با سیاست جزیره‌ای نظام بانکی اصلاح نمی‌شود

16:50 ۷ روز و ۲۰ ساعت پیش برترین ها 39 0

حیدر مستخدمین‌حسینی در روزنامه جهان صنعت نوشت: تا قبل از سال 1390، مسوولان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی چارچوبی را برای تعیین حداقل میزان سرمایه بانک‌ها و موسسات اعتباری مشخص کردند که کاهش یکباره ارزش پول ملی موجب آن شد که این سازوکار به طور کامل تغییر کند.

برترین ها

حیدر مستخدمین‌حسینی در روزنامه جهان صنعت نوشت: تا قبل از سال 1390، مسوولان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی چارچوبی را برای تعیین حداقل میزان سرمایه بانک‌ها و موسسات اعتباری مشخص کردند که کاهش یکباره ارزش پول ملی موجب آن شد که این سازوکار به طور کامل تغییر کند. اما کاهش ارزش پولی ملی در سال‌های 90 و 91 و تکرار آن در نیمه دوم سال‌های 96 و 97، باعث افزایش نیاز مالی واحدهای صنعتی و خدماتی شد.
در چنین شرایطی، بانک‌ها باید دست به بالا بردن سرمایه مالی خود بزنند تا بتوانند وظایف قانونی خود را طبق ضوابط تعریف شده از سوی بانک مرکزی و مطابق نیازهای اقتصادی کشور تحقق بخشند. اما چند برابر شدن نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی به دلیل کاهش ارزش پول ملی، توانایی بانک‌ها برای تامین نیاز مالی واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی را کاهش داد.
بر این اساس با توجه به آنکه افزایش سرمایه بانک‌ها یکی از راهکارهای بانک مرکزی برای اصلاح ساختار نظام بانکی است، می‌توان از طریق ادغام بانک‌ها و تبدیل بانک‌های کوچک به بانک‌های کارآمد، کاهش ارزش پول ملی را از طریق افزایش سرمایه بانک‌ها جبران کرد.
با وجود آنکه تعداد بانک‌های فعال کشور زیاد است، اما هیچ‌یک از آنان مزیتی نسبت به دیگر بانک‌های کشور ندارند و تمام قواعد، آیین‌نامه‌ها، اساسنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و نرخ‌های سود و کارمزد و خدمات آنان از سوی بانک مرکزی ابلاغ می‌شود بنابراین تمامی بانک‌ها رفتار و عملکرد مشابهی در اقتصاد دارند.
با این حال تعدادی از بانک‌های کوچک کشور که از کارایی لازم هم در اقتصاد برخوردارند، به دلیل خدمات محدودی که ارائه می‌دهند گاه‌ توانسته‌اند نسبت کفایت سرمایه بالای هشت درصد را به خود اختصاص دهند‌ اما این بانک‌ها فعالیت‌های همه‌جانبه ندارند و فعالیت آنان به ارائه تسهیلات به مشتریان خاص و گشایش اعتبار محدود می‌شود. این در حالی است که نظام بانکی باید فعالیت عمومی انجام دهد به خصوص بانک‌های تجاری و بازرگانی با مراجعات مشتریان خدمات مورد نظرشان را به آنها بدهند.
اما آنچه در کنار موضوع افزایش سرمایه بانک‌ها اهمیت دارد، بحث حقوق سهامداران است. از آنجا که افزایش سرمایه بانک‌های دولتی باید توسط دولت تعیین و در مجلس تصویب شود تا با تایید شورای نگهبان امکان تحقق داشته باشد، اما در بانک‌های خصوصی این مهم نیازی به تصویب در مجلس ندارد و تنها بانک مرکزی لازم است حداقل سرمایه بانک‌ها و موسسات اعتباری را لحاظ کند.
اما در برخی موارد حقوق سهامداران، توانایی بانک‌ها برای جذب سرمایه را تقلیل می‌دهد که این مهم ارائه راهکار از سوی بانک مرکزی را می‌طلبد.
بنابراین لازم است بانک مرکزی با یک ایده منطقی و صحیح و با توجه به نیاز اقتصاد کشور، بانک‌ها و موسسات اعتباری را تعیین‌تکلیف کند تا امکان تحقق اصلاح ساختار نظام بانکی فراهم شود.
در این شرایط بانک مرکزی باید اصلاحات لازم در خصوص سرمایه، حقوق سهامداران، سود تفهیمی، اعطای تسهیلات، نرخ سود بانکی و نرخ خدمات را در یک تراکنش انجام دهد و به صورت جزیره‌ای این موارد را مورد اصلاح قرار ندهد؛ چه آنکه اقدامات جزیره‌ای برای اصلاح ساختار نظام بانکی نتیجه‌بخش نیست و زمانی می‌توان به اصلاح کارآمد در نظام بانکی امیدوار بود که امکان اتصال این جزایر به یکدیگر فراهم شده باشد.
در کنار این مهم لازم است دولت نیز تلاش خود را به کار گیرد که اقتصاد کشور را که متصل به شبکه بانکی است از این شرایط خارج کند و بازار سرمایه را برای تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی کشور به کار بگمارد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

