زنوزی: از استوکس و اروین، هزینه‌ها را درمی‌آورم

21:02 ۷۹ روز و ۱۲ ساعت پیش برترین ها 336 0
         زنوزی: از استوکس و اروین، هزینه‌ها را درمی‌آورم

مالک باشگاه تراکتورسازی مصاحبه مفصلی در مورد شرایط این روزهای باشگاه و برنامه هایش برای فصل آینده انجام داده است.

برترین ها

ورزش سه: محمد رضا زنوزی مالک باشگاه تراکتورسازی مصاحبه مفصلی در مورد شرایط این روزهای باشگاه و برنامه هایش برای فصل آینده انجام داده است.

در وضعیت بد اقتصادی که ایران به سر می‌برد فوتبال هم در بدترین شرایط مالی قرار دارد اما در همین اوضاع اسفبار اگر شما یک بیزنس من موفق باشید آن وقت می‌توانید هم مالک دو تیم باشید آن هم با هزینه‌های حداقل 40 و 15 میلیارد و چندین شرکت هواپیمایی و غیره را هم اداره کنید.

در همین شرایط  زنوزی تراکتور را کهکشانی کرد. هرچند که خودش ایده آل‌هایش را در فصل آینده دنبال می‌کند ولی تا به اینجای کار هم این مالک موفق توانسته در فوتبال ایران سر و صدایی به پا کند و ساختاری که زنوزی در تراکتورسازی و حتی ماشین‌سازی ایجاد کرده نشان می‌دهد که این دو باشگاه آینده فوتبال ایران هستند و در چرخه اقتصادی قرار خواهند گرفت.

با توجه به اینکه در دیدار با پرسپولیس شعارهای نژادپرستانه از سوی دو طرف سر داده نشد اما بازهم حاشیه‌ها برای تراکتورسازی وجود داشت.

من اعتقاد ندارم حاشیه‌ای برای ما ایجاد شد بلکه بیشتر برای پرسپولیس این حاشیه‌ها به وجود آمد. چرا که ما حداقل خواسته‌مان این بود که بتوانیم احقاق حق کنیم و ثابت کنیم آن گلی که آفساید گرفته شد صحیح بود و مردم متوجه این مساله بشوند. این بازی تمام شد و رفت اما موضوع اصلی ما که در برنامه 90 هم اعلام کردم این بود که بگویند حق تراکتور پایمال شده و بازی هم تمام شد و رفته است. در همین حد خواستیم احقاق حق کنیم وگرنه اشتباه در داوری همواره وجود دارد.

این ذهنیتی که در مردم تبریز و آذربایجان به وجود آمده که حالا با توجه به در کورس بودن تراکتورسازی برای قهرمانی شاید دست‌هایی در پشت پرده برای قهرمان نشدن این تیم وجود داشته باشد. به نظر شما این ذهنیت منفی نیست؟

از چه بابت چنین سوالی را مطرح می‌کنید؟ زیاد چنین ذهنیتی وجود ندارد اما به نظر من وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ این شبهات را از خودشان دور کنند. من در برنامه 90 هم عرض کردم که این شبهات باعث می‌شود که هواداران چنین فکری بکنند.

         زنوزی: از استوکس و اروین، هزینه‌ها را درمی‌آورم

من به شخصه دنبال چنین ذهنیت‌های منفی نیستم اما هواداران تیم‌های شهرستانی و تراکتور این فکر را می‌کنند که آنها مالکیت چند تیم را دارند و می‌خواهند فوتبال را هم مدیریت کنند و همه کار دست‌شان باشد. این مساله فساد ایجاد می‌کند.

اگر هم فساد ایجاد نکند این موضوع شبهه برانگیز خواهد بود و باعث قضاوت‌های نادرستی در ذهن مردم می‌شود. نمی‌شود که شما خودتان هم مالک دو تیم باشید هم اداره ورزش دست‌تان باشد که شامل سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی هم می‌شود.

این مسایل در ذهنیت مردم تاثیر می‌گذارد. ما باید این مساله را حل کنیم. ولی متاسفانه تا الان نتوانسته اند این مشکل را حل کنند. چطور می‌شود دو تیم داشتن من ایراد می‌شود که تازه هیچ چیز هم دست من نیست اما وزارت ورزش به راحتی دو تیم دارد و اعمال نفوذ هم می‌کند.

اگر هم اعمال نفوذ نکند مردم اینگونه فکر می‌کنند که صددرصد پشت صحنه یکسری بده و بستان‌هایی دارند. من این را می‌دانم که چنین مساله‌ای نیست اما مردم هم مثل من فکر می‌کنند؟

صحبت از مالکیت شما بر دو تیم شد. بعد از دیدار سپاهان مقابل ماشین‌سازی دستیار قلعه‌نویی این موضوع را دوباره مطرح کرد. به نظر می‌رسد با توجه به اختلافاتی که در گذشته میان شما و قلعه‌نویی به وجود آمده این موضوع پس از آن بازی تکرار شد؟

من با آقای قلعه‌نویی نه اختلاف دارم و نه مشکلی! بحث ما برسر دو بازیکن بود که به تراکتورسازی نبرد که برده بود. آن آقا (دستیار قلعه‌نویی) هم که آن حرف‌ها را زد در حدی نیست که من جوابش را بدهم. اصلا نمی‌دانم این آقایی که دستیار خارجی قلعه‌نویی است چه کسی هست. در این موارد صحبت کردن به نظر من به حاشیه رفتن خود تیم‌هاست نه ما! چون که در این موارد جواب‌هایی داریم که حتی مدیران شان هم نمی‌توانند اظهارنظر کنند.

یعنی مالکیت شما بر دو تیم تراکتورسازی و ماشین‌سازی کاملا قانونی است و ادعای دیگر تیم‌ها به جایی نمی‌رسد؟

از تیم‌های حال حاضر لیگ ما تنها دو تیم هستند که خصوصی اداره می‌شوند و بقیه دولتی هستند. هرکدام در مورد ما ادعایی دارند اما خودشان را اصلاح کنند بعد در مورد این مساله صحبت کنند. من اگر خودم در یک موضوعی ایراد داشته باشم نمی‌توانم راجع به همان موضوع از شما ایراد بگیرم. مگر می‌شود ایراد خودشان را اصلاح نکنند و بعد از ما ایراد بگیرند.

به نظر شما تراکتورسازی از چه زمانی به درآمدزایی می‌رسد و هزینه کردن فردی به اسم زنوزی دیگر برای این تیم نیاز نخواهد بود؟ منظورم این است که چه زمانی تراکتورسازی با هوادارانش به درآمدزایی می‌رسد؟

ما نباید مستقیما از هواداران مبلغی دریافت کنیم. همان طور که در قضیه ایرانسل من مخالف این بودم و سعی کردم این مساله را هضم کنم. ما باید به هواداران تراکتور سرویس بدهیم و از محل آن سرویس به درآمد برسیم.

         زنوزی: از استوکس و اروین، هزینه‌ها را درمی‌آورم

تازه آن سرویس دهی هم که به هوادار می‌دهیم باید به صورت رقابتی باشد. یعنی این که قیمت ما از قیمت رقیب مان کمتر نباشد. به همین خاطر طوری برنامه‌ریزی کردیم که ظرف یک سال و نیم تا دو سال آینده این تیم بتواند خودش را بچرخاند و ان‌شاءا... تا سه سال آینده وارد بورس شود که حتی مردم بتوانند سهامش را خریداری کنند.

یکی از اتفاقاتی که شاید هواداران باخت به پرسپولیس را به جان می‌خریدند اجازه ندادن همراهی استوکس با تیم بود. این مساله را خود شما چطور ارزیابی می‌کنید؟

اولا که اینها به خاطر پرچم کرواسی نیامدند (خنده)، هواداران پرسپولیس پرچم کرواسی را درآوردند و آنها ناراحت شدند و به تهران نیامدند و قهر کردند.

شما هم ید طولایی مانند هواداران تان در کری خوانی دارید.

چه بگویم؟! واقعیت را گفتم. اما خارج از شوخی اصول باشگاه از همه مهم‌تر است. برای من نظم و انضباط در همه کارها اولویت است. این مساله را هواداران عزیز تراکتورسازی هم درک می‌کنند و در این باره حامی ما هستند.

زمانی که ما آمدیم یک جمله گفتند و آن این بود که اینجا بیش از یک سالار نداریم و آن سالار هم باشگاه تراکتور با پشتیبانی هواداران است. اینجا نمی گذاریم کسی بر تراکتورسازی سالاری کند. پای شعارم تا آخر ایستاده‌ام و اگر اینگونه نبود مشکلات و حاشیه‌های باشگاه تراکتورسازی به این زودی‌ها جمع نمی‌شد.

شما از روند اداره باشگاه طی چند ماه گذشته راضی هستید؟

بله به اعتقاد شخصی من توانستیم ظرف همین چند ماه به خوبی باشگاه را جمع و مدیریت کنیم. طوری کار کردیم که الان تراکتور حرفی برای گفتن دارد و همه با احترام درباره این تیم صحبت می‌کنند. این احترام از همان نظم و انضباطی که به آن اشاره داشتم نشأت می‌گیرد. من فکر نمی کنم در تاریخ لیگ ایران سابقه داشته باشد که چنین تیمی بسته شده باشد و برای اولین بار اتفاق افتاد که این همه ستاره در یک تیم جمع شدند و به تیم کمک می‌کنند.

تراکتور را کهکشانی بسته‌اید و فکر می‌کنید این روند ادامه پیدا کند؟

به اعتقاد من تراکتورسازی هنوز کهکشانی نشده است. کهکشانی واقعی زنوزی را سال آینده ببینید. شاید از نظر شما این تیم کهکشانی باشد اما از نظر من سال آینده تراکتور اینگونه خواهد بود. ما دست‌مان برای امسال بسته بود چون تیم را دیر تحویل گرفتیم و همین که یکسری مشکلات و محدودیت داشتیم از جمله این که بیشتر از شش بازیکن نمی توانستیم جذب کنیم. ما در نیم فصل تا حدودی تیم را تقویت می‌کنیم و بقیه پروژه کهکشانی شدن تراکتورسازی برای فصل آینده خواهد بود.

حضور طارمی در تراکتور برای نیم فصل در راستای همین پروژه کهکشانی‌سازی است که شما در تراکتور مدنظر دارید؟

شما انتظار نداشته باشید دست من رو شود. نه تنها طارمی بلکه بقیه کسانی را هم که در رسانه‌ها مطرح می‌کنند واقعیت ندارد چون تا روزی که قرارداد بسته نشود دست‌مان را برای هیچ‌کس رو نمی‌کنیم. همان طور که دیدید در ابتدای فصل هم که تیم را گرفتم کسی فکر نمی‌کرد این بازیکنان را جذب کنیم. کدامیک از بازیکنانی که گرفتیم را شما یا دوستان‌تان حدس می‌زدید. اصلا کسی فکر می‌کرد سه کاپیتان تیم ملی به تراکتورسازی بیایند. پس خیال تان راحت باشد که از من نمی‌توانید حرفی بیرون بکشید.

تقوی تا آخر فصل تحت هر شرایطی می‌ماند یا همچنان موقت است؟

ما کسانی که در تیم هستند چه آقای تقوی و چه دیگر دوستان که حضور دارند همه را تا آخرین روز حمایت می‌کنیم.

استوکس هم بدون تعیین تکلیف تبریز را ترک کرد.

خیال‌تان راحت هزینه کل باشگاه را از همین دو بازیکن در می‌آورم. آنها با ما قرارداد چهار ساله دارند و به این راحتی‌ها نمی‌توانند به کارشان ادامه دهند.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

فوتبال و فوتسال
فوتبال و فوتسال

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد