هزینه قایق ۱۵ هزار یورویی بر دوش ایرانیان مهاجر

12:16 ۱۵ روز و ۹ ساعت پیش برترین ها 64 0
         هزینه قایق ۱۵ هزار یورویی بر دوش ایرانیان مهاجر

ماجرای برخورد پلیس صربستان با مهاجران ایرانی چندی پیش خبرساز شده بود. بسیاری از ایرانی‌ها که در پی برداشته شدن ویزا بین ایران و صربستان به این کشور سفر کرده‌ بودند، بلافاصله درخواست پناهندگی داده بودند و در اردوگاه‌های پناهجویی صربستان ساکن شده بودند تا خود را از طریق راهی که که با کانال انگلیسی شهرت دارد (صربستان، کرواسی، ایتالیا، سوئیس، آلمان، بلژیک، انگلیس) به دیگر کشورهای اروپایی برسانند.

برترین ها

رویداد 24 نوشت: ماجرای برخورد پلیس صربستان با مهاجران ایرانی چندی پیش خبرساز شده بود. بسیاری از ایرانی‌ها که در پی برداشته شدن ویزا بین ایران و صربستان به این کشور سفر کرده‌ بودند، بلافاصله درخواست پناهندگی داده بودند و در اردوگاه‌های پناهجویی صربستان ساکن شده بودند تا خود را از طریق راهی که که با کانال انگلیسی شهرت دارد (صربستان، کرواسی، ایتالیا، سوئیس، آلمان، بلژیک، انگلیس) به دیگر کشورهای اروپایی برسانند.

مهاجرت ایرانی‌ها از کانال انگلیسی مقام‌های اروپا را به همراه داشته است. گفته می‌شود دلیل حضور مهاجران ایرانی از این کانال که از صربستان تا بریتانیا بریتانیا ادامه دارد، قواعد ساده ویزا بین تهران و بلگراد بوده که اخیرا برداشته شده است.

         هزینه قایق ۱۵ هزار یورویی بر دوش ایرانیان مهاجر

روزنامه اکسپرس انگلیس به آمار قابل توجهی از ایرانی‌هایی که از این طریق قصد اخذ پناهندگی از بریتانیا را داشته‌اند اشاره کرده و نوشته: در هفته‌های گذشته دست‌کم ۱۲۰ مهاجر ایرانی که برخی از آن‌ها کودک بوده‌اند سعی کردند از طریق کانال انگلیسی عبور کنند و خودشان را به بریتانیا برسانند.

ساجد جاوید وزیر امور داخلی بریتانیا هفته گذشته درباره رشد این بحران به نمایندگان مجلس انگلیس گفته بود قصد دارند نیرو‌های مرزی مدیترانه‌ای را برای مراقبت از عبور غیر قانونی مهاجران از کانال انگلیسی چند برابر کنند.

در ماه اکتبر قانون عدم نیاز به اخذ ویزا برای سفر به صربستان برداشته شد، اما برآورد‌ها نشان می‌دهد در فاصله‌ای که دریافت ویزا برای سفر ایرانی‌ها به بلگراد آزاد بود، ۴۰ هزار ایرانی به صربستان سفر کرده و ۱۲ هزار نفر آن‌ها هرگز به ایران برنگشته‌اند.

یکی از مهاجران پیش از این گفته بود: «می‌خواهیم به کشورهای اروپای غربی برویم اما مدتی است که کشور کرواسی مرزهای خودش را بسته است. به ندرت افراد می‌توانند از مرز کرواسی رد شوند. افرادی که هم که رد شده‌اند، کار خطرناکی کرده‌اند مثلا زیر کامیون یا روی لاستیک زاپاس آن، خود را پنهان کرده‌اند و اگر شرایط را توانسته باشند تحمل کنند و گیر پلیس نیافتاده باشند بعد از ده ساعت حرکت کامیون و ماندن در آن شرایط به مقصد رسیده‌اند.»

گوردون پانوویک رییس یک مرکز مهاجرتی در بلگراد گفته ۱۲ هزار نفر از ایرانی‌ها سعی کردند به بریتانیا سفر کنند. او گفته ما مقاله‌ای در ماه ژانویه منتشر کردیم و در آن به بحرانی که در حال حاضر رخ داده اشاره کرده بودیم. بر اساس گزارش اکسپرس سه ایرلاین سفر مستقیم از ایران به بلگراد داشته‌اند.

به گفته گوردون پانوویک ایرانی‌ها هنوز به این مرکز مهاجرتی در صربستان رجوع می‌کنند، اما این‌ها افرادی هستند که با آخرین پروازی که نیاز به دریافت ویزا نداشته به بلگراد سفر کرده‌اند.

او گفته: ایرانی‌ها عمدتا از طبقه متوسط هستند که اغلب می‌خواهند به آلمان، فرانسه و انگلیس مهاجرت کنند. تعداد افرادی که متقاضی مهاجرت به بریتانیا هستند بیشتر است چرا که بریتانیا در سال‌های گذتشه به تعداد قابل توجهی از ایرانی‌ها پناهندگی داده است. آمار‌های بریتانیا نشان می‌دهد ایرانی‌ها در صدر پناهجویان بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ این کشورند.

پیش از این تحقیقی انجام شده بود که بر پایه آن نشان می‌داد سطح مهاجرت از ایران، از نخبگان به طبقه متوسط رسیده است؛ افرادی که تمام زندگی خود را فروخته‌اند تا از ایران خارج شوند! پانوویک گفته بیشتر افرادی که به این سازمان مراجعه می‌کنند مسیحی‌اند یا دین‌شان را به مسیحیت تغییر داده‌اند. بعضا آن‌ها برای دریافت مهاجرت به دنبال دریافت حقوق همجنسگرایان هستند و تعدادی از آن‌ها نیز به طور واضح همجنسگرا هستند.

او گفته ایران یک کشور غیر دموکراتیک نیست، اما بعضی از مردم از وضعیت داخلی ایران رضایت ندارند. بعضی از افرادی که مراجعه می‌کنند نیز مدعی شده‌اند که در سوریه برای اسد جنگیده‌اند. اما بعضی از آن‌ها به دنبال زندگی بهتر برای فرزندان و خانواده‌شان مهاجرت کرده‌اند.

سهراب سلیم‌زاده دیگر وکیل مهاجرت گفته تا چندسال گذشته نخبگان در صدر متقاضیان مهاجرت بودند اما به دنبال اتفاقات اخیر اقتصادی و ناپایداری وضع اقتصادی کشور طبقه جدیدی خواهان مهاجرت شدند که تا قبل از آن کمتر اقدام به مهاجرت دست می‌زدند؛ این طبقه همان طبقه مرفه‌ و بالای متوسط است که به دلیل داشتن املاک و بنگاه‌های اقتصادی و داشتن درآمد خوب نگران از دست دادن دارایی‌های خود در نتیجه کاهش ارزش پول ملی هستند و دغدغه این را دارند که املاک خود را به جای ریال در خارج از مرزهای ایران به دلار تبدیل کنند.

به گفته او سه قشر فارغ التحصیلان، کارمندان بخش خصوصی که به تازگی بیکار شده‌اند و تاجران بیشترین طیف تقاضای مهاجرت را تشکیل می‌دهند همچنین بیشترین جاذبه از آن کشورهایی چون آلمان و انگلیس است. همچنین کسانی که وضعیت مالی خیلی خوبی ندارند و نمی‌توانند هزینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری برای اقامت پرداخت کنند، متقاضی مهاجرت به کشورهای اروپای شرقی نظیر صربستان، رومانی و بلغارستان هستند.

رییس یک مرکز مهاجرتی در بلگراد گفته برای ما که در زمینه مهاجران در بلگراد کار می‌کنیم اختلاف زیادی بین کسانی که سفر سختی داشته و بعد از چندین ماه به صربستان رسیده‌اند با کسانی که به راحتی از ایران سوار هواپیما شدند و در بلگراد در هتل اقامت دارند و به دنبال دریافت پناهندگی هستند وجود دارد. افرادی که در دسته دوم قرار دارند دست کم برای ۳۰ روز زندگی تجملاتی و قانونی در صربستان دارند و قادرند هزینه هتلشان را بپردازند.

مهاجران بعد از گذشتن از مرز‌های کرواسی و بوسنی، به سمت فرانسه حرکت می‌کنند. فرانسیس گوننز رییس گروه فرانسوی مهاجران گفته اخیرا ۵۰۰-۶۰۰ مهاجر وارد منطقه کالایس فرانسه شدند که ۴۰ نفر آن‌ها ایرانی هستند.

او معتقد است گروه‌های قاچاق انسان در روز‌های اخیر با قایق‌هایی که حاوی چندین مهاجر ایرانی بوده و هزینه زیادی از آن‌ها دریافت کرده فرانسه را به سمت کانال انگلیسی ترک کرده‌اند.

گوننز گفته هزینه عبور با قایق ۱۵ هزار یورو برای هر مهاجر است. این کار ساده نیست. اما به نظر ما این قاچاقچیان افراد فرانسوی‌ای را پیدا کرده‌اند که به آن‌ها در این مسیر کمک می‌کنند. به همین دلیل هزینه این کار تا این اندازه بالاست. برخی از ایرانی‌ها به دلیل مشکلات زندگی و وضعیت اقتصادی ایران، این کشور را ترک کرده اند. این در حالی است که بعضی از افراد خانواده‌های ایرانی واقعا جوان هستند.

او گفته: چند هفته پیش با تعدادی از ایرانی‌هایی که قصد داشتند قایقی برای عبور پیدا کنند صحبت کردم. به آن‌ها گفتم که این کار ساده‌ای نیست و خطرناک است اما آنها مصمم به رفتن هستند. بنابراین افزایش تعداد افرادی که این خطر را به جان می‌خرند باعث نگرانی نمایندگان و دولت بریتانیا شده است.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

رسن: امیدوارم در جام‌ملت‌ها بدرخشم
بازیکن ملی‌پوش و عراقی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: از همبازیانم در تیم ملی عراق، تیم فوتبال پرسپولیس و همچنین مدیر برنامه‌هایم تشکر می‌کنم و با کمک آنها بهترین بازیکن سال عراق شدم.
ندود: سخت‌ترین قرعه برای ما افتاد
ستاره سابق یوونتوس پس از رقیب شدن با اتلتیکو مادرید گفت: قرعه کشی ما را با قوی ترین تیم سید دوم انداخت و در این مراسم ما خوش شانس نبودیم.
اعتصاب پرسپولیس شکست
بازیکنان پرسپولیس از فردا تمرینات خود را در مجموعه ورزشی شهیدکاظمی از سر می‌گیرند.
برهانی: استقلال قطعا مهاجم می‌خواهد
مهاجم سابق استقلال می گوید این تیم نیاز به جذب مهاجم دارد.
دایی سرپرستی ۵۰ کودک ساوه‌ای را پذیرفت
سرمربی تیم سایپا تهران طی یک حرکت خیرخواهانه سرپرستی 50 کودک بی سرپرست را در ساوه بر عهده گرفت.
کی‌روش فکر می‌کند به تیم ملی بی‌احترامی شده
ملی پوشان فوتبال ایران عصر امروز تهران را به سوی دوحه ترک کردند تا آخرین اردوی خود پیش از جام ملت‌ها را برگزار کنند. اردویی که برگزاری آن باز هم با نارضایتی اتفاق افتاد.
فرصت ۹ هفته‌ای استقلال؛ از آزادی به صدر!
رسیدن فاصله با صدر به 6 امتیاز و قرعه خوب در هفته‌های ابتدایی نیم فصل دوم، امید استقلالی‌ها برای تبدیل شدن به یک مدعی جدی قهرمانی را بالا برده است.
احتمال تعطیلی تمرینات پرسپولیس
تمرینات تیم فوتبال پرسپولیس به دلیل اعتصاب بازیکنان این تیم ممکن است تعطیل شود.
جوان‌ترین گلزن هند با 13 سال صغرسن!
حالا مشخص شده بازیکنی که خود را 16 ساله جا زده و جوان ترین گلزن لیگ هند شده بود، در واقعیت 29 ساله است!
تیم ملی به دوحه رسید؛ کی‌روش، خلبان شد!
اعضای تیم ملی فوتبال ایران برای برپایی اردوی آماده‌سازی وارد دوحه شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معافیت جانبازان ۵۰ درصد از قانون بازنشستگی
جانبازان ۵۰ درصد هم مانند جانبازان بالای ۵۰ درصد، از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مستثنی شدند.
بازیگر معروف به استقبال زمستان رفت +عکس
سیدجواد رضویان بازیگر سینما و تلویزیلون با انتشار تصویری از خود به استقبال زمستان رفت.
رنگ موی جدید رامین رضاییان
رامین رضاییان پس از پایان کارش در لیگ بلژیک و چند وقت بی تیم ماندن به لیگ قطر رفت اما تیپ و ظاهر او در این مدت، کاملا عوض شده است.
«کامبیز مهدی زاده»؛ داماد جنجالی حسن روحانی
کامبیز مهدی زاده فرساد، تیر ماه امسال در تالار فرشته تهران با یکی از دختران آقای رییس جمهور دولت تدبیر و امید ازدواج کرد. آقای روحانی٬ دو پسر و سه دختر دارد که اکنون یکی از دامادهای وی در کانون توجه رسانه های داخلی و بین المللی قرار گرفته است.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
ربیعی: ناامنی روانی جامعه مشکل‌ آفرین است
شهرداری: پارک جمشیدیه فروخته نشده است
اتمام حجت کمیسیون اصل ۹۰ با وزارت علوم
پیش‌بینی وضعیت بارش ها در زمستان امسال
جدیدترین اظهارات حناچی در مورد تهران
هشدار پلیس فتا درباره خرید و فروش ارز‌های دیجیتال
جایگزینی ۱۳۰۰ نیروی ایرانی با اتباع خارجی در شهرداری تهران
روی رجیستری گوشی‌های مسافری حساب باز نکنید
سایت‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال غیرقانونی هستند
عاقبت رابطه نامشروع با فوتبالیست جوان