بهره‌برداری از ۸۵ پروژه نمک‌زدایی از آب‌های شور
وزیر نیرو گفت: تاکنون ۸۵ پروژه نمک‌زدایی از آب‌های شور شکل گرفته که ۴۰ مورد از آن‌ها در دولت تدبیرو امید شکل گرفته و از این تعداد ۳۰ پروژه در استان هرمزگان بوده است.
تعداد جانباختگان تصادفات درون شهری کاهش یافته است
رئیس پلیس راهور ناجا گفت: در ۶ ماهه نخست سال، تعداد جانباختگان تصادفات درون شهری کاهش یافته است.
آقای گل جهان سرپرستی 50 کودک ساوجی را پذیرفت
ساوه - ایرنا - رئیس اداره کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان ساوه گفت: علی دایی پیشکسوت و آقای گل جهان سرپرستی 50 کودک یتیم و بی سرپرست شهرستان ساوه را پذیرفت.
قطر عنوان بزرگترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان را از دست می‌دهد؟
داده‌ها حاکی از آن است که استرالیا برای نخستین بار در ماه نوامبر از قطر بعنوان بزرگترین صادرکننده گاز ال‌ان‌جی در جهان سبقت گرفته است.
آلودگی و ترافیک، ره آورد تردد بالای خودروهای شخصی در پایتخت
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اعلام این مطلب که تردد بالای خودروهای شخصی در پایتخت مشکل‌زاست، توسعه و دسترسی آسان و ارزان مردم به سیستم حمل و نقل عمومی را راهکاری مؤثر در عدم استفاده از خودروی شخصی عنوان کرد.
دانش آموزان پرخطر به مراکز بهزیستی فرستاده می شوند
حمیدی گفت: اگر برخی از دانش آموزان به معاضدت حقوقی یا انتظامی برای مشاور‌های تخصصی‌تر نیاز داشته باشند به مراکز تخصصی‌تر معرفی می‌شوند.
اتاق تست تکامل کودکان در بویراحمد افتتاح شد
یاسوج - ایرنا - سرپرست مرکز بهداشت بویراحمد گفت: اتاق «بیلی» برای تست تکامل کودکان زیر 6 سال در مرکز کلینیک اطفال شهر یاسوج با همکاری واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت این شهرستان افتتاح شد.
ارزانی ۱۲۶ هزار تومانی سکه در بازار
قیمت سکه و طلا در بازار امروز هم روند کاهشی داشت؛ به‌گونه‌ای که به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران، هر عدد سکه تمام بهار طرح جدید با ۱۲۶ هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته (دوشنبه) به سه میلیون و ۶۱۰ هزار تومان رسید.
سرانه تخت بیمارستانی در زنجان از متوسط کشوری پایین تر است
زنجان - ایرنا - استاندار زنجان گفت: هم اکنون متوسط سرانه تخت بیمارستانی به ازای هر یک هزار نفر در کشور 2.4 و این میزان در استان زنجان 1.65 اعلام شده است.
تغییر وضعیت رشته جراحی عروق از رشته فوق تخصصی به دوره فلوشیپ
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اعلام مصوبه نودمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی در خصوص دو رشته جراحی عروق و طب سالمندی گفت: هدف این است که ضمن بهبود زندگی حرفه ای داوطلبان، نیازهای کشور در حوزه های مختلف تامین گردد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می‌نشاند!
بر اساس اظهارات کارشناسان آسیب‌های اجتماعی زنگ خطر مصرف ماده مخدر «گَُل» در میان نوجوانان و جوانان به صدا درآمده است.
به یاد احمدرضا دالوند؛ مردی که سواد بصری داشت
احمدرضا دالوند، گرافیست، منتقد هنری و روزنامه نگار بامداد دیروز درگذشت و برای همیشه از تحمل بیماری دشوارش خلاص شد. او هنگام مرگ ۶۰ سال داشت که بیش از نیمی از عمرش را صرف حرفه اش کرد و آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت.
خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه-عکس
نیما کرمی با انتشار این عکس نوشت: یک زمان‌هایی باید خوابید، یک زمان‌هایی باید از ته دل خندید.
بهرام قاسمی درگذشت احمدرضا دالوند را تسلیت گفت
خرم آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت روزنامه نگار و گرافیست پیشکسوت را تسلیت گفت.
پیام‌های تسلیت برای «زیبا بروفه»-از مهناز افشار تا رامبد جوان
هنرمندان بسیاری از جمله رامبد جوان، مهناز افشار و بهنوش بختیاری پیام‌های تسلیتی را در پی درگذشت پیام صابری منتشر کردند.
آغاز عرضه خودرو به قیمت ۵ درصد کمتر از بازار
دریافتی ۸ ماهه امسال صدا و سیما از خزانه ملت
چرا یارانه ۴۵ هزار تومانی بیشتر نمی‌شود؟
حذف دلار از تبادلات تجاری ایران با چند کشور
وعده جدید روحانی برای افزایش حقوق‌ها
شیوه جدید اعلام رمز‌های بانکی
رویترز: ایران به خریداران نفت تخفیف می‌دهد
مرغ گران شد
از خرید آجیل شب یلدا عقب نیفتیم خدای ناکرده!
خودروسازانی که قطعه نداشتند چطور بعد از گرانی، تحویل فوری می‌دهند؟