زیر پوست نقدینگی چه می‌گذرد؟

17:26 ۱۷۰ روز و ۲۲ ساعت پیش برترین ها 207 0

تحولات اجزای نقدینگی در سال جاری حاکی از چرخش انباشت نقدینگی به نفع پول است و پیش‌بینی می‌شود ادامه‌دار باشد.

برترین ها

ایبنا: تحولات اجزای نقدینگی در سال جاری حاکی از چرخش انباشت نقدینگی به نفع پول است و پیش‌بینی می‌شود ادامه‌دار باشد.
در خبرها می‌خوانیم در حالی که نقدینگی در ابتدای سال ۱۳۹۳ معادل ۶۴۰ هزار میلیارد تومان بوده است، در شهریورماه سال جاری به ۱۶۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. این روند بیانگر آن است که بطور متوسط سالانه ۲۴ درصد به حجم نقدینگی افزوده شده است.
در نگاه اول حجم انبوه (تقریباً ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان) نقدینگی اضافه شده به عنوان یک کلیت دیده می‌شود که در مقطع کنونی نیز هر روز با حجم کم و بیش یک هزار میلیارد تومان در حال بزرگتر شدن است! اما آنچه که مهم تر است این است که آحاد اقتصادی به عنوان متقاضیان نقدینگی، این حجم انبوه را با توجه به شرایط اقتصادی چگونه مدیریت می‌کنند. این نکته از آن جهت مهم است که افراد می‌توانند نقدینگی خود را به شکل پول (عمدتا سپرده دیداری) و یا شبه‌پول (عمدتا سپرده سرمایه‌گذاری) نگهداری نمایند؛ ولی تغییر ترجیحات نسبت به هر یک از این دو وجه، آثار متفاوتی بر متغیرهای کلان اقتصادی بالاخص تورم خواهد داشت.
آمارهای بخش پولی و بانکی اقتصاد ایران بیانگر آن است که طی دوره ۴ ساله ۱۳۹۶-۱۳۹۳ به سبب پرداخت نرخ بهره‌های چشمگیر در شبکه بانکی، نقدینگی اضافه شده عمدتاْ به شکل شبه‌پول نگهداری شده است، به گونه‌ای که به تدریج از سهم پول در نقدینگی کاسته شده و در مقابل بر سهم شبه‌پول افزوده شده است. این روند در اولین ماه از فروردین سال جاری نیز تکرار شده است.
بر این اساس، در حالی که در ابتدای سال ۱۳۹۳ سهم پول در نقدینگی حدود ۱۹ درصد بوده است، در انتهای فروردین سال جاری این سهم به حدود ۱۲ درصد تنزل یافته است که کمترین میزان آن در تاریخ اقتصاد ایران است. همچنین، در حالی که در ابتدای سال ۱۳۹۳ نسبت نگهداری شبه‌پول به پول ۴ بوده است، در فروردین امسال این نسبت به بالاترین رکورد تاریخی خود یعنی عدد ۷ افزایش یافته است.
این روند ۲ تعبیر دارد: یکی اینکه، طی دوره مورد بررسی تقاضای معاملاتی پول به دلیل رکود اقتصادی به شدت کاهش یافته است و دیگری اینکه نقدینگی بیش از حد به جامعه پمپاژ شده است و لذا افراد سعی کرده‌اند از طریق نگهداری نقدینگی مازاد به شکل شبه‌پول (سپرده مدت‌دار) به تعادل ترازهای پولی دست یابند. در نتیجه این تحولات، نرخ تورم نیز در یک مسیر کاهنده قرار گرفت و برای دو سال متوالی (۱۳۹۶-۱۳۹۵) کمتر از ‍۱۰ درصد شد که طی ۴ دهه انقلاب اسلامی بی‌سابقه بوده است.
