می گفت، اعلام کرد: «باید جلوی نفوذ ایران در
خلیج‌فارسگرفته شود تا منافع آمریکا در این منطقه تامین شود و سلطه آمریکا تحکیم یابد.»
اما مهم‌ترین رویارویی بوش پدر با مردم ایران، مربوط به تقدیر کردن او از فرمانده ناو وینسنساست. همان فرمانده‌ای که دستور شلیک به
هواپیمای ایران‌ایربا شماره پرواز ۶۵۵ را صادر کرد. بوش پدر در واکنش به این جنایت جنگی در اجتماعی در کالیفرنیا گفت: «هیچ اهمیتی ندارد که واقعیات چه می‌گویند، من هیچوقت از طرف آمریکا عذرخواهی نمی‌کنم».
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:video/mp4 دانلودجان مک‌کین نیز بارها از تغییر رژیم در ایران سخن گفته بود تا جایی که  سال ۲۰۰۷ در مشهورترین اظهارنظر خود درباره ایران، در واکنش به سؤالی درباره این‌که «چه زمانی یک پیام با پست هوایی [منظور، بمباران] برای تهران خواهیم فرستاد»، گفت: «آن آهنگ قدیمی «بچه‌های ساحل» [را یادتان هست؟ به نام] «ایران را بمبارانکنید». مک‌کین سپس شروع به خواندن کرد: «بمب، بمب، بمب، بمباران کنید...»
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:video/mp4 دانلودمک کین در دوران ریاست‌جمهوری جورج بوش پسر، در پاسخ به پرسشی که حجم صادرات آمریکا به ایران در آن دوره ده برابر شده و بخش عمده‌ای از این افزایش صادرات نیز به صادرات سیگار به این کشور مربوط است، گفت: «شاید این هم یک راه برای کشتن آن‌ها باشد.» وی البته بلافاصله مدعی شد: «شوخی کردم؛ من ۲۸ سال، ۲۹ سال است که سیگار نکشیده‌ام»، ولی با در نظر گرفتن رویکرد سخت و خشن سناتور آریزونا این گفته چندان شوخی به نظر نمی رسید.
مک‌کیندر تالار «کندی» سنای آمریکا که میزبان کنفرانسی با حضور سناتورهای ارشد و سازمان مجاهدین خلق (منافقین)  بود گفت: «اولاً بگویم که من آدم خوش‌بینی هستم و دانشجوی تاریخ هستم... به شما قول می‌دهم، یک روز ما در میدانی در تهران خواهیم بود و مجسمه زن جوانی به نام «ندا» نصب خواهیم کرد که دیدیم غلتیده در خون، جانش را از دست داد. به شما قول می‌دهم روزی این کار را خواهیم کرد.»
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:video/mp4 دانلود رهبر انقلاب۲۹ خرداد سال ۹۶ در بیاناتی گفتند: این‌هایی که تازه آمده‌اند سر کار در آمریکا، مثل این کسانی که تازه وارد عالم چاقوکشی شده‌اند (این چاقوکش‌های تازه‌کار و بی‌تجربه که به هر جا می‌رسند یک نیش چاقویی می‌زنند) نمی‌فهمند چه‌کار دارند می‌کنند، تا وقتی توی دهانشان بخورد. وقتی توی دهانشان خورد، آن‌وقت می‌فهمند حساب چیست، کتاب چیست. جمهوری اسلامی را این‌ها نشناخته‌اند؛ ملت ایران را این‌ها نشناخته‌اند؛ مسئولین جمهوری اسلامی را نشناخته‌اند. ملت ایران آن ملتی است که از روز اول تا امروز، با همین‌جور توطئه‌ها و با همین‌جور حرف‌ها مواجه بوده. آن‌ها خواسته‌اند به ملت ایران سیلی بزنند، [ولی] ملت ایران به آن‌ها سیلی زده؛ آن‌ها خواسته‌اند نظام جمهوری اسلامی را ساقط کنند، [اما] یکی‌یکی در حسرت این آرزو به گور رفتند.
رهبری در ۱۹ اردیبهشت سال ۹۷ نیز فرمودند: کسانی که آن خصومت‌ها را نسبت به ملت ایران انجام می‌دادند، اکنون استخوان‌هایشان زیر خاک است اما جمهوری اسلامی ایستاده است، این آقا (ترامپ) هم روزی بدنش زیر خاک می‌رود اما جمهوری اسلامی همچنان ایستاده و سرافراز خواهد بود.
منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش