با سیاست جزیره‌ای نظام بانکی اصلاح نمی‌شود

16:50 ۱۷۱ روز و ۱۹ ساعت پیش برترین ها 216 0

حیدر مستخدمین‌حسینی در روزنامه جهان صنعت نوشت: تا قبل از سال 1390، مسوولان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی چارچوبی را برای تعیین حداقل میزان سرمایه بانک‌ها و موسسات اعتباری مشخص کردند که کاهش یکباره ارزش پول ملی موجب آن شد که این سازوکار به طور کامل تغییر کند.

برترین ها

حیدر مستخدمین‌حسینی در روزنامه جهان صنعت نوشت: تا قبل از سال 1390، مسوولان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی چارچوبی را برای تعیین حداقل میزان سرمایه بانک‌ها و موسسات اعتباری مشخص کردند که کاهش یکباره ارزش پول ملی موجب آن شد که این سازوکار به طور کامل تغییر کند. اما کاهش ارزش پولی ملی در سال‌های 90 و 91 و تکرار آن در نیمه دوم سال‌های 96 و 97، باعث افزایش نیاز مالی واحدهای صنعتی و خدماتی شد.
در چنین شرایطی، بانک‌ها باید دست به بالا بردن سرمایه مالی خود بزنند تا بتوانند وظایف قانونی خود را طبق ضوابط تعریف شده از سوی بانک مرکزی و مطابق نیازهای اقتصادی کشور تحقق بخشند. اما چند برابر شدن نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی به دلیل کاهش ارزش پول ملی، توانایی بانک‌ها برای تامین نیاز مالی واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی را کاهش داد.
بر این اساس با توجه به آنکه افزایش سرمایه بانک‌ها یکی از راهکارهای بانک مرکزی برای اصلاح ساختار نظام بانکی است، می‌توان از طریق ادغام بانک‌ها و تبدیل بانک‌های کوچک به بانک‌های کارآمد، کاهش ارزش پول ملی را از طریق افزایش سرمایه بانک‌ها جبران کرد.
با وجود آنکه تعداد بانک‌های فعال کشور زیاد است، اما هیچ‌یک از آنان مزیتی نسبت به دیگر بانک‌های کشور ندارند و تمام قواعد، آیین‌نامه‌ها، اساسنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و نرخ‌های سود و کارمزد و خدمات آنان از سوی بانک مرکزی ابلاغ می‌شود بنابراین تمامی بانک‌ها رفتار و عملکرد مشابهی در اقتصاد دارند.
با این حال تعدادی از بانک‌های کوچک کشور که از کارایی لازم هم در اقتصاد برخوردارند، به دلیل خدمات محدودی که ارائه می‌دهند گاه‌ توانسته‌اند نسبت کفایت سرمایه بالای هشت درصد را به خود اختصاص دهند‌ اما این بانک‌ها فعالیت‌های همه‌جانبه ندارند و فعالیت آنان به ارائه تسهیلات به مشتریان خاص و گشایش اعتبار محدود می‌شود. این در حالی است که نظام بانکی باید فعالیت عمومی انجام دهد به خصوص بانک‌های تجاری و بازرگانی با مراجعات مشتریان خدمات مورد نظرشان را به آنها بدهند.
اما آنچه در کنار موضوع افزایش سرمایه بانک‌ها اهمیت دارد، بحث حقوق سهامداران است. از آنجا که افزایش سرمایه بانک‌های دولتی باید توسط دولت تعیین و در مجلس تصویب شود تا با تایید شورای نگهبان امکان تحقق داشته باشد، اما در بانک‌های خصوصی این مهم نیازی به تصویب در مجلس ندارد و تنها بانک مرکزی لازم است حداقل سرمایه بانک‌ها و موسسات اعتباری را لحاظ کند.
اما در برخی موارد حقوق سهامداران، توانایی بانک‌ها برای جذب سرمایه را تقلیل می‌دهد که این مهم ارائه راهکار از سوی بانک مرکزی را می‌طلبد.
بنابراین لازم است بانک مرکزی با یک ایده منطقی و صحیح و با توجه به نیاز اقتصاد کشور، بانک‌ها و موسسات اعتباری را تعیین‌تکلیف کند تا امکان تحقق اصلاح ساختار نظام بانکی فراهم شود.
در این شرایط بانک مرکزی باید اصلاحات لازم در خصوص سرمایه، حقوق سهامداران، سود تفهیمی، اعطای تسهیلات، نرخ سود بانکی و نرخ خدمات را در یک تراکنش انجام دهد و به صورت جزیره‌ای این موارد را مورد اصلاح قرار ندهد؛ چه آنکه اقدامات جزیره‌ای برای اصلاح ساختار نظام بانکی نتیجه‌بخش نیست و زمانی می‌توان به اصلاح کارآمد در نظام بانکی امیدوار بود که امکان اتصال این جزایر به یکدیگر فراهم شده باشد.
در کنار این مهم لازم است دولت نیز تلاش خود را به کار گیرد که اقتصاد کشور را که متصل به شبکه بانکی است از این شرایط خارج کند و بازار سرمایه را برای تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی کشور به کار بگمارد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

