نگاه چینی به آینده جنگ تجاری با آمریکا

16:56 ۸۲ روز و ۳ ساعت پیش برترین ها 208 0

همان گونه که روندهای موجود در سیاست بین الملل هم نشان می¬دهد بخش زیادی از آینده این حوزه در شرق آسیا رقم خواهد خورد و اگر قرار بر تولید و ایجاد یک زایش جدیدی در سلسله مراتب قدرت بین المللی باشد یقینا این زایش و تولد جدید از طرف چین و در منطقه شرق آسیا خواهد بود.

برترین ها

دیپلماسی ایرانی: همان گونه که روندهای موجود در سیاست بین الملل هم نشان می¬دهد بخش زیادی از آینده این حوزه در شرق آسیا رقم خواهد خورد و اگر قرار بر تولید و ایجاد یک زایش جدیدی در سلسله مراتب قدرت بین المللی باشد یقینا این زایش و تولد جدید از طرف چین و در منطقه شرق آسیا خواهد بود.
به بیان دیگر به نظر می رسد که امروز سیاست بین الملل در یک دوره "انتظار" به سر می برد، دوره ای که بخش زیادی از نتیجه و آینده آن به چگونگی فهم روابط چین و آمریکا گره خورده است. روابط دو کشوری که امروز به زعم برخی از متفکرین در بدترین شرایط خود در طول 50 سال گذشته است و افزایش میزان و حجم تنش های تجاری دو جانبه که تقریبا یک سال است بر روابط چین و آمریکا سایه انداخته است هم خود حکایت از افزایش و تشدید " رقابت های استراتژیک " میان دو کشور در آینده نزدیک دارد.
هر چند قریب به 40 سال است که اقتصاد و روابط تجاری و اقتصادی به عنوان یکی از مهم ترین لایه های ثبات زا در روابط چین و آمریکا تلقی می شد و همین مساله باعث شده است تا چین به بزرگترین و همچنین سریع ترین بازار در حال رشد صادراتی آمریکا تبدیل شده.
میانگین حجم صادرات امریکا به چین در ده سال گذشته به صورت میانگین 11 درصد رشد داشته، روابط تجاری دوجانبه به بیش از 600 میلیارد دلار افزایش یافته، آمریکا 62 درصد از سویای تولید خود، 25 درصد از هواپیماهای بوئیینگ خود و نهایتا 17 درصد از خودروهای تولیدی خود را به چین صادر می کند و همچنین این روابط، متقابلا منافع چشمگیری را در حوزه های مختلف نصیب چین کرده است.
لیکن به نظر می رسد که این روابط امروز بیش از هر زمان دیگری به مرز شکنندگی نیز رسیده و باعث شود تا دیدگاه های مختلف خوشبینانه و بدبینانه¬ای در چین در ارتباط با چگونگی برخورد چین با این مسئله و همچنین آینده آن ظهور و بروز یابد که به صورت مختصر به برخی از مهم¬ترین نکات مطرح شده از سوی این دو طیف در ادامه اشاره می شود.
اولین نکته ای را که خوشبینان به عبور موفقیت آمیز چین از این بحران بیان می دارند این است که چین کشور "ترین ها" است. چین بزرگترین کشور تولید کننده محصولات صنعتی، چین بزرگترین تجارت کننده کالا است، چین بزرگترین ذخایر ارزی دنیا را دارد، چین بزرگترین جمعیت دنیا را دارد و ... چنین ظرفیت ها و توانمندی هایی می تواند قدرت پذیرش ریسک چین در رقابت های استراتژیک را افزایش دهد و زمینه های عبور ایمن از بحران را فراهم آورد.
همچنین در سال 2017 بخش زیادی از رشد اقتصادی چین به تقاضا و مصرف داخلی این کشور مربوط بوده و وابستگی تجاری این کشور نیز به 33 درصد کاهش پیدا کرده که در واقع پایین تر از متوسط وابستگی تجاری جهانی است که 42 درصد است. بر اساس تحقیقات آکادمی اقتصاد کلان چین حتی اگر امریکا تعرفه 25 درصدی بر 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی وضع کند این مسئله تاثیر بسیار محدودی بر رشد اقتصادی چین خواهد داشت.
