آینده مکرون تحت‌الشعاع خروش «جلیقه‌های زرد»

10:17 ۱۷۲ روز و ۷ ساعت پیش برترین ها 229 0

در شرایطی که سخنگوی جلیقه زردها شرایط فرانسه را شرایط جنگ داخلی توصیف کرده، آینده ماکرون به‌عنوان قدرتمندترین رهبر آینده اتحادیه اروپا تحت‌الشعاع درگیری با معترضان قرار گرفته است.

برترین ها

خبرآنلاین: در شرایطی که سخنگوی جلیقه زردها شرایط فرانسه را شرایط جنگ داخلی توصیف کرده، آینده ماکرون به‌عنوان قدرتمندترین رهبر آینده اتحادیه اروپا تحت‌الشعاع درگیری با معترضان قرار گرفته است.
سال گذشته، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهوری فرانسه در گفت‌وگو با اشپیگل گفته بود: «فرانسوی‌ها می‌خواهند یک پادشاه انتخاب کنند اما این را هم می خواهند که بتوانند هرگاه که خواستند، او را سرنگون کنند ... [پس از انتخاب شدن] باید آماده باشید که تحقیر شوید و مورد توهین و تمسخر قرار گیرید؛ این طبیعت فرانسوی‌هاست.»
در ماه سپتامبر، نظرسنجی‌ها نشان می‌دادند که میزان محبوبیت امائوئل ماکرون، به تنها 29 درصد رسیده است و او اکنون با موجی از اعتراضات خیابانی مواجه مواجه شده است؛ اعتراضاتی که رسانه‌های غربی از آنها به‌عنوان «جنبش جلیقه‌زردها» یاد می‌کنند. واشنگتن‌پست می‌نویسد: «اکنون مخالفان ماکرون چه در منتهی‌الیه چپ سیاسی و چه در منتهی‌الیه راست سیاسی از جنبش جلیقه‌زردها حمایت می‌کنند و این کار را برای آنکه سیاسی خوانده شده و رد شوند، آسان‌تر می‌کند.»
واشنگتن‌پست بر این باور است که اصولا وقتی که رئیس‌جمهور فرانسه به این برهه از ریاست‌جمهوریش می‌رسد، دیگر محبوبیت چندانی ندارد و این روندی است که سابقا هم وجود داشته است. اما همین روزنامه تاکید می‌کند که جامعه‌شناسان و فعالان ضد فقر می‌گویند که بخشی از سرخوردگی جلیقه‌زردها واقعی است و برآمده از دهه‌ها شکاف بین بخش های روستایی فرانسه و شهرهای بزرگ و مرفه این کشور است.
جلیقه‌زردها چه کسانی هستند؟ شکل‌گیری جلیقه‌زردها به ماه مه گذشته (تقریبا مقارن با اردیبهشت‌ماه) و یک طومار اینترنتی برای کاهش قیمت سوخت‌های فسیلی آغاز شد هرچند که تا همین یک ماه پیش، عملا نه این طومار مورد توجه قرار گرفت و نه اعتراضی حول آن شکل گرفت. پس از آنکه این طومار در اواخر ماه اکتبر در نشریه «لوپاریزین» انعکاس یافت، مورد توجه قرار گرفت و کم‌کم در شبکه‌های اجتماعی به یک حرکت اعتراضی تبدیل شد که امروز خیابان‌های پاریس و برخی دیگر از شهرهای فرانسه را درمی‌نوردد. جلیقه زرد نیز نشانه‌ای از تقاضا برای کمک به‌هنگام خرابی خودرو یا شرایط اضطراری است و به یک قانون راهنمایی و رانندگی بازمی‌گردد.
به‌نوشته یورونیوز، اعتراضات جلیقه‌زردها از 17 نوامبر آغاز شده است. یورونیوز می‌نویسد: «جلیقه‌زردها بیشتر شهروندانی هستند که با وجود کار و درآمد، در گذران زندگی و معاش به مشکل برمی‌خورند. کارمندان، کارگران و خانواده‌هایی که در حومه شهرهای بزرگ یا مناطق روستایی زندگی می‌کنند و برای رفت و آمد و زندگی روزمره به خودروی شخصی وابسته هستند.»
به نوشته این رسانه اروپایی، جلیقه‌زردها خود را وابسته به هیچ طیف سیاسی خاصی نمی‌دانند هرچند که طیف‌های مختلف سیاسی از راست تا چپ از آنها حمایت کرده‌اند.
اعتراضات جلیقه‌زردها پس از آن جدی شد که دولت فرانسه تصمیم گرفت از ابتدای سال 2019، مالیات بر گازوئیل و بنزین را افزایش دهد. بر این اساس، هر لیتر گازوئیل 6.5 سنت و هر لیتر بنزین 2.9 سنت افزایش قیمت خواهند داشت. 60 درصد از کل قیمت سوخت در فرانسه به مالیات بر سوخت بازمی‌گردد و 40 درصد دیگر نیز بر اساس قیمت جهانی نفت تعیین می‌شود.
واکنش دولت فرانسه امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید که با این اعتراضات دست از موضع خود در خصوص افزایش مالیات بر سوخت نخواهد کشید: «طی چند روز گذشته به این نتیجه رسیده‌ام که نباید روش خود را تغییر دهیم، چون درست و ضروری است.» از نظر ماکرون، این مالیات‌ها برای جلوگیری از آلودگی هوا ضروری‌ست.
وی البته ابراز داشت که وضعیت خانوارهای فرانسوی را درک می‌کند و تلاش دارد تا به آنها کمک شود.
روز جمعه، در خبرها آمد که «ادوارد فیلیپ»، نخست‌وزیر فرانسه با نمایندگان جلیقه‌زردها دیدار کرده است اما برخی منابع خبری این دیدار را ناکام خواندند چرا که تنها دو نفر از نمایندگان جلیقه‌زردها در این دیدار شرکت کردند و یکی از آنها نیز فورا محل جلسه را ترک کرد. فیلیپ هشت نفر را به این نشست دعوت کرده بود.
تلفات درگیری‌ها تاکنون دست‌کم دو نفر در درگیری‌های ناشی از اعتراض جلیقه‌زردها و برخورد پلیس با آنها جان خود را از دست داده‌اند. ده‌ها نفر نیز در این درگیری‌ها مجروح شده‌اند.
روز شنبه رسانه‌ها از دستگیری 127 نفر از معترضین خبر دادند. همچنین رویترز خبر داد که 12 خودرو توسط جلیقه‌زردها به آتش کشیده شده است.
روز جمعه، «تیری پاول والت»، سخنگوی جنبش جلیقه‌زردها به نشریه آمریکایی تایم گفت: «شرایط شبیه شرایط جنگ داخلی‌ست. ماکرون مسئولیتی بزرگ بر گردن دارد، او می‌تواند شرایط را آرام کند و یا بر آتش موجود بیفزاید.»
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی در خصوص این تحولات به نقل از یک راننده می‌نویسد: «فرانسه باید نگران محیط زیست باشد اما این تغییری است که همه باید در ایجاد آن دخیل باشند نه فقط کارگران.»
وی می‌افزاید: «چرا افراد کوچک (بی‌بضاعت) باید هزینه بپردازند اما سگ‌های بزرگ (سرمایه‌داران) نه؟ مردم احساس بی‌عدالتی می‌کنند و من نمی دانم این شرایط چگونه به خاتمه خواهد رسید؟» ماکرون و آینده‌اش اما آنچه کمتر در این میان مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد، آینده امانوئل ماکرون است. او خود را رهبر آینده اروپا می‌داند چرا که انگلستان در حال خروج از اتحادیه اروپاست و مرکل نیز مدت زمان زیادی در قدرت نخواهد بود. ماکرون تنها 40 سال دارد و می‌خواهد مرد اول اتحادیه اروپا باشد، اتحادیه‌ای که به آن جدا اعتقاد دارد.
ماکرون اگر نتواند قدرت رهبری خود را در داخل کشورش اثبات کند، نمی‌تواند انتظار داشته باشد که در آینده اتحادیه اروپا جایگاهی برای در نظر گرفته شود.
وی از 17 نوامبر به اینسو، نتوانسته توانایی خود در رهبری کشورش را به اثبات برساند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

از رکورد تولید پلی اتیلن تا آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده
استان ها -ایرنا- رکورد تولید پلی اتیلن در پتروشیمی مهاباد، مهلت دادگاه به متهمان پدیده، تخصیص هزار میلیارد ریال به طرح های سفر رییس جمهوری، توسعه چابهار از اولویت های وزارت خارجه و آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده عناوین اخبار و گزارش هایی است که طی 24 ساعت گذشته بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا منتشر شده است.
بالگرد ارتش در تهران از سقوط نجات یافت
تهران- ایرنا- سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری تهران اعلام کرد: بالگرد ارتش با مهارت خلبان از سقوط نجات یافت و به سلامت در یکی از تپه های روستاهای اطراف صبا شهر بر زمین نشست.
سردار فدوی: امروز دشمنان در برابر ایران موضع دفاعی گرفته اند
شهرری ـ ایرنا ـ جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ایران اسلامی در مقابل دشمنان به هیچ عنوان منفعل نیست، گفت: امروز دشمنان با صدای بلند اعتراف می کنند که در مقابل جمهوری اسلامی ایران موضع دفاعی گرفته اند.
پیکر مطهر جانباز و آزاده دفاع مقدس در فردیس تشییع شد
کرج - ایرنا - پیکر مطهر جانباز و آزاده دفاع مقدس تقی کریم سلطانی روز پنجشنبه از مقابل منزلش در شهر فردیس استان البرز بر روی دستان امت حزب الله تشییع شد.
لایروبی مناطق سیلزده خراسان جنوبی در اولویت است
بیرجند - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به شدت بارش های رگباری در 24 ساعت گذشته و وقوع سیل در برخی شهرستان های استان تخلیه گل و لای منازل و معابر سیلزده در اولویت دستگاه های خدمت رسان قرار گرفته است.
فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور
کرمان - ایرنا - وقوع آتش سوزی در بازارهای تاریخی کشور به علت بافت قدیمی، فرسودگی تاسیسات و رعایت نکردن ایمنی اتفاقی تکراری است لذا با پیشگیری و ایمن سازی بازار بزرگ کرمان از هم اکنون می توان از فاجعه ای احتمالی در طولانی ترین راسته بازار کشور جلوگیری کرد.
«ترزا می» به آخر خط رسیده است
لندن – ایرنا – به فاصله کمی پس از اعلام طرح جدید دولت انگلیس درباره نحوه خروج این کشور از اتحادیه اروپا، «ترزا می» نخست وزیر انگلیس با موجی از انتقادها در داخل مواجه شده و فشارها برای وادار کردن او به کناره‌گیری از قدرت به اوج رسیده است.
نمایش عروسک پوتین در بی بی سی صدای کرملین را درآورد
مسکو - ایرنا- سخنگوی رئیس جمهوری روسیه از به کار بردن عروسکی شبیه به ولادیمیر پوتین در شبکه تلویزیونی بی بی سی به شدت انتقاد کرد.
نگرانی روس ها از تنش آفرینی آمریکا درمنطقه
مسکو - ایرنا - رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه سیر اوضاع پیرامون ایران از سوی آمریکا را سناریوی خطرناکی خواند که با خروج ایالات متحده از توافق هسته ای کلید خورد و همچنان ادامه دارد.
عمران خان پیروزی مودی را در انتخابات هند تبریک گفت
اسلام آباد - ایرنا - درحالیکه نتیجه نهایی انتخابات هند هنوز رسما اعلام نشده است ، «عمران خان» نخست وزیر پاکستان پیشتازی حزب 'بهاراتیا جاناتا' در انتخابات پارلمانی هند را به «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور تبریک گفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هند محموله مواد مخدر به ارزش 71 میلیون دلار کشف و ضبط کرد
دهلی نو- ایرنا - گارد ساحلی هند اعلام کرد که یک محموله بزرگ مواد مخدر به ارزش 71 میلیون دلار را از یک قایق پاکستانی در نزدیکی آب های ساحلی گجرات کشف و ضبط کرده است .
آب روی ماست را دور نریزید
آبی که در سطح روی ماست قرار می‌گیرد ماده‌ای پر خاصیت است که اغلب دور ریخته می‌شود.
از رکورد تولید پلی اتیلن تا آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده
استان ها -ایرنا- رکورد تولید پلی اتیلن در پتروشیمی مهاباد، مهلت دادگاه به متهمان پدیده، تخصیص هزار میلیارد ریال به طرح های سفر رییس جمهوری، توسعه چابهار از اولویت های وزارت خارجه و آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده عناوین اخبار و گزارش هایی است که طی 24 ساعت گذشته بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا منتشر شده است.
سردار فدوی: امروز دشمنان در برابر ایران موضع دفاعی گرفته اند
شهرری ـ ایرنا ـ جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ایران اسلامی در مقابل دشمنان به هیچ عنوان منفعل نیست، گفت: امروز دشمنان با صدای بلند اعتراف می کنند که در مقابل جمهوری اسلامی ایران موضع دفاعی گرفته اند.
پیکر مطهر جانباز و آزاده دفاع مقدس در فردیس تشییع شد
کرج - ایرنا - پیکر مطهر جانباز و آزاده دفاع مقدس تقی کریم سلطانی روز پنجشنبه از مقابل منزلش در شهر فردیس استان البرز بر روی دستان امت حزب الله تشییع شد.
خودداری آلمان از استرداد یک قاتل به ایران
سخنگوی وزارت خارجه: برای ملت ایران هیچ بن‌بستی وجود ندارد
سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: مذاکره‌ای در کار نخواهد بود
تنگسیری: خواهان جنگ نیستیم اما مرد جنگیم
ادعای دیدار ظریف با سناتور آمریکایی
چرا ایران برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده بود؟
منشور دشمن‌شناسی
ظریف: چابهار می تواند به امنیت سه کشور کمک کند
فدوی: اقدامات سپاه برای مبارزه با اعتیاد در کشور گسترش می‌یابد
ابتکار: «سایه جنگ» بالای سر کشور است، باید با «کلید» آن را دور کنیم!- برجام منافع بسیاری داشت،ولی منتقدان نگذاشتند به آن برسیم!