اما بروز تلاطمات ارزی در اواخر سال گذشته و تسری آن به سایر بازارهای دارایی سبب شد که روند فوق ادامه نیابد و کارگزارن اقتصادی در تصمیمات خود نسبت به نگهداری ترکیب نقدینگی به شکل پول و شبه‌پول بازنگری نمایند. اطلاعات سیستم بانکی حاکی از آن است که روند کاهشی سهم پول در نقدینگی بعد از فروردین ماه سال جاری معکوس شده و شروع به افزایش کرده و لذا سهم شبه‌پول شروع به کاهش کرده است. طبق آخرین اطلاعات در دسترس، در شهریور ماه سال جاری سهم پول به ۱۵ درصد افزایش و سهم شبه‌پول به ۸۵ درصد کاهش یافته است.
روند فوق نیز دو تعبیر دارد: اول اینکه تقاضای معاملاتی پول در حال افزایش است و دوم اینکه در مقایسه با سال‌های قبل نسبت بیشتری از نقدینگی اضافه شده به پول تبدیل می‌شود. به عنوان نمونه، در حالی که طی دوره ۱۳۹۶-۱۳۹۳ به طور متوسط ۵ درصد از نقدینگی اضافه شده به پول تبدیل می‌شد، از اردیبهشت ماه امسال حدود ۴۰ درصد از نقدینگی اضافه شده به پول تبدیل شده است. این پدیده که در اقتصاد به داغ شدن پول نیز تعبیر می‌شود حاکی از افزایش بهای کالاها و خدمات و بروز فشارهای تورمی است.
در مجموع می‌دانیم که نقدینگی از کانال‌های متعددی به جامعه تزریق می‌شود و حسب شرایط اقتصادی و بهینه‌یابی مصرف‌کنندگان به اشکال مختلفی نگهداری می‌شود. در یادداشت‌های قبلی کانال‌های عرضه نقدینگی به جامعه بیان و بررسی شد که هر یک از آنها چه سهمی در افزایش نقدینگی داشته‌اند. بر این اساس، از آنجا که در صورت تداوم روند فعلی پیش‌بینی می‌شود نقدینگی در انتهای سال جاری به حدود ۱۹۰۰ هزار میلیارد تومان بالغ گردد، ضروری است که سیاستگذار بر کانال‌هایی که چندان با اهداف اقتصاد کلان، به ویژه در چشم‌انداز تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، سازگاری ندارند، کنترل و نظارت موثرتری داشته باشد.
همچنین، در این یادداشت به بررسی منابع تقاضای نقدینگی و چرخش تصمیمات مربوط به شکل نگهداری نقدینگی اضافه شده از شبه‌پول به پول پرداخته شد. بر اساس این واکنش، افزایش انتظاری ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در شش ماهه دوم سال جاری معادل افزایش حجم پول حدوداً ۸۰ هزار میلیارد تومانی و حجم شبه‌پول ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی خواهد بود. از این منظر نیز ضروری است که سیاستگذار پولی برای مهار نقدینگی و تشدید اثرات تورمی، در جذب سپرده‌های بلندمدت بیشتر از یک سال (۲ تا ۵ سال) تدبیر نماید.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

با خدا صحبت کن!
مسابقه با خدا صحبت کن فرصتی است که توسط ایرانسل و اپلیکیشن تپ سانگ در اختیار افراد با استعداد گویندگی قرار گرفته است.
چاپ کارت شناسایی pvc با طول عمر بالا امکان‌پذیر است؟
کارت شناسایی همان‌طور که از نام آن برمی‌آید نوعی کارت است که از آن به‌منظور معرفی و شناسایی افراد و تشخیص هویت استفاده می‌شود.
دیدنگار، مرجع معتبر خریدوفروش دوربین عکاسی کارکرده
این روزها با توجه به نوسان قیمت دوربین عکاسی و نیز افزایش آن توان خرید دوربین عکاسی نو از عهده خیلی از افراد برنمی‌آید. از طرفی بسیاری از علاقه‌مندان عکاسی تمایل دارند تا مدل‌های جدیدتر دوربین را خریداری کنند و به‌ناچار مجبورند که دوربین خود را بفروشند تا دوربین بهتری تهیه کنند.
یک قدم برای صاحبان عصای سفید
نسخه iOS اپلیکیشن اسنپ برای استفاده افراد نابینا و کم‌بینا بهینه‌سازی شد.
چگونه فطریه و کفاره خود را به دست نیازمندان واقعی برسانیم؟
پایان یافتن ماه مبارک رمضان برای بندگان متدینی که خالصانه و عاشقانه، در این ماه مبارک روزه گرفته‌اند، در بردارنده حس شادی و رضایت و سربلند بیرون آمدن از آزمون الهی و سر سفره میهمانی خداوند نشستن است.
هاشمی‌همچنان خاکریز اول است
برادر مرحوم هاشمی رفسنجانی می‌گوید "خاطرات مرحوم هاشمی باعث ناراحتی عده‌ای می‌شود و برای همین پیشگیری را بهتر از معالجه می‌دانند تا وقتی منتشر شد، دیگر کسی توجه نکند".
تولید؛ از پارکینگ تا ویترین‌های چشم‌نواز
"من نه رؤیای مغازه‌های آنچنانی دارم و نه دنبال ملک و املاکی در شمال شهر هستم و نه می‌خواهم مثل مدیرعامل یک تولیدی بزرگ زندگی کنم. همین که بتوانم آدم‌های بیشتری را وارد کار کنم واقعاً عالی است. دلم می‌خواهد همیشه تولید کننده باشم".
دولت مشکلی در پرداخت هزینه بازسازی مناطق سیل زده ندارد
گرگان - ایرنا - معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: دولت مشکلی در پرداخت هزینه بازسازی و تعمیر خانه های سیل زده، ترمیم زیرساخت ها و کمک به بازگشت رونق این مناطق ندارد.
مشاور وزیرخارجه: اولویت کاری با افغانستان همکاری اقتصادی است
مشهد- ایرنا- مشاور وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی وزارت در شمال و شرق کشور گفت: مهمترین اولویت کاری جمهوری اسلامی ایران با کشور دوست و همسایه افغانستان توسعه و افزایش همکاریهای اقتصادی و تجاری دوجانبه است.
آزادسازی خرمشهر، فتح خودباوری و آرمانی ماندگار
سمنان- ایرنا- سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر توسط رزمندگان در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی، نمادی از خودباوری، عزم راسخ و اتحاد ملی مردم ایران بر محور آرمان های ماندگار جمهوری اسلامی در برابر هجمه های دشمنان است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آب روی ماست را دور نریزید
آبی که در سطح روی ماست قرار می‌گیرد ماده‌ای پر خاصیت است که اغلب دور ریخته می‌شود.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
افزایش 77 درصدی قصور پزشکی در خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: قصور پزشکی و شکایت از کادر درمان و پزشکان استان در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن 77 درصد افزایش داشته است.
جشن اشک و لبخند در رمضان
بندرعباس- ایرنا- نسیم رمضان چه زیبا می وزد و دستان مهربانش چه سخاوتمدانه یتیمان و گرفتاران در بند را نوازش می کند و جشنی از اشک و لبخند را رقم می زند.
«شکر کوبایی» وارد بندرامام شد
کاهش چشمگیر مسافرت‌ها از سال گذشته
احیای مجدد وزارت بازرگانی مصداق خیانت به منافع ملی کشور است
ارز دولتی چه تأثیری بر روی قیمت تمام شده محصولات دارد؟
افت چشمگیر قیمت تخم مرغ
تصمیم غلط ارز 4200 تومانی براساس اختیارات دولت بود- ضرر ۳۰ میلیارد دلاری تصمیم زنگنه- مردم در انتظار انتشار اسامی دوشغله‌های وزارت کار
چه‌کسی ترمز دلار را کشید؟
جزئیات مشکل اخیر سامانه سنا برای صرافان
چه کسانی خودرو را گران کردند؟
آخرین وضع آب و هوای کشور در دوم خرداد