دومین نکتهای که خوشبینان بر آن تاکید دارند به آمادگی ذهنی و روانی شرکت های چینی برای رویارویی با این بحران مربوط می شود. از منظر اینان شرکت های چینی همواره بحران های سنگین اقتصادی جهانی را تجربه کرده اند و به همین منظور توانمندی های ضد استرس و آشفتگی خود را همواره افزایش داده اند. و تلاش کرده اند تا بازارهای جدیدی در آفریقا و کشورهای پیرامون جاده ابریشم برای خود پیدا کنند.
نکته سومی را که می توان در اینجا بیان داشت آن است که جنگ تجاری تاثیر کمی بر زندگی اجتماعی مردم به خصوص به لحاظ ایجاد نوسان در قیمت ها و تاثیرات گسترده بر اشتغال در چین دارد. در موضوع سویا که بیشترین نگرانی برای چینی ها است هم بیان شده که این کشور واردات به اندازه کافی داشته و بخشی از نیازها را هم به لحاظ تولید داخلی تامین کرده است.
چهارمین نکتهای که رهیافت خوشبینانه بر آن تاکید دارد آن است که که اگرچه امریکا بزرگترین شریک تجاری چین است اما تنهاترین شریک نیست و چین در حال حاضر شریک تجاری بیش از 120 کشور است که این مسئله خود نشان می دهد که فرصت های خارج از آمریکا برای چین هنوز به اندازه کافی وجود دارد. و نهایتا پنجمین نکته ای که خوشبینان بر آن تاکید می کنند آن است که اگرچه جنگ اقتصادی حتما اقتصاد و محیط تجاری چین را متاثر خواهد کرد اما رشد 4.7 درصدی اقتصادهای درحال ظهور و همچنین رشد 10 درصدی واردات و صادرات کشورهای پیرامون جاده ابریشم خود می تواند به عنوان یک فرصت اساسی برای چین و عبور از بحران های این چنینی باشد.
علاوه بر نظریات خوشبینانه همچنین باید گفت که برخی دیدگاه¬های بدبینانه هم در مورد این مسئله و تشدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا هم در چین وجود دارد که هسته مرکزی این دیدگاه ها بر آثار جنگ تجاری بر چگونگی و آینده ثبات اقتصادی و اجتماعی چین به عنوان یکی از ضرورت های استراتژیک این کشور بر می گردد. بدبینان در کنار مطرح کردن آثار جنگ اقتصادی به خصوص آثار کوتاه مدت این جنگ بر ثبات اقتصادی و اجتماعی همچنین مطرح می کنند که سیاست گشایش بیشتر اقتصادی در واقع به معنای گشایش بیشتر چین به روی آمریکا است که این مسئله می تواند میزان آسیب پذیری های کشور در جنگ تجاری با آمریکا را افزایش دهد.
همچنین دیدگاه های بدبینانه تاکید دارند که اگر مکانیزاسیون را به عنوان انقلاب اول، ماشینی شدن را به عنوان انقلاب دوم، اطلاعاتی شدن را به عنوان انقلاب سوم و هوش مصنوعی را به عنوان انقلاب چهارم در نظر بگیریم، چین هنوز در میان انقلاب اول و دوم قرار داشته و آمریکایی ها به راحتی اجازه انتقال به دو حوزه بعدی را نخواهند داد.
در مجموع و بر اساس آنچه مقامات رسمی چین تا کنون دنبال کرده اند می توان گفت که دیدگاه های خوشبینانه چینی دست برتر را در تحلیل آینده جنگ تجاری میان چین و آمریکا داشته و حتی اینان بدبینان را به دلیل نادیده گرفتن توان و ظرفیت های ملی چین برای عبور از بحران نیز مورد انتقاد و سرزنش قرار می دهند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

