عبدالله نوری؛ مردی بدون عبا و قبا

13:29 ۱۴ روز و ۲۲ ساعت پیش برترین ها 64 0
         عبدالله نوری؛ مردی بدون عبا و قبا

روزنامه شرق نوشت: «شاه‌لیر»؛ نمایشی که این روزها در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه می‌رود، دو روحانی را به هم رساند که ملبس نبودند. عبا و قبای روحانیت را به کناری نهاده و یکی با خانواده و دیگری تنها تصمیم گرفتند به تماشای تئاتر بروند.

برترین ها

روزنامه شرق نوشت: «شاه‌لیر»؛ نمایشی که این روزها در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه می‌رود، دو روحانی را به هم رساند که ملبس نبودند. عبا و قبای روحانیت را به کناری نهاده و یکی با خانواده و دیگری تنها تصمیم گرفتند به تماشای تئاتر بروند.

برخوردشان و مجاب‌شدن محمدعلی ابطحی از سوی عبدالله نوری، آنها را به تماشای شاه‌لیر فراخواند؛ اثر ویلیام شکسپیر. داستان پادشاهی که عاقبت به جنون می‌رسد.

         عبدالله نوری؛ مردی بدون عبا و قبا

محمدعلی ابطحی، عبدالله نوری را وقتی بدون لباس روحانیت دید، فرصت را مغتنم یافت تا عکسی به یادگار بگیرد از روحانی‌ای که این روزها لباس عمل‌گرایی به تن دارد. هر دو طعم دادگاه چشیده، طعم دوره اصلاحات چشیده‌اند. عبدالله نوری فصول مهمی در زندگی خود دارد، اما شاید دادگاه او یکی از به‌یادماندنی‌ترین فصل‌های زندگی او در نخستین سال‌های شکل‌گیری دوم خرداد و دوره اصلاحات سیاسی باشد.

دفاعیات هاشمی

نوری 69 ساله اصفهانی‌الاصل، علاوه‌بر سوابق نمایندگی مجلس شورای اسلامی در ادوار دوم و پنجم، وزیر کشور دولت اول هاشمی‌رفسنجانی است که در دفاع او در مجلس گفته است: «فکر آقای نوری واقعا قابل اهمیت است؛ یعنی ایشان فکر سازماندهی دارند، برنامه‌ریزند، واقع‌بین‌اند و یکی از نیروهایی که می‌تواند در کابینه به من خیلی کمک کند در برنامه‌ریزی‌ها و کار‌ها، آقای عبدالله نوری است که البته، من برای جای دیگری ایشان را در نظر گرفته بودم که بعدا منتقل شد به این مسئولیتی که به ایشان محول شده است. ما، بعد از پذیرش قطع‌نامه و قبل از آن نیز مدت‌ها با ایشان کار کردیم تا برای هماهنگ‌کردن نیروهای نظامی و انتظامی برنامه‌ریزی کنیم. ایشان کار زیادی کردند. هفت، هشت ماه در این مورد کار کرده است».

امروز روز رفتن است

نوری با حزب کارگزاران وارد مجلس پنجم شد و با رأی اندکی ریاست را به ناطق‌نوری واگذارد و البته ریاست فراکسیون اقلیت آن مجلس را برعهده گرفت و از همان‌جا هم وارد وزارت کشور دولت هاشمی‌رفسنجانی شد. در دوم خرداد، نوری همچنان وزیر کشور بود و مصطفی تاجزاده معاون سیاسی او. مجلس پنجم اما این‌بار حضور او را تاب نیاورد. علت هم تغییراتی بود که در عرصه فضای سیاست داخلی در حال رخ‌دادن بود و دفاع از غلامحسین کرباسچی که زودتر از او ماجرای بازجویی و بازداشتش پیش آمده بود؛ هم‌درس قدیمی و همشهری قدیمی‌اش.

ناطق‌نوری در جلسه استیضاح نوری در پاسخ به او که بعد از دفاع می‌گوید بمانم یا بروم؟ می‌گوید نه دیگر، امروز، روز رفتن است! همین ماجرا البته در مطبوعات آن روز خیلی سروصدا ایجاد کرد. ناطق بعدا توضیح داد که این تفسیر مطبوعاتی‌ها بوده است. بعد هم به عقبه ماجرا اشاره می‌کند و می‌گوید چون عبدالله نوری یکی، دوباری که به صحن آمده بوده برای پاسخ به سؤال نمایندگان بوده و باید بعد از جواب در صحن می‌مانده که نمانده بوده؛ همین موضوع هم باعث دلخوری نمایندگان شده است. به‌خاطر این، نوری در آن جلسه استیضاح این سؤال را می‌پرسد که بماند یا نه و ناطق هم آن جمله معروف را می‌گوید.

از شورا تا خرداد

نوری بعد از آن وارد اولین شورای شهری شد که در دوره اصلاحات برگزار و تشکیل شد. نوری ریاست این شورا را هم از آن خود کرد و هم‌زمان روزنامه خرداد را منتشر کرد؛ روزنامه‌ای که در ماجرای کوی دانشگاه 78 هم صریح‌ترین تیترها را انتخاب کرد. بخش عظیمی از اتهامات نوری در دادگاه ویژه روحانیت، مواضع او در روزنامه خرداد درباره قتل‌های زنجیره‌ای، کوی دانشگاه و... بود، کیفرخواستی 44 صفحه‌ای و دفاعیه‌ای 300 صفحه‌ای. خرداد توقیف شد و نوری محکوم.

عبدالله نوری در تمام این سال‌ها کناره گرفته بود، سیاست‌ورزی‌اش را در تندترین شکل آن؛ یعنی تا تحریم انتخابات پیش گرفت، اما بعد از انتخابات 92، لباس عمل‌گرایی به تن کرده است، از مشارکت سیاسی سخن می‌گوید و اگر خانواده توان اقناع او را داشته باشند، عبا و قبا را کنار گذاشته و دل به فرهنگ و هنر می‌زند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خورشت آلو اسفناج؛ خوشمزه‌ترین غذای سنتی ایرانی
خورشت آلو اسفناج، یکی از غذاهای مقوی است که عده ای به خاطر انزجار از مزه اسفناج آن را دوست ندارند و طبخ نمی کنند، در حالی که مشکل مزه آهن مانند اسفناج را می توان به سادگی و با اضافه کردن آبلیمو و زعفران به خورشت آلو اسفناج حل کرد. در این مقاله قصد داریم تا طرز تهیه این خورشت خوشمزه را آموزش دهیم.
زنان مشهوری که زیباترین چشم‌های دنیا را دارند
احتمالا شما هم با ما هم عقیده‌اید که بخش مهمی از زیبایی افراد مربوط به چشم آنهاست، اما به نظر شما چشم کدام بازیگر هالیوودی زیباتر است؟
مجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده است
مجید خراط‌ها از دهه هشتاد در حوزه موسیقی پاپ فعالیت می‌کند. او در این مدت چندین آلبوم و تعداد زیادی تک آهنگ منتشر کرده است. ظاهرا این روز‌ها خواننده پاپ، حال و روز خوشی ندارد.
«کامبیز مهدی زاده»؛ داماد جنجالی حسن روحانی
کامبیز مهدی زاده فرساد، تیر ماه امسال در تالار فرشته تهران با یکی از دختران آقای رییس جمهور دولت تدبیر و امید ازدواج کرد. آقای روحانی٬ دو پسر و سه دختر دارد که اکنون یکی از دامادهای وی در کانون توجه رسانه های داخلی و بین المللی قرار گرفته است.
مدل پیراهن مجلسی زنانه ۲۰۱۹
اگر چه پیراهن‌های زنانه همیشه طرفداران خود را دارند و روی مد هستند، اما چیزی که اهمیت دارد مدل آنهاست که هر سال تغییر می‌کند. اگر دوست دارید بدانید که چه مدل پیراهن زنانه‌ای در سال ۲۰۱۹ مد می‌شود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
اگر مدارک شناسایی‌مان دزدیده یا مفقود شد چه باید بکنیم؟
این‌که در یک روز، یک ساعت و یک لحظه، مدارکتان را گم کنید یا طعمه یک کیف‌قاپ شوید، اتفاق بسیار ناخوشایندی است. اتفاقی که در موارد سرقتی می‌افتد این است که سارق پول‌ها و اشیای قیمتی داخل کیف را برمی‌دارد و بقیه چیز‌ها را دور می‌اندازد یا اگر دزد باانصافی باشد مدارک را به اولین صندوق پستی که سر راهش دید، می‌اندازد.
برای شستشوی فرش‌های‌تان، الان اقدام کنید!
مجموعه قالیشویی رفوگران است که قادر به ارائه خدمات گوناگونی می‌باشد که مجموع آن‌ها رضایت مشتری را در پی دارد. مجموعه قالیشویی رفوگران که شعب متعددی در شرق و شمال شرق تهران دارد و این عامل باعث می‌شود دریافت، شستشو و تحویل قالی به صاحبان آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود.
لیگ NBA؛ شکست لیکرز در واشنگتن
تیم بسکتبال لس آنجلس لیکرز در بازی صبح امروز خود با عملکرد ضعیف لبران جیمز از واشنگتن ویزاردز شکست خورد.
هزینه شش میلیاردی طارمی برای پرسپولیس
برانکو می خواهد تیمش زودتر بسته شود و اگر طارمی نتواند به این تیم بپیوندد سریع‌تر مهاجم دیگری را استخدام کند.
انتقاد آنری از شاگردانش
سرمربی موناکو بعد از شکست سنگین برابر لیون به انتقاد از عملکرد شاگردانش پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خواص میوه پاپایا (خربزه درختی) چیست؟
پاپایا یک میوه استوایی فوق ‌العاده سالم است که خواص بسیاری دارد.
پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون
شاید بسیاری فکر کنند که گمانه زنی در مورد پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون کار ساده‌ای است. اما برخی از سریال‌هایی که در فهرست ادامه مطلب آمده و جزو پرهزینه‌ترین سریال‌های بوده اند شما را شگفت زده خواهند کرد.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
نهیب وزیر دفاع به آمریکا و غرب
وزیر دفاع خطاب به آمریکا و کشورهای غربی گفت: امروز شما ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به کشور‌های منطقه می‌فروشید و بعد به ما می‌گویید که چرا موشک دارید؟! همه برای دفاع از خودشان باید تجهیز شوند.
مدل پیراهن مجلسی زنانه ۲۰۱۹
اگر چه پیراهن‌های زنانه همیشه طرفداران خود را دارند و روی مد هستند، اما چیزی که اهمیت دارد مدل آنهاست که هر سال تغییر می‌کند. اگر دوست دارید بدانید که چه مدل پیراهن زنانه‌ای در سال ۲۰۱۹ مد می‌شود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
پیامک فیلتر اینستاگرام از کجا ارسال می‌شود؟
جلودار‌زاده: آقای روحانی اعصاب ندارد
غرویان: برخی از ائمه جمعه باید بازنشسته شوند
استعفای اصفهانی‌ها؛ ترجیح نگاه محلی به ملی
پذیرش نقش احمدی نژاد در آغازگری وقایع ۸۸
تهدید آذری‌جهرمی به مرگ در استخر فرح!
شریعتمداری: پیش بینی برجامی ما درست بود
پاسخ فاضل لنکرانی به اظهارات رحیم پور ازغدی
بشار اسد از دولت ایران قدردانی کرد
فلاحت پیشه: احتمال تصویب CFT زیاد است