سردار به عربستان می‌رود؟

17:04 ۱۳ روز و ۱۰ ساعت پیش برترین ها 64 0

این روزها درخواست آقای موسویان از عربستان برای دعوت از سردار سلیمانی و دیدار با بن سلمان و حل بحران یمن نقل محافل رسانه‌ای به ویژه کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی است. گویا ایشان حل این بحران را مقدمه‌ای برای باز شدن گره کور روابط دو جانبه می‌داند.

برترین ها

دیپلماسی ایرانی: این روزها درخواست آقای موسویان از عربستان برای دعوت از سردار سلیمانی و دیدار با بن سلمان و حل بحران یمن نقل محافل رسانه‌ای به ویژه کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی است. گویا ایشان حل این بحران را مقدمه‌ای برای باز شدن گره کور روابط دو جانبه می‌داند.
آقای موسویان جدا از تجربه مسئولیتی خود تحلیل‌گری بنام و به اوضاع منطقه و سیاست‌های عربستان و ایران واقف است، پس علی القاعده می‌داند که چنین امری ناممکن است؛ نه ریاض دعوت خواهد کرد و نه آقای سلیمانی به آنجا خواهد رفت. با وجود این، علت و انگیزه طرح چنین مساله ناممکنی را نمی‌دانم.
در حال حاضر ریاض با فشارهای سیاسی جهانی برای توقف جنگ علیه یمن مواجه است و این احتمال وجود دارد که این جنگ به نحوی کاهش یافته یا متوقف شود. حال آیا محمد بن سلمان این امتیاز را به غرب و اروپا خواهد داد که در مقابل آن پایه‌های قدرت خود را استحکام بخشد یا به ایران که در ازای آن خشم دولت آمریکا و لابی اسرائیلی را باید به جان بخرد و پایه‌های سلطه خود را در این وضعیت لرزان‌تر کند.
به نظر می‌رسد فضای کنشگری و کارشناسی درباره روابط تهران و ریاض بی‌تاثیر از فضای ابهام‌آلود رسمی در این خصوص نیست. واقعیت این است که ما هنوز راهبرد مشخصی برای چگونگی مدیریت روابط خود با عربستان نداریم. خود هنوز نمی‌دانیم با این کشور پادشاهی چکار کنیم؟ گفتگو کنیم و کنار بیاییم؟ یا این که روابط به همین شکل رها شود تا متغیرهای تاثیرگذار و مداخله‌گر آن را به سمتی که خود می‌خواهند و ما نمی‌خواهیم ببرند.
این بلبشو اظهر من الشمس است. وقتی هم می‌خواهیم پیام صلح و آشتی بفرستیم چنان طعنه و لیچار پیوستش می‌کنیم که بهتر بود پیام نظامی می‌فرستادیم.
با این وضع به نظر فعلا راهبرد یا راه ناچار این است که عربستان راه خود را برود و ایران راه خود را.
واقعیت این است که گره روابط ایران و عربستان روز به روز کورتر می‌شود. علت هم این است که دیگر مسائل و متغیرات دو سویه حاکم بر این روابط نیست، بلکه نقش متغیرهای مداخله‌گر بیشتر از متغیرهای ثابت و مستقل شده است. در گذشته نقش متغیرهای مداخله‌گر بسیار کم‌تر از وضعیت کنونی بود و راحت‌تر می‌شد مشکلات دو جانبه را حل و فصل کرد. در دوران اوباما و بحث مذاکرات و توافق هسته‌ای، عربستان خود را در موضع ضعف می‌دید و بهتر می‌شد با آن کنار آمد که "تا حدودی" مسائل فیمابین برطرف شود، اما امروز این کشور به پشتیبانی ترامپ خود را در موضع قدرت می‌داند. بنابراین، در حال حاضر دو متغیر آمریکایی (ترامپی) و اسرائیلی نقشی بسیار جدی در شکل دهی به روابط تهران و ریاض دارند. خطر هم اینجاست.
درست است که قضیه خاشقجی برای مدتی ایران را از کانون فشارها و حملات رسانه‌ای آمریکا و همپیمانانش خارج ساخت و این نفعی مقطعی داشت؛ اما نتیجه این بحران به سمتی است که هیچ به نفع ایران نیست. از آن جهت که محمد بن سلمان بقای خود در قدرت را مدیون تلاش‌های بنیامین نتانیاهو و لابی وی در آمریکا و به تبع آن خود را وامدار او و دونالد ترامپ می‌داند. این وامداری هم اقتضائات خاص خود را دارد که در دو مورد کلیدی خلاصه می‌شود:
1ـ تسریع روند عادی سازی روابط میان تل‌آویو و پایتخت‌های عربی در خلیج فارس 2ـ مشارکت جدی‌تر و فعال‌تر در راهبرد تقابلی آمریکایی – اسرائیلی با ایران در این میان، دیگر نزاع و اختلافات منطقه‌ای تنها جهت دهنده سیاست ریاض و شخص محمد بن سلمان در قبال ایران نیست، بلکه مهم‌تر از آن مقتضیات روابط پیدا و پنهان با تل‌آویو، مساله حفظ قدرت و نشستن بر کرسی پادشاهی و فاکتورهای دیگر در میان است که به خاطر آنها حاضر است دست به هر کاری بزند.
به هر اندازه که پای اسرائیل بیشتر به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باز می‌شود، به همان مقدار هم احتمال گشایش در روابط تهران با ریاض و محور آن کاهش می‌یابد.
ذکر این نکته ضروری است که اگر روابط دو کشور به این شکل رها شود که راستگرایان آمریکایی و اسرائیلی آن را در مسیر دلخواه خود هدایت کنند، یقینا نتیجه آن برای منطقه در آینده فاجعه‌بار خواهد بود. کما این که اگر واقعا تصمیمی برای اصلاح این روابط وجود دارد که باید شیوه مطلوب تحقق آن را پیش گرفت و از ارسال پیام‌های متناقض و ناقضِ غرض خودداری کرد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

درخشان مثل هازارد؛ تاثیرگذارتر از تمام فصل قبل!
ادن هازارد اکنون بیش از کل فصل گذشته اثر مستقیم بر روی گل های تیمش داشته است.
ناپولی با بُرد دیرهنگام در کورس قهرمانی باقی ماند
تیم فوتبال ناپولی با پیروزی به تعقیب یوونتوس صدرنشین ادامه داد.
کلوپ: به خاطر آلیسون می‌خواستیم پیروز شویم
یورگن کلوپ، سرمربی آلمانی لیورپول، معتقد است نمایش تیمش یونایتد را وادار به دفاع کرده است.
تاثیر جدایی رونالدو از رئال؛ فراتر از گل‌های متعدد
جدایی رونالدو از رئال مادرید روی سکوهای برنابئو نیز تاثیری منفی گذاشته است.
تثبیت برای شایان مصلح در فصل پُرماجرا
مدافع چپ پرسپولیس توانست در پایان نیم فصل پرماجرای خود به جایگاه ثابت در ترکیب این تیم دست یابد.
خواسته لیورپولی‌ها؛ لطفا مورینیو را اخراج نکنید!
هواداران لیورپول در پایان دیدار برابر منچستریونایتد با تمسخر رقیب دیرینه خود پرداختند.
شکست ماریتیمو با خطای پنالتی عابدزاده
دروازه‌بان ایرانی ماریتیمو در شب باخت تیمش مقابل بنفیکا مرتکب پنالتی منجر به گل شد.
خودم دیدم داور به بازیکن گفت برو گمشو!
کاپیتان اسبق استقلال تهران گفت: امیدوارم سوت‌ها مغرضانه نبوده باشد و در ادامه داوران با ادبیات بهتری در زمین حاضر شوند.
رم به سختی در خانه پیروز شد
رم در شب درخشش جوانانش در دیداری پر گل مقابل جنوا به برتری دست یافت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نهیب وزیر دفاع به آمریکا و غرب
وزیر دفاع خطاب به آمریکا و کشورهای غربی گفت: امروز شما ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به کشور‌های منطقه می‌فروشید و بعد به ما می‌گویید که چرا موشک دارید؟! همه برای دفاع از خودشان باید تجهیز شوند.
حسینی نه ضمانت می‌گیرد، نه مجوز جدایی!
سیدحسین حسینی بی میل نیست که درنیم فصل به تیم دیگری برود اما باشگاه استقلال این دروازه بان را به هیچ تیمی نمی دهد وحتی به او اعلام کرده به جای این کارها تلاش کند به ترکیب اصلی برگردد.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
خودم دیدم داور به بازیکن گفت برو گمشو!
کاپیتان اسبق استقلال تهران گفت: امیدوارم سوت‌ها مغرضانه نبوده باشد و در ادامه داوران با ادبیات بهتری در زمین حاضر شوند.
جنایت تازه ائتلاف آمریکایی در سوریه
توصیه بودجه‌ای کدخدایی به دولت و مجلس
فلاحت پیشه: مرزبانان ایرانی حافظ مرز پاکستان هم هستند
آمریکا از برنامه آینده خود در عراق خبر داد
«سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی
تلاش ترامپ برای استرداد فتح‌الله گولن
متوسط درآمد سالانه خانوار شهری؛ ٣٧ میلیون
درگیری لفظی ترزا می‌و تونی بلر بر سر برگزیت
معیار دوگانه روحانی درباره FATF و توافق آب‌وهوایی پاریس
نهیب وزیر دفاع به آمریکا و غرب