نوجوان ژیمناست چابهاری را جرقه نزده خاموش کردند
مشخص نیست فدراسیون چه انتظاری از نوجوان کم سن و سال چابهاری دارد. پرکان تاکید می‌کند تنها در حرکات زمینی سررشته دارد، چرا که سایر حرکات ژیمناستیک به وسایلی نیاز دارد که در چابهار نیست. او حتی مربی هم ندارد، حالا با عمویش تمرین نمی‌کند و تمام تمرکزش را روی کاری قرار داده که برای ماهی ۱۵۰ هزار تومان باید درگیر آن باشد.
شکست سه شمشیرباز ایران در گرند پری قاهره
شمشیربازان ایران با شکست برابر حریفان خود از صعود به مرحله یک هشتم نهایی گرند پری قاهره بازماندند.
تاثیر محرومیت چلسی و فروش «هازارد» به رئال
با محرومیتی که فیفا برای نقل و انتقالات تیم فوتبال چلسی در نظر گرفته پروسه پیوستن ادن هازارد از این تیم به رئال مادرید پیچیده‎تر از قبل شده است.
بنیاد خیریه «مسی» و کمک به کودکان کنیایی
بنیاد خیریه مسی برای ساخت پمپ آب و همچنین تغذیه کردن کودکانی که سوء تغذیه دارند مبلغ ۲۰۰ هزار یورو به کنیا و پروژه‎های یونیسف در این کشور کمک کرده است.
علی کریمی به رشت برنگشت
مربی سپیدرود رشت به همراه بازیکنان این تیم در پرواز مشهد به رشت حضور نداشت.
تشویق برانکو از سوی تماشاگران
۲۰۰ تماشاگر پرسپولیسی حاضر در ورزشگاه شهید محمدی به تشویق برانکو سرمربی تیم خود پرداختند.
موافقت AFC با میزبانی کربلا برای ذوب‌آهن
یک سایت عراقی مدعی شد که کنفدراسیون فوتبال آسیا با درخواست باشگاه ذوب آهن برای میزبانی کربلا مقابل نماینده عربستان در لیگ قهرمانان آسیا موافقت کرد.
حسینی: برد ذوب‌آهن برابر الغرافه یک حماسه بود
سیدمحمدرضا حسینی هافبک تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان تاکید کرد که پیروزی این تیم برابر الغرافه قطر یک حماسه بود.
نکات آماری دیدار تیم‌های استقلال - ذوب‌آهن
دیدار تیم های فوتبال استقلال و ذوب آهن قدمتی حدود ۴۵ سال دارد که دو تیم در این مدت ۶۵ بار برابر یکدیگر صف‌آرایی کرده اند.
اینتر، توپ را به زمین همسر ایکاردی انداخت
باشگاه اینتر پیشنهاد تمدید قرارداد به کاپیتان سابقش داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار مالی از برجام حمایت کردند
تهران - ایرنا - درحالیکه آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار حمایت ازمبادلات تجاری ایران و اروپا(اینستکس)درصدد انجام تعهدات خود وپایبندی به برجام و گشودن باب مراودات تجاری با تهران هستند، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در مطلبی این اقدام را به معنای حمایت این کشورها از برجام دانست.
فروش فوری ایران‌خودرو و سایپا متوقف شد
در ادامه اجرای طرح فروش فوری دو خودروسازی بزرگ کشور، فروش محصولات این دو شرکت امروز شنبه بدون اطلاع قبلی متوقف شد.
چرا کودک‌تان رشد نمی‌کند؟
خوب وزن نگرفتن کودکان مشکلی رایج است که عموما مادر متوجه آن می‌شود یا پزشک تشخیص می‌دهد که روند رشد کودک طبیعی نیست و طبق الگوی نرمال پیش نمی‌رود.
تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان
پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین در مطلبی با عنوان ' تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان' نوشت: مطبوعات استان مبدل به شنبه‎بازاری شده که همه چیز و همه کس در آن وجود دارد، بی‎آنکه نگاه صنفی بر کلیت آن حاکم باشد.
اینگونه کیک خیس پرتقالی درست کنید!
امروز تصمیم گرفتیم یک کیک خوشمزه و عالی به نام کیک خیس پرتقالی را آموزش دهیم که به فر و یا ماکرویو احتیاجی نداشته باشید
دیدار سری میان Mi۶ و موساد در رابطه با ایران
جهانگیری: شرایط کشور خطیر و دشوار است
استقبال یونسی از ریاست رئیسی بر قوه قضائیه
مراسم تشییع پیکر آیت‌الله محمد مؤمن
نماینده کرج: سه ماه است گوشت نخریده‌ام
بازدید رئیس جمهور از شهرک فناوری پردیس
مخالفت مجلس با «سهمیه‌بندی بنزین»
امیر حاتمی: موقعیت خوبی در عرصه دفاعی داریم
شلیک موشک کروز توسط هواناو‌های ارتش
نماینده مجلس: سه ماه است نتوانسته ام گوشت بخرم