عبدالله نوری؛ مردی بدون عبا و قبا

13:29 ۷۷ روز و ۶ ساعت پیش برترین ها 170 0
         عبدالله نوری؛ مردی بدون عبا و قبا

روزنامه شرق نوشت: «شاه‌لیر»؛ نمایشی که این روزها در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه می‌رود، دو روحانی را به هم رساند که ملبس نبودند. عبا و قبای روحانیت را به کناری نهاده و یکی با خانواده و دیگری تنها تصمیم گرفتند به تماشای تئاتر بروند.

برترین ها

روزنامه شرق نوشت: «شاه‌لیر»؛ نمایشی که این روزها در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه می‌رود، دو روحانی را به هم رساند که ملبس نبودند. عبا و قبای روحانیت را به کناری نهاده و یکی با خانواده و دیگری تنها تصمیم گرفتند به تماشای تئاتر بروند.

برخوردشان و مجاب‌شدن محمدعلی ابطحی از سوی عبدالله نوری، آنها را به تماشای شاه‌لیر فراخواند؛ اثر ویلیام شکسپیر. داستان پادشاهی که عاقبت به جنون می‌رسد.

         عبدالله نوری؛ مردی بدون عبا و قبا

محمدعلی ابطحی، عبدالله نوری را وقتی بدون لباس روحانیت دید، فرصت را مغتنم یافت تا عکسی به یادگار بگیرد از روحانی‌ای که این روزها لباس عمل‌گرایی به تن دارد. هر دو طعم دادگاه چشیده، طعم دوره اصلاحات چشیده‌اند. عبدالله نوری فصول مهمی در زندگی خود دارد، اما شاید دادگاه او یکی از به‌یادماندنی‌ترین فصل‌های زندگی او در نخستین سال‌های شکل‌گیری دوم خرداد و دوره اصلاحات سیاسی باشد.

دفاعیات هاشمی

نوری 69 ساله اصفهانی‌الاصل، علاوه‌بر سوابق نمایندگی مجلس شورای اسلامی در ادوار دوم و پنجم، وزیر کشور دولت اول هاشمی‌رفسنجانی است که در دفاع او در مجلس گفته است: «فکر آقای نوری واقعا قابل اهمیت است؛ یعنی ایشان فکر سازماندهی دارند، برنامه‌ریزند، واقع‌بین‌اند و یکی از نیروهایی که می‌تواند در کابینه به من خیلی کمک کند در برنامه‌ریزی‌ها و کار‌ها، آقای عبدالله نوری است که البته، من برای جای دیگری ایشان را در نظر گرفته بودم که بعدا منتقل شد به این مسئولیتی که به ایشان محول شده است. ما، بعد از پذیرش قطع‌نامه و قبل از آن نیز مدت‌ها با ایشان کار کردیم تا برای هماهنگ‌کردن نیروهای نظامی و انتظامی برنامه‌ریزی کنیم. ایشان کار زیادی کردند. هفت، هشت ماه در این مورد کار کرده است».

امروز روز رفتن است

نوری با حزب کارگزاران وارد مجلس پنجم شد و با رأی اندکی ریاست را به ناطق‌نوری واگذارد و البته ریاست فراکسیون اقلیت آن مجلس را برعهده گرفت و از همان‌جا هم وارد وزارت کشور دولت هاشمی‌رفسنجانی شد. در دوم خرداد، نوری همچنان وزیر کشور بود و مصطفی تاجزاده معاون سیاسی او. مجلس پنجم اما این‌بار حضور او را تاب نیاورد. علت هم تغییراتی بود که در عرصه فضای سیاست داخلی در حال رخ‌دادن بود و دفاع از غلامحسین کرباسچی که زودتر از او ماجرای بازجویی و بازداشتش پیش آمده بود؛ هم‌درس قدیمی و همشهری قدیمی‌اش.

ناطق‌نوری در جلسه استیضاح نوری در پاسخ به او که بعد از دفاع می‌گوید بمانم یا بروم؟ می‌گوید نه دیگر، امروز، روز رفتن است! همین ماجرا البته در مطبوعات آن روز خیلی سروصدا ایجاد کرد. ناطق بعدا توضیح داد که این تفسیر مطبوعاتی‌ها بوده است. بعد هم به عقبه ماجرا اشاره می‌کند و می‌گوید چون عبدالله نوری یکی، دوباری که به صحن آمده بوده برای پاسخ به سؤال نمایندگان بوده و باید بعد از جواب در صحن می‌مانده که نمانده بوده؛ همین موضوع هم باعث دلخوری نمایندگان شده است. به‌خاطر این، نوری در آن جلسه استیضاح این سؤال را می‌پرسد که بماند یا نه و ناطق هم آن جمله معروف را می‌گوید.

از شورا تا خرداد

نوری بعد از آن وارد اولین شورای شهری شد که در دوره اصلاحات برگزار و تشکیل شد. نوری ریاست این شورا را هم از آن خود کرد و هم‌زمان روزنامه خرداد را منتشر کرد؛ روزنامه‌ای که در ماجرای کوی دانشگاه 78 هم صریح‌ترین تیترها را انتخاب کرد. بخش عظیمی از اتهامات نوری در دادگاه ویژه روحانیت، مواضع او در روزنامه خرداد درباره قتل‌های زنجیره‌ای، کوی دانشگاه و... بود، کیفرخواستی 44 صفحه‌ای و دفاعیه‌ای 300 صفحه‌ای. خرداد توقیف شد و نوری محکوم.

عبدالله نوری در تمام این سال‌ها کناره گرفته بود، سیاست‌ورزی‌اش را در تندترین شکل آن؛ یعنی تا تحریم انتخابات پیش گرفت، اما بعد از انتخابات 92، لباس عمل‌گرایی به تن کرده است، از مشارکت سیاسی سخن می‌گوید و اگر خانواده توان اقناع او را داشته باشند، عبا و قبا را کنار گذاشته و دل به فرهنگ و هنر می‌زند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
صهیونیستها بر مدار شکست
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر به دنبال هشت سال بحران سازی در سوریه و بی نتیجه بودن همه تلاش هایش، به شکست در این کشور اعتراف کرد.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش