چرا بن‌سلمان و پوتین برای ترامپ عزیزند؟

13:26 ۱۶۸ روز و ۱۶ ساعت پیش برترین ها 409 0

نعمت احمدی؛ حقوقدادن در روزنامه شرق نوشت: ترجیع‌بند سخنان دونالد ترامپ در فعالیت‌های انتخاباتی و بعد از رسیدن به کاخ ریاست‌جمهوری، «ایران» است، ایران خواب تعبیرنشده رؤیاهای همه ایام ترامپ است و حالا باید در قامت یک آمریکایی که باور به - «اول آمریکا»- دارد می‌خواهد آن را تعبیر کند.

برترین ها

نعمت احمدی؛ حقوقدادن در روزنامه شرق نوشت: ترجیع‌بند سخنان دونالد ترامپ در فعالیت‌های انتخاباتی و بعد از رسیدن به کاخ ریاست‌جمهوری، «ایران» است، ایران خواب تعبیرنشده رؤیاهای همه ایام ترامپ است و حالا باید در قامت یک آمریکایی که باور به - «اول آمریکا»- دارد می‌خواهد آن را تعبیر کند.
ایران برای ترامپ در سه جبهه سود داشته و دارد. نخست در دوره فعالیت انتخاباتی در آمریکا برای کوبیدن رقیب دموکرات خود که با ایران به توافق برجام رسید و این توافق‌نامه از دیدگاه ترامپ سیاه‌ترین قرارداد قرن لقب گرفت. باید اندکی با روحیه آمریکاییان آشنا باشی، برای کسانی که در آمریکا امروزه به بلوغ فکری رسیده‌اند تا 60ساله‌هایی که حداقل 40 سال از عمر خود را با اخبار ایران گذرانده‌اند، ایران کشوری است که توانست در موضوع گروگان‌گیری پشت آمریکا را به خاک برساند.
از کارتر نقل شده است که اگر در انتخابات پیروز می‌شدم موضوع بمباران اتمی ایران هم از موضوعاتی بود که به آن فکر می‌کردم. 444 روز 52 نفر از دیپلمات‌های آمریکایی در تهران بودند و آمریکاییان مستأصل کاری از پیش نبردند تا مجبور شدند رئیس‌جمهور دموکرات خود را با رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه عوض کنند، هرچند در این مدت با ما توافق‌نامه‌ای با عنوان بیانیه الجزایر نوشتند. در ایران شعارهایی نسبت به آمریکا داده می‌شود و آمریکاییان نیز به کمک همسایگان ما می‌آیند و آنان را تجهیز می‌کنند که از حوزه‌های نفتی مشترک آنچه می‌خواهند برداشت کنند، برای ما قانون داماتو را می‌نویسند.
که هر شرکت خارجی که بیش از 20 میلیون دلار در بخش نفت ما سرمایه‌گذاری کند، او را تحریم کنند؛ پارس جنوبی، عسلویه یا حوزه نفتی آزادگان یا هر اسم دیگری که داشته باشد، برای قطر عسل است که روزانه نزدیک به یک میلیون بشکه نفت و میلیاردها متر مکعب گاز را به یغما می‌برد و ما در راهروهای دیوان بین‌المللی لاهه سرگردانیم که باید خسارت به کرسنت بدهیم یا نه. عربستان از حوزه نفتی مشترک فروزان ما که آنان با اسم سلمان می‌شناسندش، روزانه نزدیک به 500 هزار بشکه نفت و میلیون‌ها مترمکعب گاز به یغما می‌برد.
«تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی با 25 درصد افزایش به روزانه 11 میلیون و 700 هزار بشکه رسیده است، روسیه نیز رکورد تاریخی تولید روزانه 11 میلیون و 360 هزار بشکه نفت را شکسته است. تولید نفت عربستان هم به سطح روزانه 10 میلیون و 700 هزار بشکه رسیده است».
وقتی ترامپ شش ماه پیش از برجام خارج شد، همه از التهاب بازار نفت در آغاز اجرای برنامه خروج آمریکا از برجام سخن می‌گفتند. در آن زمان قیمت نفت خام برنت بالای 80 دلار بود و تا اوایل اکتبر به 86 دلار هم رسید. عده‌ای از کارشناسان بر این باور بودند با تحریم نفتی ایران قیمت نفت بالای صد دلار و حتی 150 دلار خواهد رسید اما از روز اجرائی‌شدن تحریم‌ها علیه ایران قیمت نفت به 58 دلار و 80 سنت رسید و پایین‌تر هم خواهد رفت. علت آن را باید در دو جبهه دیگری که ما با آمریکا تضاد منافع داریم، جست‌وجو کرد.
جبهه دوم به روابط ما با عربستان و اسرائیل برمی‌گردد. امروزه اسرائیل دشمنی اعراب را حس نمی‌کند و اعراب نیز با تأسف نه اینکه اسرائیل را غاصب نمی‌دانند که میلیون‌ها فلسطینی را آواره و سرگردان کرده و عملا رؤیای حداقل دو کشور -اسرائیل- فلسطینی – را نابود کرده‌اند. با شهرک‌سازی عملا خاکی باقی نمانده تا مردم کرانه باختری و نوار غزه با هر فرمولی که حساب کنیم، مکانی برای تشکیل دولت فلسطین داشته باشند.
نقشه راهی که تندروهای اسرائیلی دنبال آن بودند که عملا خاک و مردم فلسطین را به دو بخش نوار غزه و کرانه باختری با دو دیدگاه تقسیم کردند، عربستان هم درست زمانی‌ که باید در انظار بین‌المللی به خاطر شهادت شیخ باقر نمر محکوم شود، با حمله به سفارتخانه و کنسولگری‌اش در تهران و مشهد موجی به راه انداخت که خون شیخ نمر پایمال شد. جبهه سومی که ترامپ از بدو به قدرت رسیدن در آن بازی می‌کند، جبهه روسیه عموما و شخص پوتین خصوصا است.
پوتین که با کارت ایران از مدت‌ها قبل در مناسبات بین‌المللی بازی می‌کرد با روی‌کارآمدن ترامپ بازی با کارت ایران را پررنگ‌تر کرد. روسیه که خود سازنده نیروگاه اتمی بوشهر است، از همه فعالیت‌های هسته‌ای ما باخبر بود اما امضای خود را پای شش قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت فعالیت هسته‌ای ما گذاشت و طرفه اینکه در نقش پلیس خوب کنار ما نشست. همراهی ترامپ با محمد بن‌سلمان عربستان و پوتین روسیه علیه ایران را باید در برنامه نفتی آقای ترامپ جست‌وجو کرد. محمد بن‌سلمان متهم به کشتن جمال خاشقجی است؛ گفتم متهم چون رسانه‌های غربی از این عنوان استفاده می‌کنند.
کیست که نداند در عربستان سعودی اعمالی از‌این‌دست جز با فرمان دربار سعودی امکان‌پذیر نیست؛ هرچند نوع رفتار مأموران اعزامی از عربستان و ناشیانه عمل‌کردن آنان را نمی‌توان به‌سادگی پذیرفت. کشتن یک ناراضی در خارج از مرزها آن‌هم توسط دولتی که دست و دلبازانه پول خرج می‌کند، کاری ندارد. کافی است به ده‌ها گروه تروریستی که اتفاقا آبشخور آنان همین عربستان است، فرمان حمله بدهند. سناریوی جمال خاشقجی را دیگران ساختند تا هم آمریکا و هم ترکیه و حالا روسیه پوتین از آن سود ببرند؛ ترکیه حسابی هم برای آمریکا باز کرده که هم با فتح‌الله گولن تصفیه حساب کند و هم انتقام حمایت از کودتای نافرجام سال گذشته را از عربستان بگیرد و ترامپ هم محمد بن‌سلمان را مدیون خواسته‌های خود کند.
و روسیه هم با وجود اوپک و سهمیه‌بندی‌های آن، تولید روزانه نفت خود را به عدد رؤیایی 11 میلیون و 360 هزار بشکه برساند. ترامپ همه قواعد بین‌المللی را در حادثه قتل ناراضی عربستانی در کنسولگری استانبول زیر پا گذاشته تا مصرع دوم بیت غزل خود را علیه ایران تکمیل کند. کارشناسان و تحلیلگران نفتی بر این باور بودند که با تحریم نفتی ایران مهار قیمت‌ها از دست خارج خواهد شد
ترامپ تاجر همه پازل‌ها را جفت‌وجور کرد، تولید نفت خود و عربستان و روسیه را در یک برنامه‌ریزی هماهنگ بالا برد و از شعار رساندن نفت ایران به صفر موقتا عقب‌نشینی کرد و در فرصتی شش‌ماهه به 9 کشور اجازه داد که به شرط جایگزین‌کردن نفت دیگر کشورها به‌جای ایران از ایران نفت بخرند و در این شش‌ماه هم شرط‌و‌شروطی برای 9 کشور گذاشت که پول نفت ما را چه کنند و چه برنامه‌ای داشته باشند.
جهان بی‌رحم برای رسیدن به اهداف شوم خود چه ترفندهایی که به کار نمی‌برد؛ از زیرپاگذاشتن پیمان‌های بین‌المللی تا کشتن انسان‌ها و سرانجام برخورد با ملت و دولتی که می‌خواهند در جهان قرن 21 مستقل و آزاد باشند، دنیای وارونه‌ای شده است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

چرا معاون توسعه ورزش بانوان انتخاب نمی‌شود؟
بیش از ۱۵۰ روز است که گزینه‌ای برای تصدی سمت معاونت توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان معرفی نشده و به نظر این بخش مهم مورد غفلت قرار گرفته است.
داورپناه: نمی‌توان اسطوره‌های بسکتبال را کنار گذاشت- سرباز تیم ملی هستم
ملی‌پوش بسکتبال ایران معتقد است نمی‌توان اسطوره‌های بسکتبال را کنار گذاشت اما باید به تصمیمات سرمربی تیم ملی احترام گذاشت و من به عنوان سرباز تیم ملی آماده خدمت و بازی در تیم ملی هستم.
دوازدهمی ایران در تکواندو قهرمانی جهان - کره جنوبی قهرمان شد
تیم ملی تکواندو مردان و زنان ایران که با ۱۲ تکواندوکار در ۱۶ وزن عازم رقابت‌های قهرمانی جهان شده بود، در مجموع با ۲ نقره و یک برنز در جایگاهی بهتر از دوازدهمی قرار نگرفت.
فریبرز عسکری: اقدام انگلیسی‌ها به تیم ضربه زد- امیدوارم مردم ما را ببخشند
سرمربی تیم ملی تکواندو با بیان اینکه فکرش را نمی کردیم انگلیس به عنوان میزبان رقابت‌های جهانی تا این حد برای تیم ایران حاشیه درست کند، گفت: زحمات زیادی برای کسب موفقیت کشیدیم اما از اینکه نتوانستیم مردم را شاد کنیم ناراحتیم.
طالبی: کجای دنیا دختران، همدیگر را می‌زنند؟- فوتبال ایران نظارت ندارد
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به "عقب ماندگی فوتبال ایران نسبت به فوتبال دنیا و حتی کشورهای عربی" می‌گوید فحش، درگیری و حواشی مختلف فوتبال آسیا فقط در ایران وجود دارد".
چرایی افزایش حشرات در استان تهران؛ از پروانه‌ها تا ملخ‌ها
رییس اداره نظارت بر امور حیات‌ وحش استان تهران با اشاره به افزایش تعداد ملخ‌ها در شهرستان‌های استان تهران به ویژه مناطق جنوبی آن گفت: شرایط جوی تهران طی روزهای ابتدایی بهار سبب افزایش جمعیت این حشرات شده است.
نحوه ترمیم «حقوق» بازنشستگان کشوری
طی روزهای گذشته، تعدادی از بازنشستگان کشوری با درجه استادی و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در تماس با ایسنا، از عدم افزایش ۱۸ درصدی حقوق خود گلایه داشتند که صندوق بازنشستگی کشوری در همین راستا توضیحاتی پیرامون نحوه افزایش حقوق این گروه ارائه داد.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
پیش نیازهای افزایش قیمت بنزین
عضو حقوقی کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران معتقد است باتوجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور برنامه‌ریزی برای رساندن قیمت بنزین به سطح فوب خلیج فارس به یک برنامه جامع و طرح زیرساختی فراتر از قانون هدفمندی یارانه ها نیاز دارد که همه ابعاد آن بررسی شده، همه زوایا و اجزا را پوشش دهد و به طورکامل اطلاع‌رسانی و تبیین شود.
احتمال تغییر ساعت کاری ادارات
افزایش مصرف برق در ایران به تبع نزدیک شدن به فصل گرما و استفاده از وسایل سرمایشی، دغدغه گذر از فصل تابستان بدون خاموشی برنامه‌ریزی شده را باز هم پررنگ کرده و مسوولان وزارت نیرو به دنبال راهکارهایی هستند که از این اتفاق جلوگیری کنند. در این راستا تغییر ساعت کاری ادارات یکی از سناریوهای روی میز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
چگونه از تعریق زیاد پا جلوگیری کنیم؟
هیپرهیدروز (تعریق بیش از حد) حدود پنج درصد از مردم سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
طبیعت شگفت انگیز غار نمکی قشم- عکس
غار نمکدان یا نمکی، یکی از جاذبه های دیدنی جزیره قشم است.
باور‌های عجیب و غریب درباره اعداد
حتی خود شما هم هنگامی که با عدد ۱۳ سر و کار دارید هرچند باوری هم به نحس بودن آن نداشته باشید، اما به شوخی هم که شده شاید به شگون بد این عدد اشاره‌ای داشته باشید!
برای کارهای زیربنایی در شهرداری اقدام خوبی صورت نگرفت
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: رقم بودجه صرف شده در بخش هزینه حکایت از آن دارد که برای بهبود شهر و زیرساخت‌های آن گام مهمی برداشته نشده است.
بادامچیان: مذاکره مجدد با آمریکا موضوعیت ندارد
بریتانیا در مواجهه با ایران صداقت ندارد
سفیر ایران در کویت: در صورت وقوع جنگ، تر و خشک با هم می‌سوزد
آخرین اخبار از بررسی استانی‌شدن انتخابات مجلس
قمار با جیب مردم
فرانسه: آمریکایی‌ها اشتباه می‌کنند؛ ایران تسلیم نمی‌شود
برنامه برق‌آسای ایران برای ساخت سانتریفیوژ +عکس
اسرائیلیات مشاور متخصص در امور پخت آبگوشت بُزباش
سکوت بازیگر مدعی در قبال حکم قضایی شوهر
حضور کم‌تعداد هنرمندان در ضیافت افطار رئیس‌جمهور