پاریس در آتش و دود؛ چالش تازه مکرون

15:50 ۱۲ روز و ۱۰ ساعت پیش برترین ها 33 0

اعتراض هایی که در فرانسه به شکل مسالمت آمیز و در اعتراض به افزایش بهای سوخت آغاز شد با حمله پلیس و نیروهای امنیتی به معترضان و آتش زدن خودروها و ساختمان ها، غارت فروشگاه ها و شکستن شیشه ها وخیم ترین ناآرامی ها را رقم زده که در بیش از یک دهه گذشته بی سابقه بوده است.

برترین ها

خبرگزاری ایرنا: اعتراض هایی که در فرانسه به شکل مسالمت آمیز و در اعتراض به افزایش بهای سوخت آغاز شد با حمله پلیس و نیروهای امنیتی به معترضان و آتش زدن خودروها و ساختمان ها، غارت فروشگاه ها و شکستن شیشه ها وخیم ترین ناآرامی ها را رقم زده که در بیش از یک دهه گذشته بی سابقه بوده است.
این ناآرامی ها چالش دشواری را برای «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه به بار آورده که می گوید از طرح هایش عقب نشینی نخواهد کرد.
مقامات فرانسوی با تشدید خشونت ها بعد از دو هفته اعتراضات سراسری در این کشور علیه افزایش مالیات سوخت و هزینه های معاش که جنبش «جلیقه زردها» آغازگر آن بوده اند، غافلگیر شده اند.
خبرگزاری فرانسه گزارش داده مکرون بعد از اعتراضات ضد دولتی در پاریس که به زخمی شدن 133 نفر و ویرانی در پایتخت منجر شد، نشست بحران تشکیل می دهد.
این رسانه فرانسوی افزود، آمار جدید پلیس نشان می دهد که 412 نفر روز شنبه در وخیم ترین درگیری ها در این کشور دستگیر شده اند و 378 نفر همچنان در بازداشت هستند.
خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از پلیس گزارش داده بود که تقریبا 300 نفر دستگیر و 110 نفر بازداشت شده اند که شامل 20 عضو نیروهای امنیتی است.
پلیس فرانسه روز یکشنبه همچنین از حضور 23 افسر پلیس در میان زخمی شدگان خبر داد. مقامات پلیس گفته اند که 378 نفر از دستگیر شدگان به دنبال بروز خشونت که بخش هایی از مرکز پاریس را مختل کرد، در بازداشتگاه های پلیس نگهداری می شوند.
رئیس جمهوری فرانسه در اجلاس گروه 20 در آرژانتین وعده داده بود که وزیران کابینه را برای گفت و گو درباره این بحران بعد از بازگشت از آرژانتین گرد هم خواهد آورد.
در نشست روز یکشنبه نخست وزیر و وزیر کشور فرانسه نیز حضور خواهند داشت. مکرون وعده داده مسئولان این ناآرامی ها مجبور خواهند شد تاوان اقدامات خود را بپردازند.
مکرون صبح یکشنبه بعد از بازگشت از آرژانتین از طاق پیروزی دیدن کرد.
بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، مکرون به منظور بررسی میزان خسارت ناشی از حمله معترضان و دیوارنویسی بر روی طاق پیروزی از محل این بنای تاریخی مشهور دیدن کرد.
روز شنبه شماری از معترضان با هدف قرار دادن طاق پیروزی فریاد «مکرون استعفا بده» را سر دادند. آنها روی نمای این بنای بجامانده از قرن نوزدهم نوشتند: «جلیقه زردها پیروز خواهند شد.»
به دلیل اعتراضات «ادوار فیلیپ» نخست وزیر فرانسه سفرش به لهستان را لغو کرد. دفتر نخست وزیر فرانسه اعلام کرد که وزیر محیط زیست به جای در کنفرانس بسیار مهم محیط زیستی COP24در لهستان حضور خواهد یافت.
شهردار منطقه هشتم پاریس در نزدیک «طاق پیروزی» پاریس گفت: ما در وضعیت شورش قرار داریم. هرگز چیزی شبیه این را ندیده ام.
اعتراضات در فرانسه از 17 نوامبر (26 آبان) شروع شد و از طریق شبکه های اجتماعی گسترش یافت. اعتراضات در ابتدا با بستن بزرگراه ها و جاده ها در سراسر فرانسه و جلوگیری از دسترسی به مراکز خرید، کارخانه ها و برخی جایگاه های سوخت کلید خورد.
مقامات فرانسوی می گویند گروه های راست و چپ افراطی در میان جنبش جلیقه زردها رخنه کرده اند.
«کریستوف کاستانر» وزیر کشور فرانسه گفت تقریبا بیشتر بازداشت شدگان معترضانی عادی هستند که به واسطه گروه های حاشیه ای تشویق شده اند.
اعتراضاتی که با واکنش به اصلاحات مکرون در افزایش مالیات سوخت آغاز شد به موضع نارضایتی عمیق از اصلاحات اقتصادی رئیس جمهوری 40 ساله فرانسه تبدیل شده و بسیاری از رای دهندگان احساس می کنند که این اصلاحات بیشتر به نفع اقشار ثروتمندان و تجار بزرگ است.
برخی منابع خبری از حمایت گسترده مردمی حتی در شهرها از «جلیقه زردها» خبر داده اند.
نظرسنجی ها انجام شده در 28 نوامبر (7 آذر) نشان می دهد که با وجود اختلال ناشی از اعتراضات از جمله در زمینه سد معبر و ترافیک، هر سه فرانسوی دو نفر از معترضان حمایت می کنند.
یک ساکن پاریس در گفت و گو با رویترز گفت: من کاملا ازجلیقه زردها حمایت می کنم. دولت پول مردم فرانسه را دزدیده است اکنون وقتش رسیده که آن را پس دهد.
یک معلم 45 ساله نیز که در اعتراضات شرکت داشته است به این خبرگزاری گفت مردم از مکرون خسته شده اند. خشم مردم روز به روز بیشتر می شود و رئیس جمهور فرانسه را تحقیر می کند.
بسیاری در شهرهای کوچک و روستاهای فرانسه خشم خود را ابراز کرده اند؛ موضوعی که بر شکاف نخبگان در پایتخت و رای دهندگان طبقه کارگری تاکید دارد که سیاست های ضد تشکیلاتی در سراسر جهان غرب را افزایش داده اند.
پلیس فرانسه همه گزینه ها را برای برخورد با درگیری های خیابانی مد نظر دارد. سخنگوی دولت فرانسه ضمن اعلام این موضوع چنین گزینه هایی را شامل اعلام وضعیت فوق العاده دانست .
او گفت برخی از اتحادیه های صنفی پلیس از دولت خواسته اند برای جلوگیری از بروز خشونت، وضعیت فوق العاده اعلام کند.
مقامات فرانسه اعلام کرده اند که از یکم ژانویه سال 2019میلادی قیمت های نفت و بنزین را به ترتیب 3 و 6 سنت افزایش می دهد. یکی از دلایل افزایش این قیمت ها احتمال اقدام دولت در اعلام مالیات محیط زیستی در زمینه انتشار گازهای گلخانه ای است.
نخست وزیر فرانسه گفته است که دولت مالیات های جدید را با وجوداعتراضات حفظ خواهد کرد. قیمت سوخت در فرانسه از ابتدای سال جاری میلادی تقریبا 23 درصد افزایش داشته است.
 اعتراضات رهبر مشخصی ندارد خبرگزاری بی بی سی گزارش داد: اعتراضات در پاریس از طریق شبکه های اجتماعی افزایش یافت وحامیان درمیان طیف سیاسی مختلفی از راست گرایان افراطی گرفته تا چپ افراطی دارد هر چند که مکرون مخالفان سیاسی اش را به دزدیدن این جنبش برای جلوگیری از برنامه اصلاحات متهم می کند.
بی بی سی به نقل از خبرنگار این رسانه در پاریس نوشت: با توجه به این که چنین جنبشی از طریق رسانه های اجتماعی شکل گرفته رهبر مشخصی یا خواسته ها منسجمی ندارد. بییشتر هماهنگی ها از طریق فیس بوک انجام می گیرد و تحت حمایت مردمی است.
اعتراضات تاکنون دو کشته داشته است. نفر اول در برخورد یک خودرو و دیگری چند روز بعد در برخورد یک خودروی ون در نآرامی ها جان باخت.
نخست وزیر فرانسه روز شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «بی ام اف» این کشورگفت که مقامات همه تدابیر امنیتی را برقرار کرده اند اما با گروه هایی مصمم، سازمان دهی شده و بشدت خشن مواجه هستند.
وی از بیان این مطلب خودداری کرد که دولت در ارائه طرح های کاهش وابستگی به نفت اشتباه کرده است خودداری کرد؛ سیاستی که به بروز افزایش مالیات سوخت منجر شد.
«پل مار» فعال جلیقه زردها به این شبکه تلویزیونی گفت، دولت مسئول خشونت در کشور است. ما اتفاقاتی را که رخ داده است محکوم می کنیم اما چاره ای نداشتیم. خشونت از بالا شروع شد. بزرگترین خشونت در کشور که عامل آن بی تفاوتی و منفعل بودن دولت بود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

یونکر: جزئیات تدارک اروپا برای بریگزیت بدون توافق چهارشنبه  منتشر می‌شود
ریس کمیسیون اروپا اعلام کرد: این کمیسیون قصد دارد طی چند روز آینده جزئیات مربوط به طرح آماده سازش برای خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا را منتشر سازد.
ماکرون دوباره از پارلمان رای اعتماد گرفت- درخواست دولت از جلیقه زردها برای توقف اعتراضات
درحالی که دولت امانوئل ماکرون از رای عدم اعتماد پارلمان بدون هیچ مشکلی جان سالنم به دربرد، دولت فرانسه به معترضان "جلیقه زرد" اخطار داد که پنجمین دور تظاهراتش را برای تعطیلات آخر هفته این کشور در شنبه آینده همزمان با ادامه تحقیقات پلیس در مورد حمله مسلحانه اخیر در استراسبورگ برگزار نکنند.
بولتون: تا آزادی کشتی‌های اوکراینی دیداری بین ترامپ و پوتین صورت نمی‌گیرد
جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا اظهار داشت: هیچ گونه دیداری بین دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین تا زمانی که روسیه کشتی‌های اوکراینی وملوانانش را آزاد نکند، صورت نخواهد گرفت.
تهدیدهای دروغین بمب‌گذاری در چندین شهر آمریکا اخلال ایجاد کرد
براساس گزارش رسانه‌های آمریکایی به دنبال مطرح شدن موجی از تهدیدهای عمدتا تو خالی مبنی بر بمب‌گذاری در شهرهای مختلف آمریکا، چندین ساختمان از جمله مدارس و ساختمان‌های تجاری تخلیه شدند.
اقرار شهروند زن روس به جاسوسی در آمریکا
ماریا بوتینا، شهروند روسی که به تلاش برای جاسوسی و نفوذ در گروه‌های سیاسی در آمریکا متهم شده در دادگاهی در واشنگتن، به طور رسمی اتهاماتش را پذیرفت.
نخستین سفر رئیس جمهور اریتره به سومالی پس از احیای روابط
رئیس جمهور اریتره برای نخستین بار از زمان برعهده گرفتن این سمت در سال ۱۹۹۳ وارد موگادیشو شد اقدامی که نشانگر بهبود روابط میان دو کشور است.
دیدار ترامپ با فرماندار سابق نیوجرسی برای تعیین رئیس دفترش-پیشنهاد نام کوشنر برای جانشینی ˮکلیˮ
طبق اعلام برخی منابع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ادامه تلاش‌هایش برای یافتن رئیس جدید دفترش به دیدار "کریس کریستی" فرماندار سابق نیوجرسی رفته و او را یکی از کاندیداهای مهم برای این سمت در نظر گرفته است.
ناامیدی آمریکا از حل مناقشه صحرای غربی
با شکست مجدد سازمان ملل در حل مناقشه صحرای غربی، مشاور امنیت ملی آمریکا نسبت به حل این درگیری‌ها ابراز ناامیدی کرد.
تمدید ۶ ماهه تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه
کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه را در پی بحران اوکراین و عدم پیشرفت در اجرای توافق مینسک تمدید کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عذرخواهی مهاجم بایرن به خاطر خطای شدید
توماس مولر، مهاجم آلمانی بایرن مونیخ، به خاطر خطای شدید خود در دیدار این تیم برابر آژاکس عذرخواهی کرد.
رودنیل: گل چهارم پرسپولیس سالم بود
کارشناس داوری فوتبال گفت: گل چهارم پرسپولیس کاملا سالم بود و داور این گل را بی‌مورد مردود اعلام کرد.
آذری: داورها بحث ارباب رعیتی راه انداخته‌اند
مدیرعامل باشگاه ذوب آهن با بیان اینکه هیچ تیمی از داشتن مرتضی تبریزی بدش نمی‌آید، گفت: امید نمازی ۱۱ هفته قربانی اشتباهات داوری شد و سرمربی ما را با همین سوت‌های اشتباه عوض کردند.
ذوالفقارنسب: امیدوارم کی‌روش بعدا پاسخگو باشد
مربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران ضمن اعلام حمایت از تصمیمات کی‌روش گفت: امیدوارم سرمربی تیم‌ملی پس از رقابت‌های جام ملت ها در خصوص برخی تصمیماتش پاسخگو باشد.
خداحافظی مهدی ترابی با سایپا
وینگر سایپا پس از پایان محرومیت پرسپولیس به تیم جدیدش منتقل خواهد شد.
تظاهرات جلیقه زردها به اسرائیل رسید
استقبال روسیه از توافقات صلح یمن در سوئد
عراق، سفیر ترکیه را فراخواند
آقای ظریف! دیپلماسی التماسی شما غرور ملی را لگدمال کرد
انگلیسی‌ها نسبت به ۱۰ سال قبل فقیرتر شده‌اند
نماینده رهبر انقلاب بدون محافظ شخصی در بازار +عکس
واکنش عادل الجبیر به توافق گروه‌های یمنی
سخنان روحانی درست بود؛ دولت از توافق پاریس خارج می‌شود؟
کنایه مهاجری به اظهارات صدیقی و علم‌الهدی
FATF نه شرط می‌پذیرد نه به بهانه‌جویی آمریکا پایان می‌دهد