واکنش‌ها به اظهارنظر اخیر محسن رضایی

13:13 ۱۶۷ روز و ۴ ساعت پیش برترین ها 232 0

به دنبال اظهارات محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت مبنی بر وجود نفوذی‌های آمریکا در وزارتخانه‌ها شروع شد. رضایی اخیرا در یک همایش گفته بود: «بعد از مذاکرات برجام، ظلم بزرگی بر کشور ما به وجود آوردند. امروز نفوذی‌های آمریکا در داخل چرخ اقتصاد را مختل کرده‌‌اند و در وزارتخانه‌ها بیشتر از ترامپ در حال فعالیت هستند و اجازه نمی‌دهند کار انقلابی پیش برود. بدنه لیبرال‌ها و نفوذی‌ها نمی‌گذارند چرخ اقتصاد راه بیفتد.»

برترین ها

روزنامه ابتکار: به دنبال اظهارات محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت مبنی بر وجود نفوذی‌های آمریکا در وزارتخانه‌ها شروع شد. رضایی اخیرا در یک همایش گفته بود: «بعد از مذاکرات برجام، ظلم بزرگی بر کشور ما به وجود آوردند. امروز نفوذی‌های آمریکا در داخل چرخ اقتصاد را مختل کرده‌‌اند و در وزارتخانه‌ها بیشتر از ترامپ در حال فعالیت هستند و اجازه نمی‌دهند کار انقلابی پیش برود. بدنه لیبرال‌ها و نفوذی‌ها نمی‌گذارند چرخ اقتصاد راه بیفتد.»
به دنبال اظهارات دبیر مجمع تشخیص مصلحت، دبیرخانه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور، در نامه‌ای خطاب به محسن رضایی خواستار ارائه مستندات ادعای وی شد. اما بنا به اعلام این ستاد، روابط عمومی مجمع به جای رضایی پاسخ داد. پاسخی که بر اساس آن محسن رضایی، مصداق‌ها و موارد نفوذ در کشور و وابستگان تشکیلاتی به آمریکا را به مراجع مربوطه اعلام خواهد کرد.
در نامه روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده بود: «همان‌گونه که دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کردند ضربه و آسیب هواداران اندیشه‌های آمریکایی در کشور و در برخی دستگاه‌ها بیش از هزینه ناشی از تحریم‌های آمریکا بوده است. لذا امید است با نصب‌العین قراردادن هشدارهای پی‌درپی رهبر معظم انقلاب پیرامون خطرات نفوذ دشمن در برخی از دستگاه‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر کشور، دستگاه‌های مسئول به وظایف خود عمل نمایند.» واکنش‌ها به سخنان محسن رضایی صدای برخی از افراد را در آورد تا جایی که محمود واعظی گفته بود: آقای رضایی اگر چنین حرفی زده است، به جای سخنرانی، این افراد را به وزارت اطلاعات و قوه قضائیه معرفی کند.
اینکه هر کسی برای مطرح شدن حرفی بزند، کار درستی نیست. کیانوش راد، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص اظهارات محسن رضایی گفته: امکان وجود نفوذی‌ها در همه نهادها حتی مجمع تشخیص مصلحت وجود دارد. همان‌گونه که در گذشته در امنیتی‌ترین نهاد کشور یعنی وزارت اطلاعات شاهد حضور برخی نفوذی‌ها بودیم، پس در هرجای دیگر نیز این احتمال وجود دارد. کیانوش راد اضافه کرده است: آنچه اهمیت دارد این است که آقای محسن رضایی هیچ صلاحیتی برای مطرح کردن این موضوع ندارد و نهادهای امنیتی باید در این خصوص سخن بگویند.
برای مثال وزارت اطلاعات به‌رغم برخی صحبت‌ها، هرگونه اتهام جاسوسی در رابطه با فعالان محیط زیست را رد کرده است. اگر بنا بر این باشد که هرکس در‌خصوص مسائلی که نیاز به تحقیقات امنیتی و قضایی دارد، به اتهام‌افکنی مبادرت کند، اصولا مشمول ایجاد نوعی تشویش اذهان عمومی در جامعه شده است؛ پس بهتر است ایشان در چارچوب وظایف خود عمل کند و سخن بگوید.
این فعال سیاسی گفته: مشکل آقای رضایی این است که می‌خواهد همواره نقش پررنگی در تحولات سیاسی کشور داشته باشد، غافل از اینکه وجود اثرگذاری به مواضع منطقی و قانونی برمی‌گردد. تکلیف ایشان با بسیاری از جریان‌های فکری مشخص نیست و سعی می‌کند در هر شرایطی به گونه‌ای سخن بگوید که امکان حضور او در مجامع تصمیم‌گیری مهیا شود.
در همین رابطه سید عبدالرحیم ابوالحسنی با بیان اینکه آسیب عمده چنین اظهارنظرهایی ایجاد بحران مشروعیت است، به «ابتکار» گفت: بیان چنین سخنانی موجب کاهش مشروعیت اساس حاکمیت و کاهش مشروعیت دستگاه سیاست‌گذاری در حوزه سیاسی، اقتصادی و امنیتی می‌شود. به دنبال آن عدم اعتماد جامعه به نظام سیاسی، دستگاه‌های حکومتی و شخصیت‌های سیاسی را نیز به دنبال دارد. جامعه ما به خاطر همین اظهارنظرها متاسفانه آسیب زیادی دیده است. این رویه از آن بگم‌بگم‌های آقای احمدی‌نژاد شروع شد.
در واقع این رویه‌ای است که آقای احمدی‌نژاد شروع کرد و موجب ایجاد بحران مشروعیت و کاهش اعتماد مردم به نظام سیاسی و نهادهای حکومتی شده و خواهد شد که ریشه آن هم در حمایت برخی نهادها از این افراد است. باید این افراد اسناد خود را ارائه بدهند تا شاهد چنین تشویشی در اذهان عمومی نباشیم و حاکمیت و مشروعیت نظام زیر سوال نرود. این فعال سیاسی در ادامه افزود: این افراد با بیان و ارائه چنین اظهارنظرهایی به دنبال ایجاد شکاف‌های سیاسی و حذف رقیب و افزایش حضور خود در حیات سیاسی کشور هستند. متاسفانه این چیزی است که در جمهوری اسلامی باب شده است و هرکسی که می‌خواهد خودش را مطرح کند به رقیب خود انگ می‌زند و وعده کلانی به مردم می‌دهد.
عبدالله ناصری، فعال سیاسی نیز در این رابطه گفت: این بر می‌گردد به شخصیت افراد. ما در سال‌های گذشته هم شاهد چنین رفتارهایی از سوی برخی از مسئولان بوده‌ایم. به‌خصوص بعد از سال 84 و با پایان گرفتن دولت اصلاحات ما شاهد افت اخلاق اجتماعی و سیاسی در کشور بودیم. ناصری با بیان اینکه متاسفانه این رویه روز به روز تقویت شده است، گفت: ما شاهد چنین رفتاری به‌خصوص در بین مدیران و کارگزاران نظام در سطوح مختلف هستیم. برخی از افراد گویا عادت ندارند سکوت کنند و تمایل زیادی دارند همیشه روی آنتن باشند.
آقای رضایی از آن دست افراد است که گاهی اوقات صحبت‌های عجیبی را مطرح می‌کند. ایشان حتی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری هم وقتی که کاندیدا بود با پوزیشن‌های اقتصادی که می‌گرفت راه‌حل‌های عجیبی ارائه می‌داد. اگر قرار است در حوزه‌هایی افرادی بیگانه نفوذ کرده باشند این وظیفه دستگاه‌های امنیتی است نه افرادی غیرمسئول. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه من نیز معتقدم در نظام اداری و مالی ما فساد وجود دارد، گفت: اما برخی مسئولان چنان تصویری از کشور ارائه می‌دهند که در جامعه و اذهان عمومی ایجاد وحشت می‌کند.
به عقیده من چنین عملی با هدف خاص انجام می‌شود. مدیرعامل اسبق خبرگزاری جمهوری اسلامی در رابطه با آسیب‌های چنین اظهارنظرهایی در جامعه گفت: این نوع مسیرهایی که عناصر و مسئولان نزدیک به جریان اصولگرا مطرح می‌کنند خواسته یا ناخواسته امنیت روانی و بهداشت روانی جامعه را بر هم می‌زند. اتفاقاتی که در یکی دوسال اخیر افتاد زمینه را برای به‌هم‌زدن فضای امنیت روانی و بهداشت روانی کاملا مهیا کرد.
عبدالله ناصری با بیان اینکه یکی از عوامل طرح چنین اظهارنظرهایی کارکرد خود دولت است، گفت: زمانی که عنصری ناکارآمد و بی‌تجربه در سمت معاونت ارزی بانک مرکزی قرار می‌گیرد و بعد هم برکنار و سپس متواری می‌شود و برای او درخواست صادر می‌شود، طبیعتا این زمینه را برای مخالفان دولت فراهم می‌کند که چنین مباحثی را مطرح کنند.
آنها با اشاره به چنین اتفاقاتی می‌گویند عناصر نفوذی و بیگانه در بخش‌هایی از دولت وجود دارد و فعالیت دارند. بنابراین این دولت است که برخی مواقع زمینه را برای چنین اظهار نظرهای غیرمسئولانه فراهم می‌کند. در واقع یکی از این عوامل کم‌کاری و انتصاب‌های ناکارآمد از سوی دولت است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

آتش نشانی تهران: خودکشی دختر جوان را تایید نمی کنیم
تهران - ایرنا - سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه اقدام به خودکشی دختر جوان در شهرک غرب پایتخت را تایید نمی کند گفت: هیچ گونه نشانه ای از خودکشی در این رویداد توسط آتش نشانان دیده نشد.
گره زنان بر تار و پود زندگی عشایری
بروجرد - ایرنا - از تالاب بیشه دالان که به سمت آبسرده بروجرد می گذری به «مله تخت» که همان زمگه بهاری عشایر است می رسی، محلی درمیان تپه های سرسبز اردیبهشتی که نمادی از تولید با نقش اساسی زنان را به نمایش می گذارد.
483 حلقه چاه کشاورزی چابهار در انتظار سوخت
چابهار - ایرنا - 483 حلقه چاه کشاورزی در چابهار یکسال در انتظار سوخت هستند تا پس از سال ها رهایی از بند خشکسالی بتوانند از آب بارندگی نهایت استفاده را برده و بیش از یک هزار هکتار زمین کشاورزی را به زیرکشت ببرند.
عبور از تحریم با فرآوری نفت خام-امیرشاهین نایبی فر*
بیرجند - ایرنا - ظرفیت نفت خام به عنوان یکی از سرمایه های خدادادی و تبدیل آن به فرآورده های پتروشیمی در کشور باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد زیرا حرکت به سمت استفاده بهینه از این ثروت زمینه عبور از تحریم و رونق تولید را فراهم می آورد.
الأخبار:ترامپ با سیاست ابهام و فشار منتظر تماس ایران است
تهران-ایرنا-روزنامه لبنانی الأخبار نوشت:«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تلاش دارد تا سیاست «ابهام» و «فشار حداکثری» بر ایران را برای مجاب کردن تهران به مذاکره حفظ کند و رسانه های این کشور را به تنش افزایی و دادن اطلاعات غیر دقیق به ضرر منافع آمریکا متهم می کند.
شبکه الجزیره: طرفداران امارات در یمن به جنگ مزدوران سعودی می روند
تهران - ایرنا - شبکه خبری «الجزیره» اعلام کرد: «عیدروس الزبیدی» رییس شورای موسوم به 'شورای انتقالی جنوب یمن' (مورد حمایت امارات) و عناصرش قصد دارند با بازپس گیری استان 'حضرموت'، مزدوران سعودی را از این مناطق بیرون کنند.
پاکستان از کشف ذخایر نفتی جدید ناامید شد
تهران- ایرنا- دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان از متوقف شدن عملیات اکتشاف نفت و گاز در سواحل کراچی خبر داد و گفت هیچ ذخایر نفتی در این منطقه کشف نشده است.
اندونزی چهره امنیتی به خود گرفت
تهران - ایرنا - دستگیری 30 تروریست با طراحی ایجاد آشوب در روز اعلام نتایج انتخابات سراسری اندونزی در 22 ماه مه ( اول خرداد) باعث شد تا دولت این کشور در هراس از حملات تروریستی، 32 هزار پلیس را برای امنیت جاکارتا و دیگر شهرهای این کشور در روز اعلام نتایج به کار گمارد.
خشکسالی، کره شمالی را با بحران جدی مواجه ساخته است
تهران - ایرنا - کاهش شدید بارش ها و بروز خشکسالی ، کره شمالی را در وضعیت بحرانی قحطی و خشکسالی قرار داده است که این موضوع باعث نیاز شدید40 درصد از مردم این کشور به کمک های غذایی شده است.
جنگ تحمیلی تجاری آمریکا، آماده باش کامل چین
پکن- ایرنا- رادیو بین المللی چین در گزارشی با اشاره به ادامه جنگ تحمیلی تجاری آمریکا علیه این کشور در نوشت پکن در آمادگی کامل بسر می برد و ترسی از این جنگ ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاکدل: تا آخر رمضان نواب رییس هندبال مشخص می شوند
رییس فدراسیون هندبال گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان نایب رییسان (نایب رییس فدراسیون و نایب رییس بانوان) را معرفی می‌کنیم.
ˮآزادیˮ ایستگاه پایانی ژاوی
دیدار برابر تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ژاوی در مستطیل سبز خواهد بود.
برگزاری ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان در ندامتگاه شهرری
رییس ندامتگاه شهرری از اجرای ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان در بخش های مختلف فرهنگی و تربیتی در ندامتگاه شهرری خبر داد.
پیوس: پرسپولیس تقویت نشود، به مشکل می‌خورد
فرشاد پیوس، مهاجم پیشین تیم فوتبال پرسپولیس معتقد است که این تیم برای فصل آینده نیاز به تقویت دارد.
چگونه در خواب هم وزن کم کنیم؟
آیا همچنان در تلاشید تا وزنتان کم شود؟ برای شما راهکار‌هایی داریم تا حتی وقتی که در خواب هستید هم وزن کم کنید.
البنا:  نه در واشنگتن و نه در تهران کسی به مزخرفات بولتون اهمیتی نمی‌دهد
ایندیپندنت: اسرائیلی‌ها اطلاعات مهمی درباره زرداخانه موشکی ایران در اختیار پنتاگون قرار دادند
آخرین وضعیت تعیین جایگزین تخت‌روانچی در دولت
سفیر جدید آمریکا در بغداد، نیامده ایران را تهدید کرد
سخنان متفاوت ˮآشناˮ درباره ˮروحانیˮ
سوال از ظریف اعلام وصول شد
کواکبیان: عارف قطعا در انتخابات هیات رئیسه مجلس شرکت می‌کند
سلیمی: کسانی که دم از مذاکره می‌زنند یا خائن هستند یا ترسو
بادامچیان: دولت در مدیریت اقتصاد اختیارات مطلقه دارد
واکنش یک نماینده به گلایه روحانی