آقای شهردار، وارد بازی جنجالی نشوید!

14:43 ۱۷۳ روز و ۱۱ ساعت پیش برترین ها 165 0

چند روز پیش پیروز حناچی، شهردار جدید تهران در حاشیه مراسم ختم والده رئیس سازمان پدافند غیرعامل، اولین مواجهه جدی را با خبرنگاران داشت.

برترین ها

تابناک: چند روز پیش پیروز حناچی، شهردار جدید تهران در حاشیه مراسم ختم والده رئیس سازمان پدافند غیرعامل، اولین مواجهه جدی را با خبرنگاران داشت.
او در پاسخ به این پرسش که آیا عضویت برخی نزدیکانش در برخی گروه‌های مخالف و معاند نظام صحت دارد یا خیر، پاسخ جالبی داد و گفت: «کسی را در قبر کسی دیگر نمی‌خوابانند. شما هم بروید برای آخرتتان کار کنید!» پاسخی که بسیاری آن را به معنای امتناع شهردار تهران از شفاف سازی یک موضوع برای افکار عمومی خواندند.
هرچند در دوره مطرح شدن تا صدور حکم حناچی، این مسأله در بسیاری از رسانه ها به صراحت مطرح شد و شاید خیلی ها امروز از چند و چون آن باخبر باشند، برخی فعالان سیاسی، رسانه ها و خبرنگاران این پاسخ شهردار تهران را به معنای عصبانیت آقای شهردار از یک پرسش دانستند و بر این نکته تأکید کردند که حناچی باید در مقابل طرح مسائل حاشیه ای کنترل بیشتری در پاسخ دادن داشته باشد و به اصطلاح زود از کوره در نرود.
«عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به پاسخ شهردار تهران به طرح این پرسش از سوی خبرنگاران ابراز عقیده کرده که او (حناچی) باید پاسخ روشنی به این سؤال می‌داد. عبدی در توییتر خود نوشته است: «آقای حناچی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا عضویت برخی نزدیکانش در گروه‌ معاند نظام صحت دارد، گفت: کسی را در قبر کسی دیگر نمی‌خوابانند. شما هم بروید برای آخرتتان کار کنید! به نظر پاسخ درستی نیست. اگر قرار باشد از ابتدا عصبانی شود مشکل خواهد شد. بهتر بود یا پاسخ نمی‌داد یا در یک کلمه می‌گفت: بله»
برخی روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای نیز نظری مخالف با عبدی دارند و اعتقاد دارند که شهردار تهران پاسخ مناسبی به این پرسش داده و عده ای هم طرح چنین پرسشی را ـ آن هم در حاشیه یک مراسم ختم ـ زیر سؤال برده و ابراز عقیده کرده اند که نباید در چنین مراسمی این گونه سئوالات از مسئولان پرسیده شود.
اما «حسن نمکدوست»، استاد علوم ارتباطات و مدیر مرکز آموزش مؤسسه همشهری نیز ضمن موافقت با نظر عباس عبدی، بر لزوم پاسخگوی شهردار جدید تهران تأکید کرده و یادآور شده است: «یکی از ده‌ها مصیبت یک نظام به‌ غایت سیاست‌زده گزینش این است که آدم یا واقعیت خود را می‌پیچونه و یا کتمان و انکار می‌کند؛ تأسف‌بارتر وقتی که خطا و خلافی هم مرتکب نشده.»
اینکه شهردار تهران باید با آرامش و سعه صدر بیشتری به سؤالات رسانه ها و نمایندگان افکار عمومی پاسخ بدهد، موضوعی درست و منطقی است که نه در مورد شهردار، بلکه در مورد هر مسئولی که مسئولیتی را به عهده می گیرد، صدق می کند. شاید بهتر بود حناچی در این مورد با آرامش بیشتری پاسخ می گفت و توضیح اضافی هم به خبرنگاران در مورد اینکه بروند و برای آخرت خودشان کار کنند، نمی داد.
اما از جهاتی هم باید به شهردار جدید تهران حق داد، چون او از ابتدای مطرح شدنش برای مسئولیت شهرداری تهران، با این موضوع که «یکی از بستگانش در سازمان منافقین عضویت دارد» تحت فشار قرار گرفت و سه هفته با همین موضوع، به یکی از سوژه های خبری رسانه ها تبدیل شده بود؛ موضوعی که حتی بسیاری از نهادها و مسئولان نیز در مورد آن صحبت کردند و عامل مهم و عمده ای بود که سر راه شهردار شدنش قرار داشت.
به واسطه همین موضوع استعلام شهردار جدید تهران برای تصدی مسئولیت شهرداری توسط یکی از نهادهای ذیربط نمی آمد و همین عامل باعث شد که سرانجام پس از رایزنی های گسترده، در وقت اضافی حکم تصدی کرسی خیابان بهشت برای پیروز حناچی از سوی وزارت کشور صادر شود. برای همین می توان فشارهایی که به شهردار جدید تهران از این ناحیه وارد شده است را قابل درک دانست.
در حقیقت او خوان بزرگی را پشت سر گذاشت. در طول مدت مطرح شدن حناچی برای شهرداری تهران، هیچ نقدی به سابقه و عملکرد و تحصص او نشد و صرفا به واسطه اینکه یکی از اقوامش در یکی از گروه های معاند نظام است، شهردار تهران مورد نقد و ارزیابی قرار می گرفت. در حالی که باید به بخش مربوط به سوابق، تخصص و عملکرد او در مجموعه هایی که مسئولیت داشته بیشتر توجه می شد.
درست است که باید یک فرد تمامی ملاک ها و معیارها برای تصدی مسئولیت بر عهده داشته باشد، ولی به هم زدن تاریخ برای پیدا کردن نقاط صرفا تاریک در مورد افراد باعث می شود که سنگ روی سنگ بند نشود و البته این موضوع در جامعه اسلامی خلاف اخلاق هم هست. برای همین بهتر است در مورد شهردار جدید تهران، حالا که نهادهای رسیدگی کننده که باید صلاحیت او را تأیید می کردند، به تأیید این مسأله پرداخته اند، نقد عملکردی کنیم.
بهتر است برای بهبود وضعیت پایتخت و مردم چشم انتظار اقدامات آقای شهردار و تیمش بمانیم و در این مورد نظارت و دقت نظر به خرج بدهیم تا در نهایت رضایت شهروندان حاصل شود. پاسخ اخیر شهردار تهران به رسانه ها را می گذاریم روی حساب فشارهایی که او در سه هفته اخیر برای تأیید شدنش تحمل کرده است، اما از این پس حناچی باید در مورد اقداماتش برای بهبود وضعیت شهر تهران با سعه صدر، آرامش و متانت پاسخ بدهد.
ملاک و معیار برای سنجش عملکرد شهردار جدید و تیمش چیزی جز رضایت مردم و مشاهده عینی بهبود کیفیت زندگی در تهران نخواهد بود، لذا انتظار می رود پیروز حناچی ـ که اتفاقا تحصیلات مرتبطی با حوزه مسئولیتش دارد و به زعم اصلاح طلبان در امور شهری متبحر است ـ ضعف ناشی از تغییرات مدیریتی در شهرداری تهران طی یک سال و نیم اخیر را جبران کرده و ضمن رفع کاستی ها به بهبود شرایط شهر تهران فکر کند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

پیام تبریک جنبش انصارالله به مقاومت
سخنگوی جنبش انصارالله یمن در پیامی سالروز آزادسازی جنوب لبنان را به مردم این کشور و جنبش حزب الله تبریک گفت.
تاکید نوری المالکی بر ضرورت کاهش تنش در منطقه
دفتر نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق و رئیس ائتلاف دولت قانون، امروز (شنبه) با صدور بیانیه‌ای از دیدار محمد الحلبوسی، رئیس مجلس عراق، با وی خبرداد.
حمله وحشیانه به یک مسجد در آلمان
در ادامه تحرکات اسلام‌ستیزانه در آلمان، یک مسجد در شهر هاگن واقع در ایالت «نورث راین-وستفالن» این کشور مورد حمله فردی ناشناس قرار گرفت.
اقدام تحریک‌آمیز جدید رژیم صهیونیستی در آب‌های لبنان
یک فروند قایق مجهز به توپ متعلق به رژیم صهیونیستی ضمن نقض حریم دریایی لبنان به سمت یک قایق لبنانی شلیک کرد.
وزیر دفاع ترکیه به «یونان» و «قبرس» هشدار  داد
با شدت گرفتن اتهام زنی‌های یونان و قبرس علیه ترکیه، وزیر دفاع ترکیه نیز این دو کشور را به آنچه‌که «حملات تحریک آمیز» و «صدور بیانیه‌های غیرمسئولانه» درباره وضعیت دریای اژه و مدیترانه شرقی خواند، متهم کرد.
کشتی یخ‌شکن هسته‌ای جدید روسیه +عکس
کشتی یخ‌شکن هسته‌ای جدید روسیه «اورال» با وزن 33.5 هزار تن و طول 173.3 متر روز شنبه در سن پترزبورگ به آب انداخته شد.
آیا قطر در کنفرانس بحرین شرکت می‌کند؟
یک مقام آمریکایی روز شنبه خبر داد قطر به کاخ سفید اطلاع داده در کنفرانس بحرین که در 25 ژوئن (4 تیرماه) و با محوریت موضوعات اقتصادی که به عنوان بخشی از طرح صلح آمریکا میان اسرائیل و فلسطینیان است، شرکت خواهد کرد.
تعداد کشته های نیروهای خلیفه حفتر در جنوب طرابلس
درگیری‌های شدید میان نیروهای دولت وفاق ملی لیبی و شبه‌نظامیان وابسته به خلیفه حفتر در جنوب طرابلس پس از آرامش نسبی در هفته‌های اخیر، از صبح روز شنبه، مجددا از سر گرفته شد.
نشانه‌هایی درباره کاهش تنش در منطقه وجود دارد
«خالد الجارالله» معاون وزیر خارجه کویت شنبه شب در یک نشست خبری در حاشیه حضورش در مراسم افطار در مقر وزارت خارجه این کشور درباره تشدید تنش‌ها در منطقه هشدار دارد و گفت که «باید بسیار مراقب تسریع روند تنش‌ها و رویدادهای منطقه باشیم».
هشدار لیبرمن به «نتانیاهو»
«آویگدور لیبرمن»، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی و رهبر حزب «اسرائیل خانه‌ ماست» هشدار شدید اللحنی علیه «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر این رژیم صادر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیام تبریک جنبش انصارالله به مقاومت
سخنگوی جنبش انصارالله یمن در پیامی سالروز آزادسازی جنوب لبنان را به مردم این کشور و جنبش حزب الله تبریک گفت.
تاکید نوری المالکی بر ضرورت کاهش تنش در منطقه
دفتر نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق و رئیس ائتلاف دولت قانون، امروز (شنبه) با صدور بیانیه‌ای از دیدار محمد الحلبوسی، رئیس مجلس عراق، با وی خبرداد.
حمله وحشیانه به یک مسجد در آلمان
در ادامه تحرکات اسلام‌ستیزانه در آلمان، یک مسجد در شهر هاگن واقع در ایالت «نورث راین-وستفالن» این کشور مورد حمله فردی ناشناس قرار گرفت.
اقدام تحریک‌آمیز جدید رژیم صهیونیستی در آب‌های لبنان
یک فروند قایق مجهز به توپ متعلق به رژیم صهیونیستی ضمن نقض حریم دریایی لبنان به سمت یک قایق لبنانی شلیک کرد.
تخریب سقف ۸ واحد مسکونی براثر وزش شدید باد
سرپرست فرمانداری لنگرود از تخریب سقف هشت واحد مسکونی براثر وزش شدید باد و خسارت به چهار دستگاه خودرو خبر داد.
علوی‌تبار: ایرانیان یک ملت هستند و نیازی به فدرالیسم ندارند
خسارت ۳۰ میلیارد دلاری تصمیم نادرست وزیر نفت
ماجرای عدم حضور هنرمندان در افطاری رئیس‌جمهور
آخرین نشست خبری رئیس جمهور ۴۷۰ روز قبل بود
دولت بدون پالایش نمی‌تواند از ناکارآمدی خارج شود
خاتمی فهمیده که سرانجام برجام اعتبار دولت و اصلاح‌طلبان را مخدوش کرد
مهمترین موضوع مورد بحث میان ترامپ و آبه
خطای خدمت به خود!
سفر عراقچی از یکشنبه به عمان، کویت و قطر
مشکل کشور نه جنگ است نه مذاکره