آقای شهردار، وارد بازی جنجالی نشوید!

14:43 ۹ روز و ۳ ساعت پیش برترین ها 35 0

چند روز پیش پیروز حناچی، شهردار جدید تهران در حاشیه مراسم ختم والده رئیس سازمان پدافند غیرعامل، اولین مواجهه جدی را با خبرنگاران داشت.

برترین ها

تابناک: چند روز پیش پیروز حناچی، شهردار جدید تهران در حاشیه مراسم ختم والده رئیس سازمان پدافند غیرعامل، اولین مواجهه جدی را با خبرنگاران داشت.
او در پاسخ به این پرسش که آیا عضویت برخی نزدیکانش در برخی گروه‌های مخالف و معاند نظام صحت دارد یا خیر، پاسخ جالبی داد و گفت: «کسی را در قبر کسی دیگر نمی‌خوابانند. شما هم بروید برای آخرتتان کار کنید!» پاسخی که بسیاری آن را به معنای امتناع شهردار تهران از شفاف سازی یک موضوع برای افکار عمومی خواندند.
هرچند در دوره مطرح شدن تا صدور حکم حناچی، این مسأله در بسیاری از رسانه ها به صراحت مطرح شد و شاید خیلی ها امروز از چند و چون آن باخبر باشند، برخی فعالان سیاسی، رسانه ها و خبرنگاران این پاسخ شهردار تهران را به معنای عصبانیت آقای شهردار از یک پرسش دانستند و بر این نکته تأکید کردند که حناچی باید در مقابل طرح مسائل حاشیه ای کنترل بیشتری در پاسخ دادن داشته باشد و به اصطلاح زود از کوره در نرود.
«عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به پاسخ شهردار تهران به طرح این پرسش از سوی خبرنگاران ابراز عقیده کرده که او (حناچی) باید پاسخ روشنی به این سؤال می‌داد. عبدی در توییتر خود نوشته است: «آقای حناچی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا عضویت برخی نزدیکانش در گروه‌ معاند نظام صحت دارد، گفت: کسی را در قبر کسی دیگر نمی‌خوابانند. شما هم بروید برای آخرتتان کار کنید! به نظر پاسخ درستی نیست. اگر قرار باشد از ابتدا عصبانی شود مشکل خواهد شد. بهتر بود یا پاسخ نمی‌داد یا در یک کلمه می‌گفت: بله»
برخی روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای نیز نظری مخالف با عبدی دارند و اعتقاد دارند که شهردار تهران پاسخ مناسبی به این پرسش داده و عده ای هم طرح چنین پرسشی را ـ آن هم در حاشیه یک مراسم ختم ـ زیر سؤال برده و ابراز عقیده کرده اند که نباید در چنین مراسمی این گونه سئوالات از مسئولان پرسیده شود.
اما «حسن نمکدوست»، استاد علوم ارتباطات و مدیر مرکز آموزش مؤسسه همشهری نیز ضمن موافقت با نظر عباس عبدی، بر لزوم پاسخگوی شهردار جدید تهران تأکید کرده و یادآور شده است: «یکی از ده‌ها مصیبت یک نظام به‌ غایت سیاست‌زده گزینش این است که آدم یا واقعیت خود را می‌پیچونه و یا کتمان و انکار می‌کند؛ تأسف‌بارتر وقتی که خطا و خلافی هم مرتکب نشده.»
اینکه شهردار تهران باید با آرامش و سعه صدر بیشتری به سؤالات رسانه ها و نمایندگان افکار عمومی پاسخ بدهد، موضوعی درست و منطقی است که نه در مورد شهردار، بلکه در مورد هر مسئولی که مسئولیتی را به عهده می گیرد، صدق می کند. شاید بهتر بود حناچی در این مورد با آرامش بیشتری پاسخ می گفت و توضیح اضافی هم به خبرنگاران در مورد اینکه بروند و برای آخرت خودشان کار کنند، نمی داد.
اما از جهاتی هم باید به شهردار جدید تهران حق داد، چون او از ابتدای مطرح شدنش برای مسئولیت شهرداری تهران، با این موضوع که «یکی از بستگانش در سازمان منافقین عضویت دارد» تحت فشار قرار گرفت و سه هفته با همین موضوع، به یکی از سوژه های خبری رسانه ها تبدیل شده بود؛ موضوعی که حتی بسیاری از نهادها و مسئولان نیز در مورد آن صحبت کردند و عامل مهم و عمده ای بود که سر راه شهردار شدنش قرار داشت.
به واسطه همین موضوع استعلام شهردار جدید تهران برای تصدی مسئولیت شهرداری توسط یکی از نهادهای ذیربط نمی آمد و همین عامل باعث شد که سرانجام پس از رایزنی های گسترده، در وقت اضافی حکم تصدی کرسی خیابان بهشت برای پیروز حناچی از سوی وزارت کشور صادر شود. برای همین می توان فشارهایی که به شهردار جدید تهران از این ناحیه وارد شده است را قابل درک دانست.
در حقیقت او خوان بزرگی را پشت سر گذاشت. در طول مدت مطرح شدن حناچی برای شهرداری تهران، هیچ نقدی به سابقه و عملکرد و تحصص او نشد و صرفا به واسطه اینکه یکی از اقوامش در یکی از گروه های معاند نظام است، شهردار تهران مورد نقد و ارزیابی قرار می گرفت. در حالی که باید به بخش مربوط به سوابق، تخصص و عملکرد او در مجموعه هایی که مسئولیت داشته بیشتر توجه می شد.
درست است که باید یک فرد تمامی ملاک ها و معیارها برای تصدی مسئولیت بر عهده داشته باشد، ولی به هم زدن تاریخ برای پیدا کردن نقاط صرفا تاریک در مورد افراد باعث می شود که سنگ روی سنگ بند نشود و البته این موضوع در جامعه اسلامی خلاف اخلاق هم هست. برای همین بهتر است در مورد شهردار جدید تهران، حالا که نهادهای رسیدگی کننده که باید صلاحیت او را تأیید می کردند، به تأیید این مسأله پرداخته اند، نقد عملکردی کنیم.
بهتر است برای بهبود وضعیت پایتخت و مردم چشم انتظار اقدامات آقای شهردار و تیمش بمانیم و در این مورد نظارت و دقت نظر به خرج بدهیم تا در نهایت رضایت شهروندان حاصل شود. پاسخ اخیر شهردار تهران به رسانه ها را می گذاریم روی حساب فشارهایی که او در سه هفته اخیر برای تأیید شدنش تحمل کرده است، اما از این پس حناچی باید در مورد اقداماتش برای بهبود وضعیت شهر تهران با سعه صدر، آرامش و متانت پاسخ بدهد.
ملاک و معیار برای سنجش عملکرد شهردار جدید و تیمش چیزی جز رضایت مردم و مشاهده عینی بهبود کیفیت زندگی در تهران نخواهد بود، لذا انتظار می رود پیروز حناچی ـ که اتفاقا تحصیلات مرتبطی با حوزه مسئولیتش دارد و به زعم اصلاح طلبان در امور شهری متبحر است ـ ضعف ناشی از تغییرات مدیریتی در شهرداری تهران طی یک سال و نیم اخیر را جبران کرده و ضمن رفع کاستی ها به بهبود شرایط شهر تهران فکر کند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

فتحی: فقدان دانایی فر احساس خواهد شد
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال با انتشار پیامی ضایعه درگذشت ایرج دانایی فرد چهره ماندگار فوتبال ایران و باشگاه استقلال را تسلیت گفت.
جدال اینتر با بایرن برای جذب ایسکو
باشگاه اینتر برای جذب هافبک اسپانیایی رئال مادرید دست به کار شد.
کی‌روش به ایران برگشت
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران برای برپایی اردوی این تیم قبل از جام ملت‌های آسیا به ایران بازگشت.
سعداوی: نباید از قطبی انتظار شق‌القمر داشت
مربی پیشین تیم فوتبال فولاد خوزستان با بیان این‌که با حضور افشین قطبی در راس کادرفنی تیم، شور و شوق و انسجام خوبی بین هواداران ایجاد شده است، گفت: قطبی از تجربه لازم برخوردار است و البته نباید در کوتاه مدت انتظار شق‌القمر از او داشته باشیم.
شفر: بازی با پدیده بسیار سخت خواهد بود
وینفرد شفر، سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: برای اینکه به موفقیت برسیم همه باید ساکت باشیم و رفتاری در شان باشگاه استقلال انجام دهیم، در باشگاه فقط باید مدیرعامل و سرمربی حرف بزنند.
پیشنهاد ۱۰ میلیون یورویی رئال برای جذب دیاز
باشگاه رئال مادرید برای جذب مهاجم اسپانیایی سیتی دست به کار شد.
گل‌محمدی: لغو بازی به استقلال کمک زیادی کرد
سرمربی تیم فوتبال پدیده، گفت: تقابل دو تیم باعث می‌شود که بازی خوبی را از هر دو تیم شاهد باشیم، هر دو تیم در انتظار برد هستند.
خودداری شفر از مصاحبه با دوربین‌های تلویزیونی
سرمربی تیم فوتبال استقلال از مصاحبه با دوربین‌های تلویزیونی خودداری کرد.
دستیار جدید شفر در انتظار ارسال پیش قرارداد
دستیار جدید «وینفرد شفر» مشخص شد و فرد مورد نظر در انتظار دریافت پیش قراردادش می‌باشد.
تمرین ۵ ملی‌پوش در کمپ تیم‌های ملی
5 بازیکن تیم ملی فوتبال با حضور در محل کمپ تیم های ملی تمرین خود را برگزار کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ورزشکار پرورش اندام شهرستان فسا به قتل رسید
شیراز - ایرنا - آرمان نیک پی، قهرمان رشته پرورش اندام استان فارس سه شنبه شب در شهرستان فسا به قتل رسید.
چهره‌های مشهور و موفق و عادت‌های صبحگاهی شان
اغلب چهره‌های موفق دنیا ویژگی‌های مشترکی دارند. برای مثال، همه‌ی آن‌ها اتفاق نظر دارند که اولین کاری که هر روز صبح باید انجام دهید این است که قورباغه تان را قورت دهید!
اجرای عمومی نمایش «بیماری خانواده میم» در تبریز آغاز شد
تبریز- ایرنا- اجرای عمومی نمایش «بیماری خانواده میم!» نوشته فائوستو پاراویدینو و ترجمه نیایش بهمنیه به کارگردانی امید سعیدپور در تبریز آغاز شد.
شخصیت شناسی؛ قاه قاه می‌خندیـد یا ریز ریز؟!
چیزی که بیشتر افراد نمی‌دانند، این است که مدل خندیدن هر فرد می‌تواند به آدم‌های اطرافش چیز‌هایی را درباره او و شخصیتش بگوید. فرقی نمی‌کند که مدل خندیدن شما با صدای بلند مانند بمباران باشد یا مدل آرام مثل یک موش! همه این مدل‌های خنده، پیام‌هایی دارند که شما درباره شخصیت تان به دیگران می‌فرستید.
«مردی به نام اوهه» مهمان جادوی صحنه
بهرام سروری‌نژاد کارگردان نمایش «مردی به نام اوهه» این هفته به رادیو فرهنگ می‌آید.
معاون وزیر خارجه آمریکا برای رایزنی علیه ایران به اتریش می‌رود
ادعای ژنرال انگلیسی علیه ایران، روسیه و چین
باید FATF را با چند شرط بپذیریم
سخنرانی‌های رئیس‌جمهورو وعده‌هایی که تاثیری در جامعه ندارد
دهقان: کارنامه مجلس دهم در نظارت و قانونگذاری خوب نیست
پیوستن به FATF نتیجه‌ای جز کوچکتر شدن سفره مردم ندارد
پیوستن به FATF نتیجه‌ای جز کوچکتر شدن سفره مردم ندارد
آیت الله جنتی: شایسته نیست نمایندگان در مجلس به امور دیگر بپردازند
۲ تا ۳ هفته آینده SPV اجرایی می‌شود
الحاق ایران به FATF مشکلات بانک‌ها را حل خواهد کرد؟