پاریس در آتش و دود؛ چالش تازه مکرون

15:50 ۷۹ روز و ۱۹ ساعت پیش برترین ها 161 0

اعتراض هایی که در فرانسه به شکل مسالمت آمیز و در اعتراض به افزایش بهای سوخت آغاز شد با حمله پلیس و نیروهای امنیتی به معترضان و آتش زدن خودروها و ساختمان ها، غارت فروشگاه ها و شکستن شیشه ها وخیم ترین ناآرامی ها را رقم زده که در بیش از یک دهه گذشته بی سابقه بوده است.

برترین ها

خبرگزاری ایرنا: اعتراض هایی که در فرانسه به شکل مسالمت آمیز و در اعتراض به افزایش بهای سوخت آغاز شد با حمله پلیس و نیروهای امنیتی به معترضان و آتش زدن خودروها و ساختمان ها، غارت فروشگاه ها و شکستن شیشه ها وخیم ترین ناآرامی ها را رقم زده که در بیش از یک دهه گذشته بی سابقه بوده است.
این ناآرامی ها چالش دشواری را برای «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه به بار آورده که می گوید از طرح هایش عقب نشینی نخواهد کرد.
مقامات فرانسوی با تشدید خشونت ها بعد از دو هفته اعتراضات سراسری در این کشور علیه افزایش مالیات سوخت و هزینه های معاش که جنبش «جلیقه زردها» آغازگر آن بوده اند، غافلگیر شده اند.
خبرگزاری فرانسه گزارش داده مکرون بعد از اعتراضات ضد دولتی در پاریس که به زخمی شدن 133 نفر و ویرانی در پایتخت منجر شد، نشست بحران تشکیل می دهد.
این رسانه فرانسوی افزود، آمار جدید پلیس نشان می دهد که 412 نفر روز شنبه در وخیم ترین درگیری ها در این کشور دستگیر شده اند و 378 نفر همچنان در بازداشت هستند.
خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از پلیس گزارش داده بود که تقریبا 300 نفر دستگیر و 110 نفر بازداشت شده اند که شامل 20 عضو نیروهای امنیتی است.
پلیس فرانسه روز یکشنبه همچنین از حضور 23 افسر پلیس در میان زخمی شدگان خبر داد. مقامات پلیس گفته اند که 378 نفر از دستگیر شدگان به دنبال بروز خشونت که بخش هایی از مرکز پاریس را مختل کرد، در بازداشتگاه های پلیس نگهداری می شوند.
رئیس جمهوری فرانسه در اجلاس گروه 20 در آرژانتین وعده داده بود که وزیران کابینه را برای گفت و گو درباره این بحران بعد از بازگشت از آرژانتین گرد هم خواهد آورد.
در نشست روز یکشنبه نخست وزیر و وزیر کشور فرانسه نیز حضور خواهند داشت. مکرون وعده داده مسئولان این ناآرامی ها مجبور خواهند شد تاوان اقدامات خود را بپردازند.
مکرون صبح یکشنبه بعد از بازگشت از آرژانتین از طاق پیروزی دیدن کرد.
بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، مکرون به منظور بررسی میزان خسارت ناشی از حمله معترضان و دیوارنویسی بر روی طاق پیروزی از محل این بنای تاریخی مشهور دیدن کرد.
روز شنبه شماری از معترضان با هدف قرار دادن طاق پیروزی فریاد «مکرون استعفا بده» را سر دادند. آنها روی نمای این بنای بجامانده از قرن نوزدهم نوشتند: «جلیقه زردها پیروز خواهند شد.»
به دلیل اعتراضات «ادوار فیلیپ» نخست وزیر فرانسه سفرش به لهستان را لغو کرد. دفتر نخست وزیر فرانسه اعلام کرد که وزیر محیط زیست به جای در کنفرانس بسیار مهم محیط زیستی COP24در لهستان حضور خواهد یافت.
شهردار منطقه هشتم پاریس در نزدیک «طاق پیروزی» پاریس گفت: ما در وضعیت شورش قرار داریم. هرگز چیزی شبیه این را ندیده ام.
اعتراضات در فرانسه از 17 نوامبر (26 آبان) شروع شد و از طریق شبکه های اجتماعی گسترش یافت. اعتراضات در ابتدا با بستن بزرگراه ها و جاده ها در سراسر فرانسه و جلوگیری از دسترسی به مراکز خرید، کارخانه ها و برخی جایگاه های سوخت کلید خورد.
مقامات فرانسوی می گویند گروه های راست و چپ افراطی در میان جنبش جلیقه زردها رخنه کرده اند.
«کریستوف کاستانر» وزیر کشور فرانسه گفت تقریبا بیشتر بازداشت شدگان معترضانی عادی هستند که به واسطه گروه های حاشیه ای تشویق شده اند.
اعتراضاتی که با واکنش به اصلاحات مکرون در افزایش مالیات سوخت آغاز شد به موضع نارضایتی عمیق از اصلاحات اقتصادی رئیس جمهوری 40 ساله فرانسه تبدیل شده و بسیاری از رای دهندگان احساس می کنند که این اصلاحات بیشتر به نفع اقشار ثروتمندان و تجار بزرگ است.
برخی منابع خبری از حمایت گسترده مردمی حتی در شهرها از «جلیقه زردها» خبر داده اند.
نظرسنجی ها انجام شده در 28 نوامبر (7 آذر) نشان می دهد که با وجود اختلال ناشی از اعتراضات از جمله در زمینه سد معبر و ترافیک، هر سه فرانسوی دو نفر از معترضان حمایت می کنند.
یک ساکن پاریس در گفت و گو با رویترز گفت: من کاملا ازجلیقه زردها حمایت می کنم. دولت پول مردم فرانسه را دزدیده است اکنون وقتش رسیده که آن را پس دهد.
یک معلم 45 ساله نیز که در اعتراضات شرکت داشته است به این خبرگزاری گفت مردم از مکرون خسته شده اند. خشم مردم روز به روز بیشتر می شود و رئیس جمهور فرانسه را تحقیر می کند.
بسیاری در شهرهای کوچک و روستاهای فرانسه خشم خود را ابراز کرده اند؛ موضوعی که بر شکاف نخبگان در پایتخت و رای دهندگان طبقه کارگری تاکید دارد که سیاست های ضد تشکیلاتی در سراسر جهان غرب را افزایش داده اند.
پلیس فرانسه همه گزینه ها را برای برخورد با درگیری های خیابانی مد نظر دارد. سخنگوی دولت فرانسه ضمن اعلام این موضوع چنین گزینه هایی را شامل اعلام وضعیت فوق العاده دانست .
او گفت برخی از اتحادیه های صنفی پلیس از دولت خواسته اند برای جلوگیری از بروز خشونت، وضعیت فوق العاده اعلام کند.
مقامات فرانسه اعلام کرده اند که از یکم ژانویه سال 2019میلادی قیمت های نفت و بنزین را به ترتیب 3 و 6 سنت افزایش می دهد. یکی از دلایل افزایش این قیمت ها احتمال اقدام دولت در اعلام مالیات محیط زیستی در زمینه انتشار گازهای گلخانه ای است.
نخست وزیر فرانسه گفته است که دولت مالیات های جدید را با وجوداعتراضات حفظ خواهد کرد. قیمت سوخت در فرانسه از ابتدای سال جاری میلادی تقریبا 23 درصد افزایش داشته است.
 اعتراضات رهبر مشخصی ندارد خبرگزاری بی بی سی گزارش داد: اعتراضات در پاریس از طریق شبکه های اجتماعی افزایش یافت وحامیان درمیان طیف سیاسی مختلفی از راست گرایان افراطی گرفته تا چپ افراطی دارد هر چند که مکرون مخالفان سیاسی اش را به دزدیدن این جنبش برای جلوگیری از برنامه اصلاحات متهم می کند.
بی بی سی به نقل از خبرنگار این رسانه در پاریس نوشت: با توجه به این که چنین جنبشی از طریق رسانه های اجتماعی شکل گرفته رهبر مشخصی یا خواسته ها منسجمی ندارد. بییشتر هماهنگی ها از طریق فیس بوک انجام می گیرد و تحت حمایت مردمی است.
اعتراضات تاکنون دو کشته داشته است. نفر اول در برخورد یک خودرو و دیگری چند روز بعد در برخورد یک خودروی ون در نآرامی ها جان باخت.
نخست وزیر فرانسه روز شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «بی ام اف» این کشورگفت که مقامات همه تدابیر امنیتی را برقرار کرده اند اما با گروه هایی مصمم، سازمان دهی شده و بشدت خشن مواجه هستند.
وی از بیان این مطلب خودداری کرد که دولت در ارائه طرح های کاهش وابستگی به نفت اشتباه کرده است خودداری کرد؛ سیاستی که به بروز افزایش مالیات سوخت منجر شد.
«پل مار» فعال جلیقه زردها به این شبکه تلویزیونی گفت، دولت مسئول خشونت در کشور است. ما اتفاقاتی را که رخ داده است محکوم می کنیم اما چاره ای نداشتیم. خشونت از بالا شروع شد. بزرگترین خشونت در کشور که عامل آن بی تفاوتی و منفعل بودن دولت بود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش