کشف پیام‌رسان‌های جعلی در گوگل‌پلی

16:35 ۸ روز و ۲۱ ساعت پیش برترین ها 35 0

معاونت بررسی مرکز افتا نسبت به شناسایی چندین اپلیکیشن پیام رسان جعلی و مخرب در فروشگاه گوگل پلی (Google Play) هشدار داد.

برترین ها

خبرگزاری مهر: پژوهشگران Trend Micro چندین برنامه در قالب پلتفرم‌های پیام‌رسان صوتی قانونی را در فروشگاه Google Play مشاهده کردند که دارای قابلیت‌های مخرب هستند.
نمونه‌های مختلف برنامه‌های مخرب مشاهده شده از ماه اکتبر در گوگل پلی بارگذاری شده‌اند که قابلیت‌های آنها در هر نسخه تکامل یافته است. به نظر می‌رسد که مجرمین سایبری در حال افزودن ویژگی‌های جدیدی هستند تا فعالیت‌های مخربی از جمله حملات بات‌نت انجام دهند.
بسیاری از این برنامه‌های جعلی از Google Play حذف شده‌اند.
پژوهشگران Trend Micro برخی از نمونه‌های مخرب را مورد تحلیل و بررسی قرار داده‌اند. در نمونه‌های بررسی شده، رفتار برنامه و نوع کدنویسی مشابه بوده است که به نظر می‌رسد مجرمین سایبری در حال توسعه ماژول‌های اضافی و انتشار برنامه‌های مخرب بیشتری هستند.
زمانی که برنامه مخرب روی گوشی قربانی نصب می‌شود، بدنه و payload را از سرور C&C دریافت می‌کند و آن‌را رمزگذاری و اجرا می‌کند. این بدنه دارای سه ماژول است. ماژول اول که Icon نام دارد، آیکون برنامه را مخفی می‌کند تا از حذف برنامه توسط کاربر جلوگیری کند. ماژول دوم، با نام Wpp، می‌تواند مرورگر را باز کند و به آدرس‌های دلخواه دسترسی یابد.
با استفاده از ماژول دوم، بدافزار یک فرم نظرسنجی را برای کاربر باز می‌کند تا به ازای ارائه کارت‌های هدیه به قربانی، اطلاعات شخصی وی از جمله نام، شماره‌های تماس و آدرس محل سکونت را جمع‌آوری کند. این ماژول همچنین آگهی‌های جعلی نیز به کاربر نشان می‌دهد.
ماژول سوم Socks نام دارد که برای انجام درخواست‌های DNS طراحی شده است. با توجه به اینکه پژوهشگران ارتباطی با سرور مشاهده نکردند، بنظر می‌رسد که این ویژگی در حال توسعه است.
گوگل این برنامه‌های پیام‌رسان صوتی مخرب را از Google Play حذف کرده است.
نشانه‌های آلودگی (IoC) شامل موارد زیر است: URL برنامه‌ها و هش آنها: • com.bitv.freeaudiomessages:
۳f۷b۳۶۷۴۸۸e۷۶۱f۸۹b۴adeb۵dc۱b۹۶۱۷۶۶c۲۳۸d۴۱ebb۹fbd۷۲۶da۸۴۹۹d۱fce۲۶ • com.wififree.messenger:
۷a۴۸۱۳f۶۸۹۳۶a۳۷fce۳۶۶۱۵۴a۶۰۸ad۳۰۷۰۸۴۳۳۶abc۲۰۵b۵۵f۸۰b۰a۶۷۸۸d۰۶۷ac ۸۱۱f۱۲ea۶۵۸f۹۳۲۵eede۵afcc۹۸۹۸aaf۳۷d۱e۰eafab۸۴e۹۴b۹d۳b۱۳adcc۶۱۳۱f • com.onlinevoice.playerapp:
۹۲ea۰۱d۰۱۹۸۵۰۶d۵a۴۳e۳cfccf۷b۲۶۶۱c۱۳۱c۵۷e۸d۲۶۰fbf۳۴۷۶۰f۰۱a۸۹۷b۰cb • com.bestvoice.messenger:
۹۷۴۲۱۴۸afe۱۰۹e۸ab۲۵ec۸۱f۵۸aee۸befed۶be۲۰affa۷b۲a۷۱۷۰۲a۶۵d۴bc۳۷۷c • com.netaudio.vam:
cabe۰۵۷cf۱۹ddd۵۴a۱۴۸۹e۰db۷۴d۰c۸۸۳۳cea۵۰۱c۴b۴a۲۲b۷۹۵۳a۶e۷d۱fd۹۳۹۱ • com.voicedata.justvoicemessenger:
dddb۸۴da۱b۴f۸۹۱۴f۳۱۷۸۱a۱a۸a۴۶c۰۲۸dbb۷۷۶a۸۹۱d۱۹۸b۵d۴b۷۸c۳c۹a۶۲c۸d سرورهای C&C: • hxxp://vilayierie.live:۴۴۳
• hxxp://aspiet.club:۴۴۳
• hxxp://۲۱۳,۲۳۹.۲۲۲.۷:۸۰۸۱


گروه های زیر مجموعه علم و فناوری

خودرو
خودرو

آخرین اخبار

مرمت مسجد تاریخانه دامغان آغاز شد
سمنان - ایرنا - سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان گفت: مرمت مسجد تاریخانه دامغان با هدف حفظ و احیای بناهای تاریخی آغاز شد.
آغاز بهره‌برداری از دوچرخه‌های اشتراکی
مجری طرح دوچرخه‌های اشتراکی در شهرداری تهران گفت: روز گذشته 500 دوچرخه اشتراکی در سطح منطقه 2 مستقر شدند تا شهروندان از آنها استفاده کنند.
پادشاه فصل‌ها در کوچه‌های شمرون
تصاویری از حال و هوای پاییزی پارک جمشیدیه و کوچه های اطرافش را می بینید.
هفت تپه از آرامش نسبی برخوردار است
کارگران هفت تپه می‌گویند طبق وعده‌ای که کارفرما به آنها در روزهای اخیر داده است، منتظر دریافت بخش دیگری از مطالبات معوقه خود هستند.
تعطیلی تخت جمشید در ساعت 18 مایه تاسف است
شیراز- ایرنا- استاد دانشگاه شیراز با بیان این که استان فارس از ظرفیت های خوبی برای توسعه برخوردار است، شکوفایی این استعدادها را نیازمند تغییر نگاه و نگرش ها دانست و گفت: به عنوان نمونه در حوزه گردشگری، تعطیلی میراث جهانی تخت جمشید در ساعت 18 مایه تاسف است.
تولید روزانه ۸ هزار تن زباله در شهر تهران
مدیرکل دفتر امور شهری و شورا‌های استانداری تهران گفت: روزانه حدود ۱۰هزار و ۵۰۰ تن زباله در استان تهران تولید می‌شود که از این مقدار حدود 8 هزار تن برای پایتخت است.
رویداد هم اندیشی بیمه سلامت درگلستان فعال شد
گرگان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: 'رویداد هم اندیشی ملی درعرصه بیمه سلامت' با هدف مشارکت گرفتن از ایده های مناسب و برتر به منظور افزایش کیفیت ارائه خدمات درمانی توسط سازمان بیمه شدگان فعال شده است.
اولویت مدیریت شهری از زبان عضو شورای شهر
محمد سالاری گفت: موضوع نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده یکی از اولویت‌های مدیریت شهری است.
خیران باید به حوزه ازدواج آسان ورود پیدا کنند
قزوین - ایرنا - مدیرعامل موسسه ازدواج آسان قزوین گفت: خیران باید با هدف کمک به جوانان و کاهش آسیب های اجتماعی به حوزه ازدواج آسان ورود پیدا کنند.
لزوم ترددهای غیرضروری در شهر
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران گفت: بسیاری از هزینه‌های تهران، هزینه‌های پایتخت است و لذا بخشی از این هزینه‌ها را باید دولت پرداخت کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ورزشکار پرورش اندام شهرستان فسا به قتل رسید
شیراز - ایرنا - آرمان نیک پی، قهرمان رشته پرورش اندام استان فارس سه شنبه شب در شهرستان فسا به قتل رسید.
چهره‌های مشهور و موفق و عادت‌های صبحگاهی شان
اغلب چهره‌های موفق دنیا ویژگی‌های مشترکی دارند. برای مثال، همه‌ی آن‌ها اتفاق نظر دارند که اولین کاری که هر روز صبح باید انجام دهید این است که قورباغه تان را قورت دهید!
شخصیت شناسی؛ قاه قاه می‌خندیـد یا ریز ریز؟!
چیزی که بیشتر افراد نمی‌دانند، این است که مدل خندیدن هر فرد می‌تواند به آدم‌های اطرافش چیز‌هایی را درباره او و شخصیتش بگوید. فرقی نمی‌کند که مدل خندیدن شما با صدای بلند مانند بمباران باشد یا مدل آرام مثل یک موش! همه این مدل‌های خنده، پیام‌هایی دارند که شما درباره شخصیت تان به دیگران می‌فرستید.
افزایش بودجه‌ توانبخشی پس از اعتراض معلولان
تهران - روزنامه مردم سالاری طی گزارشی در شماره روز چهارشنبه خود به بررسی اعتراض‌های جامعه‌ معلولان سراسر کشور، برای حمایت از معلولان و افزایش یک هزار و 100 میلیارد تومان به بودجه‌ بهزیستی پرداخته است.
«مردی به نام اوهه» مهمان جادوی صحنه
بهرام سروری‌نژاد کارگردان نمایش «مردی به نام اوهه» این هفته به رادیو فرهنگ می‌آید.
ویتامین C معجزه‌ای برای پوست و مو
راه‌اندازی فروشگاه خودران آمازون در لندن
فیسبوک از تهدید بمب گذاری در مقر خود خبر داد
کلاهبرداری ۵۰۰ اپلیکیشن از کاربران ایرانی
مدیر مالی هواوی با قرار وثیقه در کانادا آزاد شد
روسیه، گوگل را جریمه کرد
پیام صوتی به اینستاگرام اضافه شد
روکش جدید برای دندان‌ها ابداع شد
بسیاری از علما خواهان فیلترینگ اینستاگرام شدند
کاوشگر وایجر۲ در ۱۸ میلیارد کیلومتری زمین