چرا بن‌سلمان و پوتین برای ترامپ عزیزند؟

13:26 ۸۲ روز و ۱۷ ساعت پیش برترین ها 339 0

نعمت احمدی؛ حقوقدادن در روزنامه شرق نوشت: ترجیع‌بند سخنان دونالد ترامپ در فعالیت‌های انتخاباتی و بعد از رسیدن به کاخ ریاست‌جمهوری، «ایران» است، ایران خواب تعبیرنشده رؤیاهای همه ایام ترامپ است و حالا باید در قامت یک آمریکایی که باور به - «اول آمریکا»- دارد می‌خواهد آن را تعبیر کند.

برترین ها

نعمت احمدی؛ حقوقدادن در روزنامه شرق نوشت: ترجیع‌بند سخنان دونالد ترامپ در فعالیت‌های انتخاباتی و بعد از رسیدن به کاخ ریاست‌جمهوری، «ایران» است، ایران خواب تعبیرنشده رؤیاهای همه ایام ترامپ است و حالا باید در قامت یک آمریکایی که باور به - «اول آمریکا»- دارد می‌خواهد آن را تعبیر کند.
ایران برای ترامپ در سه جبهه سود داشته و دارد. نخست در دوره فعالیت انتخاباتی در آمریکا برای کوبیدن رقیب دموکرات خود که با ایران به توافق برجام رسید و این توافق‌نامه از دیدگاه ترامپ سیاه‌ترین قرارداد قرن لقب گرفت. باید اندکی با روحیه آمریکاییان آشنا باشی، برای کسانی که در آمریکا امروزه به بلوغ فکری رسیده‌اند تا 60ساله‌هایی که حداقل 40 سال از عمر خود را با اخبار ایران گذرانده‌اند، ایران کشوری است که توانست در موضوع گروگان‌گیری پشت آمریکا را به خاک برساند.
از کارتر نقل شده است که اگر در انتخابات پیروز می‌شدم موضوع بمباران اتمی ایران هم از موضوعاتی بود که به آن فکر می‌کردم. 444 روز 52 نفر از دیپلمات‌های آمریکایی در تهران بودند و آمریکاییان مستأصل کاری از پیش نبردند تا مجبور شدند رئیس‌جمهور دموکرات خود را با رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه عوض کنند، هرچند در این مدت با ما توافق‌نامه‌ای با عنوان بیانیه الجزایر نوشتند. در ایران شعارهایی نسبت به آمریکا داده می‌شود و آمریکاییان نیز به کمک همسایگان ما می‌آیند و آنان را تجهیز می‌کنند که از حوزه‌های نفتی مشترک آنچه می‌خواهند برداشت کنند، برای ما قانون داماتو را می‌نویسند.
که هر شرکت خارجی که بیش از 20 میلیون دلار در بخش نفت ما سرمایه‌گذاری کند، او را تحریم کنند؛ پارس جنوبی، عسلویه یا حوزه نفتی آزادگان یا هر اسم دیگری که داشته باشد، برای قطر عسل است که روزانه نزدیک به یک میلیون بشکه نفت و میلیاردها متر مکعب گاز را به یغما می‌برد و ما در راهروهای دیوان بین‌المللی لاهه سرگردانیم که باید خسارت به کرسنت بدهیم یا نه. عربستان از حوزه نفتی مشترک فروزان ما که آنان با اسم سلمان می‌شناسندش، روزانه نزدیک به 500 هزار بشکه نفت و میلیون‌ها مترمکعب گاز به یغما می‌برد.
«تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی با 25 درصد افزایش به روزانه 11 میلیون و 700 هزار بشکه رسیده است، روسیه نیز رکورد تاریخی تولید روزانه 11 میلیون و 360 هزار بشکه نفت را شکسته است. تولید نفت عربستان هم به سطح روزانه 10 میلیون و 700 هزار بشکه رسیده است».
وقتی ترامپ شش ماه پیش از برجام خارج شد، همه از التهاب بازار نفت در آغاز اجرای برنامه خروج آمریکا از برجام سخن می‌گفتند. در آن زمان قیمت نفت خام برنت بالای 80 دلار بود و تا اوایل اکتبر به 86 دلار هم رسید. عده‌ای از کارشناسان بر این باور بودند با تحریم نفتی ایران قیمت نفت بالای صد دلار و حتی 150 دلار خواهد رسید اما از روز اجرائی‌شدن تحریم‌ها علیه ایران قیمت نفت به 58 دلار و 80 سنت رسید و پایین‌تر هم خواهد رفت. علت آن را باید در دو جبهه دیگری که ما با آمریکا تضاد منافع داریم، جست‌وجو کرد.
جبهه دوم به روابط ما با عربستان و اسرائیل برمی‌گردد. امروزه اسرائیل دشمنی اعراب را حس نمی‌کند و اعراب نیز با تأسف نه اینکه اسرائیل را غاصب نمی‌دانند که میلیون‌ها فلسطینی را آواره و سرگردان کرده و عملا رؤیای حداقل دو کشور -اسرائیل- فلسطینی – را نابود کرده‌اند. با شهرک‌سازی عملا خاکی باقی نمانده تا مردم کرانه باختری و نوار غزه با هر فرمولی که حساب کنیم، مکانی برای تشکیل دولت فلسطین داشته باشند.
نقشه راهی که تندروهای اسرائیلی دنبال آن بودند که عملا خاک و مردم فلسطین را به دو بخش نوار غزه و کرانه باختری با دو دیدگاه تقسیم کردند، عربستان هم درست زمانی‌ که باید در انظار بین‌المللی به خاطر شهادت شیخ باقر نمر محکوم شود، با حمله به سفارتخانه و کنسولگری‌اش در تهران و مشهد موجی به راه انداخت که خون شیخ نمر پایمال شد. جبهه سومی که ترامپ از بدو به قدرت رسیدن در آن بازی می‌کند، جبهه روسیه عموما و شخص پوتین خصوصا است.
پوتین که با کارت ایران از مدت‌ها قبل در مناسبات بین‌المللی بازی می‌کرد با روی‌کارآمدن ترامپ بازی با کارت ایران را پررنگ‌تر کرد. روسیه که خود سازنده نیروگاه اتمی بوشهر است، از همه فعالیت‌های هسته‌ای ما باخبر بود اما امضای خود را پای شش قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت فعالیت هسته‌ای ما گذاشت و طرفه اینکه در نقش پلیس خوب کنار ما نشست. همراهی ترامپ با محمد بن‌سلمان عربستان و پوتین روسیه علیه ایران را باید در برنامه نفتی آقای ترامپ جست‌وجو کرد. محمد بن‌سلمان متهم به کشتن جمال خاشقجی است؛ گفتم متهم چون رسانه‌های غربی از این عنوان استفاده می‌کنند.
کیست که نداند در عربستان سعودی اعمالی از‌این‌دست جز با فرمان دربار سعودی امکان‌پذیر نیست؛ هرچند نوع رفتار مأموران اعزامی از عربستان و ناشیانه عمل‌کردن آنان را نمی‌توان به‌سادگی پذیرفت. کشتن یک ناراضی در خارج از مرزها آن‌هم توسط دولتی که دست و دلبازانه پول خرج می‌کند، کاری ندارد. کافی است به ده‌ها گروه تروریستی که اتفاقا آبشخور آنان همین عربستان است، فرمان حمله بدهند. سناریوی جمال خاشقجی را دیگران ساختند تا هم آمریکا و هم ترکیه و حالا روسیه پوتین از آن سود ببرند؛ ترکیه حسابی هم برای آمریکا باز کرده که هم با فتح‌الله گولن تصفیه حساب کند و هم انتقام حمایت از کودتای نافرجام سال گذشته را از عربستان بگیرد و ترامپ هم محمد بن‌سلمان را مدیون خواسته‌های خود کند.
و روسیه هم با وجود اوپک و سهمیه‌بندی‌های آن، تولید روزانه نفت خود را به عدد رؤیایی 11 میلیون و 360 هزار بشکه برساند. ترامپ همه قواعد بین‌المللی را در حادثه قتل ناراضی عربستانی در کنسولگری استانبول زیر پا گذاشته تا مصرع دوم بیت غزل خود را علیه ایران تکمیل کند. کارشناسان و تحلیلگران نفتی بر این باور بودند که با تحریم نفتی ایران مهار قیمت‌ها از دست خارج خواهد شد
ترامپ تاجر همه پازل‌ها را جفت‌وجور کرد، تولید نفت خود و عربستان و روسیه را در یک برنامه‌ریزی هماهنگ بالا برد و از شعار رساندن نفت ایران به صفر موقتا عقب‌نشینی کرد و در فرصتی شش‌ماهه به 9 کشور اجازه داد که به شرط جایگزین‌کردن نفت دیگر کشورها به‌جای ایران از ایران نفت بخرند و در این شش‌ماه هم شرط‌و‌شروطی برای 9 کشور گذاشت که پول نفت ما را چه کنند و چه برنامه‌ای داشته باشند.
جهان بی‌رحم برای رسیدن به اهداف شوم خود چه ترفندهایی که به کار نمی‌برد؛ از زیرپاگذاشتن پیمان‌های بین‌المللی تا کشتن انسان‌ها و سرانجام برخورد با ملت و دولتی که می‌خواهند در جهان قرن 21 مستقل و آزاد باشند، دنیای وارونه‌ای شده است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
رئیس شورای شهر تهران بااشاره به سخنان شب گذشته قالیباف یک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
ماجرای عجیب و جالب عالم بزرگی که  ۲۶ سال ریگ در دهان نگاه می‌داشت
سیدعلی‌آقاقاضی معروف به «علامه قاضی» در سال ۱۲۸۲ در تبریز به دنیا آمد و طول عمر با برکت ایشان ۸۴ سال بود.
منطق برنامه منطقه ای ایران
مدتی است یک حرکت هماهنگ داخلی و خارجی علیه برنامه منطقه ای ایران آغاز شده است. این نوشته کوششی است برای درک و تبیین منطق استراتژیک برنامه منطقه‌ای ایران از خلال نقد رویکردی که تلاش می‌کند بی‌آنکه درک درستی از این برنامه داشته باشد.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش