هزینه قایق ۱۵ هزار یورویی بر دوش ایرانیان مهاجر

12:16 ۱۷۵ روز و ۱۷ ساعت پیش برترین ها 249 0
         هزینه قایق ۱۵ هزار یورویی بر دوش ایرانیان مهاجر

ماجرای برخورد پلیس صربستان با مهاجران ایرانی چندی پیش خبرساز شده بود. بسیاری از ایرانی‌ها که در پی برداشته شدن ویزا بین ایران و صربستان به این کشور سفر کرده‌ بودند، بلافاصله درخواست پناهندگی داده بودند و در اردوگاه‌های پناهجویی صربستان ساکن شده بودند تا خود را از طریق راهی که که با کانال انگلیسی شهرت دارد (صربستان، کرواسی، ایتالیا، سوئیس، آلمان، بلژیک، انگلیس) به دیگر کشورهای اروپایی برسانند.

برترین ها

رویداد 24 نوشت: ماجرای برخورد پلیس صربستان با مهاجران ایرانی چندی پیش خبرساز شده بود. بسیاری از ایرانی‌ها که در پی برداشته شدن ویزا بین ایران و صربستان به این کشور سفر کرده‌ بودند، بلافاصله درخواست پناهندگی داده بودند و در اردوگاه‌های پناهجویی صربستان ساکن شده بودند تا خود را از طریق راهی که که با کانال انگلیسی شهرت دارد (صربستان، کرواسی، ایتالیا، سوئیس، آلمان، بلژیک، انگلیس) به دیگر کشورهای اروپایی برسانند.

مهاجرت ایرانی‌ها از کانال انگلیسی مقام‌های اروپا را به همراه داشته است. گفته می‌شود دلیل حضور مهاجران ایرانی از این کانال که از صربستان تا بریتانیا بریتانیا ادامه دارد، قواعد ساده ویزا بین تهران و بلگراد بوده که اخیرا برداشته شده است.

         هزینه قایق ۱۵ هزار یورویی بر دوش ایرانیان مهاجر

روزنامه اکسپرس انگلیس به آمار قابل توجهی از ایرانی‌هایی که از این طریق قصد اخذ پناهندگی از بریتانیا را داشته‌اند اشاره کرده و نوشته: در هفته‌های گذشته دست‌کم ۱۲۰ مهاجر ایرانی که برخی از آن‌ها کودک بوده‌اند سعی کردند از طریق کانال انگلیسی عبور کنند و خودشان را به بریتانیا برسانند.

ساجد جاوید وزیر امور داخلی بریتانیا هفته گذشته درباره رشد این بحران به نمایندگان مجلس انگلیس گفته بود قصد دارند نیرو‌های مرزی مدیترانه‌ای را برای مراقبت از عبور غیر قانونی مهاجران از کانال انگلیسی چند برابر کنند.

در ماه اکتبر قانون عدم نیاز به اخذ ویزا برای سفر به صربستان برداشته شد، اما برآورد‌ها نشان می‌دهد در فاصله‌ای که دریافت ویزا برای سفر ایرانی‌ها به بلگراد آزاد بود، ۴۰ هزار ایرانی به صربستان سفر کرده و ۱۲ هزار نفر آن‌ها هرگز به ایران برنگشته‌اند.

یکی از مهاجران پیش از این گفته بود: «می‌خواهیم به کشورهای اروپای غربی برویم اما مدتی است که کشور کرواسی مرزهای خودش را بسته است. به ندرت افراد می‌توانند از مرز کرواسی رد شوند. افرادی که هم که رد شده‌اند، کار خطرناکی کرده‌اند مثلا زیر کامیون یا روی لاستیک زاپاس آن، خود را پنهان کرده‌اند و اگر شرایط را توانسته باشند تحمل کنند و گیر پلیس نیافتاده باشند بعد از ده ساعت حرکت کامیون و ماندن در آن شرایط به مقصد رسیده‌اند.»

گوردون پانوویک رییس یک مرکز مهاجرتی در بلگراد گفته ۱۲ هزار نفر از ایرانی‌ها سعی کردند به بریتانیا سفر کنند. او گفته ما مقاله‌ای در ماه ژانویه منتشر کردیم و در آن به بحرانی که در حال حاضر رخ داده اشاره کرده بودیم. بر اساس گزارش اکسپرس سه ایرلاین سفر مستقیم از ایران به بلگراد داشته‌اند.

به گفته گوردون پانوویک ایرانی‌ها هنوز به این مرکز مهاجرتی در صربستان رجوع می‌کنند، اما این‌ها افرادی هستند که با آخرین پروازی که نیاز به دریافت ویزا نداشته به بلگراد سفر کرده‌اند.

او گفته: ایرانی‌ها عمدتا از طبقه متوسط هستند که اغلب می‌خواهند به آلمان، فرانسه و انگلیس مهاجرت کنند. تعداد افرادی که متقاضی مهاجرت به بریتانیا هستند بیشتر است چرا که بریتانیا در سال‌های گذتشه به تعداد قابل توجهی از ایرانی‌ها پناهندگی داده است. آمار‌های بریتانیا نشان می‌دهد ایرانی‌ها در صدر پناهجویان بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ این کشورند.

پیش از این تحقیقی انجام شده بود که بر پایه آن نشان می‌داد سطح مهاجرت از ایران، از نخبگان به طبقه متوسط رسیده است؛ افرادی که تمام زندگی خود را فروخته‌اند تا از ایران خارج شوند! پانوویک گفته بیشتر افرادی که به این سازمان مراجعه می‌کنند مسیحی‌اند یا دین‌شان را به مسیحیت تغییر داده‌اند. بعضا آن‌ها برای دریافت مهاجرت به دنبال دریافت حقوق همجنسگرایان هستند و تعدادی از آن‌ها نیز به طور واضح همجنسگرا هستند.

او گفته ایران یک کشور غیر دموکراتیک نیست، اما بعضی از مردم از وضعیت داخلی ایران رضایت ندارند. بعضی از افرادی که مراجعه می‌کنند نیز مدعی شده‌اند که در سوریه برای اسد جنگیده‌اند. اما بعضی از آن‌ها به دنبال زندگی بهتر برای فرزندان و خانواده‌شان مهاجرت کرده‌اند.

سهراب سلیم‌زاده دیگر وکیل مهاجرت گفته تا چندسال گذشته نخبگان در صدر متقاضیان مهاجرت بودند اما به دنبال اتفاقات اخیر اقتصادی و ناپایداری وضع اقتصادی کشور طبقه جدیدی خواهان مهاجرت شدند که تا قبل از آن کمتر اقدام به مهاجرت دست می‌زدند؛ این طبقه همان طبقه مرفه‌ و بالای متوسط است که به دلیل داشتن املاک و بنگاه‌های اقتصادی و داشتن درآمد خوب نگران از دست دادن دارایی‌های خود در نتیجه کاهش ارزش پول ملی هستند و دغدغه این را دارند که املاک خود را به جای ریال در خارج از مرزهای ایران به دلار تبدیل کنند.

به گفته او سه قشر فارغ التحصیلان، کارمندان بخش خصوصی که به تازگی بیکار شده‌اند و تاجران بیشترین طیف تقاضای مهاجرت را تشکیل می‌دهند همچنین بیشترین جاذبه از آن کشورهایی چون آلمان و انگلیس است. همچنین کسانی که وضعیت مالی خیلی خوبی ندارند و نمی‌توانند هزینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری برای اقامت پرداخت کنند، متقاضی مهاجرت به کشورهای اروپای شرقی نظیر صربستان، رومانی و بلغارستان هستند.

رییس یک مرکز مهاجرتی در بلگراد گفته برای ما که در زمینه مهاجران در بلگراد کار می‌کنیم اختلاف زیادی بین کسانی که سفر سختی داشته و بعد از چندین ماه به صربستان رسیده‌اند با کسانی که به راحتی از ایران سوار هواپیما شدند و در بلگراد در هتل اقامت دارند و به دنبال دریافت پناهندگی هستند وجود دارد. افرادی که در دسته دوم قرار دارند دست کم برای ۳۰ روز زندگی تجملاتی و قانونی در صربستان دارند و قادرند هزینه هتلشان را بپردازند.

مهاجران بعد از گذشتن از مرز‌های کرواسی و بوسنی، به سمت فرانسه حرکت می‌کنند. فرانسیس گوننز رییس گروه فرانسوی مهاجران گفته اخیرا ۵۰۰-۶۰۰ مهاجر وارد منطقه کالایس فرانسه شدند که ۴۰ نفر آن‌ها ایرانی هستند.

او معتقد است گروه‌های قاچاق انسان در روز‌های اخیر با قایق‌هایی که حاوی چندین مهاجر ایرانی بوده و هزینه زیادی از آن‌ها دریافت کرده فرانسه را به سمت کانال انگلیسی ترک کرده‌اند.

گوننز گفته هزینه عبور با قایق ۱۵ هزار یورو برای هر مهاجر است. این کار ساده نیست. اما به نظر ما این قاچاقچیان افراد فرانسوی‌ای را پیدا کرده‌اند که به آن‌ها در این مسیر کمک می‌کنند. به همین دلیل هزینه این کار تا این اندازه بالاست. برخی از ایرانی‌ها به دلیل مشکلات زندگی و وضعیت اقتصادی ایران، این کشور را ترک کرده اند. این در حالی است که بعضی از افراد خانواده‌های ایرانی واقعا جوان هستند.

او گفته: چند هفته پیش با تعدادی از ایرانی‌هایی که قصد داشتند قایقی برای عبور پیدا کنند صحبت کردم. به آن‌ها گفتم که این کار ساده‌ای نیست و خطرناک است اما آنها مصمم به رفتن هستند. بنابراین افزایش تعداد افرادی که این خطر را به جان می‌خرند باعث نگرانی نمایندگان و دولت بریتانیا شده است.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

سروده‌هایی در رثای امیرالمومنین (ع):«هرکس که گدای تو شد آقای جهان شد»
به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت امیرالمومنین علی (ع) تسنیم تعدادی از اشعار آئینی را منشتر می‌کند.
مداحی مطیعی به زبان عربی درباره امام علی (ع)
فیلم مداحی میثم مطیعی درباره امیرالمومنین (ع) به زبان عربی منتشر شد.
چگونه ارادت ابن ملجم به امام علی(ع) او را به قاتل امام تبدیل کرد؟- اندیشه‌های خارجی گری، زمینه شهادت امام علی(ع)
ابن ملجم احتمال می‌داد که موفق نشود امام علی علیه‌السلام را به شهادت برساند. به همین دلیل با شبیب و وردان همدست شد تا اگر یک نفر نتوانست و موفق به این کار نشد، نفر بعدی آن را انجام بدهد.
پربیننده‌ترین اخبار گروه فرهنگی تسنیم در پنجم خردادماه
پربازدیدترین اخبار فرهنگی تسنیم در ۲۴ ساعت گذشته را به‌‌تفکیک بخوانید.
خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| «آخرین ایست بازرسی» سریال تلویزیون می‌شود- حسین یکتا مهمان رمضانی شبکه افق
سریال پنج قسمتی «آخرین ایست بازرسی» پیرامون مقاومت مردم لبنان از روز نهم خردادماه هر شب ساعت ۲۴ از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.
استقبال مردم از طرح تعویض چادر کهنه با نو در نمایشگاه گوهر زیبایی
با گذشت دو هفته از برپایی هفدهمین نمایشگاه گوهر زیبایی ۲ که به منظور عرضه محصولات عفاف و حجاب برپا شده است، استقبال قابل توجهی از این نمایشگاه صورت گرفته است.
«أَرْحَمَ الرَّاحِمِین»؛ مناجات رمضانیه محمود کریمی
فایل صوتی مناجات‌خوانی محمود کریمی با عنوان «أَرْحَمَ الرَّاحِمِین» منتشر شد.
علی رهبری در استانبول روی صحنه رفت
علی رهبری شب گذشته در اختتامیه فصل هنری استانبول در تالار ۳۵۰۰ نفری این شهر روی صحنه رفت.
همایش بین‌المللی ˮماه مستورˮ ویژه سیره حضرت زهرا(س) برگزار می‌شود
مؤسسۀ فرهنگی "امید نور مهدی" اقدام به برگزاری همایش ملی و بین المللی ماه مستور با موضوع بررسی ابعاد سیاسی، اقتصادی و معرفتی حضرت زهرا(س) کرده است.
جزئیاتی از برنامه‌ شب‌های قدر در جوار مزار شهدا
هر ساله همزمان با شب‌های قدر مراسم احیا در جوار مزار مطهر شهدای گمنام و گلزارهای شهدا برگزار می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

موبایل مسافری از کدام مسیر به فروشندگان خرد می‌رسد
در حالی که اخیرا اظهارنظرهای متفاوتی در خصوص ادامه فعالیت سامانه ثبت گوشیهای مسافری مطرح شده، ذکر این نکته ضروری است که قسمت مهمی از این گوشیها از مبادی غیر رسمی وارد کشور می‌شوند.
بقایی و مشایی از اوین به مرخصی آمدند
حمید بقایی معاون اجرایی دولت احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس دولت دهم از اوین به مرخصی آمدند.
روحانی فرارسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت
رئیس‌جمهور در پیامی فرارسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت.
سروده‌هایی در رثای امیرالمومنین (ع):«هرکس که گدای تو شد آقای جهان شد»
به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت امیرالمومنین علی (ع) تسنیم تعدادی از اشعار آئینی را منشتر می‌کند.
مداحی مطیعی به زبان عربی درباره امام علی (ع)
فیلم مداحی میثم مطیعی درباره امیرالمومنین (ع) به زبان عربی منتشر شد.
قتل قاچاقچی مواد مخدر در زندان
چند توصیه برای روزه‌داری مبتلایان به ریفلاکس معده
چرا نباید از خانم قشنگ ها ترسید؟
فواید امگا ۳ برای پوست صورت
خواستگار قلابی در دام پلیس افتاد
افراد «وسواسی» چه ویژگی‌های دارند؟
پلیس آتش به اختیار +عکس
مداح هتاک بازداشت شد
فرشته‌هایی در لباس سوپرمارکتی
کانون اصلی ملخ‌های جنوب غرب تهران مشخص شد