سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

10:28 ۷۷ روز و ۳ ساعت پیش برترین ها 426 0
         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

ناآرامی‌های مردم معترض در فرانسه و سرکوب آنان ، تصاویری از آشوب و خشونت را به ویژه در پایتخت این کشور رقم زده است.

برترین ها

خبرگزاری فارس: «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که همواره در روزهای اعتراض گروه «جلیقه زرد» بر پیگیری سیاست‌های اقتصادی موردنظر خود تاکید داشت، ناآرامی‌های اخیر در این کشور را محکوم کرد و خواستار اجرای قانون در زمینه افرادی شد که شورشی خطاب شده‌اند. این در حالی است که احتمال برقراری حالت اضطراری در فرانسه قوت گرفته است و حتی امکان دارد از نیروهای ارتش استفاده شود.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

معترضان، روز شنبه و یک شنبه مرکز شهر پاریس در خیابان شانزه‌لیزه را به اشغال خود درآورده بودند و خودروها را به آتش کشیدند و پنجره‌های ساختمان‌ها را شکستند و با پلیس درگیر شدند. پلیس هم در مقابل از ماشین آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرد.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

گروه جلیقه زرد که به افزایش مالیات‌ها اعتراض دارند چندین هفته است که فرانسه و به ویژه شهر پاریس را عرصه اعتراض قرار داده‌اند. روز گذشته حجم ناآرامی‌ها به حدی بود که 133 نفر زخمی شدند که 23 تن از آنها نیروهای پلیس هستند. همچنین 412 نفر هم دستگیر شدند.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

امروز یکشنبه، بقایای شمع‌های سوخته و ماشین‌های به آتش کشیده شده در برخی از خیابان‌های منتهی به طاق پیروزی و نزدیک به خیابان شانزه‌لیزه و باغ تویلری به چشم می‌خوردند.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

امروز ماکرون پس از شرکت در نشست گروه 20 در بوینس آیرس از «طاق پیروزی» دیدار کرد. معترضان با نوشته‌هایی بر روی این بنا خواستار استعفای رئیس‌جمهور شده بودند و بر پیروزی خود تاکید کردند. رئیس‌جمهور فرانسه همچنین امروز با پلیس و نیروهای آتش‌نشان دیدار کرد.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

قرار است امروز مقامات فرانسوی در زمینه تحولات روز شنبه تشکیل جلسه بدهند. تصاویر منتشر شده از پاریس حاکی از این است که دیواره و داخل طاق پیروزی و مجسمه‌ای که نماد جمهوری در فرانسه است هم آسیب دیده‌اند و روی آنها دیوارنوشته به چشم می‌خورد.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

«بنجامین گریفوو» سخنگوی دولت فرانسه هم درباره تحولات اخیر موضع‌گیری کرد و گفت که قابل قبول نیست که همه آخر هفته‌ها به محلی برای تجمع و نمایش خشونت تبدیل شود. این در حالی است که برخی گزارش‌ها از برنامه‌ریزی برای ناآرامی‌های دیگر حکایت دارند.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

در صورت اعمال حالت اضطراری در فرانسه، نیروهای نظامی اجازه خواهند داشت تا خانه افرادی که مظنون به مشارکت در ناآرامی هستند مورد بازرسی قرار گیرد و ارتش هم امکان دارد در این روند مشارکت داشته باشد.

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

معترضان گفته‌اند که ناآرامی‌های دیروز آغاز یک انقلاب بود و با اعتراضات سال 1968 قابل مقایسه است. دامنه اعتراض‌های روز گذشته به دیگر نقاط فرانسه هم گسترش یافت و یک نفر هم در جنوب کشور کشته شد. در خارج از مرزهای فرانسه هم معترضان در جنبش‌های مشابه به سیاست‌های دولتی اعتراض کردند.

«فدریک لاگش» از اتحادیه پلیس فرانسه گفت: «ما در شرایط مواجهه با یک شورش قرار داریم.»

         سومین شنبه اعتراض در پاریس چگونه گذشت

شانزده ایست بازرسی پلیس برای نخستین‌بار در خیابان شانزه‌لیزه مستقر شده‌بودند اما نتوانستند ناآرامی‌ها را مهار کنند. لاگش گفته که مداخله ارتش باید در راستای حفاظت از بناهای تاریخی و کمک به عملکرد پلیس صورت گیرد.

دیروز سومین شنبه بود که پاریس به عرصه‌ای برای اعتراض‌های مردمی به قیمت بالای انرژی، هزینه‌های بالای زندگی و سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه تبدیل شده بود. پیشتر، مقامات فرانسوی به منظور مقابله با هر گونه آشوب احتمالی، هزاران نفر از نیروهای پلیس را در پاریس، به حالت آماده‌باش نگه داشته‌ بودند. ماکرون همچنان به ادامه سیاست‌های اصلاحات اقتصادی مورد نظر که از زمان رقابت‌های انتخاباتی درباره آنها وعده داده بود، تاکید دارد.

تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) آغاز شده بود. رانندگان و شماری از اتحادیه‌های بازرگانی و احزاب سیاسی از عوامل محرک برای آغاز موج اعتراض ها در این کشور بودند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش