سردار به عربستان می‌رود؟

17:04 ۱۶۷ روز و ۱ ساعت پیش برترین ها 225 0

این روزها درخواست آقای موسویان از عربستان برای دعوت از سردار سلیمانی و دیدار با بن سلمان و حل بحران یمن نقل محافل رسانه‌ای به ویژه کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی است. گویا ایشان حل این بحران را مقدمه‌ای برای باز شدن گره کور روابط دو جانبه می‌داند.

برترین ها

دیپلماسی ایرانی: این روزها درخواست آقای موسویان از عربستان برای دعوت از سردار سلیمانی و دیدار با بن سلمان و حل بحران یمن نقل محافل رسانه‌ای به ویژه کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی است. گویا ایشان حل این بحران را مقدمه‌ای برای باز شدن گره کور روابط دو جانبه می‌داند.
آقای موسویان جدا از تجربه مسئولیتی خود تحلیل‌گری بنام و به اوضاع منطقه و سیاست‌های عربستان و ایران واقف است، پس علی القاعده می‌داند که چنین امری ناممکن است؛ نه ریاض دعوت خواهد کرد و نه آقای سلیمانی به آنجا خواهد رفت. با وجود این، علت و انگیزه طرح چنین مساله ناممکنی را نمی‌دانم.
در حال حاضر ریاض با فشارهای سیاسی جهانی برای توقف جنگ علیه یمن مواجه است و این احتمال وجود دارد که این جنگ به نحوی کاهش یافته یا متوقف شود. حال آیا محمد بن سلمان این امتیاز را به غرب و اروپا خواهد داد که در مقابل آن پایه‌های قدرت خود را استحکام بخشد یا به ایران که در ازای آن خشم دولت آمریکا و لابی اسرائیلی را باید به جان بخرد و پایه‌های سلطه خود را در این وضعیت لرزان‌تر کند.
به نظر می‌رسد فضای کنشگری و کارشناسی درباره روابط تهران و ریاض بی‌تاثیر از فضای ابهام‌آلود رسمی در این خصوص نیست. واقعیت این است که ما هنوز راهبرد مشخصی برای چگونگی مدیریت روابط خود با عربستان نداریم. خود هنوز نمی‌دانیم با این کشور پادشاهی چکار کنیم؟ گفتگو کنیم و کنار بیاییم؟ یا این که روابط به همین شکل رها شود تا متغیرهای تاثیرگذار و مداخله‌گر آن را به سمتی که خود می‌خواهند و ما نمی‌خواهیم ببرند.
این بلبشو اظهر من الشمس است. وقتی هم می‌خواهیم پیام صلح و آشتی بفرستیم چنان طعنه و لیچار پیوستش می‌کنیم که بهتر بود پیام نظامی می‌فرستادیم.
با این وضع به نظر فعلا راهبرد یا راه ناچار این است که عربستان راه خود را برود و ایران راه خود را.
واقعیت این است که گره روابط ایران و عربستان روز به روز کورتر می‌شود. علت هم این است که دیگر مسائل و متغیرات دو سویه حاکم بر این روابط نیست، بلکه نقش متغیرهای مداخله‌گر بیشتر از متغیرهای ثابت و مستقل شده است. در گذشته نقش متغیرهای مداخله‌گر بسیار کم‌تر از وضعیت کنونی بود و راحت‌تر می‌شد مشکلات دو جانبه را حل و فصل کرد. در دوران اوباما و بحث مذاکرات و توافق هسته‌ای، عربستان خود را در موضع ضعف می‌دید و بهتر می‌شد با آن کنار آمد که "تا حدودی" مسائل فیمابین برطرف شود، اما امروز این کشور به پشتیبانی ترامپ خود را در موضع قدرت می‌داند. بنابراین، در حال حاضر دو متغیر آمریکایی (ترامپی) و اسرائیلی نقشی بسیار جدی در شکل دهی به روابط تهران و ریاض دارند. خطر هم اینجاست.
درست است که قضیه خاشقجی برای مدتی ایران را از کانون فشارها و حملات رسانه‌ای آمریکا و همپیمانانش خارج ساخت و این نفعی مقطعی داشت؛ اما نتیجه این بحران به سمتی است که هیچ به نفع ایران نیست. از آن جهت که محمد بن سلمان بقای خود در قدرت را مدیون تلاش‌های بنیامین نتانیاهو و لابی وی در آمریکا و به تبع آن خود را وامدار او و دونالد ترامپ می‌داند. این وامداری هم اقتضائات خاص خود را دارد که در دو مورد کلیدی خلاصه می‌شود:
1ـ تسریع روند عادی سازی روابط میان تل‌آویو و پایتخت‌های عربی در خلیج فارس 2ـ مشارکت جدی‌تر و فعال‌تر در راهبرد تقابلی آمریکایی – اسرائیلی با ایران در این میان، دیگر نزاع و اختلافات منطقه‌ای تنها جهت دهنده سیاست ریاض و شخص محمد بن سلمان در قبال ایران نیست، بلکه مهم‌تر از آن مقتضیات روابط پیدا و پنهان با تل‌آویو، مساله حفظ قدرت و نشستن بر کرسی پادشاهی و فاکتورهای دیگر در میان است که به خاطر آنها حاضر است دست به هر کاری بزند.
به هر اندازه که پای اسرائیل بیشتر به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باز می‌شود، به همان مقدار هم احتمال گشایش در روابط تهران با ریاض و محور آن کاهش می‌یابد.
ذکر این نکته ضروری است که اگر روابط دو کشور به این شکل رها شود که راستگرایان آمریکایی و اسرائیلی آن را در مسیر دلخواه خود هدایت کنند، یقینا نتیجه آن برای منطقه در آینده فاجعه‌بار خواهد بود. کما این که اگر واقعا تصمیمی برای اصلاح این روابط وجود دارد که باید شیوه مطلوب تحقق آن را پیش گرفت و از ارسال پیام‌های متناقض و ناقضِ غرض خودداری کرد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

آتش نشانی تهران: خودکشی دختر جوان را تایید نمی کنیم
تهران - ایرنا - سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه اقدام به خودکشی دختر جوان در شهرک غرب پایتخت را تایید نمی کند گفت: هیچ گونه نشانه ای از خودکشی در این رویداد توسط آتش نشانان دیده نشد.
گره زنان بر تار و پود زندگی عشایری
بروجرد - ایرنا - از تالاب بیشه دالان که به سمت آبسرده بروجرد می گذری به «مله تخت» که همان زمگه بهاری عشایر است می رسی، محلی درمیان تپه های سرسبز اردیبهشتی که نمادی از تولید با نقش اساسی زنان را به نمایش می گذارد.
483 حلقه چاه کشاورزی چابهار در انتظار سوخت
چابهار - ایرنا - 483 حلقه چاه کشاورزی در چابهار یکسال در انتظار سوخت هستند تا پس از سال ها رهایی از بند خشکسالی بتوانند از آب بارندگی نهایت استفاده را برده و بیش از یک هزار هکتار زمین کشاورزی را به زیرکشت ببرند.
عبور از تحریم با فرآوری نفت خام-امیرشاهین نایبی فر*
بیرجند - ایرنا - ظرفیت نفت خام به عنوان یکی از سرمایه های خدادادی و تبدیل آن به فرآورده های پتروشیمی در کشور باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد زیرا حرکت به سمت استفاده بهینه از این ثروت زمینه عبور از تحریم و رونق تولید را فراهم می آورد.
الأخبار:ترامپ با سیاست ابهام و فشار منتظر تماس ایران است
تهران-ایرنا-روزنامه لبنانی الأخبار نوشت:«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تلاش دارد تا سیاست «ابهام» و «فشار حداکثری» بر ایران را برای مجاب کردن تهران به مذاکره حفظ کند و رسانه های این کشور را به تنش افزایی و دادن اطلاعات غیر دقیق به ضرر منافع آمریکا متهم می کند.
شبکه الجزیره: طرفداران امارات در یمن به جنگ مزدوران سعودی می روند
تهران - ایرنا - شبکه خبری «الجزیره» اعلام کرد: «عیدروس الزبیدی» رییس شورای موسوم به 'شورای انتقالی جنوب یمن' (مورد حمایت امارات) و عناصرش قصد دارند با بازپس گیری استان 'حضرموت'، مزدوران سعودی را از این مناطق بیرون کنند.
پاکستان از کشف ذخایر نفتی جدید ناامید شد
تهران- ایرنا- دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان از متوقف شدن عملیات اکتشاف نفت و گاز در سواحل کراچی خبر داد و گفت هیچ ذخایر نفتی در این منطقه کشف نشده است.
اندونزی چهره امنیتی به خود گرفت
تهران - ایرنا - دستگیری 30 تروریست با طراحی ایجاد آشوب در روز اعلام نتایج انتخابات سراسری اندونزی در 22 ماه مه ( اول خرداد) باعث شد تا دولت این کشور در هراس از حملات تروریستی، 32 هزار پلیس را برای امنیت جاکارتا و دیگر شهرهای این کشور در روز اعلام نتایج به کار گمارد.
خشکسالی، کره شمالی را با بحران جدی مواجه ساخته است
تهران - ایرنا - کاهش شدید بارش ها و بروز خشکسالی ، کره شمالی را در وضعیت بحرانی قحطی و خشکسالی قرار داده است که این موضوع باعث نیاز شدید40 درصد از مردم این کشور به کمک های غذایی شده است.
جنگ تحمیلی تجاری آمریکا، آماده باش کامل چین
پکن- ایرنا- رادیو بین المللی چین در گزارشی با اشاره به ادامه جنگ تحمیلی تجاری آمریکا علیه این کشور در نوشت پکن در آمادگی کامل بسر می برد و ترسی از این جنگ ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاکدل: تا آخر رمضان نواب رییس هندبال مشخص می شوند
رییس فدراسیون هندبال گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان نایب رییسان (نایب رییس فدراسیون و نایب رییس بانوان) را معرفی می‌کنیم.
ˮآزادیˮ ایستگاه پایانی ژاوی
دیدار برابر تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ژاوی در مستطیل سبز خواهد بود.
پاکستان از کشف ذخایر نفتی جدید ناامید شد
تهران- ایرنا- دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان از متوقف شدن عملیات اکتشاف نفت و گاز در سواحل کراچی خبر داد و گفت هیچ ذخایر نفتی در این منطقه کشف نشده است.
دستور آزادی شاهرخ شهنازی صادر شد
تهران- ایرنا- واحد اجرای احکام مدنی مجتمع قضایی شهید بهشتی، طی نامه‌ای به زندان اوین، دستور آزادی دبیرکل کمیته ملی المپیک به جهت تامین وثیقه را صادر کرد.
وزیر نفت عراق: خروج شرکت نفتی آمریکایی «سیاسی» است
وزیر نفت عراق در واکنش به خروج یک شرکت نفتی از این کشور، آن را بی ارتباط با مسائل امنیتی دانست و گفت که این یک اقدام «سیاسی» است.
البنا:  نه در واشنگتن و نه در تهران کسی به مزخرفات بولتون اهمیتی نمی‌دهد
ایندیپندنت: اسرائیلی‌ها اطلاعات مهمی درباره زرداخانه موشکی ایران در اختیار پنتاگون قرار دادند
آخرین وضعیت تعیین جایگزین تخت‌روانچی در دولت
سفیر جدید آمریکا در بغداد، نیامده ایران را تهدید کرد
سخنان متفاوت ˮآشناˮ درباره ˮروحانیˮ
سوال از ظریف اعلام وصول شد
کواکبیان: عارف قطعا در انتخابات هیات رئیسه مجلس شرکت می‌کند
سلیمی: کسانی که دم از مذاکره می‌زنند یا خائن هستند یا ترسو
بادامچیان: دولت در مدیریت اقتصاد اختیارات مطلقه دارد
واکنش یک نماینده به گلایه روحانی