تحریم‌های واشنگتن علیه تهران بی‌معنی است؟

12:01 ۸۳ روز و ۹ ساعت پیش برترین ها 358 0

یک نشریه آمریکایی با اشاره به تاثیر تحریم‌های واشنگتن علیه ترهان نوشت: ایران با محدودیت‌های مالی زیادی مواجه است. اما تحریم‌ها به تغییر نظام در ایران منجر نمی‌شود. قطعا مردم ایران صدمه خواهند دید اما نظام قادر است ملی‌گرایی لازم را ایجاد کند و از حمایت خارجی در برابر تهدیدها نیز برخوردار است و می‌تواند به بقای خود ادامه دهد.

برترین ها

خبرگزاری ایلنا: یک نشریه آمریکایی با اشاره به تاثیر تحریم‌های واشنگتن علیه ترهان نوشت: ایران با محدودیت‌های مالی زیادی مواجه است. اما تحریم‌ها به تغییر نظام در ایران منجر نمی‌شود. قطعا مردم ایران صدمه خواهند دید اما نظام قادر است ملی‌گرایی لازم را ایجاد کند و از حمایت خارجی در برابر تهدیدها نیز برخوردار است و می‌تواند به بقای خود ادامه دهد.
نشریه آمریکایی پروجکت سیندیکیت در گزارشی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌معنی خواند و نوشت: تحریم‌های اقتصادی علیه ایران با هدف منزوی کردن این کشور اعمال شده است و مقامات آمریکایی مدعی شده‌اند که این سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ است. با وجود اینکه این تحریم‌ها برای مردم ایران بسیار سخت بوده اما به نظر نمی‌رسد آمریکا را به مقصودش که تغییر رفتار یا تغییر نظام در ایران است، برساند.
این رسانه در ادامه نوشت: برجام هرگز به مذاق ترامپ خوش نیامد. او در طول رقابت‌های انتخاباتی بارها برجام را افتضاح‌ترین توافق تاریخ خواند و مدعی بود این توافق توسعه سلاح هسته‌ای توسط ایران را در آینده متوقف نمی‌کند و برنامه موشکی این کشور را نیز هدف قرار نداده است.
بر اساس این گزارش گفته شده مقام‌های ایران با وجود خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به تعهداتشان در توافق پایبند مانده‌اند و همزمان توان نظامی متعارف ایران تقویت شده و برنامه‌های منطقه‌ای این کشور نیز ادامه داشته است. در عین حال دیگر امضاکنندگان برجام هم در توافق مانده‌اند و از موضع ایران حمایت می‌کنند.
در ادامه این گزارش آمده است: تحریم‌های آمریکا همچنان پابرجاست اما کشورهای غربی و آسیایی وعده داده‌اند که در برابر تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا ایستادگی کنند. در نتیجه اقتصاد شکننده ایران ممکن است ضربه سنگینی بخورد و سطح زندگی مردم روز به روز تقلیل پیدا کند اما مسئولان ایران همچنان قادر هستند همه تقصیرها را به گردن آمریکا بیاندازد.
این رسانه در ادامه نوشت: در عین حال روابط ایران با شرکای کلیدی‌اش یعنی چین و روسیه و هند تقویت خواهد شد. در مورد روسیه توافق‌های دو جانبه با ایران از توافق سلاح گرفته تا شراکت‌های استراتژیک تقویت خواهد شد به ویژه در زمینه سوریه که سرمایه‌گذاری مستقیم دارند. برای مثال کمپانی‌های انرژی روسیه ۵۰ میلیارد دلار در توسعه و استخراج میادین گاز و نفت ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند. چین هم کمک‌های فناوری و مالی در اختیار طرح‌های ایران قرار می‌دهد. این شامل پروژه‌های خط آهن تا بیمارستان است. سال گذشته «سیتی گروپ» که یک شرکت دولتی سرمایه‌گذاری چینی است، ۱۰ میلیارد دلار خط اعتباری برای این منظور در نظر گرفت که قرار است ۱۵ میلیارد دیگر هم به آن اضافه شود. چین یکی از ۸ کشوری است که از تحریم‌های نفتی آمریکا معاف شده است.
هند هم از این تحریم‌ها معاف شده و همچنان روابط خوبی با ایران دارد و این دلیل اول واردات نفت از ایران است. جایگزینی ایران برای هند بسیار هزینه‌بر است. دلیل دوم همکاری‌های هند با ایران برای ساخت و توسعه بندر چابهار است که این بندر نیز از تحریم‌های آمریکا معاف شده است. موضع هند برای ترامپ چالش برانگیز بود. از یک سو هند نقش مهمی در افغانستان بازی می‌کند که یکی از استراتژی‌های آمریکا خروج از این کشور است. از سوی دیگر ترامپ نمی‌توانست امتیار روابط استراتژیک هند با ایران را به راحتی عرضه کند.
به گزارش این نشریه آمریکایی، این فاکتورها در کنار حفظ برجام توسط اتحادیه اروپا و احتمال فروش مجدد نفت ایران به اروپا از طریق روسیه و فعالیت‌های مالی ایران در عراق و جاهای دیگر به ایران کمک می‌کند از شر تحریم‌ها خلاص شود.
بر اساس این گزارش، هیچ یک از این‌ها به آن معنا نیست که دولت ایران می‌تواند نفس راحتی بکشد؛ برعکس ایران با محدودیت‌های مالی زیادی مواجه است. اما تحریم‌های آمریکا علیه عراق در دهه ۱۹۹۰ برای سقوط صدام کافی نبود. تحریم‌ها به تغییر نظام در ایران منجر نمی‌شود. قطعا مردم ایران صدمه خواهند دید اما نظام قادر است ملی‌گرایی لازم را ایجاد کند و از حمایت خارجی در برابر تهدیدها نیز برخوردار است و می‌تواند به بقای خود ادامه دهد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

تئاتر شاهد پویایی جریان هنری است
تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در اجرا و حضور مخاطبان پویایی جریان هنری شاهد هستیم و نسل جدید خلاقانه صحنه را پیش می برد.
چهار هنرمند عرصه تئاتر و سینما تجلیل شدند
تهران - ایرنا - از چهار هنرمند عرصه تئاتر و سینما در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تقدیر شد.
انیمیشن هنرمند بوشهری به جشنواره بین المللی راه یافت
بوشهر-ایرنا- رئیس انجمن سینمای جوان بوشهر گفت: انیمیشن 'پدر' اثر عابدین رمضانی از این استان به بخش رقابتی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های صدثانیه‌ای راه یافت.
تندیس‌های تئاتر فجردردستان صاحبانش قرارگرفت
تهران - ایرنا - سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برگزیدگان در بخش‌های مختلف را معرفی و جوایز را اهدا کرد.
نظر میراث فرهنگی برای واگذاری دولتخانه به شهرداری مثبت است
قزوین - ایرنا - رییس شورای اسلامی شهر قزوین با تاکید بر مرمت مجموعه دولتخانه صفوی گفت: در پی گفت و گوهای انجام شده، نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور برای واگذاری دولتخانه به شهرداری و بازسازی آن مثبت است.
کلاله برای پذیرایی از مسافران نوروزی مهیا می شود
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار کلاله در شرق استان گلستان اعلام کرد: به منظور ارائه خدمت بهینه و مطلوب به مسافران و گردشگران سفرهای ایام تعطیلات نوروزی، ستاد خدمات سفر این شهرستان تشکیل شد که در قالب 12 کمیته تخصصی فعالیت می کند.
10 میهمان مطرح خارجی در کنگره جندی شاپور دزفول حضور می یابد
دزفول - ایرنا - رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گفت: دومین کنگره بین المللی جندی شاپور با حضور 10 میهمان خارجی و چهره سرشناس جهان در روزهای هفتم و هشتم اسفندماه در دزفول برگزار می شود.
نوروز کارت به مسافران نوروزی سیستان و بلوچستان ارائه می شود
زاهدان- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: نوروز کارت به منظور رفاه بیشتر و خرید آسان به مسافران نوروزی این استان ارائه می شود.
تور گردشگران اتریشی وارد سیستان و بلوچستان شد
زاهدان- ایرنا- معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: تور 20 نفره گردشگران اتریشی به منظور بازدید از جاذبه های تاریخی و فرهنگی صبح امروز/شنبه/ وارد این استان شدند.
تبلیغات برای معرفی سمنان به عنوان مقصد گردشگری ضعیف است
سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: تبلیغات برای معرفی سمنان به عنوان مقصد گردشگری برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی از سوی دستگاه های اجرایی ضعیف است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار مالی از برجام حمایت کردند
تهران - ایرنا - درحالیکه آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار حمایت ازمبادلات تجاری ایران و اروپا(اینستکس)درصدد انجام تعهدات خود وپایبندی به برجام و گشودن باب مراودات تجاری با تهران هستند، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در مطلبی این اقدام را به معنای حمایت این کشورها از برجام دانست.
فروش فوری ایران‌خودرو و سایپا متوقف شد
در ادامه اجرای طرح فروش فوری دو خودروسازی بزرگ کشور، فروش محصولات این دو شرکت امروز شنبه بدون اطلاع قبلی متوقف شد.
چرا کودک‌تان رشد نمی‌کند؟
خوب وزن نگرفتن کودکان مشکلی رایج است که عموما مادر متوجه آن می‌شود یا پزشک تشخیص می‌دهد که روند رشد کودک طبیعی نیست و طبق الگوی نرمال پیش نمی‌رود.
تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان
پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین در مطلبی با عنوان ' تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان' نوشت: مطبوعات استان مبدل به شنبه‎بازاری شده که همه چیز و همه کس در آن وجود دارد، بی‎آنکه نگاه صنفی بر کلیت آن حاکم باشد.
اینگونه کیک خیس پرتقالی درست کنید!
امروز تصمیم گرفتیم یک کیک خوشمزه و عالی به نام کیک خیس پرتقالی را آموزش دهیم که به فر و یا ماکرویو احتیاجی نداشته باشید
تنها راه مقابله با قاچاق کالاهای اساسی
تعرفه آب‌بهای نهادهای اجرایی
مذاکره برای ترخیص ۱۰ هزار کانتینر لوازم یدکی خودرو
اطمینان‌دهی وزیر کشور به مردم برای کنترل قیمت‌ها
پایه حقوق شهرداران مناطق چقدر است
اتحادیه لوازم خانگی: کمبود کالا نداریم
رفع مشکل آرد واحد‌های صنفی نانوایی
مردم در بانک‌ها چقدر پول دارند؟
تکذیب فروش کله‌پاچه‌ی گوسفند‌های رومانیایی
فروش فوری ایران‌خودرو و سایپا متوقف شد