بازیکن مد نظر حجت‌الاسلام علیپور کیست؟
کدام بازیکن تیم‌ ملی ترامادول مصرف کرد؟
پلیس خوب، پلیس بد؛ تأسف بر این تعصب
خیلی از آنها که امروز با تمام وجود دنبال دفاع کورکورانه از بیرانوند هستند و به خاطرش حاضرند اصل جایگاه پلیس را هم زیر سوال ببرند، اگر بیرو سر حرف اولش می‌ماند و استقلالی می‌شد امروز در شرایط مشابه یقه او را می‌چسبیدند و رها نمی‌کردند. درست مثل استقلالی‌هایی که اگر مجادله فرهاد مجیدی با مأمور راهنمایی مثلاً برای علی کریمی رخ داده بود، دربست جانب پلیس را می‌گرفتند.
داستان «سرمایه»؛ یک پرونده ابرفساد مالی
«پرونده‌ی فساد گسترده‌ بانک سرمایه بزرگ‌ترین پرونده‌ فساد مالی این سال‌هاست که به جرات می‌توان از آن به عنوان ابرفساد مالی یاد کرد! پرونده‌ای به میزان ۱۴ هزار میلیارد تومان که در نوع خود عجیب است. پرونده‌ای که متهمان دانه‌درشت آن همه سرشناس‌اند.»
بچه نازی‌آباد که بادیگارد نمی‌خواهد!
«من بچه نازی‌آباد هستم، شما باورتان می‌شود کسی بچه نازی‌آباد باشد و بادیگارد استخدام کند؟ این حرف‌ها خنده‌دار است چون همه می‌دانند این وصله‌ها به یکی مثل من نمی‌چسبد.»
مرکل پیشنهاد خروج یونان از منطقه یورو را مطرح کرده بود
نخست وزیر سابق یونان فاش کرد، صدراعظم آلمان پیشتر به او پیشنهاد داده بود کشورش در پی گرفتار شدن به بحران اقتصادی گسترده و برای برخورداری از یک "طرح ب" از منطقه یورو خارج شود، اما او این پیشنهاد را رد کرده بود.
چلسی منینگ اتهام‌زنی‌ جدید علیه آسانژ را محکوم کرد
چلسی منینگ اقدام اخیر وزارت دادگستری آمریکا در طرح ۱۷ اتهام جدید علیه بنیانگذار ویکی‌لیکس را محکوم کرده و دولت آمریکا را به استفاده از قانون به عنوان یک "شمشیر علیه آزادی مطبوعات" متهم کرد.
پیشنهاد رهبر اپوزیسیون سودان برای تشکیل شورای حاکمیتی با اکثریت مدنی و ریاست نظامی
پس از اینکه در مذاکرات ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر در سودان با شورای نظامی این کشور درباره تشکیل شورای حاکمیتی در دوره انتقالی وقفه ایجاد شد، ائتلاف در بیانیه‌ای اعلام کرد، در خصوص حل بحران وقفه در مذاکرات با حامیان خود رایزنی می‌کند. در این راستا صادق المهدی اعلام کرد، تشکیل شورای حاکمیتی با اکثریت مدنی و ریاست نظامی به منزله چارچوبی برای تعیین روابط با شورای نظامی است.
پلوسی خواستار وساطت خانواده ترامپ در حل اختلاف بین دموکرات‌ها و کاخ سفید شد
نانسی پلوسی روز پنج‌شنبه اظهار امیدواری کرد که اعضای دولت این کشور و خانواده دونالد ترامپ با «وساطت» در اختلاف بین دموکرات‌ها و کاخ سفید به این کشور کمک کنند.
سناتور آمریکایی خواهان مداخله نظامی در ونزوئلا شد
سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی مدعی شد دونالد ترامپ باید به نیکولاس مادورو هشدار دهد در صورتی که قدرت را ترک نکند، با مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا به سبک مداخله‌ای که آمریکا در سال ۱۹۸۳ علیه کشور گرنادا انجام داد، روبرو خواهد شد.
آمریکا ۱۷ اتهام تازه‌ را علیه آسانژ به دادگاه ارائه کرد
وزارت دادگستری آمریکا ۱۷ اتهام تازه را علیه یکی از بنیانگذاران ویکی لیکس به دادگاه ارائه کرده است. وزارت دادگستری آمریکا فاش کرده آسانژ احتمالا با مجازات حبسی که به ۱۷۵ سال می‌رسد، روبه‌رو خواهد شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
بازیکن مد نظر حجت‌الاسلام علیپور کیست؟
کدام بازیکن تیم‌ ملی ترامادول مصرف کرد؟
چرا چینی‌ها نمی‌توانند اپل را تحریم کنند؟
با توجه به اقدامات تلافی جویانه چین و آمریکا در طول یک سال اخیر، بسیاری از مردم چین خواستار تحریم محصولات اپل و ضربه زدن به اقتصاد ایالات متحده شده اند. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان این اقدام را به ضرر چین می دانند.
وجود حیات روی کره زمین به خاطر ماه است
محققان دانشگاه مونستر آلمان می‌گویند بیشتر آب‌های موجود روی کره زمین از برخورد کیهانی که باعث شکل گرفتن ماه شده، آمده است.
پیشنهادی تازه درباره قیمت بنزین
سوت گرانی بلیت قطار از نیمه خرداد
پرداخت نقدی بهینه‌ترین روش حمایتی است
کاهش قیمت نفت
قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایش پیدا کرد
پرداخت ۲۶ درصد مطالبات چایکاران
پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی آغاز شد
نزول قیمت خودرو، ارز و طلا
قیمت سکه و ارز امروز ۹۸-۳-۲
جزئیات افطاری رئیس جمهور با فعالان اقتصادی