آمریکای ترامپ گرفتار تناقض در قطعنامه ۲۲۳۱

15:37 ۱۲ روز و ۳ ساعت پیش برترین ها 33 0

مقامات دولت ایالات متحده آمریکا در 2 روز گذشته با ادعای انجام آزمایش موشکی جدید از سوی ایران، حملات لفظی خود به تهران را افزایش داده و این آزمایش را مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد دانسته اند.

برترین ها

عصرایران: مقامات دولت ایالات متحده آمریکا در 2 روز گذشته با ادعای انجام آزمایش موشکی جدید از سوی ایران، حملات لفظی خود به تهران را افزایش داده و این آزمایش را مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد دانسته اند.
"مایک پمپئو"،" جیمز ماتیس" وزرای خارجه و دفاع آمریکا و نیز "جان بولتون" مشاور امنیت ملی کابینه ترامپ در سخنانی با محکوم کردن انجام آنچه که آزمایش موشکی جدید ایران خوانده اند، این آزمایش را بر خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت توصیف کرده اند.
"مایک پمپئو" در این باره در توییتی با آوردن بخش هایی از بیانیه خود در این باره، نوشته است:" رژیم ایران همین الان یک موشک میان بُرد بالستیک شلیک کرد که قابلیت حمل چند کلاهک جنگی را دارد. این آزمایش ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. آزمایش های موشکی و توسعه برنامه موشکی ایران همچنان ادامه دارد. ما این اقدامات را محکوم می کنیم و از ایران می خواهیم که همه اقدامات مرتبط با موشک های بالستیک را متوقف کند."
مهم ترین ایرادی که پمپئو به آزمایش موشکی ایران وارد دانسته ، به زعم او و دیگر مقامات آمریکای ترامپ،مغایرت این اقدام با قطعنامه 2231 شورای امنیت است؛ قطعنامه ای که ترامپ همین 6-7 ماه پیش با خروج از برجام و بازگرداندن تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، آن را نقض کرده و حتی تهدید کرده با اجرا کنندگان مفاد این قطعنامه برخورد و مقابله می کند.
"محمد جواد ظریف" ویر امور خارجه ایران نیز در توییتی در پاسخ به اظهارات پمپئودرباره آنچه نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت از سوی ایران ، می خواند، نوشت: سورئالیسم ( فرا واقعیت گرایی ) اکنون خط مشی ایالات متحده در سیاست خارجی اش شده است: در حالی که خود قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می کند - و حتی به تهدید آنهایی می پردازد که نمی‌خواهند با اجرای تحریم های غیرقانونی ایالات متحده این قطعنامه را نقض کنند - حالا به غلط، ایران را دقیقا به نقض همان قطعنامه متهم می کند!" جدی از تفسیر متفاوت قطعنامه 2231 از سوی ایران و آمریکا که مورد بحث این نوشته نیست و حتی از زمان انعقاد برجام و در زمان دولت قبلی آمریکا نیز مورد اختلاف دو طرف ایران و آمریکا قرار داشت- توضیح اینکه: آمریکایی ها تفسیری موسع از بخش موشکی این قطعنامه دارند و مدعی اند شورای امنیت هرگونه آزمایش موشکی بالستیک ایران را ممنوع کرده در حالی که ایران معتقد است این قطعنامه تنها آزمایش موشک بالستیک با طراحی کلاهک هسته ای را ممنوع کرده و شامل موشک های متعارف بالستیک که جزئی لاینفک از استراتژی دفاعی و توان بازدارندگی ایران است، نمی شود- باید بر این نکته تاکید کرد که آمریکای ترامپ گرفتار تناقضی بزرگ در زمینه قطعنامه 2231 شده است و سیاست یک بام و دوهوایی در پیش گرفته است.
آمریکای ترامپ هم اینک باخروج یکجانبه از برجام این قطعنامه (2231) را از اساس نقض کرده و حتی با تحریم های ثانویه خود کشورهایی را هم که بخواهند به مفاد قطعنامه عمل کنند تهدید به تحریم کرده است؛ اما وزیر خارجه همین آمریکای ترامپ، در اعلام مخالفت با آزمایش موشکی ایران به همین قطعنامه استناد می کند! آمریکای ترامپ ظاهرا فراموش کرده اند که اساسا بهانه تصویب قطعنامه 2231 نه برنامه موشکی ایران و نه به تنهایی برنامه هسته ای ایران بود؛ بلکه " برجام در کلیت آن" بود.
این قطعنامه کمتر از یک هفته پس از رسیدن ایران و گروه 1+5 به توافق هسته ای موسوم به "برجام"، با اجماع هر 15 عضو دایم و غیردایم شورای امنیت به تصویب رسید و بر "برجام" مهر تایید گذاشت.
حالا آمریکای ترامپ از سویی ایران را به واسطه آزمایش موشکی به نقض این فطعنامه متهم می کند و از سوی دیگر با خروج یکجانبه از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران و تهدید همه کشورهای جهان به اعمال تحریم های ثانویه، خود از پایه و اساس این قطعنامه را نقض کرده است! مایک پمپئو و آمریکای ترامپ ظاهرا فراموش کرده اند یا خود را به فراموشی زده اند که اگر قطعنامه 2231 وجاهت و موضوعیتی دارد، از صدقه سری "برجام" است و حالا که آنها با خروج یکجانبه از برجام از اساس و پایه این قطعنامه را نقض کرده اند، حق متهم ساختن ایران به نقض مفادی از این قطعنامه را ندارند.
