آمریکای ترامپ گرفتار تناقض در قطعنامه ۲۲۳۱

15:37 ۱۶۹ روز و ۱۹ ساعت پیش برترین ها 187 0

مقامات دولت ایالات متحده آمریکا در 2 روز گذشته با ادعای انجام آزمایش موشکی جدید از سوی ایران، حملات لفظی خود به تهران را افزایش داده و این آزمایش را مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد دانسته اند.

برترین ها

عصرایران: مقامات دولت ایالات متحده آمریکا در 2 روز گذشته با ادعای انجام آزمایش موشکی جدید از سوی ایران، حملات لفظی خود به تهران را افزایش داده و این آزمایش را مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد دانسته اند.
"مایک پمپئو"،" جیمز ماتیس" وزرای خارجه و دفاع آمریکا و نیز "جان بولتون" مشاور امنیت ملی کابینه ترامپ در سخنانی با محکوم کردن انجام آنچه که آزمایش موشکی جدید ایران خوانده اند، این آزمایش را بر خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت توصیف کرده اند.
"مایک پمپئو" در این باره در توییتی با آوردن بخش هایی از بیانیه خود در این باره، نوشته است:" رژیم ایران همین الان یک موشک میان بُرد بالستیک شلیک کرد که قابلیت حمل چند کلاهک جنگی را دارد. این آزمایش ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. آزمایش های موشکی و توسعه برنامه موشکی ایران همچنان ادامه دارد. ما این اقدامات را محکوم می کنیم و از ایران می خواهیم که همه اقدامات مرتبط با موشک های بالستیک را متوقف کند."
مهم ترین ایرادی که پمپئو به آزمایش موشکی ایران وارد دانسته ، به زعم او و دیگر مقامات آمریکای ترامپ،مغایرت این اقدام با قطعنامه 2231 شورای امنیت است؛ قطعنامه ای که ترامپ همین 6-7 ماه پیش با خروج از برجام و بازگرداندن تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، آن را نقض کرده و حتی تهدید کرده با اجرا کنندگان مفاد این قطعنامه برخورد و مقابله می کند.
"محمد جواد ظریف" ویر امور خارجه ایران نیز در توییتی در پاسخ به اظهارات پمپئودرباره آنچه نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت از سوی ایران ، می خواند، نوشت: سورئالیسم ( فرا واقعیت گرایی ) اکنون خط مشی ایالات متحده در سیاست خارجی اش شده است: در حالی که خود قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می کند - و حتی به تهدید آنهایی می پردازد که نمی‌خواهند با اجرای تحریم های غیرقانونی ایالات متحده این قطعنامه را نقض کنند - حالا به غلط، ایران را دقیقا به نقض همان قطعنامه متهم می کند!" جدی از تفسیر متفاوت قطعنامه 2231 از سوی ایران و آمریکا که مورد بحث این نوشته نیست و حتی از زمان انعقاد برجام و در زمان دولت قبلی آمریکا نیز مورد اختلاف دو طرف ایران و آمریکا قرار داشت- توضیح اینکه: آمریکایی ها تفسیری موسع از بخش موشکی این قطعنامه دارند و مدعی اند شورای امنیت هرگونه آزمایش موشکی بالستیک ایران را ممنوع کرده در حالی که ایران معتقد است این قطعنامه تنها آزمایش موشک بالستیک با طراحی کلاهک هسته ای را ممنوع کرده و شامل موشک های متعارف بالستیک که جزئی لاینفک از استراتژی دفاعی و توان بازدارندگی ایران است، نمی شود- باید بر این نکته تاکید کرد که آمریکای ترامپ گرفتار تناقضی بزرگ در زمینه قطعنامه 2231 شده است و سیاست یک بام و دوهوایی در پیش گرفته است.
آمریکای ترامپ هم اینک باخروج یکجانبه از برجام این قطعنامه (2231) را از اساس نقض کرده و حتی با تحریم های ثانویه خود کشورهایی را هم که بخواهند به مفاد قطعنامه عمل کنند تهدید به تحریم کرده است؛ اما وزیر خارجه همین آمریکای ترامپ، در اعلام مخالفت با آزمایش موشکی ایران به همین قطعنامه استناد می کند! آمریکای ترامپ ظاهرا فراموش کرده اند که اساسا بهانه تصویب قطعنامه 2231 نه برنامه موشکی ایران و نه به تنهایی برنامه هسته ای ایران بود؛ بلکه " برجام در کلیت آن" بود.
این قطعنامه کمتر از یک هفته پس از رسیدن ایران و گروه 1+5 به توافق هسته ای موسوم به "برجام"، با اجماع هر 15 عضو دایم و غیردایم شورای امنیت به تصویب رسید و بر "برجام" مهر تایید گذاشت.
حالا آمریکای ترامپ از سویی ایران را به واسطه آزمایش موشکی به نقض این فطعنامه متهم می کند و از سوی دیگر با خروج یکجانبه از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران و تهدید همه کشورهای جهان به اعمال تحریم های ثانویه، خود از پایه و اساس این قطعنامه را نقض کرده است! مایک پمپئو و آمریکای ترامپ ظاهرا فراموش کرده اند یا خود را به فراموشی زده اند که اگر قطعنامه 2231 وجاهت و موضوعیتی دارد، از صدقه سری "برجام" است و حالا که آنها با خروج یکجانبه از برجام از اساس و پایه این قطعنامه را نقض کرده اند، حق متهم ساختن ایران به نقض مفادی از این قطعنامه را ندارند.
موضع ایران چه در سال 1394 – زمان تصویب قطعنامه 2231 در 29 تیرماه 1394- و چه پس از آن تا زمان حال درباره همه مفاد این قطعنامه تغییری نکرده است و ایران در طی این مدت هم به اذعان آژانس بین المللی انرژی هسته ای به تعهدات هسته ای خود در چارچوب برجام پای بند بوده و همواره تاکید کرده مفاد قطعنامه 2231 درباره برنامه موشکی ایران تنها ناظر بر ممنوعیت توسعه کلاهک های هسته ای قابل حمل با موشک بالستیک است و شامل توسعه فناوری و توان موشکی متعارف ایران نمی شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سازمان ملل: تهدید جنگ هسته‌ای از جنگ جهانی دوم به بالاترین سطح رسیده است
یک کارشناس امنیتی ارشد در سازمان ملل تاکید کرد، خطر استفاده از تسلیحات هسته‌ای در بالاترین سطح از زمان جنگ جهانی دوم قرار دارد و این مساله‌ای فوری است که جهان باید آن را بسیار جدی مورد رسیدگی قرار دهد.
ژاپن: اعمال محدودیت واردات خودرو توسط واشنگتن آسیبی بر اقتصاد جهانی است
تهران - ایرنا - سخنگوی ارشد دولت ژاپن روز چهارشنبه اعلام کرد اعمال محدودیت بر واردات خودرو توسط واشنگتن می تواند به صورت ناخوشایندی بر اقتصاد جهانی و حتی خود آمریکا تاثیر منفی بگذارد.
دختر صدام خبر فوت مادرش را تکذیب کرد
دختر دیکتاتور سابق عراق خبر منتشر شده درباره فوت مادرش را تکذیب کرد.
عربستان برای اعدام ۳ فعال برجسته بعد از ماه رمضان آماده می‌شود
پایگاه خبری "میدل ایست آی" انگلیس در گزارشی اعلام کرد، مقامات عربستان در صدد صدور حکم اعدام سه فعال برجسته و اجرای حکم آنها پس از ماه رمضان هستند.
پاکستان بار دیگر نسبت به اوضاع فعلی در منطقه ابراز نگرانی کرد
اسلام آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاکستان که برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای به قرقیزستان سفر کرده است، بار دیگر نسبت به تحولات اخیر در منطقه ابراز نگرانی کرد.
آمریکا تجهیزات نظامی را به غرب عراق گسیل کرد
آمریکا تجهیزات نظامی را به پایگاه عین الاسد در استان الانبار عراق گسیل کرد.
رشد صنعتی افغانستان به هشت درصد رسید
کابل- ایرنا- وزارت صنعت و تجارت افغانستان از رشد هشت درصدی این حوزه خبر داد و تاکید داشت میزان صادرات کشور نیز در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است.
دو مسئول لبنانی: اسرائیل با پیشنهاد لبنان درباره ترسیم مرزها موافقت کرد
دو مسئول لبنانی اعلام کردند، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه به لبنان اطلاع داده که اسرائیل با آغاز مذاکرات درباره ترسیم مرزهای زمینی و دریایی میان دو طرف موافقت کرده است.
مرگ تدریجی مسلمانان میانمار
تهران- ایرنا- آزار و اذیت و قتل مسلمانان میانمار توسط ارتش این کشور و بودائیان تندرو موضوع تازه ای نیست، سال ها است که این جنایت ها تکرار می شود مجامع حقوق بشری اعتراض می کنند، اما اقدامی عملی در مقابل این جنایت ها انجام نمی شود.
جاناتان پولارد: تل‌آویو کمکی به مهاجرتم به اسرائیل نکرده است
جاناتان پولارد، جاسوسی که به اتهام فروش اطلاعات محرمانه آمریکا به اسرائیل به ۳۰ سال حبس محکوم شده بود از تل‌آویو به دلیل کمک نکردن به او برای مهاجرت به اراضی اشغالی انتقاد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مصرف امگا 3 بر بدن ورزشکاران تاثیر مثبتی دارد
یک عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان گفت: مصرف امگا 3 بر بدن ورزشکاران تاثیر مثبتی دارد.
تولد فیفا بدون انگلیسی‌ها
فیفا در حالی در بیست و یکم می سال ۱۹۰۴ تاسیس شد که بریتانیا نام خود را در این سازمان به ثبت نرساند.
سپاهان؛ تیمی که از این رو به آن رو شد
با مشاهده عملکرد سپاهاهان در فصل ۹۸-۹۷ متوجه می‌شویم این تیم با تغییر سرمربی خود و جذب بازیکنان بزرگ موفق شد عملکرد بد فصول قبل خود را جبران کند و تا آخرین بازی فصل شانس قهرمانی داشته باشد. این نتیجه را اگر با وضعیت سپاهان در فصل قبل که خطر سقوط به دسته اول را هم احساس می‌کرد مقایسه کنیم متوجه کار فوق‌العاده این تیم می‌شویم.
پایان اما و اگرها برای وزنه‌برداران جوان - اعزام کامل تیم به قهرمانی جهان
تیم ملی وزنه‌برداری جوانان ایران با ترکیب کامل در مسابقات قهرمانی جهان شرکت می‌کند.
قضاوت اولین داور ایرانی در دوچرخه سواری المپیک ۲۰۲۰
داور ایرانی برای قضاوت در رقابت‌های دوچرخه‌سواری جاده المپیک ۲۰۲۰ انتخاب شد.
روایت کدخدایی از اختیارات گسترده روحانی
خیری ندیده‌ایم از این اختیارها
نظر کدخدایی درباره اختیارات رئیس‌جمهور
رسانه‌ها را همکار خود در اجرای عدالت می‌بینیم- در  پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریزها نیست
سردار کوثری: «کاسبان ترس» باید شناسایی شوند
حمله گازانبری به بورسیه‌ها
گفتگو|پاسخ تقی‌پور درباره روند برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی
تمایل روحانی برای ریاست مجلس به چه کسی است؟
ادعاهای کابینه سعودی درباره جنگ با ایران
پیشنهاد مجلس به سازمان سنجش برای داوطلبان کنکور مناطق سیل‌زده