سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

10:28 ۱۶ روز و ۴ ساعت پیش برترین ها 194 0
         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

ناآرامی‌های مردم معترض در فرانسه و سرکوب آنان ، تصاویری از آشوب و خشونت را به ویژه در پایتخت این کشور رقم زده است.

برترین ها

خبرگزاری فارس: «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که همواره در روزهای اعتراض گروه «جلیقه زرد» بر پیگیری سیاست‌های اقتصادی موردنظر خود تاکید داشت، ناآرامی‌های اخیر در این کشور را محکوم کرد و خواستار اجرای قانون در زمینه افرادی شد که شورشی خطاب شده‌اند. این در حالی است که احتمال برقراری حالت اضطراری در فرانسه قوت گرفته است و حتی امکان دارد از نیروهای ارتش استفاده شود.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

معترضان، روز شنبه و یک شنبه مرکز شهر پاریس در خیابان شانزه‌لیزه را به اشغال خود درآورده بودند و خودروها را به آتش کشیدند و پنجره‌های ساختمان‌ها را شکستند و با پلیس درگیر شدند. پلیس هم در مقابل از ماشین آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرد.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

گروه جلیقه زرد که به افزایش مالیات‌ها اعتراض دارند چندین هفته است که فرانسه و به ویژه شهر پاریس را عرصه اعتراض قرار داده‌اند. روز گذشته حجم ناآرامی‌ها به حدی بود که 133 نفر زخمی شدند که 23 تن از آنها نیروهای پلیس هستند. همچنین 412 نفر هم دستگیر شدند.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

امروز یکشنبه، بقایای شمع‌های سوخته و ماشین‌های به آتش کشیده شده در برخی از خیابان‌های منتهی به طاق پیروزی و نزدیک به خیابان شانزه‌لیزه و باغ تویلری به چشم می‌خوردند.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

امروز ماکرون پس از شرکت در نشست گروه 20 در بوینس آیرس از «طاق پیروزی» دیدار کرد. معترضان با نوشته‌هایی بر روی این بنا خواستار استعفای رئیس‌جمهور شده بودند و بر پیروزی خود تاکید کردند. رئیس‌جمهور فرانسه همچنین امروز با پلیس و نیروهای آتش‌نشان دیدار کرد.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

قرار است امروز مقامات فرانسوی در زمینه تحولات روز شنبه تشکیل جلسه بدهند. تصاویر منتشر شده از پاریس حاکی از این است که دیواره و داخل طاق پیروزی و مجسمه‌ای که نماد جمهوری در فرانسه است هم آسیب دیده‌اند و روی آنها دیوارنوشته به چشم می‌خورد.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

«بنجامین گریفوو» سخنگوی دولت فرانسه هم درباره تحولات اخیر موضع‌گیری کرد و گفت که قابل قبول نیست که همه آخر هفته‌ها به محلی برای تجمع و نمایش خشونت تبدیل شود. این در حالی است که برخی گزارش‌ها از برنامه‌ریزی برای ناآرامی‌های دیگر حکایت دارند.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

در صورت اعمال حالت اضطراری در فرانسه، نیروهای نظامی اجازه خواهند داشت تا خانه افرادی که مظنون به مشارکت در ناآرامی هستند مورد بازرسی قرار گیرد و ارتش هم امکان دارد در این روند مشارکت داشته باشد.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

معترضان گفته‌اند که ناآرامی‌های دیروز آغاز یک انقلاب بود و با اعتراضات سال 1968 قابل مقایسه است. دامنه اعتراض‌های روز گذشته به دیگر نقاط فرانسه هم گسترش یافت و یک نفر هم در جنوب کشور کشته شد. در خارج از مرزهای فرانسه هم معترضان در جنبش‌های مشابه به سیاست‌های دولتی اعتراض کردند.

«فدریک لاگش» از اتحادیه پلیس فرانسه گفت: «ما در شرایط مواجهه با یک شورش قرار داریم.»

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

شانزده ایست بازرسی پلیس برای نخستین‌بار در خیابان شانزه‌لیزه مستقر شده‌بودند اما نتوانستند ناآرامی‌ها را مهار کنند. لاگش گفته که مداخله ارتش باید در راستای حفاظت از بناهای تاریخی و کمک به عملکرد پلیس صورت گیرد.

دیروز سومین شنبه بود که پاریس به عرصه‌ای برای اعتراض‌های مردمی به قیمت بالای انرژی، هزینه‌های بالای زندگی و سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه تبدیل شده بود. پیشتر، مقامات فرانسوی به منظور مقابله با هر گونه آشوب احتمالی، هزاران نفر از نیروهای پلیس را در پاریس، به حالت آماده‌باش نگه داشته‌ بودند. ماکرون همچنان به ادامه سیاست‌های اصلاحات اقتصادی مورد نظر که از زمان رقابت‌های انتخاباتی درباره آنها وعده داده بود، تاکید دارد.

تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) آغاز شده بود. رانندگان و شماری از اتحادیه‌های بازرگانی و احزاب سیاسی از عوامل محرک برای آغاز موج اعتراض ها در این کشور بودند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

یزدانی: کارسختی پیش رو دارم
کاپیتان تیم ملی کشتی آزاد ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو گفت: برای بازگشت به کشتی دست به ریسک بزرگی زدم و مطمئنا کار بسیار سختی پیش رو دارم.
در پروژه های شهرسازی منافع مردم مغفول مانده است
تهران-ایرنا- شهردار تهران درباره فضای شهری تهران گفت: وقتی حوزه منافع شهروندان در تقاطع منافع دیگر نیروهای اثرگذار نادیده گرفته شود، پروژه های ساخت و ساز در شهر ناهنجار خواهد شد و شهرداری تلاش خواهد کرد تا این منافع را به صورت متعادل در تصمیم گیری ها لحاظ کند.
پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد
سنندج - ایرنا - مدیرکل فرودگاه های استان کردستان گفت: به علت شرایط نامساعد جوی و کاهش دید افقی، پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد.
خیران کشور 12 هزار میلیارد ریال به ساخت مدرسه کمک کردند
اراک - ایرنا - رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کشور گفت: خیران مدرسه ساز کشور 12 هزار میلیارد ریال در سال جاری برای ساخت، بازسازی و مقاوم سازی فضاهای آموزشی کمک کردند.
شرط حضور نادری در پرسپولیس مشخص شد
شرط حضور بازیکن مد نظر برانکو در پرسپولیس مشخص شد.
روزهای شلوغ وینفرد شفر قبل از ترک ایران
سرمربی تیم فوتبال استقلال در روزهای باقی مانده حضورش در ایران جلساتی را با مسئولان این باشگاه برگزار خواهد کرد.
دوره تخصصی فقه پزشکی در قم راه اندازی شد
قم - ایرنا - مدیرگروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم گفت: 'دوره تخصصی فقه پزشکی» برای نخستین بار در طول تاریخ حوزه های علمیه راه اندازی شد.
خرید دو خارجی برای استقلال قطعی شد
با فسخ قرارداد گرو و نویمایر همان طور که پیش بینی می شد سران باشگاه استقلال برای تقویت تیم به تکاپو افتادند.
کشف بزرگترین محموله سوخت قاچاق کشور در هرمزگان
بندرعباس- ایرنا- فرمانده انتظامی هرمزگان گفت: بزرگترین محموله قاچاق سوخت کشور به میزان 287 میلیون لیتر در این استان کشف شد.
جپاروف و استقلال به شرط تخفیف
باشگاه استقلال درحال مذاکره با سرور جباروف است تا هافبک سابق و 35 ساله خودش را به این تیم برگرداند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟
از دی ۹۶ که فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید تا شهریور ۹۷ استیضاح وزیر وقت اقتصاد به درازا کشید اما اکنون برای دغدغه شخصی یک نماینده، یک شبه ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر جمع می شود!
همه چیز در مورد کارل لاگرفلد، قیصر جهان مد
صراحتا می‌شود گفت “کارل لاگرفلد” یکی از مطرح‌ترین و معروف‌ترین چهره‌های مد جهان محسوب می‌شود. او به خاطر خلق طرح‌های جسورانه و خارج از چهارچوب ساختارهای طراحی، از طرف مجله ووگ “توصیف کننده‌ی بی‌نظیر لحظه‌ها” لقب گرفت.
چهار ستاره در لیست مشترک سرخابی‌ها
نیم‌فصل اول لیگ برتر هجدهم چندروزی است که به پایان رسیده و تیم‌ها به مدت یک‌ماه فرصت دارند تا در نقل‌وانتقالات زمستانی کادر بازیکنان خود را با خروج نفرات مازاد و جذب بازیکنان جدید تقویت کنند.
مدرسه خبرساز زاهدان پلمب شد
طبق اعلام آموزش‌وپرورش استان سیستان و بلوچستان "یکتا میرشکار" سومین دانش‌آموز آسیب‌دیده آتش‌سوزی دبستانی در شهر زاهدان جان باخت. همچنین دبستان غیردولتی اسوه حسنه پلمب شد و دانش‌آموزان در هر مدرسه‌ای که خانواده‌ها تمایل داشتند ثبت‌نام خواهند شد و با دستور دادستان مدیر مدرسه نیز بازداشت شده است.
مأمور شناسایی فیلمبردار مجلس مشخص شد
واعظی: روحانی از انتصاب داماد خود خبر نداشت
دژپسند: از نماینده سراوان عذرخواهی نکردم
مصوبه جدید مجلس برای معافیت مالیاتی مؤدیان
ابطحی: واعظی نمک نشناس است
مقابله با اهانت به اقوام ایرانی فوریتی شد
ماجرای تلاش هنگامه شهیدی برای آزادی درمنی
سرمقاله روزنامه های امروز- شأن نمایندگی و فرهنگ عذرخواهی
آیت الله مکارم: ازغدی دروغ می‌گوید
واکنش دادستان تهران به اجرای تئاتر خلاف ارزش‌های اسلامی