موضع ایران چه در سال 1394 – زمان تصویب قطعنامه 2231 در 29 تیرماه 1394- و چه پس از آن تا زمان حال درباره همه مفاد این قطعنامه تغییری نکرده است و ایران در طی این مدت هم به اذعان آژانس بین المللی انرژی هسته ای به تعهدات هسته ای خود در چارچوب برجام پای بند بوده و همواره تاکید کرده مفاد قطعنامه 2231 درباره برنامه موشکی ایران تنها ناظر بر ممنوعیت توسعه کلاهک های هسته ای قابل حمل با موشک بالستیک است و شامل توسعه فناوری و توان موشکی متعارف ایران نمی شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی؛ عطر خوش سیرابی
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
طرز تهیه کیک ساده در منزل
یک پای ثابت مهمانی‏‌های عصرانه، کیک ساده خانگی است. در این مطلب طرز تهیه کیک ساده در منزل آموزش داده خواهد شد.
یک طلا و یک برنز در انتظار تکواندوکاران ایران
در پایان مبارزات مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های گرنداسلم تکواندوی ۲۰۱۸ چین، سجاد مردانی فینالیست شد و آرمین هادی‌پور به دیدار ردبندی راه یافت.
برانکو: نام بازیکنان مدنظر و مازاد را رسانه‌ای نمی‌کنیم
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: لیست بازیکنان مازاد و مدنظرم را به باشگاه اعلام کردم اما تا زمانی که نتوانیم بازیکنان جدید را بگیرم نام آنها را رسانه‌ای نخواهیم کرد.
حیدری: قبل از بازی ‌۲ گل از رقبا عقب هستیم
مدافع تیم فوتبال استقلال گفت: باید از این پس در رختکن به بازیکنان بگوییم که یک یا دو بر صفر از حریف عقب هستیم و اول به فکر مساوی باشیم و سپس به فکر بردن باشیم.
اعتراض باشگاه استقلال به داوری‌های نیم‌فصل اول
باشگاه استقلال با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، اعتاض خود را نسبت به داوری‌های نیم فصل اول اعلام کرد.
ذوالفقارنسب: بازیکنان سرخابی اشتباه می‌کنند
بیژن ذوالفقارنسب،‌ پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید که بازیکنان پرسپولیس و استقلال با صحبت علیه مرتکب اشتباه می‌شوند.
باریلسکی: روی نام فرشاد احمدزاده خط نمی‌کشیم
سرمربی موقت تیم اشلانسک وروتسواو لهستان از ملی‌پوش ایرانی حمایت کرد.
نوری: باید برای آسیا تقویت شویم
پیشکسوت تیم فوتبال استقلال گفت: اتفاقات ماه‌های اخیر این شائبه را ایجاد می‌کند که افرادی هستند که تمایلی به قهرمانی استقلال ندارند.
سپاهان؛ شاگرد زرنگی که تنبیه نمی‌شود!
جو عجیبی روی سکوهای ورزشگاه نقش جهان وجود دارد که کمیته انضباطی باید به آن نگاه ویژه داشته باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بترسید از عقوبت حق الناس
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره حق الناس را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
کیک های شب یلدا را در خانه بپزید
کیک خانگی یکی از خوراکی‌های خوشگل و خوشمزه شب یلداست که در این مطلب با پخت انواع کیک برای شب چله آشنا میشید.
چین مداخله آمریکا در امور داخلی این کشور را محکوم کرد
پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین تصویب لایحه «ورود برابر به تبت» در کنگره آمریکا را محکوم کرد و آن را مداخله در امور داخلی چین و مخالف اصول روابط بین المللی خواند.
درباره انتقاد نماینده از معاون عمرانی استاندار لرستان
پایگاه خبری یافته لرستان در مطلبی با عنوان 'درباره انتقاد نماینده از معاون عمرانی استاندار لرستان' نوشت:آقای بروجردی، نماینده مردم بروجرد و اشترینان، از انتصاب مرادپور که وی را یک پیمانکار خطاب نموده، به‌عنوان معاون عمرانی استاندار لرستان انتقاد کرده است.
مجروح شدن خبرنگار العالم در حین ارتباط زنده
اسراء البحیصی، خبرنگار شبکه خبری العالم در شرق غزه، شب گذشته بر اثر شلیک نظامیان اشغالگر صهیونیست مجروح شد.
مرکل: دلیلی برای لغو تحریم روسیه وجود ندارد
ترکیه از تداوم عملیات در سنجار خبر داد
آغاز اعتراضات مردم پاریس در پنجمین شنبه سیاه
ظریف با نخست وزیر قطر دیدار و گفتگو کرد
هفتمین همایش ملی «نقش پژوهش در فرایند قانونگذاری» برگزار می‌شود
صادقی: بسیاری از اعضای FATF برای خود حق شرط اعلام کردند
ایران در زمینه پولشویی و تأمین مالی تروریست قوانین داخلی دارد
سازش با جنایتکاران شایسته ایران نیست
القائات جریان سازشکار برای برچیدن عناصر قدرت
پاسخ موشکی ظریف به الجزیره