چرا بن‌سلمان و پوتین برای ترامپ عزیزند؟

13:26 ۱۲ روز پیش برترین ها 148 0

نعمت احمدی؛ حقوقدادن در روزنامه شرق نوشت: ترجیع‌بند سخنان دونالد ترامپ در فعالیت‌های انتخاباتی و بعد از رسیدن به کاخ ریاست‌جمهوری، «ایران» است، ایران خواب تعبیرنشده رؤیاهای همه ایام ترامپ است و حالا باید در قامت یک آمریکایی که باور به - «اول آمریکا»- دارد می‌خواهد آن را تعبیر کند.

برترین ها

نعمت احمدی؛ حقوقدادن در روزنامه شرق نوشت: ترجیع‌بند سخنان دونالد ترامپ در فعالیت‌های انتخاباتی و بعد از رسیدن به کاخ ریاست‌جمهوری، «ایران» است، ایران خواب تعبیرنشده رؤیاهای همه ایام ترامپ است و حالا باید در قامت یک آمریکایی که باور به - «اول آمریکا»- دارد می‌خواهد آن را تعبیر کند.
ایران برای ترامپ در سه جبهه سود داشته و دارد. نخست در دوره فعالیت انتخاباتی در آمریکا برای کوبیدن رقیب دموکرات خود که با ایران به توافق برجام رسید و این توافق‌نامه از دیدگاه ترامپ سیاه‌ترین قرارداد قرن لقب گرفت. باید اندکی با روحیه آمریکاییان آشنا باشی، برای کسانی که در آمریکا امروزه به بلوغ فکری رسیده‌اند تا 60ساله‌هایی که حداقل 40 سال از عمر خود را با اخبار ایران گذرانده‌اند، ایران کشوری است که توانست در موضوع گروگان‌گیری پشت آمریکا را به خاک برساند.
از کارتر نقل شده است که اگر در انتخابات پیروز می‌شدم موضوع بمباران اتمی ایران هم از موضوعاتی بود که به آن فکر می‌کردم. 444 روز 52 نفر از دیپلمات‌های آمریکایی در تهران بودند و آمریکاییان مستأصل کاری از پیش نبردند تا مجبور شدند رئیس‌جمهور دموکرات خود را با رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه عوض کنند، هرچند در این مدت با ما توافق‌نامه‌ای با عنوان بیانیه الجزایر نوشتند. در ایران شعارهایی نسبت به آمریکا داده می‌شود و آمریکاییان نیز به کمک همسایگان ما می‌آیند و آنان را تجهیز می‌کنند که از حوزه‌های نفتی مشترک آنچه می‌خواهند برداشت کنند، برای ما قانون داماتو را می‌نویسند.
که هر شرکت خارجی که بیش از 20 میلیون دلار در بخش نفت ما سرمایه‌گذاری کند، او را تحریم کنند؛ پارس جنوبی، عسلویه یا حوزه نفتی آزادگان یا هر اسم دیگری که داشته باشد، برای قطر عسل است که روزانه نزدیک به یک میلیون بشکه نفت و میلیاردها متر مکعب گاز را به یغما می‌برد و ما در راهروهای دیوان بین‌المللی لاهه سرگردانیم که باید خسارت به کرسنت بدهیم یا نه. عربستان از حوزه نفتی مشترک فروزان ما که آنان با اسم سلمان می‌شناسندش، روزانه نزدیک به 500 هزار بشکه نفت و میلیون‌ها مترمکعب گاز به یغما می‌برد.
«تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی با 25 درصد افزایش به روزانه 11 میلیون و 700 هزار بشکه رسیده است، روسیه نیز رکورد تاریخی تولید روزانه 11 میلیون و 360 هزار بشکه نفت را شکسته است. تولید نفت عربستان هم به سطح روزانه 10 میلیون و 700 هزار بشکه رسیده است».
وقتی ترامپ شش ماه پیش از برجام خارج شد، همه از التهاب بازار نفت در آغاز اجرای برنامه خروج آمریکا از برجام سخن می‌گفتند. در آن زمان قیمت نفت خام برنت بالای 80 دلار بود و تا اوایل اکتبر به 86 دلار هم رسید. عده‌ای از کارشناسان بر این باور بودند با تحریم نفتی ایران قیمت نفت بالای صد دلار و حتی 150 دلار خواهد رسید اما از روز اجرائی‌شدن تحریم‌ها علیه ایران قیمت نفت به 58 دلار و 80 سنت رسید و پایین‌تر هم خواهد رفت. علت آن را باید در دو جبهه دیگری که ما با آمریکا تضاد منافع داریم، جست‌وجو کرد.
جبهه دوم به روابط ما با عربستان و اسرائیل برمی‌گردد. امروزه اسرائیل دشمنی اعراب را حس نمی‌کند و اعراب نیز با تأسف نه اینکه اسرائیل را غاصب نمی‌دانند که میلیون‌ها فلسطینی را آواره و سرگردان کرده و عملا رؤیای حداقل دو کشور -اسرائیل- فلسطینی – را نابود کرده‌اند. با شهرک‌سازی عملا خاکی باقی نمانده تا مردم کرانه باختری و نوار غزه با هر فرمولی که حساب کنیم، مکانی برای تشکیل دولت فلسطین داشته باشند.
نقشه راهی که تندروهای اسرائیلی دنبال آن بودند که عملا خاک و مردم فلسطین را به دو بخش نوار غزه و کرانه باختری با دو دیدگاه تقسیم کردند، عربستان هم درست زمانی‌ که باید در انظار بین‌المللی به خاطر شهادت شیخ باقر نمر محکوم شود، با حمله به سفارتخانه و کنسولگری‌اش در تهران و مشهد موجی به راه انداخت که خون شیخ نمر پایمال شد. جبهه سومی که ترامپ از بدو به قدرت رسیدن در آن بازی می‌کند، جبهه روسیه عموما و شخص پوتین خصوصا است.
پوتین که با کارت ایران از مدت‌ها قبل در مناسبات بین‌المللی بازی می‌کرد با روی‌کارآمدن ترامپ بازی با کارت ایران را پررنگ‌تر کرد. روسیه که خود سازنده نیروگاه اتمی بوشهر است، از همه فعالیت‌های هسته‌ای ما باخبر بود اما امضای خود را پای شش قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت فعالیت هسته‌ای ما گذاشت و طرفه اینکه در نقش پلیس خوب کنار ما نشست. همراهی ترامپ با محمد بن‌سلمان عربستان و پوتین روسیه علیه ایران را باید در برنامه نفتی آقای ترامپ جست‌وجو کرد. محمد بن‌سلمان متهم به کشتن جمال خاشقجی است؛ گفتم متهم چون رسانه‌های غربی از این عنوان استفاده می‌کنند.
کیست که نداند در عربستان سعودی اعمالی از‌این‌دست جز با فرمان دربار سعودی امکان‌پذیر نیست؛ هرچند نوع رفتار مأموران اعزامی از عربستان و ناشیانه عمل‌کردن آنان را نمی‌توان به‌سادگی پذیرفت. کشتن یک ناراضی در خارج از مرزها آن‌هم توسط دولتی که دست و دلبازانه پول خرج می‌کند، کاری ندارد. کافی است به ده‌ها گروه تروریستی که اتفاقا آبشخور آنان همین عربستان است، فرمان حمله بدهند. سناریوی جمال خاشقجی را دیگران ساختند تا هم آمریکا و هم ترکیه و حالا روسیه پوتین از آن سود ببرند؛ ترکیه حسابی هم برای آمریکا باز کرده که هم با فتح‌الله گولن تصفیه حساب کند و هم انتقام حمایت از کودتای نافرجام سال گذشته را از عربستان بگیرد و ترامپ هم محمد بن‌سلمان را مدیون خواسته‌های خود کند.
و روسیه هم با وجود اوپک و سهمیه‌بندی‌های آن، تولید روزانه نفت خود را به عدد رؤیایی 11 میلیون و 360 هزار بشکه برساند. ترامپ همه قواعد بین‌المللی را در حادثه قتل ناراضی عربستانی در کنسولگری استانبول زیر پا گذاشته تا مصرع دوم بیت غزل خود را علیه ایران تکمیل کند. کارشناسان و تحلیلگران نفتی بر این باور بودند که با تحریم نفتی ایران مهار قیمت‌ها از دست خارج خواهد شد
ترامپ تاجر همه پازل‌ها را جفت‌وجور کرد، تولید نفت خود و عربستان و روسیه را در یک برنامه‌ریزی هماهنگ بالا برد و از شعار رساندن نفت ایران به صفر موقتا عقب‌نشینی کرد و در فرصتی شش‌ماهه به 9 کشور اجازه داد که به شرط جایگزین‌کردن نفت دیگر کشورها به‌جای ایران از ایران نفت بخرند و در این شش‌ماه هم شرط‌و‌شروطی برای 9 کشور گذاشت که پول نفت ما را چه کنند و چه برنامه‌ای داشته باشند.
جهان بی‌رحم برای رسیدن به اهداف شوم خود چه ترفندهایی که به کار نمی‌برد؛ از زیرپاگذاشتن پیمان‌های بین‌المللی تا کشتن انسان‌ها و سرانجام برخورد با ملت و دولتی که می‌خواهند در جهان قرن 21 مستقل و آزاد باشند، دنیای وارونه‌ای شده است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

چه کسی تلگرام را فیلتر کرد؟
سیاست دولت، مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی. و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی و یا پیام‌رسان توسط این دولت مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تایید قرار گرفته است.
گجت‌ ناامن پای هکر‌ها را به خانه‌ها باز می‌کنند
محققان دانشگاهی اعلام کرده اند دستگاه های هوشمند متصل به اینترنت که امنیت کمی دارند به هکرها اجازه می دهند به سیستم های امنیتی خانه دسترسی یابند.
دایی بی‌رحم گلوی خواهرزاده ۳ ساله‌اش را برید
مردی که نزد خانواده خواهرش زندگی می‌کرد، بدون هیچ دلیل خاصی گلوی خواهرزاده ۳ ساله‌اش را برید و او را به قتل رسانید.
بازرگانان ایرانی اجازه ورود به گرجستان را نیافتند
رئیس اتحادیه سرمایه گذاران ایرانی در گرجستان اعلام کرد: همایش اقتصادی ' چالشهای سرمایه گذاران ایرانی در گرجستان ' که قرار بود امروز ( 23 آذرماه ) در هتل 'بیلتمور' تفلیس برگزار شود ، به تاخیر افتاد .
چند درصد خودرو‌های داخلی ایمن هستند؟
رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه استاندارهای حداقلی حفظ جان رانندگان با سخت‌گیری پلیس روی خودروها اعمال شده است، گفت: در کل کمتر از ۳۰ درصد از خودروهای داخلی ایمن هستند.
دو شرط لازم برای دقت در تعیین جنسیت فرزند
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، گفت: فرآیند لقاح تصادفی است و تنها از روی ظاهر جنین در محیط آزمایشگاه، نمی توان جنسیت را تشخیص داد و نیاز به نمونه گیری و تست های ژنتیکی دارد.
پس و پشت پرده ماجرای مشق شب محصل‌ها
ماجرای مشق شب حسابی پیچ دار شده و قضیه به همان سادگی که گمان می کنیم، نیست.
ارتباط بیماری التهابی روده با خطر حمله قلبی
گروهی از محقان آمریکایی در بررسی‌های خود مشاهده کردند: بیماری التهابی روده با خطر حمله قلبی مرتبط است.
آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی
روابط عمومی شرکت ملی پالایش ‌وپخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرد؛ فردا ۲۴ آذرماه آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت المثنی است.
مهار آتش سوزی در تاسیسات بیمارستان امام حسین(ع) محمد شهر کرج
کرج- ایرنا- شهردار و رئیس ستاد بحران محمد شهر کرج اعلام کرد که آتش سوزی در موتورخانه و تاسیسات بیمارستان امام حسین (ع) این شهر بدون آسیب به کسی مهار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
گفت و گوی آوای کرمانشاه با نماینده شرق استان کرمانشاه
هفته نامه آوای کرمانشاه در شماره روز سه شنبه بیستم آذر ماه 96 مصاحبه خبرنگار این نشریه محلی را با حسن سلیمانی نماینده مردم شهرستانهای کنگاور، هرسین و صحنه در مجلس شورای اسلامی با عنوان «روزگارِ شیخ نمایندگان» منتشر کرده است.
مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف
در حالی که حداقل دستمزد کارگر ایرانی به ازای هر ساعت کار معادل ۶ هزار تومان است، حداقل دستمزد ساعتی در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار معادل ۱۹ برابر حداقل دستمزد در ایران است.
ضرب‌الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه‌یابی کمبود گاز
«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان از شرکت ملی گاز این کشور خواست ظرف مدت 72 ساعت علت کمبود انرژی در کشور را مشخص کند.
چه کسی تلگرام را فیلتر کرد؟
سیاست دولت، مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی. و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی و یا پیام‌رسان توسط این دولت مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تایید قرار گرفته است.
گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و آمریکا
رحیم پور ازغدی: نجومی بگیر‌ها را شلاق بزنید
در یمن؛ باد به پرچم صلح می‌وزد
واکنش هاشمی‌طبا به پیشنهاد مناظره احمدی‌نژاد
کوهنوردی پزشکیان در تبریز
تذکر صدیقی درباره گرفتار شدن به بی‌برکتی
علم‌الهدی: مسئولان قضایی گرانی را پیگیری کنند
ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم
حجت‌الاسلام صدیقی: پس از برجام قیمت کالاها تا ۷۰ درصد افزایش یافته است
خرازی: نشاط سیاسی آسیب دیده و نقدهای جدی بر عملکرد دولت و دولتمردان وجود دارد