آقای شهردار، وارد بازی جنجالی نشوید!

14:43 ۷۶ روز و ۱۴ ساعت پیش برترین ها 141 0

چند روز پیش پیروز حناچی، شهردار جدید تهران در حاشیه مراسم ختم والده رئیس سازمان پدافند غیرعامل، اولین مواجهه جدی را با خبرنگاران داشت.

برترین ها

تابناک: چند روز پیش پیروز حناچی، شهردار جدید تهران در حاشیه مراسم ختم والده رئیس سازمان پدافند غیرعامل، اولین مواجهه جدی را با خبرنگاران داشت.
او در پاسخ به این پرسش که آیا عضویت برخی نزدیکانش در برخی گروه‌های مخالف و معاند نظام صحت دارد یا خیر، پاسخ جالبی داد و گفت: «کسی را در قبر کسی دیگر نمی‌خوابانند. شما هم بروید برای آخرتتان کار کنید!» پاسخی که بسیاری آن را به معنای امتناع شهردار تهران از شفاف سازی یک موضوع برای افکار عمومی خواندند.
هرچند در دوره مطرح شدن تا صدور حکم حناچی، این مسأله در بسیاری از رسانه ها به صراحت مطرح شد و شاید خیلی ها امروز از چند و چون آن باخبر باشند، برخی فعالان سیاسی، رسانه ها و خبرنگاران این پاسخ شهردار تهران را به معنای عصبانیت آقای شهردار از یک پرسش دانستند و بر این نکته تأکید کردند که حناچی باید در مقابل طرح مسائل حاشیه ای کنترل بیشتری در پاسخ دادن داشته باشد و به اصطلاح زود از کوره در نرود.
«عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به پاسخ شهردار تهران به طرح این پرسش از سوی خبرنگاران ابراز عقیده کرده که او (حناچی) باید پاسخ روشنی به این سؤال می‌داد. عبدی در توییتر خود نوشته است: «آقای حناچی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا عضویت برخی نزدیکانش در گروه‌ معاند نظام صحت دارد، گفت: کسی را در قبر کسی دیگر نمی‌خوابانند. شما هم بروید برای آخرتتان کار کنید! به نظر پاسخ درستی نیست. اگر قرار باشد از ابتدا عصبانی شود مشکل خواهد شد. بهتر بود یا پاسخ نمی‌داد یا در یک کلمه می‌گفت: بله»
برخی روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای نیز نظری مخالف با عبدی دارند و اعتقاد دارند که شهردار تهران پاسخ مناسبی به این پرسش داده و عده ای هم طرح چنین پرسشی را ـ آن هم در حاشیه یک مراسم ختم ـ زیر سؤال برده و ابراز عقیده کرده اند که نباید در چنین مراسمی این گونه سئوالات از مسئولان پرسیده شود.
اما «حسن نمکدوست»، استاد علوم ارتباطات و مدیر مرکز آموزش مؤسسه همشهری نیز ضمن موافقت با نظر عباس عبدی، بر لزوم پاسخگوی شهردار جدید تهران تأکید کرده و یادآور شده است: «یکی از ده‌ها مصیبت یک نظام به‌ غایت سیاست‌زده گزینش این است که آدم یا واقعیت خود را می‌پیچونه و یا کتمان و انکار می‌کند؛ تأسف‌بارتر وقتی که خطا و خلافی هم مرتکب نشده.»
اینکه شهردار تهران باید با آرامش و سعه صدر بیشتری به سؤالات رسانه ها و نمایندگان افکار عمومی پاسخ بدهد، موضوعی درست و منطقی است که نه در مورد شهردار، بلکه در مورد هر مسئولی که مسئولیتی را به عهده می گیرد، صدق می کند. شاید بهتر بود حناچی در این مورد با آرامش بیشتری پاسخ می گفت و توضیح اضافی هم به خبرنگاران در مورد اینکه بروند و برای آخرت خودشان کار کنند، نمی داد.
اما از جهاتی هم باید به شهردار جدید تهران حق داد، چون او از ابتدای مطرح شدنش برای مسئولیت شهرداری تهران، با این موضوع که «یکی از بستگانش در سازمان منافقین عضویت دارد» تحت فشار قرار گرفت و سه هفته با همین موضوع، به یکی از سوژه های خبری رسانه ها تبدیل شده بود؛ موضوعی که حتی بسیاری از نهادها و مسئولان نیز در مورد آن صحبت کردند و عامل مهم و عمده ای بود که سر راه شهردار شدنش قرار داشت.
به واسطه همین موضوع استعلام شهردار جدید تهران برای تصدی مسئولیت شهرداری توسط یکی از نهادهای ذیربط نمی آمد و همین عامل باعث شد که سرانجام پس از رایزنی های گسترده، در وقت اضافی حکم تصدی کرسی خیابان بهشت برای پیروز حناچی از سوی وزارت کشور صادر شود. برای همین می توان فشارهایی که به شهردار جدید تهران از این ناحیه وارد شده است را قابل درک دانست.
در حقیقت او خوان بزرگی را پشت سر گذاشت. در طول مدت مطرح شدن حناچی برای شهرداری تهران، هیچ نقدی به سابقه و عملکرد و تحصص او نشد و صرفا به واسطه اینکه یکی از اقوامش در یکی از گروه های معاند نظام است، شهردار تهران مورد نقد و ارزیابی قرار می گرفت. در حالی که باید به بخش مربوط به سوابق، تخصص و عملکرد او در مجموعه هایی که مسئولیت داشته بیشتر توجه می شد.
درست است که باید یک فرد تمامی ملاک ها و معیارها برای تصدی مسئولیت بر عهده داشته باشد، ولی به هم زدن تاریخ برای پیدا کردن نقاط صرفا تاریک در مورد افراد باعث می شود که سنگ روی سنگ بند نشود و البته این موضوع در جامعه اسلامی خلاف اخلاق هم هست. برای همین بهتر است در مورد شهردار جدید تهران، حالا که نهادهای رسیدگی کننده که باید صلاحیت او را تأیید می کردند، به تأیید این مسأله پرداخته اند، نقد عملکردی کنیم.
بهتر است برای بهبود وضعیت پایتخت و مردم چشم انتظار اقدامات آقای شهردار و تیمش بمانیم و در این مورد نظارت و دقت نظر به خرج بدهیم تا در نهایت رضایت شهروندان حاصل شود. پاسخ اخیر شهردار تهران به رسانه ها را می گذاریم روی حساب فشارهایی که او در سه هفته اخیر برای تأیید شدنش تحمل کرده است، اما از این پس حناچی باید در مورد اقداماتش برای بهبود وضعیت شهر تهران با سعه صدر، آرامش و متانت پاسخ بدهد.
ملاک و معیار برای سنجش عملکرد شهردار جدید و تیمش چیزی جز رضایت مردم و مشاهده عینی بهبود کیفیت زندگی در تهران نخواهد بود، لذا انتظار می رود پیروز حناچی ـ که اتفاقا تحصیلات مرتبطی با حوزه مسئولیتش دارد و به زعم اصلاح طلبان در امور شهری متبحر است ـ ضعف ناشی از تغییرات مدیریتی در شهرداری تهران طی یک سال و نیم اخیر را جبران کرده و ضمن رفع کاستی ها به بهبود شرایط شهر تهران فکر کند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش